leg maar Woef tegen een hond Even onder je favoriete kleur en de energie keert terug Normontwikkeling begint al jong Nieuwe erectiepil moet taboe definitief slechten $oek over psychologische ontwikkeling kinderen tussen 0 en 3 jaar Verzorgers Alzheimerpatiënten Meer studie seksualiteit kinderen Centrum erfelijke aandoeningen Slank dankzij goed ontbijt opvoeding maandag 24 maart 2003 Lflaudia Sondervan OOSENDAAL - Niets is moei- te slikken voor een ouder ji jat zijn ondernemende ster 'Néé!' niet snapt. Ook eina honderd keer héél boos *pen. En dat die dreumes van newel luistert, maar niet ont- jadt dat kleuren niet op de ink mag maar wel op papier. i,i5 nu een boek dat uitlegt narom dat zo is. De geboren Btdorpenaar Ewald Vervaet jlimet Groeienderwijs het gat de markt dat 'opvoedbijbels' iBaby- en kinderverzorging in Benjamin McLane Spock en atkgroei lieten liggen. iwendenoijs is het eerste tek dat zich richt op de psy- o'.ogische ontwikkeling van Aderen van nul tot drie jaar. raid Vervaet verliet op zijn de Zeeland om in Kaatsheu- het seminarie te bezoeken, [werd uiteindelijk niet het iesterschap maar de ontwik- üngspsychologie, die hij do- aan de Volksuniversiteit Amsterdam en de Academie ïdatim. Hij merkte dat voor de kinderontwikkeling van derhalf tot drie jaar in Ned er- ad een nagenoeg onbeschre- sbladwas. Nieuwe theorieën niet neer in zijn boek. euvr is wel, dat Vervaet de w van verschillende as- jen als tijd- en ruimtebe- taalverwei-ving, zelfkennis, fervaring en sociale intelli- Btie in samenhang en in fasen schrijft. Nieuw is ook, dat het tek voor specialisten en voor cersgoed leesbaar is. rvaet deelde de eerste drie le- asjaren op in tien fasen, sarin kinderen zich geleide- kgewaar worden van hun lijf [omgeving en van lieverlee de senhang doorkrijgen. Hij be kijft het verloop van toetsen- spelletjes en observaties met jn onderzoekskinderen om j vaardigheid uit een nieuwe seduidelijk te maken. Na elke obale uitleg over een fase aaleen vette punt. Wie wil kan ierest overslaan en naar de vol- mdefase zappen. 'aet praat graag en gedreven over de prille kinderwereld, maar is allereerst wetenschap per: psycholoog en natuurkun dige. ,,Ik ben iemand die graag alles overzichtelijk in hokjes plaatst", bekent hij met zelfspot. Die combinatie leidt tot nuchtere beschrijvingen en gevolgtrekkingen. Nuchterder dan ouders soms lief is: wie wil weten dat jijzelf voor je dierbare baby volstrekt inwisselbaar bent, zolang de lichamelijke be hoeften voldaan blijven? Dat zo'n bundeltje motorische en zintuigelijke reflexen pas na een half jaar zijn wereldje wat ge nuanceerder beoordeelt dan als 'prettig' en 'niet prettig' en zich gaat hechten aan zijn verzor gers? Anderzijds zet Vervaets toet sende aanpak bakerpraatjes over opvoeding en ontwikke ling definitief aan de dijk. Kin deren van net één jaar die zinde lijk zijn? Nogal een klus voor een wezentje dat net ontdekt dat er zoiets als voor, achter, op en onder bestaat, dat geluiden kan nadoen maar zichzelf niet her kent in de spiegel. Vervaet ver haalt hoe het bewustzijn van een kind groeit; van het beperk te blikveld van een zuigeling tot de belevingswereld van een driejarige. Zo precies en toegankelijk be schrijven wanneer een kind iets nieuws aankan, is koren op de molen van ouders die de ont wikkeling van hun kind niet snel genoeg gaat. Vervaet is zul ke liefhebbers van 'voorlijke' kinderen een