Slovenië wil bij EU en Navo PZC Franse anti-terreurbrigade slaat flater in ricine-zaak Hoge opkomst n Tsjetsjenië bij referendum KLM en BA door oorlog mogelijk dichter bij elkaar WHO bevestigt dat sars door virus komt 7 lammen in jgeria bezetten ie-installaties tladonna laakt de echtste film Grote opkomst bij dubbelreferendum Chinese bus vol verborgen baby's Ex-rebellenleider Kashmir gedood Philip Morris veroordeeld tot boete Oudste man ter wereld jarig Al Qaeda dicht bij chemiewapen Akkoord over terugkeer Afghaanse vluchtelingen Reddingswerkers zoeken vermisten mijnramp China $RI - Elf installaties van de (maatschappijen Royal nch/Shell. ChevronTexaco en u|FinaElf in het Nigeriaanse jugcbied zijn bezet door mi- sole leden van een van de stammen die elkaar in het bied bestrijden. De leden van Ijaw-stam dreigen de instal ls op te blazen. mn een week geleden laaide stnjd tussen de Ijaw en de ÖÖri-stam op. Sindsdien bben oliemaatschappijen die bet olierijke gebied gevestigd jhun personeel geëvacueerd ibeeft de regering duizenden jütairen naar de Niger-delta stuurd. Het leger zei gisteren lentien mensen te hebben op pakt in verband met het drei- isent om de olie-installaties tebiazen. Ijaw vormen een meerder en het gebied en eisen dat de >swetten worden aangepast wr de presidentsverkiezingen ipril, omdat volgens hen pre ien! Olusegun Abasanjo sa- awerkt met de Itsekiri om •er te zijn van een herverkie- •i. Ook eisen de Ijaw dat de iiairen die naar het onrusti- gebied zijn gestuurd stoppen geweldplegingen tegen igers. AP 0$ ANGELES - Madonna is grote winnares van de uitrei- sg van de Golden Raspberry Gouden Framboos' of 'Gouden [beet'), de prijs voor de slecht- tfilm. wordt jaarlijks in Santa unica, even buiten Los Ange- tuitgereikt aan de vooravond ode Oscar-uitreiking, seer voor de slechtste actrice nest Madonna delen met de eneens van popster tot film- Ier omgetoverde Britney »ears, die haar debuut maakte 'Crossroads'. Maar 'Swept y' van Madonna en haar an Guy Ritchie was de onbe- iste winnaar. De tot slechtste in het jaar uitgeroepen film eeg zaterdagavond vijf 'Raz- es' DPA/RTR maandag 24 maart 2003 van onze redactie buitenland LJUBLJANA - De inwoners van Slovenië hebben zich giste ren uitgesproken voor toetre ding tot de Navo en de Europese Unie. Dit blijkt uit de eerste pei lingen die de Sloveense televisie gisteravond toonde. Ongeveer 1,6 miljoen Slovenen konden zich in een dubbel refe rendum uitspreken over toetre ding van hun land tot de EU en de Navo. Tussen de 91 en 93 pro cent sprak zich uit voor toetre ding tot de EU en tussen de 5 6 en 60 procent van de bevolking wil dat Slovenië ook lid wordt van de Navo. De opkomst was onge veer 70 procent. Slovenië is de tweede EU-kan- didaat waar de bevolking kon stemmen over het lidmaatschap van de Unie. Op 9 maart beet Malta het spits af. In tegenstel ling tot die in Malta, is de uitslag van het referendum in Slovenië bindend. Het stond al bijna vast dat de Slovenen zouden stem men voor toetreding tot de EU. Of de Slovenen ook zouden stemmen voor toetreding tot de Navo leek een dubbeltje op zijn kant. De opkomst was hierbij een cruciale factor. Volgens Delo, het grootste Slo veense dagblad, was de steun van de kiezers voor toetreding na het begin van de oorlog in Irak met enige procentpunten gedaald tot ongeveer 50 pro- van onze redactie buitenland HONGKONG - De Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) heeft zaterdag beves tigd dat de mysterieuze long ziekte die tot nu toe wereld wijd aan minstens elf mensen het leven heeft gekost zo