Spanning nterland oopt op 1 Van der Sar komt er aan De Nooijer langer bij Feyenoord Tyfus krijgt Bekele niet klein 21 lolda vië-Nederland Nominatie voor Uytdehaage Succes Raborenner Zberg Savoldelli verdedigt titel Giro niet Serena Williams beste van 2002 Nederlandse stadions willen finales veldrijder Rotterdam lacht om Londense draai Film over marathon Rotterdam Witschge gaat weg bij Ajax Piet Keizer van sokkel Jaap van Essen Bf HAAG/CHISINAU - De fdstrijd van Oranje tegen rfdavië, volgende week «tnsdag, dreigt ten onder te ian in een politieke rel. Vooral president van Moldavië, Vla- Vororin, speelt het spel i-wil dat de wedstrijd die ge- ad staat in Tiraspol, de ofdstad van de afvallige deel- publiek Transnistrië, een de- jnstratie van Moldavische siheid wordt. De regering van ransnistrië heeft heel andere linnen en weigert Vororin zelfs [toegang. SBsnistrië is een deel van Mol- iïïè, gelegen tegen de Oekra- tse grens, dat zichzelf onaf- skelijk heeft verklaard. Tien irgeleden werd er een bloedi- oorlog uitgevochten en üdsdien is Moldavië er niet in het afvallige Transni- iié onder het centrale gezag te satsen. Niemand ter wereld kent Transnistrië, maar des- rdanks heeft het mini-staatje a eigen leger, een eigen munt «roebel), een eigen grondwet, een verkiezingen en een eigen sident. ieders stomme verbazing sö de Moldavische voetbal- cd ruim een maand geleden hspol, de hoofdstad van tas'nistrië, aan als speelplaats or het EK-kwalificatieduel (ildavië-Nederland. Welis- larishet stadion van FC She- iTiraspol het mooiste, groot- een beste van heel Moldavië, sar er brak gelijk politiek ge- skeeluit. Moldavische pers sprak aande van het besluit, en in Transnistrië stelde men meteen dat in Tiraspol de Moldavische vlag en het volkslied absoluut verboden zouden zijn. Gisteren werd de zaak nog verder op de spits gedreven. De Moldavische president Vladimir Vororin kondigde aan de wedstrijd te zullen bezoeken. De regering van Transnistrië weigerde hem meteen de toegang tot hun 'land'. Daarop waren er Molda vische regeringsbeambten die vertelden dat de wedstrijd daar om niet in Tiraspol gespeeld zal worden, maar in de hoofdstad Chisinau, waar PSV een paar jaar geleden al eens speelde in de voorronde van de Champions League. Dat is overigens ook weer lastig, omdat er in Chisi nau geen stadion meer is dat de goedkeuring van de Uefa kan doorstaan „Maar wij hopen met de financiële steun van de regering op tijd de nodige aan passingen te kunnen verrich ten", vertelde de woordvoerder. Gisteravond zette president Vladimir Vororin de zaak nog verderop scherp. „We spelen ge woon in Tiraspol. Ons nationale team zal eer bewijzen aan onze nationale vlag en aan ons volks lied. Tiraspol is een stad die deel uitmaakt van Moldavië en niets anders. Ik persoonlijk zal naar de wedstrijd in Tiraspol gaan. Als supporter, maar ook als lei der van geheel Moldavië." Vororin weet donders goed dat zijn woorden in Transnistrië olie op het vuur zullen beteke nen. De Nederlandse voetbal bond KNVB deelt mee, dat men nog steeds uitgaat van Tiraspol als speelplaats. De voetbalbond denkt met Oranje geen last te zullen hebben van de 'interne spanningen'. GPD/ANP woensdag 26 maart 2003 Gérard de Nooijer, hier in actie tegen Ajax, speelt ook volgend seizoen voor Feyenoord. foto Olaf Kraak/ANP door Barry van der Hooft VLISSINGEN - Gérard de Nooijer speelt ook volgend sei zoen voor Feyenoord. De 33- jarige verdediger uit Oost- Souburg kwam in december over van Heeren veen en teken de destijds een contract voor een halfjaar, met een optie voor nog een seizoen. In een gesprek met technisch direc teur Rob Baan en trainer Bert van Marwijk kreeg De Nooijer te horen dat Feyenoord