"DA en PvdA begraven strijdbijl Geallieerden rukken gestaag op f> PZC I Turkije verspeelt krediet in Europa UNIQUE promotie Man dreigde met aanslag op tunnel Bakens in het landschap 24 os accepteert VN-resolutie als rechtsgrond voor oorlog Levenslang voor verpleegkundige Aanpak dijken vertraagd leun oorlog rokkelt af Nederland Van der Vaart en Ooijer in Oranje Vandaag info avond Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- wen met 30 maart 10% korting Mie Clinique producten. UW CADEAU 2i Z 16° 4 6° W 3 Kinder warm jsglend bewolkt. Kans op nevel en mist zee Zwakke tot matige westenwind, naai 14 tot 16 graden. jaargang no. 71 sdag 25 maart 2003 „uinmer 1,10 www.pzc.nl vKoos van Wees HAAG - De kabi- Bformatie kan worden srtgezet. Na zeven uur vergaderen besloten 'onderhandelaars Bal- ide (CDA) en Bos [(IA) gisteren de strijd- over de oorlog in Irak begraven en de blik op toekomst te richten, lenende sprak van nieuwe eenheid' tus- abeide partijen. rallend in het bereikte ak- jdisdat beide partijen zich ichter de oorlog in Irakscha- De PvdA zette eerder nog tvraagtekens bij de recht heid ervan, maar accep- inudat het 'in het belang jet Irakese volk en het her- de internationale sorde is dat Saddam Hoes zosnel mogelijk wordt ont- od'. VN-resolutie 1441, zop de Verenigde Staten en jl-Brittannie zien baseren dl geaccepteerd als 'feitelij- ondslag' voor de oorlog. lamwerk endien hebben CDA en A een raamwerk opgesteld [situaties waarin discussie ontstaan over de rechtma- eid van militair ingrijpen, idetekst daarvan wordt nog iaafd, maar er is al wel nenstemming, zei Balke- idepunt van overeenstem- ig betreft de 'backfill', het dichten door Nederlandse troe pen van gaten die de VS laten vallen door de oorlog in Irak Dat wordt per geval bekeken, op basis van Navo- en EU-ver- plichtingen en het Nederlands belang. Eerder liet de PvdA weten wel taken in Afghanistan over te willen nemen, maar niet in de Cariben bij de strijd tegen drugs. De twee onderhandelaars toon den zich opgetogen over het be reikte akkoord. Ze weigerden langer stil te staan bij het con flict dat vorige week leidde tot hoog oplopende emoties. „De verschillen liggen in het verle den, de blik is nu op de toekomst gericht", aldus Bos. „We hebben het verschil van mening onder ogen gezien, en we zijn er uitge komen", zei Balkenende. Bos weigerde in te gaan op de vraag of het besluit tot oorlog voeren rechtmatig was. „Ik ga de discussie niet nog eens over doen." De onderhandelingen tussen de twee beoogde coalitiepartners werden gisteren verschillende keren geschorst. Balkenende had zijn minister van Buiten landse Zaken De Hoop Scheffer en fractieleider Verhagen mee genomen, en Bos de Kamerle den Koenders en Timmermans Balkenende liet doorschemeren dat de formatie nog geen gelo pen race is. „Het gaat erom dat je vertrouwen in elkaar hebt, en ook morgen komt dat vertrou wen weer gewoon aan de orde", zei hij. GPD Rechtbankpresident Kalk heeft een Haagse ver pleegkundige veroor deeld tot een levenslange gevangenisstraf voor het doden van vier patiënten. Dit hoewel niemand wat heeft gezien, de verdachte stelselmatig ontkende en het Openbaar Ministerie ook fouten maakte. BTERDAM - De steun onder Nederlandse bevolking voor oorlog in Irak is het afgelo- itreekeinde gedaald. ■orige week steeg de steun 46 procent, maar in het ieinde volgde een daling procent. Dit blijkt uit Iszoek door opiniepeiler ie Hond voor het SBS-pro- EmaStem van Nederland, a de helft van de onder den (49 procent) is tegen directe of indirecte Neder- Isemüitaire bijdrage aan de - idsmeer mensen denken dat Brloglangzal duren, terwijl Binder mensen vrezen voor ïristische aanslagen in Ne- iad De angst voor spannin- i lossen bevolkingsgroepen «erland is ook afgenomen. Rijkswaterstaat Zeeland kan de vernieuwing van dijkvakken langs de Westerschelde nog niet