stap voor. Bij elke fase hanteert hij een ruime leef tijdsmarge. En om zijn afkeer van forcerende opvoeders dui delijk te maken, voegde hij een extra hoofdstuk toe over zin en onzin van opvoeden. Woef Aansluiten waar mogelijk, aan vullen waar nodig, luidt Ver vaets raad. Forceren helpt mis verstanden ontstaan en brengt afkeer teweeg en dat leidt juist tot achterstand. Op andere ter reinen is Vervaet prettig gerust stellend. Zoals voor ouders die de kindertaal van hun kleine overnemen en die vervolgens het verwijt krijgen dat ze hun kind 'klein houden'. Aansluiten op de eerste verbale communi catiepogingen van een kind is stimulerend, zegt Vervaet. Dus ouders mogen een hond best 'woef' noemen als een kind van een jaar die klanknabootsing onder de knie heeft. Zolang te gen het tweede jaar duidelijk is dat bij 'woef' 'hond' hoort. Het boek leest zo wetenschap pelijk als de lezer zelf wil. Boei end leest het hoe een kind cho cola maakt van wie er ik dan wel jij is in het spraakgebruik; hoe lang het duurt eer 'straks' voor een kind hanteerbaar is. Soms is de uitleg vol taaie termen als 'benaderend uitgesteld imite ren' Kom je daar doorheen, dan beklijft de verwondering hoe veel kinderen moeten bevatten in wat we het gewone, dagelijk se leven noemen. Met Groeienderwijs sloot Ver vaet een onderzoek van tien jaar af. De kinderen uit het onder zoek bleef hij volgen voor het komende boek dat de ontwikke ling van drie tot acht jaar in vier fasen beschrijft. „Mensen wil len weten wat er in een kind om gaat. Het is verbazend hoe wei nig er beschreven is. Neem de periode 3 tot 4,5 jaar: dat is bijna onontgonnen gebied. Terwijl overheid en veel ouders in die 'voorschoolse leeftijd' alles pro beren te vervroegen. De Psvcho- fokindustrie noem ik dat. Je kan een jong kind best boekjes aan bieden, maar van die zachte plastic of stoffen boekjes. Het kind doet ermee waar het aan toe is. Het komt vanzelf achter nieuwe mogelijkheden. De neu rologische conditie is er gewoon niet eerder. Elk mens kent in zijn leven 'kritische perioden' waar in de condities voor het leren van een vaardigheid optimaal zijn. Die Engelse les op basis scholen.... Daarvoor is de kriti sche grens twaalf jaar. Eerder kunnen kinderen het gebruik van Engelse grammaticaregels niet doorgronden. Dus krijgen ze een soort verminkt Engels aangeboden. Als dat soort pres sie over tien jaar minder is en ik heb daar aantoonbaar aan bij gedragen, ben ik gelukkig." Edwald Vervaet. foto Thom van Amsterdam BUNNIK - Bijna de helft van de partners van Alzheimerpati- enten heeft lichamelijke en/of psychische klachten door de intensieve zorgtaken die ze hebben. Dit blijkt uit een enquête die het NIPO heeft uitgevoerd in opdracht van de Stichting Alzheimer Nederland. Uit het onderzoek blijkt dat een op de vier zware Alzheimer patiënten nog thuis woont. Familieleden van de thuiswonen de patiënten helpen bij de persoonlijke verzorging, eten, en huishoudelijk werk De Stichting Alzheimer Nederland pleit voor een betere begeleiding van de verzorgers, bijvoorbeeld via gespreksgroepenOok zouden de patiënten vaker en bete re medicijnen toegediend moeten krijgen waardoor ze rusti ger worden. In Nederland lijden ongeveer 200.000 mensen aan Alzheimer. ANP UTRECHT (ANP) - Hulpverleners, onderwijzers en mede werkers van de kinderbescherming weten te weinig van de normale seksuele ontwikkeling bij kinderen. Tot nu toe is