Uil verschijnt waar steen verdwijnt Vliegfanaten halen hart op in Luchtvaart Hobby Shop W5 Glascentrum Fietsen Maaspad Kinderrijk Alleen Trondheim Fortmond zaterdag 22 maart 2003 Het Glascentrum in Leerdam zet ter gelegenheid van het eerste lustrum, de deuren al op 19 april open. In een voormalige houtloods aan de Linge wordt zes dagen per week door vier na tionale en internationale glas blazers het oude ambacht gede monstreerd. Uiteraard wordt het proces toegelicht en de mondgeblazen en handgevorm- de voorwerpen zijn ook te koop. Met uitzicht op de Linge en de historische stadswallen van Leerdam kan in het Glascen trum - of op het terras - een maaltijd worden genuttigd. Open: van 19 april t/m 26 okto ber van di t/m za van 10 tot 17 zo van 12 tot 17 uur. Entree: 5 euro (volw.) 3,50 (65+), 1 euro (6- 13 jr). Informatie: 0345-614960, info@glascentrumleerdam.nl, www.glascentrumleerdam.nl. Paul Benjaminse, de man van de fietsroute naar Rome, heeft een nieuwe fietsroute uit gezet: naar Parijs Hoewel zijn nieuwe gids 'Fietsen naar Pa rijs' Maastricht en Leuven als vertrekpunten heeft, is in het boekwerkje ook een aanrijroute vanaf Eindhoven opgenomen. De samensteller is er in geslaagd meer dan eenderde van de totale afstand over autovrije paden en wegen te laten lopen. Voor wie tijdens een korte va kantie naar Parijs wil fietsen, geeft deze gids een overzicht van alle mogelijkheden. Ook al le hotels en campings langs de route zijn opgenomen. Verder staat er een overzicht in van hoe per trein terug te keren. De gids Fietsen naar Parijs kost 15 euro. Voor meer informatie: www.cyclingeurope.nl. In noordoost Brabant werd het 122 kilometer lange Maas- en Peelliniepad in gebruik geno men. De geel-rood gemarkeerde wandelroute kan in twee rich tingen worden gelopen en sluit bij Vierlingsbeek aan op het Pie terpad en bij Grave op het Streekpad Nijmegen Het door vele bossen, heidegebieden en uiterwaarden voerende traject loopt langs of door Cuijk, Box meer, Overloon, Wanroij en Grave en staat beschreven in een gidsje dat verkrijgbaar is bij de gespecialiseerde boekhan del, de VW/ANWB kantoren en bij het Wandelplatform-LAW, telefoon (033).465.36.60. Prijs 10.50 euro. In het Deutsches Museum in München, Duitslands groot ste museum op het gebied van techniek en natuurwetenschap, is in het souterrain van de lucht vaarthal een Kinderrijk ge opend. Jonge bezoekers krijgen daarin de beschikking over vijf speelkamers, waarin themage- wijs leerzame spelletjes en proe ven kunnen worden gedaan op het gebied van communicatie, beweging en energie, natuur en water en licht en muziek. Meer informatie: Deutsches Museum, Museuminsel 1, D-80538 München, telefoon (0049).89.217.94.75 en/of internet www.deutsches- museum.de. De aan de ANWB gelieerde touroperator Fox heeft een op alleenstaanden gericht reis programma. Directeur Dick Broeke stelt dat de reizen (veelal naar verre, exotische bestem mingen als Vietnam, Nepal, Costa Rica en Egypte) niet be doeld zijn als relatiebemidde ling. Alleenstaanden die bij Fox boeken krijgen zonder toeslag altijd een 2-persoonskamer voor alleengebruik. De gids Single maar niet alleen kan worden opgevraagd bij Fox in Nieuw Vennep, telefoon (0252).66.00.00 en/of internet www.singlemaarnietalleen.nl. De KLM begint vanaf 30 maart een lijndienst tussen Schiphol en Trondheim in Noorwegen. Een Fokker 70 vliegt twee keer per dag vice versa. Trondheim is na Oslo, Bergen. Sta vanger en Torp de vijfde Noorse stad die door de NKLM wordt aangevlogen. Informatie: www.klm.com. Een walhalla voor spotters, modelbouwers, simmers en verzamelaars. Dat is de Lucht vaart Hobby Shop van Henk Timmers in Aalsmeerderbrug. Al langer dé winkel voor vlieg- fanaten, maar sinds kort ook de grootste ter wereld. Aan de voet van een keurig op gepoetste Scud-raket simuleren