Quick Boys onbetwist de beste PZC 21 Doedee heeft vakantiegevoel in Italië v<eGTeng£i !S Sfeervolle topper in afgeladen Hoek Wielerspektakel op Vlissingse boulevard Hoek moet zijn meerdere erkennen in koploper van de hoofdklasse Vliegende Fin terugblik maandag 24 maart 2003 door Frits Bakker HOEK - Ze spelen het mooiste voetbal, hebben de meeste goals gemaakt en de minste goals te gen. De Katwijkers die de naam van Quick Boys boog moeten houden zijn na elf magere jaren eindelijk weer eens op weg naar een kampioenschap in de hoofdklasse. Het kon alleen nog misgaan als Hoek de koploper zou verslaan, maar na zaterdag (1-3 voor Quick Boys) is het meesterschap onbetwist. Met nog vijf wedstrijden te spelen is de voorsprong op de ranglijst acht punten. De Zeeuwse concurrent gaf zich in de wedstrijd van de waarheid met tegenzin gewonnen. Voor 2500 toeschouwers, in een prachtige entourage, kwam Hoek op individuele klasse en in tactisch opzicht op alle fronten tekort. ,,Ik heb geen moment ge dacht dat we kans hadden om te winnen", bekende Patrick Naudts, de manager. En Cees Houtepen, de trainer, zei: .,Het verschil zat hem vooral in de aanval. Zij hebben een voorhoe de met drie en soms zelfs vier le vensgevaarlijke spitsen Wij zijn volledig afhankelijk van twee spelers om te scoren." Rieno van Oost bleef in de top per in gebreke, Arjan Human kwam zelden in positie voor de goal. De onmacht was niet al leen de twee spitsen aan te reke nen, want Quick Boys was ook collectief en in mentaal opzicht veruit de betere ploeg. De twee ontmoetingen tussen de num mers één en twee (4-1 in Kat wijk, 1-3 in Hoek) hebben dat ook in cijfers keurig uitge- druikt. Euforie Het kampioenschap werd zater dag zo goed als beslist, al is het in theorie nog niet zeker De lei der heeft nog vijf wedstrijden tijd om de marge veilig te stel len. „Het is nu zaak om scherp te blijven", waarschuwde de Kat- wijkse trainer Gert Aandewiel in de euforie die de winst op Hoek teweeg bracht. „Maar we hebben zo veel zelfvertrouwen, dat we dit niet meer weg zullen geven", zei Hendrik van Beelen, die met twee goals matchwin naar was in Hoek. De kloof van acht punten op de ranglijst geeft aan hoe veel ster ker Quick Boys al een heel jaar is. De Katwijkers verloren tot nu toe één wedstrijd (thuis tegen Marken), Hoek leed zaterdag zijn zevende nederlaag van deze competitie. Patrick Naudts: „Wij hebben een jonge ploeg die nog in opbouw is, Quick Boys is al veel verder, omdat ze veel meer routine in het elftal heb ben." Dat excuus van de manager gaat niet helemaal op. De Kat- wijkse ploeg heeft met spelers als Hendrik van Beelen (24), Maarten Bak (24), Eef Schone- veld (21), Peter Timmermans (23), Derek van der Plas (21), Glen van Dam (23) en Arie Guyt (22) ook een jeugdige selectie en alleen Remco Torken (31) en Brian Mussche (30) zijn routi niers met een belangrijke in breng in het elftal. Balans Gert Aandewiel: „We zijn met deze ploeg twee j a ar geleden een nieuwe weg ingeslagen. De cul tuur van de club is dat we zo veel mogelijk met eigen jongens spelen, maar omdat we al jaren niet voor het kampioenschap spelen, hadden we voorin drin gend versterking nodig. Dat hebben we gekregen door het aantrëkken van Torken, Van Beelen en Bak. En nu zit er een perfecte balans in het elftal. Het was in Hoek wel te zien hoe ie dereen hunkert naar een nieuwe titel." Zo er nog een laatste restj e twij - fel was, dan werd dat in de top per wel weggenomen. De Kat wijkers domineerden vanaf de aftrap, met veel pressie, aan- valskracht en de klasse om de tegenstander op eigen helft te houden. ,,We kwamen niet aan voetballen toe en moesten te vaak de lange bal spelen", stelde Naudts gelaten vast. En als Hoek er al eens uitkwam, dan ontbrak het in de voorhoede aan mankracht. De thuisclub bloeide halverwe Chaos voor het doel van Quick Boys. Doelman Remco Tuinenburg is de bal kwijt na wat duwwerk van Djamel Buyse (nummer 4). foto Wim Kooyman ge de tweede helft even op, toen Björn Langeveld uit een scrim