&oes moet praten over budget 11 Rotonde moet N254 veiliger maken chouwen heeft ehoefte aan ociaal pension Groot onderhoud voor Nummer 70 tkJ 10 juniek Plannen politieke partijen zijn te duur Toekomst brandweer afhankelijk van Goes cpmfbrtD - jmerken (strijding overlast goederenvervoer moet sober Temeuzen regelt hulp illegale vluchtelingen zeeuwse almanak Reclame BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 25 maart 2003 prRnlf Bosboom j£s - Het geld dat beschik- „isom de hinder van het jerenvervoer per trein tegen nan. is beperkt. Niettemin is »r de gemeenten ruimte om Verhandelen over de te ne- j maatregelen. Dat zei A. slberg. namens ProRail lei van het Sloelijnproject, gis- jvondin de Goese raadscom- sie grondgebied. commissie besprak het .stisch onderzoek dat is uit- oeid naar aanleiding van het ■emende treinverkeer, als cjg van de groei van het sgëbied en de aanleg van de seischelde Container Ter- ii(WCT). Uit het onderzoek 1 dat alleen al in Goes zes meter aan geluidsschermen zijn, tot soms vier meter l Daarnaast moet bij een «I aantal huizen gevelisola- vorden toegepast. dat forse hinder vreest een toename van het aantal icerentreinen, heeft grote giemet het idee van geluids- fnnen. Projectleider Speel- van ProRail deed ivond een beroep op de :eente om in elk geval 'on aking terms' te blijven en id daarvoor naar eigen zeg- 'dereikende hand'.Als het is met geluidssanering, moeten we wel met elkaar fssprek blijven." ivenschap njksoverheid heen 5,3 mil- euro beschikbaar gesteld maatregelen om de over- tegen te gaan. Provincie en nschap Zeeland Seaports daar elk één miljoen euro nop. CDA'er M. Dieleman rade echter voor dat alleen je geluidsschermen in Goes :zes miljoen euro gaan kos- .Dan praat ik nog niet over ast" Speelberg erkende dat budget 'krap' is. ,,Het pro- iisernstig beperkt in zijn fi- nciele middelen. Dat bete dat we sober en doelmatig moeten opereren." Niettemin, zo zei de projectleider, valt er nog wel wat te onderhandelen. Hij heeft een budget voor de uit voering van het totale Sloelijn project, waarbinnen nog wel wat valt te schuiven. De Goese politiek ziet echter in meerderheid alleen een afdoen de oplossing in de aanleg van een apart goederenspoor langs rijksweg A58 of eventueel het verdiepen of 'ondertunnelen' van de bestaande lijn. Speel berg achtte die mogelijkheden niet realistisch. „Dan praat je over een factor tien van het be schikbare budget." Wethouder M. 't Hart liet weten dat de gemeente er niet over denkt om het gesprek met Pro- Rail af te houden. Integendeel, wat hem betreft moet er zo veel mogelijk communicatie zijn, met zowel de direct betrokken instanties als met de gemeente raad en de burgers. Het grote probleem voor Goes is dat het spoorwegverkeer voor tal van problemen zorgt, die in samen hang zouden moeten worden bekeken. Daarvoor is veel on derzoek nodig. Reimerswaal Op vragen van S. Heijning (WD ontkende ProRail dat er sprake is van mogelijke sloop van enke le woningen die dicht bij de spoorlijn staan. In Goes bestaan die situaties niet, maar wel in de gemeente Reimerswaal. Het gaat daar vooral om stations woningen en huizen nabij over gangen. De WD, voorstander van de WCT, vond als enige dat Goes veel gretiger de reikende hand van ProRail zou moeten aanne men. „Anders lopen we het risi co dat we uiteindelijk met lege handen staan", aldus Heijning. Hij zei de indruk te hebben dat het college van B en W vooral probeert de zaken te vertragen, in afwachting van een beslis sing op het beroep dat het bij de Raad van State heeft ingediend