Xtc-laboratoria draaien vrolijk door 'rimeur in Nederland: ie deeltijdnon Echtgenote, moeder, grootmoeder, non 29 Ondanks succesvolle jacht justitie VN zien Brabant en Limburg als wereldcentrum van xtc zaterdag 22 maart 2003 De afgelopen jaren is bijna een complete generatie pillen- boeren achter slot en grendel ver dwenen. De inzet van de USD, de Unit Sythetische Drugs, lijkt vruchten af te werpen. Maar on dertussen verschijnen er nieuwe spelers op de markt. Zelfs in de criminele wereld bestaat de stellige indruk dat de Neder landse recherche de laatste jaren aardig in de smiezen heeft wat zich af speelt in de xtc-industrie. Dat is voor al de verdienste van de USD in Hel mond, het paradepaardje van het Nederlandse opsporingsapparaat, dat zo'n zes jaar geleden door premier Kok werd opgericht om de strijd aan te binden met de florerende pil- lenrnaffia. Want Nederland lag als grootste xtc-exporteur ter wereld on der vuur van met name de Ameri kaanse regering. De USD, in de volksmond xtc-team geheten en tegenwoordig vallend on der het Korps Landelijke Politiedien sten, heeft in de loop der jaren een uitstekende informatiepositie opge bouwd. De contacten met buitenland se opsporingsdiensten, zoals de machtige Drugs Enforcement Admi nistration (DEA) in Amerika, zijn in middels uitstekend. De USD bundelt alle landelijke en in ternationale kennis over xtc-produc- tie en -handel en stelt die beschikbaar aan speurders in binnen- en buiten land. „Kennis is macht", zegt USD- officier van justitie mr. M. Witteveen, „en we hebben tegenwoordig ver schrikkelijk veel kennis. Soms hoeven we de informatie slechts te rangschik ken en te koppelen om het bewijs rond te krijgen." De USD vormt het zenuwcentrum in de justitiële guerrilla tegen de xtc- boeren. Het team geeft sturing aan na genoeg alle regionale rechercheon derzoeken naar synthetische drugs, alsook aan de vijf kleine, regionale xtc-teams die recent zijn opgericht. In de praktijk bepaalt de USD goeddeels achter welke verdachten de politie aan gaat jagen, meestal in het kader van een zogeheten korte-klaponder- zoek van maximaal drie maanden. Snelle, rake tikken uitdelen, luidt het nieuwe adagium van het openbaar ministerie. „Daarbij is het de kunst telkens de juiste verdachten uit te kie zen om de productieketen maximale schade toe te brengen. Vroeg of laat komt elke xtc-crimineel een keer aan de beurt", verzekert Witteveen met enige bravoure. Afgaande op statistieken, lopende po litieonderzoeken, rechtszaken, inbe slagnames en geluiden uit advocatuur en criminele hoek, staat het vast dat justitie flinke successen heeft geboekt in haar gevecht met de xtc-maffia. Al dan niet onder regie van de USD is de afgelopen jaren zowat een complete generatie pillenboeren achter slot en grendel verdwenen. Voorbeelden zijn de York-bende uit de omgeving van Sint Willebrord, in Breda werden aan houdingen verricht, in Limburg en in het Oost-Brabantse Eersel.. De recherche beschouwde de man uit Eersel al jaren als een spin in het Ne derlandse xtc-web: een kleine wereld waarin iedereen iedereen kent en Een partij XTC die in beslag werd genomen bij het oprollen van de York-bende. foto Kees van Dongen/GPD De International Narcotics Control Board (INCB), het drugsorgaan van de Verenigde Naties, noemde vorige maand Nederland, en dan met name de provincies Noord-Brabant en Lim burg, als hét wereldcentrum voor de productie van xtc. In de jaarrapportage 2002 liet de INCB er geen misverstand over bestaan: „Terwijl de hoeveel heid in beslag genomen xtc in Nederland afnam, geldt het tegendeel voor in andere landen achter haalde xtc van Nederlandse origine." De INCB baseerde zich echter, al dan niet bewust, op achterhaalde cijfers: die van 2001. In dat top jaar werd een recordaantal Nederlandse xtc-pil len (en andere synthetische drugs zoals amfetami ne) in het buitenland onderschept. Vorig jaar zijn in den vreemde minder syntheti sche drugs Made in Holland in beslag genomen dan in 2001, terwijl de politie in Nederland zelf aanzienlijk meer xtc en amfetamine, afkomstig uit de polderlaboratoria, onderschepte. Deze opmerkelijke gegevens komen van de Unit Synthetische Drugs (USD) in Helmond. De dienst wil dit tipje van de