Bush is moderne kruisvaarder PZC PZC De wereld kijkt naar Irak en niet meer naar de Palestijnen Don Rumsfeld kiest rechtlijnig voor de aanval Preventieve oorlog draagt ook trekken van godsdienstoorlog te gast Olieprijs daalt alleen als oorlog in Irak heel snel voorbij is 22 maart 1953 zaterdag 22 maart 2003 door Theo Krabbe De oorlog tegen dictator Saddam Hoessein is óók een godsdienstoorlog tussen het christendom en de islam. Vol gens theoloog Theo Krabbe denkt president George Bush met het ingrijpen in Irak een 'goddelijk plan' uit te voeren. Krijgt de Amerikaanse politico loog Samuel Huntington dan toch gelijk met zijn voorspelling uit 1993 dat de wereldpolitiek in de 2 le eeuw in toenemende ma te beheerst zal worden door een 'botsing der beschavingen'? Korte tijd na Afghanistan trek ken opnieuw een aantal christe- lijke westerse naties, onder lei ding van Amerika en Engeland, ten strijde tegen een islamitisch land. President Bush wil de wereld doen geloven dat het hem slechts gaat om het voorkomen van het gebruik van massaver nietigingswapens door de Iraakse dictator Saddam Hoes sein en om de 'bevrijding van de Iraakse bevolking'. Maar deze 'preventieve oorlog' tegen Irak draagt onmiskenbaar ook de trekken van een godsdienstoor log. Het is een klassieke botsing tus sen de christelijke westerse we reld, gebaseerd op democratie en erkenning van mensenrech ten, en de islam, waarvan de na ties voornamelijk geregeerd worden door autoritaire regi mes. Welke politieke en econo mische motieven Bush bij deze oorlog tegen Irak ook heeft, nogal eens wordt de religieuze drijfveer van de president van de Verenigde Staten over het hoofd gezien. Methodist Bush is een overtuigd christen, een methodist, net zoals de an dere leden van de familie Bush in Texas. De laatste jaren is hij niet vaker, maar anders over God gaan spreken. Aanvanke President Bush voert overleg met vice-president Cheney (1), CIA-directeur Tenet en stafchef Card (r). lijk wortelde Bush' godsbeeld in de methodistische theologie van de 'persoonlijke verandering'. Geleidelijk werd dat godsbeeld meer calvinistisch getint: Bush is overtuigd van het 'goddelijk plan' dat God in Zijn almachti ge voorzienigheid met de Verenigde Staten zou hebben uitgestippeld. Ook is de 'weder geboren' christen ervan over tuigd dat God hem als president uitverkoren heeft om de strijd tegen het Kwaad aan te binden. „We mogen vertrouwen in de wegen van de voorzienigheid. Alle gebeurtenissen van het le ven en de geschiedenis dienen een doel dat door de hand van een rechtvaardige en trouwe God wordt bepaald." Al in zijn verkiezingscampagne van 1999 vertoonde Bush messianistische trekken. „Ik geloof dat God mij als president wil", verklaarde hij plotseling. Zijn messianisme is gekoppeld aan een neoconservatieve visie op de buitenlandse politiek, zo als de regering Bush die in 2002 gepubliceerd heeft in de 'Natio nal Security Strategy'. Volgens deze strategische visie is de is lam in het Midden-Oosten ver stard. De islamitische landen zijn kwetsbaar vanwege gebrek aan economische ontwikkeling en politieke participatie van burgers. Omwille van de stabili teit van de regio dient de mos limwereld opengebroken en de moderne wereld binnengesleept te worden. In dit scenario zal het in de Amerikaanse bemoeienissen met het Midden-Oosten ook niet blijven bij een oorlog tegen Irak. Na Irak zullen ook Iran, Saoedi- Arabië, de Arabische oliestaten, Egypte en de regimes in Syrië en Jordanië het doelwit zijn van Amerikaanse interventies. Van welke aard die ingrepen (poli tiek, economisch, militair) van de VS ook zullen zijn. Het is deze combinatie van een neoconservatieve visie op de buitenlandse politiek en een calvinistisch getinte theologie van de uitverkiezing die de foto Eric Draper/RTR Amerikaanse president Bush drijft bij zijn 'preventieve oor log' tegen Irak. Nu vallen er bommen op Bagdad. Maar ook wordt er door het christendom een diepe afkeer, haat en woede gezaaid onder moslims en een nieuwe generatie islamitische martelaars gekweekt. Bush zal in de islamitische we reld in het Midden-Oosten en in moslimlanden als Pakistan en Indonesië