Mugabe wreekt zich op vijanden is A 1 m M PZC KLM-reiziger had geen sars Vierentwintig hindoes doodgeschoten in Kashmir Israëlische militairen ontmantelen illegale nederzetting Hebron Resident Zimbabwe straft oppositie voor geslaagde stakingen 7 Kroatië bestraft generaal voor oorlogsmisdaden loskou claimt politieke winst ti Tsjetsjenië sluit weer iocaties Nigeria Cel voor oud-chef Peruaanse spionnen 1 V i v jr 1 l i m L i i Omstreden kardinaal Groër dood Zoon Afghaanse krijgsheer gedood Rusland levert Iran splijtstof Dodental Chinese mijn loopt op Noren exporteren meer walvisvlees Meer dan honderd doden bij scheepsramp Burundi Georgiërs geven bezetting basis op jmijelco van der Linden U.1RARE - De Zimbabwaanse iifsdient Robert Mugabe had er jfgelopen weekeinde voor ge waarschuwd: „Wie met vuur welt zal zich niet alleen bran- (ii, maar worden vernietigd for dat vuur." De oppositie- jutijMDC, organisator van de *cesvolle tweedaagse staking nn vorige week tegen het steeds jjiressiever wordende regime, [■jjgt dezer dagen de rekening hervoor gepresenteerd in de van massale arrestaties en Brtelingen. pepolitie meldt 160 arrestaties c verband met 'terroristische dies'. Amnesty International feudt het op minstens vijfhon- jad en spreekt van 'een nieuwe gevaarlijke vorm van repres- i', „De situatie is explosief; er sthijnen geen grenzen meer te cpvoor de regering als het gaat het behouden van de fecht", zegt de mensenrechten- dinsdag 25 maart 2003 ZAGREB - Een Kroatische [fchtbank heeft gisteren de Kroatische generaal Mirko Vorac veroordeeld tot twaalf jaar cel wegens de moorden op Servische burgers tijdens de oorlog in Joegoslavië begin ja- ren negentig. Hij is de eerste Kroatische generaal die in ei gen land daarvoor is berecht. De rechter achtte bewezen dat Norac (35) en twee andere ver dachten zonder geldige reden ongeveer vijftig burgers heb ben geëxecuteerd die niet bij de Servische rebellen hoorden. Het proces vormde een test of het nationale rechtssysteem in staat is oorlogsmisdaden te be handelen. Het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag gaf in 2001 toestemming om de generaal in diens eigen land te berechten. Het proces tegen de 'groep van Gospic' begon in januari 2002. De twee anderen, Tihomir Oreskovic. voormalig krijgs heer in Gospic, en Stjepan Grandic kregen respectievelijk vijftien en tien jaar. DPA/RTR geweer. Bij een overval door zes tig militairen op de boerderij van MDC-parlementariër Roy Bennett, viel vorige week een dode. Hoewel veel acties gericht waren tegen plaatselijke leiders van de MDC, zijn tot nu ook twee parlementsleden gearres teerd. Mugabe vertrouwt nog steeds op het beproefde wapen van de wraak. Twee dagen staken zon der noemenswaardige inciden ten en de aankondiging nieuwe stakingen te organiseren als het regime geen einde maakt aan het geweld en de wetteloosheid, hebben gewerkt als een rode lap op een stier De president dreigt met nog meer repressie en be schuldigt vuriger dan ooit wes terse landen ervan de MDC te steunen. Behalve zijn oude vijanden Groot-Brittannië en de Verenig de Staten, heeft Mugabe ook Nederland toegevoegd aan zijn eigen as van het kwaad. „Het Westen betaalt het geweld dat zich onder ons volk verspreidt. Het komt ook van landen als Duitsland en Nederland die zulks regelen via hun zoge naamde humanitaire organisa ties." GPD leen al in hoofdstad Harare ^landden 250 mensen in het gkenhuis met verwondingen, fcgebracht door politie, leger de steeds