sluier oplichten, maar maakt de exacte cijfers pas in mei openbaar in haar jaar rapport. De nieuwe gegevens geven aanleiding tot de slotsom dat het opsporingsapparaat vat begint te krijgen op de Nederlandse pillenboeren. De po litie onderschepte veel synthetische drugs al voordat ze Nederland hadden verlaten. waarin criminelen vaak samenwer ken of van eikaars diensten gebruik maken om xtc-laboratoria en smok- kellijnen op te zetten en te financie ren. Zijn naam dook op in talrijke on derzoeken naar opgerolde xtc-labs. Steeds bestond het vermoeden dat hij op de achtergrond werkzaam was als (mede- )organisator en importeur van grondstoffen (pmk) uit bijvoorbeeld Litouwen. Zierikzee Justitie verdenkt de Oost-Brabander van betrokkenheid bij productie en transport van 1,6 miljoen xtc-pillen via het Duitse Lübeck naar Australië. Ook verbindt ze zijn naam aan een partij van enkele honderden kilo's xtc-pillen die in april vorig jaar ver stopt zaten op een zeilboot in Zierik zee; het betrof destijds de grootste Europese xtc-vangst tot dan toe. In gewijden brengen hem tevens in con nectie met diverse opgerolde xtc-lij- nen naar de Verenigde Staten, die werden gerund door Israëlische cri minelen - al dan niet van Russische komaf. Nu doet zich een opmerkelijk ver schijnsel voor. Wie had gedacht dat door het uitschakelen van al deze xtc- lijnen de productie daalt en de prijs van pillen stijgt, vergist zich. De groothandelsprijs voor xtc is 'belab berd laag', zoals een criminele bron uit Breda het uitdrukt. De Limburgse advocaat mr. S. van Berge Henegou wen, die vaak xtc-verdachten bij staat, bevestigt dit: „Uit recente recherchedossiers blijkt dat Neder landse producenten tussen de 0,5 en 1,2 euro voor een pil ontvangen." Verderop in het traject boeken crimi nelen overigens wel grote winsten. De consument in Amerika betaalt voor een Nederlandse xtc-pil tussen de twintig en de veertig euro. De betrekkelijk lage groothandels- prijs kan volgens deskundigen maar één oorzaak hebben: aanbod en pro ductie blijven onverminderd hoog. Hoe valt dit te rijmen met het uitscha kelen van een belangrijk deel van de Nederlandse xtc-elite? Hasjbaronnen Het antwoord schuilt volgens USD- politiechef drsP. Reijnders deels in de globalisering van de xtc-markt: „Ne derland is niet langer het enige land dat pillen maakt. Er komt internatio nale concurrentie. Steeds meer, al dan niet door Nederlandse criminelen op gezette, xtc-laboratoria worden ont dekt in bijvoorbeeld België, Duits land, voormalige Oostbloklanden, Zuid-Afrika en Indonesië." Terwijl er mondiaal geknabbeld wordt aan de leidinggevende positie van Nederland, hebben ook op natio naal niveau belangrijke verschuivin gen plaats in pillenland. De traditio nele productieprovincies Brabant en Limburg, waar de xtc-industrie zich als vanzelf ontwikkelde uit de aloude cultuur van illegale alcoholstokerijen en amfetaminelabs, zijn hun absolute monopolie inmiddels kwijtgeraakt In en rond de randstad werden vorig jaar althans bijna evenveel xtc-laborato ria ontmanteld als in het zuiden. In to taal rolde de Nederlandse politie in 2002 ongeveer veertig xtc-labs op, iets meer dan het jaar ervoor. Ondanks de opsporingssuccessen draaien de xtc- labs in de polder dus vrolijk verder Volgens USD-chef Reijnders 'stort ie dereen zich tegenwoordig op de winstgevende xtc-markt'; „Zelfs de oude hasjbaronnen en cokehandela ren zitten nu in de pillen." Er doemt een scenario op waarbij de politie één arm van de xtc-octopus afhakt, ter wijl er elders twee aangroeien. Mr. A. van der Biezen, die samen met mr. J. Kuijpers een drukke in xtc-zaken ge specialiseerde advocatenpraktijk in Den Bosch runt „Ik kan het niet be wijzen, maar ik hoor dat tegenwoor dig veel slimme zakenlieden in de xtc stappen." De Bredase strafrechtspecialist jurist mr M Buntsma ziet een nog grotere groep nieuwe spelers. „Die van jonge, beginnende avonturiers en kleine cri minelen. Zij vullen de lege plekken op van aangehouden leiders en succes volle drugsproducenten die inmiddels rentenieren, maar beschikken niet over de technische en leidinggevende kwaliteiten Van der Biezen beschikt over concrete aanwijzingen voor de opkomst van zo'n nieuwe, gretige drugsgeneratie: „Veel xtc-producties mislukken, bijvoorbeeld door brand. In dossiers van xtc-verdachten zien we steeds vaker handleidingen voor het opzetten van laboratoria, inter- net-uitdraaien, die de recherche bij huiszoeking vindt." De Limburgse strafpleiter S. van Ber ge Henegouwen constateert ook dat kleine criminelen kansen ruiken: „De politie heeft zich jarenlang vooral toegelegd op het aanpakken van grote xtc-bendes en leiders. Ze heeft het middenkader echter steeds laten lo pen. Dat werkt criminaliteitbevorde- rend, want de kleinere jongens zijn massaal in de gaten gesprongen." Zoals gebruikelijk gaan grote veran deringen en wisselingen van de macht gepaard met grote spanningen. „De sfeer in het milieu is grimmig", beves tigt een Amsterdamse crimineel Mr. Buntsma verbaast zich daar niet over: „De hebzucht is groot. De xtc-markt trekt niet alleen veel onbezonnen avonturiers, maar ook criminele op lichters. Er wordt onderling heel wat geroofd en gestolen. Het wantrouwen is groot." Deze factoren, gecombineerd met ge brek aan leiderschap en de toestroom van allochtone misdaadgroepen die geweld niet schuwen, zorgen ervoor dat de vlam al snel in de xtc-pan slaat. Ingewijden vermoeden dat dit de ver klaring is voor de recente golf van af rekeningen in Brabant, zoals de moord op drie mannen in Helmond en de liquidatie van een Bredanaar in Eindhoven. „In tegenstelling tot in Amsterdam waren de slachtoffers geen grote drugsbazen, maar hooguit kleine jongens", weet advocaat Van der Biezen. De opkomst van een nieuwe, geweld dadige misdaadcultuur werd enkele jaren geleden al voorspeld door straf rechtadvocaten als mr. Th Hiddema en mr. M. van Gessel. Zij voorzagen dat in het Europa zonder grenzen met name agressieve, allochtone mis daadgroepen bliksemsnel de gaten zouden opvullen die justitie in het tra ditionele criminele veld maait. Vanuit die visie lijkt de bestrijding van de drugsmisdaad dweilen met de kraan open USD-officier Witteveen be strijdt dit beeld, maar maakt zich ook geen illusies: „Drugshandel is nooit uit te roeien en opsporing alleen is geen oplossing. Wij proberen het pro bleem beheersbaar te houden, Neder land van die eerste plek te krijgen." Voor die inspanningen kreeg Neder land onlangs complimenten uit on verwachte hoek Bij de presentatie van de nieuwe Amerikaanse zwarte lijst van drugslanden - waarop Neder land niet voorkomt! - was het presi dent George Bush zelf die voor het eerst openlijk zijn vertrouwen uit sprak in de kwaliteiten van het Ne derlandse opsporingsapparaat. Hessel de Ree Iet klooster vergrijst. Er is dringend behoef de aan nieuwe nonnen. Maar niet iedereen tornaar alles op zij om zich aan God te wij- Priorij Emmaus uit Maarssen heeft de op- de deeltijdnon. Een primeur in Neder- twiten het centrum van Maarssen (Utrecht) fPnonj Emmaus. Een smalle poort in de Wermuur biedt toegang tot een oase van "•r Een lange oprijlaan leidt door een schil- frzntig park met krokussen naar het kloos- **aar zowel fulltime zusters als parttimers thuishaven vinden. 'wnunnikessen van het Heilig Graf, zoals de Kers heten, zijn hard op zoek naar nieuwe öen Een reclamecampagne moet voor 2004 Neuwe voltij dzusters werven. Dat mag ook *ant het twaalf zusters tellende klooster m. De jongste non is begin 40, de oudste bestand is zorgelijk. Gebeurt er niets ■terft de priorij langzaam uit 'nonnen van de priorij realiseren zich iedereen zomaar alles op zij zet om zich ^°d te wijden. Non werd je altijd 'voor het "B-De Maarssense kloostergemeenschap J^aar, als eerste in Nederland, verandering gracht. De kanunnikessen heten nu ook zo- ^amde 'deeltijdnonnen' welkom. vorig jaar liet de kloostergemeenschap ft* op zoek te zijn naar een deeltijdnon. ^•wenop zoek naar Gods sporen, die hun jfflofgezin niet willen opgeven, maar die af on 1 'even van zusters komen delen. geïnteresseerden zochten contact met Rooster, tientallen vrouwen bezochten 'tingsmiddagen en met een deel van hen zijn serieuze kennismakingsgesprekken ge voerd. Sinds kort zijn vier vrouwen begonnen aan een proeftijd van een jaar. Zuster Christa onderhoudt contacten met nog vijftien anderen. „Het moet klikken. Vandaar dat wij uitgebreid gesprekken voeren met de ge- interesseerden. Een vrouw