eerder als een moder ne christelijke 'kruisvaarder' gezien worden dan als een 'be vrijder'. Met oorlog en geweld in een islamitisch land democratie willen vestigen, de moslimwe reld in het Midden-Oosten trachten te 'moderniseren' en moslims het westerse waarden patroon proberen op te leggen vormen precies de voedingsbo dem voor het islamitische extre misme en het moslimterrorisme. Onderdrukking En de Iraakse dictator Saddam dan, die zich graag beroept op de 'wil van Allah'? Vecht Sad dam dan geen godsdienstoorlog uit? Al jarenlang voert de soen nitische clan van het Baath-re- gime een wrede onderdruk kingspolitiek tegen sjiïtische moslims, die een minderheid in Irak vormen. Ook houdt Sad dam de (met Rome verbonden) Chaldese christenen, die in Irak als 'pionnen van het Westen' met de nek worden aangekeken, stevig onder de duim. De ge wiekste Iraakse dictator heeft zich pas later een vroom islami tisch imago aangemeten. Voor Saddam is de islam vooral van belang om daarmee de sympa thie en steun van zijn moslim broeders in de Arabische wereld te verwerven. De oorlog in Irak, een botsing der beschavingen? De oorlog in Irak een godsdienstoorlog? Ze ker is dat de religieuze factor een belangrijke rol speelt. Dat deze oorlog in Irak de verhou dingen tussen moslims en chris tenen, vooral in West-Europa en Noord-Amerika, op scherp zet en tot een radicalisering onder moslims zal leiden, staat buiten kijf. Bovendien wordt ook de toch al zo moeizame dialoog tussen het christendom en de is lam er ernstig door belast. Vaticaan Niet voor niets draaide de Vati caanse diplomatie vorige week op volle toeren in een allerlaat ste poging een oorlog te voorko men. Want het Vaticaan wist maar al te goed dat een oorlog tegen Irak ernstige gevolgen zou hebben voor de christelijke minderheden in het Midden- Oosten. Deze 'bijkomende scha de' van de oorlog in Irak heeft de wereld er vanaf 20 maart 2003 beslist niet vreedzamer en leef baarder op gemaakt. GPD Theo Krabbe is theoloog door Cyril Widdershoven De ogen van de financieel- economische wereld zijn totaal gericht op de bericht geving rondom Irak. Niet al leen is er sprake van een ne gatieve invloed van de oorlog op de algemene stemming op de beurzen in Londen, Am sterdam en New York, er is tevens sprake van een gigan tische prijsstijging van ruwe olie. De laatste maanden is de prijs van ruwe olie met meer dan zestig procent gestegen, met een gemiddelde prijs be gin maart van 34 euro voor een vat Brent (Noordzee- )olie. Een extreme stijging van de olieprijs zal op de lan gere duur negatieve gevolgen hebben voor de westerse eco nomieën. De hoop van velen is dan ook gericht op twee in stanties die dit kunnen voor komen, de Organisatie van Olie Exporterende landen (Opec) en de Internationale Energie Agentschap (IEA). Invloed De laatste jaren hebben deze twee internationale organi saties een stabiliserende in vloed gehad op de grote fluc tuaties in de olieprijs, de Op ec door haar productieaf spraken en de IEA via haar gigantische ruwe olievoorra den in de aangesloten lidsta ten. Opec zal niet in staat zijn een scherpe stijging van de olieprijzen bij een militaire actie tegen Irak tegen te gaan. De reden hiervoor is dat het oliekartel niet vol doende reservecapaciteit heeft om tekorten binnen korte termijn op te vangen. Extra productie is pas na een periode van tweeënhalf tot drie maanden maximaal. De eerste maanden kan de Opec niet meer dan rond 500.000 vaten extra produceren. Bij een totale oorlog tegen Irak worden direct de 1,7 miljoen vaten per dag, die dat land produceert, uit de markt ge- nomen. Tevens zal de pro. ductie in het merendeel van de olievelden in Koeweit (die grenzen aan de grens met Irak) worden stilgelegd. Dit laatste betekent nog eenseen tekort van 700.Of- Volgens de IEA in Parijsiser op dit moment sprake van een zeer krappe internatio nale oliemarkt. Niet alleen kan Opec de verwachte te korten onvoldoende opvan gen uit eigen productie.de westerse strategische voor raden zijn tevens in eenl r_ kritieke situatie terechtgeJ komen. De 26 lidstaten van de IEA hebben onvoldoende maatregelen genomen om hun strategische