•nderzoek naar sociaal pension °P pand Gro te Eilandelij ke VVV wint vertrouwen terug 11 uniek Groot onderhoud voor Nummer 70 Dorpshuizen komen in het nauw door strikt rookverbod Acties voor hospice in Zierikzee succes comrofto 'ethouder heeft haast met realisatie opvangplek voor verslaafden Goes lestkappelaar ht voorronde vedstrijden merken Markt Werkstraf voor heling zeeuwse almanak Reclame PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 25 maart 2003 Lpamke van Loon BlKZEE - Schouwen-Dui- ad heeft dringend behoefte ttfn sociaal pension. Men- 1 die nu wegens bijvoorbeeld Lk- of drugsmisbruik over- Ireroorzaken in een buurt, d daar onder begeleiding wonen. Gemeente jiven-Duiveland, ZCAD Iffoningcorporatie Zeeuw- "d onderzoeken nu of op het verschillende, kleinere jhuizen opgezet kunnen wethouder A van der (volkshuisvesting en jÉp) heeft Schouwen-Dui- ;;dregelmatig te maken met üners, die problemen en ïlast veroorzaken in de wijk jjurt waar ze wonen. Het «dan onder meer om alleen- staande ouderen met een alco holprobleem, die zichzelf niet goed verzorgen, of drugsver slaafden, die andere gebruikers thuis op bezoek krijgen Een so ciaal pension zou die eerste groep 'een menswaardiger' be staan kunnen bieden, terwijl het voor de tweede groep de kans kan geven onder begeleiding van die verslaving af te komen Maar Schouwen-Duiveland ontbeert een dergelijke opvang plek. Mensen, die op straat drei gen komen te staan, kunnen te recht bij de crisiopvang van het Leger des Heils. Dat is echter in eerste instantie voor 24 uur. Het gevolg ervan is dat het probleem volgens de wethouder nu in de praktijk terecht komt bij Zeeuwland en de politie. De wo ningcorporatie krijgt klachten van andere, omwonende huur ders. De politie wordt ingescha keld, maar kan de mensen in problemen ook niet verder ver wijzen. ,,Het is een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid hier sa men een oplossing voor te vin den", vindt Van der Wouden. Via de stuurgroep verslavingszorg bekijken gemeente, ZCAD en Zeeuwland samen op welke ma nier Schouwen-Duiveland een eigen sociaal pension kan krij gen, Omdat de verschillende groepen een andere begeleiding nodig hebben wordt nu onder zocht of in een aantal kleinere huizen 'twee of drie' inwoners met problemen bij elkaar ge bracht kunnen worden P. van Doome. directeur van Zeeuw land, legt uit dat bijvoorbeeld een 'foyer de jeunessé', speciaal voor jonge bewoners ingericht kan worden, terwijl in twee an dere pensions juist mensen met drugsproblemen en oudere al leenstaanden, die zich dreigen te verwaarlozen terecht kun- Het sociaal pension voor Schou wen-Duiveland is nu nog in on- dei-zoek. Veel hangt af van in stanties als Emergis of ZCAD, die voor de begeleiding van de bewoners kunnen zorgen. Wan neer het gerealiseerd kan wor den, durft de wethouder daar om nog niet te zeggen. „Er zijn nog geen termijnen genoemd, maar ik heb wel haast Ook Van Doorne vindt dat het sociaal pension snel verder in de stei gers gezet moet worden. Want landelijk is de trend dat mensen 'met gedragsproblemen' steeds minder snel worden opgenomen en langer in een buurt blijven wonen. Daarnaast constateert de Zeeuwland-directeur een 'verharding' van de maatschap pij; bij overlast stappen andere huurders gemakkelijker naar de rechter of de woningcorporatie. Om te voorkomen dat bewoners met problemen 'in de goot' te recht komen, mogen de partijen wat hem betreft 'niet te ver voor zich uitschuiven' Van Doorne: „Op dit moment ontbreekt het systeem gewoon. We leggen nu noodverbanden en vragen om verdraagzaamheid van de omgeving. Maar die ver draagzaamheid is aan het