Nederlandse patriots weg bij Turkse inval Banken extra alert op geld Saddam „nriol JACKPOT Demonstratie Amsterdam ontsierd door relletjes AEL stimuleert vlagverbranding Protest tegen oorlog verloopt vrij rustig 0itaire hulp ingetrokken als troepen grens overgaan mp Journalisten omgekomen Ook Duitsland dreigt steun Turkije te staken Militair VS verdacht van aanslag Australië vernietigt lanceerplaats Explosie commandocentrum Qatar Gifdeskundigen in Qatar Irakezen schelden erop los Olievelden Irak nog niet bezet NOG 1 DAG! MILJOEN maandag 24 maart 2003 l2nonze redactie binnenland 0 HAAG - Als Turkije Soord-Irak binnenvalt, haalt Sederland onmiddellijk zijn Patriot-raketten uit Turkije itrug. Dat zei premier Balke nde zaterdag, nadat hij had «sproken met vertegenwoordi gd van allochtone organisaties inNederland. Zaterdagochtend verschenen er jenchten in de media dat Turk- ietroepen de Iraakse grens wa- jn overgetrokken om de Koer ier, in Noord-Irak te bestrijden, [«berichten bleken later bij ircer inzien onjuist. „Toen ik an die berichten hoorde heb ik neteen informatie ingewonnen jij de NAVO en bij onze ambas sade. Het bleek echter te gaan, a is mij verteld, om normale ïerkse troepenbewegingen", aisBalkenende. ijn de Noord-Iraakse grens - r. enkele Patriot-installaties 1 350 Nederlandse soldaten gstationeerd om Turkije te 'jechermen tegen mogelijke invallen met Iraakse Scud-ra- Eiten. De militaire hulp aan farkije is overigens politiek ostreden. De Nederlandse re- gnng heeft besloten de oorlog Irakezen uitgezet SOME - Italië heeft gisteren ne| Iraakse diplomaten uitge- rczen. De zaakgelastigde van jak in Rome is niet onder de itgewezen Irakezen. Jordanië ieeft gisteren als eerste Ara- land Iraakse diplomaten ilgewezen. Volgens; een woordvoerder van ie Iraakse ambassade zijn vijf Iplomaten vertrokken, na daartoedoor Jordanië te zijn ge last Vrijdag vroegen de Ver ruigde Staten meer dan zestig landen de Iraakse diplomatieke missies in hun land te sluiten. Saddam zou zwaargewond zijn geraakt MDEN - De Iraakse presi dent Saddam Hoessein is bij de nnval met kruisraketten op zijn bunker in Bagdad vorige «eek zwaargewond geraakt. Zijn zoon Uday is mogelijk om iet leven gekomen. Dat hebben iéders van Britse inlichtingen- ansten het oorlogskabinet van sranier Tony Blair zaterdag la ai weten. éigens de Britse krant The today Telegraph hebben de slichtingendiensten het kabi- Kt in een bijeenkomst van tertig minuten bijgepraat. -Saddam was zo ernstig ge rond, dat hij een bloedtransfu- stnodig had. Helaas is hij niet ilevensgevaar. zo citeert de canteen Britse functionaris. Ook de Australische minister Alexander Downer van Buiten- ■jndse Zaken heeft gezegd over ^wijzingen te beschikken dat Saddam zwaargewond of zelfs :t,od is, Volgens het Ameri kaanse tijdschrift Newsweek »It een Iraakse officier de Amerikaanse inlichtingen- fcnsl CIA verraden op welke tatie Saddam in de nacht van tsdag op donderdag ver- De Iraakse officier zou Saddam hebben verraden, om- ;it hij nog banger was voor de Amerikanen dan voor zijn pre sident, verigens verscheen Saddam Hoessein gisteren weer op de toakse staatstelevisie. AUPIAFP/RTR fONDEN - De Britse televisie- /surnalist Terry Lloyd is omge- «fflen. Volgens zijn werkgever ON' kwam hij onder vuur van Wtse of Amerikaanse troepen. gaat ei-van uit dat het li- -aaam van Lloyd (50) in een zie- teihuis in Basra is, dat onder faakse controle staat, ifj andere cameraman van •A. Daniel Demoustier, raakte f*°nd bij de beschieting. De failleerde militairen zouden journalisten hebben aange- voor Iraakse militairen, •iakse ambulances hebben hen jrhei ziekenhuis gebracht, j Australische journalist is f erdag m het noordoosten van omgekomen toen een