zc INGLE 50 ILBUM Filmmakers actief op set Een sari aandoen vergt training Niet voor de massa Intense rockplaat In een warm bad Opgefokte psychobilly 29 Meer bijbaantjes woensdag 26 maart 2003 tjamai - Step Right Up <-) Gareth Gates - Anyone Of Us (Stu- pid Mistake) (1 j Blue Ft. Elton John - Sorry Seems To Be The Hardest Wor (2) t intwine - Happy? (8) j Lopez Ft. LI Cool J - All I Have (5) Will Young - You And 1131) I Kane - My Best Wasn't Good Enou- Shl3) i B2k Ft. P. Diddy - Bump Bump Bump (10) i Do-Heaven (4) y Christina Aquilera - Beautiful (6) A Simply Red - Sunrise 05) 8 Ragas T. Breugem - Alles: Uit De Musical 3 Musketier (7) 150Cent- In Da Club (-) K Shania Twain - Ka-Ching! (11) I Linkin Park - Somewhere I Belong (29) Big Brovaz - Nu Flow (9) j pink - Family Portrait (12) yAvrilLavigne - I'm With You (20) 'i Girls Aloud - Sound Of The Under ground (14) (Eminem - Lose Yourself 113) I Nelly Ft. J. Timberlake - Work It (16) I Gebroeders Ko - Ik Heb 'N Toeter OpM'n Waterscoo (18) (Scooter - Weekend! (55) (Aaliyah - Miss You (19) (Robbie Williams - Feel (17) (Esther Hart - One More Night (32) p. Jennifer Love Hewitt - Can I Go Sow 126) (Daniel Bedingfield - If You're Not The One (36) Busta Rhymes - Make It Clap (21 -All I Needed (23) (DjGalaga - It's On You (25) (Sean Paul - Gimme The Light (28) (Celine Dion -1 Drove All Night (24) RR. Kelly-/gn/'f/on (91) (Sylver - Livin' My Life (34) (Atomic Kitten - Be With You (35) (Thomas Berge - Mijn Luchtballon GO) 1 Counting Crows - Big Yellow Taxi 37) J Jay-Z Ft. B. Knowles - 03 Bonnie Clyde (27) Van Dik Hout - Stap In Het Licht (40) LShakira- The One (88) (The Cheeky Girls - Cheeky Song (Touch My Bum) (33) OXander De Buisonje - IkZie/Helden II t Good Charlotte - Lifestyles Of The Rich And Famous (38) (Van Katoen - Doe Het Dan Zelf! (49) (Snap! - Rhythm Is A Dancer2003 {-) r Jakatta Ft. Beth Hirsch - One Fine Day (60) (Justin Timberlake - Cry Me A River (42) (Guus Meeuwis - Brabant (39) (Missy Elliott - Gossip folks(50) l Norah Jones - Come Away With Me (II 1 Robbie Williams - Escapology (2) Trijntje Oosterhuis - Trijntje Oos- lerhuis (14) I Christina Aguilera - Stripped (3) iEOCent- Get Rich Or Die Trying (12) i Bee Gees - Their Greatest Hits -The Record (7) I Coldplay - A Rush Of Blood To The Head (16) IJoshGroban - Josh Groban (9) (Pink - Missundaztood (10) I Roxette - The Ballad Hits-(5) J Golden Earring - Millbrook U.S.A. «I (PhilCollins - Testify (6) 1 Bief - Blauwe Ruis (25) Elton John - Greatest Hits 1970-2002 (19) due - One Love (11 (AvrilLavigne - Let Go (21) Acda En De Munnik - Groeten Uit Maaiveld (8) ■i Rod Stewart It Had To Be You 17) 18 Mile - Original Soundtrack (15) XShania Twain - Up! (13) 3 Aida - De Musical (31 2 Kane - So Glad You Made It (75) a - Laundry Service (20) Robbie Williams - Swing When You're Winning (27) Kelly Rowland - Simply Deep (18) S. Jennifer Lopez - This Is Me... Then 23) n Joe Jackson Band - Volume 4133) 1 Aaliyah -1 Care 4 U (22) I Cristina Branco - Sensus (36) I Red Hot Chili Peppers - By The Way 281 II Westlife - UnbreakableThe Grea- mHits (24) "Atomic Kitten - Feels So Good (43) m - The Eminem Show (39) Massive Attack - TOO Th Window 34) *N'E*R»D-InSearch Of(78) Gareth Gates - What My Heart Wants To Say (-) Sugababes Angels With Dirty Fa- «f49) U2 The Best Of 1990-2000 (26) Kelly - Chocolate Factory (30) K The Sound Of Music - De Musical 54) Enrique Iglesias - Escape (42) "Anouk - Graduated Fool (45) laura Pausini - From The Inside .02) Jwtin Timberlake - Justified (37) Counting Crows - Hard Candy (52) 1 Marco Borsato - Onderweg (41 "OöyOsboume- The Essential (35) 1 Gordon Re-Play - G&R (38) Total Touch Best Of Total (ouch/Trijntje Oost (29) Twacious D - Tenacious D (47) De jonge filmmakers van Voor even of altijd en Novemberregen op de set. De cameraman is 16 jaar oud, de geluidstechni cus 15, de twee visagistes zijn ook 15 en de regisseur is 18 jaar oud. Deze ploeg heeft samen met nog een