CDA pleit voor ouderensport Scholieren doen mee aan wedstrijd waterraket schieten Strandposten op Walcheren krijgen ïartapparatuur 13 racties vinden dat wethouder project GALM toch moet binnenhalen Beschonken bromfietser op de bon Inrijverbod deel Hogezoom Ree komt om bij aanrijding Handtas uit auto gestolen Boete voor tractorbestuurder Werk aan de weg in Vlissingen Tekort gemeente door ingreep parkeerbeleid agenda >.o dinsdag 25 maart 2003 ZIERIKZEE - Een 23-jarige bromfietser uit Zierikzee is gis terochtend rond vier uur op de Schuurbeque Boeijestraat in Zierikzee door de politie betrapt op rijden onder invloed. De man had drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol genut tigd. De Zierikzeeënaar kreeg een rijverbod van acht uur en een dagvaarding. Hij moet zich te zijner tijd tegenover de rechter verantwoorden voor zijn gedrag. RENESSE - Vooruitlopend op definitieve verkeersmaatrege len in het kader van landinrichtingsproject Schouwen-West stelt de gemeente Schouwen-Duiveland een tijdelijk inrijver bod in voor de Hogezoom tussen de aansluiting met de Pauw- lijntjesweg en de Kooijmansweg. Doorgaand verkeer wordt geacht gebruik te maken van de recreatieverdeelweg, die nog in aanleg is. Het is de bedoeling dat het werk aan die recreatie verdeelweg voor 18 april wordt afgerond. NOORDWELLE - Een aanrijding op de Kuijerdamseweg hij Noordwelle heeft zondagavond het leven van een ree gekost. Het dier stak plotseling de weg over waar net een auto, be stuurd door een 57-jarige inwoner van Schouwen-Duiveland naderde. De automobilist kon het dier niet meer ontwijken en bij de botsing die volgde was het dier op slag dood. De schade aan de auto bleef beperkt tot een gedeukte bumper SCHARENDIJKE - Uit een afgesloten auto geparkeerd op de Brouwersdam te Scharendijke werd zondag tussen 15.00 uur en 15.30 uur een handtas weggenomen. In de handtas zaten een gsm, een portemonnee met daarin en kele tientallen euro's, een bankpas en een sleutelbos. Andere waardevolle spullen liet men liggen. KRUININGEN - Een 32-jarige man uit de gemeente Borsele heeft gistermiddag op de N289 te Kruiningen een boete ge kregen van 57 euro. Hij reed met een tractor en tweewielige aanhanger geladen met zand op de autoweg tussen de N60 en Luchtenburg. VLISSINGEN - Op tal van plaatsen in de gemeente Vlissin gen wordt de komende periode onderhoud aan asfaltwegen verricht en worden wegen heringericht. Het groot onderhoud gaat de wijk Westerzicht aan. Er wordt een 30-kilometerzone ingericht Ook de Weyevlietweg, tussen de Sloeweg en Nieuwe Zuidweekseweg, krijgt een grote op knapbeurt. Aan de Weyevlietweg, tussen de Nieuwe Zuids- beekseweg en Klei weg/Noordbeekseweg, wordt ook gewerkt. Het rijwielpad langs de Nieuwse Zuidbeekseweg wordt door getrokken van de Nieuwe Vlissingseweg tot aan Papegaaien burg. Bij het kruispunt Nieuwe Zuidbeekseweg en Weyevliet weg wordt voorgesteld om oversteekplaatsen voor fietsers en voetgangers te realiseren. Ook wordt een verkeersregelinstal latie voor verkeersdeelnemers aangelegd. Er worden ook oversteekvoorzieningen bij Bossenburg en Sterkenburg ge maakt Het is nog niet bekend wanneer er aan het werk wordt begonnen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland verwacht dit jaar minimaal 117.000 euro tekort te ko men. Het gat in begroting is het gevolg van veranderin gen in het parkeerbeleid voor Zierikzee en Renesse, die de gemeenteraad de afgelopen maanden heeft vastgesteld. Het gemeentebestuur wil het tekort dekken met geld uit het mobiliteitsfonds. De gemeenteraad heeft de af gelopen maanden het par keerbeleid drastisch aange past. Het zeven maanden ou de systeem van Zierikzee ging op de schop. De geldig heidsduur van de vergunning is met anderhalf uur opge rekt tot zeven uur 's avonds en bewoners mogen alsnog een vergunning voor de tweede auto aanvragen. Op een deel van het parkeerter rein aan de Mosselboom gaard komen gratis parkeer plekken terug Tevens heeft de raad om een dreigend te kort van 80.000 euro in de be groting voor 2003 te dekken, besloten één euro parkeer- geld per dag te gaan heffen op het nu nog gratis Transferi um van Renesse. Niet consistent Wethouder L. Geluk-Poort- vliet (verkeer en vervoer) en de rest van