gewelddadiger ®lende jeugdmilities van 's partij Zanu PF. MDC- wrdvoerder Paul Themba rathizegt dat 'honderden' le ssen sympathisanten van de ipositiepartij naar 'martel- in het land zijn ge- bcht en dat sindsdien niets eervan hen is vernomen. Misbruik martelpraktijken bestaan 's ct het breken van vingers, te kenen soms benen. Vrouwen bbbengemeld in een politiebu- sauseksueel te zijn misbruikt, - bier meer met de loop van een GROZNY - Kiezers in Tsjetsje nië hebben bij een referendum tassaal ingestemd met een j iernvegrondwet voor de Kauk- ïische eelrepubliek. Volgens it wet is en blijft Tsjetsjenië hlvan de Russische Federatie, nar krijgt het gebied wel een f kpaalde mate van autonomie. V. resultaten van het referen- cn zijn gisteren bekendge- KÖkt. Ongeveer 85 procent van 540.000 Tsjetsjeense kiezers rft zondag zijn stem uitge recht. Volgens de autoriteiten teen de voorlopige resultaten fendat95 procent 'ja' zei bij het 2 fcendum. Een tevreden Rus- 1 khe president Poetin zei dat telhjetsjenen hebben gestemd 2 tovrede en ontwikkeling, sa- -fflmet Rusland'. Ihjetsjenen stemden ook in teen nieuw kiessysteem voor sident en parlement. Mos- a hoopt dat met het instellen ieen politiek raamwerk in S gebied de positie van de sjHsjeense vrijheidsstrijders £der wordt ondermijnd. Die ïchten al jaren voor onafhan- Rijkheid. De rebellen hebben huitslag van het referendum pekelden betwijfeld. Zij noe- E0 de volksraadpleging een fiislukking en een farce. «Nederlandse Wereldomroep V' Nddegisteren dat de Britse di- 'tomaat lord Frank Judd, Tsje- jpië-rapporteur voor de «ad van Europa, zijn functie «ft neergelegd uit protest te- ^hetreferendum. Volgens Ju- '"- komt de volksraadpleging te vroeg omdat het nog fcdseigonrustig is in Tsjetsje- De Raad van Europa gaf al dat de bevolking niet ge- is geïnformeerd. AFP HAAG - Shell heeft op- Een familielid houdt een door emoties overmande inwoner van Nadimarg tegen. foto Rafiq Maqbool/AP van onze redactie buitenland NADIMARG - Bij een gewapende over val op een hindoedorp in het Indiase deel van Kashmir zijn in de nacht van zondag op maandag 24 mensen vermoord. Acht tot tien overvallers, gehuld in leger uniformen, haalden inwoners van het dorp Nadimarg uit hun huizen, zetten hen voor de dorpstempel op een rij en schoten hen vervolgens van dichtbij neer. Elf mannen, elf vrouwen en twee kinde ren kwamen om het leven. Een aantal van de oorspronkelijk 52 hindoe-inwo ners vluchtte een nabijgelegen bos in en wist aan het bloedbad te ontsnappen. Volgens een politiewoordvoerder zijn de daders islamitische extremisten, die hin does uit het Kashmir-dal willen verja gen. De politie zei een onderzoek in te stellen naar de rol van zeven politieagen ten die Nadimarg moesten beschermen. Het dorp ligt 50 kilometer ten zuiden van Srinagar, 's zomers de hoofdstad van Jammu-Kashmir. Uren na de overval hielden hindoevluch telingen in tentenkampen in Jammu - de winterhoofdstad - een betoging uit pro test tegen de geringe bescherming die ze van de regering krijgen. Honderden be togers hielden het verkeer tegen en sta ken autobanden in brand. De overval doorkruist de inspanningen van de nieuwe deelstaatregering om 300.000 hindoes die het gebied in de af gelopen dertien jaar zijn ontvlucht te la ten terugkeren. Jammu-Kashmir is de enige Indiase deelstaat waar moslims in de meerderheid zijn. Sinds extremisten in 1989 de wapens opnamen om een staat te stichten of zich bij Pakistan aan te sluiten, zijn ruim 