Onderweg naar de haven Van bang meisje tot kunstenares met lef i PZC hP Geen straf voor rol in knokpartij Scharendijke kunst cultuur Logistiek Laatste Open Haard-concert VOOR HET HELE GEZIN lezers schrijven AEL Irak Irak II Relletjes Touringcars ruidsmode Hienco u woensdag 26 maart 2003 door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Lameij- er concludeerde gisteren dal een 31 -jarige inwoner van Scharen dijke een geringe rol heeft gehad in een vechtpartij. Voor de strafmaat was van be lang dat de man zich in een be narde positie had bevonden toen hij naar een paal greep om het slaan en schoppen van zijn aanvallers af te weren. De ver dachte werd door de politie rechter ontslagen van alle rechtsvervolging. Het incident vond 2 augustus vorig jaar in Scharendijke plaats. Een 37-jarige man en een 21-jarige vrouw uit Eindhoven kwamen die avond stomdron ken van een camping af. Het duo stond plotsklaps in de tuin van de woning van de Scharendijke- naar. Toen die de ongenode gasten verzocht om van zijn erf te gaan ontstond er een handge meen. De schermutselingen es caleerden in een ordinaire vechtpartij. Omdat verdachte het Spaans benauwd kreeg zag hij de paal als laatste redmiddel. De Eind- hovenaar werd met de paal bewerkt; hij hield aan de con frontatie vijf gebroken ribben over. „Mijn cliënt dacht dat hij dood zou gaan. Hij werd derma te bedreigd dat hij geen kant meer op kon", zei C. Koole, de advocaat van de Scharendijke- naar. Kruissleutel Twee kennissen waren het Brabantse paar te hulp ge schoten. De verdachte werd aan het hoofd geraakt toen de 37-ja- rige Eindhovenaar toesloeg met een kruissleutel die hij van een van zijn vrienden had ge kregen. De Eindhovenaar moet zich la ter voor de politierechter nog verantwoorden voor zijn aan deel in de vechtpartij. De 21-jarige vrouw werd giste ren bij verstek vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. door Henk Postma Boten, treinen en vrachtwagens. Mi chael de Bruine uit 's Gravenpolder werd er al door gegrepen toen hij de wieg uit rolde. Hij is nu negentien, zit nog op school, maar heeft al zo'n twin tig baantjes achter de rug. Zowat alle maal bij haven- en transportbedrijven. Schepen lossen. Pakketjes bezorgen. Papieren invullen. Van dat soort klus sen. Als het een beetje meezit, helpt hij straks de Westerschelde containerter- minai uit de nood. Want daar wil hij carrière maken. Als manager van de lo gistiek. Havens schreeuwen om mensen, meld de deze krant de afgelopen week. Scheepsladingen binnenhalen is het probleem niet. Het gaat vooral om het regelwerk: loodsen, douaniers, mare chaussees, bootwerkers, kraanmachi nisten, magazijnbeheerders, heftruck chauffeurs, administrateurs, carga doors, expediteurs..., er komen vele handen aan te pas, alvorens de banaan in de winkel ligt. Nu al is het in de Zeeuwse havens een hele klus om voldoende werkers te mo biliseren voor de afhandeling van de bonte mengeling aan scheepsladingen die bij Vlissingen en Terneuzen worden binnengevaren. Straks, als de Wester schelde Container Terminal is aange legd, en de Braakmanhavens tot verde re ontwikkeling zijn gekomen, dreigt een dramatisch tekort aan logistiek personeel. Op het Maritiem Instituut De Ruyter, de Vlissingse zeevaartschool, proberen ze er iets aan te doen. Daar worden scholieren die het v(m)bo- of mavo-di ploma op zak hebben klaargestoomd om functies in de havens te vervullen, zowel op hoger als middelbaar beroeps niveau. Michael de Bruine uit 's Gra venpolder is er zo eenHij volgt de mid delbare ROC-opleiding 'manager haven, vervoer en logistiek'. Planner Zo iemand, meldt de brochure waarmee de school leerlingen lokt, „is een echte planner; iemand die regelt en organi seert, de nodige contacten legt, de ad ministratie bijhoudt, het beleid uitstip pelt en leiding geeft aan medewerkers, zowel in de administratieve als opera tionele sfeer; hij