VERS EN VOORDEEL Verpleegkundige krijgt levenslang Uitzendbureau pleegt fraude Koningin in Brazilië Nederlander heeft zes uur vrije tijd per dag Experimenten met combinatie werk en zorg zijn geslaagd cn Nu een vollere tas voor minder geld 3 berco Minder ongevallen rond huis Brede coalitie inzet in Brabant Recordaantal brekebenen Klucht moet weer op de planken Actie tegen nepagenten Amsterdam imsnm \echtbank is overtuigd van doden vier patiënten door Haagse Kabinet wil geen nieuw onderzoek Herculesramp leer grote losbrand Haarlems korps aangeslagen door dood drie brandweerlieden Tel. 055 3663339 www.ZOAweb.org op"merk"elijke collectie uitgebreide combinatiemode op kleur en merk gepresenteerd DEIMOD. FR ANKEN W ALDER. GERRY WEBER. VERSE. TAIFUN. OLSEN. MAC. ZERRES en nog vcl« andere BRASILIA - Koningin Bea trix is gisteren met prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima in Brasilia aangeko men, de hoofdstad van Brazi lië. Ze brengt een vijfdaags staatsbezoek aan het land. In Brasilia, dat nog geen hal ve eeuw oud is, had de vorstin onder meer een ontmoeting met president Lula en met de Nederlandse gemeenschap. In heel Brazilië wonen vol gens de laatste officiële regi stratie 9000 Nederlanders. Koningin Beatrix liet vorige week tijdens haar staatsbe zoek aan Chili weten dat de hele reis door de twee Zuid- Amerikaanse landen on danks de oorlog met Irak zou worden voortgezet. Een staatsbezoek draait immers om de onderlinge verhoudin gen tussen het bezoekende en het gastland, al werpt de in ternationale situatie er wel een schaduw overheen. De koningin werd al snel na aankomst geconfronteerd met een van de kleurrijke kanten van Bazilië. Nadat ze een maquette van Brasilia had bekeken, werd zij opge wacht door twee travestieten in vol ornaat. De 32-jarige Alice en zijn 29-jarige vriend Dahana Het tweetal was twee uur in de weer geweest om zich op te maken en te kleden met onder meer een knalroze boa en een cape van wit bont. Dahana droeg zelfs blauwgestreepte contactlen zen. „We zijn gekomen om de koningin te zien en te protes teren tegen de oorlog in Irak", vertelden ze. Dat protest wilden ze doen door een papiertje op te hou den met de tekst 'no war'. Nadat de beveiliging van de koningin ze had gevraagd iets achteruit te gaan, sloeg echter de verlegenheid bij de jongens toe. Ze hielden hun protestpapiertjes niet meer omhoog, maar durfden het nog net aan de wegrijdende vorstin toe te zwaaien. Bea trix wuifde terug. ANP AMSTERDAM - Het aantal ongevallen in en om huis en bij het sporten is de afgelopen vijf jaar aanzienlijk gedaald. De eerstehulpafdelingen van ziekenhuizen kregen 8 procent minder gevallen te behandelen van mensen die in de privé- sfeer letsel opliepen. Dat blijkt uit cijfers van de stichting Consument en Veilig heid. De daling levert de gezondheidszorg een besparing op van 40 miljoen euro op jaarbasis. Vooral kleine kinderen (on der de vijf jaar) liepen minder letstel op. Het aantal vergifti- gingsgevalen in de deze groep daalde tussen 1996 en 2001 met 50 procent. Ook kwamen 10 procent minder kleine kinderen in het ziekenhuis terecht na valincidenten. ANP DEN BOSCH - De drie grote partijen in Provinciale Staten van Noord-brabant, het CDAde PvdA en de WD, gaan zoals het er nu naar uitziet opnieuw het college van Gedeputeerde Staten vormen. Een dergelijke brede coalitie is al bijna dertig jaar aan de macht in Den Bosch. De onderhandelingen over het nieuwe college beginnen deze week onder leiding van KRO-voorzit- ter F. Slangen. CDA en PvdA zijn de grote winnaars van de recente Statenverkiezingen. Het CDA groeide van 28 naar dertig zetels en de PvdA van veertien naar zeventienDe WD leverde vier zetels in en kwam uit op vijftien zetels. ANP ROTTERDAM - Hulpverleningsinstanties hebben deze win terperiode al ruim zeventienhonderd gewonde mensen uit wintersportplaatsen opgehaald met 'gipsvluehten'. Volgens H. Dokter van International Medical Care, dat alle gipsvluehten coördineert, is er sprake van een nieuw record. In het seizoen 2001-2002 kwamen ongeveer veertienhonderd wintersporters met gipsvluehten terug naar Nederland. Dokter