tegen de komst van de contai- nerterminal. Machines aan het werk op de Nieuwe Rijksweg ter hoogte van Eindewege. foto Dirk-Jan Gjeltema door Patrick de Block 'S-HEER ARENDSKERKE - Op de Nieuwe Rijksweg (N254), ter hoogte van Einde wege, is begonnen met de aan leg van een rotonde. Deze moet ervoor zorgen dat de ver- keersituatie op de kruispunt Nieuwe Rijksweg/Arend straat veiliger wordt. De Nieuwe Rijksweg is een be kende sluiproute tussen de A58 en de Deltaweg bij Goes. Volgens metingen van de pro vincie maken er per dag 3000 auto's gebruik van de route, waardoor omwonenden veel overlast ondervinden. Ver wacht wordt dat door de ope ning van de Westerschelde- tunnel de drukte alleen maar toeneemt. Daarom heeft de provincie plannen opgesteld om het sluipverkeer op de N254 te ontmoedigen. De rotonde op de kruising Nieuwe Rijksweg/A rendstraat is onderdeel van deze plannen. Op de kruising gebeuren regelmatig ongeluk ken omdat automobilisten af slaan naar 's-Heer Arendsker- ke of Eindewege. Door de drukte die er is, moeten ze wachten op verkeer uit tegen gestelde richting. Achterop komend verkeer, dat niet op let, rijdt dan op de stilstaande automobilisten in. De rotonde zorgt ervoor dat motorvoertuigen rustig door kunnen rijden, waardoor de kans op een ongeluk vermin derd. Een andere reden voor de aanleg is het veiliger maken van de overgang tussen Einde wege en 's-Heer Arendskerke. Tijdens de aanleg van de ro tonde wordt het verkeer op de Nieuwe Rijksweg met ver keerslichten over een zoge noemde bypass geleid. Verder worden fietsers omgeleid om dat de fietspaden zijn opge broken voor graafwerkzaam heden Verwacht wordt dat de werkzaamheden enkele maanden in beslag nemen. srfamke van Loon BKZEE - Schouwen-Dui- heeft dringend behoefte een sociaal pension. Men- die nu wegens bijvoorbeeld c- of drugsmisbruik over- veroorzaken in een buurt, *len daar onder begeleiding wonen. Gemeente kouwen-Duiveland, ZCAD Woningcorporatie Zeeuw- d onderzoeken nu of op het verschillende, kleinere huizen opgezet kunnen wethouder A. van der ;-den (volkshuisvesting en feijn) heeft Schouwen-Dui- Mdregelmatig te maken met Toners, die problemen en ïlast veroorzaken in de wijk kuurt waar ze wonen. Het dan onder meer om alleen ouderen met een alco- ?robleem, die zichzelf niet verzorgen, of drugs ver den, die andere gebruikers op bezoek krijgen. Een so- pension zou die eerste J 'een menswaardiger' be- 1 kunnen bieden, terwijl het de tweede groep de kans geven onder begeleiding sdie verslaving af te komen. Schouwen-Duiveland r*ert een dergelijke opvang- Mensen, die op straat drei- !iomen te staan, kunnen te- 8 bij de crisiopvang van het NesHeils. Dat is echter in instantie voor 24 uur. Het Jlg ervan is dat het probleem fns de wethouder nu in de ddijk terecht komt bij Wvlanden de politie. De wo- ^iporatie krijgt klachten diemarkt Goes QES - De stichting Woord en "d houdt zaterdag een regio- ^actiemarkt in de Neder- "b hervormde kerk De Le uren aan de Mansholtlaan hes. zijn dan verschillende Pacten te vinden zoals Tup- tweedehands boeken ceding °pbrengst van de bijeen- 151 gaat naar kansarme jon- *8 in het Afrikaanse land ®na Faso. De actiemarkt fttom 9.30 uur. van andere, omwonende huur ders. De politie wordt ingescha keld, maar kan de mensen in problemen ook niet verder ver wijzen. „Het is een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid hier sa men een oplossing voor te vin den" vindt Van der WoudenVia de stuurgroep verslavingszorg bekijken gemeente, ZCAD en Zeeuwland samen op welke ma nier Schouwen-Duiveland