flflIClILE Z VS E COURANT Euforische stemming slaat om Kamer wil opheldering over misstap van officier Crossongeval eist leven jongen (10) uit Vrouwenpolder 1/ O rak toont krijgsgevangenen mrikaanse en Britse strijdkrachten lijden gevoelige verliezen in Irak Mager resultaat op Water Forum Tsjetsjenië stemt over grondwet Dagje dialecten raden Titel raakt uit het zicht voor Hoek 19 en 26 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- urkije en VS eens over ufferzone in Noord-Irak L Gevangenissen maffia in Servië 16° ZW 4 veel zon s^zon, vanmiddag enkele wolkenvel- Matige wind uit het westen en nimumtemperaturen rond 16 graden. {e jaargang no. 70 undag 24 maart 2003 nummer 1,10 mm van onze redactie buitenland BAGDAD - Irak heeft in de slag om Nasiriyah een aantal Ameri kaanse militairen krijgsgevangen gemaakt. De Arabische nieuws zender AI Jazeera toonde gisteren beelden van vijf krijgsgevangenen. De vijf Amerikaanse krijgsgevan genen, zoals ze door Al Jazeera werden getoond. foto RTR Ook zond Al Jazeera beelden uit van vier lichamen in Amerikaans uniform die in een Iraaks mortuari um lagen. Het Amerikaanse leger gaf na de Iraakse melding toe dat er twaalf Amerikanen vermist zijn geraakt in de strijd in NasiriyahDe vi j f sol daten die op tv werden getoond spraken Engels met een Ameri kaans accent en zeiden te behoren tot een onderhoudseenheid. Twee van hen hadden verbanden om en een van de krijgsgevangenen is een vrouw. Irakezen vroegen aan hen naar hun thuisstaat. De Amerikaanse president Bush en minister Rumsfeld van Defensie riepen Irak op de krijgsgevangenen te behandelen volgens de regels uit de Geneefse Conventies. Rumsfeld wees erop dat de Conventies het verbieden krijgsgevangenen te fil men. Ook een woordvoerder van de Britse premier Tony Blair sprak zijn afschuw uit. AP De eindverklaring van het Derde Wereld Water Forum in Kyoto biedt te weinig houvast over de wijze waarop de doelstellingen voor 2015 moeten worden bereikt. Dat was gis teren de teleurgestelde reactie van Nederland staats secretaris Van Ardenne (Ontwikkelingssamenwer king). De Tsjetsjeense regering heeft gisteren een hoge opkomst van zo'n 80 pro cent gemeld bij het refe rendum over de nieuwe grondwet. Volgens het persbureau ITAR-Tass stemde ook ruim 90 pro cent van de ongeveer 28.000 Russische militairen in Tsjetsjenië. De verschillende plaatsen waar Nederlandse dialecten wor den gesproken, kunnen vrij nauwkeurig worden geraden. Al thans, als je precies weet waar je op moet letten. De bezoekers van de Nederlandse Dialectendag in Middelburg de den er zaterdag een gooi naar, het publiek bestond ook vooral uit kenners Hoek heeft zaterdag het zicht op het kampioen schap in de hoofdklasse A van het zaterdagvoetbal verloren. Door een 3-1- thuisnederlaag tegen koploper Quick Boys groeide het verschil tus sen beide ploegen naar acht punten, met nog vijf wedstrijden voor de boeg. Kloetinge won in de zelfde klasse met 1-2 bij Rijnsburgse Boys en staat nu vierde. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; irak: 5 en 6; buitenland: 7; gezondheid: 9; radio en televisie: 10; zeeland: 11,13 en 15; sport: 17,18,19,20,21, 22,23, 24,25 en 26. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Een tienjarig jongetje uit Vrouwenpolder is zaterdag overleden na een onge val met een crossmotor. Het on geval gebeurde 's middags rond drie uur: hij reed op het crosster rein aan de Engelandweg in Vlissingen-Oost tegen een stil staande boerenaanhanger. Het kind zou met de traumahe likopter naar het ziekenhuis in Rotterdam worden gevlogen. Omdat de helikopter motorpech had, is hij per ambulance naar Rotterdam gebracht Het jongetje is 's avonds in het Erasmus Medisch Centrum overleden. Direct na het onge val is hij onder politiebegelei ding naar het ziekenhuis in Vlis- singen gebracht. Daar is hij geopereerd. De traumahelikop ter stond klaar om hem naar Rotterdam te brengen, maar kon door motorpech niet opstij gen. Vervolgens is het kind in een ambulance onder politiebe geleiding naar Rotterdam ver voerd. Volgens de politie leken de verwondingen van het kind aanvankelijk mee te vallen. Zijn hartslag daalde plotseling sterk, een teken dat er sprake is van intern letsel. Het is niet duidelijk of het jon getje het ongeval had overleefd als de helikopter wel had kun nen vliegen. ,,Dat is moeilijk te zeggen", aldus een woordvoer der van het Rotterdamse zie kenhuis. ,,In