Snelheid in de bal en pressie PZC Nu zou Poeh zeker winnen Jim krijgt luxe auto met eigen chauffeur GEBOEKT dE jGfl&E QfldER£OEKER Muzikale tenttournee illustratie Ernest H. Shepard Lang voordat de mensen el kaar in woordtaai verhalen vertelden, deden ze dat in beeld taal. Onbekend is waarom ze in de oudheid 30.000 jaar geleden op rotswanden juist vooral die ren schilderden Maar dieren zijn om allerlei redenen wel al tijd een populair onderwerp ge weest voor kunstenaars, en voor schrijvers natuurlijk. Een paar jaar geleden verscheen bij uitgeverij Lemniscaat 'Kunst in de kijker', een kunst boek in reuzenformaat. In dat papieren museum maak je met Claire d'Harcourt als gids een wandeling langs tientallen kunstwerken vanaf de vroegste tijden tot heden. In haar nieuwe kijkboek Dieren uit de kunst laat ze je kennismaken met 37 verschillende dieren zoals die werden afgebeeld door kunste naars van overal op de wereld. Uit onder andere China, Egyp te, Nederland, Australië, Co lombia, Alaska, Nigeria, Frank rijk, Australië. Het oudste kunstwerk is een vervaarlijke leeuwenkop van aardewerk. Het lijf ontbreekt, maar je kunt je goed voorstellen hoeveel indruk het complete beeld bijna 4000 jaar geleden moet hebben gemaakt als bewa ker van een tempel in Mesopota- mië (Irak). Bijna van gisteren (2000) zijn de Giraf - een beeld van IJzerdraad, dat een tekening in lijnen lijkt - van James Ched- burn en een indringend portret van een hooghartig kijkende raaf door de Duitse fotograaf Walter Schels. Dieren uit de kunst is een onge woon kunstboek. Op telkens twee pagina's naast elkaar zie je een en hetzelfde dier afgebeeld door twee kunstenaars. En om dat zo 'n dier je getoond wordt in schilderijen, tekeningen, beel den of andere kunstobjecten uit bovendien verschillende tijden, krijg je een verrassende kijk op hoe kunstenaars in de loop van de geschiedenis hun onderwerp zagen en hebben weergegeven. Het is spannend om zo dieren 'van twee kanten' te leren ken nen. Frans Snyders bijvoor beeld schilderde in zijn Hanen gevecht (1615) twee vechthanen die zo verschrikkelijk woest te keergaan dat ze bijna het schil derij uit stuiven, terwijl het haantje ernaast dat Alexander Calder in 1960 van wat blik en ijzerdraad maakte een tikkeltje eigenwijs heel zelfbewust char mant over de wereld paradeert. Dierentuinbeer Nog een mooi voorbeeld van zo'n verrassende combinatie is een zeshonderd jaar geleden heel precies door Antonio Pisa- na haartje voor haartje naar de werkelijkheid getekende waak zame beer tegenover de tragi sche, schaapachtig suffe dieren tuinbeer (1988) van Gilles Aillaud, die gekooid in zijn be tonnen kuil totaal de kluts is kwijtgeraakt. Olieverfschilderij Hanengevecht, van Frans Snyders (1615). Achterin het boek vind je van alle kunstwerken nog een foto met daarbij informatie die het mogelijk maakt nog beter te kij ken. In een top-tien van populaire dieren zou de beer vast en zeker 'ergens bovenin' eindigen. En van alle beren is die ene Beste Beer van de hele Wereldde Beer met maar Heel Weinig Hersens, die Beer, Poeh-Beer, Winnie- de-Poeh, V.V.K (Vriend Van Knorretje), K M. (Konijns Mak ker), PO (Poolontdekker),I.T. en S.V. (Iejoors Toeverlaat en Staart-Vinder) 'met voor sprong' ongetwijfeld de geliefd ste. Op 14 oktober 1926 verscheen over Winnie-de-Poeh een boek waarvan sindsdien wereldwijd miljoenen exemplaren gekocht zijn. A.A.Milne beweerde dat hij het voor zijn zoontje Christop her Robin had geschreven, maar je voelt aan alles dat hij het vooral voor zijn eigen plezier schreef Zoals ook beergekke volwassenen wegsmelten als ze iets van Winnie-de-Poeh aan schaffen, voor een kind zoge naamd. Blije bijen Voor heel jonge kinderen (en verzamelaars dus) verschenen tegelijkertijd vier vrolijke kar tonboekjes in het alleraardigste Mijn eerste Winnie-de-Poeh koffertje, een Winnie-de-Poeh Puzzelboek met 7 puzzels (van 24 of 36 stukjes) bij voorlees verhaaltjes uit de beide boeken over Winnie-de-Poeh en zijn vrienden uit het Honderd-Bun ders-Bos en Winnie-de-Poeh en tien Blije Bijen dat een telboek is. Met het laatste boek terugtel