raakse steden taan in brand PZC llllCil Vijf bedrijven uit Zeeland in schaduwhoeken bouwfraude foede beheerst rabische wereld Achter cfe wolken zon. Nieuwe Europese functie voor Kok PT CRUISER CUSTOM VAN impagne van schrik en ontzag ngeval >t leven NS mogen tarieven niet verhogen Koeien gaan kamperen SchoHor)d— Puur natoorf JAGUAIT 3 SGP mag meedoen in college Ajax treft een oude bekende Crisis rond 'onkruid van de zee' Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- -LLILLLLI Tl idag 22 maart 2003 immer 1,65 B internet www.pzc.nl m CHRYSLER F grijs kenteken v.a. 16.210,- ex. BTW JEEP HOP GOES 0113-250858 Akijn Visser trick Selbach IDAD - De Ameri- e en Britse troepen en gisteravond hevi- jmbardementen uit- erd op Bagdad. In to erden volgens een .rikaanse marineoffi- seker 320 raketten op aakse hoofdstad af- ird. ndere steden als Kirkuk o *ul we den zwaar onder rmen. In de drie steden grote branden. De k iiter van de chefs van sta- pagina 2: - rondleiding door Bagdad gina 3: - Blair wil afkoeling EU - VN tegenwicht voor VS igina 4: - Bush is een moderne kruisvaarder aandacht voor Palestijnen verslapt ra 5: erstel kost miljarden ams-tank ruggengraat leger pagina 7: - Koerden en Turken argwanend ■VS op rechte pad houden H www.pzc.nl dossier Irak ven in de VS, generaal Myers, vertelde dat tot gisteravond duizend bombardementsvluch- ten zijn uitgevoerd. De zogehe ten 'shock and awe (schrik en ontzagj-campagne' is bedoeld om de Iraakse militaire infra structuur te ontwrichten en de commandolijnen vanuit Bag dad uit te schakelen. Volgens minister van Defensie Rumsfeld zijn er steeds meer aanwijzingen dat het Iraakse regime begint te verkruimelen. Amerikaanse en Britse troepen boekten gisteren behoorlijke terreinwinst bij hun invasie en verovering van zuidelijk Irak De Britten zeiden dat de eerste eenheden al voor de buitenwij ken staan van Basra, de grootste stad in het zuiden. De zuidelijke havenplaats Umm Qasr is vol gens de Britten nu volledig in handen van de geallieerden. Ook het strategische zuidelijke schiereiland Faw, twee lucht havens in West-Irak, alsmede enkele olievelden bij Basra zijn in handen van de Brits/Ameri kaanse troepen. Tegenstand De tegenstand van het Iraakse leger was tot dusver relatief ge ring, hoewel een opmars van Amerikanen nabij Nasiriyah aan de rivier Eufraat voorals nog is gestuit door gewapende Irakezen. Volgens nieuwszen der CNN zijn intussen ook in ansGertsen ia AN - De spanning in de ische wereld is gisteren tij de tweede dag van de oor- i Irak verder gestegen. In ti k Arabische hoofdsteden het na het traditionele bggebed tot demonstraties vooral de Amerikaanse g.En op diverse plaatsen de demonstraties uit op erellen en gewelddadige li rontatics met de oproerpo- vielen twee doden en P5 ihengewonden toen de op- olitie wilde voorkomen ttn woedende menigte de likaanse ambassade be- In de Egyptische Cairo kwam het voor le achtereenvolgende ernstige ongeregeldhe- ahet centrum De politie al-i Bkte waterkanonnen, f- gas en wapenstokken om »den demonstranten te s^OESDAMME - Een 70-ja- automobilist uit de ge- UeBorsele is gisterochtend W leven gekomen bij een "-.ding rond elf uur op de van het Langeweegje 'Siguitsedijk in Kwaden- p-jarige automobilist uit ^orsele reed over 5 u .^geweegje, vanuit de van Kwadendamme kruising verleende hij voorrang aan de voor hem ®hts komende 70-jarige '"""der Na de botsing over- slachtoffer ter plaatse. Noord-Irak Amerikaanse spe ciale troepen actief. Vele hon derden Iraakse soldaten in het zuiden hebben zich al overgege ven. Door de gevechten in Irak kwam gisteren zeker één Amerikaanse marinier om het leven. CNN meldde later een tweede dode, maar dat werd niet bevestigd. Gisteren kwamen door een heli- kopterongeluk in Koeweit ook acht Britten en vier Amerika nen om het leven. Zowel Londen als Washington hamerde erop dat de oorzaak een technisch mankement was. De Iraakse president Saddam Hoessein is donderdagochtend bij de eerste bombardementen Iraakse burgers roepen om hulp nadat ze zijn terechtgekomen in de vuurlinie tijdens gevechten om de haven van Umm Qasr. foto Desmond Boylan/RTR van Bagdad gewond geraakt, berichtte de Washington Post gisteren op gezag van een ano nieme regeringsfunctionaris. De Amerikaanse regering heeft het bericht niet bevestigd. De Iraakse minister van Informatie Mohammed Saeed al-Sahaf zei dat Saddam «n zijn familiele den 'gezond en