werkt soms op kan toor, maar je vindt hem minstens zo vaak buiten, waar het werk wordt uit gevoerd." Daar moet je vier jaar voor leren. Mi- De Zeeuwse havens schreeuwen om personeel; het Maritiem Instituut De Ruyter stoomt er steeds meer managers voor klaar, zoals dit trio. Karin Hundersmarck uit Kwadendamme, Nicolaj Ranaj uit Vlissingen en Michael de Bruine uit 's Gravenpolder oriënteren zich alvast op de 'werkvloer'. chael zit in het tweede jaar. Hij had al verder kunnen zijn, maar vorig school jaar bleef hij zitten. Niet dat hij niet van wanten weet. Integendeel. Michael had het gewoon te druk. „Laatst heb ik m'n cv nóg maar weer eens bijgewerkt. Bleek dat ik nu al wel bij zo'n twintig verschillende bedrijven heb gewerkt." Op z'n twaalfde kluste Michael al in de havens. Hij kent het wereldje, soms nog beter dan z'n docenten. „Een kwestie van veel kijken en veel vragen. Bijhou den met welke nieuwe projecten bedrij - ven bezig zijn. Tegenwoordig kan dat ook via internet." Na de zomer begint Michael aan z'n eerste officiële stage, liefst in Antwer pen bij het bedrijf dat straks ook de Westerschelde Container Terminal ex ploiteert. Want daar wil hij uiteindelijk als manager aan de bak. Zijn klasgeno te Karin Hundersmarck (18) uit Kwa dendamme ziet ook een mooie toekomst weggelegd in die nieuwe Zeeuwse ha ven. „Ik werk het liefst in de planning, of bij de douane. Met deze opleiding kan je veel kanten op. Als ik straks sta ges doe wordt vanzelf wel duidelijk wat ik het leukst vindt.Mocht ze op school het eindniveau niet halen, dan hoeft ze niet zonder diploma de deur uit. Al na anderhalf jaar leren kan je technisch- administratief medewerker zijn, en na drie jaar kan je aan de slag als assistent van een cargadoor of expediteur. Overi gens, je hoeft niet per se de haven in. Ni colaj Ranaj, afkomstig uit de Oekraïne, maar al ruim vijf jaar in Vlissingen wo nend, aast op het leger. Want ook daar zijn ze gelukkig met mensen die logis tiek van wanten weten. „Kijk maar naar Irak, zonder goede logistiek is die oorlog niet te winnen. Overigens maken de drie tweedejaars foto Lex de Meester hun opleiding niet in Vlissingen af. Voor de laatste twee jaar zijn ze aange wezen op het Scheepvaart en Transport College in Rotterdam. De nieuwere lichtingen kunnen gewoon in Vlissin gen blijven, want vanaf dit schooljaar biedt het Maritiem Instituut de hele op leiding daar aan. Niet alleen in Rotter dam en Antwerpen, ook in Vlissingen schreeuwt de havensector nu om perso neel. En om bijscholingscursussen. Zelfs een beetje losser of lader moet te genwoordig op z'n minst met een veilig heidscertificaat kunnen zwaaien. Aan het ROC Zeeland zal het niet lig gen. Sinds het begin, in 1995, trok de Vlissingse opleiding havenmanage- ment elk jaar zo'n 20 tot 25 scholieren. Toen de opleiding afgelopen jaar volle dig op eigen benen ging staan, meldden zich 35 gegadigden. Voor komend schooljaar wordt op 40 nieuwe leerlin gen gemikt. Daartoe houdt het Mari tiem Instituut komende zaterdag een open dag. Beneden de Westerschelde, op het ROC in Terneuzen, bestaan in middels plannen met een soortgelijke opleiding te beginnen. door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Het heeft jaren geduurd voor ze haar angst had overwonnen. Kunst is altijd de grote passie geweest van Mach- teld van der Wijst (28) uit West- kapelle. Ze schreef gedichten, wilde tekenen en schilderen, maar tot haar vijfentwintigste durfde ze niet. „Ik was gewoon een bang meisje. Ik had het lef niet." Maar toen ze eenmaal haar eerste schilderij had ge maakt, schudde ze alle schroom van zich af. Galerie Pop in Domburg toont werk van Van der Wijst. Het zijn voornamelijk abstracte olie verfschilderijen op papier en paneel. Een opleiding heeft Van der Wijst niet gevolgd. Ze wilde wel naar de kunstacademie, maar ze volgde de raad op van kunstenaars die haar zeiden