Formatie in cruciale fase PZC Nederland vindt afspraken op waterforum Kyoto te mager Landbouw komt terug op gebruik gif bij ruimen pluimvee Helikopter verongelukt in Lelystad Nederlandse dood aangetroffen Zeldzaam boek in Legermuseum Drie gevangenen ontsnapt Zijlstra wint M.G. Schmidt-prijs Agent schiet man neer na bedreiging in opvanghuis Meisje (4) [NO doet Balkenende en Bos moeten ruzie over Irak zien bij te leggen ;een moeite neer om te lerhuizen !hipcard geeft leste garantie egen fraude iet zorgpassen Herben wil geen partijgenoten bij zaak Van der G. Brand verwoest houtfabriek Schijndel Pintje pakken in zacht lenteweer LELYSTAD - Een helikopter is zaterdagmorgen tijdens een trainingsvlucht verongelukt op Lelystad Airport. De instruc teur en zijn leerling bleven ongedeerd. Er is volgens een woordvoerder van de luchthaven alleen materiële schade. Het toestel kwam op lage hoogte en met weinig snelheid aan gevlogen en rolde op zijn kant toen het de grond raakte De luchtvaartpolitie onderzoekt de oorzaak. ANP DE HAAN - In een vakantiewoning in De Haan aan de Belgi sche kust is donderdag het lij k gevonden van een jonge Neder landse vrouw. Dat is zaterdag bekendgemaakt. Justitie in Brugge wil geen verdere bijzonderheden verstrek ken over leeftijd of identiteit van de vrouw. Wel is bekend dat zij moeder is van twee kinderen, die zich momenteel in Neder land bevinden De vrouw verbleef vermoedelijk al sinds begin deze maand in de vakantiewoning, die geboekt was voor vier personen. Ze is op het bungalowparkt gesignaleerd met een man tegen wie een opsporingsbevel is uitgevaardigd. Het stoffelijk overschot werd aangetroffen met een laken over het hoofd. Justitie sluit niet uit dat zij al enkele dagen eerder overleed. ANP DELFT - Het Legermuseum in Delft heeft beslag weten te leg gen op de zogenoemde 'Nassausche Wapenhandelinge', een militair plaatboek uit de zeventiende eeuw. In het boek zijn de krijgskundige handelingen van prins Maurits ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog opgenomen. Een woordvoerder van het museum spreekt van een 'uiterst zeldzaam boek', dat onlangs in Frankrijk is gekocht. Het boek zal vanwege de kwetsbaar heid van het materiaal slechts drie maanden tentoongesteld worden. GPD GRONINGEN - Drie gevangenen zijn gistermiddag tussen half twee en twee uur ontsnapt uit het Huis van Bewaring in Groningen. De gedetineerden kozen tijdens het luchten het hazenpad, liet een woordvoerder van het ministerie van Justitie weten. Aan het eind van de middag ontbrak van hen nog ieder spoor. De criminelen zijn 21,23 en 35 jaar oud. Volgens de zegsman za ten twee van hen in voorarrest en wasde ander al veroordeeld Voor welke misdaden de mannen vastzaten, konden de politie en het ministerie nog niet zeggen. ANP AMSTERDAM - Jeroen Zijlstra heeft dit jaar de AnnieM .G. Schmidtprijs gewonnen voor het beste theaterlied van het af gelopen seizoen Zijn bekroonde lied is 'Durgerdam slaapt' Annejet van der Zijl, biografe van AnnieM.G. Schmidt, reikte hem de prijs gisteren in Amsterdam uit. Initiatiefnemers Conamus en het Amsterdams Kleinkunst Festival kennen de onderscheiding sinds 1991 toe aan de tekstdichters, componisten en uitvoerende artiesten, De prijs bestaat uit een bronzen borstbeeld van de naamgeefster en 3500 euro. De voormalige visser Jeroen Zijlstra is oprichter van de band Zijlstra. In 1999 verscheen de eerste cd, Olie Rook, 'Durger dam slaapt' staat op het nieuwste album van de groep, 'Tussen Den Oever New York'. ANP van onze redactie binnenland Het is onduidelijk hoe vaak de politieagent geschoten heeft In OSS - Een politieagent heeft de verklaring van de politie gistermiddag in een opvanghuis wordt gesproken over 'schot- in Oss een 33-jarige man uit die wonden' bij het slachtoffer. De plaats neergeschoten. Het politie wil hierover verder geen slachtoffer is overgebracht naar mededelingen doen. ANP een ziekenhuis in Nijmegen. Dat meldt de politie Brabant Noord. De man zou de agent met een scherp voorwerp hebben