Kat voor je? Rij door! PZC Machtig puzzel Motorrijders krijgen bijles op oefencircuit Tom Poes en de Ombrenger Casper Hobbes recept Stoofpotje met lamsvlees en rode paprika's 2k Sk JU r) 1 J het weer Zeeland: Bui in zicht woensdag 26 maart 2003 Se(ma Joyce We zien eigenlijk niks. Dat vind ik het meest groteske van deze tweede golfoorlog. We waren al helemaal klaar om knal na knal te volgen, maar de techniek is zo ver voortgeschreden dat de verhouding menselijke daad versus computertechnologie, die volgens een Ameri kaanse generaal tijdens de vorige oorlog 90-10 was, nu precies andersom is. U vraagt, ivij draaien. Gebouw na gebouw staal plotseling in brand, dankzij een coördina tie die zijn weerga niet kent, maar bij mij geen shock en awe oproept, integendeel. Het is zo laf allemaal. Dat vond ik nog het ergste toen ik opeens beelden zag van een Amerikaans kantoor, of hoe dat dan ook ge noemd wordt, waar de techneuten druk bezig waren met de organisatie van het oorlogshandelen. Het zag er alle maal zo zakelijk en comfortabel uit als een moderne wes terse bank of een universiteitsgebouwtje, met luxueus gestoffeerde gangen en verstandige verlichting. De rust werd er even verstoord, want er was volgens de omroeper een melding binnengekomen die er op duidde dat er wellicht een raket zou komen aansuizen met gif gas in de raketkop. Het personeel vluchtte, en wij kon den dit keer een beetje meekijken. Wat zagen we? Men sen die dachten: o jee, 't zat er in dat we dit niet ongestraft konden blijven doen? Welnee, wat me trof was een welvarende Amerikaanse, opgemaakt en goed ge kapt, die huilend van angst en schrik door de gang holde. Ze leek zo overstuur en geschrokken, dat alle logica op eens zo heel erg ver te zoeken was. Waarom had ze niet verwacht dat ze gevaar zou kunnen lopen? Waarom ging ze er van uit dat ze daar, in al die luxe en met al die krankzinnig efficiënte communicatie apparatuur, veilig zou zijn? De gedachte die door mij heenging was: omdat ze allang niet meer weet waar ze mee bezig is. Ze heeft een prachtbaan waarmee ze naar het andere eind van de wereld kan reizen, ze heeft vast allerlei technische vaardigheden die haar werkgevers heel goed uitkomen, maar daar is ze zo druk mee bezig in gezelschap van collega's die ook niks anders doen, dat ze het besefis kwijtgeraakt, dat ze carrière maakt in een oorlog tegen mensen. Volledig beschermd door die tech nologie is het geen moment in haar opgekomen dat ze zelf ook maar in de verste verte kwetsbaar zou kunnen zijn. Tot op dal ene moment, dus. Ik schold haar uit, zit tend in m'n uppie voor de televisie. Rotwijf! riep ik. En een paar dagen later kwam er een generaal op een persconferentie die bijna huilend van ontroering stond te vertellen dat deze oorlog historisch gezien zo uniek was. Dat de precisie waarmee op doelen gemikt was zo groot was datje van humanitaire oorlogsvoering kon spreken. Echt, eerlijk waar, dat zei hij. En ik riep niks lelijks meer, want de Amerikanen lijken reddeloos en hopeloos overgeleverd aan een geloof in de eigen moraal, dat zo ver van de werkelijkheid staat dat niks meer helpt. Zoals je ook niet normaal meer kunt praten met leden van een sekte. Want daar lijkt het nog het meeste op en dat verklaa rt- al die rare teksten van die Bush, als hij ons zo ongelukkig en clichématig toe spreekt. Wie niet voor ons is, is voor de vijand. We doen het voor iedereens bestwil. Vader is niet boos, maar ver drietig. Amerika, de machtigste sekte van de wereld. Ik kan het met de beste wil van de wereld niet meer anders zien. 1 R E O E B O N T 2 K V A O M E N T 3 P R L A Z N O K 4 T I N R A D E S 5 M R A B C H O T 6 E M A T K E C H 7 P N O I S O A N 8 R I L A s N E T 9 S E P A N A K L 10 I G A C R H V E 11 J O A I A N M T 12 L Z A O M N A D 13 P O E L R I Z S 14 S I P E O L R T door Jeroen de Vreede Het is warm. De motorkleding kleeft en is veel te dik, maar wat is het lekker rijden op het oefencircuit. Wind om de oren, glad asfalt voor je. Het is wat motorrijden zo leuk inaakt. De aanleiding voor hel dagje Lely stad is minder prettig. Twee