Rusland zou Irak steunen Ook Australiërs in voorhoede Strijdverloop op vijfde oorlogsdag 5 'S boos op Moskou oolse militairen ctief in Irak Irakezen in open woestijn geen partij voor tanks VS betwijfelen of rede Saddam authentiek is Rel in Spanje over verhaal bijtanken B-52's Amerikaanse raket doodt vijf Syriërs in Irak Slachtoffers sinds begin oorlog in Irak Wapeninspecteurs willen onderzoek fabriek Najaf dinsdag 25 maart 2003 rêiionze_ ffASHINGTON - De Verenigde Staten hebben gisteren van Rusland geëist dat het Russi sche bedrijven per onmiddellijk •.erbiedt antitankraketten, ychtkijkers en ander materieel üDlrakte verkopen. De woord eerder van het Witte Huis «einde de wapenverkoop 'ver- utrustend'. j)e Verenigde Staten hebben ^oofwaardig bewijs dat Rus- iïhebedrijven hulp en materi- hebben geleverd aan het haakse regime. Dat is veront- redactie buitenland ïARSCHAU - De Poolseminis- ler-president heeft gisteren nor het eerst bevestigd dat ?oolse militairen in actie zijn vreest in Irak. êKOier Leszek Miller wilde al- gii kwijt dat de militairen r.derdeel uitmaakten van 'suc- svolleoperaties in het kustge- gd van de Golf'. Volgens de rodia ter plaatse was de Grom- sheid actief in de zware ge iten bij de zuidelijke haven- uatsUmm Qasr. Sier meldde tijdens een radio- sterview wel dat in de Poolse ie-eenheid geen gewonden of Joden zijn gevallen. Polen heeft S Grom-militairen naar de Golf gestuurd en 74 leden van - ontsmettingseenheid voor nische wapens. Ook een Is brandstof schip ligt in de !df. met een 53-koppige be manning, AFP oor Patrick Selbach rustend en we hebben onze zor gen duidelijk gemaakt aan de Russische regering." Een anonieme Amerikaanse re geringsfunctionaris liet eerder weten dat de VS vooral ont stemd zijn over de vermeende activiteiten van een Russische onderneming, die momenteel personeel in Irak zou hebben. De Russen zijn volgens Was hington bezig met het ontwik kelen van een hoogwaardig systeem die het 'geleiden' van bommen en raketten verstoort. Stoorzenders maken geleide wapens onbestuurbaar en dus onbruikbaar. Ook zouden pilo ten van bommenwerpers gedes oriënteerd kunnen raken. „Het is een gecompliceerd systeem en de Russen zijn bezig de Irakezen te helpen om het uit te probe ren", aldus de functionaris. Volgens deze functionaris ko men de levens van piloten in ge vaar door het systeem. Omdat Moskou niet reageerde op de Amerikaanse klachten, is het verhaal 'gelekt' naar The Was hington Post, die het verhaal zondag bracht. Een Russische wapenfabrikant, Aviakonver- sija, voelde zich zondag kenne lijk aangesproken en heeft met klem ontkend. Ivanov Gisterochtend, voordat het Wit te Huis met zijn eis kwam, ont kende de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Igor Ivanov, dat Russische bedrijven Irak steunen. „Rusland houdt zich aan al zijn internationale verplichtingen. Het heeft geen uitrusting, ook geen militaire uitrusting, aan Irak geleverd en zo de sancties geschonden", al dus Ivanov. RTR/AFP De Britse eenheid Scots Dragoon Guards rust uit na nachtelijke gevechten in het zuiden van Irak. fotoTony Nicoletti/AP van onze redactie buitenland NAJAF - In de steden zoals Basra en Umm Qasr bieden de Irakezen fel verzet. In de woestijn zijn de in vergelijking met de geal lieerde troepen licht bewapende manschap pen van Saddam echter geen partij voor de snel oprukkende pantserkolonnes van de Amerikanen en Britten. Dat is goed te zien in de woestijn bij de heili ge stad Najaf waar zich het graf bevindt van Ali, de schoonzoon van de profeet Moham med, volgens sjiieten de rechtmatige opvol ger van Mohammed. Verkoolde Iraakse lijken roken nog na in uitgebrande vracht wagens. Op het zand liggen verspreid de stoffelijke resten van gesneuvelde Iraakse militairen. De verbrande ribben zijn het enige nog herkenbare van drie gesmolten lijken van Irakezen die zich bevonden in een verwoeste auto die nasmeult langs de kant van de weg. Zeven uur lang hebben de