goed als zeker wordt veroor zaakt door een virus. Tot nu toe waren artsen en wetenschappers niet zeker van de oorzaak van de long ziekte, die van WHO de naam sars (severe acute respiratory syndrome) heeft gekregen. Volgens een van de artsen van een WHO-team dat in Hongkong de aandoening bestudeert, is nu echter dui delijk dat de ziekteverwek ker een virus is. Hoewel nog niet bekend is om welke vi russoort het gaat, beschouwt de WHO de ontdekking als een doorbraak. Er kan nu een diagnostische test worden ontworpen, die mogelijk over ruim een week in zie kenhuizen in gebruik kan worden genomen. Wetenschappers in Duits land en Hongkong meldden overigens afgelopen week al dat de ziekte waarschijnlijk wordt veroorzaakt door een paramyxovirus, waarvan er honderden bestaan. Momenteel is wereldwijd bij rond de 400 mensen sars vastgesteld. De afgelopen drie weken zijn elf mensen aan de aandoening bezwe ken, van wie zeven in Hong kong. In Canada, waar al twee mensen aan sars waren overleden, heeft de ziekte gisteren een derde slachtof fer gemaakt. Het ging om een bejaarde man die in dezelfde ziekenhuiskamer onder ob servatie was geplaatst als een man die sars-verschijnselen had en daaraan later over leed. Singapore, waar ver moedelijk 51 mensen sars hebben, kondigde gisteren aan dat het een ziekenhuis gaat reserveren voor uitslui tend sars-patiënten. AP cent In februari zakte de animo voor het lidmaatschap van de Navo zelfs onder de 40 procent, omdat veel Slovenen liever niet betrokken wilden raken in con flicten zoals nu in Irak. Slovenië werd in december 2002 met tien andere kandidaatlid staten uitgenodigd om in 2004 lid te worden van de Europese Unie. In rapporten van de Euro pese Commissie krijgt Slovenië steeds de beste beoordeling op de criteria waaraan een land voor toetreding moet voldoen. Zowel de regeringspartijen als de oppositie toonden zich opge lucht over het resultaat. Pre mier Rop zei: ,,Onze toetreding tot Europese Unie en Navo bete kent het einde van een tijdperk en tevens het begin van een nieuwe tijdrekening. Ik ben er van overtuigd dat de Slovenen zich in beide gemeenschappen een betrouwbare partner zullen tonen ANP/DPA/AFP Een moeder laat in de Sloveense hoofdstad Ljubljana haar zoon het stembiljet in de stembus doen. foto EPA PEKING - De Chinese politie heeft afgelopen dinsdag in een bus in het zuidwesten van het land 28 baby's aangetroffen die waren verborgen in koffers. De kinderen, allen meisjes, zou den waarschijnlijk verkocht gaan worden, aldus de politie en Chinese staatsmedia zaterdag. Een van de baby's bleek over leden. De politie zou twintig arrestaties hebben verricht. De schok kende vondst werd gedaan nadat de politie was getipt. Som mige kinderen waren enkele dagen oud. Ze waren al enkele uren aan boord van de bus. Een deel van de kinderen zou ge drogeerd zijn om kans op ontdekking te voorkomen. In som mige koffers zaten twee of drie kinderen gepakt. AFP SRINAGAR - De voormalige commandant van de moslimre- bellengroep Hezb-ul Mujahedeen in Kashmir, Abdul Majid Dar, is gisteren vermoord. De politie verdenkt elementen uit de Hezb-ul Mujahedeen van de moord. Dar kondigde in augustus 2000 een staakt-het-vuren af, dat echter na enkele dagen door de leider van de Hezb werd ver worpen. Het jaar daarop werd Dar uit de beweging gezet. Hij onderhandelde in het geheim met de Indiase regering en over woog een politieke groepering op te richten. Dar werd door twee mannen doodgeschoten in zijn huis in So- pore, 55 kilometer ten noorden van Srinagar. Zijn moeder en zuster raakten gewond. AP