weken geleden kwamen tijdens drie zonnige dagen zeven motorrijders om. Verkeerd remmen, te hard rijden, evenwicht verliezen of over het hoofd gezien door automobilisten. „Het is een jungle om in te overleven'", zegt Gerard van Veluwen van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KN- MV). De vereniging pleit voor meer vaardig heidstraining. Van Veluwen geeft ze met tientallen collega's bijna ieder weekeinde in Lelystad, Oirschot en Assen. Cursist Bob Dorrestein heeft het regelmatig aan de stok met automobilisten. Hij erkent door hard te rijden risico te lopen, maar hij verwijt de gemiddelde automobilist niet te beseffen hoe kwetsbaar motorrijders zijn. „Een tikje tegen een andere auto is een kras op de bumper. Een soortgelijk tikje tegen een motor kost de motorrijder het leven." Volgens Daniël Arnout uit Barendrecht kunnen motorrijders zelf veel irritatie weg nemen door vriendelijker gedrag „Steek je duim op als een automobilist in de file aan de kant gaat om je te laten passeren." Cursusleider Van Veluwen: accepteer de ge varen van het eigen gedrag en reken erop dat een automobilist je niet ziet. „Zeventig pro cent van de motorrijders die betrokken was bij een ongeluk zegt dat ze de auto zagen aankomenZeventig procent van de betrok ken automobilisten zegt de motor die ze aanreden nóóit te hebben gezien. Zorg voor een denkbeeldige veiligheidszone. Komt ie mand daarbinnen, zorg dan in ieder geval dat je zelf de regie houdt." Dat lukt niet altijd, weet cursist Jochem van Lit uit Oud-Beijerland. Bij een afrit van een snelweg kwam hij vorig jaar door de bocht en zag te laat dat er een file stond. Hevig remmen leidde tot een slip, waarbij de mo tor op de andere weghelft belandde. „Het ging goed. De volgende keer komt er een vrachtwagen aan om het werk af te maken", zegt Van Veluwen. Hij heeft vaak meege maakt dat motorrijders zó hard remmen dat ze de controle over verliezen. Plop „Wat doe je als een kat of hond de weg over steekt? Remmen en uitwijken. De kat over leeft en jij parkeert jezelf in een boom. Draai het om: rem als het veilig kan en rij anders gewoon door de kat heen. Het is jouw kat niet." Dat wordt op het circuit gedemon streerd met een oude autoband De span ning op het gezicht verandert in een brede glimlach, als de band onder de wielen van de motor niets meer doet dan 'plop' zeggen. Mentale training, noemt de KNMV het. De meeste motorrijders overschatten hun remkunst. Op het circuit is pas na tien po gingen de remweg kort genoeg om stil te staan op het afgesproken punt. De instruc teur: „Vond je dat het goed ging? Ik niet: jul lie hadden tien keer nodig, maar je hebt maar één leven" Als remmen niet meer lukt, dan is uitwijken de enige mogelijkheid. Koppeling in, rem men los en sturen in een reflex. Het druist te gen het gevoel in: de remmen loslaten als je gevaar ziet, maar het werkt: door op het laatste moment een tik aan het stuur te ge ven, schiet de motor opzij Van Veluwen: „Je moet blijven trainen. Een cursusdag is kort, maar werkt wel. Het is een investering in je leven. We krijgen regel matig brieven van mensen die zich bij een noodsituatie in een flits de technieken uit de cursus herinneren en zo tot hun verbazing het ongeval overleven." GPD Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Machinemens; 2. doopbekken; 3. plat stuk hout, 4. sleepnet; 5. vermogen; 6. wedstrijd; 7. knorhaan; 8. bekoorlijk; 9. wielstaaf; 10. schoof; 11. marihuanasigaret; 12. schaapkameel; 13. verzekeringsbewijs; 14. laddertrede. Horizontaal: 1. Religieuze Engelse vertrek ken (5); 3. Van deze onzin heeft men slag (5); 4. Kies voor een vork! (4); 7. Die knijpt 'm voor niets in de bal zaal (5); 10. Ruzie om een koekje (9); 11. Familie van de windhond in de aanvalstoren (8). Verticaal: 1. Gummiknuppel? (7); 2. Niet geweldig, volgens moeder veel (5); 5. Als kleding is het enig in z'n soort (6); 6. Een vrouw kan er niet door om in de ketel te komen? (6); 8. Een schilderij wat op je afkomt (5); 9. Schande, er gaat niets naar beneden! (5). Oplossing van gisteren: Cryptogram: Anagram: Horizontaal: 