die op tie zal lichten. Gérard de Nooijer was bij Hee renveen op een zijspoor be land, maar na zijn overgang veroverde hij bij Feyenoord binnen korte tijd een basis plaats. „Uit het gesprek bleek dat Feyenoord tevreden over me is", zei De Nooijer gisteren na de ochtendtraining. „De trainer heeft naar buiten toe altijd laten blijken dat hij ver trouwen in me heeft. Je moet maar afwachten of het bestuur daar ook zo over denkt. Dat is gelukkig het geval." De keuze om Heerenveen te verruilen voor Feyenoord heeft dus goed uitgepakt voor De Nooijer. „Ze hebben me van de tribune in Heerenveen ge plukt en in het begin moest ik me aanpassen aan het hogere niveau. Maar de afgelopen maanden is het alleen maar steeds beter gegaan. Ik heb één wedstrijd gemist door een blessure, maar de rest heb ik allemaal gespeeld. Natuurlijk heb ik ook geluk gehad dat an dere spelers geblesseerd raak ten. Na de winterstop hebben we alleen tegen Ajax gelijkge speeld en de rest gewonnen. Dat heeft uiteraard ook in mijn voordeel gewerkt." Feyenoord strijdt dit seizoen nog voor twee prijzen: de Am- stel Cup en de tweede plaats in de competitie, die recht geeft op deelname aan de voorronde van de Champions League. We hebben nog iets om voor te spelen en ik wil dit seizoen met Feyenoord tot een goed einde brengen. Volgende week word ik 34maar voorlopig zit ik nog een jaar bij een topclub. Het is mooi dat ik dat op mijn leeftijd nog mag meemaken Gisteren werd overigens be kend, dat de openbaar aankla ger van de KNVB een onder zoek instelt naar de elleboog stoot die Heerenveen-aanval ler Gerald Sibon zaterdag uit deelde aan Gérard de Nooijer. De Nooijer kon de wedstrijd wel uitspelen, al nam hij in de rust wel een aspirine vanwege de hoofdpijn. Beide partijen hebben tot maandag de tijd om hun ver klaringen in te dienen. LONDEN - Jochem Uytdehaage is in de categorie 'nieuwko mer' genomineerd voor de prestigieuze Sports Award 2002. Dat heeft de organisatie gisteren bekendgemaakt. De Utrech- se schaatser won vorig jaar twee gouden medailles (5 en 10 ki lometer) op de Olympische Spelen van Salt Lake City. Uytde haage neemt het op tegen de Slowaakse tennisster Daniela Hantouchova, de Chinese basketballer Yao Ming, de Engelse voetballer Wayne Rooney en de tennisser David Nalbandian uit Argentinië. Michael Schumacher en Tiger Woods zijn de voornaamste kandidaten voor de Laureus World Sports Award. De Duitse Formule-1-coureur en de Amerikaanse golfer worden geflankeerd door Ronaldo, olympisch biatlon- kampioen Ole Einar Björndalen en wielrenner Lance Arm strong. Bij de vrouwen maakt de jurybestaande uit sportper- soonlijkheden als John McEnroe en Seve Ballesteros, de keuze tussen de atleten Marion Jones (Verenigde Staten), Paula Radcliffe (Groot-Brittannië), golfer Annika Sorenstam en de Kroatische skister Janica Kostelic. De winnaars worden op 20 mei bekendgemaakt in Monte Carlo. ANP/RTR EMPUIRABRAVA - De Raboploeg heeft het eerst succes be haald in de Catalaanse Week. De Zwitserse renner Beat Zberg was gisteren de sterkste in de tweede etappe. Na een rit over 158,7 kilometer van Lloret de Mar naar Empuriabrava ver sloeg hij de Spanjaarden Juan Antonio Flecha en Gonzalo Bayarri in de sprint. Addy Engels finishte als vijfde. Bayarri nam met zijn tweede plek de leiderstrui over van de Duitser Erik Zabel, winnaar van de eerste etappe. ANP HAMBURG - Paolo Savoldelli zal zijn titel bij de Ronde van Italië niet verdedigen. De Italiaanse renner van Telekom is niet op tijd fit. Hij herstelt van een blessure aan de nek. Tij dens een val bij de training brak hij in februari twee wervels. De verwachting is dat Savoldelli tussen de Giro en de Ronde van Frankrijk zijn rentree zal maken. S1D