Sandstorm vertraagt opmars Kl [Kl Bevolking Basra zou rebelleren |V EJoensdag Opening 26 MAART ltallieerden vechten op tachtig kilometer afstand van Bagdad Ex-Eurocommissaris aangeklaagd Knip in de kreeft Verkoop veren in gevaar Onrust rond Moldavië - Nederland Gebrek aan voedsel en water in zuiden Irak Minister Veerman heft vervoersverbod in Zeeuws-Vlaanderen op Illlllllllllllllllllllll "V pzc 111111 MINORITY REPORT lan komt om et leven bij elfverbranding r bij Wehkamp 15° 03 Meer zon Wolkenvelden maken vanmiddag steeds rieer plaats voor de zon. Er waait een mati- oostenwind. Het wordt 15 tot 16 graden I6e jaargang no. 72 gensdag 26 maart 2003 snummer 1,10 Vier jaar na haar val sluit zich het net rond voorma lig Europees Commissaris Edith Cresson. Een Belgi sche onderzoeksrechter stelde haar gisteren in staat van beschuldiging vanwege valsheid in ge schrifte, verduis tering en verval- sing. De Zeeuwse beroeps-kreeftenvissers gaan 'zwangere' kreef ten merken. Bij de dieren wordt een rond gaatje in de staart geknipt om ze herkenbaar te maken, zodat de O kans dat ze in de pan belanden minder groot is. De oudste twee veerboten van de PSD voldoen niet aan de ei sen van de Europese Unie. De verkoop van drie PSD-schepen een Zuid-Italiaanse reder dreigt nu af te ketsen. PSD-directeur H. Thomaes wil deze week uitsluitsel "I van de Italianen. H Een week voor de EK-kwalificatiewedstrijd Moldavië - Ne derland zijn de politieke spanningen in het verscheurde land hoog opgelopen. De regering en de nationale voetbalbond dreigen de wedstrijd te verplaatsen van Tiraspol naar de hoofdstad Chisinau wegens de strijd tussen de regering en de separatisten. éL, jj varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; irak: 5; buiten land: 7; economie: 9; radio en televisie: 10; zeeland: 13, 14, 15,17 en 19; sport: 20 en 21; uit: 25, 26 en 27; jong: 28 en 29 van onze redactie buitenland UMM QASR - De bevolking in het zuiden van Irak heeft na zes dagen van hevige strijd een groot gebrek aan voedsel en schoon drinkwater. Vooral in Umm Qasr en Basra is de situa tie nijpend. In de havenstad Umm Qasr is de afgelopen dagen zwaar gevoch ten tussen Britse en Iraakse troepen. Volgens inwoners van de stad is de waterzuiveringsin stallatie bij de geallieerde luchtbombardementen vernie tigd. De Britten zeggen evenwel dat deze intact is, maar dat het Iraakse leger stroomopwaarts de watertoevoer heeft afgesne den. Britse militairen rijden met jeeps door Umm Qasr en delen jerrycans met water uit. Een Britse legerwoordvoerder heeft bekendgemaakt dat van daag of morgen de eerste sche pen met humanitaire hulpgoe deren aanmeren in Umm Qasr. De eerste lading zal bestaan uit ruim 200 ton vers water, voed sel, medicijnen en lakens. De vraag is of deze eerste nood hulp op tijd komt voor de inwo ners van het noordelijker gelegen Basra. Maandag waar schuwden de Verenigde Naties en het Rode Kruis al voor een humanitaire ramp in de tweede stad van Irak. ANP/AFP/RTR door Raymond de Frel BRESKENS - Het pluimveebe- drijf van P. Lako aan de Mid den dijk in Breskens was niet besmet met het klassieke vogel pest. Minister Veerman van Landbouw heeft daarom het vervoersverbod en de ophok- plicht van pluimvee in West- Zeeuws-Vlaanderen onmiddel lijk opgeheven. De beperkende maatregelen die in heel Nederland gelden, blij ven wel gewoon van kracht. Een woordvoerder van het Ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV) kan niet zeggen wat er wel aan de hand was op het bedrijf van Lako. Op het bedrijf van Lako werden twee weken geleden zo'n acht honderd kippen geruimd, nadat de eigenaar een bovenmatig sterftecijfer had gemeld. Geen van de symptomen duidde op vogelpest, maar de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees (RW) nam geen enkel risico. Eerste uitslagen van bloedmon- steronderzoeken