1. Gepast; 4. veruit; 6. stukloon; doel-dolen-doelen 8. makker, 9. kras. lier-larie-Israël plan-Nepal-slapen Verticaal: 1. Gevest; 2. poreus; 3. stielman; 5. toer-toren-cornet donker; 7. kris. erts-trens-unster arts-aster-terras ante-talen-anklet teil-elite-beitel elan-liane-eiland omen-molen-1imoen Eindoplossing: DISCUTABEL. ©JFS.NL Zijn verslagenheid duurde echter niet lang. Na de eerste schok opende hij driftig het venster, waar de raadslieden Frik, Punt en Jelker passeerden. Ze namen beleefd de hoed af, maar dat kalmeerde hem niet. „Wat moet dat?" riep hij woedend. „Denken jullie soms dat we klaar zijn? Nou, dat zijn we nietOBB is bezig met een ragfijn spel; en ik wil we ten wat hij in zijn schild voert. Hoe gaat hij de beurs bespe len? Hoor hem uit. Zet hem onder druk. Ik wil tot een ak koord met hem komen. Begrepen?" „Wat zou Bommel van plan zijn?" vroeg ook commissaris Bas zich af. Hij zat pein- Hans Belterman Lamsvlees wordt in ons land niet zo hoog gewaardeerd als in de meeste an dere landen van ons werelddeel. Voor met name de minder malse delen van het lam bestaat in ons land zelfs helemaal geen be langstelling en dat is heel merkwaardig want juist in gerechten met het wat minder malse vlees komt de smaak van het lams vlees heel goed uit. Bij het bereiden van gerechten met lamsvlees past een goede kruiderij. Het blijft echter wel oppassen want hierbij geldt dat overdaad schaadt. Gebruik je bijvoorbeeld teveel uien, knof look en rozemarijn dan zul je de smaak van het vlees moeten missen Hoofdgerecht voor 4 personen: 400 gram lams(schouder)lappen zout witte peper uit de molen 2 eetl. bloem, gezeefd 1 theel. scherpe paprikapoeder (Rosen) 20 gram boter 2 eetl. olijfolie, traditioneel 1 middelgrote ui, ca. 100 gram, gesnip perd 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt 1 klein takje verse rozemarijn 1 dl (lams)vleesfond, uit potje 2 112 dl rode wijn, zoals Fitou 2 middelgrote rode paprika's, bij voorkeur ontveld, vruchtvlees in smalle reepjes ge sneden 2 rijpe tomaten, ontveld, vruchtvlees in kleine stukjes gehakt of gesneden 12 verse basilicumblaadjes, in uiterst smalle reepjes gesneden 4 langwerpige aardappelen (geen afko kers), geschild, in de lengte in vieren ge sneden Maak het vlees droog met keukenpapier. Snijd het vlees in blokjes (ca. 1 1/2 cm.). Schud in een plastic zak bloem, zout, pe per en paprikapoeder luchtig door elkaar. Leg het vlees erbij en schud alles zolang Vooruitzichten Jaarlijks overlijden meer dan 90 motorrijders en raken er 850 ernstig gewond als gevolg van het onvoorbereid op de motor stappen. foto GPD weer donderdag vrijdag zaterdag zondag max. 16° 15° 13° 10° min. 5° 7° 10° 7° wind 03 Z 4 Z 4 W 5 Toonder Studio's Nautisch bericht Matige oostenwind, kracht 3 a 4, Watertemperatuur rond 7 graden. In de ochtend tijdelijk een mistbank. zend in zijn Omslee, en reeds van verre hoorde hij het ge ronk van de Oude Schicht naderen. Het geluid stond hem tegen, want zijn agenten waren onverrichter zake in de overvalwagen teruggegaan naar het bureau, en aan heer Bommels overtredingen had hij niet veel houvast meer. „Maar één ding is zeker!" sprak hij tot zichzelf. „Volgens de gemeenteverordening mag alleen de politie in benzine wagens rijden en daarom is het duidelijk, dat hier een over treding plaatsvindt." Met deze gedachte draaide hij zich om en stak gebiedend een hand op. Waterstanden WOENSDAG Hoog water Laag water 26 MAART uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 08.26 162 21.05 125 02.06 16514.46 Terneuzen 08.46 184 21.26 147 02.26 173 15.06 Cadzand 07.55 154 20.46 118 01.34 15614.19 Roompot Buiten 08.24 127 21.16 093 02.04 12914.44 Roompot Binnen 09.20 114 21.56 084 02.55 12315.51 Zierikzee 09.30 131 22.10 098 03.05 139 15.50 Krammersl. West 09.46 141 22.20 108 03.10 143 15.50 Hansweert 09.10 197 21.56 158 02 50 188 15.30 Stavenisse/Yers. 09.40 136 22.15 103 03.10 140 15.44 DONDERDAG Hoog water Laag water 27 MAART uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 09.56 148 22.35 125 03.25 1541614 Terneuzen 10.04 170 22.56 147 03.50 161 16.46 