nooit onderzocht wat kinderen en jeugdigen (van 4 tot 18) zei f vinden van hun seksuele ontwikkeling en welke betekenis zij aan seksualiteit hechten. Dat concluderen J Rademakers en H. de Graaf in het rapport Seks in de Groeidat zij voor de Rutgers Nisso Groep hebben opgesteld. Zij pleiten voor meer onderzoek Tot voor kort was er weinig wetenschappelijke aandacht voor de seksuele ontwikkeling bij kinderen. In de jaren negentig nam de belangstelling voor het onderwerp toe, vanwege alle i nf ormatie en discussie over seksueel misbruik en de gevolgen daarvan. Ongewone belangstelling voor seks kan een indicatie zijn voor misbruik. Maar om vast te stellen wat ongewoon is, moet wel bekend zijn hoe de normale seksuele ontwikkeling ver loopt. ANP NIJMEGEN - Het Universitair Medisch Centrum St. Rad boud (UMC) in Nijmegen beschikt sinds kort over een topcen- trum voor behandeling van en onderzoek naar erfelijke- en stofwisselingsaandoeningen. In het centrum werken specia listen en wetenschappers van veertig verschillende discipli nes samen. Op dit moment melden zich volgens het ziekenhuis zo'n 3000 mensen per jaar met een erfelijke- of een stofwisselingsziekte en hun aantal zal toenemen. Het Nijmeegse centrum gaat onder andere aandacht besteden aan erfelijke huid-, oog- en oorziekten. Daarnaast horen chromosoomafwijkingen bij het centrum thuis, net als men tale retardatie, neurodegeneratieve aandoeningen en bepaal de voortplantingsproblemen. ANP BOSTON - Dagelijks goed ontbijten vermindert het risico op overgewicht en diabetes. Dat meldde M. Pereira (Children's Hospital, Boston) tijdens een congres van de American Heart Association in Miami op grond van een onderzoek onder een kleine 3000 volwassenen. Onder mensen die dagelijks ontbe ten, kwam 30 tot 50 procent minder overgewicht en diabetes type 2 voor dan onder de mensen die zelden ontbeten. Door de dag te beginnen met een goed ontbijt, wordt er de rest van de dag wat minder gegeten (en gesnackt), suggereert Pereira als mogelijke verklaring voor het gezonde effect van het ontbijt. GPD door Annie de Vreugd Stijn is in de wolken. Hij wil al wekenlang dat ram eens bij hem komt spe len en nu is het dan eindelijk zover; Bram gaat na school tijd mee. Om half vier gaat eindelijk de schoolbel en Stijn staat meteen naast zijn nieuwe vriend. Maar Bram doet opeens heel afhoudend. Jk heb net met Max afge sproken dat hij bij mij komt «pelen, dus ik ga niet mee." Stijn gelooft zijn oren niet en riet hoe Bram en Max samen hij Brams moeder in de auto >tappen. „Maar wij hadden toch samen afgesproken", probeert hij nog tussen de op bellende tranen door. „Dat klopt", beaamt de moeder van Bram. „Maar Bram wil nutoch liever met Max spe len en hij mag zelf kiezen met wiehij wil spelen. Dóóag." Vriendschappen tussen jon- j gekinderen veranderen vaak roet de dag, soms zelfs met j het uur. Nu nog is Max de beste vriend, een dag later is de vriendschap door een lut- |elgebeuren helemaal be koeld en volgende week zijn te weefde dikste vrienden. Kleuters zitten in een levens fase waarin vrienden een rol gaan spelenHet is voor hen iets nieuws, ze zijn ermee aan kdexperimenteren en het ;u!d nog niet altijd even goed. Vrienden mag je zelf kiezen, daarin heeft Brams moeder helemaal gelijk. 