NEW YORK - Een rechter uit de staat Illinois heeft de Ameri kaanse sigarettenfabrikant Philip Morris vrijdag (lokale tijd) veroordeeld tot een boete van 10.1 miljard dollar. De rechter oordeelde dat de fabrikant rokers jarenlang heeft misleid door hen te laten denken dat 'light' sigaretten veiliger zijn dan gewone. De boete bestaat uit 7,1 miljard dollar schadevergoeding voor de 11 miljoen rokers die zich hadden aangesloten bij de zaak en 3 miljard aan de staat. Een kwart van de 7,1 miljard dollar gaat overigens naar de advocaten. Philip Morris, onderdeel van Altria Group, heeft al aangekondigd in beroep te gaar» RTR TOKIO - De Japanner Yukichi Chuganji, die zich de oudste man op aarde mag noemen, is gisteren 114 jaar geworden. De voormalige zijdewormkweker neemt nog steeds elke dag drie stevige maaltijden tot zich. De laatste jaren ligt hij wel veel in bed wegens zijn slechte ogen, zeggen ambtenaren in zijn woonplaats. Ook de vermoedelijk oudste vrouw ter wereld, de 115-jarige Kamato Hongo, woont in Japan, net als Chuganji op Kyushi. het belangrijkste zuidelijke eiland. ANP WASHINGTON - Het terreurnetwerk Al Qaeda is bijna in staat chemische en biologische wapens te maken. Dat heeft de Amerikaanse krant The Washington Post gisteren gemeld op basis van vertrouwelijke informatie van de regering-Bush. Drie bronnen van de The Washington Post, die toegang had den tot de documentatie over Al Qaeda, stellen dat de terreur organisatie veel meer kennis heeft over de productie van che mische en biologische wapens dan Amerikaanse analisten tot dusver vermoedden. ANP ronze redactie buitenland ULABOELAK - De Tsje- bevolking is gisteren nar de stembus gegaan voor arclerenduin over een nieuwe «dwet waarin de status van jrtsjenië als deel van de Rus- *he Federatie opnieuw wordt Bankerd. De grondwet voor kook in parlements- en presi- jfcverkiezingen. siermiddag om vier uur atselijke tijd meldde de Tsje- «ense regering een opkomst sa79 procent. Het referendum feldigbij een opkomst van 50 went. Volgens het persbureau "R-Tass stemde ook ruim 90 ent van de ongeveer 28.000 iischemilitairen in Tsjetsje- In totaal zijn er 540.000 «gerechtigden. 'Kremlin en de door Moskou gestelde Tsjetsjeense rege- hebben onvermoeibaar igne gevoerd voor het re- tendum. Ze presenteerden het ■seen belangrijke stap op weg ar het beëindigen van de Nd tussen het Russische leger 'ftjetsjeense rebellen die voor afhankelijkheid vechten. Russische president Poetin 1 de bevolking persoonlijk 'de televisie op te gaan stem- 11 en trok een aantal Russi- troepen terug. Ook sugge reerde de Russische regering dat amnestie voor sommige Tsje tsjeense rebellen mogelijk is. Maar de grondwet laat belang rijke vragen onbeantwoord, zoals hoeveel autonomie Tsje tsjenië krijgt en wanneer de ver kiezingen worden gehouden. Critici wijzen erop dat een nieu we grondwet geen vervanging kan zijn voor onderhandelingen met rebellenleider Asian Masjchadov. Mensenrechtenor ganisaties betwijfelen of een re ferendum in oorlogstijd wel le gitiem is. Veel stembureaus zijn vorige week aangevallen met granaten en geweren. Een teamleider van de Organi satie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE), Balian Hrair, zei dat de organi satie van het referendum 'niet zonder tekortkomingen' was, meldde het Russische persbu reau Interfax. Er zijn weinig in ternationale waarnemers naar het referendum gestuurd. In buurrepubliek Ingoesjetië waren ook twee stembureaus ingericht om tienduizenden Tsjetsjeense vluchtelingen in de gelegenheid te stellen hun stem uit te brengen. Veel