be- VCrdFOllkdl dreigd. De agent voelde zich daarbij zo in het nauw gebracht, MUNTENDAM - Een vierjarig dat hij volgens de politiewoord- meisje is zaterdagavond in voerder eerst zijn pepperspray Muntendam verdronken toen gebruikte en vervolgens zijn zij voor haar ouderlijk huis vuurwapen. De recherche stelt speelde. Het meisje speelde met een onderzoek in een skelter en ontsnapte even De man had vlak voor hij werd aan de aandacht van haar vader neergeschoten volgens de poli- toen deze in de tuin met iemand tie vernielingen aangericht in stond te praten. De ouders gin- het opvanghuis aan de Kardi- gen toen zij haar afwezigheid naai de Jongstraat in Oss. De bemerkten onmiddellijk op bewoners van het opvanghuis zoek en waarschuwden de hulp die getuigen zijn geweest van de diensten. Brandweermensen schietpartij zijn door personeel vonden het meisje na enige tijd en slachtofferhulp opgevangen. in het water. ANP van onze redactie binnenland laten weten. Het gaat om bedrij ven in Leusden, Voorthuizen, DEN HAAG - Het ministerie De Klomp, Bennekom en Bar van Landbouw staakt het ge- neveld. In die plaatsen zijn al bruik van het gif neocidol bij eerder bedrijven leeggehaald de ruiming van pluimvee, zo vanwege de vogelpest, heeft het zaterdag laten weten. Zaterdagavond maakte het mi- De werking blijkt onvoorspel- nisterie ook al twee nieuwe ver baar. denkingen bekend. Het gaat om bedrijven inBarneveld en Koot- Enkele dagen geleden kondigde wijkerbroek. Vrijdag waren er minister Veerman aan dat bij vier nieuwe besmettingen en het doden van pluimvee eventu- vier nieuwe verdenkingen opge- eel ook dit gif gebruikt kon doken inde Gelderse Vallei, worden. Het moet worden toe- LTO Nederland heeft vanaf het gevoegd aan het voer. De be- begin van de epidemie gepleit windsman hoopte dat het rui- voor maatregelen 'van buiten men van kippen zo sneller kon naar binnen'. De organisatie verlopen. vindt dat de ruimers aan de ran- LTO Nederland, de belangenor- den van een verdacht gebied ganisatie van agrariërs, maakt moeten beginnen met doden van zich grote zorgen over het nog pluimvee en zodoende naar een steeds groeiend aantal gevallen besmet bedrijf toe moeten wer- van klassieke vogelpest in de ken. Gelderse Vallei en het gebied Nederlandse postduivenhou- daar rond omheen. De organisa- ders kunnen dit jaar in verband tie heeft de indruk dat de 'ruim- met de vogelpest niet meedoen karavaan' achter het virus aan aan het wereldkampioenschap werkt, aldus een woordvoerder voor duiven in Portugal. De Ne- zaterdag. derlandse Postduiven Organi- In vijf gemeenten zijn ernstige satie (NPO) meldt zaterdag dat verdenkingen van vogelpest ge- Nederlandse deelnemers zijn constateerd. Dat heeft het mi- uitgesloten omdat de dieren de nisterie van Landbouw gisteren grens niet over mogen. ANP maandag 24 maart 2003 pnnze redactie binnenland pSfflJK - Onderzoeksorga- alicTNO steekt geen geld en oeite meer in een verhuizing au hel munitiedepot op Ypen- |gbij Den Haag en het Prins surits Laboratorium (PML) in bjswijk. (seen uiterste poging van TNO sde gemeenten Den Haag en jswijk rijksgeld te krijgen irde verplaatsing, bleef het (jrverdovend stil' vanuit het inisterie van Vrom, zei een p-woordvoerder zaterdag, tn Haag en Rijswijk willen jag dat TNO verhuist. Het anitiedepot vlakbij de nieuw- siwwijk Ypenburg zorgt voor snist onder de bevolking. Bo- ffidien verwacht Den Haag in toekomst gehinderd te wor- ndoor de veiligheidscirkel deen straal van 400 meter om depot, omdat daarbinnen gebouwd mag worden. Rijs- ikan op haar beurt het ter- si van PML aan de Lange fcweg goed gebruiken voor riermeer infrastructuur, agens de zegsman van TNO sft directeur P. Korting van S PML van diverse Vrom- ibtenaren gehoord dat zij e mogelijkheden zagen om ld los te krijgen. TNO, Den ag en Rijswijk kwamen 34 Ijoen euro tekort om de ver garing van het bedrijf te be- stigen. De drie partijen had eopeigen krachtal het tekort allO miljoen euro tot 34 mil ls teruggebracht. De ver dring zou in totaal 184,4 