auto- ontplofte vlak buiten het 1tsje Khurmal in de buurt jde stad Halabja. Daarbij Ijkten drie Koerdische strij den een andere journalist ge- ANP/AP tegen Irak alleen politiek te steunen, niet met manschappen en materieel. Balkenende liet er geen twijfel over bestaan dat het kabinet de militaire hulp zonder aarzeling intrekt als Turkije de grens met Irak niet eerbiedigt. „Het zegt denk ik voldoende dat ik de be richten over de vermeende Turkse inval meteen heb laten verifiëren", aldus de premier. De Kamerleden Harry van Bommel (SP) en Farah Karimi (GroenLinks) eisen dat Balke nende in de Tweede Kamer her haalt dat de Patriots naar Ne derland terugkeren als Turkije zelf oorlog gaat voeren. Ze heb ben een spoeddebat aange vraagd. Ook de meeste Iraakse vluchte lingen in Nederland zijn tegen een Turkse invasie. Ze hebben dat zaterdag gezegd in een on derhoud met Balkenende. De premier voerde zaterdag op zijn ministerie gesprekken met al lochtone organisaties in ons land om te voorkomen dat er door de oorlog in Irak spannin gen tussen bevolkingsgroepen gaan ontstaan. Van spanningen is nu nog geen sprake, conclu deerden alle woordvoerders. „Iedereen begrijpt dat het geen godsdienstoorlog is, maar een politieke kwestie." Om het be grip voor eikaars standpunten te vergroten, moeten mensen ook op lokaal niveau gesprek ken gaan voeren, binnen inter- godsdienstige platforms, in buurtcentra en in koffiehuizen. „Door allochtonen én door au tochtonen", benadrukten de ge sprekspartners eensgezind. Bij de gesprekken met de al lochtone organisaties waren ook de ministers Johan Remkes (Binnenlandse Zaken) en Hil- brand Na wijn (Vreemdelingen beleid en Integratie) aanwezig. GPD van onze redactie buitenland BERLIJN - Evenals Neder land wil de Duitse regering haar militaire bijdrage aan de verdediging van Turkije stopzetten indien Ankara besluit het noorden van Irak binnen te vallen. Behalve om Duitse Patriot raketten, die worden be mand door Nederlandse soldaten, gaat het om vlucht- personeel op AWACS-verke- ningsvliegtuigen De ministers Fischer (Groe nen) van Buitenlandse Za ken en Struck (SPD) van Defensie kondigden dit het afgelopen weekeinde aan na een zitting van het Duitse veiligheidskabinet. „Als Turkije partij wordt in de oorlog verandert de situatie voor ons ook", aldus Joschka Fischer. Berichten dat Turk se troepen de grens met Noord-Irak zaterdag hadden overschreden werden later overigens tegengesproken. Duitsland levert een derde van de bemanningen van vier AWACS-toestellen. Zonder die twintig radar- en electro- nica-specialisten aan boord zijn de vliegtuigen niet inzet baar. Turkije zet zijn kansen voor EU-lidmaatschap op het spel als het troepen Noord-Irak laat binnentrek ken, zo vindt de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Michel. Een invasie zou leiden tot 'serieuze pro blemen', zo zei hij gisteren op de publieke televisiezender VRT. Zaterdag zei de Belgische premier Verhof stadt al dat de Navo de hulp aan Turkije moet stoppen als Ankara een invasie uitvoert. GPD/ANP Op het Museumplein werd de sfeer grimmig en zette de politie het waterkanon in. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie heeft zaterdag in Amsterdam 49 mensen aangehouden tij dens en na afloop van een de monstratie tegen de oorlog in Irak. Aan de protestbijeen komst deden volgens woord voerders van gemeente en poli tie tussen de 20.000 en 25.000 mensen mee. Dat aantal is een groot con trast met de 70.000 demon stranten die half februari nog naar Amsterdam kwamen om te demonstreren tegen de oor log. Een woordvoerder zegt dat op de top van de bijeen komst tussen de 70.000 en 100.000 demonstranten op het Museumplein aanwezig wa ren. Daar werden ook de mees te aanhoudingen