Iraaks volk betaalt de tol PZC Scholieren niet bang voor oorlog Liever een gebed dan gekletter van wapens Extra bescherming voor mogelijk Zeeuws doelwit terrorisme Newroz en de hoop op een betere toekomst Goese bus naar demonstratie Ruim 1800 telefoontjes Irak-lijn Navigatiesysteem blijft werken Positief advies Indoor Brabant Turnsters VS niet naar Groningen VON: humanitaire hulp voor alles Turken Ter neuzen houden zich op de vlakte Tot en met zaterdag heeft u een luxeprobleem. SBSi Medewerkers Airpack thuis Familie Hoessein uit Zierikzee laakt optreden Amerikanen <«nj GOES - Het Goese jongerencentrum Colours verzorgti een busrit naar de landelijke demonstratie 'Stop de Irak' in Amsterdam Belangstellenden kunnen om lor' instappen bij parkeerplaats Koepoort in Goes. 's avonds is de bus terug. In Amsterdam wor 70.000 betogers verwacht. DEN HAAG - Ruim 1800 mensen hebben gisteren des telefoonlijnen gebeld die het ministerie van Buitenlandse? ken heeft opengesteld voor de oorlog in Irak. Een woordvoerster van het ministerie zei dat veruitdeiriM» bellers reisadvies vroegen. „Kunnen we nog weg, waart* en hoe?" is de meeste gestelde vraag, aldus de woordvoer De telefoonlijnen (0800-9192 voor Nederland, 07 0-348j{i voor het buitenland) waren woensdag drukker bezet belden 2400 mensen met het ministerie. ANP UTRECHT- Het lijkt onwaarschijnlijk dat de VShetsatóij navigatiesysteem voor onder andere automobiliste! 'zwart' zetten. Dat menen deskundigen op gebiedva-j Global Positioning System (GPS). De Duitse automobielclub AvD waarschuwde dat deVSI navigatiesysteem voor de civiele gebruikers ontoeganï* wil maken met een code. Daarmee wordt voorkomen datSj dam GPS gebruikt om zijn raketten te richten. Maar volgens docent H. van der Marei van de TU Delft» het coderen van GPS grote maatschappelijke gevolgen ook ambulancediensten, vrachtwagens en schepen laten via GPS-navigatie de weg wijzen. GPD DEN BOSCH - Nog geen halve dag na het begin vandeoori in Irak is Indoor Brabant van start gegaan. VoorzitterGen Jan Swinkels van het paardensportevenement, NOCNSF om advies. Dat was positief. Swinkels had niet anders verwacht. Gemakkelijk hadhija niet afgezien van de twedstrijd. „Om tot een afgelasting te gaan moet er wel een zwaarwegend advies komen." AMSTERDAM - De Amerikaanse vrouwentumploeg b zich afgemeld voor het achtlandentoemooi op 3 en 4 m Groningen. Uit veiligheidsoverwegingen ziet de Amerikaanse turria ratie af van de oversteek. Dat verklaarde A. Hoeijenbosgj ren namens de turnbond. De Amerikaanse ploeg worais vangen door Canada. ANP DEN HAAG - De overkoepelende Vluchtelingen Orgam» Nederland (VON) vinden humanitaire hulp aan het ha volk op dit moment het allerbelangrijkst. Praten overeten tieke gevolgen van de oorlog zou nog niet aan de orde raid zijn. Dat zegt VON-voorzitter Fatma Özgümüs. De VON sluit zich aan bij de oproep van de Coördinatie^ Irakese Vluchtelingen aan de overheid om zich te concen ren op hulp aan de bevolking. „We missen in het politieke bat aandacht voor de burgers in Irak", zei Özgümüs AS} TERNEUZEN - In het Turkse ontmoetingscentrum aan deMrf Haarmanweg is de animo om te praten over de oorlog in Irak geril Eén jongeman wil wel reageren. „Net als ieder normaal mensba tegen oorlog. Aan de andere kant is het hoog tijd dat Saddamm verdreven. Blijkbaar is dat onmogelijk zonder een gewapenda flict." Het feit dat de Amerikanen de oorlog tegen de wil va: meerderheid van de internationale gemeenschap begonnen, a hij schouderophalend af. Ook vreest hij het