denkt dat de forse stijging dit seizoen te maken heeft met de groeiende populariteit van snowboarden. Verder zijn de pistes momenteel 'eivol' met last-minute-skiërs. ANP GRONINGEN - Het theatergezelschap Dastater uit Gronin gen wil dat de Nederlandse theaters meer kluchten gaan her bergen. Het organiseert daarom in juni de 'Open Individuele Nederlandse Klucht Kampioenschappen'. Sinds de bekende kluchten van John Lantings Theater van de Lach uit de theaters zijn verdwenen heerst er volgens Dasta ter een taboe op het genre. Dat komt volgens een woordvoer der, omdat Lantings grappen wel een beetje oubollig waren Dastater speelt in het noorden van het land regelmatig kluch ten en zoekt naar nieuw talent. ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse politie en de Amsterdam Tourist Board, de voormalige VW, beginnen een offensief te gen nepagenten die in de hoofdstad actief zijn. De politie hoopt met folders, die op grote schaal worden verspreid onder vooral Aziatische toeristen, de acties van de nepdienders on mogelijk te maken. De veelal Oost-Europese oplichters richten zich vooral op Aziaten, omdat die het gebrekkige Engels van de nepagenten vaak niet kunnen thuisbrengen. De criminelen voeren zoge naamde controles uit bij de toeristen naar papieren, geld en bankpasjes en bestelen hen vervolgens. ANP CU Bloemkool per stuk CU Braadworst kilo. j CU Gegrild gehakt 200 gram, U8 kilo 5.75 De van/voof-aanbledingen zi|r» alleen geldig met Cfl Bonu\kaaa tot cn met 30 maart 2003 pteesBos D0gBÜRG - Nederlanders -twaalf jaar en ouder hebben aiddeld bijna zes uur vrije aldus het Centraal „eau voor de Statistiek (CBS) ri.i r>ï>cj i.... "iijnonderzoek naar de leefsi- jlievan 5700 Nederlanders in |1,Het voert dergelijk onder- kelketwee jaar uit. nije tijd gaat grotendeels op itelevisie en video. Dat kost dinsdag 25 maart 2003 Het CBS baseert zich gemiddeld twee uur per dag. Contact met familie, vrienden en kennissen neemt anderhalf uur in beslag. Ongeveer een half uur per dag besteedt de Neder lander met spelletjes, knutse len, musiceren of toneelspelen. Aan niets doen en luieren gaat eveneens een half uur op. De Ne derlander doet minder dan een half uur per dag aan sport en ho- recabezoek. De vrije tijd is iets meer dan twee jaar eerder: welgeteld twee minuten langer. Mannen heb ben overigens een kwartiertje meer vrij dan vrouwen. De kans om een 'gemiddelde werkende Nederlander' aan te treffen is overigens niet zo groot. Betaalde arbeid duurt ge middeld twee uur en drie kwar tier per dag. De Nederlanders zijn het grootste deel van de dag kwijt aan slapen, wassen en eten. Dat kost tien uur. Ruim drie uur per dag spende ren ze aan de verzorging van an deren, huishoudelijke verplich tingen en vrijwilligerswerk. Dagelijks zijn Nederlanders bijna een uur onderweg naar werk, school en boodschappen. Het CBS-onderzoek toont dui delijk aan dat mannen en vrou wen hun tijd verschillend gebruiken. Vrouwen besteden bijna twee uur langer aan huis houdelijke verplichtingen dan mannen. Boodschappen doen, eten koken en huishoudelijk werk kost vrouwen twee uur en drie kwartier per etmaal, tegen mannen slechts een klein uur. Ook aan de verzorging van an deren spenderen vrouwen meer tijd dan mannen. Mannen daar entegen besteden meer tijd aan onderhoudswerk en werken meer in de tuin dan vrouwen. Ook zijn mannen een kwart meer tijd actief in georganiseerd vrijwilligerswerk dan vrouwen. ANP door Jaap Folkerts DEN HAAG - Het combineren van werk en zorg voor kinderen of ouderen is goed mogelijk, als er maar speciale aandacht aan wordt besteed. Tweederde van de 140 experimenten die sinds 1999 op dit gebied zijn gehou den, is geslaagd. Dat concludeert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een gisteren gepresenteerd on derzoek. Het tweede paarse ka binet bedacht de Stimulerings maatregel Dagindeling en stak er 22 miljoen euro in. Een spre kend voorbeeld zijn de zoge noemde moedercontracten voor vrouwen die werken in een zie kenhuis. In dat contract zijn de werktijden afgestemd op de schooltijden van de kinderen: de vrouwen werken niet buiten schooltijd en in de