afne- NGEN - Barman Marcel •ger die in 't Kaffee in jelle werkt, heeft de re- Ie voorrondes van de Na- dc iertapwedstrijden ge- iet Arsenaal in Vlissingen n gisteren enkele honder barmensen en eigenaars [horecazaken bijeen voor de riijkse tapwedstrijden. Het «je moet onder meer een uimkraag van ongeveer twee gers dik hebben en het uim moet mooi egaal zijn. »gesteger slaagde daar het ein. Tweede werd Jaco Du it die bij de Westkaap in ikapelle werkt Derde werd aisMijnsbergen van café De mjeboom uit 's Heer Hen- ïderen. In totaal gaan mandoor naar de provincia- fnale die op 8 april in café jofclyn in Middelburg wordt houden. oekomst van randweer fhankelijk van emeente Goes lES - Als de gemeente Goes bord gaat met een bijdrage a 80.000 euro, gaat de trein ide samenwerking tussen de et brandweer en die van «Ie echt rijden. De gemeen- Borsele heeft haar deel van de ook 80.000 euro, al be- gesteld. samenwerk i ng tussen de bei - brandweerkorpsen wordt al mime tijd onderzocht. Heerste wat nu moet gebeu- iishet opstellen van een ge- nlijk brandweerbeleids- waarna de korpsen hun |Oiganisatie tiptop in orde maken. Daarna volgt de je stap de bouw van een benlijke brandweerorga- satie. Voor Goes, blijkt uit het «stel at donderdag wordt Kproken in de raadscommis- emiddelen, moet er nogal wat Mworden uitgetrokken voor telgen brandweerorganisatie iemaalin orde is. Aanpassing Edekazernes in Goes en Wol- artsdijk, formatie-uitbrei- agennog wat kleinere uitga- Hajn nodig. Ook in Borsele nog behoorlijk wat geld Iden gestoken in de eigen nndweerorganisatie. In beide meenten wordt druk gewerkt «een inhaalslag in de ge- itksvergunningen commissievergadering be- Kom 19.30 uur. Advertentie in een aan de Richard van der Voorde, Karin Mijnders en Willem Foekking (vlnr) van scoutinggroep de Watergeuzen St. Willibrordus zijn bezig met schoonmaken van hun onderko men. foto Dirk-Jan Gjeltema door Steffan ter Maat HANSWEERT - Leden van scouting groep de Watergeuzen St. Willibrordus uit Vlissingen zijn op de scheepswerf van Hansweert begonnen met het on derhoud van hun onderkomen, het schip met de naam Nummer 70. De on derzijde wordt schoongestoken, waar na het schip een nieuwe verflaag krijgt. Het schip van zo'n vijftig meter lang werd jaren geleden gekocht van het mi nisterie van Defensie en ligt inmiddels zes jaar in het Kanaal door Walcheren aan de kade bij de Koningsweg in Vlis singen. De Nummer 70 werd omstreeks 1915 gebouwd en had bij Defensie een geheime functie en tot op heden is nooit bekend geworden om welke functie het ging. Omdat het schip jaren stil heeft gelegen zat de onderkant vol aangroeisel uit het water en was onderhoud noodzakelijk. Gistermiddag werd het schip in Hans- weert in het dok geduwd - de boot heeft geen motor - en gingen de vrijwilligers van de scouting aan de slag. „We steken het schip zelf schoon om kosten te besparen", legt scoutings- teamleider Richard van der Voorde uit. „Het valt ons overigens mee hoe de toe stand van de onderkant van de boot is. De hoeveelheid aangroeisel is minder dan we gedacht hadden. Daardoor heb ben we mi nder werk en valt de eventue le schade ook wel mee. Als we alles schoon hebben, wordt door het perso neel van de scheepswerf de wanddikte opgemeten. Daar waar deze te dun blijkt, moet de wand worden opgelast. Vervolgens komt er een nieuwe verflaag op. Het schip wordt tot de boeiboord rood geverfd en krijgt daarmee dezelf de kleur als onze kleine bootjes die door de kinderen worden gebruikt." Van der Voorde hoopt dat het schip be gin volgende week weer teruggeduwd kan worden naar Vlissingen. Voordat dat zover is, moet er nog wel enig