oplaaien van de Koe sche onafhankelijkheidsstrijd niet. „De Koerden in Turkije willen helemaal geen eigen staat. Zehed het nog nooit beter gehad dan nu. Trouwens, in Turkije wonen'i ze verschillende bevolkingsgroepen. Die eisen toch ookhunu staat niet op?" Advertentie De komende dagen staat u voor een moeilijke keuze. Want voor één week doet de Fiat-dealer alle show room-modellen in de aan bieding. Uw voordeel kan, afhankelijk van het model, oplopen tot wel 2500,-! Het werkt heel eenvoudig woon naar de Fiat-dealer gaar uw favoriete Fiat uitzoek» en snel rijden. Als dat ge» luxe is. Vraag de Fiat-dealef dan ook naar de voorwaar den en de zeer voordelige financieringsmogelijkheden Tot 2500 voordeel op alle showroom-modellen. De week van Fiat. Tot en met zaterdag a.s. Actievoorwaarden actie geldt alleen voor nieuwe auto's die uit voorraad en registratie dient vóór 1 apnl 2003 te geschieden Actieperiode 18 t/m 22 Wijzigingen voorbehouden Bel voor de dichtstbijzijnde Fiat-dealer 0800 - 099 door Inge Heuff ZIERIKZEE - Twee maanden geleden trok Airpack de aan dacht door in personeelsadver tenties op te nemen dat in geval van oorlog met Irak het jaarcon tract voor nieuwe medewerkers niet zou worden verlengd. In middels is het oorlog, maar bij het bedrijf in Zierikzee wordt harder gewerkt dan in januari. De laatste Zeeuwse medewer ker kwam gisterochtend terug uit het Midden-Oosten en de lo kale agent uit Bagdad is met zijn familieleden naar Libanon ge vlucht. Zelf zat directeur P. Warnar drie weken geleden nog in het buur land Iran. „Daar was de stem ming toen al niet best. De men sen die ik gesproken heb. waren tegen oorlog, tegen Saddam Hoessein en tegen de Amerika nen. Daar zitten ze nogal dubbel in want die Amerikanen hebben ze ook nodig." Sprak Warnar in januari nog de hoop uit dat het een korte, krachtige oorlog zou worden, na zijn bezoek aan Iran en door de verhalen van de lokale agenten en zijn medewerkers die het ge bied bezocht hebben, denkt hij er anders over. „De situatie rond Bagdad is echt gevaarlijk. Ik heb gehoord dat Saddam zich ingraaft en de verhalen over de eigen burgerbevolking die als menselijk schild wordt ge bruikt, verbazen me niks." Voor zijn bedrijf is de directeur optimistischer dan twee maan den geleden. De afgelopen weken zijn er behoorlijk wat contracten uit Saoedi-Arabië, Koeweit, Iran en Abu Dabi los gekomen. Warnar denkt dat de hoge olieprijs de omliggende landen verleidt tot het extra aanboren van de velden, wel licht speculerend op het verloop van de oorlog en de bijbehoren de schade in Irak. Eigenlijk moeten zijn mensen naar Abu Dabi, Iran en Koeweit en staat er een verzending te wachten die niet verder komt dan Schiphol. „Nu we geen on derhoud kunnen plegen en de verscheping vastloopt, kunnen we onze tijd mooi doorbrengen met het voorbereiden van deze opdrachten. Onze nieuwe me dewerkers kunnen gewoon aan de slag blijven." vrijdag 21 maart 2003 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Onacceptabel en hypocriet. De familie Hoessein uit Zierikzee heeft geen goed woord over voor wat zij de 'Amerikaanse oorlog' noemen. Ze hebben in 1991 ervaren wat het betekent om in Bagdad on der vuur te liggen en weten wel ke impact de strijd heeft op het dagelijks leven. De Irakezen - en niet het regime - zullen het slachtoffer worden. „Wij gelo ven er niet in het bos plat te branden om de vos te vangen." bommen' „Ze zeggen nu weer dat het een schone oorlog wordt, maar dat wordt het niet. Het zijn domme bommen", stelt Hoes sein. Erger