Treinkaartjes niet duurder Economische dip duurt volgens planbureau langer m 2C Multraship helpt Smit bij bergen Tricolor Slachtoffers brand Volendam stappen alsnog naar rechter PORS K E ITALIAANSE KEUKENS Speuren naar goedkoop medicijn tegen tuberculose kloze geeft :hten fatale and toe trtig mensen ziekenhuis nor gebruik itivochtspray ut vier jaar tor kraken n computer Rechter steekt stokje voor prijsverhoging in juli CDA wil ministerie voor water 9 Extra straf draaideurcriminelen Politie beëindigt terreur op fietspad Inbrekers maken agenten excuses Gewonden trein buiten gevaar Veertien jaar cel voor Vinex-moord Acht jaar voor moord Zaandam I I A II A A I S D 6REVELINGENSTRAATI0H 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 0111 - 45 07 10 www.porskeukens.nl AMSTERDAM - Een medewerker van de IDA in Amsterdam, 's werelds grootste leverancier van geneesmiddelen aan ontwikkelingslanden, onderzoekt hoe een combinatie-tablet ter bestrijding van tuberculose oplost in een nagemaakte- maag. Hoewel deze ziekte met medicijnen voor vijftien euro per persoon te gene zen is, sterven er wereldwijd nog zo'n vijfduizend mensen per dag aan. De Wereld gezondheidsorganisatie vraagt daarom maandag tijdens de Tuberculosedag aan dacht voor een meer effectieve bestrijding van de ziekte. foto Ton Borsboom/ANP zaterdag 22 maart 2003 Elk wrakdeel van de Tricolor weegt inclusief de lading drie duizend ton. Twee drijvende kranen worden ingezet om de wrakdelen op te tillen, waarna ze naar een speciale sloopwerf op de wal worden gebracht. De TYicolor vervoerde bijna drie duizend luxe auto's voor de Ver enigde Staten. Wat er met de wagens gaat gebeuren, is nog niet bekend. Zc hadden een waarde van 49 miljoen euro. De Tricolor kan niet in één ge heel worden verwijderd, omdat het een enorm groot schip is en het zwaar beschadigd is. De lig ging in open zee heeft de auto carrier geen goed gedaan. En Advertentie IECHT - Ruim dertig men- ;ijn de afgelopen maanden longklachten in een zieken- beland na gebruik van een ^afstotende spray van het iComforta. voedsel- en warenautoriteit A), de voormalige keurings- Bt van waren, raadt het ge lvan de spray dringend af. ónporteur van de spray, de uComforta uit Nieuwkoop, 21 februari in advertenties jray, die gebruikt wordt om ïn te impregneren, terug, anks deze terugroepactie jen zich opnieuw vijf geval- loorgedaan van longproble- l Dinsdag zet Comforta op- w terugroepadvertenties. cteur B. van der Tang van iforta zegt het zeer triest te lenwateris gebeurd, spray is geurloos. Bij ïnade- jkunnen verschijnselen op en als sterke prikkelhoest, irritatie, benauwdheid, selijkheid, hoofdpijn en ps.Bij het Nationaal Vergif fen Informatiecentrum in dit zijn de afgelopen ien meer dan 70 meldin- binnengekomen van men- met longklachten, dertig hen moesten voor behande laar het ziekenhuis. ANP li HAAG - Het inbreken in computer met het oog op «arisch voordeel wordt - als geen schade wordt ver- Bakt of beveiliging wordt raakt - strafbaar gesteld met hoogste vier jaar cel of een ie van maximaal €45.000. ministerraad stemde giste- in met een wetsvoorstel toe van minister Donner Justitie. De wet is van toe ing als iemand de toegangs- i van iemand anders ge it om in te loggen in een putermet de bedoeling geld te sluizen. wetsvoorstel vloeit voort uit EU-besluit over fraude met ere betaalmiddelen dan tant geld. ANP door Marcel Proos DEN HAAG - Treinreizigers hoeven dit jaar niet méér te gaan betalen voor hun kaartjes. De Nederlandse Spoorwegen