aantal jonge mensen de film Voor even of altijd gemaakt. Mo menteel zijn zij bezig met het volgende filmproject 'No vemberregen'. De 19-jarige filmproducent en scenario schrijfster Beri Shalmashi schreef samen met Leon Jackson en Johan Fretz het script voor Voor even of al tijd. De film gaat zondag 30 maart in première. Beri is een Koerdisch meisje dat al heel haar leven buiten Koerdistan leeft. Ze woont mo menteel in Almere en weet weg met 'de pen'. Vorig jaar won ze de Jonge Schrijversprijs, dit jaar weer. „Lekker veel geld en een opleidingsprijs gewonnen, waarvan ik een uitgebreide sce narioschrijfcursus heb ge daan", vertelt Beri trots. En daar maakt ze gebruik van. „Op een regenachtige avond in de herfst van 2001 zat ik op m'n kamer achter de computer met de bedoeling een herfstverhaal te schrijven. Het was bestemd voor de jonge schrijversclub op internet. Regen tegen de ruiten met op de achtergrond 'Stan' van Eminem, een lied met een fikse regenbui erin. Mijn ge dachten dwaalden af en het ver haal Novemberregen ontstond." Het scenario voor de film ont stond pas later, in juni 2002 tij dens de scenarioschrijfcursus. ,Het leek me erg boeiend om een literair verhaal om te zetten naar een beeldend verhaal, een scenario." Aan het begin van het filmpro ject was het in velerlei opzicht even wennen. De jongeren ken den elkaar amper. Daarom be sloten ze eerst een korte film te maken om te kijken hoe de sa menwerking zou verlopen. Zo ontstond het idee voor Voor even of altijd, het verhaal van de eenzaame 18-jarige David wiens leven drastisch veran derd na de ontmoeting van een meisje. „Het moest onderling klikken voordat we aan een gro ter project begonnen", zegt de 18-jange producer Floris Parle- vliet uit Almere. Toen dat een maal goed zat, zijn de filmma kers verder aan de slag gegaan met Novemberregen. Tja, en daar sta je dan als 'je- komt-net-kijken-jongere' Knokkend tegen de volwassen filmmakers die het allemaal be ter weten. Tenminste, dat zou je verwachten. Beri: „Er zijn veel mensen die al lange tijd in het wereldje zitten die juist enorme bewondering tonen voor onze inzet. Maar het kan ook wel moeilijk zijn soms omdat we voor sommige dingen echt nog 'te klein' zijn. Zo heeft alleen een van de cameramannen een rijbewijs, waardoor we niet echt mobiel zijn. We wonen nog thuis, waardoor we ons weer aan regeltjes moeten houden. Velen zitten nog op school, waardoor het niet verantwoord is om él je tijd in de film te ste ken. Maar eigenlijk hebben we meer windjes mee gehad dan last van tegenwind." De filmmakers plukte Beri voornamelijk uit haar vrien denkring. Eind juni 2002 was ik bezig met het samenstellen van de crew. Ik doolde een beetje rond op internet op zoek naar ie mand die me met de productie kon helpen. Ik kwam terecht op een site van Floris. Beter had ik het niet kunnen treffen: jong, ta lentvol én Almeers! Maar we hebben in Almere bijvoorbeeld ook een dagje een grote ruimte afgehuurd, waar mensen uit het hele land auditie kwamen doen." Veel van deze jongeren zagen het 'Novemberregen'-project als handige ervaring voor de vervolgopleiding. „De meeste mensen zitten in hun (voor- )examenjaar, een paar zijn net klaar met school. Floris wil bij voorbeeld naar de Filmacade mie, acteur Tim zit in het eerste jaar van de toneelschool en ac trice Mink doet de vooroplei ding voor de dansacademie. Wat we dus vrijwel allemaal doen bij het maken van films is onze hobby uitoefenen." Maar het doel gaat verder dan die persoonlijke hobby's „Wat we hopen is dat mensen kunnen zien wat je kunt doen wanneer je écht je dromen en talenten volgt", benadrukt Beri. Ze vindt het dan ook erg belangrijk dat jongeren de kans krijgen om zo iets 'volwassens' te maken als een film, waarbij de jongeren echt alles zelf mogen doen, zon der begeleider. „Als ze het ten minste serieus aanpakken. Na tuurlijk zijn we niet vergeten dat die dingen niet voor niets iets 'volwassens' zijn. Wat we hebben gepresteerd