aanbesteden. Landelijk is de stop op aanbestedingen inmiddels opgeheven, maar voor Rijkswaterstaat Zeeland geldt die zeker tot be- H gin april. I tJÜL Rafael van der Vaart en André Ooijer keren terug in het Ne derlands elftal. Bondscoach Dick Advocaat haalde de mid denvelder van Ajax en de verdediger van PSV gisteren bij de selectie voor de komende EK-kwalificatiewedstrij- den tegen Tsjechië en Moldavië. Marc Overmars ont- A breekt opnieuw. éL U varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen. 4; irak: 5 en 6; bui tenland: 7; economie: 9; radio en televisie: 10; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; buitengebied: 21, 23 en 24 Amerikaanse militairen van de Derde Infanteriedivisie stormen uit hun Bradley-pantservoertuigen om een Irakees gevangen te nemen. foto David Leeson/AP door Hetty van Rooij van onze redactrie buitenland DOHA - Bij de opmars van de coalitietroepen in Irak zou grote vooruitgang zijn geboekt. De commandant van de geallieerde troepen, generaal Franks, zei gisteren dat het oprukken van de geallieerden naar Bagdad ge staag vordert. Volgens de Britse premier Blair staan de Brits- Amerikaanse troepen inmid dels 100 kilometer ten zuiden van Bagdad. Vandaag wordt de eerste con frontatie verwacht tussen de Advertentie erdiep je in een 5-sterren opleiding Hogeschooljjj^Zeeland jfrOO uur - 21:00 uur, Edisonweg 4, Vlissingen Advertentie) Amerikanen en Britten en divi sies van de Republikeinse Gar de, de elite-eenheden van Sad dam De uitkomst van deze strijd kan beslissend zijn voor de opmars naar Bagdad. De Amerikaanse luchtmacht voer de gisteravond zware bombar dementen uit op stellingen van de Garde. Generaal Franks sprak op een persconferentie in het comman docentrum in Qatar over spora dische weerstand. Hij erkende dat zijn troepen verliezen heb ben geleden. De hardnekkige weerstand van de Iraakse mili tairen en speciale milities komt volgens hem niet als een verras sing. De oprukkende troepen trekken met opzet om bepaalde stellingen van de Iraakse strijd krachten heen, aldus Franks. Bemanning De Iraakse televisie heeft twee mannen getoond die mogelijk de bemanning van een Ameri kaanse Apache-gevechtsheli kopter zijn Tijdens de uitzen ding duiden de Irakezen hen aan als krijgsgevangenen. Eerder op de dag erkenden de Amerikanen dat de bemanning van een der gelijke helikopter als vermist gold na een operatie tegen de Medina-divisie van de Republi keinse Garde. De geallieerde troepen maakten tot dusver ongeveer driedui zend Iraki's krijgsgevangen Zij wierpen boven Irak 28 miljoen pamfletten af waarop Iraakse militairen worden opgeroepen zich over te geven. Het gaat om vijf miljoen pamfletten meer dan tijdens de vorige Golfoor log, aldus de Amerikaanse ge neraal Brooks. De Amerikanen en Britten bombardeerden ook gisteren weer de grote Iraakse steden, zoals de hoofdstad Bag dad en het noord-Iraakse Mosul en Kirkuk. Bij een raketinslag in een dichtbevolkte woonwijk in Bagdad kwamen zeker vijf Operation Iraqi Freedom anp - bron krt sgn /alp mensen om, meldden inwoners van de stad. Volgens de Iraakse minister van Informatie Al Sah- haf kwamen bij een golf bom bardementen in de nacht van zondag op maandag geen bur gers om. Wel raakten 194 men sen gewond. De Iraki's bieden hardnekkig weerstand in en rond strategi sche plaatsen als Basra met zijn luchthaven en Nasiriyah met zijn brug over de Eufraat. Ver der schoten de Iraakse strijd krachten zeker drie raketten af op Koeweit. Patriot-luchtaf- weerraketten konden twee Iraakse raketten onderschep pen De ander bereikte het Koe weitse luchtruim niet. Sinds het begin van de oorlog vuurde Irak zeker acht raketten op Koeweit af AFP/RTR/ANP/GPD pagina 2: Moore steekt de draak met Bush pagina 4: commentaar scud-spotters van Tel Aviv vervelen zich pagina 5: Russen zouden Irak steunen Irakezen in open woestijn geen partij