dat ze beter een echt vak kon leren. „Daar keek ik tegenop en uitge rekend zij zeiden dat schilderen niets voor mij was." Ze ging rechten studeren, zodat ze wellicht advocaat kon wor den, net als haar vader. Met twee kinderen thuis waren haar dagen meer dan gevuld. Lange tijd leek het erop dat de kunst niet meer dan een ideaal zou blijven. Intensief „Ik was een studerende huis vrouw, maar op een gegeven moment stelde ik me voor dat ik tachtig was en zou terugkijken op mijn leven. Stel dat ik dan had moeten concluderen dat ik mijn grootste passie nooit had gevolgd. Ik dacht: 'Er zit iets in me, dat moet eruit.' Ik heb me aangemeld voor een schilder cursus. 'Ik kom alleen maar tekenen', zei ik. Schilderen durfde ik niet, dat vond ik iets voor echte kunstenaars. Maar tijdens de tweede les maakte ik toch een schilderij. Dat was he lemaal niet goed, maar ik dacht: Machteld van der Wijst: "Dat een schilderij je heel erg kan raken, dat kunst." het zulke heftige emoties bij je kan oproepen; dat vind ik mooi aan foto Mechteld Jansen 'Wow!' Ik ben nooit meer naar die cursus geweest. Vanaf die dag schilder ik thuis heel inten sief." Ze laat een map zien met foto's van haar eerste tekeningen en schilderijen. Van moderne vari anten op de Walcherse boeren van Toorop en Mondriaans vuurtoren van Westkapelle is ze via expressieve portretten die in de verte herinneren aan schilde rijen van Karei Appel en Edvard Munch aanbeland bij abstracte schilderijen. Monochromen, maar ook constructies met rechthoeken en vierkanten waarin kleuren zich vermengen of juist op elkaar botsen. Vanaf het eerste werk blijkt Van der Wijst een trefzekere schilder die met weinig middelen krachtige beelden maakt. Ze noemt Nicolas de Staël en Mare Rothko als schilders die nvloed op haar hebben uitgeoe fend. „Maar Max Beckmann vind ik ook prachtig, terwijl zijn werk helemaal niet lijkt op wat ik doe. Maar de emoties in zijn schilderijen zijn zo heftig. Dat is wat ik mooi vind aan kunst. Dat een schilderij je heel erg kan ra ken, dat het zulke heftige emo ties bij je kan oproepen." Invidueel Ze beschouwt zich als een kun stenares in ontwikkeling. „Ik zie in mijn werk een consequen te lijn in de richting van ab stractie. Ik hoopte altijd dat ik daar zou uitkomen, maar ik wil de er niet mee beginnen. Ik dacht: 'Ik zie wel wanneer het komt.' Ik wilde het zelf uitzoe ken, mijn eigen manier vinden. Natuurlijk laat ik me wel inspi reren door het werk van andere schilders, maar ik heb het ge voel dat ik datgene wat ik nu maak zelf heb opgebouwd. Daarom schaam ik me niet meer voor mijn eigen werk. Ik geloof niet dat ik iets nieuws toevoeg aan de kunst van dit moment, maar het is nu eenmaal mijn ontwikkeling. Ik kan niet snel ler dan ik nu ga en van mij mag ook niet worden verwacht dat ik verderga waar de oudere garde kunstenaars is geëindigd. Als ik hoor dat de kunst in een crisis verkeert of dat het monochrome schilderij niet meer kan, dan denk ik: 'Wat bedoelen mensen daarmee?' Kunst is zo'n indivi duele uiting, ik geloof niet dat dat ooit stopt. Daarom stimule ren zulke stellingen me wel. Als ik zoiets hoor, wil ik bewijzen dat het niet klopt." Expositie: schilderijen van Mach teld van der Wijst, lot en met 13 april in galerie Pop in Domburg, open iooet/mzo 9.00-18.00 uur Advertentie TERNEUZEN - De 19-jarige Belgische pianist Billy Pletinck verzorgt zondag 30 maart in Porgy en Bess in Terneuzen het laatste Open Ilaardconcert van dit seizoen. Pletinck doet dit schooljaar eindexamen aan de Muziek - Academie in Lokeren. In 2001 nam hij deel aan de wedstrijd Tenuto en werd laureaat; daar na volgden laureaten van de wedstrijd Axion Classics 2001 en bij het Quatrième National de piano in Luik. Het repertoire van de 19e en 20e eeuw van Rachmaninoff, Liszt en Chopin ligt hem het nauwst aan het hart. Zondag staan onder meer werken van hen op het pro gramma. Het