Geld voor werk, inkomen en zorg 11 Turegluren naar vogels in Prunje Nieuwe boot voor Zoeken naar elpees voor één euro reddingsbrigade Bouwbedrijf uit Oosterland in de knel Ouderen dreigen in isolement te raken door vervallen busrit gemeentebestuur wil achterstanden afdeling wegwerken Kleding in berging in brand Portier bedreigd in Vlissingen Vrouwen aangerand in school zeeuwse almanak Even wachten waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND maandag 24 maart 2003 ^Kleemans Z0IKZEE - Het dagelijks ge- Itentebestuur van Schouwen- jaiveland wil 195.000 euro in- tsieren in het wegwerken van Knerstanden van de afdeling ferk. Inkomen en Zorg (W1Z). Onderbezetting op de afdeling a toenemende vergrijzing op jet eiland hebben geleid tot verbelasting en veel te hoog opgelopen wachttijden. grand legt duin Zoutelande in as [OÜTELANDE - Een brand bij Iwtelande heeft gisteravond iegeveer 400 vierkante meter fain in de as gelegd. De brand, lij de duinovergang bij hotel- jfstaurant Het Streefkerkse luis. begon rond kwart over ze- en.Het brandweerkorps Veere nikte uit met twee brandweer mens, één uit Zoutelande en iénuitKoudekerke. i brandweercomman- dant van dienst P. Kesteloo zijn je duinen momenteel erg droog. Zelfs een niet goed gedoofde si- grettenpeuk is al voldoende a een brand te veroorzaken. javond brandde ook een stuk duin bij Westkapelle uit. Jebrand in Zoutelande is ver- soedelijk aangestoken. Wildplasser ontsnapt aan bon ZIERIKZEE - Een onbekende man werd zaterdagmiddag door ie politie op de Wandeling in Zierikzec betrapt op wildplas- sen. Toen de politie hem daarop aan sprak ging de man er vandoor. .Va een korte achtervolging jrerd hij op de kruising van Grachtweg en Jannewekken staande gehouden. Dat liep uit een handgemeen. De wild plasser wist zich opnieuw los te rukken en rende weg. MIDDELBURG - De stadsge westelijke brandweer heeft za terdagavond een brand in de berging van een woning aan de Mooi in Middelburg geblust. De brandweer werd om kwart over elf gealarmeerd; in de ber- pgwas brand ontstaan in een goig hoeveelheid oude kleding a oude spullen. De bijna drie kuub materiaal werd bewaard or verzending naar Roemenië Rusland. Alle spullen moes- ïuit de berging worden ver voerd om te worden afgeblust. De dienst afvalverwijdering ran de gemeente Middelburg tót geassisteerd om de restan ten van de opslag veilig af te voeren. De vermoedelijke oor aak van de brand is dat de kle- üngtegen de verlichting van de berging lag opgeslagen. De brand- en rookschade in de ber ing waren aanzienlijk. Ook de raast gelegen bergingen liepen rookschade op Cliënten die aanspraak willen maken op bijzondere bijstand moeten nu alleen al vijf weken wachten op een afspraak. Eer daadwerkelijk een voorziening verstrekt wordt gaan er nog eens acht weken voorbij. Een volstrekt onwenselijk situatie in de visie van het Schouwen- Duivelandse college van burge meester en wethouders. Nog een graadje erger is het op het gebied van aanvragen voor levensonderhoud. Daar is de wachttijd opgelopen tot 25 we ken. Dat heeft te maken met nieuwe wet- en regelgeving en ook spelt een rol dat de gemeen te vroeger alleen deed aan 'inko mensversterking' maar nu ook tijd steekt in het proberen men sen aan een betaalde baan te helpen. Het grootste probleem zit hem echter volgens de ge meente in onderbezetting van de afdeling. De afdeling dreigt door die on derbezetting en alle gevolgen daarvan in een negatieve spi raal terecht te komen. Door de onderbezetting is de werkdruk tot onaanvaardbare hoogte op gelopen, vindt het Schouwen- Duivelands gemeentebestuur Door die hoge