Schuldenaar doet het zelf Vrijheid binnen nauwe kaders Sfeer van het platteland spat van werken in De Osseberg Rijkswaterstaat kan[t nog niet beginnen met aanpak dijken Inloopwinkel voor kunst Thema-avond over slecht functioneren huisartsenpost kunst cultuur Frisse lucht voor kinderen uit Rijnmond Leningen Door de manier van penseelvoe ring en vlakverdeling krijgt het werk veel vaart. Het laten over lopen van kleuren zorgt voor een vloeiend geheel en schept evenwicht in de composities. Witte en zwarte lijnen, zelden strak doorgetrokken, vormen summiere afbakeningen van ge toonde beelden, in tegenstelling tot de rechthoeken in zijn ande re werken. Deze vormen kaders voor kleine tekeningen die iets vertellen. Een fascinatie voor de Oosterse cultuur is voelbaar in Japans blauw, Dans en Masker. Geis ha's. een danseres, bomen en vo gels, specifieke onderwerpen van oosterse taferelen, zijn hier in onderwerpen van zijn vertel- Een van de werken van Edy van den Abeele in zorgcentrum Bachtendieke in Terneuzen. foto Charles Stl lingen. Een schilderij waarbij het vlak is opgedeeld in negen vierkanten doet denken aan het spel boter, kaas en eieren, OXO. De cirkels worden gevormd doorzonnen of manen. In de an dere vakjes zien we afbeeldin gen van bomen en bladeren. Ook voor B. Badjie is de vlak verdeling buitengewoon be langrijk. Elk verhaal is gevan- SINT LAURENS - De voormalige supermarkt in Sint Lau rens wordt weer een winkel. De huidige eigenaren, Caroline Passenier en Erik van den Berge, beginnen een soort inloop winkel waar kunst wordt verkocht en tentoongesteld. Passenier en Van den Berge zijn allebei kunstenaar. De winkel gaat op zijn vroegst dit najaar open. De kunstenaars zijn er nog niet uit of ze ook hun eigen werk in de zaak gaan verko pen. gen binnen rechthoeken - meestal vijf in aantal - die in elkaar schuiven. Binnenin deze vakken zien we sierlijke tekens en vormen. Ruitjes, streepjes en slingers ontstaan door het spelen met het materiaal, waar door deze structuur voor leven digheid zorgt in een vormge ving, die zich beperkt tot de kaders en een toonzetting van uitsluitend zwart-, bruin- en wittinten. Afrika Eveneens voor structuur zorgen de opgeplakte stukjes jute, die deel uitmaken van de schilde ring. De Afrikaanse cultuur en tradities van Afrika, in het bij zonder die van Gambia (zijn ge boortegrond) vormen zijn be langrijkste inspiratiebron. Badjie exposeerde eerder werk in de Grote Kerk in Ter- neuzen. Hij volgt momenteel de kunstacademie voor W landse studenten. Zijn zee tocht naar een favoriete teel niek en uitdrukkingsvol resulteert in rustig, maarbce end werk. Tentoonstelling tot eind Zorgcentrum Bachtendieke.Kfl ginnelaan 2 in Terneuzen.Op#1 gelijks van 9.30 lot 17.30 uu' Advertentie New Holland Industrie Mad® I LOUIS V€A f De Weel I. Postbus 7,4306ZGKW Tel. 0111-642240 FaxOltwgfj dinsdag 25 maart 2003 door Sheila van Doorsselaqr AXEL - Patiëntenvereniging Samen Beter houdt donderdag avond 3 april in Cultureel Cen trum De Ilalle in Axel een bij eenkomst over het functioneren van de huisartsenpost (HAP) in ziekenhuis De Honte in Terneu zen. De thema-avond, ook voor niet-leden, sluit aan bij de klachtenverzameling over de HAP waar Samen Beter mee doende is. Het is Samen Beter gebleken dat onder de bevolking veel kritiek leeft op de HAP, De kritiek strekt zich uit van een slechte bereikbaarheid van de artsen en het feit dat hulp pas heel laat komt tot de uitgebreide vragen lijst die bellers in nood moeten beantwoorden voordat een arts wordt