de regel worden patiënten niet met de heli ver voerd. De helikopter wordt meestal gebruikt om een trau mateam ter plaatse te brengen. Dan wordt besloten waar het slachtoffer naar toe gaat. Alleen bij hoge uitzondering gaan pati ënten mee in de helikopter." (Advertentie) voorletters;m/v straatnr. postcode- plaats; telefoon: e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000019 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) 3 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. per maand met automatische incasso (€20,50). j per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209.90) Stuur deze bon naar; PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) onze redactie buitenland kWETT - De Ameri- anse en Britse strijd- ichten hebben afgelo- 0 weekeinde enkele roelige verliezen gele- t op het slagveld in bijna euforische stemming averse internationale media Bierdag over het onder con- kbrengen van Basra, Umm srenNassiriya sloeg gisteren pagina 4: - in Alanya hebben loeristen geen last van oorlog -stadsguerrilla dreigt in Bagdad pagina 5: - nederlandse patriots weg bij Turkse inval - banken extra alert op geld Saddam jina6: nederland is eenvoudig doelwit -Tommy Franks wil geen 'Stormin IVlorman' zijn O www.pzc.nl dossier Irak om. De opmars in de richting Bagdad ging weliswaar gewoon door, maar verzetshaarden in en om de steden brachten de Ame rikanen en Britten ook verliezen toe. In Nassiriya stuitten de Ameri kaanse troepen gisteren op he vige tegenstand. In vuurgevech ten met Iraakse troepen zouden mogelijk tien Amerikanen zijn gedood en vijftig gewond zijn geraakt. De Amerikaanse voorhoede zou volgens diverse media al op cir ca honderd kilometer van de hoofdstad Bagdad staan. De Iraakse hoofdstad werd het hele weekeinde gebombardeerd. Kort na tien uur gisteravond lo kale tijd sloegen op verscheide ne plaatsen in de stad bommen in. Volgens journalisten leken de meeste bommen neer te ko men in de buitenwijken. Een journalist van AFP constateer de dat vooral de wijk met rege ringsgebouwen doelwit was. Een gebouw van het Republi keinse paleis van Saddam Hus sein werd geraakt door een vol treffer. Verder naar het zuiden boden Iraakse troepen op de vierde dag van de oorlog ook nog felle te genstand in de havenstad Umm Qasr. De 51ste Iraakse divisie van kolonel Khaled al Hashemi verdedigde gisteren nog steeds de tweede stad van Irak, Basra. Hij erkende voor Al Jazeera ver liezen te lijden. Volgens de auto riteiten zijn zeker 7 7 burgers ge dood en 366 gewond geraakt. Basra zit sinds vrijdag zonder drinkwateren stroom, aldus een woordvoerder van het Rode Kruis, die de toestand in de stad als zeer ernstig omschreef Er is nog een beperkte voorraad wa ter, maar dat is niet drinkbaar. Het Rode Kruis onderhandelt met de oorlogvoerende partijen teneinde toestemming te krij gen waterpompen te repareren. Zware gevechten Het Iraanse persbureau IRNA heeft bericht dat de strijd zich uitstrekt over heel de streek langs de Eufraat in het zuiden van Irak. De Amerikanen zijn in zware gevechten verwikkeld in de plaatsen Samava, Bataha, Sot al Sheikh and Hour In het noorden bij Irbil zouden gisteren zware gevechten zijn begonnen tussen Koerdische opstandelingen en Amerikaan se speciale eenheden enerzijds en Iraakse troepen anderzijds. De Amerikanen en Britten bom bardeerden gedurende het weekeinde herhaaldelijk de ste den Mosul, Kirkuk en Tikrit. Ook islamitische groeperingen tegen de grens met Iran werden bestookt Tientallen mensen kwamen daarbij om. Zaterdag verloren zeven Britten en een Amerikaan het leven door een botsing tussen twee Britse helikopters. Een dag la ter schoten de Amerikanen per abuis een Tornado van de Britse luchtmacht neer. De tweekoppi ge bemanning kwam daarbij om. Al Jazeera berichtte dat twee piloten waren gevangen genomen. ANP /RTR/AFP Advertentie) «rdiep je in een 5-sterren opleiding Morgen info avond HogeschooljJ^Zeeland wOO uur - 21:00 uur, Edisonweg 4, Vlissingen Iraakse militairen zoeken aan de oever van de Tigris naar geallieerde piloten die zouden zijn neergestort. foto Faleh Kheiber/RTR het noorden van Irak binnen te trekken. ,,De Amerikaanse hou ding is zeer duidelijk", aldus Bush. Hij verzekerde Ankara dat de VS met de Koerden sa menwerken, zodat het niet tot 'incidenten' komt die Turkije zouden nopen Irak binnen te trekken. De VS zijn tegenstanders van Turkse bemoeienissen, omdat die leiden