blijft blauw en groen Pluimveehouder is de wanhoop nabij Tunneldirectie tevreden over eerste week Duurzame energie betekent méér windturbines Buijs vindt inspectie voorbarig over ziekenhuis Zierikzee Nieuwe hoogzeesleper URS knapt lastigste klussen op zee op rovinciale commissie zet natuur en landschap op eerste plaats l esternmarkt Clinge ïunstkring lodeltreintjes «busremise - «formatie ijkversterking Heli had kind niet kunnen redden Speurtocht naar olieresten Schakers De Rede beste Zeeland Rijverbod na onhandige drankrit dinsdag 25 maart 2003 [jnnrWout Ba rem an KNEUZEN - De directie an de Westerscheldetunnel is tvreden over de geboekte re- altaten in de eerste volle week a de opening. lemiddeld maakten per et- ,aaI 12.000 voertuigen ge- mik van de tunnel. En dat omt overeen met de progno- Directeur T. Buis: ..Het is altijd even afwachten of je zo'n prog nose ook in werkelijkheid haalt. Er zijn voorbeelden van andere tunnels, die de voor spellingen niet haalden. Wij gelukkig wel." Het eerste weekeinde werden zo'n 30.000 tunnelpassages ge turfd. En ook het afgelopen weekeinde was het extra druk. Minder tevreden is Buis over de kinderziektes. Zo deden zich wat problemen voor bij de kor te onderhoudsstop, vrijdag avond en zaterdagochtend. De verrijdbare vangrail voor de tunneltoerit vertoonde wat kuren. „En ook de levering van de t-tags voor abonnement houders is tot nu toe natuur lijk niet verlopen, zoals we ons hadden voorgesteld. We gaan er nu vanuit dat we ie dereen binnen nu en twee maanden een t-tag kunnen le veren." De tunneldirecteur is niet on der de indruk van de mede deling van de directie van de Liefkenshoektunnel dat, sinds de opening van de Westerscheldetunnel, het aan tal vrachtwagens via de oe ververbinding bij Antwerpen met zo'n vijfhonderd per dag is toegenomen. „Het zij zo. Ik kan me best voorstellen dat je als vrachtwagenchauf feur uit Oost-Zeeuws-Vlaan- deren kiest voor de kortste verbinding. En dat dat dan de Liefkenshoektunnel is, tja..." rRinus Antonisse DDELBURG - Een meerder- van de Provinciale Com- ie Omgevingsbeleid (PCO) dl nadrukkelijk voorrang ;ontwikkeling van Zeeland ijroen-blauwe oase. Behoud rersterking van rust en ruim- daarmee van natuur en idschap, moeten op de eerste its komen. j betekent niet automatisch [daardoor (nieuwe) economi- activiteiten bij voorbaat >!okkeerd worden. Per regio Bt te worden aangegeven lie economische ontwikke- mogelijk is, uiteraard wel iend in het uitgangspunt groen-blauwe oase temid- avan de verstedelijkte en ge- lustrialiseerde Deltametro- ol. imeerderheid van de PCO - belangrijkste adviesorgaan de provincie op het gebied ruimte, milieu en water - lt dat er een duidelijke en ripiële keus moet worden caakt voor het toekomstig iciale beleid. Niet hinken twee gedachten; een beetje een, een beetje van het der Vandaar: groen-blauwe centraal en de economie pet hierin ingepast worden, sarentegen meent een min- ifceid van de commissie, met eevertegenwoordigers uit de nomische hoek, dat er een geheten 'tweesporen-beleid' roerdmoet worden. Zowel in- tten op groen-blauw als op wiomie. Dit vooral met het g op instandhouding en uit- IN'GE - Aan de Statenboom- in Clinge is op zondag 6 fnlis voor de zesde achtereen- il(. slgende maal een country- en Rlernmarkt. cbyisten en handelaren uit Duitsland en Nederland hun waar te koop aanbi- it gaat om uiteenlopende i, waaronder huisge leding uit het Wilde Wes- lorganisatie verwacht ze iend bezoekers. Er staat [kleine tweehonderd meter imp j es. :kt opent om 10.00 uur en ;tot 17.00 uur. ^OtEN - In de Gasthuiskapel Tholen begint morgen de 1, fijwse Kunstkring. Dit is een srlijkse expositie waarbij 21 ©tenaars hun werken ten- nstellen. g S<iens de kunstkring wordt ^ïeen kunstroute gehouden, ivindtplaats op 30 april en 3 DDELBURG - De model- torvereniging Zeeland laat rdag treinen rijden in de re- ivanConnexxion aan de In- ieweg in Middelburg. De iging presenteert tijdens mdag een aantal module- B- De