Irakezen getracht de oprukkende pantsereenheid tegen te houden bij Najaf, zo'n 160 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Bagdad. Totaal kansloos, zo blijkt. „Het was zelfs geen eer lijke strijd. Ik weet niet waarom ze zich niet gewoon overgeven", zegt kolonel Hilde- brand, bevelhebber van de 937ste genie eenheid. „Als je thuis een partijtje voetbal speelt,dan is 3-2 een eerlijke uitslag. Hier is het 119-0." Ook de Tweede Brigade van de Amerikaan se Derde Infanteriedivisie die bij Najaf op trekt om het lokale vliegveld in handen te krijgen, walst over de Irakezen heen. De on geregelde Iraakse troepen die de Amerika nen moeten tegenhouden, beschikken slechts over op bestelwagens gemonteerde machinegewerenZij zijn uiteraard geen partij voor de ruim zeventig Ml Abrams- tanks en zestig M2 Bradley-gevechtsvoer- tuigen, zo schrijft een journalist van de Washington Post. Het enige waarin ze zijn geslaagd is de oprukkende kolonne enige tijd op te houden. Volgens de Amerikanen werden zo'n vijftien voertuigen vernietigd en meer dan honderden militairen gedood. Twintig strijders werden gevangengeno men. Terwijl de strijd tegen de Irakezen af liep, probeerde een kolonne van een dertigtal Iraakse pantservoertuigen de Amerikanen vanuit het noorden aan te val len. Voordat de Amerikaanse Bradleys de tegenaanval konden inzetten, werden de Irakezen verpulverd door luchtaanvallen van A-10 Thunderbolt 'tankdoders' en AH- 64 Apache-helikopters plus artillerievuur uit Amerikaanse 155 mm-howitzers. Het vliegveld werd zonder verdere tegenstand bezet ANP/RTR CANBERRA - In het niediage- nldrond de oorlog in Irak gaat iemeeste aandacht uit naar de pikkende Amerikaanse en Britse troepen. De derde leve rancier van manschappen aan ('coalitie van bereidwilligen', ffitralië, blijft tot dusver gro tendeels buiten beeld. Ten on rechte, de Australiërs vechten in levoorste linies en zijn al zeer fep in Irak actief. Vooral het SAS. met zo'n twee- iderd mannen in Irak, speelt belangrijke rol in de strate- lactiviteiten van de Australi an militairen krijgen in de Australische media wel voluit aandacht. De strijdkrachten houden er ook aparte briefings, die op de Amerikaanse en Britse nieuwszenders grotendeels worden genegeerd. Ondanks grote publieke tegen stand besloot de Australische premier Howard op 18 maart dat zijn strijdkrachten meedoen aan de 'ontwapening van Irak'. De Australische bijdrage heet Operation Falcon en voorziet in de deelname van zeker tweedui zend manschappen, onder wie ongeveer tweehonderd leden van het elitekorps SAS. The New York Times omschreef deze speciale troepen kortgeleden als 'een van de beste ter wereld'. Behalve troepen heeft Canberra onder meer veertien gevechts vliegtuigen, drie Hercules- transportvliegtuigen, het zee- transportschip HMAS Kanim- bla, twee fregatten (Anzac en Darwin), een ontmijningseen- heid en een eenheid specialisten op het gebied van massavernie tigingswapens op pad gestuurd. Al zeker een week. voordat de eerste bommen op Bagdad vie len, maakten functionarissen van het Pentagon duidelijk dat Australische eenheden al ver kenningsoperaties uitvoerden op Iraaks grondgebied. Lanceerplaatsen Volgens de Australische Defen sie werken SAS-eenheden mo menteel diep aehter de vijandi ge linies in het westen van Irak Zij lokaliseren er plekken van waar Irak raketten kan afschie ten op buurlanden. Amerikaan se bommenwerpers vernielen vervolgens op aanwijzing van de SAS deze lanceerplaatsen. Een zegsman van de Australi sche strijdkrachten zei gisteren dat zijn manschappen tot dus ver geen massavernietigings wapens hebben aangetroffen. In het zuiden van Irak zijn Au stralische duikers ingezet bij het weghalen van zeemijnen in de haven van Umm Qasr. De Kanimbla heeft al bijna hon derd mijnen geruimd in de zuidelijk Iraakse wateren. Daardoor kunnen volgens de Amerikanen op korte termijn transporten beginnen met hu manitaire hulp. Onder de Iraak se zeemijnen