doet onderzoek Vinex-locaties naar PZC Beul van Ommen komt voor rechter ROC mag sluier verbieden Geen symptomen sars bij passagiers KLM Dode door treinbotsing bij Roermond C.O. Jellema dichtte over hemel en aarde 9 lamer schaart zich achter conclusies commissie-Vos kdachte van rerkrachting op rije voeten Si i Meer slachtoffers criminaliteit Huwelijk populair in 2002 Krekar ongewenst vreemdeling Cel voor oud-raadslid na ontucht Veiling WNF brengt 50.000 euro op 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 21 maart 2003 ^nTPredactie binnenland t Bi HAAG - De kartel waak- ,dSMa (Nederlandse Mede- I, -ingsautoriteit) gaat waar- iijulijk opnieuw onderzoek «i naar Vinex-locaties. De ktcde Kamer drong daar gis- tn op aan door unaniem de Khisies en de aanbevelingen -«de commissie-Vos, die on- poekdeed naar bouwfraude, wie nemen. De NMa staat stief tegenover het verzoek. iom pjer deze week twijfelde de «de Kamer nog aan de be leid van de NMa om derge- [toderzoek op zich te nemen, jma schreef de topman van VMa voorzitter Vos van de lïementaire enquétecommis- Bouwmjverheid daartoe wel iïidtezijn. 3woordvoerder van de NMa x een toelichting dat de positief staat tegenover verzoek, maar hij maakte voorbehoud. De NMa kan isallezaken op zich nemen en bjkt elk kwartaal welke het iangnjkst zijn. Daarbij weegt i mee of andere instanties, poorbeeld het ministerie van - mische Zaken, het onder kop zich zouden kunnen ne- 3, Ook het feit dat de Kamer pinl, weegt zwaar, bder deed de NMa al onder- uk naar Vinex-locaties na een cht van de PvdA-Kamerle- Duivesteijn en toenmalig ,-tiegenote Van Zuijlen. Dat idde tot de conclusie dat de grkt in de grote nieuwbouw- ijten 'met optimaal functio- srt', maar ook dat niet was be- szen dat de Mededingingswet ssovertreden. irmee was het laatste woord gezegd. Huizenbezitters prren, omdat de huizen op de iex-locaties tienduizenden ('steduur zouden zijn. Grote ijectontwikkelaars kopen de end en bedingen vervolgens degemeente dat zij de huizen EEUWARDEN - Het gerechts in Leeuwarden heeft giste- de onmiddellijke vrijlating tiolen van de 45-jarige man wordt verdacht van de bi- irre verkrachting van zijn ti nge stiefdochter. Hij was de- jene die op 29 januari ten over man van zijn rechters in Assen keel doorsneed. rechtbank in Assen ver aarde die dag de verkrachting hezen en veroordeelde hem ig maanden cel, na een vier jaar. Direct na de itspraak sneed de verdachte een mes zijn keel door, uit tvrede met het vonnis. Hij fcd met spoed naar een zie- ahuis vervoerd. Een dag later iade hij hoger beroep aan. fe Leeuwarder hof vindt de «tenkiiig tegen de man onvol- ande om hem langer vast te «den, zo legde zijn advocaat Piasman uit. Hij noemt de be lang opmerkelijk „Een ver nieling door de rechtbank '3t meestal voldoende ver- shng op om iemand in hech tte houden, maar in dit ge- kennelijk niet." ANP kunnen bouwen. Aannemers die het werk tegen een lagere prijs zouden willen uitvoeren, staan dus op voorhand buitenspel. Tijdgebrek De commissie-Vos zou dit be trekken in haar onderzoek naar de bouwfraude, maar kwam daar door tijdgebrek onvol doende aan toe. Zo werd wel met gemeenten gepraat, maar niet met andere belanghebbenden zoals projectontwikkelaars of huizenbezitters. Voor PvdA- Kamerlid Depla reden om deze week tijdens het debat met de commissie-Vos aan te dringen op 'vervolgonderzoek' door het parlement. Dat onderzoek zou zich niet al leen moeten richten op de vraag of regels worden overtreden, maar ook op de vraag of die niet veranderd zouden moeten wor den. De enquêtecommissie denkt dat de NMa hiervoor de aangewezen instantie is. Vanuit Tweede Kamer was gis teren ook kritiek op de manier waarop de commissie de scha duwboekhouding van het bouwbedrijf Koop Tjuchem maandag openbaar maakte De Kamer was hierdoor overvallen Dat weerhield de Kamer er niet van om zich unaniem in een mo tie achter de conclusies en de aanbevelingen van de commis sie-Vos te scharen. Het rapport is volgens de Kamer voldoende basis om over anderhalve week het debat met de regering aan te gaan over uitvoering van de aanbevelingen. ANP van onze redactie binnenland SCHIPHOL- Van de 380 KLM- passagiers die hebben gereisd met een mogelijk met sars be smette Brit. vertoont nog nie mand symptomen