verricht. Een groep op rellen beluste jonge ren sloeg met stokken en gooi de met stenen naar de Mobiele Eenheid en politie in de buurt van het met zeecontainers af geschermde Amerikaans con sulaat. Een agente raakte hier door lichtgewond. De ME joeg de jongeren uiteen met behulp van twee waterkanonnen. Het bleef zaterdagavond on rustig in de buurt van het Mu seumplein. Tijdens en na de charges werden 35 relschop pers aangehouden. Eerder op de dag waren al veertien perso nen aangehouden op verden king van openlijke geweldple ging en vernielingen. Een man liep door nog onbekende oor zaak brandwonden op Zowel deze man als de politieagente zijn naar het ziekenhuis ge bracht. De betoging had overigens lange tijd een rustig karakter. De openingstoespraak, ver zorgd door bisschop Van Luyn, werd op de Dam bijgewoond door tussen de 12.000 en 15.000 personen. Van Luyn, fotoToussaint Kluiters/ANP voorzitter van de rooms-ka- tholieke vredesbeweging Pax Christi, noemde de oorlog te gen Irak 'politiek overhaast, moreel onverantwoord en juri disch onrechtmatig' Na de toespraak van Van Luyn gingen de betogers, met in hun midden diverse GroenLinks- en SP-parlementariërs en een reeks meer en minder bekende Nederlanders, in optocht via het Leidseplein naar het Muse umplein. ANP door Alex Bogers DEN HAAG - Banken moeten oppassen dat ze niet door Sad dam Hoessein worden mis bruikt. De kans is groot dat de Iraakse leider zijn geld probeert veilig te stellen nu de Verenigde Staten achter zijn miljoenen, mogelijk miljarden aan zitten. De Nederlandsche Bank heeft als toezichthouder op het bank wezen de banken opgeroepen tot extra alertheid. Officieel kan Saddam geen geld overmaken van de ene naar de andere rekening. Zijn tegoeden zijn al sinds de eerste Golfoor log in 1991 bevroren. Elke bank die toch zaken doet met het Iraakse regime, kan rekenen op sancties van de VS. De tegoeden van die bank in de VS worden dan domweg bevroren. Dat wil niet zeggen dat Saddam geen geld heeft en dat het niet lukt om geld Irak uit te smokke len. Grootscheepse onderzoe ken naar Saddams financiën zijn begin jaren negentig ge staakt. Eventuele geheime pot jes op geheime rekeningen van voor 1991 zijn daarom niet ge traceerd. In het geniep hebben Saddam en zijn kliek met dat van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Arabisch-Europese Li ga (AEL) moedigt het aan dat anti-oorlogs- demonstranten de Amerikaanse, Britse of Israëlische vlag verbranden. Dat zei de Belgische voorman Dyab Abou Jahjah gisteren tijdens een bijeenkomst van de Internationale Socialisten in Amster dam. „Ik vind het verbranden van vlaggen geen probleem omdat hiermee het symbool van de agressor wordt aangevallen", aldus Abou Jahjah. Donderdagavond werden vijf aanhangers van van de AEL aangehouden bij een vre desdemonstratie in Den Haag omdat ze de Israëlische vlag in brand zouden hebben ge stoken. Het vijftal is korte tijd later weer vrijgelaten. Bij de demonstratie tegen de oorlog in Irak zaterdag in Amsterdam liep volgens Abou Jahjah ook een groot aantal AEL-sympathisanten mee. Van vlaggen verbranden was toen geen sprake Ook G. Galloway, parlementslid van de Britse Labour-part ij en afgezant van de Stop The War Coalition in het Verenigd Ko ninkrijk, juicht hel verbranden van vlaggen toe. „Iedereen die de Amerikaanse of Britse vlag verbrandt in de straten van Amster dam heeft mijn volledige steun", zei Gallo way tijdens de bijeenkomst. Zijn opmer king ontlokte bij de toehoorders, onder wie veel vredesdemonstranten, een kakofonie van applaus, gefluit en geschreeuw. Dyab Abou Jahjah houdt zijn toespraak tijdens de discussiemiddag over rak. foto Marco Hofste/ANP Abou Jahjah zei overigens geen aansluiting te willen zoeken