werkdruk is de kans op ziekteverzuim groot en daarmee dreigt de gemeente nog verder van huis te raken. Grote omslag Daar komt bij dat nieuwe wet en regelgeving een grote omslag voor de gemeente betekenen op het gebied van werk, inkomen en zorg. Zo komt de financiële verantwoordelijkheid voor een bijstandsuitkering geheel bij de gemeente te liggen en verwacht de gemeente ook dat reïntegra tie van mensen in het arbeids proces de gemeente veel tijd en geld gaat kosten. Om de problemen het hoofd te kunnen bieden en de achter standen weg te werken stelt het Schouwen-Duivelandse college de gemeenteraad voor tijdelijk één extra personeelslid aan te trekken. Na twintig weken praat de afdeling het college bij over de inhaalslag. Op basis van die gesprekken beslist het colle ge wanneer de tweede fase van de operatie, het voorkomen van nieuwe achterstanden, van start moet gaan. Het is de be doeling dat de afdeling wordt 'heringericht' en de manier van werken aangepast. Dat kost naar schatting nog eens 55.000 euro. Het voorstel om fors te investe ren in het wegwerken van ach terstanden op de afdeling WIZ van de gemeente komt dinsdag 1 april aan de orde tijdens de ver gadering van de commissie Sa menleving Bestuur. De verga dering wordt vanaf 19.30 uur gehouden in de Burgerzaal. Met behulp van een verrekijker werden flora en fauna in de Prunje goed bekeken. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Duizenden ganzen zijn er aan het foerageren. Op de N59 raast het verkeermaar daar trekken de dieren zich niets van aan. Vanaf de voormalige vuilnisbelt zijn verrekij kers op hen gericht. De deelnemers aan de laatste winterexcursie van Staats bosbeheer genieten van de zon en de flora en fauna van de nieuwe natuur in de Schouwse Prunje. Het is, weet gids Cita Horst, niet alleen de laatste Turegluur-excursie van deze winter, maar tevens de laatste voor het begin van de omvorming van deelge bied II van weiland tot waterrijk na tuurgebied. Deelgebieden I en III heb ben al een metamorfose ondergaan. In juni. na het broedseizoen, gebeurt het zelfde in deelgebied II van natuuront wikkelingsplan Tureluur. Pierenspitter Vanaf het parkeerterrein bij de Schelp- hoek voert de tocht over het fietspad richting de voormalige vuilnisbelt. Op het slik is een eenzame pierenspitter aan het werk, op het water is het op een enkele zeilboot na rustig. De wandeling gaat langs de kust. Deels een wat on Nederlandse kust volgens gids Horst. Zij doelt op de hoopjes zware keien aan de voet van de dijk: overblijfselen van de aanleg van de Delta-werken. Oester schelpen liggen op de glooiing van de dijk. Erfenisje van meeuwen, weet Horst. „Die laten de oesters van flinke hoogte op de stenen vallen zodat de schelpen open barsten en zij de inhoud op kunnen eten." Wat verderop wordt een braakbal van een buizerd gevon den. De roofvogel wordt, sinds het ge bruik van chemische middelen in de landbouw sterk teruggelopen is, weer steeds vaker gesignaleerd. Zijn biotoop is er een stuk op vooruit gegaan en prooi is er in en om de Prunje voldoende. Wat klauterwerk en een stevige wande ling later staat het gezelschap op wat vroeger een afvalhoop was. Het vuilnis is afgedekt met speciale materialen waarop later weer een dikke leeflaag is aangebracht. Een vuilbult werd een groene heuvel. Een heuvel van waar af de bezoeker een weids uitzicht heeft over de Prunje. Verrekijkers komen uit de foedraal, te lelenzen verschijnen. Ingespannen tu- foto Marijke Folkertsma regluren de excursiedeelnemers naar wat er zich in de jonge natuur afspeelt. Nu en dan opgewonden kreten van ken ners. Want er zit een massa