van de myste rieuze longziekte. De KLM formeerde begin deze week een speciaal team dat de passsagiers vroeg naar een mo gelijke besmetting met sars (se vere acute respiratory syndro me) tijdens twee KLM-vluchten afgelopen weekeinde. Op twin tig personen na heeft de KLM iedereen op de passagierslijst bereikt en persoonlijk geïnfor meerd, zoals de Wereldgezond heidsorganisatie WHO voor schrijft. Familieleden of bekenden stel len de overige twintig passa giers indirect op de hoogte. Of de man uit Groot-Brittannië daadwerkelijk lijdt aan sars, is volgens de KLM nog niet duide lijk. De luchtvaartmaatschap pij staat in contact met zijn arts. Hoelang de incubatietijd van de ziekte is, staat nog niet vast. Die lijkt tussen twee en veertien da gen te liggen. De ziekte zou mogelijk besmet telijker kunnen zijn dan tot nu toe werd aangenomen. In Hong kong hebben zeven personen, die allen op de dezelfde verdie ping van het Metropole Hotel logeerden, de ziekte opgelopen. Twee van de zeven zijn overle den. Het is niet duidelijk hoe de hotelgasten besmet zijn ge raakt, maar er wordt rekening mee gehouden dat dit via de lucht is gebeurd ANP/AP De omgekomen machinist wordt afgevoerd, van onze redactie binnenland ROERMOND - Door een trein botsing bij Roermond is giste ren een machinist van een NS reizigerstrein om het leven ge komen. Volgens een woord voerder van de NS vielen er bovendien zeven zwaarge wonden, onder wie de conduc teur. Ongeveer dertig reizigers raakten lichtgewond. De NS ving de passagiers op in de buurt van het ongeval. In to taal zijn volgens loco-burge meester G. IJff van Roermond vijftien mensen naar zieken huizen vervoerd. Een goederen- en een reizi gerstrein botsten even voor het middaguur op een wissel fron taal op elkaar. Het ongeval ge beurde ongeveer driehonderd meter ten noorden van het sta tion van de Limburgse plaats. De goederentrein vervoerde geen gevaarlijke stoffen. Het eerste treinstel van de rei zigerstrein werd enkele meters in elkaar gedrukt en raakte zwaar beschadigd. Volgens ge tuigen schoven de treinen nog vele meters door. Hoeveel mensen er in de trein foto Marcel van Hoorn/ANP zaten, weet IJff niet. „Veel mensen zochten direct na het ongeval zelf hun weg, werden bijvoorbeeld opgehaald door familie", aldus de loco-burge meester. De Inspectiedienst Verkeer en Waterstaat stelt een onderzoek in. ANP door Merel van Leeuwen HAGEN - De Nederlandse oor logsmisdadiger Herbertus Bik- WE. HE.T" ZAKe-Ujte. Houve/v, v^IUEM, 1 ker moet zich voor zijn misda den voor de rechtbank in het Duitse Hagen verantwoorden. Dat heeft rechter H. Herken- berg gisteren meegedeeld. Wanneer de zaak dient, is nog niet bekend. Dat hangt af van de gezondheidstoestand van de 87- jange verdachte. Met de beslissing van de recht bank komt een einde aan vijf jaar vooronderzoek door de Duitse justitie. De oud-SS'er Bikker is bekend onder de naam 'de beul van Ommen' Die bij naam kreeg hij als bewaker van het kamp Erica bij Ommen, waar hij verzetsman Jan Hout man heeft doodgeschoten. Bik ker zegt dat hij dat uit noodweer heeft gedaan. De Duitse justitie beschikt over onvoldoende be wijs dat Bikker ook betrokken was bij de moord op onderdui ker Herman Meijer, aldus offi cier van justitie U. Maass. Voor de dood van Houtman werd Bikker na de oorlog ver oordeeld tot de doodstraf. Die veroordeling werd later omge zet in levenslang In 1952 ont snapte Bikker uit de Koepelge vangenis in Breda en vluchtte naar Duitsland waar hij het Duits staatsburgerschap kreeg. Dat maakte uitlevering aan Ne derland onmogelijk. Bikker kan alleen nog worden veroordeeld wegens moord Alle andere misdaden, zoals dood slag, zijn inmiddels verjaard. Maass moet aantonen dat het doodschieten van Houtman 'wreed' was, anders is er volgens, het Duitse rechtssysteem geen sprake van moord De Duitse aanklager heeft de af gelopen jaren ongeveer vijftien Nederlandse getuigen gehoord. Ook heeft hij Bikker twee keer gesproken. In die verhoren maakte de oorlogsmisdadiger een verwarde indruk. Advocaat K Kniffka heeft nog niet met Bikker gesproken, zei hij gisteren. Hij weet ook niet hoe het is gesteld met de ge zondheid van zijn cliënt. Bikker die in Hagennabij Dort mund woont, is geboren en geto gen in de Alblasserwaard. Op zijn 