is voor ons doen dan misschien heel mooi, het niveau van volwassen, erva ren filmmakers ligt natuurlijk veel hoger. Het is alleen wel heerlij k om straks voorbereid de volwassen (film)wereld in te kunnen." Kyra Goede De jonge makers van Voor even of altijd presenteren de film op zondag 30 maart om 15.00 uur (vol), 16.30 uur en 17.30 uur in Theater de Roestbak in Almere. Novemberregen gaat naar ver wachting in mei in première. Meer info op www.fpsfilm.nl. Ik ben Bregjevan de Ven, 26jaar oud en ik kom uit Zeeland. Nu woon en werk ik in de provincie Tamil Nadu in Zuid-India. Ik geef Engels en dansles op de Jeugdtheaterschool in Kanchi- puram. Ik woon in het schoolge bouw met achttien jongens en drie meiden van acht tot twaalf jaar oud, twee families en een kok. De school is opgericht door Rajagopal en zijn vrouw Hanne de Bruin, ook een Zeeuwse. In korte tijd ben ik van een hip pe westerse outfit naar de sierlijke Indiase overgestapt. Ik verlang soms naar de Neder landse rokjes en topjes zonder mouwen. Het is zo heet hier. Maar daar kun je als juf in India niet mee aankomen. Zulke kle ren zijn nog bloter dan het In diase ondergoed! De metamorfose begon al voor vertrek. Het viel nog niet mee om kleding te vinden die wel door de beugel kan Uiteindelijk hebben mijn moeder en ik bij wijze van afscheidsritueel zelf wat genaaid. Ik kon toch niet in mijn blote kont naar India! Maar het bleek vergeefse moei te Mijn broeken en bloesjes kwamen nog niet eens in de buurt van wat hier gewenst is. Ik leek voor Indiase begrippen wel een man. Indiase kleding dragen is een goede manier om vertrouwd te worden met de locals. Je laat zien dat je moeite doet om erbij Opgedoft door Prema en Oma. Vlnr: Prema en Rani (moeder en zusje van Bowaneshwari), Oma en ik. foto Bale te horen. Bovendien geeft het een aanleiding tot aanraken en aangeraakt worden. Je wordt letterlijk tastbaar. Mijn huisge noten vonden het fantastisch toen ik met een tas vol sari's thuiskwam. Met een hoop ge giechel werd ik helemaal aange kleed en opgemaakt door de vrouwen en kinderen. De man nen mochten het resultaat be wonderen. De deuren waren ge opend en zo kon ik afdalen uit mijn ivoren torentje. Een sari aandoen vergt enige training. Het is een zes meter lange lap die zonder rits of knoop als jurk omgewikkeld wordt De manier waarop is aan precieze regels gebonden. Mijn recordtijd aankleden staat nu op 7,5 minuten. Een Salwaar Kameez is makkelijker. Dat is een soort jurk met een broek er onder, in combinatie met een shawl. Ik hoorde er helemaal bij. Al hoewel? Leuk zo'n sari, maar hoe zat dat eigenlijk met de rest? Waarom droeg ik geen oorbel len? Toen ik na drie maanden, ondanks herhaaldelijk com mentaar, nog met kale oren rondliep, kreeg ik ze gewoon ca deau Dan moet ze wel, dachten ze. De sticker plakten ze gewoon op mijn voorhoofd en de arm banden had ik zelf al gekocht. En dan mijn haren Dat moest toch echt anders. Strak en ge olied in een knot met verse bloe men voor de finishing touch. Nu ben ik voorlopig af. Oma vindt het 'soepen-'. Ik mag haar dochter zijn en mag haar mee nemen als ik naar huis ga. Toen ik zei dat ze in Nederland een broek moet dragenbleef ze toch liever in India! Bregje van de Ven Vals Licht was een jaar of vijf geleden een veelbelovend bandje. Het trio uit Hilvaren- beek mocht een cd maken op het Epic-label, was niet van de ra dio te slaan en trad vier keer in de week op Toch werd 'Luna park' geen commercieel succés. Het valt de groepsleden te prij zen dat ze, ondanks allerlei nieuwe tegenslagen, stug zijn doorgegaan. Eerder resulteerde die noeste arbeid in het album 'Dieseljunks' (met het hitje Het Licht) en nu ligt Luidkeels in de winkels. Opnieuw domineren de grunge- en rockinvloeden, maar meer dan in het verleden biedt Vals Licht ruimte aan breekbare liedjes en sfeervolle strijkersarrangementen. De teksten - over oorlog en vrede, dood en geboorte, haat en liefde - zijn soms drukkend duister, soms