lijoen euro kosten. Te zien er geen nut meer in", lijsdeTNO-zegsman. Het be- njihoefde zelf niet zo nodig te nrkassen naar de gemeente tomstrijen in de Hoeksche laard, maar Den Haag en Rijs- rijkzagen het als ideale oplos- ing. TNO wilde wel meewer- tn,als het PML maar meeging. De Hoeksche Waard was geko- tn, omdat het instituut er ge- keg ruimte zou hebben, ook mor toekomstige uitbreidin- sn. Cromstrijen was akkoord. SP SCHUNDEL - Op een industrieterrein in Schijn- del heeft in twee ballen van een houtfabriek een felle brand gewoed. Daarbij is in geringe mate as best vrijgekomen, aldus een commandant van de brandweer in Schijndel. De brand brak rond half een uit in de nacht van zaterdag op zondag. Rond zeven uur gistermor gen werd het sein brand meester gegeven.Een ge bied rond de fabriek is afgezet om vrijgekomen asbest op te ruimen. Zo'n tien verschillende korpsen hebben het vuur bestreden, met in totaal zo'n honderd spuitgasten. Ongeveer veertig brandweerlieden waren gister avond nog bezig met het nablussen van de brand. In de twee afgebrande hallen van de houtfabriek lag eikenhout opgeslagen. De brandweercom mandant durfde geen exacte schatting te maken van het schadebedrag. Volgens hem ligt dat echter wel in de tonnen. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. foto Bert Jansen/ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - De kabinetsfor matie vandaag staat op buigen of barsten. „Het is een cruciale dag", zei PvdA-leider Wouter Bos gisteren in een vooruitblik op de vandaag te hervatten be sprekingen. Samen met CDA- onderhandelaar Jan Peter Bal kenende moet hij allereerst pro beren de knallende ruzie over de oorlog in Irak bij te leggen. Als Balkenende en Bos het CDA en de PvdA weer bij elkaar we ten te brengen, moeten ze daar na nóg een grote kloof zien te dichten: bindende afspraken maken over het buitenlands be leid van het beoogde kabinet. „Ik voel er niets voor om in een schurkenstaat-doctrine terecht te komen, waarbij Nederland zonder mandaat van de Ver enigde Naties automatisch in een volgende oorlog wordt mee gezogen", aldus Bos. „Dan gaan we weer ruziënd over straat en dat moet niet." Bos liep zaterdag overigens niet mee in de vredesdemonstratie in Amsterdam. Het CDA zou dat hebben beschouwd als 'een schoffering van de minister president'. Bos bleef thuis, zo zei hij, omdat de organisatoren van de tocht aan zijn goede be doelingen twijfelden. „Geluk kig liepen er wel veel andere PvdA'ers mee." In het tv-programma Buitenhof meldde Bos dat de formatie er al met al 'niet gemakkelijker' op is geworden. „Maar het zou nog altijd kunnen lukken", meent Bos. De PvdA-leider stelde vast dat de CDA/PvdA-kabinetten in de afgelopen dertig jaar geen van alle uit liefde zijn geboren. „En dat is nu ook zo De zakelijke en ook persoonlij ke verhoudingen tussen beide partijen zijn ondertussen danig bekoeld. Een flink deel van de PvdA-fractie gaat liever in de oppositie. In afwachting van misschien wel een centrum links kabinet met GroenLinks en SP. Steeds meer CDA-ka- merleden ergeren zich groen en geel aan hun mogelijke coalitie genoten. Zij gaan liever met de WD in zee voor een formatie 'over rechts'. Ze stellen achter gesloten deuren veelbeteke nend vast dat de huidige politie ke partner LPF zich steeds meer ontwikkelt als een gevestigde partij. Om te voorkomen dat de hervat ting van de formatiegesprekken op niets uitdraait hebben CDA en PvdA de afgelopen dagen be nut voor vooroverleg, zowel in tern als met elkaar. Officieel ligt de formatie sinds het Irak-ka- merdebat van afgelopen dins dag stil. GPD pagina 4: ware liefde wil nog niet HSTELVEEN - Een chipcard bet beste middel om fraude el zorgpassen tegen te gaan. «dergelijke kaart met daarop abiometrisch kenmerk (zoals s^erafdruk, irrisscan) van de nekerde geeft zekerheid over lidentiteit van degene die me dehulp inroept, i'stelt het College van Zorg- erzekeringen (CVZ) in een ad- saan minister De Geus van ^gezondheid. Het voegt er- stoedat landelijke invoering