vakanties. Ook was er een experiment met een dienstencentrum in een thuiszorginstellling. Werkne mers kunnen daar bestellingen doen voor maaltijden, gebruik maken van een strijk- en klus- sendienst en een bloemenbe- zorgservice. Zestig procent van de experi menten wordt voortgezet, on danks dat de subsidiekraan van het Rijk dicht gaat. Op lokaal tuinbouw, de Rotterdamse ha ven, horecagelegenheden en schoonmaakbedrijven. Directeur Nico Laagland van de Sociale Inlichtingen en Opspo- rings Dienst (Siod) spreekt van de grootste vangst van zijn dienst tot nu toe ,,De staat is ze ker vijf miljoen euro aan belas tingen en sociale premies misge lopen." Nadere details wil hij niet geven omdat de zaak nog niet helemaal is afgerond- In het eerste jaar van zijn be staan heeft de Siod, onderdeel van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, voor 20 miljoen euro opge- Advertentie DEN HAAG - Het kabinet blijft erbij dat de luchthavenbrand weer op het vliegveld Eindho ven na het ongeval met een Her cules-toestel in 1996 eerder had kunnen beginnen met het red den van slachtoffers. Toch wil de regering geen nieuw onder zoek laten verrichten. Dat heeft staatssecretaris Mes sing van Binnenlandse Zaken gisteren aan de Tweede Kamer laten weten als reactie op het rapport van de Raad voor de Transportveiligheid uit decem ber vorig jaar. De mening van het kabinet wijkt af van de con clusie van de Raad. Die stelde dat de brandweer moet blussen en dat het niet de eerste op dracht is inzittenden uit een vliegtuig te halen. Desondanks wil het kabinet geen nieuw onderzoek, omdat het niets of weinig zou toevoe gen aan de in totaal 27 onder zoeken en rapporten die aan de crash zijn gewijd. ANP niveau zijn veel initiatieven inmiddels opgenomen in het re gulier beleid. Werkgeversorga nisaties besteden er nog nauwe- lijkaandacht aan, stelt het CPB. Staatssecretaris Phoa van Ema- nicaptie en Familiezaken, die het onderzoek in ontvangst nam, vindt dat de experimenten aantonen dat er nog veel moet gebeuren en hoopt dat het vol gende kabinet ermee doorgaat Hij wil dat in heel Nederland 'een wervelende emancipatie- dans' ontstaat. ANP ininzeredactie binnenland ft HAAG - Niemand heeft li gezien, de verdachte ont- destelselmatig en het Open er Ministerie maakte een ut fouten. Het mocht alle- alniet baten: de rechtbank in gHaag is ervan overtuigd dat i Haagse verpleegkundige t kinderen en een bejaarde mqt heeft gedood, die aan gr zorg waren toevertrouwd, arom werd ze gisteren ver beeld tot levenslang. ichtbankvoorzitter A. Kalk akte duidelijk dat het niet ilerskon of de Haagse pleegde ■moorden. De rechtbank con- bdeerde dat op basis van on- rmeer dienstroosters, getui- cverklaringen en rapporten 3statistici. Die berekenden Sereen kans van 1 op 342 mil- si was dat de wouw toevallig cï buurt was bij alle inciden ce sterfgevallen en drie ge ien waar gereanimeerd sst worden, heeft de recht- rJcgeen alternatieven gevon- iToor het verband tussen de daohte en het overlijden. De dienten waren bijvoorbeeld ïtteverklaren door een medi ae oorzaak. De statistieken malleen gebruikt als onder- aindbewijs, zei Kalk. aby iOM legde de Haagse vrouw stien moorden en vijf moord- giDgen ten laste. Dat de rech ts er daarvan 'maar' respec- selijk vier en drie bewezen iklaarden, is niet echt een te- leurstelling voor de aanklagers, zei persofficier van justitie A. Rijsdorp. „Levenslang is de bes te bescherming tegen herhaling. De straf doet recht aan de ernst van de zaak." De vrouw pleegde de misdaden tussen 1997 en 2001 in vier Haagse ziekenhuizen. Ze werk te in het Leyenburg Ziekenhuis, het hospitaal van de Scheve- ningse gevangenis en het Juli ana Kinderziekenhuis/Rode Kruis Ziekenhuis (JKZ/RKZ). Het JKZ begon een onderzoek naar de verpleegkundige, nadat de zes maanden oude baby Am ber Zuiderwijk onverwacht overleed. Dat gebeurde vlak na dat artsen haar uitgebreid had den onderzocht. Ze had aange boren afwijkingen aan hart, longen en hersenen, maar het ging volgens het ziekenhuis re latief goed met haar. Uit het interne onderzoek bleek dat de wouw vaak dienst had als patiëntjes plotseling overleden