jeugdafdeling is aan- "met een digitale demon- ibaan De open dag duurt «.00 tot 17.00 uur. ISLAND - Waterschap fiwse Eilanden en Rijkswa- feat houden vanavond een -nnatieavond over de dijk— ^rking in het dijkvak Baar- Kpolder. P®s de bijeenkomst, die Wt gehouden in dorpshuis -Cameronian, wordt uitleg pven over de werkzaamhe- 55 De informatieavond begint *19.30 uur. (Advertentie) Inlijstwerk? Vtenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier ^ngsestraat I02A. 4421 BV Kapclle ^0113-342383. lax 0113-340044 breiding van werkgelegenheid. Zeeland mag wat dat betreft niet op slot worden gezet, aldus de minderheid. Eén en ander bleek gisteren tij dens een vergadering van de PCO in Middelburg. Voorzitter L. Ginjaar deed in de beste pol- dertraditie een uiterste poging om tot één uitspraak te komen. „Uitgangspunt van het provin ciaal beleid dient te zijn de groen-blauwe oase. Echter de uitwerking dient zodanig te zijn dat geen belemmering mag op treden voor bepaalde, gezonde maatschappelijke ontwikkeo- ingen, in het bijzonder de werk- gelegeheid", probeerde hij de PCO te overreden. Daarin wilden de commissiele den niet meegaan. Maak naar het provinciaal bestuur toe maar duidelijk dat sprake is van een meerder- en minderheid, daar is niks mis mee, luidde de boodschap aan Ginjaar. Bij het opstellen van een programma voor de nieuwe Provinciale Sta ten moeten de politici zelf uit maken welke richting ze met Zeeland op willen. Vertaling Die keus zal onder meer een ver taling moeten krijgen in het om gevingsbeleid. Daar was de PCO wel eensgezind over. Het Streekplan Zeeland moet plaats maken voor een provinciaal Omgevingsplan. Naast regels voor gebruik van de ruimte, dient daarin nadrukkelijk het beleid voor ruimte, milieu, wa ter en verkeer te zijn opgeno men. Zo'n omgevingsplan ver betert de samenhang van het beleid. Met de discussie over groen blauw in het achterhoofd, waagde de commissie zich niet aan uitspraken over de maxi male hoogte van hoogbouw, het schrappen van kleine lokale be drijfsterreinen en concentratie van windmolens in vier grote parken. De PCO wil afwachten wat er via inspraak over de nieuwe nota Beeldkwaliteit wordt gezegd. Wel gaf de commissie aan dat gericht en nieuw beleid nodig is om de unieke beeldkwaliteiten van de Zeeuwse Delta te waar borgen. Windturbines in de Willem-Annapolderbij Biezelinge. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Wie kiest voor een duurzame samenleving, die ook voor komende genera ties leefbaar is, kiest ook voor duurzame energie. En daar mee voor windmolens. Dat is zichtbaar in de eigen omge ving. Willem Scheuerman, co ordinator van de coöperatieve vereniging Zeeuwind, wil er helder over zijn. Er zijn méér windmolens in Zeeland nodig. Die kun je niet zomaar weg moffelen. Ze moeten een plaats krijgen in het landschap. Scheuerman is zich bewust van groeiende weerstand tegen het neerzetten van (steeds gro tere) molens. Alleenstaande turbines zijn al verboden en er gaan stemmen op ook kleine windparken te weren en het opwekken van windenergie in Zeeland te concentreren op een viertal plaatsen (Sloegebied, Kanaalzone, Neeltje Jans en Schel de-Rijnverbinding). De coördinator is het daarmee on eens. Hij vindt dat te gemakke lijk de keus voor een duurzame samenleving wordt genegeerd. Op zich is Scheuerman niet te gen het ontwikkelen van me- ga-windparken, al valt vol gens hem uitvoering in de praktijk altijd tegen: er kan minder vermogen worden op gesteld dan waarop gerekend wordt. Zeeuwind is ook in voor medewerking aan dergelijke parken, als partner of zelfstan dig. Daarmee redden we het niet in Zeeland, stelt de coördi nator, verwijzend naar de taak om in 2010 voor 205 megawatt aan windenergie in de provin cie op te wekken Hij beklemtoont dat hoe dan ook gewerkt moet worden aan het oprichten van kleinere windparken, van drie of meer molens. „Je kunt niet zonder en je moet niet neerleggen bij de weerstand die daar tegen is. De