dan de materiële schade vinden zij de klappen die de Ira kezen psychisch oplopen. Het geluid van het luchtalarm en de bombardementen zelf maken mensen radeloos. „Kinderen, moeders, vaders huilen", vertelt Amar. De angst, waar mensen geen raad mee weten, en ook met voor weg kunnen krui pen, veroorzaakt onherstelbare schade. Hoessein vindt oorlog dan ook niet de juiste manier om Sad dam te verdrijven. De voorstel len van onder meer Frankrijk, Duitsland en Rusland om via vreedzame weg een democratie in Irak op te bouwen, spreekt hen meer aan. Daarnaast vindt Amar de grootspraak van Bush hypocriet. Jarenlang is Saddam in het zadel gehouden met hulp van de Amerikaanse wapens. Onder het oog van de Amerika nen zijn in 1991 rebellerende Irakezen 'afgeslacht'. „Ik geloof niet dat het Bush om de veilig heid van de Irakezen te doen is. Als de Amerikanen zich zorgen maken over de bevolking, had den ze vijftien jaar geleden moe ten ingrijpen. Maar toen ver kochten ze nog wapens." Als een paal boven water staat dat Saddam moet vertrekken „Ik haat Saddam en zijn evil re gime." Volgens Hoessein is dat in Irak zelf niet anders: niemand van de inwoners steunt hem, al leen 'ingehuurde massa's'. Zijn oog dwaalt weer af naar het te levisiescherm: beelden uit Bag dad. Contact met zijn familie daar verloopt via een broer in Lon den. Om zijn broers en zussen daar niet nog meer in gevaar te brengen. De machteloosheid vreet aan hem en zijn zoon. Hoessein: „De dag dat Saddam voor het Internationale Ge rechtshof staat in Den Haag: dat zou de gelukkigste dag van mijn leven zijn." door Melita Lanting MIDDELBURG - Bidden voor de vrede. In veel kerken in Zee land worden gebedsdiensten gehouden. In Middelburg kwa men gisteravond acht mensen naar de Rooms Katholieke Pe trus en Pauluskerk. Op het altaar zit het kleine groepje gelovigen bij elkaar. Het zijn de oudere leden van de pa rochie die afkomen op deze ge bedsdienst „Ik bid voor de on schuldige mensen", vertelt een van de parochianen. „Ik hoor liever het prevelen van een ge bed dan wapengekletter De parochianen krijgen een ei gentijdse dienst, mét een pro testsong uit de tijd van de Viet- nam-oorlog. De tekst van Welterusten mijnheer de presi dent van Boudewijn de Groot heeft weinig aan actualiteit in geboet, zo blijkt. De dienst werd georganiseerd en geleid door Arwen Meulen- broek, een van de jongeren uit de parochie. „De paus heeft op geroepen om te vasten voor de wede. Hij wil dat ook jongeren dat uitdragen. Daarom houd ik elke donderdagavond een ge bedsdienst. We zijn begonnen met bidden tegen de oorlog, nu de oorlog is uitgebroken bidden we dat de rust snel hersteld wordt." Dat het nog niet echt storm loopt deert Arwen niet. „Er zijn meer mensen dan de vorige keer. Ik hoop dat er volgende week nog meer komen Dan houden we waarschijnlijk samen met moslims, joden en christenen een bijeenkomst voor de hele provincie. Samen bidden voor de vrede, dat vind ik mooi doorMaurits Sep MIDDELBURG - De Zeeuwse overheden nemen met terroris- megevoelige bedrijven extra maatregelen door om de veilig heid te waarborgen. Ook voor belangrijke voorzie ningen zoals het elektriciteits- en drinkwaternet zijn bescher mingsplannen gemaakt. De kerncentrale Borssele laat sinds gisteren geen bezoekers meer toe. Volgens commissaris van de ko ningin W. van Gelder zijn hij en zijn collega 's enkele weken gele den al met de korpsbeheerders van de politie bijeengekomen om afspraken te maken over de veiligheid in verband met mo gelijke terroristische acties in