PZC V aste strand vakken voor surfers Paard werkt als hulp bij therapie Fort Rammekens ligt te dicht bij munitiedepot Ad Petiet gaat terug in de tijd Gemeente Veere wijst plekken aan voor gevaarlijke strandhobby's Middelburg verzekert toekomst paracentrum Elly en Rikkert treden op in Bruinisse Dorpsraad Oosterland Oppepper voor dertien kastanjes in Burgh agenda Nog geen geld voor speeltuinen Middelburg PvdA bepleit steun aan Goest buslijnen woensdag 26 maart 2003 door Miriam van den Broek DOMBURG - Kitesurfers, windsurfers, golfsurfers en vlie gerliefhebbers krijgen vaste plekken aan de Veerse kust om hun hobby uit te oefenen. Het gemeentebestuur werkt aan een aanpassing van de Algemeen Plaatselijke Verordening zodat deze activiteiten worden toege staan. In de huidige APV staat dat vlie geren, surfen en varen alleen is toegestaan op bepaalde plaat sen. Alle andere gevaarsporten waaronder kitesurfen, zijn ver boden. Het gemeentebestuur wil de verordening aanpassen zodat die meer aansluit bij de praktijk en de behoefte van de strandgebruikers. Om de veilig- BRUINISSE - Het zangduo Elly en Rikkert treedt zaterdagmid dag 5 april op in de Nederlands Hervormde kerk in Bruinisse. Op hun programma staan zowel nieuwe liedjes als bekend reper toire. Zij zingen over geloofs verkondiging en evangelisatie Het programma is in de eerste plaats gericht op kinderen van af vier jaar. Jongere kinderen mogen niet naar binnen, vol wassenen wel. Het concert be gint om 15.00 uur. OOSTERLAND - De dorpsraad Oosterland houdt donderdag 3 april een openbare vergadering in dorpshuis Oosterhof. Na het huishoudelijk gedeelte van de agenda spreekt locatie manager F. Postema van zorg centrum In 't Opper in Bruinisse over de ouderenzorg in Ooster land. De vergadering begint om 20.00 uur. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Der tien kastanjebomen aan de Noordstraat in Haamstede en zes perenbomen aan de Kerk straat in Burgh kregen gisteren een noodzakelijke oppepper in de vorm van beluchten en be mesten. Het is een al op veel plaatsen beproefde methode om de levensduur van bomen te ver lengen. Assistent-opzichter P. Verstrae- ten van de gemeentelijke plant soenendienst zegt hoopvol ge stemd te zijn over de resultaten van deze behandeling. „In de meeste gevallen krijgen de bo men na het beluchten en bemes ten weer snel een beter aanzien. Het blad wordt groener en blijft ongeveer een maand langer hangen dan voorheen". Hij juicht deze oppepper zeer toe aan de vooravond van de Boom- plantdag, omdat hij naast nieu we aanplant waar mogelijk ook het behoud van bestaande bo men van belang acht. Volgens Verstraeten raakten de kastanjes en perenbomen in Burgh-Haamstede behoorlijk in de knel door de sterk verdich- te bodem. Die verdichting is een gevolg van het zware verkeer dat veelvuldig van de Noord straat en de Kerkstraat gebruik maakt. „In de Noordstraat komt alleen de bus al 130 keer per dag voorbij. Onderzoek door Pius Floris wees uit dat door de ver dichting het CO,-gehalte in de bodem erg hoog is geworden en dat de zuurstof er vrijwel volle dig uit verdwenen is", vertelt de assistent-opzichter. Bij de behandelmethode wordt een lans van tachtig centimeter in de bodem naast de boom ge stoken waardoor vervolgens lucht wordt geblazen. De lucht maakt ruimte in de bodem en in die ruimte wordt direct een mengsel gespoten bestaande uit wormenmest en een vulkani sche gesteente dat bekend staat als perliet. Volgens Verstraeten gaat het om een vrij kostbare oppepper. Ter spreiding van de kosten is er daarom voor gekozen nu de ene helft van de ruim tachtig jaar oude kastanjebomen aan de Noordstraat te behandelen