vluchtelin gen zagen de resultaten van het referendum somber in, maar brachten toch een stem uit. De eerste resultaten worden van daag verwacht. AP XIAOYI - Reddingswerkers bereiden zich voor om de Mengnanzhu- ang-mijn binnen te gaan in de Noord-Chinese stad Xiaoyi. Door een mijnongeluk zijn daar zeker 35 kompels om het leven gekomen. Het Chinese staatspersbureau Xinhua berichtte gisteren dat tien tallen andere mijnwerkers nog opgesloten zitten na de gasexplosie. Het ongeval gebeurde zaterdag rond middernacht in de buurt van de plaats Xiaoyi, in de provincie Shanxi. De oorzaak is niet be kend. In China komen elk jaar duizenden mensen om in mijnen, die zeer onveilig en verouderd zijn. foto Xinhua, Ma Yimin/AP foor Henk Glimmerveen PARIJS - De bagagekluizen in fo grote Parijse spoorwegsta- Oons blijken te zijn uitgerust een systeem dat automa- Jöch DNA-profielen achter laat van reizigers die er hun toners of handtassen opber- ttn. geheime wapen tegen ter- roristische activiteiten werd Set afgelopen weekeinde ge- :f*nbaard door de onthulling het systeem de afgelopen *oek op het Gare de Lyon niet '«ft gewerkt. Dit gebeurde brekend in de periode dat Rekenden een kluis hadden fhruikt om er een paar flesjes Koter te laten, waar sporen JJ het supergiftige ricine in Weken te zitten. 'la een lek naar het zondags- blad Journal du Dimanche is de blunder naar buiten geko men, vermoedelijk op instiga tie van de anti-terreurbrigade van de Parijse politie Deze eenheid had het onderzoek overgenomen van de gerechte lijke politie toen duidelijk was geworden dat het hier om een grote affaire ging Sarkozv De anti-terreureenheid wilde de zaak aanvankelijk geheim houden en een intensieve be waking rond de bewuste kluis in gang zetten. Ze werd even wel verrast door een communi qué van het ministerie van Bin nenlandse Zaken waarin de vondst van ricine-sporen we reldkundig werd gemaakt. Een woordvoerder van het kabinet van minister Sarkozy verde digde de handelwijze van het departement met een verwij zing naar het 'te grote aantal personen' dat inmiddels van de affaire op de hoogte was ge raakt. ,,De kans op voortijdig uitlekken was veel te groot. Daarom wilden we het nieuws zelf naar buiten brengen. We wilden vooral voorkomen dat er paniek zou uitbreken", aldus de zegsman. De agenten van de anti-ter reurbrigade waren zeer geïnte resseerd in de DNA-profielen, omdat via deze weg zou kun nen worden nagegaan of er een verband kan worden gelegd met de zeven personen die in januari dit jaar in Londen wa ren gearresteerd, eveneens in verband met de vondst van ri cine. Volgens de krant Le Pari- sien is de Franse geheime dienst DST enkele maanden geleden op het spoor gekomen van een islamistische terreur groep die van plan is in Europa aanslagen met chemische stof fen te plegen. De krant heeft een rapport van 6 november vorig jaar van de DST ingezien waaruit zou blijken dat de groep afkomstig is uit Afgha nistan. Via Tsjetsjenië en Tur kije is ze erin geslaagd naar West-Europa te ontkomen. De dienst heeft in december vorig jaar handlangers van de groep in de Parijse voorsteden La Courneuve en Romainville ge arresteerd. Destijds heette het dat de arrestanten van plan waren Russische doelen in Pa rijs aan te vallen als vergelding voor de gewelddadige ontrui ming van een Moskous thea ter waar Tsjetsjenen zeven honderd personen hadden ge gijzeld. Maar de DST bleek nog een heel ander spoor te vol gen. Een anonieme zegsman liet dit weekeinde weten dat de ricine- affaire op het Gare de Lyon lijkt te hebben aangetoond dat leden van