Borsele houdt tarieven in toom 11 Prille vijfling in de lentezon Fractie wil overzicht totale kosten voor Roosevelt Academy ieniorenraad wenst nderzoek naar zorg belastingen mogen niet meer stijgen dan injïatiepercentage Nieuwe boot reddingsbrigade in Zierikzee iymnastiekclub «izijn bestaan bedreigd Betrapt met verf op de handen Zeeuws-Vlamingen en Belgen door tunnel voor visje en terras Schat aan informatie op cd-rom voor genealogen Kleding in Middelburgse berging in brand zeeuwse almanak Even wachten BEVELANDEN/THOLEN maandag 24 maart 2003 fvMieke van der Jagt QXKENSZAND - De ge estelijke belastingen in Bor- tie mogen de komende jaren él meer stijgen dan het infla- ^rcentage, voorlopig vast- eteld op 2,5 procent. Als meer id nodig is om de begroting joitend te krijgen, moet de Hiieente eerst kijken of er énsten en activiteiten zijn aarvoor de heffingen niet kos- mdekkend zijn. Dat is het uit- imospunt van het concept-ge- lenteraadsprogramina. «gemeenteraad van Borsele at donderdag 3 april aan de agmet de vaststelling van het nJsprogramma, in het kader de nieuwe, dualistische lier van besturen. Het presi- ii bestaande uit de burge- «ter, raadsgriffier en alle actievoorzitters, heeft het acept gemaakt, waarin de fi- snciële en beleidsmatige uit- mgspunten worden vastge- meeste uitgangspunten aeien voort uit bestaand be den verplichtingen die de ge- eente nu eenmaal heeft, maar sommige zaken kan de raad Scollegeprogramma, dat al is «gesteld, bijsturen, fetuurlijk draagt ook de raad Et contact met de burger hoog set vaandel, Doorgaan met toekennen van budgetten in dorpsraden is het devies en raad wil actief meewerken aan burgerinitiatieven om de basisvoorzieningen in de ker nen in stand te houden. De raad wil ook, in het verlengde van de zoektocht naar nieuwe econo mische dragers, bezien of de bouw van een bedrijvenverza- melgebouw voor kleine starters mogelijk is. Gedacht wordt aan een verzamelgebouw in een voormalig landbou wbedrij f Onderzoek moet er ook komen naar een wijziging van het be stuur van het openbaar onder wijs. De raad zou het bestuur willen loskoppelen van het gemeente bestuur. Het jeugd- en jongerenbeleid moet volgens het concept- raadsprogramma worden voortgezet: verbetering van de voorzieningen, evaluatie van de JOPs, maar ook meer plaats voor de j ongeren in de dorpshui zen, vooral in het weekeinde. Nieuw is ook een onderzoek naar de mogelijkheden van ge differentieerde tarieven in de afvalverwijdering. Er komt een notitie over het heffing naar ge wicht. Ook in het ruimtelijk beleid gaat Borsele door zoals het be zig was. De Borsatlas moet de leidraad worden in alles wat er op ruimtelijk gebied gebeurt. Die Borsatlas is nooit klaar om dat nieuwe inzichten en belan gen telkens voor andere keuzes kunnen zorgen. Wel ligt de rich ting van het beleid erin vast. Windmolens ziet de raad van Borsele wel zitten als geen hori zonvervuiling optreedt. Daar om zouden eventuele nieuwe molens moeten komen op een plaats waar de horizon al niet meer zo schoon is: in het Sloege- bied. De behandeling van het raads- programma vindt plaats in de raadsboerderij in Heinkens- zand. De openbare vergadering begint om 20.00 uur. rouwen langerand fUSSINGEN - Een 17-jarige monster van Krabbendijke n 18-jarige vrouw uit Veere vrijdagmiddag op een ïool in Vlissingen aangerand wreen man. [vrouwen werden onzedelijk De 18-jarige vrouw werd bij de keel gegrepen en Kg een slag in het gezicht. De aging er vandoor. De raad van Borsele ziet windmolens wel zitten, maar wel daar waar ze de horizon niet vervuilen; in het Sloegebied. foto Willem Mieras door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De fractie Van Leefbaar Middelburg wil een volledig overzicht van de finan ciële gevolgen voor de gemeente van de komst van de Roosevelt Academy. De partij maakt zich vooral zorgen over de kosten voor de verbouwing van het stadhuis. De gemeenteraad trok afgelo pen najaar bijna 1,4 miljoen eu ro uit voor de nieuwe Zeeuwse universiteit. Ook toen al wees Leefbaar Middelburg op de fi nanciële risico's. De