Marketing Regio-VVV crijgt steun PZC Goes ontstemd over Vief wijk vereniging Met water zo ver mogelijk de lucht in Sanering grond stadskantoor duurder Strandposten op Walcheren krijgen hartapparatuur 13 \oord-Beveland geeft geld Drankrijder moet boeten Kledingbeurs Beurs Scouts ruimen zwerfafval op Auto in de sloot langs A58 Boete voor tractorbestuurder Rietkragen in brand Beschonken bromfietser op de bon Inrijverbod deel Hogezoom Ree komt om bij aanrijding Handtas uit auto gestolen Cd The Druids Taxatie munten Auto weg Concert «irMieke van derJagt BSENKERKE - Het dage gemeentebestuur van ird-Beveland wil de Regio- \y waarin de gemeenten issingen, Veere en Noord-Be- land participeren, een bud- jbsidie geven van 66.000 per jaar. jgrootste deel van dat bedrag bedoeld voor de gastheer- ictie die de VW voor Noord rand moet vervullen: ÖOQ euro. jbedrag van 6.000 euro is be- jmd voor algemene marketing promotie en de rest, 7.000 eu- moet worden gereserveerd agenda DES-Leger des Heils, 10.00-13.00 uur: mmelmarkt; Grote kerk, 13.30 uur: Ca- onbespeling door Sjoerd Tamminga; «jiidatiecentrum De Lindenhof, «-17.45 uur: bewegen voor Astma ..DP-patiénten; SLUE - Jongerencentrum Trinnety, 1130 uur Computerinloopoch- dvoor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: i kaarten voor ouderen; 14.00 IBBENDIJKE De Meiooom, 18.45 Jongens en meisjesclub voor groep :e"8; U1NINGEN Ons Dorpshuis, 00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 3016.30 uur vrouwenclub senioren; 19.30-20.30 uur: Conditietrai- ig bij Omni-Sport Reimerswaal; Ge- «ntehuis, 19.30uur: raadsvergade- MELDINGE - Dorpscentrum De We- 1-17.00 uur; Kaarten en biljar- -3telSmits, 20.00 uur: Klaverjassen; JLPHAARTSDIJK De Griffioen, JO-22 00 uur: Line Dance door Coun- OabTheSounthern Riders, BEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 :flondvaart Oosterschelde; Gymzaal btaan, 09.00-10.00 uur Conditietrai- gvoor 50-plussers. ior Rolf Bosboom OES - Het Gocse gemeentebe- ■doet zijn uiterste best om ewijkactiviteiten in de Goese dder op korte termijn weer in wijk onder te brengen. De ga- iedat dat ook voor honderd ent lukt. kan het echter niet i college van B en W ant- Dordt dat op een brief van de ijkvereniging Goese Polder. liet vorige maand weten chgrote zorgen te maken over voortgang van het vereni- igsleven in de Goese Polder, de grote brand die het wijk- strum en twee basisscholen is de jaarwisseling ver- tte. [stadskantoor is nogal ont- i gereageerd op de brief, it sinds de brand juist alles iet werk wordt gesteld om de -olen en de wijkactiviteiten goed mogelijk onder te bren- Sörige week, tijdens raads- gadering, zei M. Dieleman ÏA) gepikeerd te zijn over de id en de toonzetting van de REDACTIE bevelanden/tholen Voorstad 22 'ostbus31 ^60 AA GOES lel: (0113) 273000 fax:10113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom ^ridHuibers W eke van derJagt 5oöPaardekam Steffan ter Maat jsntrale redactie Oostsouburgseweg 10 fostbus 18 WM VLISSINGEN 10118) 484000 «101181470102 tmail: redactie@pzc.nl nternet •ww.pzc.nl '■mail: web@pzc.nl MIDDELBURG - Een 50-jarige drankrijder uit Colijnsplaat is gisteren in Middelburg veroor deeld tot zes maanden rijont zegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk en 500 euro boe te. De man veroorzaakte op 16 ja nuari in zijn woonplaats een on geval. Hij schepte een voetgang ster die op het trottoir wilde stappen. Het slachtoffer moest dinsdag 25 maart 2003 met beenbreuken, gebroken ribben en een gekneusde long naar het ziekenhuis. De verdachte had na het onge val wel het alarmnummer ge beld, maar hij was niet terugge keerd naar de plaats van het ongeval. Omdat hij van de schrik nog ze ven flesjes bier had gedronken, vond politierechter M. Meeuw- isse de uitkomst van de blaas- test niet maatgevend voor de straf. Van het alcoholpercenta ge van 790 microgram, vastge steld door het ademanalyseap paraat. werden de zeven flesjes bier afgetrokken. Officier van justitie G. Ooster- veld tilde zwaar aan de omstan digheden van het