len van 10 tot 1 zal peuters zeer plezieren, zoals ze zich ook ein deloos vermaken met het lampje in de koelkast dat elke keer toch weer blijkt te branden. De tekeningen in deze drie boe ken zijn vanzelfsprekend van Ernest H. Shepard zonder wie Winnie-de-Poeh natuurlijk Winnie-de-Poeh niet zou zijn. Jan Smeekens Claire d'Harcourt: Dieren uit de kunst - Uitgeverij Lemniscaat, €24,95. A.A.Milne: Mijn eerste Winnie- de-Poeh koffertje - Uitgeverij Piccolo, €13,50. Winnie-de-Poeh puzzelboek - Uitgeverij Piccolo, €13,55. Winnie-de-Poeh en tien Blije Bijen - Uitgeverij Piccolo: €16,50. woensdag 26 maart 2003 Van hoge ballen baalt-ie als een stekker. Als je Serge van Bremen (12) bezig ziet op de tennisbaan begrijp je meteen waarom. Z'n leng te is eigenlijk z'n grootste te genstander. Kwestie van tijd, want de gewenste centi meters zullen er de komende jaren vanzelf wel bij komen. De rest heeft hij al in huis: een perfecte forehand en een uitstekend spelinzicht. A Is zesjarig manneke sloeg xTLhij de eerste ballen tegen de muur. Twee jaar later stond hij al in de finale van de Zeeuwse kampioenschappen in Middel burg. Alles, maar dan ook alles heeft hij over voor een glansrij ke tenniscarrière. Z'n grote voorbeeld? „Hewitt", klinkt het binnen een seconde. „Die speelt zo lekker aanvallend en fel. Mijn spel lijkt daar ook wel op. Veel snelheid in de bal leggen en pressie spelen Dat ligt me wel." Z'n prijzenkast is inmiddels aardig gevuld en het eind is bij lange na nog niet in zicht. Inte gendeel Via Luc Goovaarts - de Zeeuwse bondstrainer - kreeg hij onlangs het bericht, dat hij is geselecteerd voor de Tennis loot-bond school van volgend seizoen. „Ben ik best wel trots op", glundert Serge. „Er zijn slechts twaalf plaatsen en ik ben de enige jongen uit Zuid-Neder land." Wat het inhoudt? „In ie der geval moet ik binnenkort eerst een contract tekenen. Dat geldt voor 3 jaar. De bedoeling is, dat ik na de zomervakantie geplaatst wordt in een speciale sportklas op een school in Ber gen op Zoom. Ja ja, moet ik gaan reizen, maar dat heb ik er wel voor over. Ik kan dan 22 uur per week trainen. Ideaal toch? Zit ook nog twee uur mentale trai ning bijWat dat is? Hum, eigen lijk geen idee. Dat merk ik wel. Als alles goed gaat kan ik over driejaar meedraaien in het in ternationaal circuit. Maar het zal wel zwaar worden." Voorlopig richt hij z'n pijlen op de K3 toernooien. „Punten pak ken voor promotie naar het K2 niveau", legt hij uit. „Ik sta nu Serge van Bremen: „Als alles goed gaat kan ik over drie jaar meedraaien in het internationaal circuit." foto Ruben Oreel nationaal op de 28ste plek. In mei staan de Zeeuwse kampi oenschappen gepland en van de zomer doe ik ook mee aan de Ne derlandse kampioenschappen." Druk, druk dus, maar daar maalt Serge niet om. Hij koes tert het Australisch T-shirt - 'ge kregen van Silvana Bauer' - en de handtekeningen van Anke Huber en Patrick Rafter als kostbare kleinoden. Samen met privé-trainer Ronald van de Broek werkt hij dagelijks aan z'n techniek en conditie. Bege leid door de 'zingende' snaren van z'n racket is tennis voor Serge één groot feest. Een feest, dat ooit z'n hoogtepunt moet krijgen in Sydney. ..Wow, de Australian Open winnen, dat zou echt helemaal het einde zijn..." Hans Segboer Het kon niet meer. Die oude Opel Kadett van Jan Bak- kum was geen auto waarmee je een artiest door het land rijdt. Daarom krijgen ze een half jaar lang een nieuw groot model van de dealer te leen. Een slee waar mee de 15-jarige Idols-finalist Jim deze week naar de vier uit verkochte Ahoy'-concerten gaat. De auto is niet de enige verandering bij de familie Bak- kum. Zijn vader stopt voorlopig met timmeren en wordt zijn chauffeur. Zijn school dringt nu samen met de podia om voor rang. Niemand wordt zo snel volwassen als Jim. Wist Jim veel. Toen hij zich vo rig najaar inschreef voor het nieuwe, onbekende 'Idols' leek het hem gewoon lollig. Hij had in een paar musicals gespeeld en een keer op een schoolavond ge zongen. „Óp de televisie had ik een oproep gezien voor 'Idols'. Dus ik stuurde een briefje. Ik wilde wel eens