korte termijn niet te verwe- slijken is. f minister overweegt een iden- icatieplicht in te stellen voor osen die in een ziekenhuis gnomen worden. Hij wil zo Mie met verzekeringspassen wrkomen. Nu gebeurt het dat tssen op de verzekeringspas een ander, en op kosten van sns verzekering, behandeld Rrden. Zorgverzekeraar zou volgens Hcollege de fraudeur een be ulde periode moeten kunnen trbieden medisch kosten te de- ■aen .ANP HILVERSUM - LPF-fractie- voorzitter Herben heeft zijn partijgenoten opgeroepen niet aanwezig te zijn bij het komen de proces tegen Van der G„ de man die heeft bekend dat hij Pim Fortuyn heeft vermoord. Herben wil voorkomen dat de rechter Van der G. een lagere straf geeft, omdat politici het proces zouden beïnvloeden. Dat zei hij gisteren in het radio 1 journaal. De LPF-voorman riep ook an dere politici op weg te blijven. De verdediging van Van der G mag volgens hem niet de kans krijgen aan te voeren dat het een politiek proces is. Hij zei sympathisanten van Pim Fortuyn er niet van te kunnen weerhouden eventueel te de monstreren. Maar zij zouden zich 'gepast en stijlvol' moeten opstellen. ANP IK HER PRECtE-S" Z-t/fv AMSTERDAM - Op het terras van het Amsterdamse Rembrandtplein was gisteren geen lege stoel meer te vinden. Veel Nederlanders gingen gisteren naar buiten om te genie ten van het zachte lenteweer. foto Evert Elzinga/ANP door Joël Roerig DEN HAAG - De afspraken die bewindslieden gisteren hebben vastgelegd in een verklaring aan het einde van het Derde We reld Water Forum in Kyoto zijn in Nederlandse ogen onvol doende om de bestaande inter nationale doelstellingen te ha len. In 2015 moet het aantal mensen zonder veilig drinkwater en sa- nitatie (afvoer en zuivering af valwater) gehalveerd zijn. Staatssecretaris Van Ardenne (Ontwikkelingssamenwerking) vindt dat er in de ministersver klaring te weinig wordt aange geven hoe dit bereikt moet wor den. Ook andere bewindslieden en deelnemers aan het forum reageerden teleurgesteld op de slotverklaring. De deelnemers overlegden on der meer over water voor de landbouw, sanitaire voorzie ningen, klimaatverandering, overstromingen, droogte en de sociale ongelijkheid in sommige landen, waardoor vrouwen ge noodzaakt zijn om van ver wa ter te halen. In de slotverklaring wordt de financiering van wa terbeheer aangemoedigd, even als regionale oplossingen voor waterproblemen. „Water is een drijvende kracht voor duurza me ontwikkeling, inclusief na tuurbeheer en de uitroeiing van armoede en honger", aldus de verklaring. De tekst benadrukt het belang van het ingrijpen in de wereld wijde watercrisis, maar kondigt geen acties aan, terwijl het fo rum in Japan hiervoor was be doeld. Ook konden de 96 aan wezige landen het niet eens worden over het benoemen van water als grondrecht en komt er geen internationale waakhond die de waterdoelstellingen nauwgezet gaat volgen, zoals de Franse president Chirac eerder voorstelde. De organisatie van het forum dat afgelopen week aan de mi nistersconferentie vooraf ging. rept wel van een groot succes. De organisatoren vinden dat de 24.000 deelnemers uit 182 lan den wel degelijk actie hebben ondernomen. Overeenkomsten De bijeenkomst werd inderdaad wel gebruikt om veel verklarin gen en overeenkomsten over sa menwerking bij waterbeheer te tekenen tussen landen. Ook de Nederlandse staatssecretaris Schultz van Haegen (Water staat), prominent speker op het forum, ondertekende een en an der met landen als Bangladesh en Argentinië. Kroonprins Willem-Alexander, wereldwijd gerespecteerd als waterexpert, uitte eerder al kri tiek op de prioriteiten van het waterforum. Hij vindt de inter nationale doelstellingen een zaak van de Verenigde Naties en had liever gezien dat de discus sies in Kyoto 'creatiever' en verdergaand waren geweest. Vooral de watercrisis in de land bouw, en met name in Derde Wereld, verdient volgens hem veel meer aandacht. ANP/AFP Tel. 055 3663339 www.ZOAweb.org reizen altijd last minute Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3