mage voor de goal voor 1-2 zorg de. Met Bart Poppe (ingevallen voor Frank de Wispelaere) en Leon van den Ouden (voor Tho mas Ragut) kwam er zowaar enige dreiging. Twee, drie hoek schoppen in een kleine tien mi nuten zaaiden verwarring bij de Katwijkers. Djamel Buyse was zelfs twee keer akelig dicht bij de gelijkmaker, maar kort voor tijd schoot Maarten Bak de zeer verdiende 1-3 achter Jürgen Belpaire. De aanzet voor die zege had Quick Boys kort voor en net na rust gegeven. Hendrik van Bee len, die door fysiek ongemak zijn profcarrière bij Willem II moest afbreken, kopte ver in de blessuretijd van de eerste helft raak. Vier minuten na de pauze kopte Schoneveld een vrije trap op goal. Belpaire bokste de bal ongelukkig voor de voeten van Van Beelen, die hoog en hard in schoot. „Twee goals uit stilstaande fa ses, die hebben ons genekt", treurde Cees Houtepen, die er niettemin wel vrede mee had dat de beste ploeg uit de hoofdklas se over een paar weken het kam pioenschap mag vieren. Hoek - Quick Boys 1-3 (0-1). 44. Hendrik van Beelen 0-1, 49. Hen drik van Beelen 0-2, 66. Björn Lan geveld 1-2, 90. Maarten Bak 1-3 Scheidsrechter: D. Kroon (Hardinx- veld-Giessendam). Gele kaart: Maarten Bak (Quick Boys), Mare Minnaert, Djamel Buyse (Hoek) Aantal toeschouwers: 2500, Hoek: Jürgen Belpaire; Thomas Ra- gut (64. Leon van den Ouden), Gunther de Meijer, Johan Mücher, Franky Standaert; Mare Minnaert, Djamel Buyse, Björn Langeveld. Frank de Wispelaere (46 Bart Pop pe); Arjan Human, Rieno van Oost. door Barry van der Hooft HOEK - Het ging er allemaal strak aan toe, maar dat bleek achteraf eigenlijk onnodig. Voor het duel tussen Hoek en Quick Boys werd tot een alco holverbod overgegaan, vuur werk was uit den boze en de talrijk toegestroomde toe schouwers werden bij binnen komst gefouilleerd. De vangst bleef beperkt tot één busje traangas, maar het vuurwerk werd niet allemaal onderschept. De tot ontploffing gebrachte vuurwerkbom vlak voor het be- ginsignaal was het sein voor een sfeervolle voetbalmiddag. Een uur voor de aftrap, die uit eindelijk met tien minuten zou worden uitgesteld omdat nog niet alle toeschouwers binnen waren, liep sportpark Denoek al aardig vol. De topper tussen de nummers twee en één van de hoofdklasse A werd in een sfeer afgewerkt waar menig voorzit ter van een eerstedivisieclub ja loers op zou zijn. Haarlem- Veendam trok vrijdagavond 1250 toeschouwers, in Hoek be droeg het aantal aanwezigen het dubbele. Rond het veld ston den de mensen in rijen van drie of vier opgesteld, om toch maar een glimp op te kunnen vangen van de verrichtingen van de twee topploegen. Voetballend gezien zagen zij misschien niet het spektakel waar ze vooraf op hadden ge hoopt. Maar de opstootjes in het veld, met in de meeste gevallen Björn Langeveld, Djamel Buyse en Quick Boys-spits Hendrik van Beelen in de hoofdrol, zorg den in de eerste helft af en toe nog voor een beetje ophef. Warrig Ook het warrige optreden van grensrechter Piet Nefs was voor veel toeschouwers een aardig onderwerp van gesprek. De in woner van Bergen op Zoom zag een klap die Arie van Rijn aan Mare Minnaert uitdeelde over het hoofd, gaf een corner toen het een achterbal was en na de rust draaide hij de rollen prompt om. Terwijl iedere toe schouwer zag dat Thomas Ra- gut er met het hoofd een corner van maakte, gaf Nefs een se. terbal. ^üj De bijna duizend meegere^ supporters uit Katwijk vestig den echter de meeste aandak op zich. Met de spandoeken» dan vooral die ene: 'Gezocht gemeentehuis voor Quick Bo^ feesje'. Ja, een feesje, wantvóof de t was geen ruimte meerophel stuk doek. Of was dit gewoonde Katwijkse schrijfwijze? De Katwijkers werden vooral nog gevreesd om hun a-socia^ gedrag, maar ze beperktenzkj tot uitbundige feestjes op veld bij de drie goals van k_ club. En na het laatste flutó naai van scheidsrechter Akker- mans (die qua niveau geljja tred hield met zijn collegaNj* leek het kampioensfeest ai .3 gebroken. Sigaret Trainer Gert Aandewiel op de schouders genomen,: spelers