het gemeentebe stuur zijn allesbehalve ge lukkig met deze ingrepen in het parkeerbeleid, zo blijkt uit de verschillende raads- brieven, Enerzijds, omdat de twee besluiten niet met el kaar sporen: Zierikzee, waar onder meer aan de Hoofd- poortstraat al gratis kan worden geparkeerd, krijgt extra gratis plekken, terwijl in Renesse straks in het hoog seizoen geen (legaal) gratis plekje meer te vinden is. En dat vindt het college 'niet consistent'. Daarnaast bezorgen de twee raadsbesluiten de gemeente financiële problemen. Werd in een eerste concept-brief, die begin februari per onge luk aan de commissie Open bare Ruimte werd verstuurd, een tekort van ongeveer 123.000 euro geschat, nu be cijfert het college een groter gat ..Het totale financiële probleem is door de Mossel boomgaard 'vrij parkeren' te maken groter geworden en bedraagt zo naar schatting circa 130.000 euro a 140.00 euro structureel." Worden daar de verwachte inkom sten van de tweede vergun ningen voor Zierikzee vanaf getrokken, dan blijft er een tekort van 'minimaal 117.000 euro' over. Mobiliteitsfonds Wil de gemeenteraad zijn plannen in Zierikzee en Re nesse volgens de genomen besluiten uitvoeren, dan moet dit tekort volgens het college maar voor één keer worden betaald met geld uit het zogeheten mobiliteits fonds. Want 117.000 euro uit het noodpotje 'onvoorzien' halen vindt het gemeentebe stuur 'onverantwoord'. De wethouder beseft dat er afspraken zijn gemaakt over wanneer er geld uit het mobi liteitsfonds mag worden ge haald. Dat geld is bedoeld voor projecten, die het ver keer en openbaar vervoer ten goede komen. Het dichten van een gat in de gemeente lijke begroting hoort daar niet bij. Dat het fonds daar waarschijnlijk nu toch voor wordt gebruikt, vindt Geluk 'jammer'. Ideeën als een vrachtwagenparkeerterrein zullen hierdoor langer moe ten wachten. Omdat de gemeente elk jaar tegen dit tekort zal aankij ken, moet de gemeenteraad er vanaf 2004 een definitieve oplossing voor bedenken Een verhoging van de par keertarieven met vijftien procent kan dit financiële probleem volgens de raads- brief oplossen. I STREEKACTIVITEITEN I 9en ,e9en amateurschaakkampioen I1 Leonard Oosters; SCHARENDIJKE - CBS Helchersee, 19.00 ZIERIKZEE Multi Functioneel Centrum, uur: Simultaanschaakwedstrijd leerlin- 20.00 uur; Bijeenkomst HCC-Zeeland; I ^Marcel Modde EHiKZEE - De gemeente jouwen-DuivcIand mag het jrtstimuleringsproject yjyi) voor 55-plussers niet azich voorbij laten gaan. Het 3bod van de Zeeuwse Sport- sluit volgens de CDA- idsfractie naadloos aan bij schillende beleidsterreinen or deze doelgroep. Sla je dat dan is dat 'een honderd pro- it gemiste kans', aldus wrdvoerder N. de Danschut- [van de christen-democraten. flCDA vindt dat wethouder J. aiFelius (Alert!zich er te ge- ikkelijk van af maakt door te bsmen met het gebrek aan giskracht en geld voor de uit ging van het anderhalf jaar iade project De fractie iep'de raad in een brief op dit jjklakkeloos te pikken en het j jjjat aan te gaan. Het CDA I Kt zich gesteund door coali- genoot PvdA en de oppositie- irtij Leefbaar Schouwen- i jjveland (LSD), aldus De fcnschutter. «ervaring leert dat mensen in leeftijdscategorie van 55 tot -3ar te weinig bewegen. Het komende probleem is dat ze diverse stimuleringprojec- buiten de boot vallen. Het ederlands Instituut voor gort en Bewegen en de Rijks- liversiteit Groningen begon- adaarom vijf jaar geleden een •delijk programma om deze lelgroep 'van de bank te krij- a'. Daarvoor is de medewer- rg van de gemeente vereist crhet opsporen van de beoog- categone in het bevolkings ver. Daarnaast krijgt de ge- eente de coördinatie over het toject en is het de bedoeling it het een deel van het beleid nrdt. [[gehouden ALM wordt in Zeeland opge- sdoor de Zeeuwse Sportraad, tit gemeenten uit de provin- «hebben zich inmiddels in het ijtje geschaard van de hon- addertig die landelijk deelne- ai Schouwen-Duiveland aft daarentegen, zo verklaar- «rEdith Ramakers USSLNGEN - Alle Walcherse Uandposten beschikken bin- nafzienbare tijd over een de- brillator. Dit seizoen krijgen irca 45 strandwachten van de losten Vrouwenpolder en Vlis- sngen een training over het ge- kik van een defibrillator, ge- fappeld aan een opleiding 