en volgend jaar de andere dertien stuks. Uit de perenbomen aan de Kerkstraat in Burgh werden zes exemplaren ter behandeling geselecteerd. heid van badgasten te garande ren, worden specifieke strand en zeevakken aangewezen voor de verschillende activiteiten. Waterscooters en jet-ski's blij ven in heel Veere verboden. Kitesurfen is een sport die sinds een paar jaar in Vrouwenpolder wordt beoefend en stilzwijgend gedoogd. „Het kitesurfen is spectaculair en kan zelfs ge vaarlijk zijn. Toch vinden we het niet juist dit overal te ver bieden", zeggen B en W. „Het brede strand bij Vrouwenpolder leent zich hier uitstekend voor." Het college wil het kitesurfen toestaan tussen de overgang van de Fort den Haakweg tot de grens met de gemeente Noord- Beveland. Risicovol Het strandsurfen waarbij ge zeild wordt in een driewieler met een stuur en een rem, is net als kitesurfen risicovol door de hoge snelheid die behaald kan worden Buiten het zomersei zoen is het geen bezwaar om dit toe te staan op bepaalde strand- vakken, meent het college. Daarom wordt voorgesteld om bij wijze van proef en onder ver schillende voorwaarden, een gedeelte van het strand bij Neel- tje Jans aan te wijzen voor deze sport. Ook vliegeren met twee lijnen bij Vrouwenpolder is momen teel verboden. Dat leidt tot veel onbegrip bij de strandbezoe- kers. B en W denken dat een ex tra vliegerlocatie verantwoord is vanaf vijftig meter ten noor den van de overgang Duinoord tot de gemeentegrens met Noord-Beveland. Zoutelande Windsurfen mag ook niet zo maar overal. Deze regel blijft bestaan. Wel wil het gemeente bestuur nu ook surfers toestaan voor de boulevard van Zoute lande. Daarmee komt het aantal surfplekken op zes te staan. Want surfen is ook toegestaan tussen de Veerse Gatdam en het strandpaviljoen Pays-Bas in Vrouwenpolder en op honderd meter afstand van het bad- strand in Oostkapelle en Dom burg. Verder mogen surfers zich uitle ven in Domburg tussen grofweg het vierde Oosterstrand tot de overgangen Berkenbosch/Lage Duintjes en tussen het derde Westerstrand tot de voormalige gemeentegrens van Westkapel- le. De regels die voor het windsur fen gelden, gaan straks ook gel den voor golfsurfers. Met zijn oude vrachtwagen levert Ad Petiet zijn rekwisieten af bij de filmset. door Anita Janse MIDDELBURG - Wie de opslagplaats van Ad Petiet binnengaat, stapt jaren terug in de tijd. De Middelburger heeft zijn schuur tot de nok toe gevuld met al lerhande oude prullen en voorwerpen. Petiet leent zijn materialen uit voor verschillende speelfilms. „Dit is mijn levenswerk", zegt hij wijzend op de spullen in de schuur. Met een zwaar bromgeluid start Petiet de dieselmotor van zijn originele oude vrachtwagen. Dikke rookpluimen zet ten de schuur in een grijze nevelDe wa gen wordt gebruikt om rekwisieten af te leveren bij de filmset. Volgende week zaterdag beginnen de opnames van de film Pietje Bell (deel twee). Petiet gaat weer een drukke tijd tegemoet. Ver schillende onmisbare Pietje Bell-voor- werpen staan al klaar voor gebruik, zo als de kiosk en de peperbus. Zo moeten op de set verschillende winkeltjes in oude stijl aangekleed wordenDe antie ke houten kratjes van Heineken en Campina vormen daarvoor een fraai decor. Het begon allemaal een jaar of vijftien geleden met een verzameling van aller lei voorwerpen uit vroeger tijden. Pe tiet werd overgehaald wat spullen uit te lenen voor de film De Brug. „In die tijd had ik al een hele collectie omdat ik spaarde voor de inrichting van het mu seum over de watersnoodramp in Ou- werkerk. Ik ben er als het ware vanzelf n geroldHet is een uit de hand gelopen hobby." Petiet leverde spullen uit zijn