werk worden verzet. De teamleider verwacht dat het schoonsteken van de boot staat voor twee volle dagen werk voor zo'n dertig man. Hoewel de scoutingsleiders en ook ouders er hun vrije tijd insteken, geeft het werk volgens Van der Voorde veel voldoening. „Het is natuurlijk wel een schip waar je in de loop der jaren van gaat houden. Het geeft wat dat betreft ook een goed gevoel om aan het onderhoud en aan een goede staat van de Nummer 70 mee te werken." Grow Markt 11-13 I tl 4461 AH Goes Tel.: 0113 227607 door Famke van Loon BL'RGH-HAAMSTEDE - De VVV Schouwen-Duiveland staat weer op de rails. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft vertrouwen in het uitge werkte beleidsplan tot en met 2006. Met het kantoor in Haam stede als onderpand heeft de Rabobank een lening van 200.000 euro verstrekt. Het be langrijkste resultaat is voor het stichtingsbestuur dat de parti cipanten weer vertrouwen in de organisatie hebben. Penningmeester W van den Ak ker en secretaris P. de Haas zijn tevreden over deze behaalde re sultaten. Met name de steun van de ondernemers heeft ervoor ge zorgd dat een vicieuze cirkel doorbroken is. Financieel ge zien staat de organisatie er hier door inmiddels stukken beter voor dan enkele maanden gele den. Met de lening kan het stich tingsbestuur de laatste open staande rekeningen en schulden betalen. Van den Akker: „Dan kunnen we weer normaal zaken gaan doen." De eilandelijke WV krabbelt langzaam maar zeker uit een diep dal. Vier maanden geleden nog balanceerde de Stichting VW-Info Schouwen-Duive land op de rand van faillisse ment. Intern gekrakeel en met name de financiële sores trok ken de club steeds verder naar beneden. Want met een fikse schuldenlast en amper liquide middelen om dat gat te dichten of de lopende rekeningen te be talen hadden de grote geld schieters - gemeente en bank - weinig zin extra geld in de orga nisatie te steken. Eerst moest ondernemend Schouwen-Dui veland maar laten zien dat zij haar schouders eronder wilde zetten. 'Een kat en muis spelle tje' volgens woordvoerder en se cretaris De Haas waarbij ieder een op elkaar zat te wachten. Gezonder Inmiddels ziet de toekomst er voor de WV gezonder uit. De organisatie lijkt in ieder geval de broodnodige steun van de on dernemers te krijgen. Tot nu toe heeft de stichting al vijftien pro cent meer aan contributie-in komsten binnengehaald dan in heel 2002: bijna 71.000 euro nu tegen 61.533 euro vorig jaar. De Haas maakt daarbij wel de kanttekening dat de leden vol gens het nieuwe contributie- systeem aanzienlijk meer moe ten bijdragen, maar dat ander zijds pas tachtig procent van de rekeningen de deur uit is. Het feit dat het merendeel on danks de verhoging snel heeft betaald, laat wat het bestuur betreft zien 'de ingeslagen weg de goede' is. Daarnaast is het reddingsplan, dat in december werd geschre ven, verder uitgewerkt tot een beleidsplan tot en met 2006. Hierin staat onder meer uitge legd hoe de WV met haar kan toren wil omgaan. Het pand in Haamstede, dat van de stichting zelf is en waar het kantoor is ge vestigd, blijft de hoofdvesti ging. Brouwershaven, Bruinis- se, Renesse en Scharendijke krijgen twee maanden per jaar een bemand informatiepunt. Het pand aan de Nieuwe Haven in Zierikzee blijft volgens De Haas voorlopig ook overeind, zoals de gemeente wil. Met het vertrouwen van de on dernemers en van de gemeente wil ook de bank de eilandelijke WV steunen. Gisterenavond is in Hotel De Zeeuwse Stromen de akte ondertekend: met het kantoor in Haamstede als on derpand heeft de VW een le ning gekregen van 200.000 euro Daarmee kan de organisatie haar laatste schulden aflossen