24ste meldde hij zich aan bij de NSB. De Duitse bezetters be vrijdden hem op 15 mei 1940 uit een kelder, waar de Nederland se politie hem na de Duitse inva sie gevangen had gezet Hij vocht als lid van de Waffen-SS aan het Duitse oostfront en raakte meerdere keren gewond. In 1943 werd hij in kamp Erica bij Ommen als bewaker aange steld. De Duitse justitie begon het onderzoek naar aanleiding van een uitzending van KRO's Reporter uit 1993 en een artikel in het weekblad Stern in 1997 waarin nieuwe belastende in formatie over Bikker aan het licht kwam. Eerder onderzoek liep vast in 1957, vanwege gebrek aan be wijs. Ook wilde Nederland toen nauwelijks meewerken aan het onderzoek. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Regio naal Opleidingen Centrum (ROC) in Amsterdam mag de gezichtssluier verbieden. Dat oordeelde de Commissie Ge lijke Behandeling (CGB) gis teren. Volgens de commissie handelt de school hiermee niet in strijd met de Wet op de gelijke behandeling. Twee meisjes op het ROC vroegen de commissie twee weken geleden om een spoed oordeel over het dragen van de gezichtsbedekkende sluier. Zij weigerden het kledingstuk buiten de klaslokalen af te doen. Het ROC had het dragen van de sluier begin dit jaar verboden. Minister Van der Hoeven (Onderwijs) is tevre den over de duidelijke uit spraak van de commissie. De commissie komt nog met een advies dat de basis moet vor men voor een leidraad aan de scholen. De meisjes kozen er voor hun gezicht te bedekken, omdat ze bij mannen geen lustgevoelens wilden opwek ken. Zij menen dat het dragen van een sluier in het bijzijn van mannen volgens de koran verplicht is In het klaslokaal en tijdens tentamens deden ze de sluier wel af, maar elders in het schoolgebouw wilden ze het kledingstuk blijven dra gen. De Commissie Gelijke Behan deling (CGB) oordeelt echter dat een open interactie tussen leerlingen onderling en tussen leerlingen en docenten zwaar wegender is dan het recht om een sluier te dragen. Dit geldt vooral in het beroepsonder wijs, waar leerlingen worden voorbereid op het functione ren in de maatschappij. Daar bij moet je leerlingen kunnen herkennen, meent de commis sie. De CGB volgt hiermee de argumenten van het ROC Het ROC is blij dat er nu hel derheid is over de kwestie. Volgens een woordvoerster heeft de scholengemeenschap de meisjes uitgenodigd voor een gesprek. Als de tieners nu niet meer op school willen ko men, is het ROC bereid een an dere passende opleiding voor ze te zoeken. De advocaat van de meisjes was niet bereik baar voor commentaar. ANP VOORBURG - Ruim 3,7 miljoen Nederlanders zijn in 2002 slachtoffer geworden van een of meer vormen van veel voor komende criminaliteit. Dat is ruim 27 procent van de bevol king van twaalf jaar of ouder. Het aantal slachtoffers komt daarmee op het hoogste niveau van de laatste jaren, bereken de het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) Vooral het aantal vernielingen (12 procent) nam toe. De mees te slachtoffers kregen te maken met beschadigingen aan de auto, meldde het CBS gisteren. Het aantal diefstallen daalde voor het eerst in jaren niet Ongeveer 13 procent van de bevol king van twaalf jaar en ouder had het afgelopen jaar te maken met inbraak of diefstal, vooral van hun fiets. Het aantal men sen dat te maken kreeg met bedreiging, mishandeling of sek sueel misbruik bleef gelijk (6 procent). ANP DEN HAAG - In 2002 zijn bijna 10 procent meer huwelijken gesloten dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zon 90.000 koppels lie ten zich in de echt verbinden In 2001 was dat 82.000. Volgens onderzoeker J. Latten van het CBS is er niet zozeer sprake van een top vorig jaar, maar van een dip in 2001 In 1999 en 2000 werden respectievelijk ruim 89.000 en 88.000 huwelijken gesloten. ANP DEN HAAG - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft Mullah Krekar tot ongewenst vreemdeling verklaard. Dat is gebeurd om de openbare orde en de nationale veiligheid in Nederland te beschermen. De IND heeft Krekar dit in februari in Noorwegen meege deeld, erkende een woordvoerder van de IND gisteren. Een tweede belangrijke reden voor het ongewenst verklaren van de Koerdische Irakees is dat zijn aanwezigheid in Nederland de internationale betrekkingen voor ons