Nederland is eenvoudig doelwit PZC Bush wringt zichzelf politiek in tamelijk risicovolle positie Overzicht van de ontwikkelingen van de oorlog in Irak Op één vierkante kilometer bevindt zich de hele politieke macht Fel verzet in Zuid-Irak Generaal T. Franks is geen 'Stormin' Norman maandag 24 maart 2003 door Jeroen de Vreede DEN HAAG - Het was niet meer dan een ongelukje, maar met onverwacht grote gevolgen. In de ochtend van 15 juni 1999 sloeg een heimachine in Gronin gen met flinke klappen een ijze ren damwand de grond in. De derde klap was een daalder waard: in een keer werden vier glasvezelkabels van KPN door kliefd. De gevolgen: heel Groningen en delen van Drenthe en Friesland zaten vanaf dat moment zonder telefoon De 112-centrale was onbereikbaar, mobiel bellen via KPN of Libertel bleek onmoge lijk, de internet-toegang lag plat, geld- en pin-automaten vielen uit en diverse televisieka nalen gingen op zwart. Eén klap, drie kabels, tien duizenden gedupeerden. Ook dé storingsdienst van KPN was onbereikbaar. Het noodplan schreef het volgende voor: 'Ac tiveer straalzenderverbindin gen. Bel hiervoor het KPN Net- controlecentrum.' Maar waar- niee? „Nederland is geen eiland in de wereld", aldus premier Balke nende. Terroristen kunnen overal toeslaan. Vóór 11 sep tember 2001 zou zo'n medede ling wellicht zijn afgedaan als een open deur. Na die datum zijn de uitspraken van Balke nende des te meer reden tot zorg. Hoe staat het met het voorko men van terrorisme? Een inven tarisatie naar de kwetsbaarheid van de Nederlandse samenle ving door onderzoeksinstituut TNO biedt weinig reden tot te vredenheid Belangrijke con clusie: Nederland kent diverse knooppunten waar cruciale ka bels, computers, verbindingen en diensten bij elkaar komen. De onderzoekers: „Een dergelij ke locatie kan een aantrekkelijk doelwit zijn voor aanslagen Gevolgen Deskundigen zeggen dat er zes a acht knooppunten in Nederland zijn waar zogeheten 'vitale in frastructuur' samenkomt. Het uitvallen van zo'n knooppunt heeft grote gevolgen voor het dagelijks leven. Waar die pun ten zijn, zeggen de deskundigen niet. Ze zijn echter vrij makke lijk te achterhalen. Twee dagen zoeken in openbare bronnen - internet, naslagwerken, land kaarten en archieven - levert een stapel informatie op die niet vrolijk stemt. Daarmee is spe lenderwijs een scenario te be denken voor de ultieme aanval op de Nederlandse samenle ving. Te beginnen in het centrum van Den Haag. Op één vierkante ki lometer bevindt zich de hele po litieke en symbolische macht van Nederland. Naast het parle ment bevinden zich op de Ne derlandse 'ground zero' ook de departementen van Defensie, Justitie en Binnenlandse Zaken. Juist laatstgenoemd ministerie zal van slimme terroristen extra aandacht krijgen. Daar bevindt zich immers het Nationaal Co ördinatiecentrum (NCC), dat als spin in het web functioneert bij nationale rampen. Zodra de spin weg is, is het web zinloos en wordt ook gecoördineerde ram penbestrijding een stuk lasti ger, dus één van de eerste klap pen die moet worden uitgedeeld (be)treft Binnenlandse Zaken. Gelukkig zit niet alles in het centrum van Den Haag. De ATVD (voorheen BVD), de Mili taire Inlichtingendienst en de staven van de vier krijgsmacht onderdelen zijn decentraal daar omheen gelegen, maar zijn die op zo'n moment nog bereik baar? Als het goed is, is contact nog mogelijk via het Nationale Noodnet, een netwerk dat in de lucht wordt gehouden door KPN, maar het voorbeeld van de vitale kabels aan het begin van dit verhaal zegt al genoeg AL FAW - Een Britse marinier vuurt een raket af in het zuiden van Irak, waar de coalitie gisteren op hevig verzet stuitte van Iraakse eenheden. De Britten en Amerikanen lijken snel naar de hoofdstad te willen oprukken, zonder eerst het zuiden geheel onder controle te bren gen. foto Jon Mills/RTR over de risico's. Dan is er ook nog Schiphol als strategisch doel en - veel belangrijker nog - de Rotterdamse haven. Die ha