Twee opties voor Ter Mantelinge Kippen buiten onveilige zones mogen uit hok EIMTEIMY 15 Binnenstad van Middelburg krijgt eigen wijktafel 3 halen 2 betalen Liever werken dan achter de geraniums ■aaaaBi zeeuwse almanak Tafereel uw feest?? domburg VERBOUWINGS OPRUIMING Zaterdag 22 maart Deel complex ontkomt mogelijk sloop Opticien staat raar te kijken 311e top cd's vanaf nu altijd 29,99 WALCHEREN zaterdag 22 maart 2003 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De binnen stad van Middelburg krijgt een eigen wijktafel. Tot nu toe moesten bewoners die wilden meepraten over hun buurt, aan schuiven bij de wijktafel Noord. Het is de bedoeling dat de bin nenstad, voor zover dat nog niet zo is, een prettige plek wordt om te wonen. De eerste wijktafel, een verga dering van buurtbewoners, is gepland voor dit najaar. Naast de wijktafel, die vier keer per jaar wordt gehouden, is het de bedoeling dat er ook een wijk- beheergroep wordt opgericht. Zo'n groep van vrijwilligers be reidt de wijktafels voor en houdt zich bezig met een groot aantal zaken die in de wijk spe len, Een wijkbeheergroep on derhoudt onder meer contacten met het gemeentebestuur ,,Er is nu een stuurgroep bin nenstad", zegt H. Vergeer, coör dinator wijkbeheer van de ge meente. „Maar daar zitten ondernemers in. De binnenstad heeft eigen problemen, die niet zo goed passen bij Sint Laurens en Klarenbeek." In het centrum zijn wel wijk ver enigingen actief, maar die be strijken alleen hun directe om geving. „De opdracht is niet alleen om naar individuele be langen en problemen van indi viduele bewoners te kijken, maar naar de belangen van alle bewoners in de binnenstad op de lange termijn." Vrije tijd Wijkbeheer is begonnen om de fysieke omgeving in de buurt aan te pakken. Volgens Vergeer is het nu tijd om meer aandacht te besteden aan de sociale as pecten. Het gaat dan niet langer om de losliggende stoeptegels, maar om thema's als voorzie ningen, huisvesting en vrije tijd. Uiteindelijk moet de leefbaar heid van de wijk erop vooruit gaan. „Een levendige binnen stad krijg je niet alleen door veel evenementen te organiseren. Het gaat erom dat bewoners er in slagen om er iets van te ma ken." In de binnenstad van Middel burg wonen ongeveer achtdui zend mensen. De belangen van de bewoners komen echter niet altijd overeen met de belangen van andere gebruikers van de stad. Ondernemers hebben bij voorbeeld andere ideeën over parkeren dan bewoners. „Je kunt je ook afvragen of een eve- nementenbeleid strijdig is met de belangen van de bewoners", zegt Vergeer. „Dat moeten we uitvinden. Het gaat erom dat we onderwerpen als mobiliteit, huisvesting, spelen en groen niet altijd als een probleem zien. De vraag is waar de kansen lig gen om met al die tegengestelde belangen bijvoorbeeld toch speelplaatsen vinden." Vergeer streeft voor alle wijken in de stad naar het model Arne- muiden. Daar is de wijkbeheer groep erg actief en die opstelling begint nu vruchten af te werpen. „Het duurt een poosje, maar op den duur is het de bedoeling dat bewonersorganisaties en de gemeente samen gaan optrek ken." De bewoners van de binnenstad worden binnenkort uitgenodigd voor een informatiebijeen komst Advertentie Alles voor uw baby vindt u nu in Vlissingen. Aanbiedingen: Wandelwagen Urban Jungle Campingbedjes Ledikanljes Buggy's enz. Pres. Rooseveltlaan 772 Tel: 0118 449098 door René van Stee BRESKENS - Dieren die gevoe lig zijn voor klassieke vogelpest, zoals kippen, kalkoenen en