mo gen de prijzen op 1 juli niet ver hogen, zo heeft de president van de rechtbank in Den Haag giste ren bepaald. De NS wilde de tarieven met ge middeld 4,15 procent verhogen. Dat zou de vervoerder de ko mende twintig jaar 500 miljoen euro opleveren. Daarmee was het bedrijf van plan de dienst verlening te verbeteren en het verlies bij de reizigerstak om te buigen in een winst. Op 31 december vorig jaar, vijf minuten voor de jaarwisseling, verhoogde de NS de prijzen al met 4,9 procent. De vervoerder hoopte zo de tarieven in juli nog eens te kunnen verhogen. Het contract dat de NS met de staat heeft, bepaalt dat de treinkaart jes maar eens per jaar duurder mogen worden. Na aandringen van de Tweede Kamer spande minister De Boer van Verkeer en Waterstaat een kort geding aan om de tweede prijsstijging te voorkomen. La ter sloten consumentenorgani saties zich daarbij aan. De NS noemt de uitspraak een zware klap. Dit jaar zal de dienstverlening in ieder geval niet verbeteren en misschien zelfs verslechteren, aldus een woordvoerster. De onderne ming dreigt bijvoorbeeld trei nen in de rustige avonduren te schrappen. De NS overweegt in hoger beroep te gaan De Tweede Kamer vindt dat het spoorbedrijf voortaan ieder jaar op één vaste datum de knoop moet doorhakken over de prijs van de treinkaartjes. 'Trucs' en terugkomen op beloftes kunnen niet worden getolereerd, aldus CDA, PvdA, WD, SP en Groen- Links. Dat de prijsverhoging niet doorgaat, is vooral te danken aan de consumentenorganisa ties. Twee jaar geleden beloofde de NS hen om in 2002 de kaart jes niet duurder te maken. De vervoerder moet zich aan deze toezegging houden, bepaalde de rechtbankpresident. Dat houdt in dat de prijsverhoging van vo rig jaar. net voor de jaarwisse ling, feitelijk geldt als een ta riefstijging voor 2003, aldus de rechtbank en een tweede keer verhogen mag dus niet. Reizigersorganisatie Rover sprak van een overwinning voor de consumentenorganisaties. De Consumentenbond pleitte voor een onafhankelijke instan tie voor toezicht op de NS. Het argument van de NS dat het uitblijven van hogere tarieven veel geld zou kosten, maakte geen indruk op de rechter De onderneming zei al in 2001 een structureel tekort op te lopen, toen ze beloofde de kaartjes het jaar daarop niet duurder te ma ken. Daarom kan de NS daar nu geen aanspraak meer op maken, vond de rechtbankpresident De rechter veegde ook de vloer aan met de handelwijze van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Vanaf juni 2002 tot en met omstreeks december van dat jaar wekte het de verwach ting dat de NS de prijzen mocht verhogen. Pas na aandringen van de Kamer zei De Boer dat de vervoerder een truc uithaalde die niet de schoonheidsprijs verdiende. ANP XBERGEN - Een 56-jarige zonder vaste woon- of blijfplaats heeft bekend dat op 28 november de fatale o heeft gesticht in een bun- R voor daklozen in Beek- meldde de politie gisteren, e personen kwamen om het >r de brand. iuw woonde tijdelijk in de jalow toen ze de brand itte. Twee van haar huisge- nkwamen om het leven. De werd begin maart aange ven, nadat voor de tweede tmkorte tijd een brandje in *ginstelling had gewoed, touw bekende beide brand- legde ook een verklaring ■er de brand op 28 novem- Daamaast bekende de wdat ze ongeveer tien jaar ttn in haar woning in Til- 1 enkele keren brand had ieht. De vrouw verblijft in- éels in een huis van bewa- Tijdens de brand op 28 no ta waren veertien mensen *ezig i de bungalow van Hoogeland, onderdeel van wis .ANP DEN