geval van een oorlog. Dat ge beurde op initiatief van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. Van Gelder: „Allereerst is de communicatie, altijd de achil leshiel bij rampen, versterkt. De formele lijn is duidelijk vastge steld: informatie loopt van de minister van Binnenlandse Za ken, via het Nrtionaal Coördi natiecentrum, naar de commis sarissen van de koningin, dan naar de burgemeesters en uit eindelijk naar de uitvoerende diensten, met voorop de poli tie." Verder zijn de vitale objecten in de provincies geïnventariseerd Dat zijn bedrijven, voorzienin gen en infrastructurele verbin dingen die, als ze het doelwit worden van terroristische ac ties, het voortbestaan van de maatschappij in gevaar bren gen „Dan kan gedacht worden aan de kerncentrale Borssele, de Westerscheldetunnel en de elektriciteits- en drinkwater voorziening", aldus Van Gelder. „Wij hebben namens Zeeland het Rijk ook gevraagd met onze buurlanden te praten, want sommige bedreigingen stoppen niet bij de landsgrens", voegt Van Gelder daaraan toe. Hij noemde met name gevaarlijke transporten naar en van de ha ven van Antwerpen, die door Nederlands water varen. D66 vroeg Van Gelder gisteren of Zeeland voldoende is voorbe reid op rampen en de mogelijke gevolgen van de oorlog in Irak. Hij bevestigde dat dat zo is. „We kunnen natuurlijk niets uitslui ten dus we zullen waakzaam moeten blijven, maar ik wil be nadrukken dat nu geen enkele indicatie bestaat dat we in be land moeten vrezen voor ge vaar." MIDDELBURG - De eerste bommen op Bagdad waren gisteren het gesprek van de dag voor de scholieren van de Nehalennia Scholengemeenschap in Middelburg. Ze zijn geraakt door de oorlog. Leraar Peter Dieleman maakte gebruik van zijn les maatschappijleer om de meningen van havo-vijf te peilen. Wie is tegen oorlog7 Veertien vingers schie ten omhoog. Een ruime meerderheid. Eén van de leerlingen legt uit waarom hij tegen de aanval op Irak is: „Oorlog is altijd slecht. Ik vertrouw de motieven van Bush niet. Vol gens mij is het een afleidingsmanoeuvre omdat het slecht gaat met de Amerikaanse economie." Een jongen die in de voorste bankjes zit, merkt droogjes op dat Bush gewoon een Te- xaanse cowboy is die er graag op los schiet. De rest van de klas laat een lachsalvo horen, maar Dieleman weet de gemoederen te sus sen en vraagt de voorstanders naar hun me ning Uiteindelijk blijken drie leerlingen echt voor een oorlog te zijn. Zij menen dat Sad dam genoeg kansen heeft gehad „Had hij al die resoluties maar niet aan zijn laars moe ten lappen. De Veiligheidsraad heeft zich jarenlang veel te slap opgesteld. Saddam heeft zijn tijd gehad." Een van de meisjes verzucht dat het zo ont zettend jammer is dat daarbij onschuldige slachtoffers moeten vallen. Haar klasgeno ten reageren instemmend. Dieleman gooit een volgende vraag in de groep. Zijn de leerlingen bang voor deze Serieuze blikken tijdens de les over de oorlog. oorlog? Heel de klas houdt zich stoer en er wordt verwoed nee-geknikt. Een van de meisjes laat weten dat de oorlog veel te ver van Nederland wordt uitgevochten en dat ons land niet interessant is voor Saddam. „Wij sturen geen militairen, dus hoeven ze ons niet terug te pakken", meent zij. foto Ruben Oreel „Volgens mij vergeten jullie iets", merkt Di eleman op, „want in Nederland zitten ont zettend veel moslims. Die kunnen flink gaan protesteren." Maar nee, de scholieren zijn niet van hun stuk te krijgen. Die oorlog wordt in Irak uit gevochten, dat is ver van hun bed. De televisie in de huiskamer