ven is niet alleen veel te uitge strekt om waterdicht te beveili gen, de tanks met gevaarlijke stoffen langs de havenbekkens zijn ook nadrukkelijk zicht baar, niet alleen vanuit de lucht, maar ook via internet. Nota be ne de havenautoriteiten zelf verschaffen digitale kaarten met daarop de locaties van raffi naderijen en de opslag en over slag van stoffen. Coördinatiecentra Rotterdam heeft een eigen ram penstaf. Belangrijkste knoop punt daarvan is het World Port Center, een toren op de Kop van Zuid. In het gebouw huizen co ördinatiecentra, waaronder het Regionaal Operationeel Cen trum. In de toren is ook de direc tie van de haven zelf gevestigd en een grondstation van het Na tionaal Noodnet. Die bundeling van diensten is organisatorisch erg praktisch, maar uitermate kwetsbaar. Het World Port Center is daarom na het ministerie van Binnenland se Zaken het op één na aantrek kelijkste doelwit voor degenen die Nederland willen belagen en platleggen. Want met het lam- leggen van de landelijke over heid in Den Haag en de plaatse lijke overheid in Rotterdam is de weg vrij voor de ultieme che mische ramp in de Rotterdamse haven. Geluisterd naar het kritische TNO-rapport is er wel. Vitale doelen worden extra in de gaten gehouden. Beveiligingsmensen op Schiphol nemen geen risico meer. Rond spaarbekkens van waterleidingbedrijven zijn hek ken geplaatst om te voorkomen dat terroristen drinkwater kun nen vergiftigen. Ook grote indu striële complexen worden in de gaten gehouden, net als trans formatorhuizen die cruciaal zijn voor de stroomvoorziening en kwetsbare infrastructuur, zoals tunnels en bruggen. En dan hebben we het allang niet meer alleen over de Randstad. GPD door Patrick Selbach DOHA - Hij laat zich vervoeren in een veertig jaar oude Boeing 707. Hoewel het toestel is volge propt met hoogwaardige tech nologie, is de hoofdgebruiker een nuchtere en conventionele militair 'met de modder aan zijn kistjes'. Generaal Tommy Ray Franks moet de strijd tegen Irak voor zijn baas president Bush gaan winnen. Wie verwacht dat er net als tij dens de Golfoorlog van 1991 een nieuwe Norman Schwarzkopf Ln de schijnwerpers zal staan met dagelijkse soundbites', heeft het mis. Franks heeft wei nig gemeen met de commandant van de voorgaande campagne tegen Saddam Hoessein. De 57- jarige in Oklahoma geboren Franks is geen 'Stormin' Nor man', zoals hij zelf zei De generaal gaf zaterdagmid dag voor het eerst sinds het begin van de oorlog een pers conferentie in zijn tijdelijke hoofdkwartier in Qatar. De strijdkrachten hebben voor er voor een bedrag van 1,5 miljoen dollar een perscentrum ge bouwd, het zogeheten Coalition Media Centre. Tot zaterdag kre gen de journalisten er eigenlijk alleen te horen dat de geallieer den 'geen commentaar' hadden. Franks geeft sinds 2000 leiding aan Central Command, het on derdeel van de strijdkrachten dat zich richt op 25 landen in Afrika, van Egypte tot Cen- traal-Azië. Het commandocen trum van 'CentCom' is operatio neel in het Golfstaatje Qatar. De basis is de eerste in zijn soort buiten de VS. Vietnamveteraan Franks, hij dient al sinds 1967, moet zijn energie overigens momenteel verdelen over de lopende grote en kleine operaties in onder meer Afghanistan. De afgelo pen maanden heeft hij zich ech ter vooral voorbereid op de 'Big One', de oorlog tegen Saddam Hoessein. Het commando over de grondtroepen in Irak heeft de drukke Franks gedelegeerd aan generaal David McKiernan. Volgens ingewijden heeft Franks het de afgelopen tijd ge regeld aan de stok gekregen met zijn baas, minister van Defensie Donald Rumsfeld. De bewinds man op het Pentagon is een houwdegen, de man van de har de militaire lijn, overtuigd van de suprematie van de VS en een vurig pleitbezorger van de inzet van hoogwaardige technologie Generaal Tommy Franks. in militaire operaties. Franks is meer de man van grootschalige inzet van manschappen op de grond, van het 'echte' werk in vijandig gebied, op heet zand of in