Geen glastuinbouw in Nieuwdorp PZC Paardrijden als hulpmiddel Greenpeace betaalt boete voor actie bij Dow Terneuzen Middelburg verzekert toekomst paracentrum Slopers maken ruimte in stadhuis f, 8% Zorgcentrum Ter Mantelinge word helemaal gesloopl Geen verdiepingen o Vlissingse seniorenfis Provincie ziet kassen liefst in Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone s m ■-1 Bijeenkomst Kinderfestival in Middelburg Gemeente beperkt schade vonnis voor minicampings Zangavond in Westkapelle PvdA wil buslijnen steunei woensdag 26 maart 2003 door Eugèrte Verstraeten MIDDELBURG - De locatie Nieuwdorp moet uit het rijksbe leid worden geschrapt als vesti gingsplaats voor glastuinbouw en worden vervangen door de locatie Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. Gedeputeerde Staten van Zee land vragen dat aan de minis ters van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom) en Landbouw, Natuur beheer en Visserij (LNV). De provincie doet het verzoek naar aanleiding van de vraag van het Terneuzense gemeente bestuur om in het streekplan de vestiging van zeventig hectare glastuinbouw in de Koegorspol- der planologisch mogelijk te maken. GS zeggen dat te willen doen, maar wijzen er op dat ook het Rijk daaraan zijn zegen moet geven. Vandaar dat GS bij beide ministers heeft gepleit om de Koegorspolder als glastuin- bouwlocatie op te nemen in de aangekondigde Nota Ruimte Enkele jaren geleden viel het oog op de locatie Nieuwdorp als vestigingsplaats voor groot schalige glastuinbouw. Het Rijk omarmde dat idee en nam het op in het rijksbeleid; de provincie begon de procedure voor een streekplanwijziging. Vervol gens bleek uit een haalbaar heidsonderzoek dat ruim zeven honderd hectare glastuinbouw bij Nieuwdorp uit financieel- /technisch en maatschappelijk oogpunt een te risicovolle on derneming is. De provincie be- door Aector Dooms MIDDELBURG - Greenpeace heeft aan het Openbaar Minis terie in Middelburg een boete van 4725 euro betaald voor de protestactie bij Dow Chemical in Terneuzen, waar 21 milieuac tivisten het bevel van de politie hadden genegeerd om het be drijfsterrein te verlaten. De actievoerders uit Amster dam, Nijmegen, Leiden, Den Haag en Groningen werden 7 ja nuari dit jaar door leden van de Mobiele Eenheid opgepakt toen ze gifvaten voor de ingang van het hoofdkantoor van het che miebedrijf wilden neerzetten en weigerden te vertrekken. De af- valvaten waren afkomstig van de giframp in het Indiase Bhopal, achttien jaar geleden. Greenpeace stelt de chemiegi- gant aansprakelijk voor de ge volgen van de giframp in de voormalige bestrijdingsmidde- lenfabriek van Union Carbide; het bedrijf werd twee jaar gele den door Dow overgenomen. De actievoerders kozen op 7 ja nuari Dow Chemical Terneuzen als doelwit, omdat ze ervan overtuigd zijn dat de grootste buitenlandse vestiging druk moet kunnen uitoefenen op het hoofdkantoor in de Verenigde Staten. Dow vindt echter dat het geen enkele juridische, fi nanciële of morele verplichting heeft om de giftige grond in Bhopal te saneren en medische hulp te bieden aan de omwonen den, die nog steeds de gevolgen van de giframp ondervinden. Het bedrijf wil de inwoners van Bhopal alleen op 'humanitaire basis' helpen. Dat stuit Green peace tegen de borst. Busjes De actie van Greenpeace begon de zevende januari met het ver voeren van 250 kilo giftig afval van de ramp in Bhopal over de Westerschelde naar het Terneu zense chemiebedrijf. Twee sche pen van de waterpolitie belem merden dat het actieschip De Arctic Sunrise in de haven bij Dow aanlegde. De tonnen gif werden vervolgens door de mi lieuactivisten met busjes van de oude veerhaven naar het Dow- hoofdkantoor gereden. Daar greep de politie in en kregen de 21 actievoerders na hun verzet een dagvaarding mee. De ver dachten gingen akkoord met het schikkingsvoorstel van de offi cier van justitie en betaalden namens Greenpeace elk 225 eu ro boete. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Het moet mo gelijk blijven om parachute sprongen te maken vanaf Vlieg veld Midden-Zeeland. Daarom wijzigt de gemeente Middel burg de bestemming van vier stukken landbouwgrond. Door een uitspraak van de rechtbank wordt het in de toekomst moge lijk verboden om met parachu tes te landen op percelen met een agrarische bestemming. De wijziging geldt voor een jaar en kan één keer worden verlengd voor een periode van vijf jaar. Het gaat om percelen aan de Ka- naalweg oostzijde bij Veere en percelen aan de Doeleweg, de Blikkendijk en de Muidenweg in Arnemuiden. Elk jaar wordt een andere landingsplaats ge kozen. De afgelopen jaren zijn veel klachten binnengekomen van mensen die last zeiden te hebben van de sprongen. Het ging onder meer over een lan dingsplaats in de buurt van camping de Witte Raaf, bij de Muidenweg en een landings plaats aan de Derringmoerweg. Vanaf Midden-Zeeland wordt gesprongen door het paracen trum Texel. De gerechtelijke uitspraak volgde nadat bewoners van Si- noutskerke op Zuid-Beveland bezwaar maakten tegen de sprongen in de buurt van hun dorp. De bewoners hebben aan gevoerd dat het gebruik als lan- dingsplek in strijd is met het be stemmingsplan De rechter gaf hen gelijk. De gemeenten Goes, Middelburgen Noord-Beveland zijn zich vervolgens gaan bera den over maatregelen. Middel burg heeft er nu voor gekozen om het bestemmingsplan tijde lijk zo te wijzigen dat het toch mogelijk is om de percelen als landingsplaats te gebruiken. Voortbestaan Over de zaak Sinoutskerke moet de Raad van State zich nog uitspreken. Als die op dezelfde manier oordeelt als de recht bank, bestaat de kans dat er he lemaal niet meer kan worden gesprongen vanaf Midden-Zee land. Volgens het college van B en W komt dan het voortbestaan van het vliegveld in gevaar. Het paracentrum zorgt voor een be langrijk deel van de inkomsten van het vliegveld. Het centrum zelf huurt materiaal en opslag ruimte, de klanten maken ge bruik van het restaurant. De drie gemeentes die bij de zaak betrokken zijn, vinden al lemaal dat het mogelijk moet zijn om parachute te springen. Ze vinden wel dat de overlast van de vluchten zoveel mogelijk moet worden beperkt. Er wor den voorwaarden opgesteld waaraan het parachutesprin gen in de toekomst moet vol doen. Vanaf vliegveld Midden- Zeeland wordt in de periode april tot september drie tot vier dagen per maand gesprongen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met stevig drilboren, ofwel jek kers, wordt het Vlissingse stadhuis van binnen ge sloopt. Het lawaai is oorverdovend. In amper drie maanden tijd hebben de slopers van Sturm en Dekker, beter bekend als Sturm en Jekkers, een berg stenen en ander grof puin verzameld op de binnenplaats van het stadhuis. Medio december is een begin gemaakt met de sloop. Hoofdaannemer de Walcherse Bouw Unie verwacht rond mei 2004 het karwei geklaard te hebben. De gemeente Vlissingen moet dan nog de kantoren en andere ruimten inrichten. De sloop gaat vooraf aan een ingrijpende verbouwing. Mu ren zijn weggeslagen, plafonds worden gestut met balken en leidingen en buizen steken uit de mu ren. Hier en daar zijn grote gaten ontstaan. Op be perkte schaal wordt er al opgebouwd. Een staal constructie is geplaatst in de hal en een put is ge slagen op de plaats waar de nieuwe lift komt. Over ongeveer twee maanden wordt het doek voor de voorgevel weggehaald, omdat dan de voorzijde wordt gesloopt. Het gerenoveerde gebouw zal een volledig glazen pui krijgen, een centrale balie en een met glas overkapte binnenplaats. foto Ruben Oreel door René van Stee EEDE - Therapie met behulp van een paard bestaat al sinds de klassieke oudheid, maar is nog niet zo bekend dat er een ge certificeerde opleiding voor be staat. Het Europese project Pe gasus wil hierin verandering brengen. Het is de bedoeling in drie jaar een opleiding te ont wikkelen voor profesionals in de gezondheidszorg en het on derwijs, die hen in staat stelt om ontwikkelingsstoornissen bij kinderen en volwassenen met behulp van therapeutisch paardrijden te behandelen. Orthopedagoge Heike Mark- mann van boerdenj De Biezen aan de Brieversweg in Eede is een van de negen deelnemers aan het project dat zich uit strekt over Nederland, België, Spanje, Slowakije