oeren willen bezoekers trekken op slecht behandelen Waterdragers van Burgh-Haamstede Puberaal gedrag niet gestraft Kippen buiten onveilige zones mogen van stal •ze 15 GIMTEIMV Themadag wil taboe ouderen doorbreken IERB0UWINGS OPRUIMING 3 halen 2 betalen Vier ondernemers richten stichting op (pticien staat raar te kijken ja diefstal alle top cd's vanaf nu altijd 19,99 Man beroofd Van Belle Baby B Wordt dit jouw truck? j. Zaterdag 22 maart Van Oeveren-Vervaet Goes zeeuwse almanak Tafereel waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND zaterdag 22 maart 2003 nrFamke van Loon „JVVERVE - Vier agrarische iememers op Schouwen- land willen een stichting ichten om dagrecreatie op j bedrijven te ontwikkelen, j boerderijen in Kerkwerve, lïischor. Ellemeet en Ouwer- itrkdocn nu al mee met 'Kijkje jjhetErf. Het nieuwe project, bl nog geen naam heeft, moet stoor zorgen dat toeristen en boesmensen zich een dag of „nhalve dag kunnen vermaken «de boerenbedrijven. initiatief 'Kijkje op 't Erf esiaat al enkele jaren. Dagre- janten. toeristen, maar ook ^oorbeeld scholieren kunnen régens dit project rondkijken de boerenbedrijven en ken- joaken met het agrarische rk.Hoe wordt kaas gemaakt, tike verzorging vragen vlees- OOSTBURG - Opticien Eye- lish Groene veld in Oostburg is i de nacht van woensdag op ïraderdag volledig leegge- itofd. Dedaders gingen niet alleen aan a haal met vijfhonderd bril monturen en driehonderd zon- ttbrillen. Ook namen de dieven feoogmeetapparatuur en slijp- lutomaten die in de zaak aan de fcirchtstraatstonden mee. „Wij lebben nog nooit zoiets meege maakt en dan sta je wel even nar te kijken", aldus Miriam tamere van Eyewish Groene- ii pevolledig leeggeroofde winkel ras de afgelopen twee dagen oodgedwongen gesloten, maar (pent vandaag wellicht weer de euren. De schade is naar schat ing tussen de 200.000 en 50,00 0 euro. DHHHHHR CDA Middelburg uil bijdragen aan 'alazzoli-huis MIDDELBURG - De Middel- buigse CDA-fractie vindt dat Middelburg het Palazzoli-huis Vlissiugcn, het inloophuis toormensen met kanker, struc tureel moet subsidiëren. Dat ligt raadslid P. Castenmiller in ten brief aan B en W. let Palazzoli-huis kampt met nanciéle problemen. Het in- lophuis verhuist daardoor mei naar een andere pand. De ineente heeft daarvoor extra tld ter beschikking gesteld. ü»r de toekomst moet nog een ermanente oplossing gezocht roden, schrijft Castenmiller. ujvraagt aan B en W of ze het er «e eens zijn dat het huis ook Zangrijk is voor mensen uit Middelburg. Verder wil hij we- taof het college vindt dat Vlis- fcgen alleen voor de kosten *aet opdraaien. koeien dagelijks en wat komt erbij kijken om aardbeieri te kweken. Tien ondernemers verspreid over het hele eiland doen hier inmiddels aan mee. Gezien de jaarlijkse bezoe kersaantallen is het een suc ces. Vier deelnemende bedrijven van Kijkje op 't Erf willen dit project nu - mede met steun van de ZLTO en Stichting Platte landsvernieuwing Schouwen- Duiveland - verder uitbouwen. „Wij willen meer, namelijk op ieder bedrijf een recreatieve voorziening creëren waar be zoekers een dagdeel of meer kunnen verblijven", legt P. van Langeraad van de gelijknamige Recreatieboerderij in Kerkwer- ve uit. Naast zijn bedrijf doen Hoeve De Kleine Schorre in Dreischor, Hoeve Batenburg in Ellemeet en Boerderij De Stelle in Ouwer- kerk mee aan dit nieuwe initia tief. Schouwen-Duiveland heeft hiermee straks meer te bieden dan zon, zee en strand al leen, recreanten hebben ook bij slecht weer iets te doen op het eiland zelf en het plan 'voorziet in seizoensverlenging', zo wor den de voordelen van het plan genoemd. „We willen dat de mensen het platteland bele ven." Dat beleven kan op verschillen de manieren. Een 'educatieve route' over het land en het be drijf zal op alle vier de boerde