Onderzoek ïaar vis n kanaal "op Gro te 11 Pielenvijver krijgt weer fontein uniek and Met water zo ver mogelijk de lucht in Terneuzen regelt hulp illegale vluchtelingen Waterschap krijgt tik op de vingers voor te smalle gifvrije zones C-J HOEKM, linisterie doet metingen merken Markt PvdA Sluis wil tevredenheid dorpsbewoners laten meten comfbrto -ri zeeuwse almanak Reclame >zc ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 25 maart 2003 wEjjflène Verstraeten NEUZEN - Het ministerie I Landbouw, Natuurbeheer foserij (LNV) gaat in het Ka- j van Gent naar Terneuzen uKhijnlijk metingen doen de aanwezigheid van ge lijke stoffen in vis. Iministerie laat dat weten i het Terneuzen se gemeente- tuur, naar aanleiding van verzoek van de voormalige teente Sas van Gent om in- aatie over de viskwaliteit. uit moment zijn er volgens weinig specifieke gege- bekend over de gehalten gevaarlijke stoffen in paling jndere vissoorten uit het aal van Gent naar Terneu- tRijks Instituut voor Visserij jerzoek (RIVO) deed voor laatst inl992enl993 onder- i naar palingmonsters uit [kanaal bij Sas van Gent. In monster van 1992 was een zienlijke overschrijding van zorrn voor pcb's zichtbaar, dect was een jaar later niet z waarneembaar. De mon- igrootte was overigens met ^onderzochte paling wel erg Normaal wordt een igmonster van 25 palingen jalyseerd, maar de onder- ■kers slaagden er niet in om rpalingen uit het kanaal te sen iehoeksniossel Kjaren 1994, 1998. 2000 en 1 heeft het RIVO ook ge- dijke stoffen gemeten in ihoeksmosselen in het Ka li Gent-Terneuzen. De drie hoeksmosselen zijn telkens zes weken uitgehangen in het ka naalwater. Opvallend waren een sterke stijging van lood, met name in 2000, en cadmium en een sterke stijging van hexa- chloorbenzeen in 2001. De ge halten van pcb's bleven redelijk constant, maar op een hoog ni veau. Ze zijn vergelijkbaar met andere verontreinigde wateren als het Ketelmeer, het Amster dam-Rijnkanaal en de Holland se IJssel. Consumptie De gehalten die in de driehoeks mosselen worden gevonden zijn volgens het ministerie niet zon der meer toe te passen op paling en andere vissoorten. Daarbij spelen nog allerlei andere as pecten een rol. Als dezelfde ge halten zouden worden gevon den in consumptiemosselen zou dat overigens wel een forse overschrijding van de waren wetnormen opleveren, zo stelt LNV nog. Dit jaar begint het ministerie een meetprogramma dat gericht is op de aanwezigheid van ge vaarlijke stoffen in vis. Vanwege de concentratie van chemische industrie nabij het Kanaal Gent-Terneuzen is het volgens LNV waarschijnlijk dat daar gerichte metingen zullen plaatsvinden. Hierbij wordt bij voorbeeld gekeken naar het voorkomen van vlamvertragers met de giftige stof broom en pcb's. Als een meetprogramma begint in het Kanaal Gent-Ter neuzen wordt de gemeente jaar lijks op de hoogte gehouden van de resultaten, zo belooft het mi nisterie. De vijver wordt leeggepompt. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer SINT-JANSTEEN - De 'pielenvijver' aan de Prins Hendrikstraat in Sint-Jansteen krijgt binnenkort na jaren van afwezig heid weer een fontein. De omwonenden kijken al jaren jaloers naar Hulst waar niet één maar twee (en binnenkort een derde) fonteinen spuiten en daarom heeft Hulst speciaal voor de Steense vijver geld vrijgemaakt. Vele jaren geleden werd de fontein uit de Steense brandvijver gehaald; hij kwam niet meer terug. De waterstand in de vij ver fluctueert zodanig dat de fonteinap- paratuur, een draagconstructie van bui zen en leidingen, niet kon worden geïnstalleerd. In de zomer verandert de vijver in een modderpoel, enerzijds van wege een lage grondwaterstand en ander zijds omdat water via de bodem weglekt. Oplossingen Toen in 1997 de omwonenden zich op nieuw roerden over het gemis van de fon tein