bij de vredesbeweging. „Wij roepen hen op zich aan te sluiten bij ons", al dus de AEL-leider. „Wij roepen hen op zich aan te sluiten bij de volkeren in de derde we reld. Dat zijn de 'echte antiglobalisten." Net als de vredesbeweging keert hij zich wel tegen de Amerikaanse regering. „Iemand als Saddam Hoessein is in vergelijking met Bush bijna onschuldig. Saddam is een pro bleem voor Irak, maar Bush is een probleem voor de wereld." ANP geld kunnen doen wat ze wil den. Hoogstwaarschijnlijk heeft de Iraakse politieke top ook de af gelopen jaren nog heel wat geld verdiend. Irak mocht immers onder toezicht van de Verenigde Naties een beperkte hoeveel heid olie verkopen om de bevol king te voorzien van voedsel en medicijnen. Algemeen wordt aangenomen dat niet al dat verdiende geld is uitgegeven aan hulp aan de be volking, maar dat het ook in de zakken van Saddam en zijn naasten belandde. Bekend is bovendien dat er ook Iraakse olie illegaal is geëxporteerdHet is moeilijk te geloven dat het re gime van Saddam daar niet de hand in heeft gehad. Hoogstwaarschijnlijk heeft de broer van Saddam lange tijd de potjes beheerd. Deze broer, Bar- zan al-Tkriti, woonde tot eind jaren negentig in het Zwitserse Genève. Officieel was hij daar als Iraks afgevaardigde voor or ganisaties van de Verenigde Na ties. De banken verwachten niet veel verdachte transacties te onder scheppen. „Wij zien de bood schap van De Nederlandsche Bank toch vooral als een her haalde oproep om altijd goed te onderzoeken wat de identiteit is van onze klanten", zegt een woordvoerder van ABN Amro. Om verdachte transacties te traceren heeft een bank ver schillende mogelijkheden Inlichtingendiensten en de VN verspreiden lijsten met namen van verdachte personen en be drijven. Speciale aandacht vereisen gro te sommen geld waarvan de her komst niet duidelijk is. GPD KOEWEIT-STAD - Een Amerikaanse militair wordt ver dacht van een aanslag met granaten op een Amerikaanse le gerbasis in Koeweit, waarbij gisteren een militair werd gedood en dertien militairen gewond raakten, van wie drie ernstig. De soldaat zou hebben gehandeld uit wrok. De verdachte, een sergeant, werd aangehouden in een bunker waar hij zich had verstopt. De aanslag werd om 1.30 uur 's nachts gepleegd in het commandocentrum van een basis van de 101e luchtlandingsdivisie in de buurt van de Iraakse grens. De dader gooide drie granaten in drie tenten, waaron der die van de legerleiding. AP SYDNEY - Australische militairen hebben in Irak een lan ceerplaats voor raketten vernietigd. Dat heeft de Australi sche minister Robert Hill van Defensie gisteren gezegd. De militairen „ontdekten 's nachts iets wat leek op een lan ceerplaats voor raketten, perfect uitgerust met hijskranen, brandstofreservoirs et cetera", zei Hill voor de zender Nine Network. Hij voegde eraan toe dat die is verwoest zonder dat aan Australische zijde slachtoffers zijn gevallen. Hill zei dat Bagdad de grote test zal zijn, maar „wij denken nu nog dat het conflict kort zal duren", aldus de Australische mi nister. AFP DOHA - Bij het Amerikaans/Britse commandocentrum voor de oorlog in Irak dat is gevestigd in Quatar is gisteren rond het middaguur (Nederlandse tijd) een explosie gehoord. Dat heeft een verslaggever van de nieuwszender CNN gemeld. Hij stelde dat de onploffing zich op ongeveer 500 meter van de hoofdingang van het sterk beveiligde commandocentrum voordeed. Een legerwoordvoerder zei kort daarna dat er geen sprake was van een aanslag. Hij liet weten dat in een autosloperij in de buurt van het commandocentrum een gasontploffing was geweest. ANP/RTR/DPA DOHA - Een Franse militaire eenheid die is „gespecialiseerd in nucleaire en chemische herkenning" is in de nacht van za terdag op