een eigen sociaal pension kan krij gen. Omdat de verschillende groepen een andere begeleiding nodig hebben wordt nu onder zocht of in een aantal kleinere huizen 'twee of drie' inwoners met problemen bij elkaar ge bracht kunnen worden. P. van Doorne, directeur van Zeeuw- land, legt uit dat bijvoorbeeld een 'foyer de jeunesse', speciaal voor jonge bewoners ingericht kan worden, terwijl in twee an dere pensions juist mensen met drugsproblemen en oudere al leenstaanden, die zich dreigen te verwaarlozen terecht kun nen. Haast Het sociaal pension voor Schou wen-Duiveland is nu nog in on derzoek. Veel hangt af van in stanties als Emergis of ZCAD, die voor de begeleiding van de bewoners kunnen zorgen. Wan neer het gerealiseerd kan wor den, durft de wethouder daar om nog niet te zeggen. „Er zijn nog geen termijnen genoemd, maar ik heb wel haast.Ook Van Doorne vindt dat het sociaal pension snel verder in de stei gers gezet moet worden. Want landelijk is de trend dat mensen 'met gedragsproblemen' steeds minder snel worden opgenomen en langer in een buurt blijven wonen. Daarnaast constateert de Zeeuwland-directeur een 'verharding' van de maatschap pij; bij overlast stappen andere huurders gemakkelijker naar de rechter of de woningcorporatie. Om te voorkomen dat bewoners met problemen 'in de goot' te recht komen, mogen de partijen wat hem betreft 'niet te ver voor zich uitschuiven' Van Doorne- „Op dit moment ontbreekt het systeem gewoon. We leggen nu noodverbanden en vragen om verdraagzaamheid van de omgeving. Maar die ver draagzaamheid is aan het afne men Richard van der Voorde, Karin Mijnders en Willem Foekking (vlnr) van scoutinggroep de Watergeuzen St Willibrordus zijn bezig met schoonmaken van hun onderkomen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Steffan ter Maat HANSWEERT - Leden van scouting groep de Watergeuzen St. Willibrordus uit Vlissingen zijn op de scheepswerf van Hansweert begonnen met het onderhoud van hun onderkomen, het schip met de naam Nummer 70. De onderzijde wordt schoongestoken, waarna het schip een nieuwe verflaag krijgt. Het schip van zo'n 50 meter lang werd ja ren geleden gekocht van het ministerie van Defensie en ligt inmiddels zes jaar in het Kanaal door Walcheren aan de kade bij de Koningsweg in Vlissingen. De Nummer 70 werd omstreeks 1915 ge bouwd en had bij Defensie een geheime functie en tot op heden is nooit bekend ge worden om welke functie het ging. Omdat het schip jaren stil heeft gelegen zat de onderkant vol aangroeisel uit het water en was onderhoud noodzakelijk. Gistermiddag werd het schip in Hans- weert in het dok geduwd - de boot heeft geen motor - en gingen de vrijwilligers van de scouting aan de slag „We steken het schip zelf schoon om kos ten te besparen", legt scoutingsteamlei- der Richard van der Voorde uit. „Het valt ons overigens mee hoe de toestand van de onderkant van de boot is. De hoeveelheid aangroeisel is minder dan we gedacht hadden. Daardoor hebben we minder werk en valt de eventuele schade ook wel mee. Als we alles schoon hebben, wordt door het personeel van de scheepswerf de wanddikte opgemeten. Daar waar deze te dun blijkt, moet de wand worden opge- last. Vervolgens komt er een nieuwe verf laag op. Het schip wordt tot de boeiboord rood geverfd en krijgt daarmee dezelfde kleur als onze kleine bootjes die door de kinderen worden gebruikt." Van der Voorde hoopt dat het schip begin volgende week weer terug geduwd kan worden naar Vlissingen. Voordat dat zo ver is, moet er nog wel enig werk worden verzet. De teamleider verwacht dat het schoonsteken van de boot staat voor twee volle dagen werk voor zo'n dertig man. Hoewel de scoutingsleiders en ook ouders er hun vrije tijd insteken, geeft het werk volgens Van der Voorde veel voldoening. „Het is natuurlijk wel een schip waar je in de loop der jaren van gaat houden. Het geeft wat dat betreft ook een goed gevoel om aan het onderhoud en aan een goede staat van de Nummer 70 mee te werken." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Temeuzen gaat uitgeprocedeer de asielzoekers opvangen die straks op straat komen te staan als het asielzoekerscentrum in Sluiskil wordt opgedoekt. Wethouder J. van Schaik en de Stichting Vluchtelingenwerk Temeuzen hebben dat afge sproken. Op dit moment verblijven er in het azielzoekerscentrum in Sluiskil zo'n vijfentwintig vluchtelingen die al zijn uitge procedeerd en eigenlijk al naar hun land van herkomst hadden moeten worden teruggestuurd De vluchtelingen worden echter gedoogd, omdat ze vanwege de omstandigheden niet naar hun land kunnen worden terug gestuurd Het gaat bijvoorbeeld om mensen die afkomstig zijn uit Irak, waar nu oorlog heerst. door Rob Paardekam KRUININGEN - Als alle wen sen van de politieke partijen uit Reimerswaal worden vervuld, kampt de gemeente de komende jaren met een fors tekort op de begroting. Daarom zullen de komende maand keuzes ge maakt moeten worden. Reimerswaal koos dit jaar voor een andere totstandkoming van de kadernota. In plaats van te reageren op een door de ambte naren opgesteld boekwerk, mochten de politieke partijen bij voorbaat zelf hun wensen aangeven. Dat deden ze alle maal; de één wat uitgebreider dan de ander. De gemeente heeft alle plannen doorgerekend en komt tot de conclusie dat het uitvoeren van alle wensen de komende jaren tot een tekort op de begroting zal leiden. Oplo pend van 734.000 euro in 2004 tot bijna drie miljoen euro in 2007. Gemeentehuis Eén van de plannen die het forse tekort veroorzaken, is het idee van de PvdA om op het veerha venplein in Kruiningen een nieuw gemeentehuis te bouwen De partij vindt dat beter dan het huidige gemeentehuis weer voor een paar jaar op te lappen. Volgens het college moet voor nieuwbouw worden gerekend op een bedrag van 22,5 miljoen euro. Dat plan leidt ertoe dat de PvdA bij het doorberekenen van de wensenlijstjes als partij met het grootste begrotingstekort uit de bus komt Als alle wensen van de sociaal-democraten worden vervuld, bedraagt het tekort in 2007 ruim 2,3 miljoen euro. De andere partijen maken het wat minder bont, al komt de WD met haar plannen tot een tekort van 827.000 euro in 2007. Ook de BBR en de ChristenUnie hebben dure wensen. De plan nen van Leefbaar Reimerswaal en het CDA leveren daarentegen nauwelijks een tekort op de be groting op. Deze partijen dien den ook maar weinig wensen in. Op de lijstjes van de andere par tijen stonden zeer uiteenlopen de wensen. Van de aanleg van een strandje in Hansweert tot de bouw van een buurthuis in Bath en van de komst van een lift in het dorpshuis in Kruiningen tot de vestiging van een museum in dorpshuis De Zaete in Yerseke. Deze, en alle andere ideeën, kos ten veel geld. Zoveel dat een flink begrotingstekort ontstaan als ze allemaal worden uitge voerd. Aangezien de partijen de ozb niet met vele procenten wil len verhogen, moeten er dus keuzes worden gemaakt. Een eerste aanzet daartoe vindt plaats tijdens een extra raads vergadering op woensdag 2 april. Daarin bespreken de par tijen de doorberekening van hun wensenlijstjes. In een twee de extra vergadering, op don derdag 17 april, worden