vogels in de Prunje. Niet alleen ganzen, maar ook veel kluten. En in de omgeving zijn ook al verschillende malen velduilen gesig naleerd. En aalscholvers. Bui/.en De blik richting Zierikzee stuit op graafmachines en grote stenen buizen. Op verschillende punten worden deel gebied I en II met elkaar verbonden. Want, zo wordt uitgelegd, het is de be doeling dat beide nieuwe natuurgebie den dezelfde waterhuishouding krij gen. Inclusief zoute kwel. In juli wordt begonnen met de omvorming en inrich ting van deelgebied II. foor Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Reddingsbri gade Zierikzee-Duiveland is dndszaterdag de trotse bezitter een nieuwe reddingboot. De foot werd zaterdag door leve- fticierPost Watersport uit Urk «ffirieel overgedragen aan de tddingsbrigade. Schouwen-Duivelandse elders vertrokken zaterdag in «te vroegte naar Urk om het GISSINGEN - Een portier van café in Vlissingen is in de jtóil van zaterdag op zondag bedreigd. •^man had een groepje van drie ipgensde toegang ontzegd om- ötzeziéh niet voldeden aan de jfo^Pgvoorschriften. «ermee waren de jongens het ®eensen bedreigden de portier noordelijk. Even later werd er het gezicht van de portier glazen fles gegooid, deze «Qhij tijdig wegketsen. vervolgens namen de jongens de *nen. ^portier deed aangifte van po- tot zware mishandeling. vaartuig op te halen, 1 maart hadden de redders het casco be keken en de laatste puntjes op de i gezet voor wat betreft de af bouw. Zaterdagmorgen werden de vrijwilligers van de reddings brigade uitgebreid voorgelicht over hun nieuwe boot en kon proefgevaren worden op het IJs- selmeer. De komende weken gaan de redders gebruiken om de bemanningsleden te laten wennen aan de nieuwe boot. De nieuwe boot een Tornado 540 speed is langer, breder en sneller dan het tien jaar oude reddings vaartuig waar de brigade nu nog onder meer het strandje van Ou- werkerk mee bewaakt. Met drie man aan boord haalde de boot, voorzien van een zestig pk Ya maha-buitenboordmotor een snelheid van zo'n 65 kilometer per uur Alle moderne snufjes, waaronder een Global Positio ning System (GPS), zijn aan boord. Het eerste weekend van mei wordt de nieuwe boot ingezet bij de bewaking van water- sportevenement de Grevelin- genregatta De officiële doop van de boot staat gepland voor zaterdag 24 mei. De doop wordt verzorgd op het strandje bij Ou- werkerk de thuisbasis van de reddingsbrigade en gecombi neerd met de ingebruikname van de nieuwe bootcontainer, door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Wie koopt er an no 2003 nog elpees? Heel wat mensen, bleek zaterdag in het centrum van Zierikzee tijdens de actiedag van lokale omroep Radio Schouwen-Duiveland. De zwarte vinylschijven, voor de liefhebbers nog steeds verre te prefereren boven cd's, gingen als warme broodjes over de toonbank. Een elpee van hardrockband Kiss staat gebroederlijk naast de 'Greatest Hits van Middle of the Road' en 'Alle dertien goed' Alles bij elkaar boden de men sen van de lokale omroep enkele honderden elpees te koop aan. Voor het luttele bedrag van één euro per stuk. „Sommigen kregen kwantum korting", lacht omroepmede werker W. de Valk. „Er zijn men sen geweest die wel een uur in die bakken hebben staan zoe ken en uiteindelijk met een stuk of zestig elpees naar huis gin gen. Echt ongekend, zoveel be langstelling is er voor die el pees." Muziek Muziek liep als een rode draad door de actie van de lokale om roep. Vanuit De Beuse in het centrum van Zierikzee verzorg den medewerkers van de om roep een live-uitzending, gelar deerd met live muziek gebracht door rockgroep Frons, de Schouwse