tot woede onder de et nische Koerden van Irak Die helpen momenteel al Ameri kaanse eenheden. Een vliegveld in Iraaks Koerdis- tan, Bamemi, is aan de Ameri kanen overgedragen, meldt een Koerdische intemetkrant. Amerikaanse eenheden gebrui ken het vliegveld sinds vrijdag als uitvalsbasis voor acties te gen de steden en olievelden van Kirkuk en Mosul. Ze worden bijgestaan door strijders van de Koerdische bewegingen PUK (Patriottische Unie) en DPK (Democratische Partij) AFP/DPA/ANP BELGRADO - De Servische po litie heeft in buitenhuizen van maffiabazen diverse privé-ge- vangenissen aangetroffen. Dat zei een hoge politiefunctio naris. De vondsten zijn het ge volg van het optreden tegen de maffia dat begon na de moord op premier Djindjic De misdaadbende Zemun zit volgens de overheid achter de moord. In de illegale gevange nissen in de buitenhuizen van topfiguren trof de politie wa pens, handboeien en kettingen aan. Slachtoffers van ontvoeringen door de maffia zijn er gemarteld aldus de politieman. AP van onze redactie binnenland lonzeredactie buitenland iKARA - Turkije heeft naar m zeggen een akkoord be smet de VS over hoe Ankara h zal opstellen ten aanzien ide oorlog in Irak. iland zal een troepenmacht srhet noorden van Irak stu die in een beperkte buffer- gaat opereren, aldus de se premier Tayyip Erdogan eravond in een toespraak tot iland „De militaire maatre- "i die we moeten nemen in ibeperkte bufferzone zijn ge it op het indammen van een gelijke vluchtelingenstroom iet ondervangen van enige vocaties tegen onze veilig- 3', verklaarde de Turkse re isleider. sident Bush waarschuwde gisteren echter om niet DEN HAAG - Wat deed de Ne derlandse verbindingsofficier Jan Blom zaterdag bij de pers conferentie van de Amerikaan se generaal Tommy Franks in Qatar? Alle Kamerfracties wil len op die vraag snel antwoord van premier Balkenende en mi nister van Defensie Kamp. De laatste heeft reeds zijn spijt be tuigd: „Blom had daar niet moe ten zijn." :Hoop Scheffer il felle kritiek op landpunt PvdA Voor de gehele wereld werd lui tenant-kolonel Blom zaterdag door generaal Franks pontifi caal in de 'coalition of the wil ling' geplaatst, de landen die de oorlog tegen Irak militair on dersteunen. Tot verbijstering van politiek Den Haag, omdat de Nederlandse regering de ge allieerden enkel 'politieke steun' heeft toegezegd. Blom maakt deel uit van de Ne derlandse manschappen die in Turkije de Patriot-raketten be dienen om Turkije te bescher men tegen mogelijke raketaan- vallen uit Irak. „Die missie is defensief van aard. Maar wat deed Blom in uniform in het aanvalscentrum in Qatar?", wil PvdA-leider Bos weten. „Een rechtzetting door de minister is maar een deel van het verhaal. Ondertussen denkt de rest van de wereld dat Neder land nauw betrokken is bij de oorlog in Irak. Wat gaan we daaraan doen?", vroeg Bos zich af. b'HAAG - Nederland wordt «nationaal niet serieus ge- 11511 als het het standpunt van !PvdA over Irak zou overne- ihei CDA-minister De Hoop heffer van Buitenlandse Za- in het televisie- ?anima Netwerk. Hoop Scheffer zal vandaag °ge uilzondering aanwezig bij de formatiebesprekin- tHij zei gisteren dat het 'ui- moeizaam' wordt om met ifb'dA tot een akkoord te ko- 1 nu PvdA-leider Bos nog beeft herhaald dat hij de dkaans-Britse aanvallen ^onrechtmatig acht. ANP *#3: formatie in cruciale fase Luitenant-kolonel Jan Blom (r.) kijkt naar generaal Tommy Franks tijdens de persconferentie in Doha. foto Nasser Vounes/EPA „Een verkeerd signaal. Die me neer had daar niets te zoeken", reageerde ook CDA-Kamerlid Camiel Eurlings. SP-leider Jan Marijnissen vroeg onmiddellijk om een spoeddebat, dat waar schijnlijk morgen wordt gehou den. Volgens minister Kamp is er sprake van een misverstand „We wisten dat Blom naar een bijeenkomst zou gaan, maar we hebben het karakter van die bijeenkomst verkeerd inge schat. Het spijt me zeer Hij had daar dus niet moeten zijn", geneerde Kamp zich. „We hebben onze militairen en de Amerikanen duidelijk gemaakt dat zoiets niet meer mag gebeu ren." Blom is niet de enige Neder landse militair die een post heeft bij de Amerikanen of het Turkse leger. Er zijn tien van de ze functionarissen. Minister De Hoop Scheffer zei gisteren dat het heel merkwaardig zou zijn als Nederland geen verbin dingsofficieren bij de Amerika nen zou hebben. „De VS zijn niet ineens melaats geworden." GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1