61.000 mensen gedood. Deelstaatpremier Mufti Mohammed Sayeed zei dat de daders met de aanval juist die 'minuscule minderheid hebben willen treffen die uit liefde voor hun land zijn gebleven'.Pakistan, dat door de In diase regering vaak wordt beschuldigd van steun aan moslimextremisten in Kashmir, heeft de overval in Nadimarg veroordeeld als een 'flagrante terreur daad'. Yasin Malik, hoofd van het sepa ratistische Jammu-Kashmir Bevrij dingsfront, zegde volledige steun toe aan een onderzoek naar de overval. AP vhi ueei vuil ue uuepru- [qj "wtie in Nigeria stilgelegd we- de gewelddadigheden die [rg_ Met Afrikaanse land zijn uit- |0f. jT'5en lussen etnische min- «meden en regeringstroepen Me Niger-delta. produceert nu ongeveer *00 vaten minder. Om dezelf- e. dienen is ChevronTexaco Sopt met de productie van £'000 vaten in Nigeria, Total- «Elf met de productie van W vaten. Daarmee komt het Mie verlies op 817.500 vaten. j®1 onderdo van het totaal Mtal vaten dat Nigeria dage- Swopde markt brengt. ANP LIMA - De oud-chef van de Peruaanse geheime dienst, Vladimiro Mon- tesinos, is gisteren veroor deeld tot vijf jaar en vier maanden cel wegens cor ruptie. Het was de eerste uitspraak van een Peru aanse rechter in een reeks van enkele tientallen rechtszaken die Montesi- nos nog te wachten staat. De uitspraak in deze zaak draaide om de invloed die Montesinos aanwendde om de broer van zijn maï- tresse uit de gevangenis te halen. De andere zaken betreffen onder meer mensenrechtenschendin gen, zelfverrijking, illega le wapenhandel en het witwassen van geld. Montesinos was de rech terhand van de voormali ge president Fujimori die Peru regeerde van 1990 tot 2000. Hij leidde de Na tionale Inlichtingen dienst en zorgde met steekpenningen en afper sing ervoor dat Alberto Fujimori aan de macht bleef. Montesionos ver wierf de bijnaam de Ras- poetin van de Andes. AFP/E FE door Chris Bakker en Erik Beijen MANCHESTER - De Brit die mogelijk besmet was met sars en gevlogen heeft in twee toestel len van de KLM, blijkt de mys terieuze longziekte niet te hebben. Dat hebben het zieken huis in Manchester, waar de man ligt, en de Wereldgezond heidsorganisatie WHO laten weten. De Brit vloog ruim een week ge leden met de KLM vanuit Hong kong via Amsterdam naar Man chester. Vlak na aankomst werd hij daar in het ziekenhuis opge nomen met de verschijnselen van sars (severe acute respirato ry syndrome). Een KLM-team van 45 mensen heeft daarop ge durende twee dagen de 380 pas sagiers van de twee vliegtuigen benaderd over de mogelijke be smetting. De luchtvaartmaatschappij is volgens de woordvoerder opge lucht dat de Brit niet is besmet met sars. De KLM zal alle be trokken passagiers een brief sturen om hen opnieuw te infor meren. De Brit is inmiddels aan de beterende hand, aldus de zegsman. De WHO liet gisteren verder we ten dat sars mogelijk al jaren be staat. Dat zei een lid van een WHO-delegatie die momenteel in China is om meer informatie te vergaren over de longziekte Vorige week meldden artsen in Hongkong dat ze de ziektever- - m Ziekenhuispersoneel in Hongkong draagt maskers tegen het sars-virus. foto Kin Cheung/RTR wekker hadden opgespoord. Het zou gaan om een virus. De WHO liet meteen weten scep tisch te zijn over de bewering en het te vroeg te vinden om nu al met zekerheid te stellen dat de verwekker was gevonden. WHO-delegatielid Mackenzie zei niet uit te sluiten dat uitein delijk zal worden ontdekt dat de ziekteverwekker al heel lang