rijen opgezet worden. Bij de ge wassen op het land, de dieren en bij verschillende activiteiten zullen informatieborden wor den neergezet en voel-, kijk- en ruikkasten moeten het platte landsleven werkelijk tastbaar maken. Daarnaast zullen de onderne mers afzonderlijk activiteiten opzetten, die specifiek bij hun bedrijf horen. In Dreischor kan straks wijn geproefd worden en in Ellemeet wordt een agrarisch info centrum met kunstgalerie ingericht. In Ouwerkerk kun nen kinderen zich vermaken met speeltoestellen, die zowel binnen als buiten staan, terwijl in Kerkwerve naast het spelen ook een link wordt gemaakt naar de palingkwekerij. De plannen voor de dagrecrea tie op de boerderijen moeten nu uitgevoerd worden. Daarvoor is medewerking van de gemeente Schouwen-Duiveland en de provincie Zeeland nodig; die moeten immers planologisch gezien groen licht geven. Daar naast doet Van Langeraad ook een dringend beroep op de re- creatie-ondernemers geld te steken in het project. De plan nen kosten flink wat geld zodat 'wij op zoek gaan naar financië le steun van buitenaf voor 75 procent van het te investeren kapitaal'. Promotie Juist om die reden willen de vier ondernemers een stichting op richten. Deze moet het geld en de spullen voor onder meer de recreatieve routes gaan behe ren. Via die stichting moet ook de promotie voor de recreatie op de boerderijen verlopen. Half mei moet volgens Van Lange raad duidelijk zijn hoe en wan neer het dagrecreatieproject van start gaat. (Advertentie) DOMBURG heet Palazzo Shoes van harte welkom ^verrassender winkelen in Domburg edere zondag open! De leerlingen van Onder de Wieken in Burgh-Haamstede ervoeren gisteren zelf hoe zwaar het is om zes liter water te dragen. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE „Jeetje, weet je wel hoe zwaar die rugzak is!" De leerlinge van Onder de Wieken haalt de tas met daarin zes liter aan wa terzakken van haar schouder en duwt hem in de handen van een toeschouwer. Het besef dat leeftijdsgenoten in Derde Wereldlanden dage lijks met deze last zes kilome ter moeten lopen, dringt pas nu goed door. „Ik blij dat wij hier gewoon de kraan open kunnen draaien!" Wat dat betekent, kregen de kinderen gisterochtend haar fijn uitgelegd door A.van Os in het Delta-pompstation in de bossen bij Westenschou- wen. „Wie weet hoeveel wa ter jullie zelf per dag gebrui ken?" De schattingen lopen uiteen van drie tot honderd vijftig li ter. Het ware gemiddelde van honderddertig liter, doet ogen openen. „Jullie lopen nu één keer zes kilometer met zes liter water. Maar voor wat je nu da gelijks gebruikt, zou je in dat geval nog minimaal twintig keer heen en weer moeten. Die luxe kunnen ze zich daar niet permitteren", legt commissa ris van de koningin Van Gelder uit. Met een droge knal uit een alarmpistool schiet dijkgraaf Kinderen krijgen uitleg van A.van Os in het Delta-pompstation in de bossen bij Westenschouwen. W. Gosselaar van De Zeeuwse Eilanden de 28 basisscholieren uit Burgh-Haamstede weg voor de zes kilometer lange sponsorloop. Het geld wordt gebruikt als bijdrage voor wa terprojecten in Kenia en Soe dan. Onder de Wieken is de enige Zeeuwse school die meedoet aan de landelijke actiedag van de Stichting Aqua for All. „Schrijf maar op dat die ande ren een stel luiwammesen zijn", roepen de Schouwena- ren beledigd. Van Gelder, voorzitter van de stichting, voelt de bevlogendheid van de groep aan en stelt voor dat alle 28 kinderen een brief sturen naar even zoveel scholen in de omgeving. „Misschien dat ze dan de volgende keer wel mee doen." Knellend Al in de eerste meters na de start bij het pompstation valt de groep uit elkaar. Een span doek blijkt niet echt handig in combinatie met zo'n knellen de, zware rugtas en verdwijnt ras in een volgauto. Gepuf en gesteun klinkt