werden twee mogelijke oplossingen geboden. Of erzou extra water in de vijver worden gepompt, maar dan zou het niet lang duren voordat hij weer leeg zou zijn, óf de vijver kon extra worden uitgediept, maar dat kan gevaarlijk zijn voor de spe lende kinderen. Besloten werd geen extra kosten aan de vijver te maken. De fontein kwam niet terug. Nu heeft de gemeente een andere oplos sing. De bodem van de vijver wordt be kleed met klei om het 'lekken' tegen te gaan. Dit is professioneler dan de meer bekende methode; de bodem bedekken met folie. Gisteren is de vijver leegge pompt en zijn de vissen gevangen en over gebracht naar een andere vijver. De ver wachting is dat de 'pielenvijver' volgende maand weer een fontein heeft. WKÊÊÊÊÊÊBi rietkraam ulst mag g jaartje inger blijven 1ST - De frietkraam op het Iravenhofplein in Hulst mag een jaar blijven staan. Bur- jeesteren wethouders van de ueente Hulst hebben dat be- intuur zou eigenlijk moeten foijnen in verband met de Ui-plannen. Een onderdeel idit project van de project- sikkelaar was de herinrich- ivan het 's Gravenhofplein, r de frietkraam zou in de uwe situatie geen ruimte 'zijn. r nu het hele BAM-project van de baan is, hebben ^meester en wethouders ÉJten de eigenaar nog een toet voor een jaar te verle- ::adruk van het nieuwe cen- )lan ligt immers op de her- "chting van de Bierkaai- at tot aan de Dubbele Poort, wse projectontwikkelaars i momenteel bezig met een top dit deel van de binnen- '5 Gravenhof plein blijft dus tiopig nog even buiten «rom is besloten dat de ftfraam in ieder geval nog jaar op het 's Gravenhof- magblijvenaldus de ver- irdelijk wethouder B. fels. (Advertentie in een aan de door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Niek van Erk (17) uit Terneuzen en Remco Addink (17) uit Zaamslag waren van tevoren gewaarschuwd door natuurkundedocent Kees Some- rs van het Zeldenrust-Steelantcollege: 'het bouwen van een waterraket is besmettelijk en werkt versla vend'. Somers wist waar hij over praatte want hij bouwt ze al drie jaar. De natuurkundeleraar kreeg ook gelijk. Want zowel Niek als Remco zijn sinds oktober vorig jaar vrijwel dagelijks in de weer met de bouw van de perfecte waterraket. Het 'virus' heeft inmiddels zelfs zo ernstig toegesla gen dat de twee Atheneumleerlingen van het Zelden rust-Steelantcollege zaterdag 29 maart meedoen aan een landelijke wedstrijd waterraket schieten in Am sterdam. Ze meten daar de kracht van hun raket met die van zo'n dertig andere teams. Het wedstrijdele ment is simpel; de raket met zo hoog mogelijke snel heid (en dus ook zo hoog mogelijk) lanceren. Bij een (horizontale) proefvlucht heeft het model van Niek en Remco al een afstand van driehonderd meter over brugd. Fietspomp Eindexamenkandidaat Niek moest voor natuurkun de een praktische opdracht maken en werd door een klasgenoot attent gemaakt op de waterraket. Dat is een gedeeltelijk met water gevulde fles, waarin de lucht eerst met een fietspomp onder hoge druk (veer tien bar) wordt gezet, waarna de lancering volgt „Je neemt een lege limonadefles en plakt daar met tape een tennisbal stevig op vast om een punt te ma ken. Uit een lege wasmiddelflacon snijden we drie vinnetjes, die met tape aan de onderkant aan de fles worden bevestigd", legt Remco het bouwprincipe grofweg uit. Het lanceerplatform bestaat uit een on dergrond waar een koperen buis in een hoek op is be vestigd De raket wordt daar met behulp van een kurk aan vast gemaakt. Door met een fietspomp lucht in de fles te pompen, wordt het water uitgeperst. De raket krijgt zijn stuwkracht door de waterdruk. Niek en Remco hebben inmiddels de nodige lege plas tic frisdrankflessen 'verspeeld' in hun streven een zo stabiel mogelijke raket te bouwen, de belangrijkste eigenschap voor het projectiel. „Het grootste pro