veilig' zijn. Over het aantal oliebronnen dat in het zuiden in brand zou zijn gezet, deden gisteravond tegen strijdige berichten de ronde. Eerst was sprake van zeker der tig branden, later van zeven. verdrijven. Bij de ongeregeld heden vielen tientallen gewon den. Ook in de Jordaanse en Li banese hoofdsteden, Amman en Beiroet, gebruikte de politie traangas om enkele demonstra ties de kop in te drukken De woede in de Arabische wereld over de oorlog tegen Saddam Hoessein is nog verder toegenomen sinds Amerikaanse en Britse grondtroepen Irak zijn binnengetrokken. Veel Arabi sche regeringen vrezen dat de volkswoede de komende dagen nog veel grotere proporties gaat aannemen en dat deze zich ook tegen hen gaat richten. De toenemend felle kritiek en protesten van de eigen bevol king dreigt diverse Arabische leiders in het nauw te brengen Landen als Jordanië en Egypte maken doorgaans snel korte metten met welke vorm van straatprotest dan ook. Dat ligt nu een stuk moeilijker. ,,De meeste Arabische leiders weten donders goed hoe diep de frus tratie zit bij een groot deel van de bevolking. Ze beseffen dat ze mensen een kans moeten geven stoom af te blazen, maar willen de zaak graag ook onder contro le houden", zo meent Joost R. Hiltermann, directeur van het in Amman gevestigde regiokan toor van de International Crisis Group, een onafhankelijke denktank die zich bezig houdt met crisisgebieden. Volgens Hiltermann is de kans dat een of meerdere regeringen van Arabische landen door de uitbarstingen van volkswoede ondermijnd worden, nog niet groot. „Veel zal afhangen van de vraag hoe de oorlog verloopt en van hoe de Amerikanen het na dien gaan regelen. Als er chaos komt in Irak na de val van Sad dam Hoessein, zal dat een enor me uitstraling hebben op de rest van de regio." GPD Een Amerikaanse sergeant draagt een gewonde korporaal van het slagveld bij Az Bayer. foto Laura Rauch/AP door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vijf Zeeuwse be drijven komen voor in de scha duwboekhouding van oud directeur A. Bos van Koop Tju- chem die deze week door de par lementaire enquêtecommissie bouwnijverheid openbaar is ge maakt. Over het Hansweertse aannemingsbedrijf Van der Straaten staat het meest ver meld. De vier andere Zeeuwse onder nemingen die in de schaduw boekhouding staan, zijn Ko ninklijke Wegenbouw Stevin (KWS) in Goes, het Hengstdijk- se aannemingsbedrijf Krieck- aert, de Zeeuwse Asfalt- en Aannemingsmaatschappij uit Sas van Gent en de Zeeuwse as- faltonderneming in Middel burg. Met name Rijkswaterstaat lijkt in Zeeland benadeeld te zijn door prijsafspraken in de bouw. Onder het kopje Van der Straaten worden opdrachten vermeld tot een bedrag van on geveer negentien miljoen gul den, waarvan het merendeel (bijna 12,5 miljoen gulden) voor werk aan rijdekken van de ka- naalbruggen bij Sluiskil en Sas van Gent. Dit karwei is in 1996 aanbesteed. Ook over een opdracht van de provincie Zeeland is klaarblij kelijk vooroverleg geweest. Vol gens de schaduwboekhouding van klokkenluider Bos was de Zeeuwse asfaltonderneming uit Middelburg daarbij betrokken. Het ging om het repareren en overlagen van asfalt. Dit is in 1995 gebeurd. Cryptisch In de schaduwboekhouding wordt verder melding gemaakt van twee Zeeuwse projecten waarbij niet-Zeeuwse onderne mingen in het geding waren, het van onze redactie binnenland stallen", aldus Jellema gisteren Jellema deed het idee voor de koeientent op in Canada en is erg te spreken over deze moder ne vorm van de koeienstal. „Bij mooi weer kunnen we de zij- flappen omhoog doen. Op die manier blijft de temperatuur al tijd goed." Volgens Jellema heeft dit een stimulerend effect op de koeienAls een mens zich prettig voelt, presteert hij meer. Zo is het met koeien ook." ANP GAAST - De 150 koeien van boer A. Jellema uit Gaast gaan binnenkort kamperen. Jellema wil twee grote tenten bouwen voor zijn melkvee. Volgens hem zijn deze 'koeiententen', be staande uit aluminium palen en polyesterdoek, beter voor de koeien. „Ze krijgen meer ruimte, lucht en licht dan bij de oude koeien- Advertentie 3 ^'funpun,vli»tn9en Veranderen doe je zelf *9«<hool Zeeland) OpenUniversiteit Nederland i0 Reizen en Recreatie GA OP VAKANTIE IN JE EIGEN ZATERDAGKRANT Belgische bedrijf Herbosch Kle re en aannemingsbedrijf De Klerk uit Werkendam. Het gaat in het geval van Herbosch Kiere om een opdracht van Rijkswa terstaat uit 1998 ter waarde van 2,85 