fervente vliegeniers achter computers de start van een vlucht. Verderop lijkt eenTS-11 Iskra van de Indiase luchtmacht over de winkelschappen te scheren, waar duizenden boe ken, bouwdozen en schaalmo dellen te vinden zijn. Dit is on miskenbaar een zevende hemel voor iedereen die gek is van luchtvaart. Henk Timmers (47) runt de Luchtvaart Hobby Shop in het dorpje Aalsmeerderbrug, dat zo'n beetje in de oksel ligt van de Aalsmeerbaan en de Kaagbaan. De speciaalzaak mag zich 's we reld grootste noemen. Timmers spreekt liever van Europe's Aviation Megastore:Die Ame rikanen geloven toch met dat de grootste niet in hun land staat." „Vanaf de lagere school ben ik aan het spotten. Zo'n 25 jaar ge leden begon ik met een blad voor vliegtuigspotters, Scram ble. Ik ging boeken importeren uit Engeland. Dat leidde dertien jaar geleden tot een winkeltje, gewoon in huis. Toen dacht ik: ik kan er net zo goed bouwmodel- letjes bijdoen. Daar kwamen ontstellend veel mensen op af. In rap tempo hebben we veel modellen uit de hele wereld in huis gehaald. De winkel werd gaandeweg te klein." Timmers verhuisde in 1996 naar de huidige plek en groeide daar ook snel uit zijn jas. Nu heeft hij De klanten komen van heinde en verre. Japan, Amerika, Bel gië, Duitsland, Frankrijk. „Een trouwe klant is een man uit Oos tenrijk. Die springt 's morgens op de trein. Met een volle tas gaat hij aan het eind van de dag weer weg. We streven ernaar al les op voorraad te hebben. Veel klanten zoeken gericht iets. Ze komen binnen met hele lijsten van schaalmodellen om te kij ken of de nieuwste hier staan en vragen de gekste dingen. Bij voorbeeld kleine bouwmodelle- tjes van types vliegtuigen waar ik nooit van gehoord heb, uit Zuid-Amerika of Nieuw-Zee- land. Het is een sport die te ach terhalen. Soms zoeken klanten modellen in kleuren van die-en- die maatschappij die nooit ge maakt zijn. We kunnen die wel laten schilderen, maar dat kost een berggeld." De baas zelf is niet altijd in de Luchtvaart Hobby Shop te vin den. Hij moet ook nog werken als gezagvoerder op een MD-11 van Martinair. al 27 jaarlang. 'Elf dagen werken, zeven dagen vrij' is zijn bioritme. „Als kleine jongen ging ik hier al vliegtui gen kijken In de brugklas wist ik al wat ik wilde worden. Dat is de hele middelbare school zo ge bleven. Ik vind het fascinerend dat je als nietig mensje zo'n vliegtuig met zijn geweldige kracht in de hand hebt. Als de lucht kraakhelder is, is het een genot om binnen te komen op Schiphol." Maarten van de Rakt Meer informatie: Luchtvaart Hobby Shop, Molenweg 249, Aalsmeerderbrug, tel. 020- 4460611. En op internet: www.lhshop.nl Schotse Hooglanders in de uiterwaarden van de IJssel in de Duursche Waarden. foto's Marianne Stevens We kennen de grote toe ristische trekkers van Nederland. Maar er is vaak veel meer te beleven in de kleinere plaatsjes van ons land. Fortmond bijvoor beeld, een piepkleine buurt schap in de fraaie uiterwaar den tussen Olst en Wijhe. De geschiedenis van Fort- mond is al gauw zichtbaar, een kleine twee kilometer vóór dat het schilderachtige 'verge ten' buurtschap in de IJssel-ui- terwaarden aan de horizon verschijnt. Daar, pal aan de dijkweg tussen Olst en Wijhe staat het pompeus aandoende maar zeer opvallende kunst werk uit 1988 van Theo Schreurs: De neerslager. Het verhaalt de geschiedenis van de talrijke steenfabrieken hier en elders langs de IJssel: 'Op de vroegere steenfabrieken was het de taak van de neersla ger om de met klei gevulde steenvormen neer te slaan op de baan.' Even verder duiken de schoor stenen op van de twee steenfa brieken die hier ooit draaiden: de halve, nauwelijks zichtbare pijp van steenfabriek 't Haasje - nu een 'gezellige familiecam ping' - en de 35 meter hoge pijp van de oude steenfabriek Fort- mond. Stilte We zijn onze wandeling op deze