snijdende kou. Waar Rumsfeld tijdens bezoe ken in het veld zich eerder mengt tussen de rijk gedeco reerde hoge militairen, schuift Franks met zijn bord aardappe len liever bij aan een tafel met infanteristen Bush en zijn raadgevers zouden voor Irak een aanvalsplan heb ben opgesteld dat zowel de idee- en van Rumsfeld als die van Franks bevat. Velen beschou wen dat als een overwinning van Franks. Wellicht dat het heeft geholpen dat de vrouw van Bush en Franks op dezelfde middelbare school zaten. In opspraak Overigens kreeg de generaal kort voor het begin van de oor log in Irak de 'onvoorwaardelij ke' steun van Rumsfeld. Franks was in opspraak geraakt door onder meer beschuldigingen dat zijn vrouw aanwezig was bij ge heime besprekingen. Het Penta gon zag geen reden voor disci plinaire maatregelen. Toen Franks op 11 september 2001 op Kreta van de aanslagen in zijn geboorteland hoorde, wist hij direct dat zijn militaire loopbaan ingrijpend zou veran deren. Het definitief gewijzigde vijandbeeld, met het internatio naal teiTorisme en de 'as van het kwaad' nu in het middelpunt, maakte van Central Command een belangrijke pion in de voor hoede. Franks' rol als operatio neel veldheer en strateeg is de komende periode cruciaal, voor hemzelf, voor Bush en ook voor de internationale verhoudin gen. ANP door John Wanders WASHINGTON - Het protest tegen de invasie van Irak klinkt in het overwegend con servatieve Amerika minder luid dan in landen als Duits land en Frankrijk. Dat is niet verwonderlijk, ook al betoog den dit weekeinde in de stra ten van New York, San Fran cisco, Washington, Chicago en Los Angeles pakweg een kwart miljoen mensen tegen de oorlog. Wel verrassend in deze oor logsdagen is de scherpte waar mee in de VS het debat wordt gevoerd over het Irak-beleid van president Bush, ook door hen die geen behoefte voelen om de straat op te gaan om daartegen te protesteren. Verrassend, omdat Amerika nen in tijden van oorlog hun politieke geschillen zoveel mogelijk plegen op te schor ten. Zodra Amerikaanse le gereenheden onder vijandelijk vuur komen te liggen, schaart de natie zich eensgezind ach ter haar leiders en vlag. Dat is althans de norm. Democraat of Republikein, het maakt in tijden van oorlog niet uit. Wat beide politieke tegenpolen dan verenigt, is de gemeen schappelijke nationaliteit en hun steun voor de mannen en vrouwen in uniform. Dat laatste is zeker ook van daag het gevala 1 was het maar omdat ook tegenstanders van oorlog beseffen dat de Ameri kaanse troepen overzee slechts orders uitvoeren van hun poli tieke bazen in Washington. Maar dat met het begin van de gevechtshandelingen in Irak de al veel langer bestaande kloof tussen Democraten en Republikeinen als bij tover slag zou zijn overbrugd, nee, daarvan is geen sprake. Zelfs het besef dat de terreur van 11 september aan de basis ligt van de besluitvorming van Bush en dat met de oorlog in Irak wellicht het directe vei ligheidsbelang van de Ameri kaanse bevolking gediend is, vermag de tegenstanders niet te overtuigen. In het meer verlichte deel van Amerika (ruwweg de relatief dichtbevolkte regio's aan de oost- en westkust) leeft een brede afkeer van de Texaanse mentaliteit die sinds januari 2001 in politiek Washington de toon zet. Waann je de lei der van een jou onwelgevallig regime laat weten: „We geven je 48 uur om het land te ver laten, doe je dat niet, dan ko men mijn jongens en ik je halen." Het is deze al vaak aangehaal de 'cowboy-mentaliteit' van George W. Bush, zijn vice-pre sident Dick Cheney en zijn mi nister van Defensie Donald Rumsfeld die menigeen, ook in de VS, nerveus maakt. De 'shock and awe'-campagne van de voorbije dagen, met enorme rookpluimen en vuur ballen boven Bagdad, toont opnieuw aan hoe afschrik wekkend veel macht Bush en Cheney hebben. Doel De steun voor oorlog begon in de moderne Amerikaanse ge schiedenis doorgaans te ver kruimelen als de bodybags - Karen Phillips uit Kingwood (Texas) laat haar steun