miljoen gulden en in het ge val van De Klerk om onder houdswerk aan het Kanaal Gent-Terneuzen, ook uit 1998, ter waarde van ruim vijf miljoen gulden. Wie aan wie bij het verwerven van orders betaalde, wordt uit de stukken van oud-directeur Bos niet duidelijk. De opmer kingen die hij bij de opdrachten maakt, zijn daarvoor vaak te cryptisch. De parlementaire en quêtecommissie bouwnijver heid heeft de schaduwboekhou ding van Bos onlangs ter inzage gelegd om haar eigen rapport over de bouwfraude 'inzichte lijk en controleerbaar te ma ken'. En zij wil met de open baarmaking bijdragen aan het maatschappelijke debat over de bouwfraudezaak. De schaduwboekhouding is sinds gisteren te raadplegen op internet, via de site www. tweede-kamer, n l Advertentie Uw Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. (tijdelijk adres) Mon Plaisir 100, ETTEN-LEUR Tel.: 076 - 5263800 www.bogaers-jaguar.nl De president van de recht bank in Den Haag heeft gisteren bepaald dat de NS de prijs van een trein kaartje op 1 juli niet mo gen verhogen. De spoor wegvervoerder had de tarieven op die datum met gemiddeld 4,15 procent willen Q verhogen. Voor het eerst in 21 jaar kan de SGP weer een gedeputeerde afvaardigen CDA, PvdA, WD en SGP gaan proberen een college van Gedeputeerde Staten te vormen Wel eist de PvdA dat er duidelijke afspraken worden ge- 19 Amerikaanse vliegtuigen mo gen inmiddels gebruik maken van het luchtruim in Turkije. De Turkse minister van Defensie maakte gisteravond bekend dat het luchtruim voor opera ties tegen Irak is vrijgegeven. AFP/RTR/DPA maakt over zaken als zondagsrust en cultuurbeleid Ajax speelt in de kwartfinale van de Champions League tegen AC Milan. De Amsterdammers, die morgen tegen PSV om de laatste kans op de landstitel strijden, werden gisteren bij de loting gekoppeld aan de Italiaanse vereniging van Clarence Seedorf. De clubs troffen elkaar voor het laatst in 1995, toen Ajax in de Champions League-finale in Wenen met 1-0 won. De garnalenbranche zit met de handen in het haar. Een verhaal over marktbescherming, ge kelderde prijzen en on geoorloofde afspraken tussen vissers en hande laars. Hans van Geesbergen van de producentenorganisa tie West in Yerseke: „Garnalenvissers rijden niet in dure Mer- cedessen of Bentleys rond. Afspraken waren domweg nodig om het hoofd boven water te hou- 5* den." varia: 2; oorlog Irak: 3, 5 en 7; feiten en meningen: 4; binnen land: 9; buitenland: 5; economie: 10; radio en televisie: 12 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23 en 24; reportage: 25, 26, 27, 28, 29 en 31; reizen: W1, W3 en W5; mobiel: W7; trends: W9.W11 en W13. van onze redactie binnenland BRUSSEL - Oud-premier Kok blijft actief in het Europese cir cuit. Hij krijgt de leiding over een werkgroep die de komende maanden een impuls moet ge ven aan hervormingen van de Europese arbeidsmarkten. De belangrijkste reden is de oplo pende werkloosheid in een toch al kwakkelende economie. De Europese staats- en rege ringsleiders gaven gisteren hun zegen aan de benoeming van Kok, op de tweedaagse top in Brussel die overschaduwd werd door de oorlog in Irak. Premier Balkenende toonde zich zeer in genomen dat Kok de functie heeft aanvaard. Ook Kok zelf liet via de Rijks voorlichtingsdienst weten er kentelijk te zijn voor de op dracht en zich er graag voor in te zetten. Hij zal woensdag in Brussel met de voorzitter van de Europese Commissie overleg gen over het karakter, de positie en de samenstelling van de 'taskforce' en de exacte op dracht. Het is voor de voormalige PvdA-premier de tweede Euro pese klus na afsluiting van zijn politieke loopbaan in Neder land Hij leidde de afgelopen maanden een clubje experts dat de gevolgen van de uitbreiding van de EU per 1 mei 2004 in kaart moest brengen. Volgende week komt het eindverslag uit. De reputatie van Kok als vader van het zogeheten poldermodel uit de jaren tachtig, waarin voor vakbeweging en werkgevers een grote rol is weggelegd, staat in Europa kennelijk nog als een huis. Iemand als de sociaal-de mocratische Duitse kanselier Schroder kampt in eigen land met een leger van 4,3 miljoen werklozen. ANP pagina 11Italië blokkeert spaargeldakkoord naam voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon fl{3 noteert u mij voor een proefabonnement van ro/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8 71 3214 000019 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1