'daar Bram had al ;en af- ^praak met een ander vriend in Moet een kleuter zich aan ton afspraak houden, of is aat op zo'n jonge leeftijd nog roet aan de orde? lade hedendaagse opvoe- atag wordt zwaar de nadruk geiegd op het leveren van Prestaties. Alleen met een «jk van een rapport bereik je *tsin het leven, is de veelge- tworde gedachte. Al te vaak *ordt vergeten dat een kind jttl meer is dan een cognitief wezen. Om een geluk- argmens te worden is meer :°digdan een stapel diplo mas. Een goede werknemer Niemand die goed werk afle gden tevens een prettige en «trouwbare collega is. Een ■tukelevenspartner heeft het ""*1 alleen over het loon- i. Kleine kinderen kunnen al leren hoe ze vriendschappen kunnen op bouwen en vooral ook hoe ze die kunnen onderhouden. Ook Bram kan al leren hoe je dat moet doen Hij heeft er zelf voor gekozen om die middag bij Stijn te gaan spe len. Brams moeder kan haar kind vertellen dat je zo niet met vriendjes omgaat. Kleu ters kunnen zich nog moei lijk in het gevoel van een an der verplaatsen, ze hebben daarom begeleiding nodig van een volwassene. De normontwikkeling waar we het hier over hebben, gaat veel verder. Er zijn veel dage lijkse voorvallen die door de ouder kunnen worden aan gegrepen om eens dieper over na te denken. Is er een klas genootje ziek, dan vragen we vaak niet verder dan wat het heeft en hoe lang het al ziek is. In het kader van normont wikkeling kan een ouder zijn kind aan het denken zetten met de vraag of hij het leuk zou vinden een kaartj e te stu ren, of dat hij wil regelen dat het huiswerk bij de zieke komt. In dat geval stellen we ons kind de normvraag of we ons al dan niet om een zieke medemens moeten bekom meren. Wat de uitkomst ook is, het is goed een kind aan te sporen over dit soort levens vragen na te denken. Wordt er gepest in de klas en welke rol speelt je kind daarin? Hoe staat je kind tegenover klas genoten die geen merkkle ding dragen? Is de buiten kant het belangrijkst? „Wat vind jij daarvan?" Als kinderen over dit soort vragen mogen meedenken, zijn ze meestal gemotiveer der dan wanneer ze van bo venaf kant en klare regels krijgen opgelegd. Bovendien leren ze zo dat er blijkbaar in hetzelfde huis verschillende meningen over rommel, ui terlijk. natuur, gezondheid of ontwikkelingshulp naast elkaar kunnen bestaan en dat je er dan toch nog samen uit kunt komen. Uiteraard is zo'n ronde tafelgesprek pas zinvol als ouders zelf ook voor norm vragen open staan, geen vooroordelen hebben en bereid zijn hun mening even tueel bij te stellen. GPD Annie de Vreugd is orthope dagoge door Ria Schuurhuizen APELDOORN - Last van win terblues of voorjaarsmoeheid? Geef jezelf een sessie kleurlicht- therapie cadeau. Twintig minu ten onder je favoriete kleur en je ziet het leven weer zonniger in. Het is bekend dat mensen met ernstige depressies baat hebben bij een daglichttherapie. Die behandelingen worden altijd onder medisch toezicht, meestal in ziekenhuizen, uitgevoerd. De kleurlichttherapie kun je ge woon bij schoonheidssalons en praktijken voor fysiotherapie ondergaan. Janny Berends van het gelijknamige 'beautycenter' in Apeldoorn was de eerste die met deze therapie, ontwikkeld door de Duitse prof. dr Harald Brost, werkte. „Ik ben altijd op zoek naar nieu we dingen voor mijn salon. In eerste instantie heb ik het appa raat voor mijzelf aangeschaft. Mijn migraine werd steeds min der en men vertelde mij dat ik er beter uitzag en vrolijker was. Toen heb ik besloten het ook mijn cliënten aan te bieden. Het doel van deze kleurlichtthera