andermaal stralende ochtend begonnen bij station Olst. Via de Wethouder Dekkerlaan komen we 'onderlangs' de dijk waar we richting Den Nul kiezen. In café Ripperda bemachtigen we een paar foldertjes waaronder dat over de 'Natuurontwikkeling in de Duursche Waarden.' Drie honderd meter terug slaan we rechtsaf, de stilte, het water, de vogels en vooral het buurtschap Fortmond tegemoet. Twee lieve dametjes uit het Gel derse Rheden zijn vandaag naar deze plek gekomen om te 'voge len'. Met twee verrekijkers die het postuur van de dames nage noeg overstijgen kijken ze ademloos naar de honderden kol- en grauwe ganzen, de meerkoeten, smienten ('fluit- eendjes'), de kuif- en tafeleen den, de brandganzen. „Het is zo mooi hier, al die vogels in het water, op het ijs. De schitteren de zon." We vervolgen de Fortmonder- weg, slaan niet rechtsaf de Groene Dijk op, maar doen een rondj e-Fortmond Slagboom Het eerste wat opvalt: een slag boom zomaar over de weg ge plaatst, met daarnaast een klein bordje: U begint hier aan de Kleiroute; de kracht van de streek, buitengewoon leefbaar. Vlakbij het piepkleine clubhuis van de wielersportvereniging Salland ontmoeten we Jan Bur gers, 74 jaar jong, blozend ge laat, pet op het kalende hoofd. Jan is bezig de hekken bij het clubhuis te herstellen en het weiland te ontdoen van de onge rechtigheden die het IJssel wa ter de afgelopen weken heeft achtergelaten. Jan vertelt: „Een paar weken geleden stond het water hier nog tot aan de weg. Zie je daar die slagboom? Vandaar komen de mensen dan met een speciaal bootje naar Fortmond. Hier, bij het clubhuis, maken we een pro visorische aanlegplaats. Het komt vaak voor in de winter dat we hier met zijn allen op een ei land zitten, de laatste jaren steeds vaker zelfs. Als we horen dat het water bij Lobith zo-en- zo hoog staat zeggen we tegen elkaar: jongens, we moeten boodschappen inslaan want straks zijn we weer een week op ons zelf aangewezen. Dan staat alles hier onder water en kun nen we geen kant op." Jan kan het weten. Zes maanden was hij toen hij met zijn ouders naar Fortmond kwam. „Mijn vader bouwde hier een huis dat ik eind vorig jaar verkocht heb, aan een Zutphenaar." In oktober vorig jaar is Jan na meer dan zeventig jaar uit Fort mond weggegaan. Hij woont nu met Leida (68), zijn koene vrouw, in Olst: „Als je wat ouder wordt is het misschien toch be ter in een echt dorp te wonen, mét voorzieningen", legt Jan uit. Maar zijn grote liefde voor Fortmond is gebleven: „Ik kom hier elke dag, de pony's eten ge ven en een beetje klooien op het land." Van Fortmond en van de omgeving weet Jan 'alles', maar op één vraag moet ook hij het antwoord schuldig blijven: hoe komt Fortmond aan zijn naam? Kasteel Een halve kilometer verder staat Jan Willem Sterken (66) achter het huis waar hij met 'va der en moeder' is opgegroeid en dat hij nooit heeft verlaten: „De naam Fortmond? Ik weet het niet. Of hier vroeger soms een kasteel gestaan heeft? Zou kun nen. Ik weet wel dat de kozak ken hier de IJssel over gestoken zijn, een jaar of wat voordat ik hier rondscharrelde. Daar ver derop, onder aan de dijk, moet nog een paardenbegraafplaats zijn, maar daar zie je niks meer van. Verstopt onder het maai veld zoals zo veel Jan Willem weet nog dat Fort mond - niet meer dan veertig 'huuskes' - ooit één winkeltje had, dat van zijn eigen opa die er kruidenierswaren verkocht: „Dan mocht ik als klein jochie pinda's uit de dop halen. Op za terdagmiddag kwamen de man nen van de steenfabriek een biertje halen als het werk af was, voordat ze terug gingen naar Veessen, Heerde, Wapen veld." Steenovens Met die ene zin brengt Jan Wil lem ons terug in het verleden, toen honderden arbeiders hier hun ruggen kromden in de snik hete stoffige steenovens. Bij Fortmond stonden er twee en van de ene, Fortmond geheten, is