moet er niet twee verschillende levens op nahouden. Zo van. nou ga ik even uitrusten, slapen en bijtanken in het klooster. Dat mag wel. maar het is niet de bedoe ling. Iemand moet ook kunnen delen." Het is geen bezwaar als een parttimer getrouwd is en kinderen heeft, maar de deeltijdnonnen moeten wel voldoen aan een aantal andere ei sen. Ze moeten zelfstandig zijn, hun eigen thuis, werk en inkomen behouden en financieel onaf hankelijk zijn, stelt de orde. „Het maakt niet echt uit welk beroep iemand uitvoert", vertelt zuster Christa. „Tenzij het strijdig is met onze manier van in het leven staan. Stel dat iemand in de prostitutie zit, of werkt als gynaecoloog in een abortuskliniek, dat zou niet kunnen." De parttimers moeten elke maand minstens drie opeenvolgende dagen in het klooster wonen. Ze hoeven geen habijt te dragen. Het zwart-witte ordekleed van de kloosterlingen blijft momen teel voorbehouden aan voltijd nonnen. „Maar het kan best zijn dat deeltijdnonnen op de lange duur ook een habijt gaan dragen", voorspelt zuster Christa. Om het nonnenleven aan de man te brengen, heeft de kloosterorde een marketingbureau in de arm genomen „De zusters moeten de boer op", stelt Martin Verspeek, lid van het van het campagneteam. „Ze moeten over het klooster gaan vertellen." Marcia Nieuwenhuis Deeltijdnon Anne Mane Hogendoorn met zuster Christa in de Prio rij Emmaus. foto Brand Overeem/GPD Anne Marie Hogendoorn woont in Utrecht, is 52 jaar, moeder van twee kinderen, partti me doktersassistente en deeltijdnon. Waarom bent u deeltijdnon geworden? „Ik vind hier verdieping en stilte. Dat heeft ook te maken met de zusters. Het zijn vrouwen die met beide benen op de grond staan Er hangt niets van heiligheid omheen. De gesprekken die ik met ze heb zijn heel prettig. Voor mij is dit goedIk lees en i k wandel hier buiten I k probeer bij mezelf te komen. Er zijn ongetwijfeld men sen die zich op een andere plaats thuis kunnen voelen, maar ik voel me hier thuis. Ik denk dat ik hier gezocht word. Dit is voor mij heel bijzon der." Heeft u ooit overwogen om zelf fulltime non te worden? „Nee, dat niet. Ik heb een heel goed leven om me heen met vrienden en familie. Ik ben getrouwd en heb kinderen. Ik ben pas grootmoeder ge worden. Daar wil ik ook mee verder." Wat vond uw familie ervan dat u deeltijdnon wilde worden? „We hebben er heel veel over gepraat. In eerste instantie sprak ik er alleen met mijn man over. Dat is een lang proces geweest. Hij ziet dat het voor mij goed is. Dit is iets wat we samen delen. Hij heeft een keer gezegd: nou zijn we zoveel jaar bij elkaar en nu begrijp ik je nog beter. Ik heb volwassen kinderen, die zijn niet negatief Ik heb zelf wel ondervonden, dat mensen dach ten dat ik mijn gezin in de steek liet, dat ze niet begrepen wat ik in de stilte zoek. Ze vroegen zich af of ik dat thuis niet kon vinden. In het be gin heb ik geprobeerd me te verdedigen. Er zijn mensen die na al die jaren wel begrijpen wat het voor me betekent." Wanneer bent u voor het eerst in contact geko men met het klooster? „Zeven jaar geleden ben ik in retraite gegaan, bij de broeders van Maria Toevlucht in Zundert Toen had ik een gevoel van thuiskomen. Maar als vrouw is het natuurlijk logisch om bij vrou wen te zijn. Ik woon in Utrecht, vandaar dat ik in Maarssen terecht ben gekomen. Ik realiseer me nu dat ik eigenlijk mijn hele leven al op zoek ben geweest. Het is een oer heimweegevoel dat ik als kind al voelde." Heeft u het klooster te laat gevonden? „Nee, zo voelt het niet. Ik denk dat dit zo mijn weg is. Ik ben op mijn tweeëntwintigste ge trouwd. Dat was goed. Dat is me dierbaar Nu heb ik het gevoel dat ik gehoor kan geven aan het klooster." Als u uw leven over mocht doen, had u dan der tigjaar geleden een andere keus gemaakt? „Dat kan ik niet zeggen." Voelt uw man zich gepasseerd door uw keus voor het klooster? „Dat denk ik niet nee. We hebben er openhartig over gesprokenJe gaat ook ieder een eigen weg Hij heeft iets minder met het klooster, maar dat betekent niet dat je niet bij elkaar kunt blijven. Je doet niet alles samen. De één gaat misschien naar voetbal, de ander naar het klooster." Marcia Nieuwenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29