'zorg ipmaat'. „Er zullen door dit ap- Jiraat levens worden gered", norspelt A. Dijkstra van het bèlrand Vlissingen. «Vrouwenpolder en Vlissin- I volgen de strandwachten ib de zeven overige Walcherse telen. Slechts een paar strand den in Nederland beschik- fenalover een defibrillator. „Ik ftorspel dat er spoedig langs de tóe Nederlandse kust defibril- itorenvoorhanden zijn." tijd van het EHBO-koffertje sde brancard is voorbij, zegt jfctra. Er moet een stan- red actie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 <300AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) hetKleemans famkevan Loon Ni Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 *380 AA vlissingen Tel. (0118) 484000 fac (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl nternet «ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl daardcursus worden ontwik keld voor strandwachten, waarbij de moeilijkheidsgraad van de cursus wordt bepaald. De kennis over de defibrillator en de vaardigheden moeten aan te leren zijn en vervolgens wor den onderhouden. Voor de ontwikkeling van die leermethoden zijn Vlissingen en Vrouwenpolder uitgekozen. Zij doen mee aan het onderzoek dat door W. de Vries (van het Oranje Kruis), J. Bierens (AC Vrije Uni versiteit) en R. Koster (afdeling cardiologie van het AMC Am sterdam) wordt begeleid. Dijk stra: „Wij worden, zoals het er nu uitziet, ongeveer twee jaar gevolgd." Veel strandwachten zijn maar een paar weken per seizoen actief. „We vragen van de strandwachten wel om met zo'n apparaat te kunnen omgaan. Vandaar dat training op maat belangrijk is." De methode moet zijn gericht op het hoogste ren dement tegen een zo laag moge lijke inspanning, financieel en wat studie-inspanning van de cursist betreft. Ambulances Het apparaat kan het hart van een drenkeling door toediening van stroomstoten weer op gang brengen Bij goed en snel ge bruik is de overlevingskans het grootst. „Daarom hebben de onderzoekers voor Walcheren gekozen. Die stranden zijn moeilijk bereikbaar voor ambu lances." Vorige week werd de Vlissingse strandwacht opgeroepen voor een incident in de buurt van Zoutelande. „Een vrouw was onwel geworden door proble men met haar hart. Het was niet eenvoudig om het strand te be reiken Af en toe moesten we zelfs door het water rijden. We hadden de defibrillator stand by. Maar gelukkig kwam ze er zonder gebruik bovenop Voor dit onderzoek krijgt Vlis singen een speciale oefenpop. De strandwachten kunnen elk vrij uurtje benutten om te leren omgaan met de defibrillator. „De strandwachten van Vrou wenpolder krijgen alle trainin gen en ook leren ze zorg op maat te geven, maar ze krijgen geen pop. De verschillen worden be keken en die resultaten dienen voor de ontwikkeling van een goede methodiek." Ouderen moeten meer bewegen en het GALM-project is een prima manier om ze daartoe te stimuleren, vindt de CDA-fractie. foto Marijke Folkertsma de M. Reinders van de Sport raad vorige week in de PZC, tot dusver de boot resoluut af te houden. Een verkeerde manier van prio riteiten stellen, meent het CDA- raadslid De Danschutter. „Wanneer je het geïnvesteerde bedrag afzet tegen het aantal mensen dat je ermee kunt berei ken en dat daarmee gezonder door het leven kan gaan, moet je dat wat ons betreft gewoon doen! De deelnemers leggen om te beginnen een fitnesstest af en krijgen individuele begeleiding. De gemeenteraad wil de zoge noemde breedtesport stimule ren. Daar is dit dan toch een schoolvoorbeeld van? Krijg je zoiets in de schoot geworden, dan moet je die mogelijkheid grijpen. Als wethouder sportza ken én financiën zou Van Felius daar best wat inventiever mee om mogen gaan. Niet deelne men staat haaks op het gemeen telijk beleid." Tevens kan het project garen spinnen bij de onlangs opge richte vacaturebank voor vrij willigers op Schouwen-Duive land, stelt de partij in haar raadsbrief. Veel deelnemers stromen, zo is de ervaring, door naar bestaande clubs en vereni gingen, waar sommigen op an dere wijze kunnen worden inge zet voor de organisatie. „En omdat de raad in de toekomst mogelijkerwijs sportaccommo daties wil privatiseren, maken wij via dit project deze beleids doelstelling weer meer reali seerbaar." Onvoorzien De Danschutter erkent