de defi nitieve keuzes gemaakt. In de reguliere raadsvergadering van dinsdag 27 mei moet de kader nota definitief worden vastge steld. Johannes Passion in Kioetinge KLOETINGE - De Christelijke Oratorium Vereniging Goes voert zaterdag 29 maart de Jo hannes Passion van J.S. Bach uit. Het concert in de Geerteskerk in Kioetinge begint om 20.00 uur. Het koor wordt begeleid door het Dordts Kamer Orkest, diri gent tijdens het concert is Bern- hard Touwen. Avondwake in De Ark HOEDEKENSKERKE - In Kerkgebouw De Ark in Hoede- kenskerke wordt vanavond een avondwake gehouden Tijdens de wake wordt stilgestaan bij de angst die heerst onder de bevol king van Irak en onder familie leden van geallieerde militai ren. De avondwake begint om 19.00 uur door Mieke van der Jagt GOES - Als de gemeente Goes akkoord gaat met een bijdrage van 80.000 euro, gaat de trein van de samenwerking tussen de Goese brandweer en die van Borsele echt rijden. De gemeen te Borsele heeft haar deel van de kosten, ook 80.000 euro, al be schikbaar gesteld. De samenwerking tussen de bei de brandweerkorpsen wordt al geruime tijd onderzocht. De ge meenten gaan daarbij niet over een nacht ijs. Eerst is gekeken naar de situatie van beide korp sen en of er draagvlak is voor sa menwerking. Vervolgens is on derzocht of samenwerking voordeel oplevert. Dat laatste blijkt het geval te zijn, zo leert een onderzoek, Een gezamen lijk facilitair bureau kan de eer ste winst opleveren. Het eerste wat nu moet gebeu ren is het opstellen van een ge zamenlijk brandweerbeleids plan, waarna de korpsen hun ei gen organisatie tiptop in orde moeten maken. Daarna volgt de laatste stap. de bouw van een gezamenlijke brandweerorga nisatie. Voor Goes, blijkt uit het voorstel dat donderdag 27 maart wordt besproken in de raadscommis sie middelen, moet er nogal wat geld worden uitgetrokken voor de eigen brandweerorganisatie helemaal in orde is. Aanpassing van de kazernes in Goes en Wol- phaartsdijk, formatie-uitbrei ding en nog wat kleinere uitga ven zijn nodig. Ook in Borsele moet nog behoorlijk wat geld worden gestoken in de eigen brandweerorganisatie In beide gemeenten wordt druk gewerkt aan een inhaalslag in de ge bruiksvergunningen. De 160.000 euro, waarvan Goes de helft zou moeten betalen, brengen de samenwerking tot en met de gezamenlijke brand weerorganisatie. Pas dan gaat het voordeel en wellicht ook geld opleveren. De commissievergadering wordt gehouden in het stadhuis op de Grote Markt en begint om 19.30 uur. Advertentie Arbo goedgekeurd Vraag proefplaatsing HOEKMAI Noorlzandstraat 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 Advertentie in een „Het is onmiskenbaar dat uitge procedeerde asielzoekers straks een probleem hebben, als het centrum in Sluiskil in juli sluit", beaamt wethouder J van Scha ik. „Maar er zijn mensen bij op dit moment echt niet terug kun nen naar hun land. Ook alleen staande vrouwen met kinderen kun je moeilijk uitzetten. Wij gaan als gemeente voor opvang zorgen als mensen echt niet te rug kunnen." Toen de dokter het receptje uitschreef, zag die Thonlse patiënt het in een oogopslag, op de pen van de arts stond met grote letters Viagra, zo als de farmaceutische indu strie wel vaker gebruiks voorwerpen pleegt te versieren met hun topmer ken om ze vervolgens gul weg te schenken. Dat wist de pattern ook. Krijg je die bij vier tabletten cadeau?", informeerde hij. De huisarts in kivestie heeft de pennen overigens niet meer. Hij vond ze toch geen reclame voor z'n praktijk...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25