zijn geavanceerde types aangetroffen, die worden geactiveerd door het geluid van motoren van schepen. De recen te onderschepping van Iraakse slepers met mijnen en andere wapens aan boord was ook het werk van de Australiërs. Volgens een zegsman van de Operation Falcon gelden er voor de manschappen in Irak stren gere regels dan voor de Ameri kanen en de Britten. Dat zou blijken uit het besluit van een Australische gevechtspiloot af gelopen weekeinde om zijn mis sie boven Irak op het laatste mo ment af te breken, omdat hij twijfelde of hij het goede doel in het vizier had. ANP jnonze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri- üanse regering betwijfelt of ;tsident Saddam gisteren het feakse volk rechtstreeks heeft gesproken. Medewerkers !mde inlichtingendiensten on- krzoeken of het om een opge ien rede ging. 3flraakse televisie zond gister- tótend een twintig minuten '•■rende toespraak van Saddam tó Uit die rede zou kunnen tolden afgeleid dat hij het '«nbardement van donderdag -Bagdad heeft overleefd om- fethij refereerde aan de voort- bendè strijd met de Amerika- - en de Britten in de zuid- •Msse stad Umm Qasr en de panden zijnde overwinning -.Basra". Hij noemde de namen commandanten en van de sereenheden die zich daar petten tegen de Amerikanen. de spreker inderdaad Sad- •awas, staat niet vast, al me- —Arabische waarnemers hem Hebben herkend. Hij oogde •tel zelfverzekerder dan in de j^Praak die hij donderdag na '•tóp hem gerichte bombarde sent hield. dubbelgangers tólsbekend heeft Saddam een «atal dubbelgangers en doen i^chten de ronde dat hij don- ■-"dag zwaargewond zou zijn Saakt. ;ïs met duidelijk of de toe maak rechtstreeks werd uitge ven of dat deze tevoren was gnomen. Een aanwijzing ^dat laatste zou kunnen zijn -tóan het einde van de televi- itzending in Bagdad ex- ies te horen waren, maar in de uitzending was daar niets van te merken. Saddam zat voor een witte ach tergrond, die er uitzag als een laken. Dat duidt er volgens Ara bische deskundigen op dat hij wil voorkomen dat er aanwij zingen over zijn verblijfplaats te zien zijn. Saddam maakte de Irakezen duidelijk dat 'beslis sende dagen zijn aangebroken'. „Sla ze nu op hun nek, zoals Al lah heeft bevolen", aldus de Iraakse leider. „We weten niet wanneer het is opgenomen, hoe oud het is, mis schien is het wel nieuw", zei Witte-Huis-woordvoerder Flei scher gisteren. Volgens Fleischer is de CIA be zig de banden te analyseren en te bepalen of het de stem van Saddam is. „Maar dat is nog maar de helft van de puzzel, want zelfs als het zijn eigen stem is dan zegt dat nog mets over wanneer die is opgenomen", al dus Fleischer. Voor de de Britse minister van Defensie, Geoff Hoon, bestaat er geen twijfel. „Natuurlijk zijn we nog aan het analyseren, maar ik kan nu al zeggen dat die beelden niet live waren." Hoon sloot de mogelijkheid niet uit dat de toespraak van Saddam al voor de oorlog is opgenomen „We zijn ons er terdege van be wust dat hij onlangs urenlang allerlei boodschappen heeft op genomen." Gistermiddag verscheen Sad dam Hussein opnieuw op televi sie. Hij was te zien op een bijeenkomst met leiders van de regerende Baath-partij en met zijn zoon Qusay. Het was ook deze keer onduidelijk wanneer de beelden waren gemaakt. AFP/ANP MADRID - Spaanse politici hebben gisteren opheldering gevraagd over een bericht in de krant El Pafs dal B-52-bom- menwerpers zondag op weg naar Irak boven de Baskische stad Bilbao in de lucht brand stof hebben bijgetankt. Volgens de Spaanse wetgeving voor de luchtvaart is het voor vliegtuigen met gevaarlijke la dingverboden bij te tanken of te vliegen boven dichtbevolkte ge bieden. Het ging om bommenwerpers die in de Britse basis Fairford in Gloucestershire waren opgeste gen met bestemming Irak. In een reactie deed minister Pa- lacio van Buitenlandse Zaken het verhaal af als onzin. ,.Dit is een van de vele onzinverhalen die in omloop zijn", aldus Pala- cio in El Mundo. ANP DAMASCUS - Vijf Syriërs zijn zondagochtend bij de West- Iraakse stad Al Rutbeh om het leven gekomen toen de bus waarin zij zaten, werd getroffen dooreen Amerikaanse raket. Tien anderen raakten gewond, meldde het Syrische persbureau Sana gisterenIn de bus zaten 37 Syriërs die Irak wilden ont vluchten en naar hun land te rugkeren. Het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft giste ren de Amerikaanse en Britse ambassadeurs in het land op het matje geroepen om officieel te protesteren tegen de aanval, al dus Sana. AFP van onze redactie buitenland LONDEN - Een overzicht van het totale aantal doden sinds het uit breken van de oorlog in Irak. Zowel de getallen die gegeven zijn door de geallieerden als door de Irakezen worden vermeld. Als er geen bron wordt genoemd, is het getal afkomstig van Westerse me dia. Geallieerde militairen (tijdens gevechten) 20 maart Amerikaanse mannier 21 maart: Amerikaanse marinier 23 maart: 25 lichamen van Amerikaanse militairen gevonden na ge vechten in Nasiriyah, aldus een Iraakse legerwoordvoerder. Een dag later meldt nieuwszender CNN op gezag van Amerikaanse le- gerwoordvoerders dat tien militairen zijn gedood in Nasiriyah en nog eens zestien worden vermist. 24 maart. Een Britse militair sneuvelt bij gevechten nabij Al Zubayr in het zuiden van Irak. Dat bericht BBC World Service op gezag van een bron bij het Britse ministerie van Defensie. Geallieerde militairen (ongelukken) 21 maart acht Britse militairen en vier Amerikaanse mariniers ko men om bij een helikopterongeluk in Koeweit, vlakbij de grens met Irak. 22 maart. Botsing tussen twee helikopters van de Britse marine. Al le zeven inzittenden, onder wie ook een Amerikaan, komen om 23 maart. Twee Britse piloten dood als hun Tornado-gevechtsvlieg tuig wordt neergehaald door een Amerikaanse Patriot-raket. Amerikaanse militair gedood als in een legertent in Koeweit grana ten naar binnen worden gegooid. Later wordt één van de eigen man schappen aangehouden. Amerikaanse marinier komt om bij verkeersongeluk 24 maart: Pentagon maakt bekend dat twee mariniers zijn omgeko men bij verschillende ongelukken Iraakse militairen 22 maart: zeventig Irakezen gedood tijdens gevechten in Najaf, al dus Amerikaanse militaire bronnen Iraakse burgers 22 maart: Volgens Irak drie doden bij bombardementen op Bagdad. 23 maart: 77 doden in Basra en vier doden in Tikrit bij geallieerde luchtbombardementen, aldus Irak. 24 maart: Iraakse minister van informatie zegt dat het afgelopen et maal 62 burgers zijn omgekomen, van wie dertig in de stad Babel (ten zuiden van Bagdad) en veertien in Basra Burgers uit andere landen 20 maart: Taxichauffeur uit Jordanië gedood bij eerste luchtbom bardementen op Bagdad. 23 maart" Amerikaans gevechtsvliegtuig vuurt een raket af op een bus waarin Syriërs zitten che Irak verlaten. Vijf inzittenden komen om, aldus het Syrische persbureau Sana. Journalisten 22 maart: Cameraman uit Australië in het noorden van Irak gedood als er een bom in zijn auto ontploft. Volgens de Koerden is de aan slag het werk van de islamitische terreurgroep Ansar Al Islam. Een verslaggever van de Britse nieuwszender ITN wordt doodge schoten als hij op weg naar Basra onder vuur komt te liggen. Vermisten 23 maart: TweelTN-journalisten vermist, nadat hun voertuigisbe schoten op weg naar Basra (zie ook onder 'journalisten') 24 maart: Twee Britse militairen vermist nadat hun voertuig onder vuur werden genomen in het zuiden van Irak. ANP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Een overzicht van de strijd in Irak op de vijfde dag van de oorlog, aangegeven per gebied. Bagdad en omgeving De Iraakse leider Saddam Hoessein zegt op de Iraakse televisie dat de overwinning in het verschiet ligt. Opnieuw grote explosies in Bagdad, waarvan zes in het oosten van de stad. Onder meer het gebouw van de Iraakse luchtmacht wordt geraakt. Midden-Irak De Amerikaanse legerleiding bevestigt dat een Apache-helikopter is neergehaald