HAAG - Het CDA wil een minister die verantwoordelijk wordt voor alle zaken die met water te maken hebben. De par tij heeft dit ingebracht in de for matiebesprekingen met de PvdA. Dit heeft CDA-Kamerlid Erik van Lith gezegd op het waterfo rum in het Japanse Kyoto. Nu houden drie verschillende ministeries zich met het onder werp water bezig: Verkeer en Waterstaat, Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij en Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu. Op internationaal niveau be moeien ook Ontwikkelingssa menwerking en Economische Zaken zich ermee, bijvoorbeeld als het gaat om het helpen bij projecten in de Derde Wereld of het binnenhalen van op drachten voor Nederlandse be drijven. Dat loopt te veel door elkaar heen, vindt het CDA De toene mende wateroverlast in Neder land en de dreigende schaarste van schoon water in de hele we reld vraagt een coördinerend bewindspersoon Van Lith trok in Kyoto de verge lijking met de minister voor Grotestedenbeleid en Integra tie, zoals die in het tweede paar se kabinet bestond. GPD ringende landen doordat hier de loonkosten hoger zijn. Alleen door jarenlange loonmatiging is dit verschil in te halen. Hoewel het CPB verwacht dat het economisch herstel langer op zich laat wachten, denkt het planbureau dat die vertraging in de jaren daarna weer kan worden ingehaald. Het heeft de voorspellingen voor de komen de jaren dan ook niet sterk bij gesteld. Dat deed het CPB al in decem ber toen het zijn economische verkenning voor de komende kabinetsperiode presenteerde. De economische groei zou van 2004 tot 2007 uitkomen op een gemiddelde van 2,25 procent (eerder werd uitgegaan van 2,5 procent). De werkloosheid loopt de komende jaren fors op tot 6 procent (480.000 mensen) in 2007. Doordat de economie zich min der snel herstelt, zal het nieuwe kabinet in de eerste periode te maken krijgen met min der belastinginkomsten. Eerder waarschuwde het CPB al dat re kening moet worden gehouden met een tegenvaller van 10 mil jard euro. Er zal 14,5 miljard eu ro bezuinigd moeten worden om in 2007 op een begrotingseven wicht uit te komen. GPD Hetr-r o OOK Z-O'n BLVEPU£KE.L~ Oir 300KT FE-esrjE.-; door Hans van Soest DEN HAAG - De dip in de eco nomische groei houdt langer aan dan verwacht. Komend jaar zal het herstel naar verwachting niet noemenswaardig inzetten en uitkomen op zo'n 0,75 pro cent. Dit schrijft het Centraal Plan bureau (CPB) in het Centraal Economisch Plan 2003 dat ko mende donderdag wordt gepre senteerd CPB-directeur Henk Don heeft de ministerraad gis teren geïnformeerd over de jongste voorspellingen. In het gesprek heeft Don zijn zorg uitgesproken over de stand van de economie. Nogmaals be nadrukte hij het belang van loonmatiging. Al langer hamert het CPB erop dat de Nederland se economie zich langzamer zal herstellen dan die in de ons om- door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het Rotter damse bedrijf Smit Salvage heeft gisteren een van de groot ste bergingsoperaties ooit in de wacht gesleept: de berging van het Noorse autoschip Tricolor. Smit voert het karwei uit met het Terneuzense sleepbedrijf Multraship, de Belgische berger Scaldis en de Antwerpse sleep dienst URS. Zij werken in de Combinatie Berging Tricolor. De Tricolor, die 14 december vo rig jaar na een aanvaring in het Nauw van Calais kapseisde, moet in september verwijderd zijn. Het weer moet dan wel meewerken. Het 190 meter lan ge schip wordt in zeven stukken gezaagd, waarbij dezelfde tech niek wordt toegepast