gestuurd. Tot het indienen van een klacht komt het echter maar zelden. De 'patiëntenvereniging is daarom enige maanden geleden begon nen met het inventariseren van klachten over de HAP. Dat kan per post, per telefoon, maar ook per mail en desgewenst ano niem. Met de geïnventariseerde klachten wil Samen Beter de HAP confronteren om zo een betere werkwijze af te dwin gen. Lukt dat niet, dan stapt de patiëntenvereniging naar het Medisch Tuchtcollege, zo heeft voorzitter L Brusselaers eerder al laten weten. Sa men Beter is zeer ontevreden over de gang van zaken bij de HAP. Stellingen Voor de thema-avond zijn geen sprekers uitgenodigd; de dis cussie wordt gevoerd aan de hand van enkele stellingen. Het is de bedoeling dat de aanwezi gen zelf hun visie, klachten, op merkingen en verwachtingen voor de toekomst over de HAP geven. Ook wil de patiëntenvereniging van de toehoorders vernemen wat zij van Samen Beter verwachten inzake de HAP. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Rijkswater staat Zeeland kan de vernieu wing van dijkvakken langs de Westerschelde nog niet aanbe steden. Dit heeft te maken met de verplichtingenstop die het ministerie van Verkeer en Wa terstaat eerder dit jaar heeft af gekondigd. Landelijk is de verplichtingen stop inmiddels opgeheven, maar voor Rijkswaterstaat Zee land geldt die zeker tot begin april, aldus woordvoerder E. de Feijter. Het zal volgens hem van een landelijke prioriteitstelling afhangen welke werken aan de Westerschelde-dijken alsnog dit jaar kunnen worden uitge voerd. Het uitstel is vervelend, omdat alleen buiten het stormseizoen, van 1 april tot 1 oktober, aan de waterkeringen mag worden ge sleuteld. De Feijter hoopt dan ook dat er snel duidelijkheid komt. De werken voor dit jaar zijn besteksgereed. Dat maakt het mogelijk vlug tot aanbeste ding over te gaan, als de verplichtingenstop ook voor Zeeland vervalt. ,,En tijdens de feitelijke werkzaamheden kan tijd worden gewonnen, leert de ervaring", verklaart De Feij ter. Rijkswaterstaat Zeeland heeft voor dit jaar dertien kilometer dijk op de rol staan, waarvan de stenen bekledingen te zwak zijn en moeten worden vervangen. Het gaat om het dijkvak van de Reigersbergschepolder bij Ril land en Bath, de waterkering van de Baarlandpolder bij Baarland en van de Zuidwate ring bij Ritthem, de havendam- men van Walsoorden en het dijkvak van de Paulinapolder in Zeeuws-Vlaanderen. Sinds 1997 wordt aan de dijken van de Westerschelde gewerkt en is 67 kilometer versterkt, waarvoor 164 miljoen euro is uitgegeven. Wegdek De verplichtingenstop heeft verder nauwelijks consequen ties. Vernieuwing van het weg dek in de Vlaketunnel is voor de stop al aanbesteed. Anderej tere werken van Rijkswa staat in Zeeland, zoals tweede brug over de Greve gensluis bij Bruinisseende® leg van een nieuwe Na? Vrouwenpolder over Mioj 'i burg naar Nieuw- en Sint-Jf land, spelen op een lam termijn, aldus voorlichte' Feijter. Volgens een woordvoerder Verkeer en Waterstaat in Haag is de verplichtingen in Zeeland een zaak vans gionale directie en niet va» ministerie. ,,In Middelburg len ze na willen gaan of l nanciering van die dijkwjj helemaal rond is en wellicfe len ze dat nog willen teru^ pelen met de landelijke dn* De landelijke stop is indkÈ van de baan." GOES - Humanitas op de Ba landen houdt ook dit ij weer de actie Frisse Lucht.S deren uit achterstands^ in het Rijnmondgebied men een weekje logeren inZ land. Actie Frisse Lucht, de afcd van Humanitas die de ka partij organiseert, is daart- zoek naar gastgezinnen di kinderen kunnen biedens; het hele jaar door ontberen plek om buiten te spelen rustig, vrolijk huishoud® eens zeven dagen geen sta angst of zorg voor ouders broers en zusjes. De Frisse Lucht-week ci dit jaar van 19 tot en met 26j Humanitas, die elk jaar* kinderen moet teleurstel brengt de logeetjes van! terdam naar Goes en het eind van de vakantie i terug. Gastouders kunnen zich cc ven bij Wils de Meij, 0! 