Stroom vluchtelingen blijft uit PZC PZC Hoe meer kinderen des te lager de welvaart in arme landen Scud-spotters van Tel Aviv vervelen zich Winst verlies Slechts journalisten bevolken het kamp in Jordaans woestijnstadje te gast 25 maart 1953 dinsdag 25 maart 2003 door Hans Gertsen Said Quatoka wijst naar de achterklep van zijn auto die als tafel dienst doet. ..Kom. eet wat. Het staat er niet voor niets." De vijf journalisten uit diverse Europese landen en een Taiwanese televisieploeg aarze len niet en laten zich het verse brood, de kaas, de houmous en de jam goed smaken. ..Hebben we toch nog iets nut tigs gedaan vandaag", zegt Said, vrijwilliger van de Jor- daans-Taiwanese hulporgani satie Tzu Chi met een glimlach. Het eten was eigenlijk bedoeld voor Iraakse vluchtelingen, maar die zijn in het vluchtelin- genkamp-in-opbouw bij het Jordaanse woestijnstadje Ru- weished nog altijd in geen vel den of wegen te bekennen. De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR houdt rekening met een totale vluchtelingenstroom van 600 000 Irakezen, waarvan zo'n 50.000 tot 100.000 naar buurland Jordanië zouden kun nen gaan. Maar sinds het begin van de oorlog heeft zich nog geen enkele Irakees aan de Jor daanse grens gemeld. Wel enke le honderden Soedanezen en Egyptenaren die als student of gastarbeider in Irak waren, maar die vluchtelingen uit zo geheten 'derde landen' gaan naar een ander kamp. Daar rei zen ze, zodra hun papieren in or de zijn, door naar huis. Te ver Over de vraag waarom de ver wachte vluchtelingenstroom uit Irak uitblijft, verschillen de me ningen. Volgens een woordvoer der van de UNHCR zouden de Irakezen wegversperringen hebben opgeworpen op de weg van Bagdad naar de Jordaanse grens om vluchtelingen tegen te houden. Anderen houden het er op dat de Jordaanse grens sim pelweg te ver van Bagdad, ruim acht uur rijden naar het oosten, ligt. Bovendien zouden taxi chauffeurs die de lange rit dwars door de woestijn normaal voor pakweg honderd dollar uitvoeren, nu duizend dollar en meer per persoon vragen. „Zo- veelgeld heeft bijna niemand in Irak", weet Said Desondanks gaan de voorberei dingen gewoon door. Op een zandvlakte die enkele tientallen voetbalvelden groot is, zijn in gehuurde bedoeïnen bezig met het opzetten van UNHCR-ten- ten. Een kleine driehonderd staan er al; het moeten er de ko mende dagen tweeduizend wor den. „Iedere tent is voor een stuk of vijf personen bedoeld, dus het kamp kan als het klaar is zo'n 10.000 vluchtelingen herber gen", legt Said uit. Elders wordt druk gewerkt aan de water- en elektriciteitsvoorziening, aan sanitair en aan een afrastering. Journalisten Over gebrek aan belangstelling hebben de bedoeinen niet te klagen. Vrijwel iedere haring die de grond in gaat, wordt door een fotograaf of cameraploeg vastgelegd. Het wemelt in Ru- weished namelijk van de jour nalisten. Pakweg driehonderd zijn de afgelopen dagen neerge streken in het stoffige woes tijnstadje, dat 260 kilometer ten oosten van de Jordaanse hoofd stad Amman en enkele tiental len kilometers ten westen van de grenspost Karama ligt. Een deel van de journalisten wil het vluchtelingenverhaal ver slaan; de overgrote meerderheid wacht met ongeduld op de eer ste de beste mogelijkheid om Irak in te gaan. „Daar gebeurt het allemaal. Hier is helemaal niks te doenIk ben al drie dagen hier en het eindeloze wachten begint me de keel uit te hangen. Gelukkig is er wel drank", zegt een ervaren Britse oorlogsver slaggever. Zijn geduld zal waarschijnlijk nog heel wat langer op de proef worden gesteld De verwach ting dat het regime van Saddam Hoessein binnen een paar dagen zou instorten na het begin van de oorlog, lijkt vooralsnog niet uit te komen. Een majoor van het Amerikaanse Central Com mand in Doha is speciaal naar Ruweished gekomen om de on geduldig wachtende meute journalisten op het hart te druk door