Jeugdraad pven op aag pitje PZC Souburgse schoolschakers de beste Brandweer blust kleding in berging lleen op Walcheren eggen ze schaep De kuif blijft altijd zitten Dagverblijf verjaart Dertien bomen voor overleden kinderen 13 jitstel in Vogelwaarde larvergadering ireniging Tentoonstelling keuring 40,-' Jonge brandstichter naar Halt Rijbewijs kwijt Aanhoudingen na aanrijding Vrouwen aangerand in school Betrapt met verf op de handen Autoinbraken in Arnemuiden maandag 24 maart 2003 nrSheila van Doorsselaer WELWAARDE - Het instel- i van jongerenwerkgroepen i .commissies, een onderdeel dorpsraad Vogelwaarde, jog even op zich wachten, iorpsraad wil de jeugd graag meepraten over de toe- ,van Vogelwaarde, maar iftnueven de handen vol aan xtiepuntenlijst. minimumleeftijd om zitting semen in de dorpsraad is atien jaar. Het bestuur van irpsraad vindt echter dat de _ing van kinderen onder de Jttien ook moet worden ge- ®1. De jongeren vormen de van Vogelwaarde en inen daarom niet vroeg ge- igbij de besluitvorming over s dorp worden betrokken, dat de dorpsraad momen- Icruk doende is de actiepun- iijst (jongeren, de verkeers- satie op Rapenburg, het Bpad naar Hengstdijk en de senpaadjes) gereed te ma- itiënten DDELBURG - De Neder- dse Patiëntenvereniging kling Walcheren houdt idag 24 maart een leden- idering. rekeris de heer L. Phernam- aj over het onderwerp Zorg Beweging. De vergadering idtgehouden om 19.45 uur in Gereformeerde Kerk. Klein mderen 75 in Middelburg. ken om aan te bieden aan het ge meentebestuur, staat de oprich ting van de 'jeugdraad' even op een laag pitje. De dorpsraad heeft het welzijn van de jeugd in het dorp wel hoog in het vaandel. Al sinds voor de officiële oprichting van de dorpsraad is een groep initia tiefnemers bezig het bij de ge meente voor elkaar te krijgen dat speel- en verblijfsvoorzie- ningen (jeugdhonk) komen voor die doelgroep. Zo simpel bleek dat echter niet. Uit gesprekken met de gemeente kwam naar vo ren dat een aantal jongeren in het dorp niet genoeg hebben aan een paar voorzieningen, zij heb ben extra begeleiding nodig. Daarnaast was er onenigheid over waar de jeugdvoorzienin gen moeten komen. Dorpsraadvoorzitter R. de Kort meent dat men daar nu wel uit is. Een stukje van het plein voor het dorpscentrum zou makke lijk ingericht kunnen worden voor de jeugd. De Kort gaat bin nenkort een kijkje nemen in Clinge waar ook moderne voor zieningen voor de jeugd zijn ge realiseerd. „Misschien is dat voor Vogelwaarde ook wel wat. De Kort garandeert dat de plan nen voor de jeugdraad niet van de agenda verdwenen zijn. TERNEUZEN - In het stadhuis van Terneuzen loopt tot en met vrijdag 18 april de expositie 'Van oever tot oever' over de Westerscheldetunnel, met schil derijen, keramiek, objecten, fo tocomposities, beelden en me talen objecten. rNadia Berkelder DDELBURG - De één zegt bn, de ander kijken. Een mnger heeft het over twai, r de rest van het land twee .Door bepaalde kenmerken Ben Nederlandse dialecten nauwkeurig worden gelo geerd. Zaterdag probeerden kers van de Nederlandse ilectendag in Middelburg letten te raden. Het publiek Hond uit kenners. Stroop, onderzoeker van tecten en docent aan de Uni- sieit van Amsterdam had ifiapel cassettebandjes mee dacht. „Er zijn bepaalde f«om een dialect te lokali- vertelde hij. rordt Nederland verdeeld de uitspraak van de lange Zeeland en in een gebied listen van een lijn die door Bant, over de Utrechtse t^lrug en langs de oostelij- cever van het IJsselmeer ct zeggen de mensen ie tegen »p legde uit dat het verschil Haat doordat taal op de ene lts sneller verandert dan op üdere. Alle Indogermaanse smaken dezelfde klankont- öelingen door, alleen is de Haal wat sneller. „Dialecten 'tpditpunt ouderwetser." hterlijk Jsgaat de ontwikkeling van «ten weer sneller dan die 'jt standaard Nederlands, fcen van Zeeland spreken sen bijvoorbeeld de g uit als ATaar wordt soms om ge- zei Stroop. „Men vindt -achterlijken primitief, maar jiog maar de vraag." Hij hen hoe de k in de loop van in sommige woorden is snderd in een g. „De volgen de stap is dat de g ook verdwijnt en een h wordt. Dat is progres sief. Wie is er nu achterlijk?" Dat dialectsprekers