een den, hoeven niet meer in heel Nederland opgehokt te worden. De verplichting geldt alleen nog in ingesloten gebieden als de Gelderse Vallei en Breskens, met een veiligheidszone van zo'n tien kilometer. In de Gelderse Vallei is het nog steeds onrustig. In Breskens vie len de eerste snelle testen op de aanwezigheid van vogelpest ne gatief uit, maar het wachten is op de uitslagen van de officiële tests die door Brussel zijn voor geschreven. Zolang het bedrijf van pluimveehouder Lako niet vrij is verklaard, blijft de tien- kilometerzone gehandhaafd, inclusief de daaraan verbonden verboden. De uitslagen worden dinsdag verwacht. Nijpender Pluimveehouder F. de Maat uit Waterlandkerkje hoopt dat de uitslagen een dag eerder bekend zijn, waardoor hij de 45.000 kip pen op zijn bedrijf dinsdag naar de slachter kan afvoeren. .Iede re dag telt, omdat de situatie steeds nijpender wordt." Buiten de ingesloten gebieden is het weer mogelijk om lege ver voersmiddelen te vervoeren. Daarvoor gelden wel strikte voorwaarden, zoals grondige reiniging en ontsmetting. De le ge vervoersmiddelen in de inge sloten gebieden mogen onder dezelfde voorwaarden eenmalig uit het gebied worden gebracht. Broedeieren mogen buiten de ingesloten gebieden weer ver voerd worden naar broederijen en oude leghennen mogen naar slachthuizen worden afge voerd. Ook andere dieren die ge voelig zijn voor vogelpest mo gen buiten de afgesloten zones naar het Slachthuis. Advertentie www.carvillage.nl Advertentie BOUWKUNDIGEN EN CIVIELTECHNICI Op zoek naar een fopbaan? www.continu.nl of bei 076 - 515 67 04 Plezierig verward bezagen eerder deze week passanten op de Middelburgse Markt het tafereel dat zich voor hun oog ontrolde. Wat moest dat met dat deftig geüniformeer de paardenvolk en dat open rijtuig? Viel de 'derde dinsdag' deze keer in maart en niet in de re sidentie maar in de provin ciestad9 Of waren tante Trix en nicht Margarita wellicht op verzoeningstourneeNie mand die het kon zeggen. Behalve de duizend agenten van het Zeeuwse korps. Die konden melden dat het ere- escorte van Prinsjesdag was geleend om de hoogste baas van de politieregio feestelijk in te halen Het was een schoon gezicht Jammer van dat ene paard dat zich over dadig aan wildplassen te bui ten ging. Maar gelukkig ke ken duizend dienders net even de andere kant op. nww.rederii-dijkhuizen.nl 0118-419367 (Advertentie door Anita Janse heet Palazzo Shoes van harte welkom n°9 verrassender winkelen in Domburg iedere zondag open! KOUDEKERKE - Verpleeghuis De Vliedberg in Koudekerke heeft een project opgezet voor haar jongere verpleeghuisbe woners. Zaten zij voorheen da gelijks tussen de bejaarden, nu gaan zij de deur uit om ergens anders hun dag door te brengen. Daarbij mogen ze zelf bepalen wat ze het liefst willen doen. „In het verpleeghuis rookte ik sigaretten en dronk ik koffie, nu ben ik lekker aan het werk", Advertentie WD en feianenkert SILLY KADO WALSTR.96, Vlissingen winkel CD s en DVD'S Van Oeveren-Vervaet Goes Ook aan de kinderen is gedacht! IJi.i'JMI.'J.lalJji.i.l.ilHUiJltlWlAIJBiWUillHHKiBr1 CDA Middelburg uil bijdragen aan 'alazzoli-huis MIDDELBURG - De Middel burgse CDA-fractie vindt dat Middelburg het Palazzoli-huis in Vlissingen, het inloophuis voormensen met kanker, struc tureel moet subsidiëren. Dat legt raadslid P. Castcnmiller in een brief met vragen aan het college van B en W. Advertentie Het Palazzoli-huis kampt met financiële problemen. Het hui dige onderkomen is door de slechte staat van onderhoud tiet meer te gebruiken. Het in loophuis verhuist daarom 1 mei taar een andere pand. De ge beente Vlissingen heeft daar atra geld voor uitgetrokken. 