Jason Keyser Hoog bovenop een toren staan twee rechercheurs van de politie in Tel Aviv, door verrekijkers of nachtzichtappa- ratuur de omgeving afspeurend op naderende Scuds. Maar vooralsnog zijn niet de Iraakse raketten hun grootste zorg. Ze vrezen vooral de verveling. In de vorige Golfoorlog in 1991 schoten de militairen uit het le ger van Saddam Hoessein een dag na het verstrijken van een door de Verenigde Naties ge steld ultimatum de eerste van in totaal 39 Scud-raketten af op Israël. De raketten richtten wel materiële schade aan, maar slachtoffers vielen er nauwe lijks. De vrees voor de raketten was evenwel groot. Nu is dat anders. Slechts weinig Israëliërs denken dat Irak nog in staat is een dergelijke aanval uit te voeren. Veel raketten zal Sad dam immers niet meer over heb ben na de wapeninspecties en bovendien zijn Amerikaanse en Britse militairen al behoorlijk ver in het westen van Irak door gedrongen, waar de lanceerin- richtingen stonden. De meeste Israëliërs gaan dan ook hun gewone gang. Behalve de Scud-spotters op de toren. Die moeten van de Israëlische regering op hun post blijven tot het gevaar helemaal is geweken. De spotters hebben als taak te zien waar inkomende Scuds in slaan, om meteen de hulpdien sten naar de desbetreffende plek te kunnen sturen. Terwijl de Scud-spotters naai de horizon turen, gaat beneden hen het gewone leven gewoon door. Normaal gesproken ma ken de rechercheurs jacht op drugsdealers, pooiers of andere criminelen. Nu zitten ze hoog in de lucht grappen te maken over hun soms zo slaapverwekkende missie bovenop de toren. Ze gaan zich te buiten aan chips en frisdrank en staren naar de Mid dellandse Zee, vechtend om wakker te blijven tijdens hun twaalf uur durende dienst. „Het is een rare wereld", stelt recher cheur Eyal Kazaz (28) vast. De inwoners van Tel Aviv heb ben van de autoriteiten het dringende advies gekregen alert te zijn op een aanval uit Irak en altijd een gasmasker mee te ne- ken vooral niet Irak binnen te gaan voordat ze te horen krijgen dat het veilig is. „U riskeert on der vuur genomen te worden als u zomaar Irak in trekt", zo heeft hij gewaarschuwd. Dus zit het legertje journalisten voorlopig nog vast in Ruweish ed. Tot onverholen vreugde van de plaatselijke bevolking. De middenstand van het straatar me woestijnstadje beleeft gou den tijden en ook menige inwo ner slaat een slaatje uit de instroom van kapitaalkrachtige verslaggevers, fotografen, tech nici en cameralieden. Het gros van de journalisten heeft, bij ge brek aan hotels, kamers, cara vans of hele huizen gehuurd voor bedragen waar ze in Ru weished in normale tijden slechts van kunnen dromenEen huis zonder meubilair of enig comfort, met slechts stromend water en een gat in de grond als wc 'doet' in Ruweished dezer dagen duizend dollar per maand, twee maanden huur vooruit te betalen. Dat is een fortuin in een land waar het ge middelde inkomen per hoofd van de bevolking 1800 dollar per jaar is. In een stadje als Ru weished ligt dat op hooguit de helft. men, maar er zijn er maar wei nig die zich daar iets van aan trekken. In 1991 bleven de straten leeg, toen de ene Scud na de andere insloeg. Nu is het straatbeeld totaal anders. Het is druk Veel scooters, wande laars, spelende kinderen Op een bankje in een park zit een moeder met haar zoontje van elf. De vrouw, Odile Sinouf is een van de weinigen die wel een gasmasker bij zich dragen. „Het weegt niet zoveel", zegt ze bijna verontschuldigend. Het masker is eigenlijk vooral voor haarzoontje Louis bedoeld, legt ze uit. Volgens Sinouf zijn er vanwege de dreiging van een Iraakse aanval toch minder mensen in het park dan anders. Op andere dagen zou het haar nooit zo makkelijk zijn gelukt een leeg bankje te vinden. De Sheinkinstraat, waar het ene café naast het andere staat, vormt een belangrijke verza melplek voor jonge en hippe Is