ongeval en eis te een jaar rijontzegging en tachtig uur werkstraf. Maar po litierechter Meeuwisse voelde meer voor de suggestie van raadsman E. Smit om de rijont zegging tot drie maanden terug te brengen, waarbij er rekening moest worden gehouden met het feit dat verdachte beroeps chauffeur is. Bij een jaar rijont zegging zou hij ontslagen wor den. voor projectsubsidies. Een voorstel voor de budgetsubsi- die, waarom de VW had ge vraagd, komt aan de orde tij dens de raadsvergadering die donderdag wordt gehouden. De post die gemeente in de begro ting voor de VW heeft gereser veerd moet met ruim 2.500 euro omhoog omdat de periode van vijf jaar, die voor de budgetsub sidiëring wordt gesteld, al dit jaar ingaat. In volgende jaren zal rekening worden gehouden met het nu vast te stellen be drag. In het voorstel wordt niet gerept over een eventuele verhuizing van het VW-kantoor uit Wis- senkerke naar Kortgene of Kamperland. De gemeente raadsleden lieten eerder weten daarvoor te voelen. De gast heerfunctie van de VW- het uit reiken van landkaartjes, foldertjes en adviseren over ver blijfsmogelijkheden en evene menten, zou volgens de raad veel beter plaats kunnen vinden op plaatsen waar de meeste toe risten komen. Gratis De VW zelf wil echter voor zichtig zijn met verhuisplan nen. De gemeente heeft het kan toortje in Wissenkerke gratis beschikbaar gesteld. Zodra er huur moet worden betaald, schiet de budgetsubsidie weer tekort. Overigens is het college van burgemeester en wethouders van Noord-Beveland ervan overtuigd dat de Regio-WV nu eindelijk goed draait en zich goed van haar taken kan kwij ten. De raadsvergadering wordt ge houden in het gemeentehuis in Wissenkerke en begint om 19.30 brief. Na de brand zijn de vele wijkactiviteiten op diverse plaatsen in de stad onderge bracht. Momenteel wordt er ge werkt aan een oplossing voor de komende periode van ongeveer drie jaar, in afwachting van het moment waarop een nieuw wijkgebouw gereed is. De wij kvereniging hecht veel waarde aan een 'centrale basis voorziening' in de wijk voor de komende jaren. Daar moeten in elk geval de mensen terecht kunnen die minder makkelijk naar plaatsen elders in Goes kunnen, zoals kinderen en ou deren. Verder dient er een ont moetingsruimte te zijn en een vergaderplaats voor de wijkver- emging. In de bewuste brief meldde de vereniging er niet gerust op te zijn 'dat uw college dit concept onderschrijft'. De vrees bestaat dat clubs op diverse locaties moesten worden ondergebracht 'waarbij geen onderlinge band meer mogelijk is, er geen bin ding meer is met de wij kde con tinuïteit in gevaar komt en het niet mogelijk is voor de wijkver- eniging om ondersteuning te bieden aan de wijk en aan de ac tiviteiten van de wijk'. Dat zou 'een afbraak van de sociaal-cul turele en ontspanningsactivi teiten in de Goese Polder bete kenen', aldus de vereniging. Betho In zijn antwoord geeft het colle ge van B en W aan dat alles in het werk wordt gesteld om de beste oplossing voor de wijk te bie den. Bij het ZLM-kantoor kun nen dagactiviteiten worden ge houden, voor de avonden en weekeinden biedt de Betho een oplossing. Verder wordt uitge gaan van een tijdelijk wijkcen trum in de vorm van vier nood- lokalen nabij de tijdelijke huisvesting voor basisschool 't Noorderlicht. Daarmee moet in elk geval het grootste deel van de activiteiten in de wijk zelf kunnen worden ondergebracht, verwacht het gemeentebestuur, al vraagt een goede oplossing enige tijd. Hoewel er een uiterste inspan ning zal zijn, kan dit toch bete kenen dat niet alle activiteiten die plaatsvonden in De Spinne geherhuisvest kunnen worden. Als dit het geval is, dan zal het met name gaan om niet-wijkge- bonden activiteiten. Het uit gangspunt is dat in elk geval de kinderactiviteiten zo veel mo gelijk in de noodvoorziening zullen plaatsvinden door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Niek van Erk (17) uit Terneuzen en Remco Addink (17) uit Zaamslag wa ren van tevoren gewaar schuwd door natuurkundedo- cent Kees Somers van het