op het rechte betonpad door de duinen rich ting dorp, maar wanneer het ritme van de gestage pas er eenmaal inzit, wordt dapper doorgestapt Met rode konen bereiken de waterdragers zo een goed uur later de school. De lagere groepen vormen een erehaag op het plein en halen hun 'helden' met applaus bin nen. Coördinatrice Y Joosse van Delta NV verzamelt de spons orkaarten. Niemand heeft on derweg een litertje geloosd en ook zijn er geen uitvallers. Het resultaat is goed voor 1260 eurodoor devadervan één van de deelnemertjes aangevuld tot een rond bedrag van 1500 euro. Naar wat later die dag blijkt, het beste resultaat van Nederland. Landelijk deden, aldus Joosse, 650 kinderen van 2 5 basisscholen mee, bij el kaar goed voor 18.000 euro. Volgend jaar is het de bedoe ling vooraf nadrukkelijker aandacht te vragen voor de ac tie. Want het belang van schoon drinkwater is groot, legt Van Gelder de kinderen uit. Bijna 1,5 miljard mensen in de we reld hebben vies water. Twee miljoen van hen sterven aan ziektes die daarmee verband houden. Advertentie) «'DVD en fe innenkirt SILLY KAD0 SHOP WALSTR.96. VlisJingeo windei CD's en DVD'S niet getdig b|} bestedingen s.verbouwings ACTIE tot en met 5 april 2003 door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout bekritiseerde gisteren de hoofdrolspelers van een incident in Bruinisse die een conflict menen uit te moeten vechten via het strafrecht. „Al die kletsverhalen, het is zonde van de tijd. Zoek het zelf uit, maar laat het strafrecht er buiten." Officier van justitie L. Boogert onderschreef de me ning. „Dit zijn volwassen men sen die als pubers met elkaar omgaan. Er is er eentje uitge pikt. Wij worden met een derge lijk kinderachtig tafereel opge zadeld, maar jullie moeten maar één ding doen: elkaar mijden." Dat lukte niet op 20 juli vorig jaar toen de 35-jarige verdachte uit Bruinisse haar ex-man met zijn vriendin tijdens de plaatse lijke Visserijfeesten tegen kwam. Die zouden hun middelvinger hebben opgestoken, waarna f Advertentie BOUWKUNDIGEN EN CIVIELTECHNICI Op zoek naar een topbaan? www.continu.nl of bei 076 - 515 67 04 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Hoe groot het probleem is op Schouwen-Dui veland, is niet bekend. Slacht offers van ouderenmishande- ling, of mensen die het zien gebeuren, praten er niet gemak kelijk over. Om dit taboe te doorbreken houdt welzijnsinstituut Scoop in samenwerking met de Stich ting Welzijn Ouderen (SWO) Schouwen-Duiveland een the mamiddag over mishandeling of slechte behandeling van thuiswonende ouderen. „We willen het onderwerp be spreekbaar maken", legt J. de Looff-de Wild, directeur van SWO, uit. Mishandeling of slechte behandeling van oude ren gebeurt meestal achter ge sloten deuren. De ouderen dur ven of willen er uit schaamte niet over praten Volgens De Looff kan het 'ook bedreigend zijn' het probleem naar buiten te brengen. Mensen die het in hun omgeving tegenkomen, we ten vaak ook niet waar ze te recht kunnen om de mishande- MIDDELBURG - Een twintig jarige man is donderdag rond drie uur op het Seisbolwerk met geweld van zijn portemonnee en gsm beroofd. De Middelburger moest onder bedreiging van een mes zijn spullen afstaan. In de porte monnee zaten enkele tientallen euro's en persoonlijke papieren. Van de dader ontbreekt ieder spoor. ling te melden Maar onbekend betekent niet, dat het niet voor komt. Scoop en het Provinciaal Overleg- en Samenwerkings verband Ouderenorganisaties in Zeeland (POSO) hebben in november al twee themamidda gen over dit maatschappelijk probleem gehouden op Walche ren. Daar loopt op dit moment het pilotproject ouderenmis- (be)handeling. De belangstel ling van ouderenorganisaties en anderen was groot. Ook enkele bewoners van Schouwen-Dui veland waren bij die middagen aanwezig. Zij hebben