discussie gaat puur om horizonvervuiling: je vindt het mooi of niet." Scheuerman wijst erop dat molens er niet voor eeuwig staan; ze heb ben een levensduur van vijf tien tot twintig jaar. „Na af loop kun je weer een afwe ging maken. Zijn er nieuwe ontwikkelingen7 Hoever zijn we na 2010 met windenergie op zee, hoever met zonne-ener- gie?" Dat de ontwikkeling van mid delgrote parken zo moeizaam verloopt, betreurt hij In feite is er sinds de oprichting van Zeeuwind in 1987 maar één verwezenlijkt, in de Willem- Annapolder bij Biezelinge. De coöperatie is voor eenderde ei genaar. Verder exploiteert Zeeuwind nu op negen locaties 20 eigen molens, goed voor 6,6 megawatt. Er zijn plannen voor bouw van drie molens op de vuilstortplaats in het Sloe gebied en vergroten van het vermogen van de molens bij de Zeelandbrug. Afketsen Al jarenlang wordt overlegd over bouw van drie of vier tur bines bij Sint Maartensdijk, maar dat schiet niet opScheu erman toont zich gefrustreerd door het afketsen van bouw plannen in de Beoosten Blij- polder bij Axel. Het is voor hem een voorbeeld dat aanleg van middelgrote parken eerder wordt tegengewerkt dan be vorderd. Dat is verkeerd, vindt de coördinator, omdat hij er van overtuigd is dat Zeeland, naast de grotere locaties, niet zonder kleinere kan. Zeeuwind legt zich er niet bij neer en blijft werken aan opzet van nieuwe parken. Dat is één van de twee sporen die de ver eniging voor de toekomst uit zet. Het andere spoor is het stimu leren en promoten van zonne- energie en energiebesparing. Over de resultaten tot nu toe is Scheuerman niet ontevreden. In aansluiting op acties als Zon in Zeeland en Zonnig Walche ren steunt de vereniging de aanschaf van zonnepanelen doorleden. Er zijn er inmiddels bijna zeshonderd geplaatst. „Een mooi begin, daarover hebben we niet te klagen. Het is nu even afwachten hoe de nieuwe premieregeling voor de prijs van zonnepanelen uit pakt." School Ander project is Zon op School, waarin Zeeuwind 75.000 euro stopt en samen werkt met enkele andere orga nisaties. Het plaatsen van zon nepanelen op schoolgebouwen foto Mechteld Jansen is gekoppeld aan het voorlich ting geven aan de leerlingen over zonne-energie. Scheuer man: „Komende weken wor den de eerste panelen bij een aantal scholen geplaatst. Vóór 15 april liggen de eerste vijf tien systemen er. Voorlopig gaat het om negentig scholen." Verder loopt het project Met energie uit je dak, gericht op boeren en midden- en kleinbe drijf. Zeeuwind zoekt voor ge- interesseerden uit of gebruik van zonne-energie haalbaar is. De coöperatie is ook bezig met onderzoek naar plaatsing van kleine windmolens in de be bouwde omgeving, op flatge bouwen, op bedrijfsterreinen. Hiervoor is een speciaal type turbine ontwikkeld. Mensen hoeven niet te vrezen dat, net als vroeger met de televisie antennes. een woud van mo lentjes op de daken ontstaat, verzekert Scheuerman. „Je moet ze niet overal toestaan, geen wildgroei. We willen wel kijken wat ze aan energie ople veren en waar ze het beste te plaatsen zijn. We hopen erdit jaar toch mee aan de slag te gaan." door Raymond de Frel WATERLANDKERKJE Pluimveehouder Frank de Maat uit Waterlandkerkje heeft nog altijd goede hoop dat hij zijn ruim veertigduizend vleeskip- pen aan een slachter kan slijten, maar dat moet dan wel voor donderdag gebeuren. „Later kan echt niet meer. Ze moeten deze week weg, want het gaat gewoon niet langer Lukt het niet. dan is er geen andere mogelijkheid meer dan de gas kraan", aldus De Maat. De West-Zeeuws-Vlaming zit al twee weken met zijn handen in het haar. Zijn kippen waren rijp voor hun laatste trip richting slachterijtoen het bed rij f van P. Lako uit Breskens in verband met mogelijke vogelpest pre ventief werd geruimd. Een ver- voersverbod in een straal van tien kilometer werd ingesteld. Hoewel de eerste testen uitwe zen dat er in Breskens geen sprake is van vogelpest, blijft het vervoersverbod van kracht totdat de definitieve uitslag be kend