partij was samen met de SP tegen de inves tering. Leefbaar Middelburg heeft het college van B en W nu schriftelijke vragen gesteld. De partij benadrukt dat ze in prin cipe positief staat tegenover de komst van de Roosevelt Acade my. De fractie wil weten wat de kos ten zijn van de verbouwing van het oude stadhuis en welk deel daarvan de gemeente voor haar rekening neemt. Het college wordt herinnerd aan de reden om een nieuw stadskantoor te bouwen: de hoge kosten die een verbouwing van het oude stad huis met zich mee zouden bren gen. Verder vraagt de partij of er nog meer gebouwen moeten worden verbouwd om ze ge schikt te maken voor onderwijs. De geruchten gaan dat de Klo veniersdoelen worden ver bouwd tot een mensa, een stu dentenrestaurant. In een folder van de Roosevelt Academy wordt op die mogelijkheid ge wezen. Leefbaar Middelburg vindt dat het historische ge bouw een publieke functie moet blijven hebben. De fractie vraagt het college om dat toe te zeggen. „De universiteit moet een meerwaarde voor de stad hebben", vindt fractievoorzit ter H. Akdag. Er moeten cultu rele voorzieningen bij komen. Door de Kloveniersdoelen in te richten als restaurant, wordt het tegenovergestelde bereikt, vindt Akdag. De partij vindt dat de universi teit moet afstappen van het idee van een campus Het college wordt gevraagd om andere locaties voor studentenhuisves ting te onderzoeken, zoals leeg staande kantoren aan de Bui tenruststraat en woningen in de Meanderhof, de Edelstenen- buurt en de gemeentelijke kan toren aan de Vlissingsestraat of één van de torens van het nieu we stadskantoor. Zowel de Roo sevelt Academy als de gemeente willen liever dat studenten op een beperkt aantal plaatsen in het centrum wonen. Behalve aan het Bagijnhofcomplex wordt gedacht aan verzorgings tehuizen, zoals Sint Willibrord en het Roggeveenhuis. ZIERIKZEE - De Reddingsbri gade Zierikzee-Duiveland is sinds zaterdag de trotse bezitter van een nieuwe reddingboot. De boot werd zaterdag door leve rancier Post Watersport uit Urk officieel overgedragen aan de reddingsbrigade. De Schouwen-Duivelandse redders vertrokken zaterdag in alle vroegte naar Urk om het vaartuig op te halen. De nieuwe boot een Tornado 540 speed is langer, breder en sneller dan het tien jaar oude reddings vaartuig waar de brigade nu nog onder meer het strandje van Ou- werkerk mee bewaakt. Met drie man aan boord haalde de boot zo'n 65 kilometer per uur Alle moderne snufjes, waaronder een Global Positioning System (GPS), zijn aan boord. Het eerste weekend van mei wordt de nieuwe boot ingezet bij de bewaking van water sportevenement de Grevelin- genregatta. De officiële doop van de boot staat gepland voor zaterdag 24 mei. oor Nadia Berkelder DDDELBURG - De senioren- ad in Middelburg vindt dat er wst gedegen onderzoek moet batsvinden voordat de oude- aiorg radicaal hervormd advies over de nota 'wo ei zorg en welzijn' is de raad "iop de plannen „Maar idanks die opmerkingen is het ide grond van de zaak een po- foeve ontwikkeling", ver taart seniorenraadslid J. Flik- iert. gemeente Middelburg pre steerde twee maanden gele- fe de plannen voor de oude rzorg. In elke wijk moeten komen die geschikt tsvoor mensen die zorg nodig tben. Dat kan variëren van bszorg tot 24-uurs zorg. De Se verzorgingshuizen zullen s'.enmjn grotendeels verdwij- 'r wat betreft de omvang, KORTGENE - De gymnastiek- freniging Oefening Kweekt [jst (OKK) uit Kortgene fcigtter ziele te gaan. Het be- 3rur. dat had aangekondigd te ■denaftreden, heeft geen nieu- bndiaten kunnen vinden gymnastiekvereniging te afgelopen jaren waren al Schillende vruchteloze po- ingedaan om nieuwe be kleden te vinden, maar ook Ji de laatste ledenvergadering """"en geen kandidaten naar Behalve het bestuur ®®den alleen wat leden van de ®®esgroep interesse voor de Vergadering. Ouders van eden heten helemaal gaan De jeugdleden fcmeaveruit de grootste groep *10KK. Als er geen oplossing jonden wordt, gaan de lessen dames en de kinderen in •nimpweie 'n Kortgene nog shalf jaar door. Tot dan is de jVibutie betaald. Met het af tenvan het bestuur komt wel 'aeteen de avondvierdaagse J^aar, die sinds jaar en dag f r0KK wordt georganiseerd. 