raëliërs. Angst voor een Iraakse raketaanval is er niet voelbaar. De televisies staan niet afge stemd op nieuwsuitzendingen, maar op MTV. Boos oog Uit. een tattooshop klinkt heavy metal. De 27-jarige Motti Gal tatoeëert er een 'boos oog', dat geluk moet brengen, op het been van een jonge vrouw. Gal zag twaalf jaar geleden met eigen ogen hoe een Scud insloeg in het zuiden van Tel Aviv - de licht flits, de rook en de paniek die daarop volgde. Toch maakt hij zich nu geen zorgen. De politie wil niet zeggen hoe veel rechercheurs dienst doen als Scud-spotters. De spotters zelf zeggen dat het een dag- en nachttaak is die toch door ie mand gedaan moet worden. Nee, ze hebben nog geen raket ten gezien sinds ze op de toren plaatsnamen. Maar helemaal zonder verrassingen zijn de diensten toch ook niet verlopen Zondag nog klom een bruids paar de toren opom daar de hu- welijksfoto's te nemen. Het echtpaar had daarvoor toe stemming gekregen van een van hun vrienden, die als spotter is ingezet. Erg leuk, vond politiekapitein Eli Kaplan het bezoekje op de toren. „Zelfs in deze oorlog is er plaats voor optimisme."AP Zonder uitzondering is in alle rijke landen de bevolkingsgroei enorm afgenomen. Het gemid delde geboortecijfer in bijvoor beeld Europa en Noord-Ameri- ka ligt tussen de anderhalf en drie kinderen per vrouw. Hel ge middelde in de armste landen ter wereld, zoals Somalië, Je men en Uganda, stijgt gestaag en staat nu op meer dan zeven geboorten per vrouw. Omer Mo- av vraagt zich af hoe landen het aantal geboorten kunnen beper ken om een hogere ivelvaart te realiseren door Omer Moav Al het oude en moderne be wijs toont aan dat minder kinderen leidt tot een groeiende welvaart. De overgang van een overlevingseconomie naar duurzame groei en welvaart in de rijke landen was gebaseerd op een duidelijk aantoonbare demografische verschuiving, die in West-Europa in de negen tiende eeuw en gedurende de twintigste eeuw in Oost-Azië plaatsvond. Daarbij daalde het geboortecijfer drastisch. Gedurende de laatste twintig jaar hebben er vergelijkbare verschuivingen plaatsgevonden in die arme landen die tegen woordig ook substantiële teke nen vertonen van economische vooruitgang. In Egypte, bij voorbeeld, is gedurende de laat ste vijftien jaar het fertiliteits- cijfer gedaald van 4,2 naar 2,9 kinderen per vrouw. Tijdens de laatste tien jaar is het gemiddel de inkomen per hoofd van de be volking in Egypte toegenomen met 2,6 procent. Waarom is een snelle bevol kingsaanwas eigenlijk slecht voor de levensstandaard van een bevolking? De optelsom is eenvoudig: hoe meer mensen, hoe minder men gemiddeld per persoon verdient. Door een toe nemende bevolking wordt niet alleen de verdeling van de be schikbare natuurlijke hulp bronnen minder, ook het mense lijk kapitaal neemt af Scholing De kwaliteit van de kinderen in arme gezinnen neemt af als hun aantal toeneemt. Arme families met veel kinderen zijn met in staat voldoende te investeren in de scholing van ieder kind. Zij kunnen er zo niet voor zorgen dat de toekomstige volwasse nen profiteren van een belang rijke bepalende factor van eco nomisch succes. Als gevolg hiervan houdt de ar moede in arme landen langer aan. Arme. laag opgeleide men sen hebben een hoger fertili- teitscijfer en dus een lagere kwaliteit kinderen. Deze kinde ren worden uiteindelijk arme volwassenen en zo draait men eeuwig in een kringetje rond. Daarbij komt nog dat de nega tieve gevolgen van een lage kwaliteit kinderen op de econo mische prestaties versterkt wordt door het verzwakkende effect van de bevolkingsgroei op de aanwas van natuurlijk kapi taal. Wat kan men doen om dit pa troon te doorbreken? Op de kor te termijn kunnen beleidsmaat regelen als belastingvoordeel voor grote families, subsidies voor kinderen en gesubsidieer de kinderopvang en maaltijden - die allemaal de kosten van het grootbrengen van