is. Inmiddels zijn De Maats kippen ruim acht weken oud en wegen ze gemiddeld drie kilo. Nog langer wachten met afvoeren zou betekenen dat De Maat zijn dieren vanwege een buitenproportionele omvang niet meer bij een reguliere slachter kan afleveren. Als ge volg daarvan brengen zijn kip pen minder op. Gistermiddag verkeerde de pluimveehouder nog altijd in grote onzekerheid. „Ik heb het vermoeden dat het verbod dinsdag (vandaag, red.) wordt opgeheven. Ik ga er daar om vanuit dat ik woensdag avond kippen kan afvoeren. Er zijn contacten met Nederlandse slachterijen, maar een definitie ve toezegging heb ik nog steeds niet. Ik hoop echt dat ik ze aan een slachterij kwijt kan, want dan houd ik de financiële scha de wellicht beperkt. Als ik ze VLISSINGEN - De motorpech van de traumahelikopter heeft geen invloed gehad op de dood van het motorcrossertje dat za terdag in Vlissingen is verongelukt. Volgens een woordvoer der van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam maakt het in tijd weinig verschil of een patiënt met een helikopter of een ambulance naar Rotterdam wordt gebracht. De ambu lance is zaterdag onder politiebegeleiding naar het zieken huis gereden. Als er met de helikopter wordt gevlogen, moet die eerst naar de landingsplaats. Patiënten moeten vervol gens alsnog een stuk met de ambulance. In dit geval zijn bo vendien in de ambulance nog medische handelingen verricht die in de helikopter niet verricht hadden kunnen worden. Het tienjarige jongetje overleed zaterdagavond in het ziekenhuis in Rotterdam nadat hij 's middags op de motor op een crosster rein in Vlissingen-Oost was verongelukt. Het was de bedoe ling dat het jongetje met de traumahelikopter naar Rotter dam zou vliegen, maar die had een technisch probleem. Volgens de woordvoerder komt het maar sporadisch voor dat patiënten meevliegen in de helikopter. Normaal gesproken wordt de helikopter alleen gebruikt om een gespecialiseerd medisch team op de plaats van het ongeluk te krijgen. De traumahelikopter uit Rotterdam vliegt jaarlijks zeven- tot achthonderd keer uitVorig jaar k wam het elf keer voor dat er een patiënt mee terug vloog naar Rotterdam. VLISSINGEN - Rijswaterstaat inspecteert vandaag de Zeeuwse stranden op olieresten uit de Tricolor. De dienst kreeg in de afgelopen tijd herhaaldelijk meldingen van olie resten die na de schoonmaakacties van februari waren ach tergebleven op het strand. Rijkswaterstaat heeft gisteren een eerste, vluchtige inspectie gehouden bij Westkapelle en heeft daarbij kleine korreltjes olie gevonden. De hoeveelheden zijn niet groot maar voor de dienst voldoende reden om alle stran den nog eens bij langs te gaan. Morgen beslist Rijkswaterstaat of het nog nodig is (delen) van het strand voor een tweede keer schoon te maken. Als dat het geval is worden daarbij opnieuw de speciale zeefmachines ingezet waarmee de olieresten uit het zand gehaald kunnen worden. ZIERIKZEE - Het schaakteam van scholengemeenschap De Rede uit Terneuzen heeft zaterdag de categorie 'Voortgezet Onderwijs onderbouw' van het in Zierikzee gehouden Zeeuws schoolschaakkampioenschap gewonnen. De school- schakers van het Buys Ballot college uit Goes werden tweede en het schaakteam van Scholengemeenschap Pontes/Goese Lyseum eindigde op de derde en laatste plaats. In mei wordt de landelijke schoolschaakfinale gehouden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 35-jarige inwoner van 's Heer Hendrikskinderen voor dronken rijden conform de eis veroordeeld tot een jaar rijont zegging, waarvan negen maanden voorwaardelijk en zestig uur werkstraf. De man reed 19 januari dit jaar in zijn bedrijfs auto niet zonder hindernissen naar huis. Nadat hij in een café in Yerseke een aantal flesjes bier had gedronken reed hij on derweg naar huis twee lantaarnpalen eruit en belandde naast de weg „Het zag even zwart voor mijn ogen", zei hij gisteren. „Dit keer is het een lantaarnpaal, maar u had ook mensen kunnen raken. U was