woorden als hout vervolgens als gout uit spreken is een vorm van hyper correctie. „Als dialectsprekers een andere taal gaan leren, gaat het fout. Mensen krijgen het ge voel dat ze ten onrechte iets weglaten." Het bandje met het Zeeuwse dialect was direct aanleiding voor een discussie. „DatisZuid- Bevelands", wist iemand zeker. Een vrouw corrigeerde. „Het is Walchers. Alleen daar zeggen ze schaep tegen een schaap. En in de streek rond Goes." Anderen lieten zich leiden door de in houd van de tekst. De man op het bandje heeft het over een Kodde, dat moet Walchers zijn, meenden ze. Ze hadden gelijk. Het fragment is opgenomen in Aagtekerke. Onderzoeker Stroop moest erkennen dat hij de verschillende Zeeuwse dia lecten niet uit elkaar kan hou den. Voor hem is het allemaal Zeeuws. Woordenboek Dat ook binnen het Zeeuws gro te verschillen zijn te horen, is te rug te vinden in het Woorden boek der Zeeuwse Dialecten, niet voor niets meervoud. Za terdag werd de aanvulling op het woordenboek aangeboden aan commissaris van de konin gin W. van Gelder. In het supple ment op het woordenboek uit 1964 staan vijfduizend tref woorden. Op de cd-rom van het woorden boek, waarin het supplement nog niet is verwerkt, staan bo vendien drieduizend gesproken zinnen. Zodat ook niet-Zeeu- wen kunnen vaststellen hoe di vers de dialecten in de provincie zijn. Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS 'OORDELIG HOOR DE APK Voor een onofhonl<eli|l<e APK Keuring van uw auto bent u bij Profile Tyrecenter oan het |uiste odres Bi| Profile Tyrecenter kunt u olti|d geheel vrijbli|vend uw auto laten controleren Hiermee beipoort u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten PTOFILE PASSIE TOT IN IEDER DETAIL KOLE - LUCTOR c Jt. Ind Hoge Weg. AfnVoweg 4 Oostburg ind Stompershoek. Ironsportweg 9 leusen Ind Hughertlyyl. Hughertk/ys 1 Tel: 0114-31 40 Tel: 0117-45 23 Tel: 0115-61 39 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het is geen verkleedpartij, maar een le vensstijl. Zaterdag bezochten honderden 'Teddy Boys' en hun girls het eerste Teddy Boy rock 'n' roll festival in Neder land. Ze kwamen er helemaal voor uit Finland, Spanje en Engeland naar het Arsenaal theater in Vlissingen. Zij in een petticoat, hij strak in pak, met kuif en zonnebril. Natalie en Tommy komen uit de buurt van het Duitse Mön- chengladbach. Ze zijn vaker in Vlissingen geweest, voor va kantie, maar vandaag zijn ze helemaal in stijl. Zijn pak is af gezet met een randje bont. „Echt Teddy Boy", lachen ze. Het stel is blij dat er eindelijk een festival 'in de buurt' is. De meeste festivals zijn in Enge land, ze gaan ook regelmatig naar 'Viva Las Vegas', een fes tival in het Amerikaanse gok paradijs. Binnen speelt een band, de sfeer is uitermate relaxed. Wie zijn kostuum nog niet op orde heeft, kan alle noodzakelijke accessoires ter plekke aan schaffen. Schoenen met dikke zolen voor hem, pumps met punten voor haar. Complete pakken, jurken, tasjes en ap plicaties voor het zwarte leren jack. Platenhandelaren uit heel Europa staan in de zaal, met veel vinyl, de cd past ei genlij k niet goed bij het fifties- gevoel. Lerares Natalie en Tommy zien er al leen zo uit op festivals. „Alleen zijn kuif blijft altijd zitten", lacht Natalie. Door de week heeft ze gewone kleren aan. Ze is lerares, haar leerlingen zien haar aankomen zo. Toch, zegt organisator Peter de Nooijer, alias Boola, is het geen ver kleedpartij. maar een way of life. Ook al zijn de kleren in het dagelijks leven niet zo extra vagant, een Teddy Boy heeft altijd een kuif, het liefst ook bakkebaarden en schoenen met dikke rubberzolen of pun ten. „Teddy Boy is de Britse te genhanger van wat in Amerika is ontstaan", legt hij uit. „Het is ontstaan uit gangs in Lon den De Teddy's waren voorna melijk working class, om zich te onderscheiden kleedden ze zich overdreven netjes. Ze de den er wel iets geks bij, zoals die jongen daar, die heeft gele sokken aan onder zijn pak." Zaterdag waren er duidelijk twee stijlen te onderscheiden: de Teddy's en jongens met le ren jacks en omgeslagen spij- kerbroeken. „Dat is meer rockabilly, de Amerikaanse variant." Het eerste Neder landse Teddy Boy rock 