pie is de aanmaak van vitami nen en sporenelementen in het lichaam te bevorderen. Kleuren activeren de stofwisseling en zorgen voor een betere door bloeding van cellen en orga nen." „Ik wil er wel op wijzen dat het een hulpmiddel is, geen genees middel. Het herstelt het geeste lijk evenwicht en brengt be staande energiebanen weer in balans. Vrijwel alle lichamelij ke en geestelijke klachten kunnen ermee worden behan deld Hoofdpijn, migraine, spierpijn, menstruatieklachten, vermoeidheid, couperose en ac ne", aldus Janny Berends, die er op wijst, dat de hedendaagse mens veel te veel binnen zit, waardoor men veel minder dan vroeger energie krijgt uit licht. Ze adviseert mensen dan ook meer naar buiten te gaan Want het is licht (buitenlicht) dat ons energie geeft, bepaalt hoe we ons mentaal en fysiek voelen en dat onze biologische klok re- geit. Spreeuwen Hoe belangrijk dat is, wordt on der meer bewezen door spreeu wen op en rond Piccadilly Cir cus in Londen, die voortdurend blootstaan aan enorme, felge- Klcurlicht therapie kan mensen vrolijker en energieker maken. kleurde lichtreclames. Zij zijn het hele jaar vruchtbaar, omdat het licht hun geslachtshormo nen stimuleert. Normaal leggen spreeuwen alleen eieren tussen mei en augustus. Pasgeboren baby's met geel zucht worden met blauw licht bestraald, waarna de geelzucht in enkele dagen verdwijnt. Door gebrek aan zonlicht ko men in Noord-Europa meer de pressieve mensen voor en is het zelfmoordpercentage vele ma len hoger dan in het zuiden. Es kimovrouwen menstrueren door gebrek aan zonlicht maar zes maanden per jaar. In Afrika zijn vrouwen veel vruchtbaar der door het vele zonlicht Poot- aardappels die onder rood licht worden bewaard lopen niet uit, krijgen geen spruiten. En na tuurlijk weet iedereen dat door het licht in de kassen we het ge hele jaar door groenten en fruit hebben die anders maar in be paalde maanden van het jaar kunnen groeien. Zonder dat we het beseffen spe len kleuren een grote rol in ons leven. Van bepaalde kleuren worden we vrolijk, andere ma ken ons rustig of onrustig En we hebben meer met kleuren, stel dat een biefstuk groen zou zijn, zouden we die dan eten? Een biefstuk moet rood zijn, eier dooiers geel, tomaten rood, wortels oranje. En zo zijn er meer voorbeelden. Rood geldt voor waarschuwingsborden, rood stoplicht, brandblusappa- raten. Geel geeft gevarenzones aan, groen geldt voor nooduit gangen, in operatiekamers wor den groene lakens gebruikt, het zijn maar een paar voorbeelden van hoe kleur een rol in ons le ven speelt. Wat is nu precies gekleurd licht? Janny Berends: „Gekleurd licht ontstaat bijvoorbeeld als na een regenbui de zon op de regen - foto Wim van Veen/GPD druppels schijnt, iedereen kent het fenomeen, de regenboog. Daarin zitten zeven kleuren- rood, oranje, geel, groen, blauw, indigo en violet Elk van die ze ven kleuren heeft zijn eigen spe cifieke werking. In onze salon staat een schijf met zes mono chrome kleuren, de zes zuiverste kleuren. Indigo is daar niet bij. Wij vragen de cliënt zijn ogen te sluiten, weer open te doen en dan te zeggen welke kleur hem of haar het meest aantrekt. On der die kleur brengt men dan twintig minuten door Zoals ik al eerder heb gezegd is het een hulpmiddel, het is ook niet zo dat je na die twintig minuten in eens iets voelt. Maar die dot licht kan je wel de volgende 36 uur meer energie geven en er voor zorgen dat je je