collectie voor onder meer Kruimeltje, Karakter, de Tweeling en Pietje Bell. Flexibel Hij heeft een fulltime baan bij ver voersbedrijf Connexxion, maar hij is ieder vrij uurtje bezig met zijn rekwi sieten. „Je moet wel flexibel zijn om dit vol te kunnen houden. Producenten be schikken wel over een draaischema, maar daar wordt vaak van afgeweken. Vroeger konden ze mij uit bed bellen als ze iets van me nodig hadden, inmid dels doe ik dat niet meer.vertelt Pe tiet Af en toe verschijnt hij zelf op het doek, want wanneer hij kostbare spul len uitleent zoals zijn auto's of brom- foto Ruben Oreel mers, rijdt hij daar het liefst zelf mee. Er is heel wat voor nodig om de spullen op een filmlocatie te krijgen. Alles moet worden uitgezocht en ingepakt. Alle uitgeleende spullen worden geregi streerd. Sommige rekwisieten moeten goed worden nagekeken voor ze afgele verd kunnen worden. Fietsen moeten goede banden en remmen hebben, on danks het feit dat ze misschien vijftig jaar oud zijn. Petiet heeft inmiddels een goede naam in de filmwereld. Dat zorgt ervoor dat ze hem steeds weer weten te vinden. Zijn collectie blijft groeien, want af en toe koopt h ij alle rekwisieten op na afloop van een filmopname. Pe tiet: „Tsja, ik heb altijd een voorliefde vooroud spul gehad en dat zal wel altijd zo blijven." door René van Stee EEDE - Therapie met behulp van een paard bestaat al sinds de klassieke oudheid, maar is nog niet zo bekend dat er een ge certificeerde opleiding voor be staat. Het Europese project Pe gasus wil hierin verandering brengen. Het is de bedoeling in drie jaar een opleiding te ont wikkelen voor profesionals in de gezondheidszorg en het on derwijs, die hen in staat stelt oin ontwikkelingsstoornissen bij kinderen en volwassenen met behulp van therapeutisch paardrijden te behandelen. Orthopedagoge Heike Mark- mann van boerderij De Biezen aan de Brieversweg in Eede is een van de negen deelnemers aan het project dat zich uit strekt over Nederland, België, Spanje, Slowakije en Engeland. Zij houdt zich inmiddels zes jaar bezig met therapeutisch paardrijden, waarbij het accent ligt op kindertherapie. Met be hulp een paard of pony behan delt zij op individuele basis ont wikkelingsstoornissen zoals gedrags-, leer- en motivatiepro blemen, ADHD en visuele, gees telijke of lichamelijke handi caps. Belangrijk „Behalve in Duitsland, Oosten rijk en Zwitserland bestaan er nog geen georganiseerde oplei dingen Daarom is het project in Europees verband zo belang rijk. Het doel is de uitwisseling van kennis te vergemakkelij ken, een Europees netwerk te ontwikkelen en op den duur een algemene standaard te berei ken De opleiding zal studenten in staat stellen op een gekwalifi ceerde manier therapeutische hulp te verlenen met het paard als assistent, legt de uit Duits land afkomstige Markmann uit. Deelname aan Pegasus staat open voor beroepsgroepen als psychologen, orthopedagogen, leraren, artsen en fysiothera peuten die ervaring met paar den moeten hebben. Het basis principe dat ten grondslag ligt aan therapeutisch paardrijden, is deschommeling van de paar denrug Deze beweging wordt overgedragen op de heup- en bekkengewrichten en de wer velkolom van de ruiter. Doordat de lichaamstemperatuur van het paard een graad hoger is dan van een mens, worden de spie ren van de ruiter soepeler en meer ontspannen. Geen wondermiddel „Behalve de motoriek, worden ook alle zintuigelijke systemen geactiveerd. Bij het rijden wor den zoveel zenuwen aangespro ken dat deze effecten de motori sche systemen ver overstijgen. Zo kunnen geestesstoornissen, zintuigelijke gebreken, waar nemingsstoornissen, psychi sche problemen en