'n' roll festival wordt waarschijnlijk volgend jaar herhaald. Rockers Natalie en Tommy maken hun entree bij het Arsenaaltheater in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze zien het hele maal zitten, Sophie. Frank, Ruud en Tim van openbare ba sisschool Burcht-Rietheim uit Oost-Souburg. Het schaakteam van de Souburgse school won zaterdag in Zierikzee overtui gend de Zeeuwse finale van het schoolschaaktoernooi en kwali ficeerde zich daarmee voor de strijd om de landelijke school- schaaktitel. De Souburgers worden verge zeld door het schaakteam van openbare basisschool De Re genboog uit Tholen. Zij werden zaterdag tweede. Achttien teams van scholen uit heel Zeeland waren zaterdag af gereisd naar het multifunctio neel Centrum (MFC) aan de De Huijbertstraat in Zierikzee Vol enthousiasme begonnen zij aan de zeven ronden van de finale. Na afloop van de zesde ronde had het team van Burght-Riet- heim al zo'n voorspong op naas te concurrent De Regenboog op gebouwd dat hen de Zeeuwse schoolschaaktitel niet meer kon ontgaan. TeamleiderR. Schroevers steekt zijn trots niet onder stoelen of banken. Sophie de Graaff (12), Frank van 't Hooft (11), Tim Schinkel (11) en captain Ruud Wijkhuijs (12) hebben het, zegt Schroevers. héél goed gedaan „Frank en Sophie hebben zelfs een 100 procent-score gehaald. Zij hebben al hun partijen ge wonnen. Sophie viert de overwinning van het team met een triomfan telijk rondedansje. Schaken is gewoon gezellig, vindt zij Moeilijk? Valt mee volgens de jeugdige schaakster. Vooral in de eerste paar ronden van de fi nale had zij geen enkele moeite met haar tegenstanders. De an dere teamleden trouwens ook Achttien schaakteams van scholen uit heel Zeeland traden zaterdag in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee tegen elkaar in het strijdperk. foto Marijke Folkertsma niet. „De meesten kon je zo in pakken", zegt captain Ruud „Maar tegen een goeie schaken is veel leuker", reageert Sophie. Het schaakteam van de Burght- Rietheim mag in mei meedoen aan de strijd om de landelijke schoolschaaktitel Extra oefe nen? Niet nodig volgens Sophie. Ruud denkt er anders over: „Tuurlijk wel. We moeten ge woon allerlei openingen gaan instuderen." De teams van gastheer Schou- AXEL - Kinderdagverblijf de Kleine Draak viert zaterdag 5 april het twaalfenhalfjarig be staan. Het feest in het gebouw aan de Stadhouderslaan begint om 10.00 uur. Kinderen kunnen zich verma ken op het springkussen. Om 12.00 uur worden ballonnen op gelaten. Er is een grabbelton en kinderen kunnen zich laten schminken. De leidsters van het kinderdagverblijf vertellen over de Kleine Draak en geven desgewenst een rondleiding op de buitenschoolse opvang in hetzelfde gebouw. ZAAMSLAG - Een dertienjarige jongen uit de gemeente Ter- neuzen is gistermiddag even na drie uur in de Gerard van de Nissestraat in Zaamslag aangehouden wegens brandstich ting. Het jongetje had in aanwezigheid van drie elfjarige plaatsgenootjes een stapel afvalhout in brand gestoken. Toen de jongens zagen dat de brand te groot werd hebben ze buurt bewoners ingeschakeld om de brandweer te alarmeren. Deze heeft de brand geblust. De ouders van de dertienjarige jongen werden op de hoogte gebracht; zij stemden in met een verwij zing naar Bureau Halt. TERNEUZEN - De politie heeft gisteren het rijbewijs ingeno men van een 26-jarige automobilist uit Terneuzen De man was in de Van Steenbergenlaan in zijn woonplaats aangehou den wegens rijden onder invloed; hij had bijna drie keer zo veel alcohol op als toegestaan. Een 46-jarige man uit de gemeente Hulst werd gisterochtend rond drie uur ook al betrapt Tijdens een controle in de Chur- chilllaan in Terneuzen bleek dat hij twee keer zoveel had ge dronken als toegestaan; daarvoor kreeg hij een boete en een rijverbod van een uur. TERNEUZEN - De politie heeft zaterdagochtend twee acht tienjarige Terneuzenaars aangehouden, nadat zij met elkaar in botsing waren gekomen. Patrouillerende agenten zagen rond vier uur op de kruising Fredenk van Eedenstraat/ P.C. Hoofdstraat in Terneuzen de lichte aanrijding tussen de twee mannen, die bekenden van elkaar zijn. De bestuurders gingen er vandoor omdat ze beiden