vierden het feestjes en werden tot aan de kleedis mer begeleid. Op dat mora leek het (voorlopig) voorbijs de pret, maar dat was eenvo barige gedachte. In één laq polonaise kwamen de Qïij Boys-spelers onder luid gejak weer het kleedlokaal uit. Remc Torken, voormalig profvoetbal Ier en sinds dit seizoen spitse Quick Boys, zocht vijf minuk later de luwte op om een sigaret te roken. Volgens Torken was het da met Hoek voor Quick Boys ge woon één van de 26 wedstrijda Niets meer en niets minés „Want wij hadden hier nietst verliezen." Deaanvallerhadgs noten van de ambiance. „Ma bij Quick Boys is het bijna ie© re week zo. En nu vooral, ona we zo dicht bij de titel zijn.Ma het is nog niet gespeeld, want! zijn nog vij ftien punten te hak Dus we moeten niet te vroeg; chen." Bart Poppe denkt er anda over. „Quick Boys is de terrcj kampioen", zei de Hoek-s denvelder enigszins voorba; „Ik vond ze nu gewoon sta en beter voetballen. De uitw strijd heb ik destijds niet gezi maar toen was het geloof ii duidelijk wie de betere pi« was. En dat was nu weerzo* door Ad Pertijs Bankje Doedee heeft wat over voor haar sport: baan opgezegd, manlief maan denlang niet zien en 's nachts soms wakker worden van de honger. Ze krijgt er wel wat voor terug: wielrennen in Italië. Bij een Spaanse ploeg. Welkom in de wonderlijke wereld van een fanatiek Zeeuws meisje. Ze kan nog zo ontwapenend blij zijn. „Een lekker fietsje joh", zegt ze wijzend op haar groene Bianchi. De 26-jarige Baukje Doedee uit Driewegen staat aan de start van de Primavera Rosa, de Milaan-Sanre- mo van het vrouwen wielrennen. Daar staat ze dan toch maar mooi. Als lid van Catalunya-Kookai,een in Italië gevestigde Spaanse ploeg, die is gebouwd rond Susan- ne Ljungskog. Dankzij de Zweedse wereldkampioene staat Doedee zaterdag aan de start. Een week ervoor raakte ze in de GP Rosignano onder de indruk van haar nieuwe ploegge note. Ze vroeg Doedee op een winderig parkoers bij haar te blijven. De Zeeuwse deed haar werk perfect, was de enige van de ploeg aan wie Ljungskog steun had en op het einde won de wereldkampioene nog ook. Doedee glimt van trots: „Toen ik bij de ploeg kwam, dachten ze dat ik niet kon fietsen. Zo van: begin maar, maar je hoeft niet te rekenen op de grote wedstrij den. Binnen een maand sta ik hier al. Susanne zei vorige week: dit is onze Vlie gende Hollander, de verrassing van de ploeg." Ze zorgt goed voor zichzelf in Italië, vindt ze. „Ik was zelf en ik kook vers. Ik heb er ook de tijd voor." Met de complete ploeg woont ze in een huis in Camaiore, nabij de oostkust van Italië. Doedee, getrouwd met Fonny Kint „Iedereen heeft een vriendje of een man. We hebben allemaal voor vier maanden afstand van hen moeten nemen. We wonen met drie meiden op een kamer. Op een dag zaten we er allemaal een beetje doorheen. Moe van de training, lang van huis. Tegen het janken aanEr hoefde maar 'dit' te gebeuren of ik was teruggegaan naar Nederland. Maar dan drink je met z'n allen een kopje warme thee en gaat het weer." Catalunya-Kookai is een verzameling van Spaanse, Italiaanse, Zwitserse, Zweedse, Australische en Nederlandse rensters. „Het is soms moeilijk datje met niemand je eigen taal kunt spreken. Alleen daarin kun je vaak vertellen wat je precies voelt." Voor het overige heeft ze geen klagen. „Ik heb me nog geen seconde verveeld hier. Omdat ik hier ook de tijd heb om de dingen te doen die je moet doen. Elke dag 45 minuten stretchen bijvoorbeeld. Vers koken. Je fiets in orde maken. Vijf a zes uur trainen. Thuis in Nederland had ik veel meer stress, om dat er van alles geregeld moest worden om te kunnen werken én sporten. Nu hoef ik me nergens druk om te maken. Aan Itali aanse les ben ik nog niet eens toegekomen, zo lekker ben ik met mijn sport bezig. Man, ik slaap als een os." Baukje in Italië, wie had dat ooit gedacht? „Voor mij is het één grote vakantie. Alleen maar bezig zijn met wielrennen in een zo mooi land." De Zeeuwse vakantiegangster is in een maand tijd bijna vier kilo afgeval len. „Ze