Zeldenrust-Steelantcollege: 'het bouwen van een waterra ket is besmettelijk en werkt verslavend'. Somers wist waar hij over praatte want hij bouwt ze al drie jaar. De natuurkundele- raar kreeg ook gelijk. Want zo wel Niek als Remco zijn sinds oktober vorig jaar vrijwel da gelijks in de weer met de bouw van de perfecte waterraket. Het 'virus' heeft inmiddels zelfs zo ernstig toegeslagen dat de twee Atheneumleerlin gen van het Zeldenrust-Steel antcollege zaterdag 29 maart meedoen aan een landelijke wedstrijd waterraket schieten in Amsterdam. Ze meten daar de kracht van hun raket met die van zo'n dertig andere teams. Het wedstrijdelement is sim pel; de raket met zo hoog mo gelijke snelheid (en dus ook zo hoog mogelijk) lanceren. Bij een (horizontale) proefvlucht heeft het model van Niek en Remco al een afstand van drie honderd meter overbrugd. Fietspomp Eindexamenkandidaat Niek moest voor natuurkunde een praktische opdracht maken en werd door een klasgenoot at tent gemaakt op de waterra ket. Dat is een gedeeltelijk met water gevulde fles, waarin de lucht eerst met een fietspomp onder hoge druk (veertien bar) wordt gezet, waarna de lance ring volgt. ,,Je neemt een lege limonade- fles en plakt daar met tape een tennisbal stevig op vast om een punt te maken. Uit een lege wasmiddelflacon snijden we drie vinnetjes, die met tape aan de onderkant aan de fles worden bevestigd", legt Rem co het bouwprincipe grofweg uit. Het lanceerplatform be staat uit een ondergrond waar een koperen buis in een hoek op is bevestigdDe raket wordt daar met behulp van een kurk aan vast gemaakt. Door met een fietspomp lucht in de fles te pompen, wordt het water uitgeperst. De raket krijgt zijn stuwkracht door de water druk. Niek en Remco hebben inmid dels de nodige lege plastic fris drankflessen 'verspeeld' in hun streven een zo stabiel mo gelijke raket te bouwen, de be- Eén van de waterraketten van Niek van Erk en Remco Addink heeft al een afstand van driehonderd meter overbrugd. foto Wim Kooyman langrijkste eigenschap voor het projectiel. „Het grootste probleem in het begin was, dat het puntje het niet hield. We hebben geprobeerd de punt lichter te maken, maar dan vliegt ie niet. Er zijn wel tig flessen doorheen gegaan. Op den duur moest ik ze van mijn moeder zelf gaan kopen, want daar ging elke keer weer vijftig cent statiegeld", lacht Remco. De twee zijn razend benieuwd naar de bouwkunsten van de concurrentie tijdens de wed strijd die is uitgeschreven door het wetenschapsmagazine Natuur en Techniek. „Er zit ten deelnemers bij van univer sitair niveau met heel wat meer kennis dan die twee", zegt Somers, die niettemin veel vertrouwen heeft in de ca paciteiten van Niek en Remco „Ze kunnen zo aan de slag bij de NASA De natuurkunde- leraar bouwt zelf al drie jaar waterraketten en ziet in deze hobby een uitstekende manier om 'op speelse wijze studenten te stimuleren om met natuur kunde aan de slag te gaan'. Niek heeft nog geen cijfer ge kregen voor zijn uit de hand gelopen natuurkundeproject over de waterraket. „Maar als we in Amsterdam eerste wor den, eis ik wel zeker een tien." Meer informatie over het bou wen van een waterraket is te vinden op de educatieve inter netsite van het Amerikaanse ruimtevaartcentrum NASA: quest, arc. nasa.gov /spacetea chers/rockets/act 10.htmX door Rolf Bosboom GOES - De bodemsanering op de plaats waar het nieuwe stadskantoor van de gemeente Goes komt, pakt duurder uit dan verwacht. Er was een be drag van 136.000 euro voor opzij gezet, maar de werkzaam heden kosten in totaal 316.000 euro. Op de kavel tussen het Hollan- diaplein en de M. A. de Ruyter- laan heeft onder meer een gara gebedrijf gestaan. Tot voor kort stond er ook een van de twee ge bouwen van basisschool De Zuidwesthoek, die inmiddels is verhuisd naar de wijk Ouvertu re. Het oude pand is vorige maand gesloopt Al langer was bekend dat het terrein op diverse plaatsen flink vervuild is. Het gaat daarbij vooral om zware metalen, zoge heten pak's (polycyclische aro matische koolwaterstoffen), minerale