zondag aangekomen in Qatar. De eenheid bestaat uit 3 9 man en twee voertuigen Volgens het Franse ministerie van Defensie kan het team snel vaststellen of en welke gifstoffen zijn verspreid en of nuclaire straling vrijkomt en in welke doses. De voertuigen zijn uitgerust als laboratorium, waarmee alle bekende gifstoffen voor oorlogs voering kunnen worden herkend. Daarvoor beschikt het team over gegevens over 900 van die producten. AFP CAIRO - De Amerikaanse president Geopge Bush sr. was tij dens de Golfoorlog van 1991 een 'hypocriete crimineel', zijn zoon is nu een 'kruimelcrimineel'. De Iraakse retoriek tijdens deze oorlog is van aanmerkelijk minder grootse aard. Was de vijand tijdens de vorige oorlog nog 'de satan in het Witte Huis', nu vechten de Irakezen tegen 'de zonen van over spel, viezigheid en bastaarden', zoals Saddam Hoesseins zoon Uday volgens het Iraakse staatspersbureau INA zei. Minister van informatie Mohammed Saeed al-Sahhaf is ook op dreef. „Ze zijn een bende oorlogsmisdadigers, internatio nale schoften. Ze liegen dag en nacht en zijn onmenselijk.AP van onze redactie buitenland AMSTERDAM - In de hele we reld zijn het afgelopen weekend mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen de oorlog in Irak. De betogingen waren veel al kleinschaliger dan de protest acties die in februari recordaan tallen mensen op de been brachten en verliepen vrijwel zonder incidenten. In de Verenigde Staten werden zowel op zaterdag als op zondag in verschillende steden protest acties gehouden. De grootste demonstratie had zaterdag plaats in New York, waar zich volgens de organisatie zeker 250.000 mensen hadden verza meld in de straten van Manhat tan Verder waren er anti-oor logsbetogingen in onder andere Washington, Los Angeles en San Francisco. In de Britse hoofdstad Londen uitten volgens de politie zo'n 200.000 mensen hun tegenstand tegen de oorlog en hun woede over de Britse deelname daar aan. De opkomst staat echter in schril contrast tot de geschatte 750.000 mensen die een maand geleden de straat opgingen. In Straatsburg en Lyon, maar ook tijdens een grote protest mars zaterdag in Parijs, werden filialen van de fastfoodketen McDonald's bestormd en ver nield. In België, Duitsland, Scandina vië, Ierland en Zwitserland ver liepen de protesten vrijwel zon der incidenten. In Milaan, Ro me en Venetië werden vernielin gen verricht en moest de politie uitrukken om de orde te herstel len. In Australië, dat een militaire bijdrage van 2000 soldaten le vert aan de oorlog in Irak, werd in Canberra en Adelaide door enkele duizenden mensen gede monstreerd. De protestacties in Azië waren ook kleinschaliger dan in februari en verliepen relatief rustig. Betogers in bijvoorbeeld Indonesië, Afgha nistan en Pakistan uitten drei gende taal zoals 'Dood aan Amerika' en staken Ameri kaanse vlaggen in brand, maar nergens liep het uit op ernstige ongeregeldheden. In Egypte verliep een protestac tie van ruim 15.000 studenten op meerdere universiteitsterrei nen zonder incidenten. In Bah rein moest de politie daarente gen ingrijpen toen betogers de Britse en Amerikaanse ambas sade in Manamah met stenen bekogelden en op straat auto banden in brand staken. Ook in de hoofdstad van Soedan, Khartoem, werden stenen ge gooid naar de Amerikaanse am bassade. AP WASHINGTON - De Ameri kaanse strijdkrachten hebben de olievelden in het noorden van Irak nog niet onder controle we ten te brengen. Dat heeft een ho ge militair in Washington zater dag toegegeven. „De olievelden zijn nog niet in handen van de coalitie", aldus generaal Stanley McChrystal. Volgens functionarissen zijn de bronnen in het gebied niet on dermijnd. RTR/AFP KOOP ZE NU! Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5