pagina 6: succesverhaal brokkelt snel af schoolleiding boos over protest Hulst U www.pzc.nl dossier Irak BRUSSEL - Door te speculeren op een invasie in Noord-Irak dreigt Turkije zijn krediet in Europa te verspelen. Duitsland en België hebben gisteren bij de Navo in Brussel gezegd dat het moeizaam tot stand gekomen besluit om Turkije te verdedigen moet worden 'herzien' als Turk se troepen Irak binnentrekken. Een woordvoerder van de Euro pese Unie zinspeelde erop dat Ankara door zijn eigenzinnige gedrag de Turkse kansen op het EU-lidmaatschap op het spel zet. De Turkse regering ontkende gisteren een verborgen agenda te hebben „Als Turkse militai ren Irak binnentrekken, dan is dat om humanitaire redenen en om terrorisme te voorkomen", zei minister Cicek (Justitie). Waarnemers bij de Navo vrezen echter een 'oorlog in een oorlog' wanneer Turkije op eigen houtje zijn belangen in Noord-Irak gaat verdedigen. Ankara wil voorkomen dat de val van Sad dam Hoessein leidt tot een onaf hankelijke Koerdische staat. Op verzoek van de VS zorgt de Navo tijdens de Irak-oorlog voor bescherming van Turkije. Dat gebeurt onder meer met be hulp van radarvliegtuigen (Awacs). Turkse militaire be moeienis zou de Navo in een las tige situatie brengen, temeer daar het Amerikaanse verzoek om Turkije te beschermen al tot een complete crisis leidde. Duitsland, Frankrijk en België hebben het verzoek dagen ach tereen geblokkeerd. Een woordvoerder van de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, suggereerde gisteren dat Turkije bij de EU zijn eigen glazen ingooit als het Irak binnentrekt. GPD Qt Pn mot maart I l/ni*f-ino jm bij besteding vanaf 50. IcF ÉÉRt-i aan Clinique producten. naam voorletters straat postcode plaats door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Bergen op Zoom heeft gedreigd met een aanslag op de Westerscheldetunnel. De man moest gisteren voorkomen en kreeg van de Middelburgse politierechter een werkstraf van 240 uur. Vier dagen voor de opening door koningin Beatrix had de man een dreigbrief naar zijn zuster gestuurd. Die schakelde de poli tie in. Het spoor leidde naar de verdachte. In de anonieme brief werd de aanslag tijdens de ope ning van de tunnel aangekon digd. De man had als elektromonteur voor Croon Elektrotechniek in de tunnel gewerkt. Toen hij vo rig jaar hoorde dat hij zijn ont slag zou krijgen, zon hij op wraak. Er werden een groot aantal vernielingen gepleegd, aan onder meer het elektrotech nisch systeem in de tunnel. De schade bedroeg 1,5 miljoen eu ro. Croon Elektrotechniek be sloot een camera te plaatsen om de dader te betrappen. Eind au gustus werd de elektromonteur aangehouden. Hij zat zes dagen in voorarrest. Officier van justitie G. Ooster- veld eiste zes maanden gevan genisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. Volgens raadsman F. de Vlees- schauwer stond niet vast dat zijn cliënt de vernielingen had aangericht. „Er zijn in die pe riode tien mensen bij Croon ont slagen die het niet eens waren met de beveiliging in de tunnel Het kan dus net zo goed iemand anders zijn geweest." Onder de diefstal kon de raadsman niet uit en ook de dreigbrief erkende zijn cliënt op zijn computer te hebben gemaakt. Verdachte was geschrokken van de scha declaim van anderhalf miljoen euro die Croon Elektrotechniek op hem wil verhalen Nadat hij eind februari de claim van zijn werkgever onder ogen kreeg be sloot hij middels de dreigbrief over te gaan tot een wraakactie. Politierechter M Meeuwisse repte gisteren over wraakge voelens die totaal uit de hand waren gelopen. „Je bent nog jong. Daarom geef ik je het voordeel van de twijfel", zei ze en gaf hem 240 uur werkstraf. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekemng- nummer handtekening: noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209.90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1