311682 of bij Hanna Goe 0113-229288. door Emile Calon Soms lijkt het wel of de kredietver strekkers één ton lenen tegen één rijksdaalder per week, zucht W. van Ballegooien. Kijk in een blad als De Kampioen, zegt de ambtenaar van de gemeente Schouwen-Duiveland: „De ene na de andere advertentie met ogen schijnlijk de meest aantrekkelijke aan biedingen." Hij kent echter als geen ander de gevol gen van veel van die op het oog spot goedkope leningen: schulden, schulden en nog eens schulden Want die aan trekkelijke aanbiedingen zijn in de praktijk vaak helemaal niet zo aantrek kelijk. Door allerlei bijkomende kosten en verplichtingen, onduidelijk ver noemd in de bekende kleine lettertjes, vallen dat soort leningen in deregel veel duurder uit. Om die ene lening te kun nen afbetalen wordt vaak een tweede lening bij een soortgelijke kredietver strekker afgesloten. „Het ene gat wordt met het andere gevuld." Van Ballegooien werkt bij de afdeling Werk, Inkomen en Zorg, voorheen de sociale dienst, en ziet dat steeds meer mensen ten einde raad bij hem of een van zijn collega's aankloppen als het niet meer lukt alle schulden af te beta len. Ze komen bij wijze van spreken met een boodschappentas vol rekeningen aan de Zierikzeese balie en hopen dat er iemand is die hen helpt. Ze zijn het beu om op alle momenten van de dag en de nacht deurwaarders en andere schuld eisers te ontwijken. Vaak weten ze niet eens hoeveel schulden ze hebben omdat hun administratie een puinhoop is, weet de ambtenaar uit ervaring. Het duurt in de regel dan ook enige tijd voor de medewerkers van de gemeente enig zicht hebben op de werkelijke omvang van de schuld. Kleedgeld Soms valt de schuldenlast nog mee. Va ker valt hij tegen en moeten de schulden worden gesaneerd. In het eerste geval kan via een lening bij een gemeentelijke kredietbank de boel in drie jaar tijd op orde worden gebracht. Als het om echt grote schulden gaat wordt, na de tus senkomst van de rechter, een bewind voerder aangesteld die in een periode van vijf jaar orde op zaken brengt. Het aanstellen van zo'n bewindvoerder grijpt diep in, weet Van Ballegooien. Want zo'n persoon opent de post van de schuldenaar en regelt al zijn financiële zaken. De schuldenaar krijgt wat zak door Anita Tournois Mensen met hoge schulden blijken vaak het ene gat met het andere te willen vullen; ze sluiten nieuwe leningen af om oude af te lossen. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal GRIJPSKERKE - Een boerde rijgalerie kan het Jaar van de Boerderij natuurlijk niet onge merkt voorbij laten gaan. Van daar dat galerie De Osseberg in Grijpskerke (net achter Sint Laurens gelegen) dit jaar vier tentoonstellingen organiseert rondom de boerderij. Op het ogenblik zijn onder meer schil derijen en tekeningen te zien van Cees van der Burght, Leen- dert van der Pool en Theo Jor- dans. Van der Burght is illustrator in rijksdienst geweest, gespeciali seerd in het op een toegankelij ke manier in beeld brengen van complexe begrippen. In De Os seberg is te zien hoe hij het Zeeuwse boerenleven geduren de de oorlogsjaren documen teert. Daarbij concentreert