'foor de toekomst moet een per manente oplossing gezocht torden, schrijft Castenmiller. Hi] vraagt aan B en W of ze het er meeeens zijn dat het Palazzoli- fiuisook belangrijk is voor men- «i uit Middelburg. Verder wil bij weten of het college vindt dat Vlissingen alleen voor de kosten ooet opdraaien. Hij stelt voor dit de gemeente Middelburg ten steentje bijdraagt door een structurele subsidie toe te ken nen in overleg met de gemeente Gissingen en de provincie Willem de Niet: „In het verpleeghuis rookte ik sigaretten en dronk ik koffie, maar nu ben ik lekker aan het werk." foto Ruben Oreel vertelt Willem de Niet. Met zijn 51 jaar behoort hij tot de jongere bewoners van de Vliedberg. Tot een paar maanden geleden zat Willem dagelijks achter de ge raniums. Het verpleeghuis or ganiseerde wel activiteiten, maar die waren veelal bedoeld voor oudere mensen. Nu gaat Willem twee keer per week naar De Onderneming, een dagbeste dingsproject voor mensen met een functiebeperking Hier doet hij aan houtbewerking. Dat houdt in dat hij kan schuren en schilderen naar hartelust. Volgens Mieke Reynen, direc teur van De Vliedberg, beschikt het verpleeghuis niet over een goede dagbesteding voor bewo ners jonger dan 65 jaar. „Zij wil len iets doen dat bij hen past. Vaak vervelen ze zich als ze tus sen de ouderen moeten zitten. Dagbesteding hoort aan te slui ten bij de wensen van de cliënt." Regels Bewoners konden voorheen niet buiten het verpleeghuis aan ac tiviteiten deelnemen. Zij wor den betaald via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Dit geld wordt verstrekt aan het verpleeghuis. Zouden zij bij een andere instelling aankloppen voor activiteiten, dan werd dit aangerekend als een dubbele geldverstrekking. Bewoners kwamen al snel vast te zitten in een web van regels De provincie besloot vorig jaar iets aan deze situatie te doen en stelde een bedrag van vijftig- OOSTBURG - Opticien Eye- wish Groeneveld in Oostburg is in de nacht van woensdag op donderdag volledig leeg ge roofd. De daders gingen niet alleen aan de haal met vijfhonderd bril monturen en driehonderd zon nebrillen. Ook namen de dieven de oogmeetapparatuur en slijp- automaten mee uit de zaak aan de Burchtstraat „Wij hebben nog nooit zoiets meegemaakt en dan sta je wel even raar te kij ken", aldus M. Caniere van Eye- wish Groeneveld. De volledig leeggeroofde winkel was de af gelopen twee dagen noodge dwongen gesloten, maar opent vandaag wellicht weer de deu ren. De schadepost bedraagt naar schatting tussen de 200.000 en 250.000 euro. dnnr Miriam van den Broek DOMBURG - De toekomst van bet voormalige zorgcomplex Ier Mantelinge in Domburg staat maandag ter discussie. De tommissie Ruimtelijke Ontwik keling van de gemeente Veere buigt zich over twee scenario's. In het ene gaat het hele complex legen de vlakte en komen er drie villa's terug. In het andere plan «orden de twaalf aanleunwo ningen bij het complex ver huurd aan ouderen of jongeren. Zorgcentrum Ter Mantelinge bestaat uit het hoofdgebouw en twaalf aanleunwoningen. Van deze woningen zijn er momen teel nog elf bewoond. Het hoofdgebouw kwam vorig jaar september leeg te staan toen de bewoners verhuisden naar het ieuwe zorgcentrum Simnia bij leBrouwersbuurt in Domburg Sindsdien wordt er nagedacht over de invulling van het