land kan schaden De IND verwijst daarbij naar de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. Die associeert de organisatie waaraan Krekar leiding geeft, Ansar al Islam, met Al Qaeda. ANP ZWOLLE - Een 60-jarige man uit Staphorst is gisteren ver oordeeld tot twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaarde lijk De rechtbank in Zwolle achtte bewezen dat het oud- SGP-raadslid ontucht heeft gepleegd met zijn dochter. Voor de man geldt een proeftijd van twee jaar. De bijna drie maanden die hij in voorarrest heeft gezeten, worden van de straf afgetrokken. De man bekende dat hij de vagina van zijn dochter heeft betast toen zij ongeveer zes jaar oud was, maar volgens hem was er geen sprake van seksuele gevoelens. De veroordeelde was naar eigen zeggen bezig met een weten schappelijk onderzoek naar het maagdenvlies. ANP ZEIST - De internetveiling van het Wereld Natuur Fonds (WNF) heeft bijna 50.000 euro opgeleverd. Het zelfgemaakte schilderij van prins Bernhard bracht 9000 euro op. Een maand lang konden belangstellenden een bod uitbrengen op onder meer voorwerpen die door ruim honderd musici, sporters, kunstenaars en andere bekende Nederlanders ter beschikking waren gesteld. De veiling werd ruim 65.000 keer bezocht, 324 mensen boden mee. Het WNF wil met de opbrengst het koraal beschermen. ANP Begin deze maand ver scheen zijn bundel 'Stem test' en voor de volgende had hij al weer een stapel tje gedichten klaar liggen. Woensdagmorgen is in zijn woonplaats Leens de dichter C. O. Jellema over leden. Onverwachts, maar toch ook weer niet Maandag gaf hij aan het Dagblad van het Noorden zijn laatste interview. door Joep van Ruiten LEENS - „Cor Jellema isernstig ziek." Sinds zijn optreden op een schrijversfestival op Schiermonnikoog op 12 februa ri deed het verhaal de ronde. Maar bij een interview vanwege zijn nieuwe bundel Stemtest wilde hij het er eigenlijk niet over hebben. „Ik wil er best over vertellen, maar om dat nu zo in de krant af te drukken..." Cor Jellema wist nog maar kort dat hij kanker had. Hij ontdekte het nadat zijn arm het plots liet afweten. Toen onderzoek aan gaf dat door een gezwel ook andere lichaamsfuncties het konden begeven, begon hij me dicijnen te slikken en stemde hij in met een lichte chemokuur. ,,Of het helpt? Dat denk ik niet Maar je moet iets doen", vertel de hij maandag. En vervolgens sprak hij heel be deesd over de dood, die ieder moment kon komen „De dok ters kunnen het vervolg moei lijk inschatten, het blijft natte vin gerwerk De acceptatie van de dood was er al veel eerder. Ik heb nu niet opeens veel haast, of het gevoel dat ik nog heel veel moet." Met veel berusting vertelde Jel lema daarna in zijn woning in Leens over zijn werk, z'n verle den en toekomst. Met de bundel Stemtest was hij er in geslaagd toegankelijker en vrijer te dich ten; drie jaar werk was er aan vooraf gegaan. „Het resultaat van een innerlijke ontwikke ling. Je wordt ouder, je accep teert meer", vatte hij het samen. Jellema was geen man om zich zelf op de borst te kloppen, maar met Stemtest oogde hij zeer te vreden. „Niets is zo moeilijk als dichten in vrije vorm", zei hij. „Die woorden moeten wel exact dóér staan waar ze moeten; zo en niet anders." Zijn eerste bundel Klein gloria verscheen in 1961, in de jaren zeventig kwam hij goed op gang. In de jaren zestig kwam hij als docent Duitse literatuur aan de Universiteit van Gronin gen te werken Op 52-jarige leeftijd hield hij het er voor ge zien. „Ik kreeg steeds minder mogelijkheden en was eigenlijk helemaal geen man voor weten schappelijke publicaties, het li teratuuronderzoek heeft mij nooit geboeid." Natuurbeleving Uit het werk van Jellema spreekt steevast een intense na tuurbeleving. Aanvankelijk kwam dat hem op de kritiek te staan, dat hij niet verder zou kij ken dan de heg om zijn tuin. Maar er was ook veel waarde ring: de Herman Gorterprijs, de Hendrik de Vriesprijs en de Adriaan Roland Holstpenning. Ander aspect in zijn werk is een hang naar mystiek. Dat laatste resulteerde een paar jaar gele den onder meer in de tweedelige publicatie Over God wil ik zwij gen met vertaalde preken en traktaten van de veertiende- eeuwse Duitse mysticus Meister Eckhart. GPD Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9