niet in het bezit zijn van een geldig rijbewijs. De politie hield de één even voor vijf uur aan in de Tulpstraat. De ander, die bij het wegrijden bijna een agent aanreed, werd na een korte achtervolging door de bebouwde kom van Ter neuzen waarbij een snelheid van 120 kilometer per uur werd bereikt, om kwart over vier aangehouden in de Bachlaan. VLISSINGEN - Een 17-jarige inwoonster van Krabbendijke en een 18-jarige vrouw uit Veere zijn vrijdagmiddag op een school in Vlissingen aangerand door een man. De twee vrou wen werden allebei onzedelijk betast. De 18-jarige vrouw werd ook nog bij de keel gegrepen en ze kreeg een vuistslag in het gezicht. De man ging er vervolgens vandoor terwijl hij zijn geslachtsdeel toonde. De politie heeft de zaak in onderzoek GOES - De politie heeft gistermiddag om kwart over vijf twee grafitti-spuiters op heterdaad betrapt onder het viaduct van de Ploegweg in Goes. De jongens, een negentienjarige Goese- naar en een zeventienjarige jongen uit de gemeente Goes,; werden aangehouden na een melding via de Spoorwegpolitie. De politie trof de jongens met de verf nog op hun handen aan. ARNEMUIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Arnemuiden twee auto's in de Korenbloemlaan opengebro ken Uit de één werden een paar brillen en gereedschap gesto len, uit de andere een radiofrontje en een tas met kleding. van onze regioredactie MIDDELBURG - De stadsge westelijke brandweer heeft za terdagavond een brand in de berging van een woning aan de Tukooi in Middelburg geblust. De brandweer werd om kwart over elf gealarmeerd; in de ber ging was brand ontstaan in een grote hoeveelheid oude kleding en oude spullen. De bijna drie kuub materiaal werd bewaard voor verzending naar Roemenië en Rusland. Alle spullen moesten uit de ber ging worden verwijderd om te worden afgeblust. De dienst afvalverwijdering van de ge meente Middelburg heeft ge assisteerd om de restanten van de opslag veilig af te voe ren. De vermoedelijke oorzaak van de brand is dat de kleding tegen de verlichting van de berging lag opgeslagen. De brand- en rookschade in de berging waren aanzienlijk. Ook de naast gele gen bergingen liepen rookscha de op. door Mieke van der Jagt NISSE - Dertien bomen plant ten ouders, broers en zusjes za terdag op de herinneringsdijk bij de Schaapskooi in Nisse. Dertien monumenten voor dertien kinderen die zijn overle den aan een stofwisselingsziek te. De zesde boomplantdag van de stichting Monument voor een Kind werd weer drukker be zocht dan andere jaren. Lo gisch, omdat voor steeds meer kinderen een monument op de dijk groeit, maar daarom ook des te treuriger. Van elke tien kinderen met een stofwisse lingsziekte sterven er nog steeds zeven aan de aandoening Om dat de groep patiënten klein is en het aantal verschillende aan doeningen talrijk, krijgt onder zoek maar weinig prioriteit, Het bevorderen van onderzoek is één van de doelstellingen van Monument voor een Kind. Een andere is rouwverwerking door herdenking en door menselijk contact. Omdat de boomplantdag steeds drukker wordt bezocht, was het niet meer mogelijk de samen komst in het informatiecentrum van de Zeeuwse Schaapskudde te houden. De groep week daar om uit naar de middeleeuwse Mariakerk in Nisse. Daar werd een videofilm getoond en vertel den ouders over hun eigen erva ringen met het overlijden en het leven van hun kind. wen-Duiveland eindigden za terdag in de middenmoot Het eerste team van Binnen de Veste uit Zierikzee werd tiende, het tweede team elfde 't Staepel'of uit Renesse belandde op de twaalfde plaats. De vertegenwoordiger van de Zeeuwse Schaak Bond (ZSB), J van Ruler toonde zich uiterst te vreden met het verloop van de Zeeuwse finale en het niveau van de deelnemers. De meeste van hen hebben zich terdege voorbereid op de strijd. „Als leerkrachten van een school en ouders van leerlingen achter het schoolschaken staan kun je een heel eind komen. En schaakver enigingen houden er toch altijd weer een paar nieuwe leden aan over." Kleine symbolen aan de nieuw geplante bomen vestigen de aan dacht op kinderen die aan een stofwisselingsziekte zijn overleden. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35