bleem in het begin was, dat het puntje het niet hield. We hebben geprobeerd de punt lichter te maken, maar dan vliegt ie niet. Er zijn wel tig flessen door heen gegaan. Op den duur moest ik ze van mijn moe der zelf gaan kopen, want daar ging elke keer weer vijftig cent statiegeld", lacht Remco. NASA De twee zijn razend benieuwd naar de bouwkunsten van de concurrentie tijdens de wedstrijd die is uitge schreven door het wetenschapsmagazine Natuur en Techniek. „Er zitten deelnemers bij van universitair niveau met heel wat meer kennis dan die twee", zegt Somers, die niettemin veel vertrouwen heeft in de ca paciteiten van Niek en Remco. „Ze kunnen zo aan de slag bij de NASA.De natuurkundeleraar bouwt zelf al drie jaar waterraketten en ziet in deze hobby een uitstekende manier om 'op speelse wijze studenten te stimuleren om met natuurkunde aan de slag te gaan'. Niek heeft nog geen cijfer gekregen voor zijn uit de hand gelopen natuurkundeproject over de waterra ket. „Maar als we in Amsterdam eerste worden, eis ik wel zeker een tien." Meer informatie over het bouwen van een waterraket is te vinden op de educatieve internetsite van het Amerikaanse ruimtevaartcentrum NASA: quest.arc.nasa.gov/space/teachers/rockets/actl0.ht7nl door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat uitgeprocedeer de asielzoekers opvangen die straks op straat komen te staan als het asielzoekerscentrum in Sluiskil wordt opgedoekt. Wethouder J. van Schaik en de Stichting Vluchtelingenwei'k Terneuzen hebben dat afge sproken. Op dit moment verblijven er in het azielzoekerscentrum in Sluiskil zo'n vijfentwintig vluchtelingen die al zijn uitge procedeerd en eigenlijk al naar hun land van herkomst hadden moeten worden teruggestuurd. De vluchtelingen worden echter gedoogd, omdat ze vanwege de omstandigheden niet naar hun land kunnen worden terug gestuurd. Het gaat bijvoorbeeld om mensen die afkomstig zijn uit Irak, waar nu oorlog heerst In een brief aan de gemeente raad spreekt LPF-raadslid C Freekezijn bezorgdheid uit over het feit dat asielzoekers zonder middelen van bestaan in Ter neuzen in de illegaliteit onder duiken. „Deze situatie is on wenselijk", aldus Freeke. „Het is evident dat 'de straat' niet als land van herkomst kan worden beschouwd." Freeke vindt dat de gemeente op korte termijn overleg moet plegen met het COA (Centraal orgaan Opvang Asielzoekers) en andere instan ties. Dit om te bewerkstelligen dat illegale asielzoekers in de gemeente Terneuzen conform de wettelijke richtlijnen wor den uitgezet. Kinderen „Het is onmiskenbaar dat uitge procedeerde asielzoekers straks een probleem hebben, als het centrum in Sluiskil in juli sluit", beaamt wethouder J. van Scha ik. „Maar er zijn mensen bij op dit moment echt niet terug kun nen naar hun land. Ook alleen staande vrouwen met kinderen kun je moeilijk uitzetten. Van daar dat we met de Stichtihng Vluchtelingenwerk hebben overlegd. Er mag geen situatie ontstaan dat de mensen op straat komen te staan. Wij gaan als gemeente voor opvang zor gen als mensen echt niet terug kunnen." De gemeente gaat nog inventa riseren om hoeveel asielzoekers het precies gaat. Volgens Van Schaik kan de gemeente bij de opvang een beroep doen op de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging (RZ- VW) „Die heeft altijd wel enke le leegstaande woningen be schikbaar voor noodsituaties", aldus Van Schaik. „Per woning kun je toch al snel een stuk of ze ven mensen onderdak geven. Het zal zeker niet zo zijn dat Terneuzen staks wordt over spoeld met uitgeprocedeerde en dakloze asielzoekers." SLUIS - De Pvd A-fractie van de gemeente Sluis wil in verband met het kernenbeleid een tevre- denheidsonderzoek onder alle inwoners van de kersverse ge meente laten uitvoeren. Volgens fractievoorzitter J. Boogaard zou dit een goede