hij zich op specifieke boerderijen en klederdrachten. Nauwgezet reconstrueert Van der Burght op zijn schilderijen het verleden. Elke boerderij wordt precies nageschilderd, tot op de laatste baksteen. In de meeste gevallen gaat het om boerderijen die inmiddels zijn verbouwd of gesloopt, zoals hofstedes in Aagtekerke, Vlis- singen en Poppendamme An dere hofstedes. bijvoorbeeld in Koudekerke, Oostkapelle en Meliskerke, bestaan nog steeds. De schilderijen van de Vlissin- ger zijn van grote cultuurhisto rische waarde, maar het zou niet terecht zijn ze daarmee af te doen. Van der Burght toont zich namelijk ook een gedegen kun stenaar en een aantal van zijn taferelen overstijgt het realisme waar een documentaire om vraagt. Zoals het schilderij waarop een hofstede te Poppen damme is afgebeeld tegen een naderende onweerslucht De dreiging op dit werk is zo duide lijk aanwezig, dat bijna van ma- gisch-realisme kan worden gesproken. Op de andere schil derijen van Van der Burght is vooral de manier waarop het licht in verf is gevangen bewon derenswaardig. Jordans' schildertoets is losser dan die van Van der Burght. Ook hij legt een verleden of een bijna verdwenen heden vast, maar het gaat de Zeeuws-Vlaamse kun stenaar veel meer om sfeer dan om een documentaire. Net als Van der Brught heeft hij een scherp oog voor het licht, zij het dat het meestal niet het zonlicht is dat een gevel in glans zet, maar eerder de zonnestralen die een stal of werkplaats binnen dringen. 'Strijklicht onder de hangar' en 'Platte wagen in te genlicht' zijn alleszeggende ti tels. Erg mooi is 'Doorkijk', een schilderij waarbij de toeschou wer met de schilder meekijkt door een het gat dat is ontstaan in een schuur omdat een van de muurbalken ontbreekt. Bij dit soort schilderijen is het boeren erf bijna te ruiken. De schilde rijen van boerenerven geven Jordans ook volop de mogelijk heid zich als schilder uit te le ven. Zijn verfstreken zijn uiterst expressief en vitaal. Verweerd De Middelburgse kunstenaar Leendert van der Pool draagt aan de expositie in De Osseberg tekeningen en aquarellen bij. Op het platteland in Noord- Frankrijk heeft hij de veelal verweerde kozijnen - inclusief vuile of gebroken ruiten en af tandse gordijnen - van boerde rijen en plattelandswoningen getekend en geschilderd. De vergel ij king met Jordans gaat in zoverre op dat ook Van der Pool een plattelandssfeer probeert te vangen. Wel gaat hij veel syste matischer te werk. Hij isoleert telkens de ramen en presenteert het geheel in serie. Het schilde ren en tekenen ervan wordt daardoor een concept. Van der Pools onderwerp is de tijd. De tijd die is af te lezen aan de staat waarin de kozijnen verkeren. Maar de verweerde vensters roepen ook vragen op naar het verleden dat erachter schuil gaat. Het werk van Van der Burght, Jordans en Van der Pool is in De Osseberg gecombineerd met beelden van Hansje den Hollan der, Miems van Citters en Cees Bruining. Vooral de weidevo gels van Van Citters sluiten pri ma aan bij het thema boerderij. De expositie is te zien tot en met 29 maart, dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. TERNEUZEN - De schilderi jen van Edy van den Abeele uit Westdorpe en Alagie B. Badjie uit Gambia kennen duidelijke raakvlakken. Beiden schilderen met acryl en kaderen hun voor stellingen - vertellingen - regel matig af in rechthoeken. Hun werk is te bezichtigen in de wandelgangen van zorgcen trum Bachtendieke in Terneu zen. en kleedgeld en moet het daarmee stel len. Het aantal schuldsaneringen neemt de