Al Qaeda zich op Frans grondgebied bevinden, dan wel dat ze zich enkele da gen in Frankrijk hebben opge houden zonder dat iemand daar van op de hoogte was. De Franse regering zou serieus overwegen weer controles aan de grens te gaan houden. GPD van onze redactie buitenland KABOEL - Afghanistan heeft de afgelopen week een akkoord gesloten met Nederland over de repatriëring van vluchtelingen. Dat hebben de Verenigde Naties gisteren bekendgemaakt. Het dinsdag in Den Haag geslo ten akkoord garandeert Afgha- nen die naar hun land terugke ren hulp van de Nederlandse overheid. Afghanen die op dit moment nog niet terugwillen mogen nog tot april 2004 in Ne derland blijven, aldus Maki Shinohara van de VN-vluchte lingenorganisatie (UNHCR). In Nederland verblijven ongeveer 40.000 Afghaanse vluchtelin gen. Maandag sloot Afghanistan eveneens een overeenkomst over de repatriëring van vluch telingen met Pakistan en de UNHCR. Het akkoord is volgens Shinohara gericht op de vrijwil lige en geleidelijke terugkeer van vluchtelingen in de komen de drie jaar. Voor ze na de verdrijving van het Taliban-regime naar hun land begonnen terug te keren waren er tussen de vier en vijf miljoen Afghaanse vluchtelin gen. Vorig jaar zijn er ongeveer 1,8 miljoen teruggekeerd naar hun land, van wie 1,5 miljoen vanuit Pakistan. In dat land verblijven nu naar schatting van de VN nog ongeveer 1,5 mil joen Afghaanse vluchtelingen. AP van onze redactie economie LONDEN - De Britse lucht vaartmaatschappij British Air ways (BA) wil de fusicgesprek- ken met branchegenoot KLM nieuw leven inblazen. Daartoe vliegt BA-topman R. Eddington komende week naar Amster dam om te praten met zijn te genspeler L. van Wijk van het Nederlandse bedrijf. Dat meldt de Britse krant Inde pendent on Sunday. De proble men die de oorlog in Irak in de luchtvaartwereld teweeg brengt, zouden BA ertoe nopen vaart achter de fusieplannen te zetten. Een woordvoerder van KLM verklaarde gisteren niets van bijzondere besprekingen af te weten. „Wij praten al langer over samenwerken met BA, net zo goed als wij dat ook nog steeds met Air France doen. Fu- siegesprekken zijn nadrukke lijk niet aan de orde." De Britse luchtvaartmaat schappij heeft wegens de oorlog een streep gehaald door al haar vluchten op het Midden-Oos ten. BA zou verder het ontslag van 3000 werknemers in voor bereiding hebben. Als gevolg van de oorlogsdreiging zag het bedrijf de afgelopen maand het aantal vluchten met 14 procent teruglopen. KLM maakte donderdag be kend een fors aantal vluchten te schrappen, kleinere vliegtuigen in te zetten en minder vaak op bestemmingen te vliegen. We gens de oorlog in Irak zijn de passagiersaantallen volgens de zegsman met circa 7 procent ge daald. Volgens de woordvoerder is de teruggang nog onvoldoen de om over te gaan tot nood maatregelen als het aanvragen van werktijdverkorting voor het personeel. De Amerikaanse luchtvaart maatschappij United Airlines schrapt tijdelijk 8 procent van zijn vluchten. Een onbekend aantal werknemers zit voorlo pig onbetaald thuis. De maatre gel treft volgens vakbonden duizenden monteurs en cabine personeelsleden. De maatschappij zag het aantal boekingen al voor het begin van de oorlog in Irak teruglopen en denkt dat de afname doorzet nu de gevechten eenmaal zijn be gonnen. De onderneming ver keert sinds 2002 in surseance van betaling. Het bedrijf wordt geplaagd door de economische malaise die de gehele luchtvaart teistert. Sinds de aanslagen op 11 september 2001 zijn de pro blemen verergerd .ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7