nog het een en ander overge bleven. De stenen, de klei, het is allemaal verdwenen. De uilen en vleermuizen, de zeldzame wilde planten zijn er voor in de plaats gekomen. De schoorsteenpijp van steenfa briek Fortmond laat af en toe een paar stenen 'los' maar als er niets en niemand aan komt staat dit industrieel erfgoed er over honderd jaar misschien nog steeds. We bevinden ons hier midden in de Duursche Waarden, een uit gestrekt natuurreservaat waar Staatsbosbeheer de rivier de IJssel de ruimte wil geven zodat het gebied een steeds moeras achtiger karakter zal krijgen. Een Idoek bord beschrijft de plannen: 'Aan de Duursche Waarden de eer om als eerste ge bied te worden voorbereid op de terugkeer van het dynamische rivierlandschap. Twee oude ne vengeulen worden verbonden met de IJssel. Overstromingen, lastig voor de mens, maar mis schien een weldaad voor eenden en ganzen. De aalscholver en zelfs de visarend komen af op de voedselrijke geulen en de be schutting van het bos.' Trots wijst Staatsbosbeheer op de drie keer zo veel ruimte. De Luchtvaart Hobby Shop biedt werk aan vier fulltimers en vier parttimei*s, afgezien van Tim mers en zijn vrouw. Winkelkarretjes Met winkelkarretjes doen de vliegtuigfans boodschappen. Het assortiment telt 40.000 arti kelen. Timmers' klandizie laat zich grofweg in vieren delen: spotters, simmers, modelbou wers en verzamelaarsDe spot ters, met wie het allemaal be gonnen is, komen neuzen in de vele registratieboeken. Fors gegroeid is de laatste jaren de groep mensen die vluchten nabootst met computers. Voor hen is rond een Scud-raket een hele Flight Simulation-afdeling ingericht. Van dat woord simu lation zijn 'simmen' en 'simmers' afgeleid. De simmers slaan in Aalsmeer derburg cd-rommetjes, stuur- tjes, pedalen en hele cockpit bedieningspanelen in. „Westel len ook complete computers sa men met alles erop en eraan. Hoeven ze thuis alleen de stek ker erin te steken. Mensen krij gen ook nazorg. De telefoon staat roodgloeiendDat kost een medewerker de helft van de dag, maar dat hoort erbij De laatste tijd zijn de verzame laars van miniaturen in opmars. Henk Timmers in zijn luchtvaartshop. foto Roland de Bruin Vooral sinds het Duitse Herpa zijn best doet. „De modellen van 1:500 zijn natuurgetrouw. Die hebben de aanzet gegeven tot een grote verzamelwoede over de hele wereld. Modellen van 1 100 zijn erg duur en de boeken kast staat er zo vol mee. Van de kleinere kun je er meer kwijt. De prijzen liggen tussen 10 en 300 euro. Dat ligt eraan hoe bijzon der ze zijn." Rond de cockpit van een ouwe DC-3 Dakota is een mini-vlieg veld nagebouwd. Dankzij verkeerstorens, start- en lan dingsbanen, bagagekarretjes, tankwagens en poppetjes krijgt menig mannenhart een speelse injectie. Het radiografische werk, de vliegtuigjes met afstandsbedie ning, laat Timmers expres lig gen „Dat kunnen klanten in gespecialiseerde zaken ook vin den. Het vreet ruimte en de voorraad wordt ook te duur." eerste resultaten: de forse toe name van het aantal broedvo- gels, waaronder heel bijzondere zoals de kwak of de kwartelko ning. We beklimmen de houten uit kijktoren. Aan onze voeten graast een grote kudde Schotse Hooglanders. Even verderop draven IJslandse paarden Aan de overkant ligt Veessen, ertus sen de IJssel, de 'mooiste rivier van Nederland.' Het Laarzen pad voert ons over de drassige weilanden, door het veen en langs het oerbos in de richting van een vogelobservatiepost. Daar achter ligt Wijhe, een klein half uur wandelen. Het 'dagje- Fortmond' is rijk gevuld ge weest: Fortmond een dure waarde, binnen de Duursche Waarden. Nico Hoffer Meer informatie: Staatsbosbeheer IJsseldal, tel. 0570-56 22 56. Informatieboederij De Zoogen- brink, Molenweg 3 in Olst. Restanten van de oude steenfabriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37