rondwaart, maar tot nu toe niet als zodanig is herkend. Mogelijk overlijden al jaren mensen aan sars, maar is dat nooit beseft. „Het is mogelijk. We weten het gewoon niet. Totdat we zeker weten waardoor de ziekte wordt veroorzaakt, kunnen we het ge woon niet zeggen." Het aantal mensen in de wereld dat mogelijk is besmet met sars is inmiddels opgelopen tot 386, volgens cijfers van de WHO. In Hongkong zijn weer twee men sen aan de ziekte bezweken. Daarmee kwam het aantal do den door de ziekte op zeventien, van wie tien in de voormalige Britse kroonkolonie. ANP WENEN - De omstreden Oostenrijkse kardinaal Hans Her mann Groër is gisteren op 83-jarige leeftijd overleden. Groër, die leed aan kanker, is volgens zijn secretaris aan een longontsteking overleden De oud-aartsbisschop van Wenen werd er sinds 1995 van beschuldigd dat hij minderjarigen seksueel had misbruikt. Groër trad in dat jaar af als aartsbisschop nadat oud-leerlin gen van het seminarie waar hij in de jaren zeventig doceerde, dergelijke beschuldigingen hadden geuit. De zaak stortte de katholieke kerk in Oostenrijk in haar grootste crisis sinds de oorlog. De paus dwong Groër in april 1998 alle kerkelijke ac tiviteiten te staken. DPA/AFP/ANP ISLAMABAD - Amerikaanse militairen hebben tijdens ge vechten in het oosten van Afghanistan de zoon van krijgsheer Pacha Khan Zadran en negen andere Afghaanse strijders ge dood. Dat meldde gisteren het in Pakistan gevestigde Af ghaanse persbureau AIP. De Amerikanen bestreden de aanhangers van de krijgsheer in Sata Kandow ten zuiden van de stad Gardez. Tien Afghanen raakten volgens een woordvoerder van de krijgsheer gewond Zadran kwam vorig jaar in opstand tegen president Hamid Karzai, nadat die hem als gouverneur van de regio Paktia- Khost had afgezet. DPA MOSKOU - Rusland levert Iran op korte termijn de eerste 40 ton nucleaire splijtstof voor de kerncentrale in Bushehr. De grootste leverancier van splijtstof en de exportonderneming Atomstrojexport hebben de contracten voor de levering van het materiaal getekend. De regering in Moskou zal naar ver wachting op korte termijn een vergunning afgeven. Iran neemt de kerncentrale in de zuidelij ke stad Bushehr naar verwachting in juni 2004 in gebruik. De Verenigde Staten vre zen dat het civiele programma als dekmantel voor de ontwik keling van een nucleair wapen dient. DPA PEKING - Het dodental van een gasexplosie in een kolenmijn in het noorden van China is gisteren opgelopen tot vijftig. Reddingswerkers vrezen voor het leven van nog eens 22 mijn werkers die sinds zaterdag vastzitten in de mijnschacht Op het moment van de explosie waren 87 kompels in de mijn bij de stad Xiaoyi in de provincie Shanxi aan het werk. Zeker vijftien van hen hebben het ongeluk overleefd. De oorzaak van de explosie is onbekend. Vorig jaar kostten mijnongeluk ken in China het leven aan meer dan vijfduizend kompels. AP OSLO - Noorwegen zal ondanks een wereldwijd verbod wal visvlees exporteren naar de Faeróer-eilanden De Noorse re gering gaf gisteren het groene licht voor de handel en hoopt dat export naar het veel grotere Japan snel zal volgen. Het land exporteert al sinds vorig jaar walvisvlees naar IJsland Noorwegen is het enige land in de wereld dat commercieel jaagt op walvissen. Het vangstverbod is in 1986 afgekondigd. Noorse walvisjagers mogen van hun regering dit jaar echter 711 dwergvinvissen vangenVolgens Oslo wordt die soort niet met uitsterven bedreigd. „Dit is een stap in de goede