aan de pre sident blijken. foto Tony Gutierrez/AP met daarin gesneuvelde Ame rikaanse soldaten - in grote aantallen terugkeerden naar het vaderland. Sterk voor beeld van een kanteling van de publieke opinie is de reactie van het volk op de Viëtnam- oorlog in de jaren zestig en ze ventig, een onoverzichtelijke oorlog zonder duidelijk doel, waarin Amerikaanse jongens bij bosjes sneuvelden. Een oorlog die samenviel met de wording van een protestgene ratie die zich op niet eerder vertoonde wijze afzette tegen haar ouders, de autoriteiten en de benepen cultuur van de ja ren vijftig. De militaire machine van de VS is anno 2003 vele malen ef ficiënter en dodelijker dan in die dagen. En de protestbewe ging lijkt krachtelozer dan toen. De Viëtnamese jungle is bovendien een andere militai re 'werkomgeving' dan de Iraakse woestijn. Overigens hebben Amerikaanse militaire strategen wijze lessen getrok ken uit de Viëtnam-oorlog en andere voor de VS catastrofaal verlopen militaire operaties. Wat niet wegneemt dat er in potentie een overeenkomst kan blijken te bestaan tussen toen en nu: ook vandaag is de mate van geloofwaardigheid waarmee de Amerikaanse re gering een autonome staat is binnengevallen onderwerp van felle (inter)nationale dis cussie. Fouten Over de verwerpelijkheid van het Iraakse regime bestaat ook in de VS geen twijfel. Wel twij fels zijn er over de oprechtheid van de regering-Bushdie in de aanloop naar de mars op Bag dad net iets te grove communi catiefouten maakte en daarbij steeds weer de indruk wekte dat zij hoe dan ook uit was op het hoofd van Saddam Hoes sein, ongeacht diens mate van bereidheid toe te geven aan de eisen van de internationale ge meenschap. Dit levert een in politiek opzicht tamelijk risi covolle uitgangspositie op voor Bush, een positie die van zelfsprekend riskanter wordt naarmate de oorlog langer duurt en er meer bodybags te rugkeren uit het verre Irak. GPD van onze redactie buitenland RIJSWIJK - Een overzicht van de ontwikkelingen rond de oor log in Irak van het afgelopen weekeinde. De tijdstippen zijn in Nederlandse tijd en bij bena dering. zaterdag 22 maart Bij de bombardementen op Bagdad in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn volgens Irak ruim tweehonderd mensen ge wond geraakt. 7.00 uur: zeven Britse militairen komen zaterdag bij een botsing tussen twee Britse helikopters boven de Perzische Golf om. 9.00 uur: de Amerikanen mel den dat ze samen met de Britten ruim vierhonderd krijgsgevan genen hebben gemaakt bij de verovering van het schiereiland Faw in het zuiden van Irak. 9.30 uur: Amerikaanse tank- eenheclen raken aan de rand van de stad Basra slaags met Iraakse troepen. 11.30 uur: nieuwe Amerikaanse bombardementen op Bagdad. 11.30 uur: de Patriottistische Unie van Koerdistan (PUK) meldt dat de Amerikanen in Noord-Irak strijders van de fundamentalisch islamitische beweging van Mullah Krekar, Ansar al Islam, met vijf kruisra ketten hebben bestookt. Er zou den tientallen doden en gewon den zijn gevallen 13.00 uur: de VS melden de val van de Iraakse plaats Nassiriya, aan de rivier de Eufraat. Het is van daar nog 320 kilometer naar Bagdad. 13.00 uur: in Amsterdam begint een demonstratie tegen de oor log. Politici van GroenLinks en SP zijn prominent aanwezig, evenals een aantal PvdA'ers Maar PvdA-leider Bos is er niet. Er zijn volgens de politie onge veer 20.000 mensen. Overal in de wereld wordt opnieuw gede monstreerd tegen de oorlog. 14.00 uur: Amerikanen en Brit ten melden de inname van Bas- 14.00 uur: het Russische pers bureau Interfax meldt dat Irak in de buitenwijken van Bagdad twee Amerikaanse piloten ge vangen heeft genomen. 