bij een vuurgevecht met Iraakse heli's, vlakbij de stad Kerbala. De bemanning wordt vermist. De Britse premier Tony Blair zegt in het Lagerhuis dat de geallieer den Bagdad tot honderd kilometer zijn genaderd. Zuid-Irak Amerikaanse mariniers zijn nog steeds verwikkeld in hevige ge vechten met Iraakse troepen in Nasiriyah Zondag kwamen hier ze ker tien Amerikanen om In Samawa, 270 kilometer ten zuiden van Bagdad, voeren Ameri kaanse troepen zware artillerie-beschietingen uit op Iraakse stel lingen. Voor het eerst worden Poolse speciale eenheden ingezet bij de ge vechten in de havenstad Umm Qasr. Iraakse eenheden blijven hier weerstand bieden. Amerikaanse troepen trekken zich terug uit de olievelden van Rum- eila, omdat kleine Iraakse eenheden het gebied onveilig maken Amerikaans-Britse troepen zijn gisteravond in een hevig gevecht gewikkeld geraakt met Iraakse troepen ten zuiden van Basra. Vol gens de Arabische zender Al Jazeera hebben de Irakezen onder meer aanval geopend op het al door de geallieerde troepen bezette vliegveld nabij de stad Noord-Irak Geallieerde luchtbombardementen op bunkers van het Iraakse le ger in het noorden, vlakbij de Koerdische stad Chamchamal. Ook bij Kirkuk en in Mosul worden zware bombardemenenten uitge voerd op Iraakse stellingen. Koeweit Irak vuurt acht raketten af op Koeweit. Zes daarvan worden neer gehaald door Patriot-raketten en twee raketten landen in zuid- Irak. ANP/RTR van onze redactie buitenland NEW YORK - De wapeninspec teurs van de Verenigde Naties (Unmovic) zullen zo snel moge lijk naar Irak terugkeren om een fabriek waarin mogelijk chemi sche wapens werden gemaakt, te inspecteren. Het Pentagon noemde het gisteren voorbarig om van een grote vondst chemi sche wapens te spreken. Ook de commandant van de ge allieerde troepen, generaal Franks, bevestigde de mediabe richten over de vondst van che mische wapens in Irak niet. De locatie bij Najaf, 160 kilometer ten zuiden van Bagdad, wordt grondig doorzocht. De Iraakse vice-premier Aziz beklemtoonde gisteravond tij dens een persconferentie in Bagdad dat zijn land geen mas savernietigingswapens heeft. Volgens VN-secretaris-gene- raal Annan is Unmovic nog steeds verantwoordelijk voor de ontwapening van Irak. Zodra de omstandigheden dat toelaten, wordt verwacht dat de inspec teurs zullen terugkeren, stelde hijDe inspecteurs werden vori ge week dinsdag uit Irak terug getrokken. AFP/RTR/ANP Presidentieel paleis Liften vanuit Ventilatie het paleis ro/sters Ontvangsthal X.systeejh Betonwapening Stalen veren om schokken op te Ingang van de bunker ligt op een diepte van tenminste 30 meter Gepantserde toegangs deuren Bagdad Presidentieel •■S paleis De buitenmuur kan een directe treffer van een bom van 2.000 kg TNT, of een *S explosie van 20^® a kiloton in een straal van 1 km f weerstaan. VnaK WÊ "f//\ Beton wapening Fundering van staal en beton Washington Times. 0 De toegang van de bunker vanuit het paleis naar de ontvangstruimte 30 meter ondergronds. 0 Ventilatoren voeren buitenlucht doot een serie van filters, een buffer tegen radioactieve stoffen, gif en zenuwgas. 0 0 De meters dikke muren 1 van gewapend beton beschermen tegen zware explosies. 0 Slaap-en leefruimten, communicatiecentrum, gesloten watercircuit, generatoren voor opwekken van stroom en een voedselvoorraad voor ca. 100 mensen. 0 Netwerk van tunnels, met w gepantserde deuren. 0 De bunker biedt onderdak aan Saddam, zijn familie en de militaire staf. Er kan genoeg lucht, water, voedsel en brandstof worden opgeslagen om het een maand uit te houden. Maar als alle uitgangen zijn afgesloten, kunnen de bunkerbewoners het maar uur uithouden. Ondergrondse bunker van Saddam Hoessein anp/krt Onderstaande tekening is gebaseerd op geschreven en verbale rapporten over mogeliijke bunkers onder presidentiële paleizen in de hoofdstad Bagdad en bij Tikrit, de geboorteplaats van Saddam Hoessein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5