ter- ma Ambtenaren van de ge rente Veere stelden twee vari anten op. Het college van B en W beeft nog geen voorkeur uitge sproken Deeigenaar van het complex, de Stichting Voor Regionale Zorg- lerlening, wil het liefste alle ge bouwen slopen en vervangen aoomervrijstaande villa's. Dat svolgens de gemeente onmoge lijk. Want in de Structuurvisie Domburg staat dat er hooguit one woningen mogen komen In teteerstescenario staat dan ook sat er drie villa's gebouwd kun- duizend euro beschikbaar. Ook de stichtingen Zorg Lichame lijk Gehandicapten (ZLG) en Zorgvoorzieningen Zeeland waren bereid geld op tafel te leggen. Inmiddels gaan zo'n negen jon ge bewoners van De Vliedberg 's morgens vrolijk de deur uit om hun dag ergens anders door te brengen. Het verpleeghuis heeft speciaal voor dit project twee activiteitenbegeleidsters aan gesteld die zich bezighouden met de wensen van de cliënten. Vaak maken bewoners gebruik van de mogelijkheden van an dere instellingen. Maar als zij aangeven dat ze liever post gaan sorteren, dan wordt ook die mo gelijkheid onderzocht. Vanaf 2004 wordt de AWBZ ge moderniseerd, zodat ook ver pleeghuisbewoners elders in het land een passende tijdsbeste ding kunnen krijgen. Tot die tijd fungeert het project in De Vlied berg als voorbeeld hoe instellin gen onderling kunnen samen werken, Eigenwaarde Het verpleeghuis constateert een enorme verbetering. „Het geeft bewoners het gevoel dat ze meetellen wanneer ze ergens worden verwacht. Ze ontlenen hun eigenwaarde aan het feit dat ze overdag aan het werk zijn. Het geeft hen een doel", meent Reynen. Willem beaamt dat hij zich een stuk beter voelt, sinds hij er af en toe eens uit kan. „In het ver pleeghuis had ik weinig contac ten. Ik ben van nature een beetje teruggetrokken Het is goed dat ik nu iets om handen heb." Advertentie niet getdig bi) bestedingen verbouuiings ACTIE tot en roet 5 april 2003 nen worden. In deze variant wordt het gebied opnieuw inge richt als een buitenplaats. Vroe ger maakte het terrein deel uit van het landgoed 't Hof Hooge Duijn. Bij de herinrichting kan de oorspronkelijke structuur van het landgoed worden aan gebracht. In het voorste deel van de gracht wordt het hoofd gebouw van de buitenplaats gebouwd en aan weerszijden komen twee villa's die het ka rakter krijgen van een koetshuis en een oranjerie. Om aan de wens van de SVRZ tegemoet te komen, kunnen in één villa twee woningen gerealiseerd worden. Als de gemeenteraad voor dit plan kiest, 'verhuizen' de aan leunwoningen naar het zorg centrum Simnia. De huidige be woners krijgen voorrang bij het huren van een nieuwe aanleun woning. Tandarts Het tweede scenario voorziet in de sloop van de noordelijke en oostelijke vleugel van Ter Man telinge. Ook dan kan de oor spronkelijke structuur van de grachten worden hersteld. De resterende zuidelijke vleugel blijft staan. Hierin kan iets ko men wat te maken heeft met ge zondheidszorg. Volgens de woordvoerster van de gemeente moet daarbij gedacht worden Maandag wordt beslist of Ter Mantelinge geheel tegen de vlakte gaat, of dat de zuidelijke vleugel blijft staan. foto Ruben Oreel aan een tandartspraktijk of fy siotherapie. De aanleunwonin gen worden verkocht aan een woningcorporatie en verhuurd aan ouderen of jongeren of een combinatie daarvan. Ook kan een deel verkocht worden als se niorenwoning. De commissie RO vergadert maandag 24 maart in het ge meentehuis in Domburg vanaf 19.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15