bevrijdend. Luidkeels is geen gemakkelijk plaatje voor de massa. En vooral daarom de moeite van het beluisteren waard. Martin Groenewold Vals Licht: Luidkeels - Diaz/ Zomba, speelduur 47.31 min. Voorheen was Mogwaï de ab solute kampioen in het scheppen van contrasten tussen lieflijk zacht en verpletterend luidruchtig. Terwijl zij zich steeds meer toeleggen op een soort gemene deler, waarin rockgitaren samenvloeien met harmonieuze popstructuren en poëtische teksten, nemen hun Schotse landgenoten van Ae- reogramme de fakkel over. Op Mogwais voormalige label 'Chemikal Underground', en op hun eigen wijze. Aereogrammes tweede album Sleep And Relea se is een intense rockplaat waarop snoeiharde, metalach- tige gitaarerupties te pas en te onpas worden afgewisseld met melancholieke strijkers, pia no's, akoestische gitaren en breekbare vocalen. En vice ver sa. Zo mogelijk nog spannender dan Indiscretion 243, Older en Wood zijn Simple Process Of Elimination en InGratitude. Daar komen ze namelijk niet, de verwachte explosies, en zit je steeds op het puntje van je stoel Al geldt dat natuurlijk alleen bij de eerste keer draaien. Rob Broere Aereogramme: Sleep And Re lease - ChemikalUnderground/ Konkurrent, speelduur 49.59 Het is pure disco, Shirley Bassey en zo, jaren zeven tig. De manier waarop de Su preme Beings Of Leisure de goe de oude tijd doen herleven is bijzonder aanstekelijk. En het duo uit Los Angeles is daarmee ook weer helemaal van deze tijd Deze tweede cd Divine Opera ting System is als een onder dompeling in een warm bad. Zangeres Geri Soriano-Light- wood heeft er de stem voor om de diva uit te hangen. Haar mu zikale partner Ramin Sakurai heeft ondertussen zijn best ge daan de overweldigende arran gementen tot in de puntjes te verzorgen. Daarbij werd hij ge holpen door het Love Supreme Orchestra van Suzi Katayama (Björk, Prince), maar ook Bill Meyers (Madonna) en DJ Swamp (Beck) leverden een bij drage. Het resultaat is verleide lijk zonnig en daarmee geschikt om de winterdepressie er alvast schuifelend uit te zweten. Voor al die zwoele, decadente en fun ky strandfeesten Peter van der Heide Supreme Beings Of Leisure: Di vine Operating System - Palm/ Rykomusic; speelduur 49.40 min. Ze zijn jong, de vijf mannen die schuil gaan achter de mysterieuze naam 'The Eighties Matchbox B-Line Disaster' Rond de twintig zijn ze, maar met hun band stonden ze vorige zomer al wel mooi op de grote Engelse festivals. Het nu ook in Nederland uitgebrachte debuut Hörse Of The Dög is met 25 mi nuten kort maar krachtig. De tien nummers worden er in hoog tempo doorgejaagd, alsof de duivel de jongens uit het Engel se Brighton op de hielen zit. De muziek klinkt donker en ver vaarlijk en zanger Guy McKnight herinnert bij vlagen aan een zwaar gedrogeerde en hyperventilerende Lux Interior (The Cramps) of Black Francis (Pixies). Ze hebben beiden het nakijken, dit is stukken opge- fokter en bezit dezelfde energie als At The Drive-In. Deze op hol geslagen psychobilly van de bo venste plank zal de bezoekers van Pinkpop binnenkort flink wakker schudden. Peter van der Heide Tbc Eighties Matchbox B-Line Disaster: Hörse Of The Dög - No Death/Island/UniversaI, speelduur 25.18 min. Steeds meer middelbare scholieren hebben een bij baantje, maar zij werken min der uren dan voorheen. Dat blijkt uit de Toekomst Monitor, een onderzoek onder bijna 16.200 havo-leerlingen en vwo'ers van 15 tot 18 jaar. In 2002 had 70 procent van de ondervraagde scholieren een bijbaantje. In 1998 ging het nog om 60 procent. De jongeren werkten in 2002 echter 2,5 uur minder per week dan in 1998. Toen besloeg de tijd die ze aan bijbaantjes besteedden gemid deld elf uur per week. Vorig jaar was dat 8,5 uur. Omdat de lonen zijn gestegen, zijn de inkomsten van de jongeren nagenoeg gelijk gebleven. Er zijn wel onderlinge verschillen in inkomsten. Meis jes verdienen gemiddeld 75 cent per uur minder dan jongens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29