laatste jaren toe In 2002 is bij bijna 9300 particuliere Nederlanders zo'n re geling definitief van toepassing ver klaard. Dat is een stijging van acht pro cent ten opzichte van 2001In één op de zes gevallen heeft de regeling betrek king op een particulier met een een manszaak. Landelijk zijn in 2002 per honderdduizend inwoners 58 schuldsa neringen definitief verleend. Per pro vincie varieert dit van 36 in Friesland tot 96 in Zeeland. Van Ballegooien heeft geen idee waar om in Zeeland percentagegewijs zoveel schuldsaneringen plaatsvinden. Ook bij andere instanties valt het verschil tussen al die provincies niet te achter halen. De Zierikzeese ambtenaar weet wel dat het tegenwoordig erg gemakke lijk is om je in de schulden te steken. Postorderbedrijven en kredietver strekkers, 'vandaag bellen, morgen tel len', lijken nauwelijks drempels te heb ben. Tegelijkertijd hanteren ze niet kinderachtige percentages als het de klanten niet lukt tijdig alle termijnen te voldoen. Ook de gratis mobieltjes gaan nog steeds grif over de toonbank van de telefoonwinkels. Wat vaak wordt vergeten, is dat bij zulke gratis mobiel tjes dure abonnementen zitten en/of dure gesprekkosten. Een maandje intensief bellen en sms-en kan dan ook zorgen voor een fikse rekening. Vooral jongeren worden met zulke re keningen geconfronteerd, merkt Van Ballegooien bezorgd op. Die moeten, zo jong als ze zijn, soms al een forse lening afsluiten om hun schulden te kunnen betalen. Van Ballegooien ervaart nogal eens dat schuldenaars de maatschappij de schuld geven van hun problemen. Ze proberen medewerkers van de gemeen te soms ook moreel te chanteren door te wijzen naar de gevolgen voor bijvoor beeld hun kinderen als er wordt gespro ken over schuldsanering. „Dat geeft best wel eens gewetensproblemen", zegt hij zacht. Tegelijkertijd stelt hij zeer duidelijk dat de schuldenaar ver antwoordelijk is voor zijn daden. „Je bent zelf verantwoordelijk." Iemand met een grote schuldenlast heeft in de regel ondersteuning nodig van het algemeen maatschappelijk werk (amw) om er weer bovenop te ko men. Zo'n man of vrouw heeft in de re gel naast de financiële ook andere problemen. Het amw heeft te weinig personeel om iedereen te kunnen hel pen, weet Van Ballegooien. Zonder hulp van die instantie lijkt schuldsane ring echter erg veel op het dweilen met de kraan openWant zo'n cliënt moet le ren budgetteren, moet leren om te gaan met bijvoorbeeld zijn koopverslaving, moet geholpen worden met bijvoor beeldzijn relatieproblemen. Zolang dat niet gebeurt is de kans groot dat zo'n persoon enige tijd na afloop van de schuldsanering wederom aanklopt bij Van Ballegooien voor hulp. Het schilderij van een hofstede in Poppendamme laat zien dat het werk van Cees van der Burght het realisme van een reconstructie soms overstijgt. foto Ruben Oreel Van den Abeele is autodidact, volgde ook geen cursussen. Op de vraag hoe hij dan tot schilde ren is gekomen, kwam het vol gende antwoord: „Ik tekende en knutselde altijd al graag en heb een tijdje pottenbakken beoe fend", zegt hij. „Toen ik vijfen twintig jaar bij mijn baas was, heb ik als cadeau een schilders ezel gevraagd. En daarna ben ik begonnen met schilderen." Het werk van Van den Abeele is rijk aan kleur met stevige con trasten en opponenten als oran je en blauw. De vormgeving is levendig, expressief, abstract en figuratief en we zien vormen als cirkels, rechthoeken en kegels maar ook contouren van men sen, vogels en bomen. Evenwicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36