als bij de berging van de Russische onder zeeër Koersk. sinds de aanvaring half decem ber zijn er nog twee andere zee schepen op gevaren. De Tricolor ligt in een druk vaarwater, de toegang tot Het Kanaal, dertig kilometer ten noorden van het Franse Duinkerken. De keuze voor de combinatie van Smit Salvage komt niet on verwacht. Dezelfde groep be drijven heeft ook de brandstof uit de Tricolor verwijderd. Een sleper van URS raakte daarbij een afsluiter, waardoor eind ja nuari, begin februari zo'n 200 ton olie in zee terechtkwam. De olie vervuilde Belgische, Zeeuwse en Zuid-Hollandse stranden. De Noorse eigenaar van de Tricolor, Wilh. Wilhelm- sen, wil geen mededeling doen over de kosten van de berging Door deskundigen worden die geschat op twintig miljoen euro. DEN HAAG - Rechters krijgen de mogelijkheid draaideurcri minelen een extra celstraf van twee jaar te geven. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met de door minister Donner van Justitie voorgestelde wetswijzing die dit regelt De maatregel is gericht op criminelen die veelvuldig strafbare feiten plegen, zoals gebruik van geweld, straatroof, winkel diefstal en vernieling. Deze groep recidivisten is naar schatting verantwoordelijk voor 60 procent van de geregistreerde criminaliteit. De daders komen er nu van af met een korte straf. Ook de mogelijkheid om deze veelplegers direct in voorlopige hechtenis te nemen wordt uitgebreid. ANP WOERDEN - De politie van Woerden heeft een groep van ne gen minderjarige jongens aangehouden op verdenking van bedreiging, mishandeling en geldafpersing van leeftijdgeno ten. Dat alles gebeurde jarenlang en regelmatig op een fiets route tussen Woerden en Linschoten. De groep heeft in totaal 1600 euro van hun slachtoffertjes afhandig gemaakt. Dat heeft de politie gisteren gemeld. De slachtoffers en daders zaten bij elkaar op school. Het trei teren kon zo lang duren omdat de slachtoffers uit angst voor represailles niets durfden te vertellen. ANP AMSTERDAM - Een uit het raam gegooide kluis, die vlak voorde voeten van twee Amsterdamse agenten terechtkwam, ontlokte een inbreker de opmerking: sorry. De agenten wer den door het vliegende voorwerp verrast toen zij donderdag avond langs een kantoor aan de Amsterdamse Willem Fenen- gastraat fietsten. De agenten probeerden de inbrekers tegen te houden door hun fiets voor de vluchtauto te zetten. Maar toen waren de dieven hun excuses alweer vergeten. Zij gaven vol gas en re den dwars over de fiets. Ze zijn voortvluchtig. ANP ROERMOND - De zeven mensen die donderdag zwaarge wond raakten door een frontale botsing tussen een goederen en een passagiersstrein bij Roermond verkeren buiten levens gevaar. Vijf van hen liggen nog in ziekenhuizen. Dat heeft een NS-woord voerster gisteren gezegd. Door de aanrijding kwam een machinist van de NS-reizigerstrein om het leven. Behalve de zeven zwaargewonden, onder wie de conducteur, waren er ook ongeveer dertig treinreizigers die lichte verwondingen overhielden aan de botsing. ANP DEN HAAG - Twee Hagenaars van 20 en 21 jaar oud zijn gis teren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot respec tievelijk vijf en veertien jaar gevangenisstraf voor het om brengen van een 25-jarige plaats.' ,ot. De zaak staat bekend als de 'Vinex-moord', omdat net lijk van het slachtof-1 fer werd gedumpt op de Vinex-locatie Wateringseveld. Het slachtoffer, een cocaïnedealer, reed op 27 oktober 2001 mee met de verdachten. De 21-jarige hoofdverdachte zat ach terin en schoot dwars door