MIAMI - Serena Williams is zoals verwacht uitgeroepen tot de beste tennisster van 2002. De winnares van de Grandslamti- tels op Roland Garros, Wimbledon en de US Open en huidige nummer één van de wereld kreeg bij het tennistoernooi in Miami de award uitgereikt. De Slowaakse Daniela Hantu- chova kreeg de prijs voor de speelster die het afgelopen jaar het meeste progressie heeft gemaakt. Ze steeg van de 38e naai de achtste plaats van de wereldranglijst. RTR ROME - De Amsterdam Arena is een van de zes kandidaten voor de Champions League-finale in 2004 In 1998 was de eindstrijd van het toernooi ook al in de stad Die ging toen tus sen Real Madrid en Juventus. Het Philips Stadion in Eindho ven is kandidaat voor de finale van de Uefa Cup. Behalve de Arena zijn drie Duitse stadions in de race voor de CL-finale, die van Berlijn, Hamburg en Gelsenkirchen, terwijl ook Mos kou en Madrid (het stadion van Atletico) meedingen. Voor de Uefa Cup-finale zijn naast Eindhoven, de stadions van New castle, Sunderland, Genoa, Göteborg, Glasgow en dezelfde drie Duitse stadions als voor de Champions League in de markt. Vandaag valt de beslissing bij het buitengewoon con gres van het bestuur van de Uefa in Rome. RTR Marathonsteden vangen elkaar vliegen af RIJSWIJK - Sven Nys blijft toch bij zijn stiel, het veldrijden. De Belgische cvclocrosser uit de Rabo- bank-ploeg wilde aan vankelijk dit seizoen zijn kaarten op de weg zetten en daarvoor tenminste éénveldritseizoen opoffe ren, maar keert nu op zijn schreden terug. Jïet zal voor mij waar schijnlijk moeilijk zijn om de absolute top op de weg lebereiken", meent de 26- jarige Nys. Bovendien vreest Nys zijn toppositie in het veldrijden kwijt te raken. De teamgenoot van Hichard Groenendaal en Gerben den Knegt won af gelopen winter voor de vierde keer het Superpes- tige-klassement, eindigde als tweede in de wereldbe ker en kroonde zich tot Belgisch kampioen. „Mijn liefde voor het veldrijden is te groot om de positie die ik daarin heb mis schien wel voorgoed kwijt "e raken. Dat zou spijtig Éjn, want ik zie in die sport nog vele mooie jaren ■oormij weggelegd." Nys rijdt nog wel de voor jaarsklassieker Parijs- Roubaix en gaat zich dan voorbereiden op het nieu we veldritseizoen. De lei- van de Raboploeg beeft begrip voor zijn keu- „We wilden hem alle kansen geven om te kijken boever hij op de weg kon somen. Nu Sven toch voor bet veldrijden kiest, we len we één ding zeker en bat is dat hij nog heel wat jaren bij de absolute we reldtop zal blijven horen", aldus ploegleider Adri vanHouwelingen. ANP epp Blatter wil Hinder wissels INDEN - Fifa-president 'PPBlatter wil het aantal wis- bij vriendschappelijke "Ibalduels beperken tot vijf 'elftal. ^leiding voor de maatregel is Jjoorval bij een recent duel geland, waarin coach Er in het tweede deel een 'leet ander team inzette, wedstrijd werd een farce", J Blatter. DPA door Pim van Esschoten ROTTERDAM - Strijd, dat willen ze bij de Marathon Rotterdam. Niet voor niks zochten directeur Mario Kadiks en atle- tenmakelaar Jos Hermens vooral aan vallend ingestelde atleten voor de editie van 13 april. Nu in Londen wordt over wogen mannelijke hazen in te zetten bij de vrouwenrace, hoeven de twee in Rot terdam niet lang te zoeken naar woor den. „Kinderachtig", aldus Kadiks. Her mens: „Een lachertje." Toen Tegla Loroupe in 1998 in Rotter dam de beste tijd ooit liep (2.20,47), werd dat record niet door de organisatie in Londen geaccepteerd. Anders dan in Rotterdam, starten de vrouwen traditio neel een halfuur vóór de mannen en heb ben dus geen profijt van hun aanwezig heid in de race. Het 'Rotterdams' record van Loroupe vonden ze niet zuiver. Een jaar later werd Joyce Chepchumba