en haar liquiditeit verbeteren: de lopende rekeningen als de sa larissen kunnen betaald wor den. Penningmeester Van den Akker benadrukt dat het een 'misverstand is dat de bank ge aarzeld' heeft. Helemaal uit het bos is de door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het rookverbod in door de overheid gesubsidi eerde instellingen gaat ten koste van de exploitatie van dorps huizen. Daar is wethouder A. van der Wouden van de gemeen te Schouwen-Duiveland van overtuigd. Van der Wouden vindt dat de regelgeving te ver is doorgeschoten. „Als een dors- huisbeheerder ervoor beboet wordt en die boete niet betaalt maar het voor laat komen ga ik graag mee naar de rechter." De tabakswet is glashelder. In voor het publiek toegankelijke en door de overheid gesubsidi eerde instellingen of accommo daties - zoals dorpshuizen en sportkantines - mag niet wor den gerookt. Tenzij er speciaal voor dat doel een afgescheiden ruimte is ingericht, maar die ruimte mag dan ook alleen maar voor dat doel worden gebruikt. Wie zich niet aan de rookregels houdt kan een forse boete krij gen. Het Oosterscheldezieken- huis in Goes had de twijfelach tige eer in Zeeland de eerste instelling te zijn die een boete kreeg voor het overtreden van het rookverbod. Van der Wouden vindt de regels veel te ver gaan. „Ik vind het echt verschrikkelijke maatre gelen. De regel dat je tijdens openbare bijeenkomsten niet mocht roken werkte naar mijn idee goed. Het algehele rookver bod brengt dorpshuizen gewoon in problemen Als gemeente kunnen wij dorpshuizen alleen in stand houden door er een be heerder in te zetten. Die krijgt daar een zeer beperkte vergoe ding voor en verder moet hij zien dat hij zelf een leuke omzet draait. Door een rookverbod worden die mogelijkheden heel beperkt." Het rookverbod voor dorpshui zen geeft in de visie van Van der Wouden concurrentieverval sing. „Je ziet al dat mensen een bijvoorbeeld een trouwfeest ei genlijk in een dorpshuis hadden willen vieren, maar daar nu vanwege dat rookverbod van afzien en een ruimte in een café huren voor dat trouwfeest. Je ziet ook dat clubs hun cluba vonden niet meer in het dorps huis houden, maar in het café. Vanwege dat rookverbod. Van der Wouden voorziet in de toekomst oplopende exploita tietekorten bij de dorpshuizen op Schouwen-Duiveland. De gemeente, redeneert hij verder, wil de dorpshuizen in stand houden en zal de gaten in de ex ploitatie moeten vullen. Het geen een hoop geld, gemeen schapsgeld, kost. Handhaving Op overtreding van het rookver bod staan forse boetes. De ge meente heeft de dorpshuisbe heerders laten weten dat de gemeente niet voor dergelijke boetes gaat opdraaien. Hand having van het rookverbod is de verantwoordelijkheid van de dorpshuisbeheerder. Van der Wouden haast zich te zeggen dat hij op zich positief staat tegenover maatregelen om het roken terug te dringen. Al leen vraagt hij zich af of een al geheel rookverbod in dorpshui zen en sportkantines daaraan bijdraagt. „Ik denk dat het veel beter zou zijn om als overheid geld en energie te steken in het motiveren van mensen om te stoppen met roken, MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 38-jarige inwoner van Noordgouwe voor heling ver oordeeld tot veertig uur werk straf De man had vorig jaar september een fiets met een af gebroken slot in zijn bezit, ter wijl hij kon weten dat de fiets afkomstig moest zijn van dief stal. In de uitspraak werd reke ning gehouden met zijn straf blad. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting Hospice Schouwen-Duiveland verwacht op korte termijn de laatste financiële gaten voor de bouw van een voorziening voor terminale patiënten in Zierik zee te kunnen dichten. De organisatie heeft al meer dan de helft van het investeringsbe drag in de vorm van toezeggin gen 'binnen', aldus stichtings voorzitter W. Obbink. Daarnaast wordt volgens haar de laatste hand gelegd aan ge sprekken met 'een hele grote in stelling' die bereid is fors bij te dragen in de realisatie van een accommodatie waar terminale patiënten in huiselijke sfeer hun laatste levensfase kunnen door brengen. De bouw en het begin van een hospice in Zierikzee vergen 850.000 euro. Met de Ooster- schelde Thuiszorg is inmiddels een werkovereenkomst geslo ten. Het personeel dat in het hospice aan de slag gaat, komt in dienst van de instantie en wordt vervolgens gedetacheerd. Daarnaast is de stichting in overleg met de koepel van zorg centra Arcus Schouwen-Duive land over samenwerking, zegt Obbink. Verschillende inzamelingsac ties voor realisatie van de voor ziening zijn een succes. Zater dag werd de verkoop voor dit doel van de zogenaamde Platte van Schouwen afgesloten. In to taal gingen er meer dan acht duizend van de zoete broden (een soort grote bolus) over de toonbank, aldus E. Kik van de initiatiefnemende Soroptimis- tenclub. „En dat terwijl we wa ren uitgegaan van zo'n driedui zend stuks. De smaak slaat aan, bovendien is het een typisch streekproduct en dus leuk om weg te geven of -als toerist- mee naar huis te nemen. De actie heeft volgens Kik bijgedragen aan de bekendheid en de nood zaak van het fenomeen hospice op Schouwen-Duiveland. Kik verwacht dat de Platte van Schouwen bij een aantal bak kers gewoon in het assortiment blijft De broodjes hebben bij elkaar 12.500 euro opgeleverd. Dat be drag wordt volgende maand of ficieel overgedragen. Ook de verkoop van het beeldje ('Be proefd maar niet gebroken') van A. Braat door de Rotaryclub slaat aan. Inmiddels zijn vijf honderd exemplaren van de mi niatuurreplica voor een bedrag van 150 euro per stuk van de hand gegaan, aldus Obbink, waarvan ook weer een deel be stemd is voor financiering van het hospice. De Stichting Hospice Schou wen-Duiveland heeft nog altijd geen zekerheid over de nieuw- bouwlocatie in Zierikzee. Om wonenden van de beoogde plek aan de Frederik Hendriklaan hebben bezwaar tegen een te centrale ligging van de voorzie ning voor hun deur. De gemeente onderzoekt nog al tijd de mogelijkheden voor die locatie, terwijl ook de project ontwikkelaar die het stekje wil schenken, eventuele alternatie ven bekijkt in de directe omge ving. I Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing C-J hoekman"*"' Noordzandsiraat 6. Yerseke(0113) 57 29 07 Met het kantoor in Haamstede als onderpand voor de lening heeft de VW Schouwen-Duiveland zicht op een gezonde toekomst. foto Marijke Folkertsma Schouwen-Duivelandse VVV nog niet, maar volgens de woordvoerder ziet het er goed uit. Langzaam maar zeker ont staat eindelijk een 'écht eiland- brede' toeristenorganisatie, die professioneel geleid wordt door de nieuwe directeur J. Klap wijk. De Haas: „De VW begint in een goede startpositie voor het seizoen en kan een goede start maken voor de komende jaren." Toen de dokter het receptje uitschreef, zag die Thoolse patiënt het opeensop de pen van de arts stond met grote letters Viagra, zoals de farmaceutische industrie wel vaker gebruiksvoor werpen pleegt te versieren met hun topmerken om ze vervolgens gul weg te schen ken. Dat wist de patiënt ook. „Krijg je die bij vier tabletten cadeau''", informeerde hij De huisarts in kwestie heeft de pennen overigens niet meer. Hij vond ze toch geen reclame voor z'n praktijk...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29