15.00 uur: de Amerikaanse ge neraal Tommy Franks geeft een persconferentie op zijn hoofd kwartier in Qatar. Hij noemt de operatie Iraqi Freedom 'onge kend in de geschiedenis', maar moet toegeven dat hij geen idee heeft waar Saddam Hoessein is en of die nog in leven is. Naast Franks staat tot verba zing van politiek Nederland de Nederlandse luitenant-kolonel van de luchtmacht Jan Blom, terwijl Nederland geen militai re bijdrage levert aan de oorlog. Blom blijkt een verbindingsof ficier te zijn voor de Nederland se patriots in Turkije Minister Kamp maakt later op televisie uitgebreid zijn excuses voor het optreden van de luchtmachtof ficier en belooft dat het niet weer zal gebeuren. 16.00 uur: na afloop van een ge sprek tussen leden van het Ne derlands kabinet en vertegen woordigers van Iraakse, Turkse en Marokkaanse organisaties stellen die laatsten dat er geen verhoogde spanningen zijn tus sen etnische minderheden en de autochtone bevolking door de oorlog in Irak Premier Balke- nede spreekt van een indruk wekkende en constructieve dia loog. 18.00 uur: na afloop van de vre- desbetoging in Amsterdam ont staan er bij het Amerika consulaat relletjes tussen a groep jongeren en de Moto Eenheid. De jongeren gwj stenen, de politie zet het wat kanon in en voert charges i Zeker 25 mensen worden ól gehouden. Eerder op de dag3 resteerde de politie al veerts demonstranten 20.00 uur: een televisiepia van CNN komt aan in Jonk: De Amerikaanse meuwszeai moest Irak verlaten op last? de autoriteiten. 22.00 uur: de stroom valt ins te delen van Bagdad uit nana we bombardementen op desa Ook de Noord-Iraakse staal! sul wordt gebombardeerd, i de stad Najaf in centraal-ii raken Iraakse en Amerikaa militairen slaags. Zondag 23 maart 00.30 uur: een Amenkaansei litair gooit een granaat ini tent op een Amerikaans kanp ment in Koeweit. Er vallen* dode en vijftien gewonden 07.00 uur: bij de Zuid-Iraak stad Umm Qasr breken opniei hevige gevechten uit tussl Iraakse troepen en Amerikaa se mariniers. De Amerikaii hadden zaterdag al de innas van de stad gemeld. 07.30 uur: een Brits gevecb: vliegtuig wordt per ongeluki de lucht geschoten door e Amerikaanse patriotraket. 10.00 uur: bij aanvallen f>p« Iraakse stad Basra zouden' burgers zijn gedood en 366a deren gewond geraakt, aldüsi Iraakse minister van Infor tie. 120 0 uurook om de stad Na riya wordt opnieuw gevochte Hier had het Amerikaanseit® eerder gemeld de stad ord controle te hebben. 12.30 uur: Saddam Hoessei verschijnt opnieuw op delraii' se televisie. De presidential zien in uniform en voert overleg met belangrijke adviseurs. 13.30 uur: opnieuw hevigeAc* rikaans-Britse bombarden» ten op Bagdad. De Iraakseautc- riteiten dopen de oorlog ifl 'Beslissende strijd'. De vorig Golfoorlog in 1990/91 heel» volgens het regime in Bagdad 'Moeder aller veldslagen' Amerikanen zouden Bagdad! 100 kilometer zijn genaderd 16.00 uur: de Amenkaatf chef-staf generaal Metfd meldt dat er tot dusverre m*-* dan tien Amerikaanse raille ren in Irak worden vermist 16.30 uur: de Arabische zend* Al Jazeera toont beelden vana Iraakse televisie van gevang* genomen Amerikanen Hetg^1 om vijf militairen, onder wie® zwarte vrouw De zender to® ook beelden van enkele, de® verminkte lijken van A kaanse militairen. Minister™ Defensie Rumsfeld zegt dat ba tonen van dergelijke beelden J strijd is met de Conventies vu Genève. 18.00 uur: het Rode KruisnoeE! de toestand in Iraaks twee» stad, Basra, zeer ernstig- stad zit sinds vrijdag drinkwater en stroom. 19.00 uur: Italië wijst1'" Iraakse diplomaten uit en koffi daarmee tegemoet aan Amerikaans verzoek 20.00 uur: voorde vierdeacbtOj eenvolgende nacht word' Iraakse hoofdstad Bagdad bombardeerd. Kort na tien1 gisteravond (plaatselijke slaan op verscheidene p!#j* in de stad de bommen in situatie zondag 23 TURKIJE 201 weg naar Al Kut vó AtRilla SAUDI- ARABIÈ Leger coalitie ca 100 km van Bagdad Diwaniya C. 3e Infanterie VS in opmars I Omsingeld door VS-mariniers. I Hevig verzet. Samat Hevige tegenstand Iraaks leger. Ca 11 VS-militairen door Irakezen gevangen genomen Bntse Tornado door \VS-patriot neergehaald Aanslag door VS-militair* 11 dode. 12 gewonden KOEWE Opmars in Zuid-Irak (J Bagdad Pantserdivisie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 6