kijken hoe ver ik zou komen." De gevolgen waren verpletterend De RTL4-talen- tenjacht met het spannende jas je trok miljoenen kijkers en werd een hype. Van de ruim ze venduizend deelnemers eindig de Jim als tweede. Duizenden meisjes op de Dam gilden zijn naam, overal in het land hingen posters met zijn ge zicht. Op de achtergrond gonsde het commerciële circus: sms'jes en reclamespots maakten de omroep rijk, haastig moesten er ook cd's en videoclips worden opgenomen. Afgelopen zondag zong hij alweer met de andere negen Idols-finalisten in Ahoy. Jim. „Voor een ander is Ahoy een hoogtepunt in zijn arties tenloopbaan waar hij jaren naar toe werkt. Ik maak er ongeveer mijn debuut. Dan is het toch on gelooflijk snel gegaan?" Een snelheid, aangewakkerd door de centrifuge van de televi- sieroem. Een centrifuge die de hele familie meezuigt. „Om Jim een beetje te steunen moesten we overal tegelijk zijn", vertelt zijn vader. Tijd voor zijn tim- merbedrijfje heeft Jan Bakkum nauwelijks meer. Als chauffeur van Jim zit hij uren op de weg. „En het wordt alleen maar drukker, want bij het manage ment stromen de aanvragen binnen voor optredens van Jim. Voorlopig stop ik dus maar even met timmeren." Waar ze straks met de nieuwe leenwagen allemaal heen moe ten, horen ze van het boekings bureau van de artiestenmana ger bij wie ze voor een paar jaar onder contract staan. Die is te vens Idols-jurylid, want als er geld te verdienen valt, zijn de lijnen in de showbusiness kort. Jims 18-jange broer Danny hoort zich eigenlijk op zijn mts- opleiding te concentreren. Maar nu de jongens samen voorzich tig plannen maken om een band te beginnen waarin Jim zingt en Danny de basgitaar bespeelt, ziet de aankomende beroeps muzikant de noodzaak van zijn mts-boeken niet meer zo in. Ook voor havo-4-scholier Jim valt het niet mee om zich nog met huiswerk bezig te houden Daarom is hij donderdag maar met zijn vader naar school ge gaan om daarover te praten. Va der Jan: „We hebben ons erbij neergelegd dat hij dit jaar blijft zitten. Maar de afspraak is dat hij zeker twee dagen per week naar school blijft gaan om de draad zo goed mogelijk vast te houden. Gelukkig snappen de leraren dat dit voor hem een gouden kans is. Op school willen ze hem daarom zo veel mogelijk helpen." Moeder Marja is een beetje ge schrokken van alle gekte. „De fans, de camera's, al die mensen die opeens allemaal tegelijk wat van ons willen, dat is erg wen nen. Niet alleen Jim, maar ook wij worden opeens heel snel vol wassen in dit wereldje. Soms denk ik: voor ons hoeft het alle maal niet zo hard te gaan. Laat hem eerst zijn school maar af maken en gun ons nog een beetje rust. Maar aan de andere kant: als het succes hem zo tegemoet straalt en hij vindt het mooi, laat hem dan maar." Jim zelf geniet. „Een loopbaan als zanger was altijd mijn droom. Nu komt die uit. Al zat ik deze week wel even in een dalle tje. Alle spanning van de finale en de drukte van alle afspraken waren als een golf over me heen gerold. Lekker even bij oma langs gaan, kwam er bijna niet van. Na 'Ahoy' moet dat weer een beetje gewoon worden." Zie het maar als een verzoek nummer: of de fans dan even op de stopknop van de centrifuge willen drukken. Jan Vriend 'irTrJzz. Utvn. uJztn. £n. Voor het eerst in de Neder landse geschiedenis organi seert 'L.E.O.-events on tour' een muzikale tenttournee in zes ver schillende steden op 9,10 en 11 mei in Oosterhout, op 6, 7 en 8 juni in Roosendaal en 27,28 en 29 juni op een nog onbekende locatie. De drie-daagse evene- mentweekeinden bestaan uit diverse shows van onder andere Pink Floyd's The Wall, Top 100 All Times Live en een negen uur durende danceparty. Het pu bliek kan op vrijdag genieten van een volledige uitvoering van Pink Floyd's rockopera 'The Wall' live met een breed scala aan topmusici. Top 100-liefheb- bers kunnen op zaterdag hun hart ophalen tijdens het 'Top 100 All Times Live-evenement'. De echte fanatieke dansers kun nen zondag negen uur lang hun best doen in volledig verduister de tenten met licht- en geluid shows.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28