lartapparatuur in strandposten Gro te Kappen wortels kastanjebomen was illegaal pand 11 uniek Üfortö 4 Groot onderhoud voor Nummer 70 VVD beschuldigt Leefbaar Middelburg van belangenpolitiek College Veere op de vingers getikt voor illegale opslag afval ieciale cursus moet strandwachten leren omgaan met defibrillators merken Markt oes zeeuwse almanak Reclame >zc WALCHEREN dinsdag 25 maart 2003 prFHith Ramakers gSlN'GEN - Alle Waleherse plposten beschikken bin- ifóenbare tijd over een de flator. Dit seizoen krijgen 145 strandwachten van de n Vrouwenpolder en Vlis- een training in het ge- jivan een defibrillator, ge- jfldaan een opleiding 'zorg «at'. „Er zullen door dit ap- 5al levens worden gered", ^pelt A. Dijkstra van het itrand Vlissingen. tmeente zoekt lossing voor Idparkeren I0ELBURG - Nog voor het gtenseizoen moeten op de Idelburgse singels maatre- worden genomen om [parkeren tegen te gaan. De «nteraad droeg verkeers- Éouder L. Luitwieler gister- dtijdens de raadsvergade- op een eenvoudige en lijké oplossing te zoeken. PvdA, die de opdracht aan de iiouder formuleerde, deed estie om het betaald par it te breiden. Zomoet het laensen die niet op de sin- wonen onaantrekkelijk lomer te parkeren. Luit- ggaf aan dat hij niet wist of algelijk is om binnen de :jn,voor 1 mei, de maatre- suit te voeren. rsieler maakte gisteravond wkend dat het niet moge voor de zomer transfe- tbouwen. De raad had daar najaar om gevraagd. Vol- iLuitwieler is het wel de be- ïg om een transferium te aan de Sandberglaan. procedures die nodig zijn om transferium aan te leggen, echter negen maanden. interaad was veront- igd. Hij vond dat de wet- de raad eerder had moe- slichten over de vertraging. bedsdiensten or de vrede BSINGEN - Verschillende (cberse kerken organiseren e komende week gebeds voor de vrede. liddelburg is iedere woens- ivondtussen 19.00 en 19.30 oecumenische gebeds- üstin de Doopsgezinde kerk, igeNoordstraat. donderdagavond om flisrn de Petrus en Paules- Lombardstraat Middel- reen gebedsdienst. De kerk tot 20.00 uur om een ^eop te steken of te bidden raande vrijdag is om 19.00 «cumenische gebedsdienst EÖ.L.V. kerk, Singel in Vlis- 3! Gelijktijdig is er ook een sdsdienst in de Open Haven, sjeplein in Oost-Souburg, flensten worden georgani- tidoor de Raad van kerken singen, ee zaterdag van 10.30 tot Duur is de Michaelskerk, ssplein in Koudekerke open het opsteken van een Bje, bidden of een gesprek $oofsgenoten. estkappelaar int voorronde pwedstrijden SSINGEN - Barman Marcel «steger die in 't Kaffee in stapelle werkt, heeft de re- ule voorrondes van de Na- uleBiertapwedstrijden ge- Een. Arsenaal in Vlissingen a gisteren enkele honder- harmensen en eigenaars ■^recazaken bijeen voor de -]kse tap wedstrijden. Het f moet onder meer een Sskraag van ongeveer twee dik hebben en het moet mooi egaal zijn. die daar het beste in $e, was barkeeper Marcel steger. Tweede werd Jaco *»t die bij de Westkaap in tiapelle werkt. Derde werd ^Mijnsbergen van café De Sjeboom uit 's Heer Hen- aderen. In totaal gaan Endoor naar de provincia le die op 8 april in café %n in Middelburg wordt J Advertentie ^goedgekeurd Gitaar proefplaatsing HOEKMAN Ll 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 Na Vrouwenpolder en Vlissin gen volgen de strandwachten van de zeven overige Waleherse posten. Slechts een paar strand posten in Nederland beschik ken al overeen defibrillator. „Ik voorspel dat er spoedig langs de hele Nederlandse kust defibril- latoren voorhanden zijn." De tijd van het EHBO-koffertje en de brancard is voorbij, zegt Dijkstra. Er moet een stan daardcursus worden ontwik keld voor strandwachten, waarbij de moeilijkheidsgraad van de cursus wordt bepaald. De kennis over de defibrillator en de vaardigheden moeten aan te leren zijn en vervolgens wor den onderhouden. Voor de ont wikkelingvan die leermethoden zijn Vlissingen en Vrouwenpol der uitgekozen. Zij doen mee aan het