bij SWO en Scoop aangeklopt met het advies een dergelijke bijeen komst ook op het eiland te orga niseren. Bespreekbaar In Zierikzee wordt daarom op woensdag 2 april de thema- en discussiemiddag gehouden over mishandeling van thuiswonen de ouderen Naast het bespreek baar maken van het onderwerp is de bedoeling van de middag ook duidelijk te maken wat mis handeling precies is. Volgens De Looff wordt al snel gedacht aan slaan en andere fysiek geweld, maar het kan ook om intimida tie of 'een niet waardige manier van omgaan' gaan. De themamiddag in het MFC in Zierikzee begint om half twee. Advertentie bobyrp Advertentie www.carvillage.nl Alles voor uw baby vindt u nu in Vlissingen. Aanbiedingen: Wandelwagen Urban Jungle Campingbedjes Ledikantjes Buggy's enz. Pres. Rooseveltlaan 772 Tel: 0118 449098 door René van Stee BRESKENS - Dieren die gevoe lig zijn voor klassieke vogelpest, zoals kippen, kalkoenen en een den, hoeven niet meer in heel Nederland opgehokt te worden. De verplichting geldt alleen nog in ingesloten gebieden als de Gelderse Vallei en Breskens, met een veiligheidszone van zo'n tien kilometer. In de Gelderse Vallei is het nog steeds onrustig In Breskens vie len de eerste snelle testen op de aanwezigheid van vogelpest ne gatief uit, maar het wachten is op de uitslagen van de officiële tests Zolang het bedrijf van pluimveehouder Lako niet vrij is verklaard, blijft de tien-kilo- meterzone gehandhaafd, inclu sief de daaraan verbonden ver boden. De uitslagen worden dinsdag verwacht. Pluimveehouder F. de Maat uit Waterlandkerkje hoopt dat de uitslagen een dag eerder bekend zijn, waardoor hij de 45.000 kip pen op zijn bedrijf dinsdag naar de slachter kan afvoeren. „Iede re dag telt, omdat de situatie steeds nijpender wordt", aldus De Maat. Buiten de ingesloten gebieden is het weer mogelijk om lege ver voersmiddelen te vervoeren. Daarvoor gelden wel strikte voorwaarden, zoals grondige reiniging en ontsmetting. De le ge vervoersmiddelen in de inge sloten gebieden mogen onder dezelfde voorwaarden eenmalig uit het gebied worden gebracht. Broedeieren mogen buiten de ingesloten gebieden weer ver voerd worden naar broederijen en oude leghennen mogen naar slachthuizen worden afgevoerd en vervangen worden door jon ge hennen Ook andere dieren die gevoelig zijn voor vogelpest mogen buiten de afgesloten zo nes naar het slachthuis worden vervoerd. Advertentie Test 'm tijdens de Aclros Drivers Concept Tour. IIMffllffl Ook aan de kinderen (T\ is gedacht! verdachte een klap zou hebben uitgedeeld aan de vriendin van haar ex. Die pakte op zijn beurt zijn ex-vrouw beet en gooide haar tegen een kraam. „Ik voel me slachtoffer", zei ze gisteren. De officier kwam tot een schul digverklaring maar vond dat verdachte geen straf moest wor den opgelegd. De politierechter sloot zich hierbij aan. „Een bui tengewoon ordinaire ruzie", verzuchtte hij. „Jullie moeten elkaar ontlopen. Hou voortaan je gemak. Tel eerst tot tien", gaf hij de vrouw als advies mee. Plezierig verward bezagen eerder deze week passanten op de Middelburgse Markt het tafereel dat zich voor hun oog ontrolde. Wat moest dat met dat deftig geüniformeer de paardenvolk en dat open rijtuig Viel de 'derde dinsdag' deze keer in maart en niet in de re sidentie maar in de provin ciestad? Of waren tante Trix en nicht Margarita wellicht op verzoeningstournee? Nie mand die het kon zeggenBe halve de duizend agenten van het Zeeuwse korps. Die konden melden dat het ere- escorte van Prinsjesdag was geleend om de hoogste baas van de politieregio feestelijk in te halen. Het ivas een schoon gezicht. Jammer van dat ene paard dat zich over dadig aan wildplassen te bui ten ging. Maar gelukkig ke ken duizend dienders net even de andere kant op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 61