kinderen ver minderen - een goed idee lijken. Maar op de lange termijn heb ben deze maatregelen een nega tief effect op het inkomen, om dat hierdoor gezinsuitbreiding gestimuleerd wordt. Eigenlijk moet precies het om gekeerde gebeuren. Hoe meer kinderen, hoe hoger de kosten. Dit zou een krachtige stimulans zijn voor gezinnen om de be schikbare middelen anders in te zetten en de kwaliteit van de kinderen te verhogen, door meer in hun opleiding te inves teren. Deze verandering in relatieve kosten kan een land uit de val kuil van de armoede trekken en de weg vrijmaken voor een de mografische verschuiving en economische vooruitgang. De armste groeperingen in Isra el geven een onthullend voor beeld van het effect van een be leid gericht op geboortecijfers. Onder de orthodoxe joden in Is raël is het fertiliteitscijfer onge kend hoog, zo rond de zes ge boorten per vrouw. Maar in de jaren vijftig en zestig, toen er nog geen royale subsidies wer den verstrekt aan grote families, lag het cijfer bij deze groep aan merkelijk lager: slechts zo'n drie kinderen per vrouw. Boven dien is, als gevolg van deze subsidies, het cijfer onder de Is raëlische bedoeïenen waar schijnlijk het hoogste ter wereld gebleven. De implicaties hiervan kunnen „De mensen hier zijn net als vrijwel iedereen in Jordanië tegen de oorlog. Maar nu die toch begonnen is, mag het best nog even duren", zegt Yacoub, een lokale taxichauffeur die over gebrek aan klanten even niets te klagen heeft. „Heeft u trouwens nog een kamer nodig? Zestig dollar per nacht, met uitzicht op het huis van CNN." GPD De bevrijding van Irak lijkt te mislukken. Na«_ kleine week van strij d staat vast dat delra^ de Amerikanen en Britten niet massaal vent*, komen. Hoewel de informatievoorziening slecht hoeft er niet aan te worden getwijfeld dat tekenen^ blijdschap door de aanvallers breed zouden wordg uitgemeten. Maar ze zijn er niet. De bevolking van Iri staat niet te juichen als militaire doelen en overheids- gebouwen worden gebombarbeerd. Amerikaanse a Britse tankbemanningen zien geen vriendelijke maj sa's met vlaggetjes langs de weg. Het schijnbaar vol strekt ontbreken van enthousiasme voor de mvaa doet het ergste vrezen. In militair opzicht kandeaanv nog steeds een succes worden, maar verder lijkend_ eerste reacties in Irak toch vooral te wijzen op de ont wikkeling van een drama De aanvallers stoten tamelijk vlot door in de richly van Bagdad. Onderweg hebben ze een aantal ven^ haarden links laten liggen. Waarschijnlijk is dit kwestie van militaire prioriteiten. De olieveldeni Bagdad staan hoog op het verlanglijstje. De rest h wel even wachten. Het zijn juist deze 'achterhoed^ vechten' die twij fel zaaien over de uitkomst vandeoif log. Het hardnekkige verzet in steden als Basra, üa Qasr en Nasiriyah bewijst dat het Iraakse legerenpn militairen, met als rugdekking de stedelijke bevolkjq het de aanvallers zeer moeilijk kunnen maken. Tes zo'n weerstand halen bommen en granaten weinigij Zeker niet omdat de burgerbevolking zo veelmogeüj moet worden ontzien. Want met elk slachtoffer g de haat tegen de aanvallers en raakt de vrede vi weg. Binnenkort zal blijken of de strijd in de zuidelijke.^ den een voorbode is van de slag om Bagdad. Aangeno men mag worden dat in en om de miljoenenstadJ grootste groepen volgelingen van Saddam Hoessec verblijven. Zelfs als de bommenregens de harde kei van Saddams aanhang zouden hebben gedood, zulk nog zeer velen zich verschansen tussen de burgerbevtj king van de Iraakse hoofdstad. Als Bagdad zich tot!» uiterste verzet en verdedigers niet meer van burg zijn te onderscheiden, staan de aanvallers vooreeni mogelijke keuze. Het bombarderen van woonwijken geen optie. En een langdurige stadsguerrilla vergtuj eindelijk ook zeer veel slachtoffers. Dan is slechts ella de te winnen. Daarom lijkt het verloop van de oorlog medeinhana van