wezen vorige week uit dat er geen sprake was van vogelpest. Het vervoersver bod en de ophokplicht in een straal van tien kilometer rond het verdachte bedrijf bleven echter van kracht totdat alle on zekerheden waren weggeno men. Lako reageerde opgelucht op het nieuws. ,,Het is een bevesti ging van mijn vermoedens. Wat er wel aan de hand was, weet ik echt met. Ja, ze hadden flinke diarree en dronken opvallend veel water", aldus Lako. Ook opgelucht was pluimveehouder F, de Maat uit Waterlandkerkje, die twee weken lang 45.000 vleeskippen op zijn bedrijf moest houden. De Maat ver wacht dat zijn kippen op zijn vroegst vanavond worden gela den. Nieuw gebied Door een verdenking van vogel pest in het Gelderse Beneden- Leeuwen is er een nieuw gebied van tien kilometer bijgekomen waar extra strenge maatregelen gelden. Uit Brussel kwam goed nieuws voor kuikenhouders. Het Per manent Veterinair Comité ver soepelt vanaf zaterdag het ex portverbod. Het totaal staat nu op 109 besmettingen en 43 ver- denkingen. Advertentie 8 '713214"000002 mwnd*g t/m vrijdag 125 mrt. 20 00 uur TURKIJE Geallieerde opmars allieerdp^ "rf lucHfSanvallen f Onder controle Koerpen Grondgevechten Dahuk Zware bombardementen op stellingen van Republikeinse Garde ten zuiden van de stad Samarra RamaiJt» JOR DANIË Karbala Tankslag ten zuiden stad Geallieerde opmars vertraagd door zandstormen Video of 3. pvp Minority Report. Sci-fi-actie thriller van Steven Spielberg met Tom Cruise p L Nu verkrijgbaar! Geldig Urn 5 apnl 2003 ot zolang de voorraad strekt Amerikanen veroveren bruggen over Eufraat /SNaslriya - Tellil "Xi x- O \X nnnze redactie buitenland IGDAD - Hevige zand- ormen blijken een grote ndernis voor een snelle mars van de geallieerde iepen naar Bagdad. Veel nheden moesten giste- ii noodgedwongen pas «de plaats maken, om it het zicht tot een paar der was gereduceerd. natter Myers van de Ameri- iise chefs van staven erken- psteren in Washington dat slechte weer het oprukken ■detroepen vertraagt. Maar «eneraal zwoer dat de op- snaar Bagdad niet zal wor- sgestopt. recisiewapens 5 een persconferentie in het lidkwartier van de coalitie in ifea (Qatar) maakte een Ame- üsnse woordvoerder duide- i dat de strijdkrachten hun sval voortzetten met preci- japens die bestand zijn te- elk weertype. Bij hun op- s naar Bagdad bereikten de Sitietroepen Karbala, op on- iter tachtig kilometer van de jina3: PvdA-fractie overstag jina4: de wereldorde van Bush ;<na5: broedermoord hoort erbij hel voor krijgsgevangenen Republikeinse Garde ontsnapte www.pzc.nl \iossier Irak hoofdstad. De geallieerden zijn daar in gevecht met de Medina Divisie van de Iraakse Republi keinse Garde, de elitetroepen van Saddam Hoessein. Hoewel ook Bagdad zelf onder zandstormen gebukt gaat, bom barderen de Amerikanen en Britten zonder onderbreking de zuidelijke verdedigingslinies van de Republikeinse Garde rond de stad. Volgens de Iraakse minister van Informatie, Al Sahhaf, kwamen de afgelopen 24 uur door de bombardemen ten op Bagdad zestien burgers om het leven, 95 raakten ge wond. De geallieerden hebben ook elders in Irak met aanhou dend verzet van hun vijand te maken. Pas na een strijd van vier dagen rond de stad Nasi- riyah, ongeveer 370 kilometer ten zuidoosten van Bagdad, konden duizenden Amerikaan se manschappen over de rivier Eufraat verder naar het noor den trekken. De Britten op hun beurt verklaarden wegens hard nekkige weerstand pas gisteren de enige Iraakse zeehaven, Umm Qasr, tot 'veilig en open'. De Amerikaanse Vijfde Vloot in de Perzische Golf verhoogde de staat van paraatheid wegens een groeiend risico van zelf moordaanslagen. De Amerika nen houden er rekening mee dat Irakezen in speedbootjes vol ex plosieven schepen zullen ram men. De marineleiding reageer de op de melding dat een Iraki op het zuidelijke schiereiland Faw een