staat onafgebroken aan Nodig, vindt de oudste zoon Amar, want de journalistiek is bevoor oordeeld. De aandacht ver scherpt wanneer Basraeen stad in het zuiden van Irak, wordt ge noemd. „Daar woont een broer met zijn gezin Zes kinderen", vertelt vader N. Hoessein Sinds het verlopen van het ulti matum dat Bush aan Saddam stelde, vertoeft het gezin op de bank in de woonkamer. De fa milie is in het voorjaar van 1999 Bagdad noodgedwongen ont vlucht. De vader had om politie ke redenen vijf jaar in de gevan genis gezeten. In 2001 is zoon Amar, die zeven jaar in de ge vangenis zat en daar fors is mis handeld, herenigd met zijn ou ders, broer en zus. De eerste aanvallen van Amerikaanse zij de worden met zorgen gadege slagen. Zorgen over het welzijn van de familie, broers en zussen die nog altijd in Bagdad wonen, maar ook over de ellende, die al le Irakezen te wachten staat. Eerste oorlog Want het is niet het Iraakse regi me van Saddam maar de bevol king - en met name de arme groepen Irakezen - die de prijs zullen betalen, weten vader en zoon Hoessein. In 1991 tijdens de Eerste Golfoorlog woonde het gezin in Bagdad en heeft de impact ervan aan den lijve on dervonden. Niet alleen over heidsgebouwen, maar ook elektriciteitscentrales en wa tervoorzieningen werden plat gebombardeerd door de 'slimme Een man springt door het vuur tijdens de viering van newroz in Middelburg. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Koerdisch nieuwjaar is een feest van vrij heid. Gisteren viel Newroz, de nieuwe dag, samen met de eerste dag van de oorlog in Irak. In Middelburg vierden de Turkse Koerden feest, voor de Koerden uit Irak was het een nieuwjaar dat begon met angst, maar ook met hoop op een betere toe komst. „We vieren vandaag twee keer feest", zegt Dlzar Herane. „Ei genlijk is het door de oorlog geen feest, maar als Saddam verdwijnt, is dat goed nieuws." Newroz, een oud feest van ver schillende volken in het Mid den-Oosten, is in de laatste de cennia voor de Koerden een dag van verzet geworden. Tijdens de optocht van het station naar de Markt wordt geroepen om de vrijlating van de Koerdische lei der Öcalan, die in Turkije ge vangen zit Volgens Herane is oorlog de eni ge manier om Saddam Hoessein ten val te brengen. „Wij, als Koerden, hebben alles gepro beerd. We hebben veel ervaring met Saddam en zijn regime. Ze hebben nooit iets voor ons land gedaan en al helemaal niet voor de Koerden. We hopen nu dat er één regering komt." Zijn familie is de bergen in gevlucht. „Dat is veiliger; gifgas zakt naar bene den. Op het vlakke land is het te gevaarlijk." Mannen springen door het vuur, een nieuwjaarstraditie. „Dat brengt geluk", legt organisator Yewaf Nürdem uit. Als de mu ziek begint, dansen rijen men sen rond het vuur. Maar door de oorlog is niet iedereen in de stemming voor een feestje. „De meeste mensen die dansen ko men uit Oost-Turkije", zegt Akam Hoessein. „Voor hen is het toch wat makkelijker." Hij heeft voor de derde keer een nacht voor de televisie gezeten. „Ik ben net voor de oorlog begon in slaap gevallen. Herane en zijn landgenoot Ari- an kijken naar alle televisiesta tions, van CNN tot de drie Koerdische zenders. Arian is bang dat Turkije zich in het con flict mengt. Als dat gebeurt, voorspelt hij, loopt het conflict helemaal uit de hand. Herane hoopt op een korte oorlog. „We hopen dat we na deze oorlog geen oorlog meer krijgen. Sinds Saddam aan de macht is, is het oorlog geweest. Tot nu toe." door Anita Janse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 8