Cadzand 09.30 141 22.16 118 03.10 145 16.05 Roompot Buiten 09.54 118 22.56 093 03.35 12416.25 Roompot Binnen 10.45 105 23.36 082 04.15 11817.15 Zierikzee 11.00 122 23.45 097 0425 13417.20 Krammersl. West 11.06 130 23.45 106 04.25 134 1725 Hansweert 10.41 182 23.22 159 04.16 17317.16 Stavenisse/Yers. 10.59 125 23.45 100 04.30 1331725 door Bill Watterson L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O lictiie sneeuw mauge sneeuw zware sneeuw lichte regen 7' matige regen 1ÜÏ- zware regen SXH Europa: EuroLente tot het vlees omgeven is met een gekruid bloemlaagje. Verhit een (braad)pan en laat boteren olie heet worden. Wacht tot het schuim van de boter grotendeels is weggetrokken. Bak het vlees er, onder voortdurend omschep pen, snel goudbruin in Strooi tijdens het bakken de ui er over. Voeg zodra de ui be gint te kleuren knoflook toe. Schep alles enkele malen om en voeg het rozemarijn takje toe. Schenk vleesfond, wijn en 1 deci liter kokend water er bij. Wacht tot alles aan de kook is gekomen. Temper de warmtebron. Laat alles, onder regelmatig doorroeren tenminste 1 uuren 10 minuten zachtjes stoven. Schep na 40 minuten pa prikareepjes en stukjes tomaat door het gerecht. Voeg eventueel nog wat zout en/of peper toe en verwijder, vlak voor het opdienen, het rozemarijntakje. Kook intussen de aardappelen in ruim wa ter, met wat zout, gaar. Laat ze na het afgie ten, even droogstomen. o 24 VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG»"^ Hogedruk houdt nog even stand in Europa maar is tanende-^ Afgezien van wat kleine slechtweergebieden aan de randen# het continent is het in het overgrote deel van Europa droog»#' met veel zon. Van Frankrijk via de Alpen en Italië naar de 8a!# Griekenland en het westen van Turkije schijnt de zon bijna maximaal en lopen de thermometers op naar 16 tot 21 graden- Ook in Scandinavië is het droog met zonnige perioden en temperaturen van 9 graden in Lapland tot 13 in Zweden. Buien vallen er in Portugal, het westen van Spanje, het oosten van Turkije, aan de Noorse kust en op de Shetlands. Lichtevo - in de nacht treedt nog op in het oosten van Europa van Finlarw tot op de Turkse hoogvlakte. IK HEB EEN BLAASPIJPJE, VIJF STRIPS, DROP, EEN BACO, EEN BOEK OVER INSECTEN. EEN KAART VAN IJSLAND, EEN GUMMETJE EN EEN STEEN PARAAT WAARVOOR WAARVOOR ZIJN DIE PARAPLU EN RUGZAK - GOH, IEDEREEN EN DE ZOU ZO'N KIT PARAPLU MOETEN HEBBEN IS OOK f MIJN l PARACHUTE JE WEET MAAR NOOIT. MIJN MOTTO IS 'WEES PARAAT' De eerste warme dag van het jaar is een Door: Margot feit. Met een zuidelijke stroming werd afgelopen maandag zeer zachte lucht aangevoerd. Op het waarnemingsstation in Clinge steeg het kwik naar 22 gradenl Gisteren werd het met een zwakke tot matig westenbries duid.., minder warm. Het zeewater is nog koud en dat merken we go*" in onze regio. Er was ook bewolking. Die werd veroorzaakt do» een zwakke storing. Deze storing is echter wel een hardnekkig? Vanochtend ligt ie namelijk nog steeds over onze regio met bijbehorende wolkenvelden. Neerslag wordt uit de wolken nis verwacht. Mogelijk even ten zuiden van onze regio in Belgièi In de loop van de middag zal de zon de meeste wolken wegbranden Met een matige naar oost draaiende wind word: 15 tot 16 graden. Normaal wordt het in deze tijd van het jaar lij 12 graden en is het nog steeds zeer zacht. Morgen en overmorca maakt de zon meer uren. Het ziet er naar uit dat we na een extreem zonnige februari ook voor een record aantal zonne-uren in maart gaan. De wind draait woensdag en donderdag weer naar het zuiden. Door de aanvoer van nog zachtere lucht gaat het kwik nogmaals een graadje omhoog Vrijdag neemt de bewolking vanuit het zuidwesten toe en kan er tegen het eind van de middag een eerste bui vallen. In het weekeinde vallen er meer buien Of de hoeveelheden toereikend zijn voor de kurkdroge natuur is op dit moment zeer onzeker. Onder de wolken blijft het kwik op zaterdag nog rond 13 graden steken. Op zondag wordt het met een frisse westenwind nog maar 11 graden. Wolken en zon. IF i °3_r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2