cabaretgroep Kan- t'ooi en dweilband De Noteklü- vers. Geld binnenhalen was volgens De Valk niet het hoofddoel van de actiedag. „Nee, we zijn al blij als we de kosten eruit halen en misschien nog een paar honderd euro verdienen met de verkoop van die elpees. We hopen ook wel wat donateurs binnen te kunnen halen vandaag, maar het gaat er vooral om dat we ons gezicht weer eens laten zien en door Piet Kleemans OOSTERLAND - Eigenlijk is de situatie al een tijdje onhoud baar. Toch zal bouwbedrijf Boo- gert BV uit Oosterland voorlo pig nog op zijn te kleine, en versnipperde plekje middenin Oosterland moeten blijven. Boogert wil graag verhuizen naar de rand van Oosterland De gemeente Schouwen-Duive land ziet daar echter geen moge lijkheden toe. Tot grote teleur stelling van directeur J. Boogert van het bouwbedrijf. Het beleid van de gemeente, zo als vervat in het concept-be stemmingsplan Oosterland Kom, is erop gericht de struc tuur van het dorp zoveel moge lijk in stand te houden. Voor wo ningbouw - buiten het reeds op de rails gezette plan Oostken- shil - is niet zo gek veel ruimte. De gemeente wil het in de toe komst zoeken in 'inbreiding', het opvullen van lege of leegko mende plekken in de dorpskom. Als Boogert behorend tot de grotere bedrijven op Schou wen-Duiveland, uit het cen trum van Oosterland zou verdwijnen komt er middenin Oosterland ongeveer 13.000 vierkante meter vrij voor nieu we woningen. In het door de bouwondernemer opgestelde Masterplan geeft Boogert aan dat hij eveneens bereid is twee bebouwde terreinen aan de Kloosterweg bij Schuddebeurs af te stoten. Probleem Boogert wil graag naar een loca tie ten noordwesten van de kern. vlakbij uitvalsweg N59 en auto bedrijf Van der Have. Om dat mogelijk te maken zou een nieuw bedrijventerrein aange legd moeten worden en daar zit volgens de gemeente het pro bleem. Een bedrijventerrein op die plek is in strijd met de Struc tuurvisie Schouwen-Duiveland en het Streekplan Zeeland. De gemeente heeft het bouwbe drijf als alternatief een plekje aangeboden op een bestaand en voor vestiging van Boogert uit te breiden bedrijventerrrein in Oosterland. Boogert ziet daar helemaal niets in. Te klein en op een ongunstige locatie. Boogert: „Voor ons helemaal niet interessant. Ik had er ook helemaal niet op gerekend dat dit spaak zou lopenToen ik des tijds het Masterplan presen teerde was iedereen enthousi ast. Ook de gemeente. En latei- heb ik statenleden op bezoek ge had en die waren ook enthousi ast. Dat alles bij elkaar heeft bij mij verwachtingen gewekt." Nodig Boogert is absoluut niet van plan de handdoek in de ring te gooien. „Ik blijf er vanuit gaan dat we er samen met de gemeen te uitkomen. De situatie zoals die nu is, is geen jaren meer vol te houden. En zowel ons bedrijf als de gemeente wint bij verhui zing. We hebben elkaar gewoon nodig en we moeten er ook ge woon samen uitkomen." Verhuizing naar Zierikzee is voor Boogert absoluut onbe spreekbaar. „Oosterland heeft op Schouwen-Duiveland een heel gunstige centrale ligging. En de wortels van het bedrijf liggen in Oosterland. Veel van de mensen die er werken wonen in Oosterland. Het bedrijf is so ciaal gebonden aan Oosterland. Daar ga ik écht niet weg." VLISSINGEN - Een 17-jarige inwoonster van Krabbendijke en een 18-jarige vrouw uit Veere zijn vrijdagmiddag op een school in Vlissingen aangerand door een man. De twee vrouwen werden alle bei onzedelijk betast. De 18-ja- rige vrouw werd ook nog bij de keel gegrepen en ze kreeg een vuistslag in het gezicht. De man ging er vervolgens van door terwijl hij zijn geslachts deel toonde. De politie heeft de zaak in onderzoek. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Oudere Schou- wen-Duivelanders. met name zij die in de kleine kernen wo nen, dreigen de dupe te worden van bezuinigingsmaatregelen van vervoersmaatschappij ZWN. Ouderenbond Anbo is bang dat zij in een isolement te rechtkomen. Dat zei voorzitter van de afdeling Zierikzee E. Velthuijsen zaterdag tijdens de jaarvergadering. Vervoersmaatschappij Connex- xion heeft met haar snijden in de dienstregeling al heel wat kri tiek over zich afgeroepen. Er zijn met. name in de avonduren busritten naar en van kleine kernen geschrapt en zondagse ritten van lijn 134 Zierikzee- Renesse vice versa komen m de half maart ingegane dienstrege ling ook niet meer voor. Een slechte zaak volgens Velt huijsen De dreiging van het iso lement komt volgens haar voor veel ouderen steeds dichterbij. Connexxion noemt het Collec tief Vraagafhankelijk Vervoer (CW) als alternatief voor de lijndienstbus. Ten onrechte vol gens Velthuijsen. „Het CVV is geen reële optie. Het is drie keer zo duur als de gewone lijn dienstbus. Veel ouderen kunnen dat niet betalen." Ziekenhuis Naast over het schrappen van buslijnen maken Schouwen- Duivelandse ouderen zich, stelt Velthuijsen, eveneens ernstig zorgen over de toekomst van de ziekenhuiszorg op het eiland. CDA-minister De Geus heeft met zijn uitspraken over het door hem gewenste profielzie kenhuis onder ouderen veel on rust gezaaid. Velthuijsen „Zo'n ziekenhuis dat 24-uur per dag spoedeisen de hulp biedt is helemaal niet haalbaar, maar de Schouwen- Duivelandse plannen voor het weer wat aankleden van het ziekenhuis zijn door de uitspra ken van de minister wel weer op losse schroeven komen te staan." Binnenkort gaat op Schouwen- Duiveland een huisartsenpost van start. Velthuijsen weet op voorhand al dat er veel vragen van ouderen zullen komen. „Het gaat ongetwijfeld vragen rege nen. Op andere plaatsen waar huisartsenposten zijn opgericht is dat ook gebeurd. Voor veel mensen is nog veel onduidelijk. Rijden er wel taxi's naar zo'n huisartsenpost. En wie betaalt die dan. Dat soort vragen." Oorlog De Brits-Amerikaanse aanval op Irak hakt er bij de oudere Schouwen-Duivelanders even eens flink in, weet Velthuijsen. „Tweederde van onze leden heeft de Tweede Wereldoorlog meegemaakt, herinneren zich nog de bombardementen op Rotterdam Die mensen worden angstig van de oorlog in Irak, van de bombardementen op Bagdad. Het is onder hen echt het gesprek van de dag. De oor log is ver weg, maar voor hen toch dichtbij." De actiedag van lokale omroep Radio Schouwen-Duiveland was een groot succes. foto Marijke Folkertsma onze zender laten horen." De Valk en de ander vrijwilligers van de lokale omroep hadden zaterdag in een zonovergoten Zierikzee niet te klagen over be langstelling. Vooral tijdens de live-optredens was het druk. Op de laatste dag van de veerboot besloot de Hulster hobbycoureur een rondje te maken (Hulst-Breskens - Vlissingen - Kruiningen - Perkpolder - terug bij moe der de vrouw) Hij was niet de enige die de laatste overtocht Kruinin gen-Perkpolder met de fiets aan de hand wilde meema ken, zo bleek. Een paar kilo meter voor Kruiningen, haalde hij een groepje senio ren te fiets in, twee echtpa ren, voor wie de laa tste lood jes behoorlijk zwaar bleken te wegen. „Zeg jongeman", riep een van de heren in het gezel schap hem na, „ga jij ook met de boot mee?" Achterom kij kend knikte hij vriendelijk en wilde weer wat gewicht op de pedalen zetten, toen hij benepen hoorde roepen: „Zeg 'es tegen de kapitein dat-ie moe wachteh!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29