in Londen gehuldigd als de beste aller tij den, ook al liep ze slechts 2.23,22. ROTTERDAM - Over de marathon van Rotterdam verschijnt in 2004 een Neder landse speelfilm. Het is een zwarte kome die over vier mannen in een garagebe drijf in een Rotterdamse volkswijk, wier leven wordt ontwricht als ze besluiten de marathon te gaan lopen. Hoofdrolspelers zijn Wilfried de Jong, John Buijsman, Max-tin van Waarden- bergen Gerard Meuldijk. De laatste twee schreven het script. De eerste opnames staan gepland voor 13 april aanstaande, als de marathon van dit jaar wordt gelo pen. Regisseur is Nanouk Leopold. Be drijven, instanties en particulieren heb ben de mogelijkheid te participeren in deze Rotterdamse filmproductie, door aandeelhouder of sponsor te worden of een figurantenrol te vervullen. De kosten van de film bedragen 1,5 miljoen euro. ANP Voor Londen is alles anders geworden, sinds Paula Radcliffe in oktober vorig jaar het record in Chicago brak met 2.17,18. De Engelse valt die tijd over ruim twee weken in Londen (ook op 13 april) aan, maar wil de hulp van (manne lijke) hazen. Hermens: „Ik heb daar geen enkel probleem mee." Maar gezien alle ophef in het verleden, noemt hij de draai in Londen wel 'hypocriet'. Bij het laatste congres van de AIMS, de organisatie van de belangrijkste mara thons in de wereld, wilde Londen nog voorstellen voortaan twee records te er kennen. „Ik heb toen gezegd dat ik dan een lobby begin om dat tegen te houden", zei Kadiks gisteren. De AIMS verwierp het voorstel. In Londen zouden de vrou wen - net als in Rotterdam - gelijktijdig met de mannen starten. Hermens: „Dat wilden ze ook, maar daar ging de BBC niet mee akkoord. Die wilde Radcliffe apart hebben." Wereldtoppers De rijke marathon van Londen koestert sinds vorig jaar al het wereldrecord bij de mannen (Khalid Khannouchi, 2.05,38). In Rotterdam wordt niet op records ge mikt, al was het maar omdat het budget van zo'n 700.000 euro ontoereikend is om wereldtoppers in huis te halen. Strijd is al enkele jaren het uitgangspunt. Kadiks: „Dat gaat vóór records. We willen min- "'"•jBtmf Josephat Kiprono won de marathon van Rotterdam in 2001 en na een jaar afwezigheid keert hij op 13 april weer terug in de Maas stad voor de klassieke afstand. foto Jasper Juinen door Hans Koenekoop ADDIS ABABA - De tyfus heeft Kenenisa Bekele er niet onder gekregen. De atleet uit Ethiopië, vorig jaar in Dublin wereldkampioen op zowel de korte als lange cross, verdedigt komend weekeinde zijn titels in Lausanne. De Ethiopische atletiekbond maakte zijn se lectie gisteren bekend. Bekele. die op negentienjarige leeftijd opzien baarde met een dubbele wereldtitel veldlopen, heeft de afgelopen weken nauwelijks kunnen trainen. De tyfus hield hem aan het bed gekluisterd. Toch heeft de bond vertrouwen in hem. „Hij is een sterke jon gen. Zijn ziekte heeft hem niet verzwakt", zei de bondsarts. Bekele staat op de startlijst van zowel de korte (4 kilometer als de lange cross (12 kilome ter), maar teamcoach Kostre liet doorschemeren dat het nog niet zeker is of de inmiddels twintigjarige hardloper op beide afstanden zal uitkomen. „Dat hangt af van zijn gretig heid en zijn gezondheid." Nederland vaardigt een heel magere equipe af naar de WK in Lausanne. Voor het eerst zal slechts een atlete Oranje verte genwoordigen. Dat is juniore Adrienne Herzog. AFP der regie in de race, meer strijd." Het bre de topveld in Rotterdam, dat gisteren be kend werd gemaakt, bestaat vooral uit Spanjaarden (Fabian Roncero) en Ke- nianen (oud-winnaar Josephat Kiprono, Fred Kiprop). En als Kamiel Maase er oog voor heeft, zou hij revanche kunnen nemen voor zijn mislukte 10.000 meter tijdens de EK in München, augustus vo rig