dc rugleuning van de voorstoel zijn pistool leeg op het slachtoffer. De man moest sterven na ruzie over een klein geldbedrag. Tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden was zeven en veertien jaar cel geëist tegen de verdachten. ANP van onze redactie binnenland VOLENDAM - De Belangen vereniging Slachtoffers Nieuw jaarsbrand Volendam (BSN V) is het niet gelukt tot een schikking te komen met Jan Veerman, ei genaar van café De Hemel. De BSNV wil nu via de rechter een schadevergoeding afdwingen, zo maakte de vereniging giste ren bekend. De vereniging stond open voor een schikking, maar heeft de be sprekingen moeten staken, omdat Veerman onvoldoende meewerkte aan een accoun tantsonderzoek naar zijn ver mogen, zoals was afgesproken Op basis hiervan zou de schade vergoeding aan de slachtoffers worden vastgesteld. De belangenvereniging heeft daarom besloten de partijen te dagvaarden die zij verantwoor delijk houden voor de schade die de slachtoffers hebben gele den. Dit betreft de persoon Jan Veerman, zijn bedrijven J.N. Veerman Horeca B.V., Old Dutch B V. de V.O.F. Wir War Bar en de gemeente Edam-Vo- lendam. Voor de BSNV speelde ook mee dat Veerman terugkwam op de toezegging dat hij de twee ande re horecagelegenheden in het rampcafé niet zou heropenen. Hij zou het pand ter beschik king stellen aan de slachtoffers, maar onlangs werd bekend dat hij op dezelfde plaats toch weer een café wil beginnen en hier voor een vergunning had aange vraagd bij de gemeente De belangenvereniging vindt bovendien dat Veerman onvol doende laat blijken dat hij zich het lot van de slachtoffers aan trekt. De BSNV stelt dat hij slechts circa 23.000 euro als im pulsgift heeft overgemaakt naar het fonds voor de slachtof fers. Veermans advocaat, H. Bos, stelt in een reactie op het mis lukken van de schikking dat de BSNV 'de omgekeerde wereld' wilde, omdat zij over een scha- devergoeding wilde praten, ter- wijl de aansprakelijkheid niet vaststaat. Bos wijst op het feit dat het niet de eerste keuze was van zijn cli ënt om het rampcafé te herope nen Veerman zou geprobeerd hebben elders twee café's te ope nen, maar daarbij zijn tegenge werkt door de gemeente. Boven dien wijst de advocaat op het feit dat de verzekering van Veerman enkele weken na de brand ruim één miljoen euro aan de BSNV heeft uitgekeerd. Door de brand in café De Hemel op 1 januari 2001 kwamen veer tienjongeren om het leven. Meer dan tweehonderd raakten ge wond. ANP HAARLEM - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 48- jarige man uit Zaandam wegens moord tot acht jaar celstraf ver oordeeld. Hij schoot 7 september in het centrum van Zaandam een 38- jarige man uit Duitsland dood De officier van justitie had twaalf jaar cel geëist. Bij de moord waren de 39-jarige echtgenote van het slachtoffer en haar baas, een 40-jarige man uit Hoofddorp, aanwezig. De twee hadden een verhouding. Ook een andere man, een 27-ja- rige Amsterdammer was erbij. Justitie verdacht dit drietal van betrokkenheid bij de moord, maar de rechtbank sprak de drie op 12 maart vrij wegens gebrek aan bewijs. De schietpartij deed zich kort na een uur 's nachts voor op de hoek van de Peperstraat en de De Sa- vorin Lohmanstraat in het uit gaansgebied van Zaandam. Het slachtoffer was daar naartoe ge komen om zijn vrouw op te ha len Hij werd van dichtbij dood geschoten. ANP Advertentie Wat moet u doen voor een nabestaandenpensioen? '.SZW.nl Dan weet u het snel D Sociale Zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9