olievoorra den op een zo hoog mo peil te houden. De rol van de Rotterdam^ haven, de immense opslagca paciteit van de Nederlandse havens en de Noordzee-prs- ductie geeft Noord-Eurcpi een effectieve buffer de ko mende periode. Het grootsï gevaar voor de Europeseeco- nomie komt van een oheprij die langdurig boven de30e-:- ro blijft. De verwachting i echter dat een snelle oplos- sing voor het Irak-conflict de olieprijs omlaag zal druk ken. Opec, en de international oliemaatschappijen, zijn de crisis van 1998 nog met ver geten. De Irak-crisis heeft oliestrategen wakJ schud, maar weer te laat Door de westerse economie- en te baseren op olieleveran ties van de Opec zijn we over geleverd aan het kartel in Wenen. Hopelijk zullen de regeringen in het Westen na meer steun geven aan diver sificatie van energie-import Vertrouwen op een gemê leerd gezelschap van auto craten, dictators én anti westerse ideologen ruikt naar zelfmoordneigingen onder de westerse leiders. GPD door Ans Bouwmans Met dank aan senator Trent Lott is vanaf nu 'het Penta gon Kanaal' ook te zien op het interne tv-circuit van de Ameri kaanse Senaat. Opdat de sena toren de oorlog in Irak goed kunnen volgen. Want Donald H. Rumsfeld, de 'minister van Aanval', heeft de touwtjes strak in handen, weten ze in het Con gres. Hij bepaalt wat. hoe en of er wat naar buiten komt. Ja, hfj is de baas. Irak mag 'de oorlog van Bush' zijn, 'Operatie Vrij Irak' is van Rumsfeld. Hij zet de lijnen uit, en zorgt dat ze uitgevoerd wor den. Veel tegenspraak kan hij niet velen, je moet van goede huize komen om zijn ideeën te kunnen bijsturen. Dat het gene raal Tommy Franks - die zelf graag uit de schijnwerpers weg blijft - uiteindelijk is gelukt meer grondtroepen voor Irak te mobiliseren dan Rumsfeld eerst wilde, was een hele overwinning voor het leger. Maar Rumsfeld kreeg natuurlijk ook zijn zin, met meer 'special forces' en een grote greep op de te mobiliseren eenheden. De Pentagon-chef heeft een heel duidelijk idee over de organisa tie van het ministerie van De fensie en de strijdkrachten. De militairen mogen adviseren, maar hij - de politieke baas - be paalt wat er gebeurt. En als iemand iets zegt wat hem niet zint, dan laat hij dat mer ken. Zo werd legergeneraal Shinseki tot de orde geroepen over uitspraken dat er honderd duizenden militairen nodig zouden kunnen zijn voor het na oorlogse Irak, en over de ge schatte kosten van de oorlog mag ook niemand iets zeggen. Eigenzinnig Rumsfeld is een control-freak en een workaholic. Zo joviaal als hij tegen de pers is, zo hard en eigenzinnig is hij op kantoor Hij zet overal vraagtekens bij, let overal op en bijt zich als een terriër vast in de dossiers. Zijn motto staat op een bronzen plakkaat op zijn bureau De no belste sport ter wereld is het agressief najagen van het juiste. Ook al is hij zeventig, dat doet hij energiek en blakend van zelfvertrouwen In Europa kent iedereen Don Rumsfeld, hier liefkozend 'Rummy' genoemd, vooral van zijn verbale slippertjes. Hij joeg Duitsland en Frankrijk op de kast met zijn dédain voor 'Oud Europa'. Even later maakte hij het in Duitse ogen nog bonter met zijn opmerking dat er 'drie, vier landen waren die helemaal niets wilden doen, Libië, Cuba en Duitsland'. Het was maar goed dat hij de vierde vergeten was, anders had hij nog een an der land moeten vertellen dat zijn opmerking niet bedoeld was om 'te kwetsen' Ach, al die diplomatieke gevoe ligheden zijn niet zo aan de ei genzinnige rauwdouwer be steed. Zolang het Witte Huis niet klaagt, is er bovendien wei nig aan de hand. Rumsfeld kan een potje breken bij president Bush. Ze hebben beiden een 'Te- xaans' machismo, ook al komt Rumsfeld uit Illinois. Havik Die persoonlijke chemie mag niet worden onderschat. De in vloed van Rumsfeld die wat er varing en intellect betreft een overwicht heeft, is groot. En hij is één van die 'haviken' in de re gering van de VS die sinds 11 september bij Bush zijn blijven aandringen op een oorlog tegen Irak. Voor Donald Rumsfeld is dat een kwestie van verdediging tegen de nieuwe gevaren die de VS bedreigen, zoals terrorisme. Wie zijn visie op de transforma tie van de