onderzoek dat door W. de Vries (van het Oranje Kruis), J. Bierens (AC Vrije Universiteit en R. Koster (afdeling cardio logie van het AMC Amsterdam) wordt begeleid. Dijkstra: „Wij worden, zoals het er nu uitziet, ongeveer twee jaar gevolgd. Veel strandwachten zijn maar een paar weken per seizoen actief. „We vragen van de strandwachten wel om met zo'n apparaat te kunnen omgaan. Vandaar dat training op maat belangrijk is." De methode moet zijn gericht op het hoogste ren dement tegen een zo laag moge lijke inspanning, financieel en wat studie-inspanning van de cursist betreft. Ambulances Het apparaat kan het hart van een drenkeling door toediening van stroomstoten weer op gang brengen. Bij goed en snel ge bruik is de overlevingskans het grootst. „Daarom hebben de onderzoekers voor Walcheren gekozen. Die stranden zijn moeilijk bereikbaar voor ambu lances." Vorige week werd de Vlissingse strandwacht opgeroepen voor een incident in de buurt van Zoutelande. „Een vrouw was onwel geworden door proble men met haar hart. Het was niet eenvoudig om het strand te be reiken. Af en toe moesten we zelfs door het water rijden. We Richard van der Voorde, Karin Mijnders en men. door Steffan ter Maat HANS WEERT - Leden van scoutinggroep de Water geuzen St. Willibrordus uit Vlissingen zijn op de scheepswerf van Hansweert begonnen met het onder houd van hun onderkomen, het schip met de naam Nummer 70. De onderzijde wordt schoongestoken, waarna het schip een nieuwe verflaag krijgt. Het schip van zo'n 50 meter lang werd jaren geleden gekocht van het ministerie van Defensie en ligt 1 nmid- dels zes jaar in het Kanaal door Walcheren aan de kade bij de Koningsweg in VlissingenDe Nummer 7 0 werd omstreeks 1915 gebouwd en had bij Defensie een geheime functie en tot op heden is nooit bekend ge worden om welke functie het ging. ii Fockking (vlnr) van scoutinggroep de Watergeuzen St. Willibrordus zijn bezig met schoonmaken van hun onderko- foto Dirk-Jan Gjeltema Omdat het schip jaren stil heeft gelegen zat de onder kant vol aangroeisel uit het water en was onderhoud noodzakelijk. Gistermiddag werd het schip in Hans- weert in het dok geduwd - de boot heeft geen mo tor - en gingen de vrijwilligers van de scouting aan de slag. „We steken het schip zelf schoon om kosten te bespa ren", legt scoutingsteamleider Richard van der Voor de uit. „Het valt ons overigens mee hoe de toestand van de onderkant van de boot is. De hoeveelheid aan groeisel is minder dan we gedacht hadden Daardoor hebben we minder werk en valt de eventuele schade ook wel mee. Als we alles schoon hebben, wordt door het personeel van de scheepswerf de wanddikte op gemeten. Daar waar deze te dun blijkt, moet de wand worden opgelast. Vervolgens komt er een nieuwe verflaag op. Het schip wordt tot de boeiboord rood geverfd en krijgt daarmee dezelfde kleur als onze kleine bootjes die door de kinderen worden ge bruikt." Van der Voorde hoopt dat het schip begin volgende week weer teruggeduwd kan worden naar Vlissingen. Voordat dat zover is, moet er nog wel enig werk wor den verzet. De teamleider verwacht dat het schoon- steken van de boot staat voor twee volle dagen werk voor zo'n dertig man. Hoewel de scoutingsleiders en ook ouders er hun vrije tijd insteken, geeft het werk volgens Van der Voorde veel voldoening „Het is na tuurlijk wel een schip waar je in de loop der jaren van gaat houden. Het geeft wat dat betreft ook een goed gevoel om aan het onderhoud en aan een goede staat van de Nummer 70 mee te werken." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg had een kapver- gunning moeten aanvragen voor het weghalen van de wor tels van de paardekastanjes op het Koorkerkplein. Dat stelt Middelburger L. Harpe in een brief aan burgemeester K. Schouwenaar. De gemeente heeft de wortels afgezaagd om een fundering voor bankjes te kunnen storten. Harpe heeft Schouwenaar ge vraagd om strafvervolging te la ten instellen door de officier van justitie. Uit jurisprudentie blijkt volgens hem dat een kap- vergunning verplicht is voor het drastisch snoeien van bomen en voor ingrepen die de dood van de boom tot gevolg kunnen heb ben. In een eigen onderzoek concludeert boomverzorger W. Flipse dat de bomen een overlevingskans van dertig pro cent hebben. Door het afzagen van de wortels kan de boom niet genoeg water opnemen. De ge meente heeft de eigen regels overtreden door geen vergun ning aan te vragen, vindt Harpe. Volgens een ambtenaar van de gemeente zijn er nauwelijks wortels rond de bomen wegge haald. „Alleen wat van die haarworteltjes.De ingreep was nodig om de zitranden die rond de bomen komen te staan stevig te verankeren. Volgens de mede werker zijn de wortels inmid dels weer bedekt met speciale boomgrond. Harpe vindt dat niet voldoende. Er moet een on derzoek worden ingesteld naar de levensvatbaarheid van de bomen en naar het risico dat ze omwaaien, vindt hij. Doordat de wortels aangetast zijn, be staat de kans dat de bomen in stabiel zijn geworden Schouwenaar laat desgevraagd weten dat iemand voor een strafrechtelijk onderzoek bij de officier van justitie moet zijn. „Ik heb die brief nog niet gezien, maar ik zal contact met die me neer opnemen. Het is natuurlijk niet de bedoeling van de ge meente om mooie bomen dood te maken. Ik ken die situatie wel, ik rij er twee keer per dag langs. We zullen moeten nagaan in hoeverre de bomen gevaar lo pen." De gemeente Middelburg heeft de wortels van de kastanjes af gezaagd om een fundering voor bankjes te kunnen storten. foto Ruben Oreel hadden de defibrillator stand by. Maar gelukkig kwam ze er zonder gebruik bovenop." Voor dit onderzoek krijgt Vlis singen een speciale oefenpop. De strandwachten kunnen elk vrij uurtje benutten om te leren omgaan met de defibrillator. „De strandwachten van Vrou wenpolder krijgen alle trainin gen en ook leren ze zorg op maat te geven, maar ze krijgen geen pop. De verschillen worden be keken en die resultaten dienen voor de ontwikkeling van een goede methodiek." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Leefbaar Middelburg geeft mensen valse hoop en daarmee de politiek een slechte naam. Dat is het oordeel van het VVD-raadslid J. van Dijk-Sturm over het voorstel van de fractie om de situatie rond het Bagijnhofcomplex op nieuw te bekijken. Het voorstel werd gisteravond in de gemeenteraadsvergade ring alleen gesteund door de SR „Het is niet moeilijk om mensen zaken voor te spiegelen waar van u weet dat ze niet waar te maken zijn", zei Van Dijk. „Dat zorgt ervoor dat de politiek op de lange termijn een slechte naam krijgt." De gemeenteraad besloot vorige maand unaniem dat wethouder A. de Vries metWoongoed moest onderhandelen over nieuwe af spraken met de bewoners. Ie dereen moest na de renovatie van het complex kunnen terug keren. Verder werden voor waarden gesteld aan de verhui zing. De renovatie zelf mocht doorgaan. Leefbaar Middel burg en de SP zeiden na de ver gadering dat ze daar nooit mee hadden ingestemd. De partijen willen dat de bewoners zelf mo gen kiezen of ze verhuizen en dat er met de bewoners wordt overlegd over de komst van stu denten. „Bepaalde partijen geven tegen beter weten in de indruk dat ze bepaalde processen om kunnen draaien Het mag mooi klinken, het geeft applaus, maar men weet dat het niet kan", zei Van Dijk. Applaus was er inderdaad voor het betoog van P. Kraan (Leefbaar Middelburg). „We doen een hartstochtelijk beroep op de fracties die het in de bres staan voor de sociaal zwakkere hoog in het vaandel hebben staan", zei hij. Kraan wees erop dat door het besluit van vorige maand in het ongunstigste geval de indruk wordt gewekt dat er achterkamertjespolitiek is be dreven. „In het gunstigste geval kunnen andere partijen als vol strekt politiek naïef door de mand vallen." „We zijn niet bezig om de zwak keren in de samenleving te be nadelen", zei Van Dijk We