zelfmoordaanslag pleegde en daarbij een tank van de Amerikaans-Britse coalitie verwoestte. Verrassing Iraakse ministers verschenen gisteren op televisie om de boodschap uit te dragen dat het regime vrijwel alles onder con trole heeft. Zij verklaarden in staat te zijn het de Amerikaanse en Britse troepen uiterst moei lijk te maken bij hun opmars naar Bagdad. De geallieerden staat een ver rassing te wachten als zij de stad bereiken, aldus de Iraakse auto riteiten. Volgens de Iraakse am bassadeur bij de VN, Aldouri, kan de strijd nog jaren gaan du ren. ANP anp-bron krt/sgn/alp Operation Iraqi Freedom Bij ADSL van XS4ALL is de beste helpdesk van Nederland inbegrepen. Ga voor de speciale ADSL-aanbieding naar Primafoon of kijk op www.xs4all.nl/adsl troepen van Saddam Hoessein zouden mortieren hebben afge schoten in een poging de op stand neer te slaan. Britse troepen zouden vanaf de rand van de stad de opstande lingen met artilleriebeschietin gen bijstaan. Ze bestoken de plaatsen vanwaar de Iraakse troepen hun mortieren afschie ten. Tientallen gebouwen in Basra zouden in brand staan. De Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld heeft de bur gers van Basra ontmoedigd in opstand te komen tegen de Sad- dam-getrouwe troepen. Hij wees erop dat de burgers kans lopen te worden doodgeschoten, zeker omdat de Britse militairen rond de stad nog onvoldoende bescherming kunnen bieden. Plan Het is overigens onduidelijk wat de Britten precies met Bas- ra van plan zijn. Een leger woordvoerder zei gisteravond dat Britse troepen overwegen vanochtend Basra binnen te trekken. Dat lijkt in tegenspraak met eerdere uitspraken van de Brit se minister van Buitenlandse Zaken Straw. De bewindsman toonde zich tijdens een inter view voor BBC Worldservice erg terughoudend over een mogelij ke inval Alleen humanitaire re denen rechtvaardigen volgens hem een optreden. De Iraakse minister van Infor matie Al Sahhaf heeft ontkend dat er i n Basra een volksopstand is uitgebroken. Tegen de Arabi sche nieuwszender Al Jazeera sprak hij van provocerende en valse berichten. De inwoners van Basra hebben overigens slechte ervaringen met opstanden tegen Saddam en zijn troepen. In 1991, de vorige Golfoorlog, kreeg een opstand uiteindelijk geen steun van de toenmalige geallieerden. Het Iraakse regi me sloeg de opstand daarop kei hard neer. ANP Advertentie) Advertentie EVER- Een 32-jarige Iraakse roner van het asielzoekers- itrum bij Diever heeft zich- li gistermiddag met benzine ingoten en vervolgens in and gestoken. De man over slaan de brandwonden die hij trbij opliep. asielzoeker was in Diever trapt bij het stelen van enkele sappelen en eieren. Een 48- :ge inwoonster van dat dorp haar buurman sloten de Ira- isop in een garage achter een :ning in afwachting van de ttie mdezekort na de melding ar- wrdeen de garagedeur open- kwam de man in brandende aiing naar buiten. Met een «erblusser en natte doeken edhetvuur gedoofd, maar dit :<ht niet meer baten. rtie had de Iraakse asiel- al vaker voor diverse akeldief sta 11 en aangehou- iGPD Advertentie De Spinne 11.01 -11.02 Kom voor openingsknallers! snel naar ons nieuwe filiaal... Advertentie Amerikaanse mariniers van het Tweede Bataljon van het Achtste Regiment vallen een Iraakse positie aan in een buitenwijk van Nasiriyah. foto Cris Bouroncle/EPA van onze redactiue buitenland BASRA - Het lijkt erop dat in Basra gisteravond een opstand onder de bevolking is uitgebro ken tegen de nog aanwezige Iraakse troepen. De Britse staf chef in Qatar, generaal Wall, heeft gezegd dat de rebellie 'mo gelijk net is begonnen', maar dat hij nog geen idee had van de om vang. De Britse nieuwszender ITV repte gisteravond van groepjes van veertig tot vijftig burgers die in verscheidene stadsdelen in opstand zijn gekomen. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1