strijdkrachten en het ministerie van Defensie leest, zal veel basisideeën herkennen. Het ministerie moet mensen aanmoedigen 'pro-actief te zijn. Niet wachten op dreigin gen die ontstaan, maar ze voor zijn met nieuwe tactieken. Rumsfeld had al ver voor 11 sep tember plannen voor een radicale wijziging van de orga nisatie en het beleid van de strijdkrachten. Rumsfeld wil geen bolwerk van gevestigde belangen maar een snelle en flexibele gevechtsmachine. In eerste instantie leek zijn aanpak te verzanden door verzet in de militaire leiding, maar na 11 september kreeg hij de wind in de rug. Nu is hij aan de rol. Ei genlijk zou zijn departement het 'ministerie van Aanval' moeten heten, zegt een vroegere studie genoot van Princeton. GPD door Ad Bloemendaal Een half jaar lang had Mo hammed Sa'afin van de Is lamitische Jihad het vluchtelin genkamp Nuseirat gemeden, maar in de nacht van zondag op maandag kwam hij thuis. Een fatale vergissing. Een onbemand verkennings vliegtuigje van het Israëlische leger legde het moment vast waarop hij zijn auto parkeerde en binnen vijf minuten had een zwaar bewapende eenheid de omgeving afgezet. Na een kort beleg werd de vanaf het dak om zich heen vurende Sa'afin dood geschoten. Palestijnse milities kwamen in actie en de Israëliërs reageerden hard en onmiddel lijk. Toen ze zich na een paar uur terugtrokken hadden zeven in woners van het kamp, onder wie een 4-jarig meisje, het leven ver loren. Het aantal Israëlische operaties in de Gazastrook tegen de Ha rnas en de Islamitische Jihad is de afgelopen twee maanden aanzienlijk opgevoerd. En de Palestijnen zijn bang dat het le ger in de komende weken onder dekking van de Amerikaanse oorlog tegen Irak nog veel har dere klappen uit zal delen. „De wereld kijkt nu naar Irak en niet meer naar ons", klaagt Nas ser Sa'afin, een 17-jarige scho lier en een neef van Mohammed Safin. Hij woonde in hetzelfde gebouw als Mohammed, net als veertig andere Palestijnen die als straf voor de terugkeer van de militieleider dakloos zijn ge worden. Kaartenhuis De Israëlische genie heeft met zijn explosieven grondig werk verricht. Het flatgebouw is als een kaartenhuis ineengezakt. Nasser poseert voor de puin hoop met een affiche van de Islamitische Jihad, waarop Mo hammed Sa'afin staat afge beeld als held van de intifada Voor de Israëliërs was de mili tieleider weinig heroïsch. Hij zou sinds het begin van de op stand de hand hebben gehad in de organisatie van zelfmoord aanslagen en andere acties te gen burgers en soldaten. „Het was hoog tijd dat we die terrorist pakten", verklaarde de commandant van de operatie na afloop. De bijkomende slacht offers, onder wie vaak onschul dige burgers, beschouwt Israël als te betreuren, maar niet altijd te vermijden. Hoeveel onschuldige burgers er de afgelopen paar maanden in de Gazastrook zijn gedood is niet precies bekend. Het leger houdt het op zo'n tien procent van de ongeveer honderd slachtoffers; volgens de Pales tijnen gaat het om meer dan de helft. Maar hoe definieer je 'een onschuldige burger'7 De Israëli sche regering en legerleiding to nen zich steeds onverschilliger als het gaat om Palestijnse slachtoffers en eigendommen En nu de oorlog tegen Irak is be gonnen zal dat alleen maar er ger worden, vrezen de Palestij nen. Premier Ariel Sharon zegt dat het leger de operaties tegen 'de infrastructuur van de terreur bewegingen' tijdens de Ameri kaanse invasie in Irak zal voort zetten, maar niet zal opvoeren. Maar de Palestijnse mensen rechtenorganisatie LAW vreest dat in de komende weken meer huizen zullen worden verwoest en meer land zal worden gekon- fiskeerd, vooral in het zuiden van de Gazastrook. „We vrezen ook een toename van liquida ties, massa-arrestaties en mis schien deportatie van politieke gevangenen." Gudrun Bertinussen leidt in Gaza een hulpverleningsorga nisatie van de Noorse vakbewe ging. Met haar Palestijnse me dewerkers doorkruist ze bijna dagelijks grote delen van de strook. Naar mensen in financi ële nood hoeft ze niet lang te zoeken, maar wat haar de laat ste tijd vooral opvalt is de groei ende angst. „De Israëliërs ver tellen me altijd hoe bang ze zijn