zijn bezig de zwakkeren te huisves ten. U bent belangenpolitiek aan het bedrijven voor een klei ne groep en verliest daarbij de belangen van een grotere groep uit het oog. De wethouder heeft laten zien dat hij begaan is met de bewoners. Laten we de uit slag afwachten voor we een het ze ontwikkelen waar niemand bij gebaat is Volgens Kraans partijgenoot H Akdag was het voorstel bedoeld om het stand punt van Leefbaar Middelburg over het Bagi jnhof te benadruk ken. „Als de interpretatie van het besluit niet klopt, willen we dat op democratische wijze cor rigeren. We willen laten weten dat we doen wat we zeggen." Advertentie in een 'a aan de door Miriam van den Broek DOMBURG - De commissie Ruimtelijke Ontwikkeling van de gemeente Veere is zeer ont stemd over de wijze waarop het gemeentebestuur is omgegaan met het overslagstation voor strandafval in Zoutelande. Twee jaar geleden bouwde de gemeente de opslagplaats bij de Molenweg. Die aanleg bleek achteraf onrechtmatig te zijn. B en W willen die situatie nu lega liseren door het bestemmings plan aan te passen. Twee jaar geleden bouwde Vee re aan het einde van het bedrij venterrein een talud met daar naast ruimte voor een paar containers. In die containers werd het strandafval opgesla gen. Wanneer de container vol was, werd die naar de afval verwerker gebracht. Dit opslag station bleek achteraf niet bin nen het bestemmingsplan te vallen. J. Vos, eigenaar van de land- bouwloods die op vijftien meter afstand staat van het overslag station, vroeg gisteravond tij dens de commissievergadering in Domburg aandacht voor de overlast die de opslagplaats met zich meebrengt. De containers zijn meestal niet afgesloten. Daardoor kampen de omwo nenden met stankoverlast, zwerfvuil, ratten en honderd duizenden vliegjes, zoals Vos dat uitdrukte. Petten Vos wees ook op de manier waarop de gemeente met de pro cedures is omgegaan. „De ge meente heeft in deze zaak ver schillende petten op", zei hij. „Ze verleende zichzelf een ver gunning en moet de naleving daarvan controleren en eventu eel corrigeren. De gemeente wil zich blijkbaar zo snel mogelijk van het afval ontdoen. Het maakt niet uit hoe: legaal of ille gaal", sprak hij. De SGP-fractie had evenmin een goed woord over voor de manier waarop de gemeente ge handeld heeft. „Het college moet zich schamen", zei P. de Visser. „Als een inwoner zoiets doet, staan de kranten er vol van. Nu doet de gemeente het zelf. Dat is een hele slechte zaak Milieu-aspecten moeten voor de gemeente net zo zwaar gelden als voor burgers. Ik kan instem men met het voorstel om het be stemmingsplan te wijzigen, maar dan moeten er wel maatre gelen genomen worden om de overlast weg te nemen. De con tainers kunnen bijvoorbeeld worden afgedekt." Milieustraat D. Holtkamp van PvdA/Groen- Links merkte op dat een over slagstation niet thuishoort op een bedrijventerrein. „Ik denk dan toch eerder aan een plek zo als de milieustraat. Ik weet dat die locatie problemen oplevert omdat we daar gebonden zijn aan openingstijden, maar daar moet een oplossing voor te vin den zijn." Alle commissieleden zijn van oordeel dat er iets aan de over last gedaan moet worden. Ook moeten B en W nog eens kijken naar andere mogelijkheden en naar de kosten die alternatieve oplossingen met zich meebren gen. Ondertussen mag het col lege van de commissie door gaan met de voorbereidingen om het bestemmingsplan te wij zigen. Toen de dokter het receptje uitschreef, zag die Thoolse patiënt het opeensop de pen van de arts stond met grote letters Viagra, zoals de farmaceutische industrie wel vaker gebruiksvoor werpen pleegt te versieren met hun topmerken om ze vervolgens gul weg te schen ken. Dat wist de patient ook. ..Krijg je die bij vier tabletten cadeau?", informeerde hij. De huisarts in kiveslie heeft de pennen overigens niet meer Hij vond ze toch geen reclame voorz'n praktijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11