of gereanimeerd moesten wor den. Een van de onderzoekers kwam tot de conclusie dat deze kinderen onverwacht en op on verklaarbare wijze stierven. Ook was er sprake van een steeds terugkerend patroon waarbij de patiëntjes hart- en ademhalingsproblemen kregen en blauw en grauw zagen. Na deze bevindingen deed het zie kenhuis aangifte bij het OM. Voor de overige negen moorden en twee pogingen waarvan het OM haar beschuldigde, was on voldoende bewijs, concludeer den de rechters. De advocaat van de Haagse, A. Visser, kon digde direct na de uitspraak aan dat zijn cliënt in hoger beroep gaat tegen het vonnis. Volgens hem heeft de rechtbank ge bruikgemaakt van omgekeerde bewijslast, waarbij de verdach te moet aantonen dat ze on schuldig is. „Dat hoort niet." ANP IBTERWIJK - In het bosge- •dDeCampina in Oisterwijk gistermiddag rond half drie Mgrote brand uitgebroken. In laai is volgens de brandweer hectare bosgebied afge- and. Persoonlijke ongeluk- ai hebben zich niet voorge- ul De brand was rond vijf rgeblust. 'brandweerkorpsen van Ois- rrijk en Tilburg hebben het ^bestreden met groot mate- sl Er werden dertig brand steden ingezet. Over de mak van de brand is nog Ss bekend. mdagmiddag woedde in de sen bij Diessen ook een grote sbrand. De brandweer ver- wdtdat deze brand was aan stoken. Een sportvlieger at- sdeerde de brandweer op het «branden hebben volgens een wövoerder van de brand- alles te maken met de togte n de laatste weken, meenten in Midden-Brabant fcwegen bij aanhoudende rcgte om een rookverbod in ■bossen in te stellen. ANP Een foto van één van de omgekomen brandweermannen hangt aan een hek voor de Koningkerk in Haarlem. foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - De dood van drie bandweerlieden zondagavond laat in Haarlem was 'een kwes tie van verschrikkelijke pech'. Dat zei brandweercommandant R. de Bruyn gisteren. Volgens de commandant werd de brandweer verrast door de snelheid waarmee het vuur om zich heen greep in de Koning kerk. De drie slachtoffers kwa men tijdens het blussen onder een muur van de kerk terecht, toen die instortte. Ze zijn ter plekke overleden. Volgens de commandant kan niet worden gesteld dat de brandweer fouten heeft ge maakt. De inspectie openbare orde en veiligheid doet overi gens onderzoek naar de gang van zaken. Tijdens de bijeenkomst maakte de gemeente de identiteit be kend van de spuitgasten die om kwamen. Het gaat om de 48-ja- door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Met de arrestatie van twee Nederlandse verdach ten is deze week een van de grootste malafide uitzendbu reaus van ons land ontmanteld. Het bedrijf leverde honderden zwartwerkers aan de land- en rige D. van Kooten, de 47-jarige B. Hanneberg en de 45-jarige R. Knipper. Burgemeester J. Pop zei dat de verslagenheid enorm groot is bij de Haarlemse brandweer. De vlaggen hingen gisteren half stok bij het stadhuis en de spoord aan fraude met uitkerin gen en sociale premies. Daarbij waren 68 verdachten betrok ken. Van hen zijn er tot nu toe negen aangehouden. Meer ar restaties worden vernacht. De Siod hoopt voor de zomer 46 malafide bedrijven in beeld te brandweerkazernes. De drie omgekomen brandweermannen worden aan het eind van de week met korpseer begraven. In het stadhuis van Haarlem ligt inmiddels een condoleancere gister. Ook via de internetsite van de gemeente kunnen men- hebben gebracht. Het gaat daarbij vooral om uitzendbu reaus die illegalen en uitke ringsgerechtigden aan werk helpen. Voor heel 2003 denkt Laagland 65 onderzoeken te draaien, twee keer zoveel als in 2002. sen hun medeleven betuigen. Volgens brandweercomman dant voldeed de Koningkerk aan alle brandweervoorschrif ten De kerk en de naastl iggende kosterswoning zijn geheel ver woest. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. ANP Een aantal van de verdachten heeft zich bezig gehouden met identiteitsfraude. Twee ver dachten werden opgepakt met zeventig valse paspoorten die konden worden gebruikt voor valse identiteiten van zwart werkers. GPD reizen altijd last minute VrtAR. 2JE-0E PAT VAN AAN jVAP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3