voor het geweld van de Palestij nen. Maar ze begrijpen niet dat de Palestijnen hun eigen angst hebben. Hier in de Gazastrook is bijna iedereen arm, maar wat de mensen het meest dwars zit is dat niet ze niet weten of ze de volgende dag nog in leven zijn, of in hun huis wonen." Gasmaskers De afgelopen dagen heeft de be volking van Israël uit voorzorg tegen een Iraakse chemische aanval kamers met plastic folie dichtgeplakt en de gasmaskers uit de verpakking gehaald. In de Palestijnse gebieden zijn geen TUCHTSCHOOL- In een tuchtschool voor meisjes in de Amerikaanse staat Californië is een opstand uitgebroken. Vijftien meisjes probeerden te ontsnappen, maar werden na een handgemeen van enkele uren gevangen genomen. La ter wisten zij alsnog te ontko men. Zij gooiden ruiten in en anderen volgden hun voor beeld. De volgende dag zwierven nog ruim 160 meisjes, gewapend met glasscherven en messen, over het terrein. De politie heeft het terrein omsingeld. WERKKAMPEN - Neder landse studenten bieden de komende zomer in werkkam pen hulp bij het zware werk de noodgebieden. De dieri landbouwherstel begeleidt hulpverlening. I HOEDEKENSKERKE busdienst tussen Hoedeka kerke en Goes wordt uitg breid. Van maandag totena vrij dag komt er elke dag eau bij, op zaterdag drie. Dit: verband met de uitbreids van het aantal vaarten vand PSD tussen Hoedekenskal en Terneuzen. OESTERHANDEL - De «s terhandel krabbelt een beeffl op. Helaas voor de kweks liggen de prijzen aanzien lager dan voorgaande jaren. Nasser Sa'afin poseert voor zijn door het Israëlische leger opgeblazen huis in het vluchtelingenkamp Nuseirat, met een affiche van de Islamitische Jihad. De affiche toont zijn neef Mohammed Sa'afin, een militieleider die maandag door het leger is gedood. foto Ad Bloemendaal/GPD maskers uitgereikt en de mees ten daar lijken er geen moeite mee te hebben. Ze beschouwen Saddam Hoessein niet als hun vijand. Geld „De Palestijnen kijken geamu seerd naar de Israëlische voor bereidingen", staat op een van de strijdbare Palestijnse websi tes. „Tenslotte kun je een ver woest huis of een huis dat er door de kogelgaten uitziet als een Zwitserse kaas, moeilijk hermetisch dichtplakken. De li ter bronwater die de Israëliërs per persoon moeten drinken in hun afgesloten kamer, staat ge lijk aan al het met bacteriën ge- infecteerde drinkwater waar over een Palestij ns gezin per dag kan beschikken „En alles wat de Israëliërs voor hun veiligheid moeten aan schaffen kost geld, en dat heb ben de Palestijnen niet doordat Israël hun economie verstikt. Nee, zij zijn niet bang voor Sad dams massavernietigingswa pens. Wat ze wel vrezen is Israëls militaire apparaat en de wreed heden die Israël kan begaan als de wereld naar Irak kijkt." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 438Ö AA Vlisslngen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax, (0113) 273030 E-mail- redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail. redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand, 20,50 per kwartaal- 55,10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, l maandvoot het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag: 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% Bm Bankrelaties ABN AMR0 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor net Adverted Overlijdensadvertentie»: maandag t/m vrijdag tijdens karfsr- zondag: van 16 00 tot 18.00 a/ Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertentie»: Tel (0118)484240 Tel (0118)484321 Fax (0118)484370 Voor gewone advertentie»: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0118) 484369 Fax (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax (0114)372771 Internet :wwwpzc nl/adverteren rn»»*: Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-cw»»|> aan ons verstrekte gegevens hebben wi[ opgenomen m een bestand dat wordt r w J (abonnementen(administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgv-tó g derdenAls u op deze intormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meldenb( riu, 1 Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot LUGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4