ladderzat", repliceerde officier van jus titie G. Oosterveld. Uit de blaastest volgde een score van 955 microgram, ruim vier keer zoveel als toegestaan. door Harmen van der Werf DEN HAAG - CDA-Kamerlid S. Buijs blijft erbij dat spoedei sende ziekenhuishulp op Schouwen-Duiveland tot de mogelijkheden behoort. Hij noemt de conclusie van de in spectie voor de volksgezond heid dat dit onhaalbaar zou zijn 'voorbarig'. De inspectie liet vorige week de provincie in een brief weten de inrichting van een afdeling spoedeisende hulp in het zie kenhuis van Zierikzee medisch niet verantwoord te vinden. De wens zo'n afdeling op Schou wen-Duiveland opnieuw in het leven te roepen wordt in de Tweede Kamer ecKter breed ge dragen, reageert Buijs. „Omdat wij vinden dat zorg op Schou wen-Duiveland goed én goed bereikbaar moet zijn en blij ven." De conclusie van de inspectie ligt op één lijn met die van de Raad van Bestuur van de stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen in Goes, waaronder Zierik zee valt Zowel financieel als wat betreft personeelsbezetting zou een afdeling spoedeisende hulp in Zierikzee niet kunnen. Buijs betwijfelt dat. „Het bie den van spoedeisende hulp betekent niet dat allerlei spe cialismen altijd, vierentwintig uur per dag, beschikbaar moe ten zijn. Dat kan ook op af roep." Toezeggingen Minister De Geus van Volksge zondheid overlegt donderdag met de Raad van Bestuur van de Oosterscheldeziekenhuizen Buijs gaat ervanuit dat De Geus de ziekenhuisdirectie iets te bie den heeft, zeker gezien De Geus' toezegging in januari dat in Zie rikzee plaats is voor een profiel ziekenhuis. „Het was dan ook beter geweest", oordeelt Buijs. „dat de inspectie dit overleg had afgewacht. Haar reactie vooraf gaand aan het overleg is voor barig." laat vergassen, krijg ik een ver goeding van 1,05 euro per kip, oftewel een totaalbedrag van 45.000 euro. Dan kom ik er nog 55.000 tekort, want ik heb al zo'n honderdduizend euro aan voer en dergelijke uitgegeven In dat geval is het dus zeker een financiële strop", vertelt De Maat. Waterleiding Alsof de ellende nog niet groot genoeg was, kreeg De Maat af gelopen weekeinde nog een ex tra tegenslag. In de nacht van zaterdag op zondag sprong een slang van een waterleiding. Ge volg: tussen de acht- en tiendui zend liter water in zijn stallen en tweeduizend verdronken kip pen. door Bart De Clerck ANTWERPEN - Met de doop gisteren van de Union Mania in Antwerpen neemt de Unie van Redding- en Sleepdienst (URS) een nieuwe hoogtechnologische hoogzeesleper in gebruik. Het schip betekent voor de URS een investering van 35 miljoen euro. Voor zijn officiële inhuldi ging bleef de Union Manta gis teren niet lang liggen in zijn thuishaven Antwerpen. Want het schip heeft met de berging van de Tricolor al heel wat werk voor de boeg. De hoogzeesleper is dan ook speciaal uitgerust om dit soort lastige karweien tot een goed einde te brengen. „De trekkracht van de Union Manta maakt het mogelijk booreilanden te verslepen, maar ook grote drijvende kranen, pontons met constructies en on derdelen voor petroleuminstal- laties of windmolens en derge lijke. Hij versleept vooraf gemonteerde pijpleidingen van meerdere kilometers lang en brengt deze in positie, De sleper kan ook op grote diepte met een ploeg voren trekken waarin la ter pijpleidingen van 2 meter doorsnee en meer verzonken worden", legt U RS-woord voer der JaakJespers uit. Tot de verbeelding spreekt on getwijfeld de behandeling en besturing van de onbemande duikboot 'Remote Operated Ve hicles'. Deze telegeleide robots kunnen op diepten tot 3000 me ter lassen, branden, monteren, demonteren, filmen, kleppen en schakelaars van leidingen en elektrische circuits bedienen, onderzoeken uitvoeren enz. Gisteren raakte ook nog bekend dat het haven- en zeesleepbe drijf URS in april vier nieuw bouw havenslepers bestelt. Met dit order is een investering ge moeid van nog eens minstens 20 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15