concert begint om 15.00 uur. Terwijl intellectuelen als Hans van Mierlo zich onlangs bij de rondgang van AbouJahjah door Nederland haastten om de lof zang te steken over deze volgens hem 'genadig debater', bleek af gelopen zaterdag maar weer eens hoe blij we werkelijk moe ten zijn met deze AEL. Want op het moment dat de eerste bur gers van Irak door de Amerika nen werden bevrijd - wat met veel gejuich gepaard ging - stonden de AEL-aanhangers vlaggen te verbranden (PZC 24 maart). En zoals het een échte pacifist betaamt spoorden deze 'onverlaten' anderen aan hun bijval te geven bij de rituele ver branding van o.a. Israëlische vlaggen. Helaas was Hans bij activiteiten van de aanhangers van die 'genadig debater' afwe zig, wat buitengewoon jammer genoemd mag worden. Want zeg nu zelf, het hadden toch feno menale plaatjes op kunnen leve ren als van Mierlo met hen had meegedaan. Wat dan wel me teen de waag oproept of Thom de Graaf vervolgens opnieuw, net als op 9 februari 2002 bij Fortuyn, het dagboek van Anne Frank in de hand had genomen om Anne's zin te citeren: 'Hier vlakbij, op loopafstand, staat het Achterhuis. Waar Anne Frank zestig jaar geleden, on dergedoken in erbarmelijke omstandigheden, in haar dag boek schreef: „Ik hoop maar één ding: dat deze haat van voorbij gaande aard zal zijn." Het wa ren tenslotte deze lieden die de joden 'aan het gas' wensten. Hoewel ik er zeker van ben dat De Graaf géén tweede aan klacht van Spong en Hammer- stein zal riskeren, zijn zulke ge dachtegangen altijd leuk om over na te denken. Ruud Bogaert Maartenbroersweg 48 Hansweert Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZCvernv i nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reacts beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet de? redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vvorfc 1 niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.Dtfü dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overi weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. NOG DAGEN. DAN MAG U INSTAPPEN De kranten staan bol van de oorlog tegen Irak, een oorlog die een flagrante schending is van het internationaal recht. De commentaren geven daarenbo ven vooral de VS-oorlogspropa- ganda weer. Volgens het UNO- handvest moet de UNO de ver dediging organiseren van een land dat aangevallen wordt zo als dat vandaag het geval is met Irak. De VS overtreden art. 2 van het UNO-handvest. De UNO moet overeenkomstig haar uitgangspunten alle maat regelen inzetten tegen de VS. Het is niet genoeg de agressie vast te stellen en dan zeggen dat je er niks aan kan doen. De weerstand die Irak biedt tegen de VS is van wezenlijk belang ter voorkoming van een oorlog die, zoals Bush zelf heeft ge zegd, generaties zal duren en die zich zal uitbreiden tot heel het Midden-Oosten, Azië met voor al China. Uiteindelijk zal die brand heel de wereld gaan om vatten! Er moeten doeltreffende maatregelen komen die de slag kracht van de Amerikanen op het terrein aantasten. Men moet het de Amerikanen onmogelijk maken de oorlog te voeren. Alle Amerikaanse militairen en hun diplomaten moeten worden uit gewezen. Nu lijdzaam toezien is de deur openzetten voor nog meer oorlogen die zullen uit monden in een derde wereldoor log! Nu niet optreden is het zaad strooien voor de volgende oorlo gen. Bush zijn overheersings- drang is nog veel groter dan die van Hitier destijds. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11 Kuitaart Irak toont krijgsgevangenen en dat schijnt hevige verontwaar diging gewekt te hebben, zowel in USA als Groot-Brittannië. Dit blijkt verboden volgens de Geneefse conventies, die uiter aard ook voor de vijand van toepassing zijn. Wat ziet men echter reeds enige dagen op ver slagen van de 'beschermde' tv- ploegen9 Juist, tientallen ge filmde Iraakse krijgsgevange nen. Bovendien ziet men de ru we behandeling van burgers, die klem geraakt zijn in de gevech ten, dat zijn uiteraard mogelijke terroristen. Nu kan men aan een front niet voorzichtig genoeg zijn, bekend uit eigen ervaring in Vlissingen november 1944 met Schotten en Vrije Fransen Het is logisch dat aanvaarden van krijgsgevangenen en ver dachte burgeroverlopers niet echt zachtzinnig in zijn werk gaat. Als men dus zelf de regel geving overtreedt moet men geen moord en brand schreeu wen als de vijand dat ook doet. Aan de Varkensbaai in Cuba worden al zeer lange tijd deze Geneefse conventies met voeten getreden door de USA en met 50 het nieuwe Strafhof in m Haag, ook een VN-instellii BE heeft de USA niets van doeti w< zij dus een beroep doen oi conventies dan moeten zjjj zelf ook aan die regelg» in houden. Het is laf om do» ui VN-wapeninspecteurs de iei genstander te laten ontwapa n< en alle militaire doelen tela g bepalen om dan met gea; Ul ceerde middelen deze doe grotendeels te missen en h gers te treffen. Voor debt ding van West-Europa heen USA een excellente rol dl speeld. Nu, twee genen; later, zijn ze het spoor bijstai let raakt, maar dat wordt overs ge tijd wel teruggevonden. N. A. Blom Ruys de Beerenbrouckstm, Vlissk De kop van het krantenanü gaat over relletjes (PZC 24-5 re! Tijdens de demonstratie daar absoluut niets vantü: ken, dat kan ik weten, wanii waren tot 6 uur zelf in Ama 3 dam. Ook het tellen vandet a mers schijnt erg belangrijk K zijn. Over het eigenlijke d ié wordt met geen woord Duizenden mensen, jongen: a hele gezinnen van alle nat::: liteiten die maar één ding» len: vrede en een veilig beta voor de komende generaties, heerste een geweldige s ming, mooi weer, spando met leuke opschriften, haast, kortom een dag dié weer een beetje vertroui geeft. En als je thuis komt es ziet de bombardementen, doodsbange kinderen in pré tieve schuilkelders, dan is vertrouwen alweer snel gezi President Bush leeft mee ma families van de gesneun jonge soldaten, maar zou hij begrijpen wat het voor i mensen betekent om je zoc» dochter te verliezen? Het woord is nee, dat weet hijns A. vel Bi Arnel Middeb In artikelen van 19 en 20 ma schetst een touringcarbestu der in de PZC een negatiefbe van de 'toerbusbranche',dat graag wil corrigeren. De t ringcarbranche is seizoens bonden en moet in de druis tijden gebruik maken vani roepchauffeurs. Voor ca chauffeurs gelden dezelfde» telijke eisen qua diploma's naleving van rij- en rusttij en hier wordt wel degelijkop conti'oleerd. Hetbestuurv2i 1 Stichting Keurmerk Busbefl bestaat inderdaad uit I stuurs-) leden van KNVB! De voornaamste werkzaams van de Stichting is echter: toekennen van het kwalita keurmerk 'KEMA Keuns Busbedrijf' op voordracht! een onafhankelijke Commis zonder financieel belang ir. touringcarbranche, Om b Keurmerk te behalen moetö kunnen bewijzen dat ment een veilige manier werkt.! (aspect)certificaat voor kwaliteitssysteem wordt va leend door onafhankelijke J ditinstellingen en wordt ia half jaar gecontroleerd, fcci de auditinstelling of 3TVW,ED of STO vaststellen dat eenti ringcarbedrijf zich niet aar regels houdt, wordt overgep tot schorsing of intrekking' het Keurmerk. De suggestie! de Stichting niets zou onder men in verband met de vele» ten van het bestuur gaat dusd op. Tot grote trots van deu ringcarbranche is de touring: sinds jaren de meest veilige® nier van vervoer. In 2002 zip het Nederlandse vervoer p dodelijke slachtoffers geval bij busongelukken. Uit analj van de schaarse busongeluk! blijkt beslist niet dat hier bd vengemiddeld veel oprutf krachten bij zouden zitten.1 valt dus nogal mee met chauffeurskwaliteiten van i oproepkrachten. Nico Zethof, Mw'j Stichting Keurmerk Busba' Spui' Den Bt Advertentie) Openingstijden dinsdag t/m zaterdag - donderdagavond koopavond 's Mdba? r Voorstad 63 - 4461 KLGoe Tel.: (0113)215200/21t46É

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40