jaar, toen een valpartij hem buiten de medailles hield. De Spanjaard José Ma nuel Martinez greep de titel, z'n landge noot José Rios het brons. Beiden staan aan de start in Rotterdam. Maase strijdt echter ook om de Nederlandse titel, met Luc Krot waar als voornaamste rivaal. GPD door Marcel van der Kraan LONDEN - Edwin van der Sar denkt over drie weken zijn ren tree te maken in de Engelse Pre mier League. De Nederlandse doelman van Fulham wil eralies aan doen om nog voor het eind van de competitie terug te keren onder de lat, zodat hij de laatste kwalificatie-interland van het Nederlands elftal in het seizoen 2002-2003 kan meemaken. Van der Sar (32 jaar en 70 inter lands) brak in december een middenvoetsbeentje en is al maanden uitgeschakeld. Zijn herstel duurt veel langer dan hij had gedacht, maar sinds vorige week traint hij weer op de vel den van de Londense club. „Hij is in de laatste fase van zijn her stel", zegt zijn zaakwaarnemer Rob Jansen. „Edwin wil de tijd nu benutten om helemaal fit en scheip terug te komen. Hij wil geen publiciteit en moet even met rust worden gelaten, omdat het al lang genoeg duurt. Van der Sar voelt zich pas weer lek ker als hij onder de lat staat." Nederland speelt na de komen de twee interlands tegen Tsje chië en Moldavië op 7 juni nog tegen Wit-Rusland. Van der Sar, die in november vorig jaar voor het laatst (tegen Duitsland) keepte, heeft alleen kans om dan te worden geselecteerd als hij bij zijn club op niveau heeft ge keept. Volgens Rob Jansen zal Van der Sar de komende twee seizoenen ook gewoon bij Fulham onder contract staan, hoewel het bij de club al een tijdje onrustig is Ei genaar en multi-miljonair Mo- hamed Al Fayed overweegt zich deels terug te trekken uit de club, omdat hij tientallen mil joenen euro's is kwijtgeraakt in de afgelopen twee seizoenen. Bodemloze put Al Fayed, tevens eigenaar van het wereldberoemde warenhuis Harrod's, heeft het idee dat hij geld stopt in een bodemloze put. Hij wil van de duurste spelers en van manager Jean Tigana af. Fulham ligt miljoenen euro's achter bij de betaling van trans fers van spelers die al meer dan een jaar geleden zijn gekocht. De Fifa sommeerde Fayed twee weken geleden nog vier miljoen euro aan Olympique Lyon te be talen voor Steve Marlet. Trainer Jean Tigana, die de kee per naar Londen haalde, zal worden vervangen en de selectie ingekrompen Van der Sar be hoort samen met Steve Marlet tot de best betaalde spelers van de club. Hij zou een inkomen van 30.000 euro per week genie ten. Toen de Nederlander in de zomer van 2001 werd aange trokken brak hij met zijn trans fer (10 miljoen euro) het trans ferrecord van de club. GPD AMSTERDAM - Richard Wit schge gaat na dit seizoen weg bij Ajax. In een gesprek met trainer Ro nald Koeman en technisch di recteur Leo Beenhakker kreeg de middenvelder te horen dat er geen plaats meer is voor hemDe Amsterdammer speelde sinds 26 oktober 1986 279 officiële wedstrijden voor Ajax. ANP ZEIST - Het bronzen beeld van Piet Keizer is ontvreemd uit de tuinen van het sportcentrum van de KNVB in Zeist. Alleen de linkerschoen van de voormalig linksbuiten van Ajax en het Neder lands elftal staat nog op de sokkel. De brute diefstal is ge pleegd in de nacht van zondag op maandag, meldde de voetbalbond gisteren op zijn website. Het beeld maakt deel uit van het Eltal van de Eeuw, een in een brons gegoten replica van de beste voet ballers die Nederland de vorig eeuw heeft voortge bracht. Het elftal wordt gecompleteerd door een beeld van oud-bonds- coach Rinus Michels. Juist dat beeld werd vorig jaar gestolen uit de tuinen van het sportcentruum, maar kwam later weer te recht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21