5* de Snertwandeltocht zal *®der bestuur niet gehouden men, schiet dit plan mogelijk door", vindt K. Abrahamse, de voorzit ter van de seniorenraad. „Het is nog nergens in deze omvang ge probeerd." Het advies over wo nen en zorg is het eerste van de nieuwe seniorenraad. Kleinschalig wonen is prima, vindt de seniorenraad. Maar hij adviseert om grote instellingen niet te vergeten. De raad pleit voor een instelling zoals Ter Reedein Vlissingen, waar klein schaligheid ondergebracht is binnen een groter complex „Er blijven altijd mensen die ge bruik maken van intramurale zorg, binnen een instelling", is de inschatting van Abrahamse. Het hele plan gaat uit van het idealistische scenario dat buren elkaar helpen en dat in elke wijk voldoende voorzieningen zijn. „Maar de tweeverdieners heb ben geen tijd", zegt Abrahamse. „Het is een mooi idee, maar of het werkt, is nog maar de vraag." Kleinschalig De seniorenraad vindt dat de gemeente eerst een onderzoek moet doen naar de tevredenheid van de huidige bewoners en het personeel in de zorginstellingen en naar de kwaliteit van de zorg. Wethouder A. de Vries heeft al tijd gezegd dat de plannen niet bedoeld zijn voor de huidige be woners, maar voor de ouderen van de toekomst. Flikweert vindt dat geen geldig argument om een onderzoek af te wijzen. „Het is wel degelijk mogelijk. In Zeeland zijn al verschillende plaatsen waar op een kleinscha lige manier gewerkt wordt." Abrahamse: „Je kunt niet doen alsof de huidige oudere anders is dan de oudere van de toe komst. Als je zelf tachtig bent, denk je anders dan op je zestig ste." GOES - De politie heeft gister middag om kwart over vijf twee grafitti-spuiters op heterdaad betrapt onder het viaduct van de Ploegweg in Goes. De jongens, een negentienjarige Goesenaar en een zeventienjari ge jongen uit de gemeente Goes, werden aangehouden na een melding via de Spoorwegpoli tie. De politie trof de jongens met de verf nog op hun handen aan. door Mieke van der Jagt GOES - Of het er veel zijn, valt moeilijk te bepalen, maar ze zijn er wel: de Zeeuws-Vlamingen en Vlamingen die naar deze kant komen, louter en alleen omdat er nu een tunnel ligt. Frans en Corine de Maaijer uit Terneuzen bijvoorbeeld, had den het plan opgevat om naar Ellewoutsdijk te rijden. „Om Terneuzen van de andere kant te bekijken en misschien een visje te kopen." Ze kwamen in Goes terecht omdat ze Ellewoutsdijk zo gauw niet konden vinden. Nu zitten ze op het terras en ze kij- ken ervan op dat er in Elle woutsdijk waarschijnlijk toch geen visje te koop was geweest. „Ach ja, we zitten lekker en het was al tijden geleden dat ik eens in Goes was. We gaan dan straks maar een hapje eten." Ook op vis uit zijn Jeanneke en Guido Mortiers en Jackie Beu lens uit Zelzate. Ze hebben een koelbox in de auto, waarin de maaltijd van zondag een poosje moet wachten, want als ze hun zaken op de oesterputten in Yerseke hebben gedaan, blijven ze op Zuid-Beveland om te stap pen. „We halen al jaren van tijd tot tijd mossels, oesters en vis, hier in Yerseke. Yerseke is nu dichterbij dan Sluis, waar de vis ook goed is. Vroeger gingen we naar hier met de boot, maar dan moest je toch vroeg terug. Nu blijven we misschien wel tot in de nacht. Jeanneke is als Bob geboren, dus die rijdt terug." De helft van de familie Baaij uit Oostende had het makkelijker gevonden als de boot nog had gevaren. Toch is het de ouders wel meegevallen, want ze waren wel snel op hun bestemming: de kattententoonstelling in 's-Gra- venpolder. „Je bent de boot ge wend om naar Holland te gaan, maar de kinderen vinden die tunnel juist tof. Ze waren mis schien wel thuisgebleven als we nog met de boot waren gegaan." Moeder schaap en haar vijf kinderen maken het na de bevalling goed. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder RITTHEM - Een paar uur oud en al lekker in de zon. Zaterdagochtend vroeg zijn er bij de familie De Wolf uit Ritthem negen lammetjes geboren. Eén schaap kreeg er vier, de ander zelfs vijf. „Dat heb ik nog nooit meegemaakt", zegt Arda de Wolf. De twee bevallingen gingen vlot. „Ze kwamen er zo uit", vertelt Arda's man Leonard. „Ze zijn natuurlijk ook wat klei ner, als het er vijf ineens zijn." De moeder schapen en de pasgeborenen maken het goed. „Het zijn leuke lammetjes, lekker fel." Meestal krijgen schapen twee lam metjes tegelijkertijd. Volgens Arda staat het Noordhollands stamboekschaap be kend om de vruchtbaarheid „En het re sultaat is er naar. We hebben ze dit jaar voor het eerst." Omdat de moeder niet ge noeg melk heeft voor vijf lammetjes tege lijk, worden er een paar 'bijgeflest'. Het jonge grut genoot zaterdag van het lente weer. Normaal staan pasgeboren lamme tjes in de schuur. „Maar daar is het nu net zo warm als buiten", aldus Leonard. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De Kapelse wet houder van cultuur, L. Nieuen- huijse, heeft zaterdag het eerste exemplaar van het Zeeuws Kwartierstatenboek op cd-rom ontvangen tijdens een demon stratie in de Vroone in Kapelle. Het gemak dient de mens en de computer dient de genealoog, tenminste de naam vorser die nog niet klaar is met zoeken en maar heel weinig genealogen zijn dat. De mensen die de dertig kwartierstaten op de cd-rom hebben gemaakt, hebben nog met engelengeduld trouwboe ken, doopregisters, stukken van de burgelijke stand en andere documenten zitten doorvlooien Omdat een kwartierstaat niet alleen de rechte lijn van afstam ming weergeeft, maar de hele waaier van opa's, oma's en voor zaten tot in ver voorbije eeuwen, staat er een schat aan infomatie op de cd-rom. Er is bijna geen Zeeuwse naam te bedenken die er niet op voorkomt De afdeling Zeeland van de Ne derlandse Genealogische Ver eniging bracht alle kwartiersta ten die gepubliceerd zijn, plus nog een aantal ongepubliceer de, op de cd-rom bijeen. J. van Zweeden hield voor de leden in Kapelle een gedegen uitleg hoe de cd kan worden gebruikt. Ge koppeld met andere digitale ge nealogische uitgaven wordt het kwartierstatenboek wat betreft de hoeveelheid informatie nog eens in de zoveelste macht ver heven. Zelfs wie denkt dat hij het mees te wel weet over zijn voorou ders, kan in het Zeeuws Kwar tierstatenboek nog leuke verrassingen tegenkomen. Alles wat de vorsers over bepaalde personen te weten zijn geko men, staat erop. De cd-rom is te koop voor 26 eu ro bij de stichting Genealogi sche Publikaties Zeeland bij J. Polderdijk in Nieuwdorp of te bestellen via email: genpubl@- zeelandnet.nl. MIDDELBURG - De stadsge westelijke brandweer heeft za terdagavond een brand in de berging van een woning aan de Tukooi in Middelburg geblust. De brandweer werd om kwart over elf gealarmeerd; in de ber ging was brand ontstaan in een grote hoeveelheid oude kleding en oude spullen De bijna drie kuub materiaal werd bewaard voor verzending naar Roemenië en Rusland. Alle spullen moes ten uit de berging worden ver wijderd om te worden afgeblust. De dienst afvalverwijdering van de gemeente Middelburg heeft geassisteerd om de restan ten van de opslag veilig af te voeren. De vermoedelijke oorzaak van de brand is dat de kleding tegen de verlichting van de berging lag opgeslagen. De brand- en rookschade in de berging waren aanzienlijk Ook de naast gele gen bergingen liepen rookscha de op. Op de laatste dag van de veerboot besloot de Hulster hobbycoureur een rondje te maken (Hulst-Breskens - Vlissingeyi - Kruiningen - Perkpolder - terug bij moe der de vrouw). Hij was met de enige die de laatste overtocht Kruinin gen-Perkpolder met de fiets aan de hand wilde meema ken, zo bleek. Een paar kilo meter voor Kruiningen, haalde hij een groepje senio ren te fiets in, twee echtpa ren, voor wie de laatste lood jes behoorlijk zwaar bleken te wegen. „Zeg jongeman", riep een van de heren in het gezel schap hem na, „ga jij ook met de boot mee?" Achterom kij kend knikte hij vriendelijk en wilde weer wat gewicht op de pedalen zetten, toen hij benepen hoorde roepen: „Zeg 'es tegen de kapitein dat-ie moe wachteh!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27