richting" aldus de woordvoerder van een groep die lobbyt voor de wal- visjacht RTR van onze redactie buitenland BUJUMBURA - Meer dan hon derd mensen zijn omgekomen bij een ongeluk met een overbc- laden veerboot voor de kust van Burundi langs het Tanganyika- meer. Dat meldde gisteren een woord voerder van het Burundese le ger. De boot zonk zaterdag avond nadat hij in een storm terecht was gekomen. Militai ren hebben 41 mensen kunnen redden en 111 lichamen gebor gen, zei de woordvoerder De li chamen van andere opvarenden zouden zich nog onder water be vinden. De veerboot had waarschijnlijk meer dan 150 mensen aan boord en vervoerde ook vracht, terwijl er officieel plaats was voor min der dan honderd mensen. Een leider van de RCD, een Con golese rebellenbeweging die het Congolese kustgebied langs het Tanganyika-meer beheerst, liet weten dat ook daar wordt ge zocht naar de lichamen van slachtoffers. „We wachten met het bergen van de lichamen tot ze boven komen drijven", zei hij „Ook hebben we een commissie ingesteld die het ongeluk gaat onderzoeken en de verantwoor delijken voor de tragedie moet achterhalen." AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israëlische mi litairen hebben gisteren een il legale nederzetting van joodse kolonisten bij Hebron ontman teld. Het leger zei dat de actie, die probleemloos verliep, voort vloeit uit een uitspraak van het hooggerechtshof. Bij een andere actie van het leger op de Westoe ver is een Palestijnse jongen doodgeschoten. De ontmantelde nederzetting. Heuvel 26, een aantal inder haast opgetrokken bouwsels waar een dozijn mensen woonde en waar op 17 januari een kolo nist door Palestijnen is doodge schoten, was de eerste illegale joodse nederzetting die werd aangepakt sinds vorige maand de nieuwe regering aantrad van premier Sharon. Volgens men senrechtengroepen zijn er op de Westelijke Jordaanoever tien tallen van illegale buitenpos ten, vaak opgetrokken naast be staande nederzettingen. Toen Sharon nog met de Ar beidsparty regeerde zijn op aandringen van de socialisten enkele illegale nederzettingen verwijderd. De ultra-nationa listische partijen die de Ar beidsparty in de nieuwe coal itie vervingen steunen de kolonis ten echter in hun pogingen zo veel mogelijk van het bijbelse land in handen te krijgen. Sha ron zelf was in voorgaande rege ringen soms de drijvende kracht achter de vestiging van illegale nederzettingen Tijdens een zoekactie naar Pa lestijnse extremisten is in de buurt van Jemn een 15-jarige Palestijnse jongen doodgescho ten, aldus een Palestijnse arts. Volgens het leger gooide de jon gen een brandbom. AP TBILISI - Veteranen van de Ge orgische Nationale Garde heb ben zich gisterochtend overge geven na 's nachts een legerbasis in Tbilisi te hebben bezet om hun eisen voor betere pensioe nen kracht bij te zetten. De bezetters reden enkele tanks en een pantserwagen naar bui ten en dreigden de basis op te blazen als zij werden aangeval len. Na onderhandelingen met ministers en andere regerings vertegenwoordigers gaven zij hun actie op. Explosieven zijn op de basis niet aangetroffen. President Edoeard Sjevardnad- ze plaatste op zijn wekelijkse persconferentie vraagtekens bij de motieven van de veteranen, die door 'zekere krachten' zou den worden gesteund. Volgens politiemensen bedoelde hij daarmee dat sommige van de veteranen aanhangers waren van zijn vroegere rivaal, wijlen president Zviad Gamsachoer- dia. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7