vrolijker voelt en minder last hebt van hoofdpijn. Het is totaal onge vaarlijk, je kunt het meer keren per week doen." GPD door Paulus Smits UTRECHT - De vierde erec tiepil zal de taboesfeer rond om het slap blijvende man nelijke lid voorgoed doen verdwijnen. Dat zou de inzet moeten zijn van de lancering van weer een pil tegen 'erec tie! disfunctioneren', vinden zowel huisartsen, specialis ten, patiënten als de farma ceutische grootverdieners die de pil op de markt bren gen. Levitra heet de nieuwe con current van Viagra. Deze week lag een sterk uitver groot exemplaar van de ron de, fel oranje gekleurde pil op een velours kussentje te pronken te midden van de mensen die er hun brood mee moeten verdienen: de ontdekker van het vitale stofje dat het lid doet verstij ven, de marketingmanagers van de firma's Bayer en GSK en niet te vergeten de dok ters. Schaamte Huisarts B. de Boer heeft na uitgebreid onderzoek kun nen vaststellen dat het regel matig of voortdurend uitblij ven van een erectie niet louter voorkomt bij oude mannen. Ook in de groep veertigers komt het voor, en zelfs zijn er jongere pa tiënten die ermee naar de dokter gaan. Trouwens: slechts één op de acht van de mannen met een erectie stoornis begint erover in de spreekkamer. De anderen zwijgen er liever over, uit schaamte. Uitgever W. Melissen van de website www.erectiestoor- nis.nl denkt dat een deel van die zwijgers wel de weg weet te vinden op het internet. Tweeduizend bezoekers per week telt zijn informatie bron op het wereldwijde web. „Maar het taboe zou hele maal moeten verdwijnen. Veel mensen blijven onge lukkig door hun potentiepro bleem Het is daarom goed dat er weer een pil komt. Hoe meer er over erectiel disfunc tioneren kan worden gepraat hoe beter. Binnen relaties, maar ook met de dokter of met vrienden." Natuurlijk, de geluiden over Viagra als partydrug zijn niet onbekend bij de dokteren en de webmasters Het feit dat het middel niet door het zie kenfonds wordt vergoed is mede te wijten aan de ziens wijze van het Ministerie van Volksgezondheid, dat oor deelde dat Viagra een lifesty- le-middel is. Enige middel „Daarbij gaat het ministerie er volslagen aan voorbij dat zo'n pil voor vrij grote groepen mensen het enige middel is om tot seksuali teit te komen. Bijvoorbeeld voor suikerpatiënten, men sen die een prostaatope ratie hebben ondergaan en dwarsleasiepatiënten", zegt D. Vente, woordvoerder van Pfizer, dat Viagra op de markt brengt. Hij verwelkomt de nieuwe concurrent omdat ook zijn firma (met honderd miljoen pillen in vijf jaar tijd absolu te marktleider) erbij gebaat is dat mannen met hun erec tieprobleem naar de dokter gaan. Bang is hij niet voor Levitra. „Ze moeten eerst maar eens bewijzen dat het allemaal werkt zoals ze zeggen. Wij hebben al meer dan duizend studies vol bewijs van de werkzaamheid van ons pro duct." Ongevaarlijk Ten opzichte van Viagra voert Levitra aan dat het middel langer werkt (circa acht uur), en dat de pil min der zwaar is (dus minder bij werkingen heeft). De Nederlandse erectiepil Uprima scoort op veel pun ten minder dan Viagra, maar is als enige erectiemiddel on gevaarlijk voor patiënten met angina pectoris. Cialis van Lilly kan tot 24 uur na in name werkzaam zijn. Zo heeft elke pil voor- en na delen. Levitra rapporteert hoofdpijn als bijwerking bij vijftien procent van de ge bruikers. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9