dat de benodigde achtduizend euro voor de eerste anderhalf jaar GALM op Schouwen-Duive land niet voor het oprapen ligt. Het geld kan volgens het CDA echter prima uit de reserve 'on voorziene uitgaven' worden ge put. „Krijg je zo'n project in de schoot geworpen, dan zijn uit gaven onvermijdbaar", verwijst De Danschutter naar één de be langrijkste criteria voor een greep uit die pot. Hij ziet in dat kader een duidelijke overeen komst met het recente raadsbe sluit de reserve aan te wenden voor behoud van gesubsidieerde banen in de gemeente. Het ge brek aan menskracht is op te lossen door de coördinatie uit te besteden (tegen betaling) aan de Sportraad, voert het CDA aan. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Nick van Erk (17) uit Ter- neuzen en Remco Addink (17) uit Zaamslag waren van tevoren gewaarschuwd door na- tuurkundedocent Kees Somers van het Zel- denrust-Steelantcollege: 'het bouwen van een waterraket is besmettelijk en werkt ver slavend'. Somers wist waar hij over praatte want hij bouwt ze al drie jaar. De natuurkundeleraar kreeg ook gelijk. Want zowel Niek als Rem co zijn sinds oktober vorig jaar vrijwel da gelijks in de weer met de bouw van de per fecte waterraket. Het 'virus' heeft inmiddels zelfs zo ernstig toegeslagen dat de twee atheneumleerlin gen van het Zeldenrust-Steelantcollege za terdag meedoen aan een landelijke wed strijd waterraket schieten in Amsterdam. Ze meten daar de kracht van hun raket met die van zo'n dertig andere teams. Het wed- strijdelement is simpelde raket met zo hoog mogelijke snelheid (en dus ook zo hoog mo gelijk) lanceren. Bij een (horizontale) proef vlucht heeft het model van Niek en Remco al een afstand van driehonderd meter over brugd. Fietspomp Eindexamenkandidaat Niek moest voor natuurkunde een praktische opdracht ma ken en werd door een klasgenoot attent ge maakt op de waterraket. Dat is een gedeel telijk met water gevulde fles, waarin de lucht eerst met een fietspomp onder hoge druk (veertien bar) wordt gezet, waarna de lancering volgt. „Je neemt een lege limonadefles en plakt daar met tape een tennisbal stevig op vast om een punt te maken. Uit een lege wasmid delflacon snijden we drie vinnetjes, die met tape aan de onderkant aan de fles worden bevestigd", legt Remco het bouwprincipe grofweg uit. Het lanceerplatform bestaat uit een ondergrond waar een koperen buis in een hoek op is bevestigd. De raket wordt daar met behulp van een kurk aan vast ge maakt. Door met een fietspomp lucht in de fles te pompen, wordt het water uitgeperst. De raket krijgt zijn stuwkracht door de wa terdruk. Niek en Remco hebben inmiddels de nodige lege plastic frisdrankflessen 'verspeeld' in hun streven een zo stabiel mogelijke raket te bouwen, de belangrijkste eigenschap voor het projectiel,Het grootste probleem in het begin was, dat het puntje het niet hield. We hebben geprobeerd de punt lichter te ma ken, maar dan vliegt ie niet. Er zijn wel tig flessen doorheen gegaan. Op den duur moest ik ze van mijn moeder zelf gaan ko pen, want daar ging elke keer weer vijftig cent statiegeld", lacht Remco. NASA De twee zijn razend benieuwd naar de bouwkunsten van de concurrentie tijdens de wedstrijd die is uitgeschreven door het Eén van de waterraketten van Niek van Erk en Remco Addink heeft al een afstand van drie honderd meter overbrugd. foto Wim Kooyman wetenschapsmagazine Natuur en Techniek. „Er zitten deelnemers bij van universitair niveau met heel wat meer kennis dan die twee", zegt Somers, die niettemin veel ver trouwen heeft in de capaciteiten van Niek en Remco. „Ze kunnen zo aan de slag bij de NASA." De natuurkundeleraar bouwt zelf al drie jaar waterraketten en ziet in deze hobby een uitstekende manier om 'op speelse wijze studenten te stimuleren om met na tuurkunde aan de slag te gaan'. Niek heeft nog geen cijfer gekregen voor zijn uit de hand gelopen natuurkundeproject over de waterraket. „Maar als we in Amster dam eerste worden, eis ik wel zeker een tien." Meer informatie over het bouwen van een waterraket is te vinden op de educatieve in ternetsite van het Amerikaanse ruimte vaartcentrum NASA: quest.arc.nasa.gov/ space/teachers/rockets /act 10. html

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31