en Engeland. Zij houdt zich inmiddels zes jaar bezig met therapeutisch paardrijden, waarbij het accent ligt op kindertherapie. Met be hulp een paard of pony behan delt zij op individuele basis ont wikkelingsstoornissen zoals gedrags-, leer- en motivatiepro blemen. ADHD en visuele, gees telijke of lichamelijke handi caps. 2 ,.'v 'pi- s* Orthopedagoge Heike Markmann begeleidt Oscar op het paard Dorien. foto Peter Nicolai Belangrijk .Behalve in Duitsland, Oosten rijk en Zwitserland bestaan er nog geen georganiseerde oplei dingen. Daarom is het project in Europees verband zo belang rijk. Het doel is de uitwisseling van kennis te vergemakkelij ken, een Europees netwerk te ontwikkelen en op den duur een algemene standaard te berei ken. De opleiding zal studenten in staat stellen op een gekwalifi ceerde manier therapeutische hulp. te verlenen met het paard als assistent, legt de uit Duits land afkomstige Markmann uit. Deelname aan Pegasus staat open voor beroepsgroepen als psychologen, orthopedagogen, leraren, artsen en fysiothera peuten die ervaring met paar den moeten hebben. Het basis principe dat ten grondslag ligt aan therapeutisch paardrijden, is deschommeling van de paar denrug. Deze beweging wordt overgedragen op de heup- en bekkengewrichten en de wer velkolom van de ruiter. Doordat de lichaamstemperatuur van het paard een graad hoger is dan van een mens, worden de spie ren van de ruiter soepeler en meer ontspannen. ..Behalve de motoriek, worden ook alle zintuigelijke systemen geactiveerd. Bij het rijden wor den zoveel zenuwen aangespro ken dat deze effecten de motori sche systemen ver overstijgen. Zo kunnen geestesstoornissen, zintuigelijke gebreken, waar nemingsstoornissen, psychi sche problemen en gedrags- en spraakproblemen positief wor den beïnvloed", aldus Mark mann. Zij benadrukt dat thera peutisch paardrijden geen wondermiddel is dat ontwikke lingsstoornissen per definitie verhelpt. ,,Het is vaak een op- stapmiddel of hulpmiddel bij andere therapieënzeg maar een 'eyeopener' voor tal van andere zaken." Pegasus wordt eind 2005 afge sloten met een internationale conferentie in Gent Daarna is het de bedoeling de opleiding op diverse hogescholen - of moge lijk universiteiten - in Europa te introduceren. sloot daarop het initiatief stop te zetten. Later heeft de ge meente Borsele aangegeven ook een minder omvangrijke glas- tuinbouwlocatie niet te zien zit ten. Inmiddels is een nieuw initiatief voor glastuinbouw naar voren gekomen in de Kanaalzone. In samenwerking met Hydro Agri Sluiskil heeft de gemeente Ter neuzen een plan ontwikkeld voor de realisering van zeventig hectare glastuinbouw. In het plan is opgenomen dat Hydro Agri zowel restwarmte als zui vere CO, kan leveren aan glas- tuinbouwbedri j ven In hun brief aan beide ministers wijzen GS bovendien op de goe de landschappelijke inpas singsmogelijkheden, de goede infrastructurele situatie en de betekenis voor de regionale werkgelegenheid. Het college verzoekt daarom de ministers om glastuinbouw in de Kanaal zone op te nemen in het nieuwe rijksbeleid op het gebied van de ruimtelijke ordening en de loca tie Nieuwdorp daaruit te schrappen. OOST-SOUBURG - Frank R. Ouweneel houdt vrijdag 28 maart een presentatie over de Heilige Geest. De presentatie begint om 19.30 uur. Plaats van handeling is Zaal Irene (achter het kerkgebouw Goede Aarde) in Oost-Souburg. MIDDELBURG - Op de Markt in Middelburg wordt op 5 april voor de eerste keer een jaarlijks terugkerend festival voor kin deren gehoudenOp het festival met de naam 'Kids fantasy', zijn verschillende activiteiten voor kinderen. Zo staan er bijvoor beeld springkussens, een glijbaan, rodeostier en super sjoelbak. Verder kunnen kinde ren geschminkt worden en loopt er een ballonnenclown rond. ZIERIKZEE - Er gloort hoop voor de minicampings op Schouwen-Duiveland. Zij dreigden als gevolg van een uit spraak van Raad van State dit jaar ten minste eenderde van hun overnachtingsplaatsen kwijt te raken. De gemeente denkt met een overgangsrege ling tussen de huidige en de toe komstige Wet op de Openlucht