letten goed op je. Je moet ook gek ke dingen doen aan tafel. Je patroon van eten en trainen is hier anders. Pasta's voor de training en daarna alleen vlees en groenten. Geen energie dus. Het gebeurt wel eens dat ik 's nachts honger heb." Na de finish in Sanremo, die ze als 49e pas seert, is ze ontevreden.,Ik leverde Susanne af aan de voet van de Poggio en liet me even afzakken. Dat had ik niet moeten doen. Nu zat ik achter de breuk. Susanne helpen is mijn eerste opdracht, maar ik moet ook niet vergeten om zelf goede uitslagen te rij den." Als ze de Vuelta mag rijden met Ljungskog, zien ze haar eind juni pas weer terug in Driewegen. „Waarom ik dit doe? Ik hoop dat ik hier kan ontdekken waar mijn gren zen liggen. Wat ik kan, maar ook wat ik niet kan." Het skispringen kende een fraai slotakkoord met een we reldrecord skivliegen en een historische hattrick. De Fin Matti Hautamaki (foto) bracht gisteren bij de laatste wereldbe kerwedstrijd in het Sloveense Planica het wereldrecord ski- vliegen op 231 meter. De Pool Adam Malysz veroverde zaterdag als eerste skispringer voor de derde keer op rij de algemene we reldbeker. Hautamaki had een superweekeinde in Planica. Hij won zowel zaterdag als zondag de wereldbekerwedstrijd vanaf de 185- meterschans. De 21-jarige Fin landde gisteren tijdens de eerste sprong na 231 meter in de sneeuw, de langste skivlucht ooit. Het was 2,5 meter verder dan zaterdag bij de kwalificaties. Daar bracht hij het wereldrecord op 228,5 meter. Met 231 meter verbeterde Hautamaki het wereldrecord voor de derde keer binnen vier dagen. Donderdag vloog hij met 226 me ter het oude record van de Oostenrijker Goldberger uit de boe ken. Die kwam op 18 maart 2000 neer na 225 meter vanaf de schans in Planica. foto Srdjan Suki/EPA Een vertrouwd beeld eind jaren zeventig: profwielrenners banen zich een weg over de volgepakte boulevard van Vlissingen. foto archief PZC door Eugène de Kok Al jarenlang had hij zich lopen erge ren. Arnold Parre van het wieier- comité Souburg vond het een schande dat er op wielergebied niets te doen was in Vlissingen. Parre en zijn collega's be sloten er zelf iets aan te doen. De Om loop van de Boulevard was het resultaat van hun inspanningen. Tienduizenden Zeeuwen bezochten op 7 mei 1977 de eerste editie van de prof- koers aan het strand. De deelnemers waren dan ook niet de minsten. De Zeeuwen Jan Raas en Kees Bal mochten op eigen bodem niet ontbreken. Daar naast verschenen ook Hennie Kuiper en Patrick Sercu, de meesterknecht van Eddy Merckx, aan de start bij Hotel Bri tannia op Boulevard Evertsen. Arnold Parre zei vooraf dat de koers een groot feest moest worden. Hij wilde er een driedimensionaal evenement van maken. Er moesten tegelijkertijd zowel dingen op de weg, in het water als in de lucht gebeuren. Op de dag zelf waren het vooral de renners die voor het spek takel zorgden. En dan met name de Zeeuwse coureurs. Jan Raas demarreerde zes kilometer voorde finish uit de kopgroep weg, Kees Bal controleerde de renners daarachter. De twee Zeeuwen werden eerste en tweede. Een prachtig slot van een schit terende dag. Jan Raas was na afloop zeer te spreken over de koers door de straten van Vlissingen. „Het is fantas tisch dat er hier zoveel mensen waren vandaag. Ik denk dat dit een enormesti- mulans is voor de Zeeuwse wieler sport." Met de complimenten van de wielerve- dette in gedachten besloten de organi satoren dat het criterium verder moest groeien. Een tweede Acht van Chaam was het doel. De tweede editie was nog zeer succesvol, daarna kwamen de pro blemen. Al in 1980 moesten de organi satoren entree gaan vragen om de stij gende salariseisen van de renners te kunnen blijven betalen. In datzelfde jaar stapten ook enkele leden op uit het comité. Bovendien waren er door de kwakkelende economie steeds minder geldschieters Een opengebroken boulevard in 1981 was uiteindelijk de nekslag voor de or- ganisatie en betekende het einde van de profkoers in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26