de Iraakse burgers. Zij waren nooit blij met Sa dam, maar tot nu toe zijn er angstaanjagend wemig] kenen dat zij zich massaal zullen keren tegen hun dk: tor en zijn aanhangers. Als dit niet verandert voor tanks aan de poorten van Bagdad staan, hebben Bui Blair en hun strategen iets om over wakker te liggen KONINGIN MARY - Enge land rouwt om koningin Mary. Zij stierf gisteravond om twin tig minuten voor elf in haar Londense residentie Marl borough House. De koningin, die 85 jaar is geworden, leed al enige tijd aan maagstoornis sen. Zij zal in Windsor Castle wor den bijgezet naast haar echt genoot George V en haar zoon George VI. RAMP - De watersnoodramp was te voorzien, meent de Rot terdamse ingenieur W. van Nooten. Hij zei dat tijdens een inleiding over de ramp en zijn gevolgen. Naast de zelfregi- strerende schalen, die aanga ven dat er zes uur voorderar geen eb optrad, waren ei voi gens hem ook voldoende cij fers bekend waarmee stormvloed had kunnen wor den voorspeld. Uit zuinig- heidsoverwegingen is «a groot risico genomen, oordeel de cle Rotterdammer, VRAGEN - Buitenlandse zee lieden die in New York as land willen gaan, hoeva voortaan nog maar drie vraga te beantwoorden in plaats vu 31. Tegenwoordig wordt zeeman alleen gevraagd of! tot een communistische part behoort, of hij een besmettel!} ke ziekte heeft en of hij es blanco strafregister heeft. Joods-orthodoxe kinderen kijken naar de Kaparot-ceremonie tijdens het Join Kippoer-feest. Deze ge zinnen tellen gemiddeld zes kinderen. foto Menehem Kahana/EPA op het eerste gezicht onmense lijk lijken, maar ze zijn simpel en onvermijdelijk. Het stopzet ten of zelfs terugdraaien van een beleid dat opdraait voor de kos ten van een hoog aantal kinde ren. zou op de lange termijn bijdragen aan een hogere le vensstandaard Ook openbaar onderwijs kan helpen mensen uit de armoedeval te laten klim men. Hoog opgeleide mensen hebben een voorsprong bij het opvoeden van kwaliteitskinde ren. Cyclus Een overheid die de economi sche groei wil stimuleren, moet daarom de gelden van ontwik kelingshulp overhevelen van subsidies voor kinderen naar het financieren van onderwijs. Er is slechts een generatie voor nodig om de cyclus van kwantiteit boven kwaliteit te doorbreken. Zelfs een tijdelijke verbetering van opleidingsmo gelijkheden kan van blijvende invloed zijn op het niveau van de economie en de verspreiding van vaardigheden. GPD Omer Moav is hoogleraar sociologie en economie aan de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem. Verta ling: Ellen Arts Internet: .v.vw. pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adiunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel, (0118) 484000 Fax (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail. redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal' 55,10 per jaar- 209,90 Voor toezending per post geldl een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vriidag 1. 10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentie*®»1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens karW" zondag van 16.00 tot 18.00uur i Tel (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0!18)470100 Rubrieksadvertenties (kleintje») Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax. (0114) 372771 Internet.www.pzc nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden nao». Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courani BV is een onderdeel van het Wegener cones'" iw* aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gaiwiAn^ (abonnementen)adminisiratic en om u le (laten) informeren over voor u relevante ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig To eterden Als u op deze inlormalie geen pnjs steil dan kun! u dil schriftelijk melden b«i lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot UJGQGTIGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4