Recreatie (WOR) de schade flink te kunnen beperken. De gemeente hanteerde tot voor kort een telmethode van 4,5 slaapplaats per kampeereen- heid. Dat hield in de praktijk in dat op één standplaats meer kampeermiddelen werden toe gestaan, bijvoorbeeld een slaaptentje voor kinderen naast de caravan. De Raad van State vond dat de gemeente te soepel is. De telme thode zou in strijd zijn met de WOR. In de visie van Raad van State mag per standplaats maximaal één tent of caravan worden neergezet. Deze strikte interpretatie van de regels geeft, stelt de gemeen te, veel schade voor minicam pings. De minister van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij vindt net als de gemeente dat door de letterlijke uitleg van het begrip kampeermiddel zich op minicampings excessen kunnen voordoen in de vorm van grote tenten die ruimte bieden aan veel personen. In een brief heeft de minister de gemeente laten weten dat via een wijziging in de WOR niet meer wordt gesproken over kampeermiddelen maar over standplaatsen. De gemeente leidt daaruit af dat legalisering van het huidige aantal niet-per- manente kampeereenheden mogelijk is zodra de WOR is ge wijzigd. De gemeente denkt niet dat de wetswijziging van dit jaar haar beslag krijgt en B en W hebben daarom besloten meer kam peermiddelen op één stand plaats toe te staan totdat de nieuwe WOR geldt. Circustenten Er komt een verbod op plaatsing van leger- of circustenten. De kampeerboeren moeten wel een veer laten bij het aantal da gen dat ze meer kampeerplek- ken mogen gebruiken.Dit jaar gaat men terug van 90 naar 85 dagen. Volgend jaar wordt het aantal afgebouwd naar 70 door Miriam van den Broek DOMBURG - Alle gebouwen van het voormalige zorgcen trum Ter Mantelinge in Dom burg gaan tegen de vlakte. De meerderheid van de commissie Ruimtelijke Ontwikkeling wil dat er van die plek een buiten plaats wordt gemaakt. Dat betekent ook dat de twaalf aan leunwoningen bij Ter Mantelin ge verhuizen naar een nieuw se niorencomplex bij zorgcentrum Simnia in Domburg. De commissie boog zich deze week over de toekomst van het leegstaande Ter Mantelinge. De commissieleden konden, simpel gezegd, kiezen uit twee varian ten. De ene staat voor de sloop van alle Ter Mantelinge-gebou- wen en het aanleggen van een buitenplaats met drie villa's. In de tweede variant worden de twaalf aanleunwoningen bij de oude zorginstelling opgeknapt en verhuurd aan jongeren of ou deren. Het college van B en W lichtte tijdens de commissievergade ring toe waarom het naast het hoofdgebouw ook de aanleun woningen wil slopen. De locatie ligt volgens het dagelijks ge meentebestuur te ver af van alle voorzieningen, vooral sinds het verzorgingshuis verhuisd is. Door de sloop van Ter Mantelin ge kan de kwaliteit van de na tuur en het terrein verbeterd worden, meent het college. Het idee om de aanleunwoningen te behouden en er jongeren in te huisvesten, vinden B en W niks. Het terrein ligt daarvoor te ge- isoleerd en Domburg heeft naar verhouding veel huurwoningen voor één- en tweepersoons huis houdens. Servicepunt Slopen van het hoofdgebouw én de aanleunwoningen schept bo vendien de mogelijkheid om in de buurt van Simnia een senio rencomplex van 23 woningen te bouwen plus een servicepunt voor ouderen. Om het plan fi nancieel haalbaar te maken, is het nodig een aantal koopwo ningen te bouwen in hf plex. Als het complex uil cieel oogpunt niet te r« is, worden er 22 senioren gen gebouwd zonder cepunt. De meeste fracties kunu in grote lijnen in dit pij den. De Pvd A/Groei heeft nog geen standpuii nomen. De ChristenUnii fractie Dorpsbelangen! risme Veere (DTV) vindes aanleunwoningen op hei van Ter Mantelinge moes ven. De ChristenUnie goedkoper uit te zijn 5 restauratie van deze wq ,,We sparen dan het mi behouden een cultuuj ment", aldus A. Maris. In ningen ziet hij graag komen van ouderen en jot Het behoud van deze wa is voor hem geen reden 0 zien van de bouw van een rencomplex bij Simnia. Jongeren DTV wil de aanleunvc uitsluitend voorbehouda jongeren omdat er volg fractie te weinig goe huurwoningen voor deze zijn. Verder vindt