gedrags- en spraakproblemen positief wor den beïnvloed", aldus Mark mann. Zij benadrukt dat thera- Orthopedagoge Heike Markmann begeleidt Oscar op het paard Dorien. foto Peter Nicolai peutisch paardrijden geen andere therapieën, zeg maar een conferentie in Gent. Daarna is wondermiddel is dat ontwikke- 'eyeopener' voor tal van andere het de bedoeling de opleiding op lingsstoornissen per definitie zaken." diverse hogescholen - of moge- verhelpt. „Het is vaak een op- Pegasus wordt eind 2005 afge- lijk universiteiten-in Europa te stapmiddel of hulpmiddel bij sloten met een internationale introduceren door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Het moet mo gelijk blijven om parachute sprongen te maken vanaf Vlieg veld Midden-Zeeland. Daarom wijzigt de gemeente Middel burg de bestemming van vier stukken landbouwgrond. Door een uitspraak van de rechtbank wordt het in de toekomst moge lijk verboden om met parachu tes te landen op percelen met een agrarische bestemming. De wijziging geldt voor een jaar en kan één keer worden verlengd voor een periode van vijf jaar. Het gaat om percelen aan de Ka- naalweg oostzijde bij Veere en percelen aan de Doeleweg, de Blikkendijk en de Muidenweg in Arnemuiden Elk jaar wordt een andere landingsplaats ge kozen. De afgelopen jaren zijn veel klachten binnengekomen van mensen die last zeiden te hebben van de sprongen. Het ging onder meer over een lan dingsplaats in de buurt van camping de Witte Raaf, bij de Muidenweg en een landings plaats aan de Derringmoerweg. Vanaf Midden-Zeeland wordt gesprongen door het paracen trum Texel. De gerechtelijke uitspraak volgde nadat bewoners van Si- noutskerke op Zuid-Beveland bezwaar maakten tegen de sprongen in de buurt van hun dorp. De bewoners hebben aan gevoerd dat het gebruik als lan- dingsplek in strijd is met het be stemmingsplan. De rechter gaf hen gelijk. De gemeenten Goes, Middelburg en Noord-Beve land zijn zich vervolgens gaan beraden over maatregelen. Mid delburg heeft er nu voor geko zen om het bestemmingsplan tijdelijk zo te wijzigen dat het toch mogelijk is om de perce- STREEKACTIVITEITEN NOORDWELLE - Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: In Balans, bijeenkomst valpreventie in samenwerking met Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland; OUWERKERK - Ring en dorpshuis, 9.00-11.15 uur: Centrale Zeeuwse vie ring Nationale Boomplantdag; len als landingsplaats tegebni ken Over de zaak Sinoutska moet de Raad van State zichj uitsproken. Als die op deze] manier oordeelt als de ree- bank, bestaat de kans dat erh lemaal niet meer kan wonj gesprongen vanaf Midden-zJ land. Volgens het college en W komt dan het voortbesj van het vliegveld in gevaar! paracentrum zorgt vooreenj langrijk deel van de inkomt van het vliegveld. Het centm zelf huurt materiaal en opsj ruimte, de klanten maken; bruik van het restaurant. De drie gemeentes die b( zaak betrokken zijn, vinden: lemaal dat het mogelijk mo zijn om parachute te sprn^ Ze vinden wel dat de oven van de vluchten zoveel mogé moet worden beperkt. Er si den voorwaarden opgss waaraan het parachutespij gen in de toekomst moet« doen. Vanaf vliegveld Midi Zeeland wordt in de peis april tot september drie: vier dagen per maand gespn gen. MIDDELBURG - De Midi burgse gemeenteraad wil i nog niet beslissen over dn breiding van het aantal spei tuintjes in de stad. De gemeenteraadsfractie t de Partij van de Arbeid) voorgesteld om het aas speelterreintjes te verdubbé Het PvdA-plan hield ook a verdubbeling van het budge": De gemeenteraad wil waehi met het uitgeven van extra omdat alle andere wensen n op een rijtje moeten worden| zet. Bovendien is nog niet duidel hoe de gemeente er dit jaar nancieel voor staat. Deze zomer discussieert de j meenteraad over de verdd van het geld voor de kome jaren. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Fort Ramme kens is door de ligging dichtbij het munitiedepot in Ritthem te gevaarlijk voor recreatie. Dat blijkt uit de jongste berekenin gen van het ministerie van VROM. Toch is de kans gering dat het fort gesloten wordt. Het is volgens het ministerie veel te gevaarlijk om in een di recte cirkel rondom de munitie opslag te recreëren. Dat staat in een brief aan de provincie. Bij een eventuele explosie heb ben mensen in het gebied rond om het depot geen schijn van kans. In die directe cirkel lig gen het Fort Rammekens, na tuurreservaat Rammekenshoek en de Ritthemsestraat. Toch wil de provincie in de gevaren- cirkel recreatie blijven toe staan. Het ministerie gebruikt bij de berekening van de veiligheids contouren de zogeheten circu laire Van Hou wel ingen In de A- zone van deze contouren vallen het fort en het natuurreservaat. In deze A-zone is eigenlijk alles verboden: auto-, spoor- of wa terwegen, parkeerterreinen én recreatie. Alleen agrarisch ge bruik van de grond is toege staan, op voorwaarde dat er zich slechts incidenteel personen in de zone bevinden. Mocht er toch sprake zijn van recreatie, dan alleen buiten de cirkel, schrijft het ministerie. In het plan van de natuurcom pensatie voor de Westerschelde- containerterminal wordt juist gesproken van beperkte recrea tie binnen de veiligheidscirkel. Volgens beleidsmedewerkster Ruimtelijke Ordening E. Dek ker van de provincie zijn de risi co's voor recreanten uiterst ge ring. Ze verzekert dan ook dat het fort en het natuurgebied open blijven voor publiek. Vuurwerkramp Volgens de marine kan de muni tieopslag niet worden gesloten. Het depot is daarvoor te belang rijk. Al eerder onderzocht het ministerie van VROM de op slagplaats. Volgens het departe ment voldoet het opslagdepot binnen de omheining aan de voorschriften. De springstoffen liggen in een betonnen con structie en achter een aarden wal opgeslagen. De ram heeft het predikaat 'veilig' kregen. Aanleiding van den trole was de vuurwerkran? Enschede. Direct effect van de jongS VROM-berekeningen is weid de komst van een fietsp hoogst onzeker is geworden het kader van de natuurca pensatie voor de komst van Westerschelde Containerteni nal wordt de waterkering legd. Aan de voet van d ring was een fietspad gepia De route voert echter c A-zone. De provincie zal fietsroute waarschijnlijk verleggen dat ze buiten de za valt. GOES - De gemeente Goes3 desnoods zelf moeten meebs len om onrendabele buslijn overeind te houden. Dat vo stel deed PvdA-raadslidM Heugten deze week in de raad» commissie grondgebied. Van Heugten vindt het te# over burgers niet verantwa dat steeds meer buslijnen «f den opgeheven of drastisch!» perkt. Vooral oudere mffl» worden daardoor volgens la ernstig gedupeerd Zij vindtl daarom te verdedigen dat de? meente bijdraagt om te voort» men dat buslijnen wordenop? heven. Het voorstel leidde nietd-* tot bijval van andere p De nieuwe dienstregeling® vervoersmaatschappij Con# xion, die begin vorige w# ingegaan, betekent op enita punten een achteruitgang®* de gemeente Goes. Overleg a Connexxion heeft de gem*5 geleerd dat de ingrepen oB1* mijdelijk zijn.Volgens Cour# xion is Goes te klein voor« rendabele stadsdienst. Het aan tal reizigers lag tussen dedrif' acht per rit, terwijl vijfö® twintig als kostendekW wordt beschouwd. Vande#* dienst is alleen de route NS-station en Goese Westsingel en Ringbaan-"» overgebleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42