olie en vluchtige aro maten. In het grondwater zijn eveneens oliën en aromaten aangetroffen. Een deel van de sanering is al uitgevoerd. Zo zijn de onder grondse tanks van de vroegere garage verwijderd. Vanwege wegwerkzaamheden ter hoogte THOLEN - Op het Thoolse in dustrieterrein Welgelegen in een hal aan de Ambachtsweg 13c vindt woensdag 26, donder dag 27 en vrijdag 28 maart een zomerkinderkleding- en speel goedbeurs plaats. De openings tijden van de beurs zijn respec tievelijk 9.00 tot 12.00 uur, 13.30 tot 16.30 uur en 9.00 tot 11.30 uur. Het is de bedoeling dat de bodemsanering binnenkort begint. van de W Barentszstraat is be gin vorig jaar een deel van de verontreiniging nabij de school opgeruimd. Toen bleek dat de vervulling op die plaats verder doorliep dan verwacht. Mede daardoor gaat de sanering meer kosten dan waarmee de ge meente rekening had gehouden. De werkzaamheden die al zijn uitgevoerd, hebben 50.000 euro gevergd. De rest gaat 316.000 euro kosten, terwijl er nog 136.000 euro beschikbaar is. De gemeente kan het tekort betalen doordat zij haar budgetten voor bodemonderzoeken en -sane ringen de afgelopen twee jaar niet heeft opgemaakt De rest wordt gehaald uit het budget voor dit jaar, met het risico dat er later dit jaar geen geld is voor andere onderzoeken of sanerin gen. Het is de bedoeling dat de bo demsanering binnenkort be gint, zodat in mei de voorberei dingen voor de bouw van het nieuwe stadskantoor in gang kunnen worden gezet. De KAPELLE - Speel-o-theek De Schatkist houdt vandaag een beurs voor kinder(zomer) kle ding en tweedehands speelgoed Ze wordt gehouden in De Vroone aan de C. D. Vereekes- straat en duurt van 9.00 tot 11.30 uur. foto Dirk-Jan Gjeltema gemeente hoopt het nieuwe pand begin 2005 in gebruik te 's-GRAVENPOLDER - Scou tinggroep De Voortrappers uit 's-Gravenpolder ruimt zaterdag 29 maart zwerfafval op. Dat gebeurt in het kader van de landelijke scouting schoon- maakdag. De scouts ruimen af val op in het gebied rondom de sporthal in 's Gravenpolder, de waterspeeltuin en de bosstrook Langeweg/Populierenstraat. KRUININGEN - Op de A58 ter hoogte van Kruiningen is zon dagmiddag een 22-jarige man uit de gemeente Heusden met zijn auto in de sloot beland. De bestuurder lette even niet op en botste bijna op een voorganger. Om een botsing te voorko men week hij uit naar links waardoor hij in de berm belandde. Na een stuurcorrectie vloog de auto over de kop het talud in De bestuurder kwam met de schrik vrij, zijn auto raakte flink beschadigd. KRUININGEN - Een 32-jarige man uit de gemeente Borsele heeft maandagmiddag op de N289 te Kruiningen een boete gekregen van 57 euro Hij reed met een landbouwvoertuig (tractor en tweewielige aanhanger met zand) op de autoweg tussen de N60 en Luchtenburg. VEERE - Langs het Vëerse Meer tussen Vrouwenpolder en Veere stonden gistermiddag rietkragen in brand. Twee brandweerwagens waren ter plaatse. De brand woedde over een lengte van 300 meter en een breed te van 100 meter ZIERIKZEE - Een 23-jarige bromfietser uit Zierikzee is gis terochtend rond vier uur op de Schuurbeque Boeijestraat in Zierikzee door de politie betrapt op rijden onder invloed. De man had drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol genut tigd. De Zierikzeeënaar kreeg een rijverbod van acht uur en een dagvaarding. Hij moet zich te zijner tijd tegenover de rechter verantwoorden voor zijn gedrag. RENESSE - Vooruitlopend op definitieve verkeersmaatrege len in het kader van landinrichtingsproject Schouwen-West stelt de gemeente Schouwen-Duiveland een tijdelijk inrijver bod in voor de Hogezoom tussen de aansluiting met de Pauw- lijntjesweg en de Kooijmansweg. Doorgaand verkeer wordt geacht gebruik te maken van de recreatieverdeelweg, die nog in aanleg is. Het is de bedoeling dat het werk aan die recreatie verdeelweg voor 18 april wordt afgerond. NOORDWELLE - Een aanrijding op de Kuijerdamseweg hij Noordwelle heeft zondagavond het leven van een ree gekost. Het dier stak plotseling de weg over waar net een