de parti| sprake is van kapitaalsvei ging als het hele complex; afgebroken. DTV is hc voor villa's op de plaats;; Mantelinge. „Van ons mt maximaal drie komen, m ver nog minder", aldus! der Meer. Het gemeente'» gaat met het advies vand missie het plan gedeta: uitwerken. WESTKAPELLE - Za; eniging 'Looft den Hee: Westkapelle houdt zond maart haar jaarlijkse ring. Het koor staat ones ding van Leny Stokmas avond wordt gehouden; Hervormde Kerk Moriaini kapelle en begint om 19.0! door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bovenop de se niorenflat aan de Vlissingse Schutterijstraat mogen géén extra verdiepingen worden ge bouwd. Gedeputeerde Staten hebben dat onderdeel van het bestemmingsplan binnenstad afgekeurd. Op de locatie zou te veel geluidsoverlast zijn van de Scheldewerf. Een bijkomende factor is dat de uitbreiding bin nen de zogenoemde risicocon tour van de Westerschelde valt. De gemeente Vlissingen en pro jectontwikkelaars moeten voor hun uitbreidings- en nieuw- bouwplannen rekening houden met de risicocontour en met mi- lieueisen. Binnen de grenzen van de contour wordt het risico op zwaar letsel bij een scheeps ramp groot geacht. Als gevolg daarvan mag het inwonertal in het risicogebied met niet meer dan tien procent groeien. Woningcorporatie l'Escaut diende eind 2001 een plan in om de seniorenflat in Vlissingen op te hogen. Alles bij elkaar ging het om circa 25 extra apparte menten. Op een aantal punten zou het complex twee verdie pingen hoger worden. Het idee was om alle appartementen op te knappen en om als ext er een 'soort woonzorgcon aan toe te voegen'. „Ditii grote tegenvaller", zegtB.S van l'Escaut. „Wat ik niel begrijpen, is dat er niet ges wordt hoe groot momenta geluidsbelasting is, maari gekeken wordt hoeveel J de werf volgens de regeljji mag produceren. De zwas paraten van de werf zijnn dels verhuisd naar VlissÉ Oost. Soms lijkt het er wi stiltegebied. Instellingen willen bouwen, worden ad volgd door de ooit berel milieubelasting van de de." Theoretisch Volgens de gemeente Vlisa is een nieuw akoestisch ce zoek in voorbereiding. Dt meente legt zich nog niet bij het besluit. De geluidsJ last van de KSG is slechtst retisch. De berekening vas geluid ligt vast in de milieu gunning van de KSG. „He drijf wil daar nog geen aö van doen. Maar als het dadf helemaal verhuisd is naar; singen-Oost, neemt het zijs lieuvergunning mee' Baert. „En is onze uitbrei alsnog mogelijk." door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes zou desnoods zelf moeten meebeta len om onrendabele buslijnen overeind te houden. Dat voor stel deed PvdA-raadslid M. van Heugten deze week in de raads commissie grondgebied. Van Heugten vindt het tegen over burgers niet verantwoord dat steeds meer buslijnen wor den opgeheven of drastisch be perkt. Vooral oudere mensen worden daardoor volgens haar ernstig gedupeerd. Zij vindt het te verdedigen dat de gemeente bijdraagt om te voorkomen dat buslijnen worden opgeheven. De nieuwe dienstregeling van vervoersmaatschappij Connex- xion, die begin vorige week is ingegaan, betekent op enkele punten een achteruitgang voor de gemeente Goes. Zo is lijn 22 (tussen Oud-Sabbinge en Goes) aanzienlijk ingekort. Ook de stadsdienst (lijn 24) is aanzien lijk beperkt. Overleg met Connexxion fc< de gemeente geleerd dat dï grepen onvermijdelijk zijn] 22 kent nu gemiddeld vijit reizigers per dag. De ver» ting is dat zij in meerden ook met de nieuwe dienstn ling kunnen worden bedi De rest is voortaan aangek op het collectief vraagafbac lijk vervoer, de busjes dieaïs op bestelling rijden. Volgens Connexxion is Goes klein voor een rendabelesU* dienst. Het aantal reizigers- tussen de drie en acht per' terwijl vijftien twintigals*' tendekkend wordt beschos' Van de stadsdienst is alleen route tussen NS-stationenC- se Polder, via Westsingt Ringbaan-West, overgebif" Voor naar verwachting kwart van de reizigersisdaia vol- Nadeel is wel dat de aansluip op de trein slechter is gevvorca en dat overstappen nooW lijk is om naar het ziekenhuis1 reizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16