start kunnen betekenen voor het beleid ten aanzien van alle kernen. Als voorbeeld noemt hij de de resultaten van het onderzoek 'Dorpsblik', dat vorig jaar on der begeleiding van de stichting Scoop en stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen in de kern Sluis werd gehouden. Daarin werden de sterke en zwakke punten in de leefomge ving van de Sluissenaren geïn ventariseerd. Zeventig procent van de inwoners vulde de vra genlijst in. „Dit zou een goede basis kunnen zijn voor een onderzoek naar de tevredenheid ten aanzien van de gemeente in zijn geheel", stelt Boogaard in een brief aan bur gemeester en wethouders. Eén van de waterraketten van Niek van Erk en Remco Addink heeft al een afstand van driehonderd meter over brugd. foto Wim Kooyman door Jan Jansen TERNEUZEN - Het ziet er naar uit dat het waterschap Zeeuws- Vlaanderen een versmalling van de zogenoemde teeltvrije zones ongedaan moet maken. Hoewel pas over twee maanden uit spraak volgt, kraakte de Raad van State in een zitting over de beroepszaak van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) al harde noten over de maatregel van het schap. De ZMF vindt dat het water schap te soepel is voor boeren door over heel de lijn de teelt- vrije zones in Zeeuws-Vlaande- ren te versmallen. Teeltvrije zo nes zijn anderhalve meter brede stroken langs sloten waar boe ren geen gewassen mogen ver bouwen die veel bespuiting ver gen, zoals aardappelen en uien. De zones zijn een uitvloeisel van het landelijke Lozingenbesluit dat maatregelen voorschrijft om het oppervlaktewater te be schermen. Buffer Het Zeeuws-Vlaamse water schap maakte gebruik van zijn bevoegdheid om - in bepaalde gevallen - de voorgeschreven af standen te verkleinen. Volgens gezworene Jacques Steijaert geldt dat enkel in situaties waarbij een meer dan twee me ter brede oever ligt tussen akker en sloot. Die oever vormt dan voldoende buffer om het opper vlaktewater te vrijwaren van spuitmiddelen. Grenst een sloot direct aan een akker, dan moet de boer wel een strook onbenut laten. „In de praktijk is ons besluit voor agrariërs goed uitvoerbaar gebleken. Ook de provincie heeft het goedgekeurd. Bij con troles blijkt dat bijna iedereen zich er keurig aan houdt. Het is jammer dat dit door toedoen van de ZMF nu in gevaar komt aldus Steijaert, die niet verheelt dat hij vooral het boerenbelang op het oog heeft. Hij wijst er on der meer op dat de teeltvrije zo nes de landbouw heel wat areaal kosten zonder dat er vergoedin gen tegenover staan. Natuurwaarde Staatsraad W. Konijnenbelt bleek het op de zitting echter eens met de ZMF dat de maatre gel, waarmee het waterschap in Nederland voorop liep, veel te algemeen is. Sloten met een gro te natuurwaarde zijn bijvoor beeld niet uitgezonderd. Het Lozingenbesluit staat alleen smallere zones toe in heel speci fieke gevallen en die heeft het waterschap niet benoemd. Konijnenbelt gaf het water schapsbestuur een stevige uit brander. Volgens hem komt de maatregel neer op een soort al gemene ontheffing voor boeren in Zeeuws-Vlaanderen en dat is niet de bedoeling van het Lozin genbesluit. Hij concludeerde dat het schap in dit geval waar schijnlijk zijn hand heeft over speeld. Advertentie HfflACPTH# Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 Toen de dokter het receptje uitschreef, zag die Thoolse patiënt het in een oogopslag, op de pen van de arts stond met grote letters Viagra, zoals de farmaceutische in dustrie wel vaker gebruiks voorwerpen pleegt te versie ren met hun topmerken om ze vervolgens gul weg te schen ken. Dat wist de patiënt ook „Krijg je die bij vier tabletten cadeau?", informeerde hij. De huisarts in kwestie heeft de pennen overigens niet meer. Hij vond ze toch geen reclame voor z'n praktijk...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35