auto, be stuurd door een 57-jarige inwoner van Schouwen-Duiveland naderde. De automobilist kon het dier niet meer ontwijken en bij de botsing die volgde was het dier op slag dood. De schade aan de auto bleef beperkt tot een gedeukte bumper SCHARENDIJKE - Uit een afgesloten auto geparkeerd op de Brouwersdam te Scharendijke werd zondag tussen 15.00 uur en 15 30 uur een handtas weggenomen. In de handtas zaten een gsm, een portemonnee met daarin en kele tientallen euro's, een bankpas en een sleutelbos. Walcheren: gekozen. Die stranden zijn moeilijk bereikbaar voor ambu lances." Vorige week werd de Vlissingse strandwacht opgeroepen voor een incident in de buurt van Zoutelande. „Een vrouw was onwel geworden door proble men met haar hart. Het was niet eenvoudig om het strand te be reiken. Af en toe moesten we zelfs door het water rijden. We hadden de defibrillator stand by. Maar gelukkig kwam ze er zondergebruik bovenop." Voor dit onderzoek krijgt Vlis- singen een speciale oefenpop De strandwachten kunnen elk vrij uurtje benutten om te leren omgaan met de defibrillator. „De strandwachten van Vrou wenpolder krijgen alle trainin gen en ook leren ze zorg op maat te geven, maar ze krijgen geen pop De verschillen worden be keken en die resultaten dienen voor de ontwikkeling van een goede methodiek." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Alle Walcherse strandposten beschikken bin nen afzienbare tijd over een de fibrillator. Dit seizoen krijgen circa 45 strandwachten van de posten Vrouwenpolder en Vlis- singen een training over het ge bruik van een defibrillator, ge koppeld aan een opleiding 'zorg opmaat'. „Er zullen door dit ap paraat levens worden gered", voorspelt A. Dijkstra van het badstrand Vlissingen. Na Vrouwenpolder en Vlissin gen volgen de strandwachten van de zeven overige Walcherse posten. Slechts een paar strand posten in Nederland beschik ken al over een defibrillator. „Ik voorspel dat er spoedig langs de hele Nederlandse kust defibril- latoren voorhanden zijn." De tijd van het EHBO-koffertje en de brancard is voorbij, zegt Dijkstra. Er moet een stan daardcursus worden ontwik keld voor strandwachten, waarbij de moeilijkheidsgraad van de cursus wordt bepaald. De kennis over de defibrillator en de vaardigheden moeten aan te leren zijn en vervolgens wor den onderhouden. Voor de ontwikkeling van die leermethoden zijn Vlissingen en Vrouwenpolder uitgekozen. Zij doen mee aan het onderzoek dat door W. de Vries (van het Oranje Kruis), J. Bierens (AC Vrije Uni versiteit) en R. Koster (afdeling cardiologie van het AMC Am sterdam) wordt begeleid, Dijk stra: „Wij worden, zoals het er nu uitziet, ongeveer twee jaar gevolgd." Veel strandwachten zijn maar een paar weken per seizoen actief. „We vragen van de strandwachten wel om met zo'n apparaat te kunnen omgaan. Vandaar dat training op maat belangrijk is." De methode moet zijn gericht op het hoogste ren dement tegen een zo laag moge lijke inspanning, financieel en wat studie-inspanning van de cursist betreft Ambulances Het apparaat kan het hart van een drenkeling door toediening van stroomstoten wreer op gang brengen. Bij goed en snel ge bruik is de overlevingskans het grootst. „Daarom hebben de onderzoekers voor Walcheren KORTGENE - De folkband The Druids presenteert zaterdag de eerste cd in café De Graaf van Buuren in Kortgene. De groep, die bestaat uit vijf muzikanten, speelt vooral nummers met een Iers gehalte. De presentatie begint om 22.00 GOES - In het Van der Valk ho tel Goes aan de Anthony Fok kerstraat vindt zaterdag een taxatie-bijeenkomst plaats. Be zoekers kunnen daar gratis de waarde van munten, bankbil jetten en penningen laten taxe ren. De beurs begint om 13.30 uur. KORTGENE - Op de Galgen- dijk in Kortgene is zondag een zwarte Volkswagen Golf ca briolet gestolen. GOES - De Continental Kids, een groep kinderen van 8 tot en met 12 jaar, geven zaterdag 29 maart een concert. Het concert begint om 16.00 uur in de Be- thelkerk in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27