aar hoofdstad voor democratie PZC 7 Irak bederft coalitie *7 Van 11 september naar 20 maart Den Haag schermt ambassades af Nederland leeft niet op eiland Veiligheidsmaatregelen Den Haai 0 Canada inventieve aanval schendt internationale rechtsorde te gast Meer steun door Ans Bouwmans WASHINGTON - Precies 555 dagen na 11 september 2001 ver klaart president George W'. Bush de oorlog aan Irak. Dictator Sad dam Hoessein is al heel snel na de schokkende terreuraanvallen op New York. Washington en Pennsylvania komen bovendrijven als staatsvijand nummer 2 van de VS, na Osama bin Laden. Een over zicht. 12 september 2001 Minister Donald Rumsfeld van Defensie oppert om Irak direct sa men met Al Qaeda in het vizier te nemenPresident Bush is daar niet voor. Hij gelooft wel dat Irak bij '11 september' betrokken is 'maar ik ga ze nu nog niet aanvallen. Ik heb het bewijs nog niet', zegt hij - zo blijkt later-tegen het Amerikaanse 'oorlogsteam' Wisseling van het regime in Bagdad is al sinds 1998 regeringsbeleid van de VS. 29 januari 2002 In de jaarlijkse 'State of the Union' van de Amerikaanse president duikt Irak op als onderdeel van de 'As van het Kwaad' - Irak, Iran en Noord-Korea, drie landen die gezien worden als een gevaar voor de VS. De jaarrede is ook de voorbode van Bush' nieuwe doctrine van preventief ingrijpen. Augustus 2002 Terwijl de VN en Irak bakkeleien over de terugkeer van VN-inspec- teurs woedt in de VS een discussie over een preventieve aanval op Irak. Zwaargewichten uit de regering van George Bush sr. advise ren zoon George W. Bush eerst internationale steun te verwerven en wijzen op de gevaren van destabilisatie in het Midden Oosten. 12 september 2002 In een rede tot de Algemene Vergadering van de VN stelt Bush een ultimatum aan Saddam Hoessein én aan de VN. De Iraakse dictator moet zich ontwapenen en de VN moeten hun geloofwaardigheid waarmaken door hem daaraan te houdenEr is opluchting dat Bush er voor kiest internationale steun te verwerven voor zijn Irak-be- leid. 16 oktober 2002 Bush heeft toestemming van het Amerikaanse Congres - inclusief het overgrote deel van de Democraten - om zo nodig zonder steun van de VN Irak binnen te vallen. 8 november 2002 De Veiligheidsraad van de VN neemt anoniem resolutie 1441 aan, waarin Irak de laatste kans krijgt zich volledig en onmiddellijk te ontwapenen. Gewapend optreden is geen 'automatisme'. De VS be loven eerst terug te keren naar de Veiligheidsraad als Saddam de re solutie aan zijn laars lapt. Maar Bush houdt nadrukkelijk de optie open Irak binnen te trekken met een coalitie van gelijkgestemde landen, als de VN 'hun verantwoordelijkheden niet nakomen'. 18 november 2002 De eerste VN-inspecteurs arriveren in Bagdad, nadat Irak snel de ontwapeningsverplichtingen heeft geaccepteerd, en beginnen de 27ste formeel hun werk. 2 december 2002 Bush zegt dat de eerste reacties van Irak met bemoedigend zijn en dreigt opnieuw met oorlog. Vijf dagen later levert Irak bij de VN twaalfduizend pagina's af met een verklaring over zijn wapenarse naal. 19 december 2002 De Verenigde Staten menen dat Irak 'opnieuw' in gebreke is geble ven omdat de stukken 'onvolledig' zijn en informatie is achterge houden. Het hoofd van de VN-wapeninspecteurs, de Zweedse di plomaat Hans Blix, stelt vast dat er 'weinig' nieuws in het stuk te vinden is. Het Pentagon begint met de troepenmobilisatie. 22 januari 2003 Minister Rumsfeld van Defensie veroorzaakt transatlantische de pressies met zijn beschimpende 'Oud Europa'-reactie op 'preven tief' Duits en Frans verzet tegen mogelijk gewelddadige ontwape ning van Irak. De VS willen na de rapportage van Blix steun verwer ven voor een oorlog en zien hun strategie in duigen vallen. Het anti- oorlogssentiment in Europa is groot. 27 januari 2003 Na zestig dagen brengen Blix en nucleair wapeninspecteur Mo hammed el Baradei verslag uit aan de Veiligheidsraad. Irak moet actiever worden, waarschuwt Blix, die de inspecties wil voortzet ten. ,,Het gaat er niet om hoeveel tijd de inspecteurs krijgen om in het donker naar wapens te zoeken. Irak moet het licht aan doen", zegt minister Colin Powell van Buitenlandse Zaken. 28 januari 2003 Bush belooft in zijn 'State of the Union' met bewijs te komen dat Irak de zaak bedriegt. En een paar dagen later belooft hij ook te zul len proberen een tweede resolutie door de Veiligheidsraad te lood sen, ook al vindt hij dat eigenlijk niet nodig om een oorlog te kunnen beginnen 5 februari 2003 Met gebruikmaking van geluidsfragmenten en satellietbeelden legt Powell het Amerikaanse bewijs op tafel dat Irak verboden wapens 'heeften ontwikkelt' Het weet tegenstanders van militair ingrijpen niet te overtuigen. De weg via de VN dreigt vast te lopen voor de VS. De troepenopbouw in de Golfregio wordt voortgezet 14 februari 2003 Een nieuwe briefing van Blix en El Baradei geeft weinig duidelijk heid: Irak werkt iets beter mee aan ontwapening, maar nog niet ge noeg. De Veiligheidsraad is tot op het bot verdeeld. De VS, Groot- Brittannië en Spanje vinden dat de vereiste onvoorwaardelijke me dewerking ontbreekt, maar Frankrijk, Rusland, Duitsland en Chi na willen doorgaan met inspecties. 24 februari 2003 Groot-Brittannië, de VS en Spanje dienen hun ontwerp-resolutie in die vaststelt dat Irak niet ontwapent. De resolutie moet het licht op groen zetten voor gewapend ingrijpen in Irak. Tegelijkertijd wordt in Berlijn een Frans/Duits/Russisch vredesplan ontvouwd dat uit gaat van 'stapsgewijze' ontwapening van Saddam via inspecties. Het schisma lijkt compleet. Het is duidelijk dat er voor de VS geen weg meer terug is en de kans op unilaterale actie neemt toe. 5 maart 2003 Irak is begonnen met vernietiging van zijn Al Samoud-raketten. Frankrijk. Rusland en Duitsland verzetten zich eensgezind tegen de 'oorlogsresolutie', en beloven dat ze aanneming 'niet zullen toe staan'. 6 maart Bush laat er tijdens een persconferentie op tv geen enkel misver stand over bestaan dat hij ook zonder VN-resolutie in actie zal ko men. ,,We hebben niemands toestemming nodig als het op onze vei ligheid aankomt." Hij geeft twee redenen voor actie: het afdwingen van resolutie 1441 en de bedreiging van Saddam voor de VS en de wereld. 12 maart 2003 De diplomatie leidt tot niets Groot-Bnttannië probeert wanhopig de oorlogsresolutie te redden, eerst met een deadline (17 maart) nu met een lijst van zes voorwaarden. In Washington wordt er geen ge heim van gemaakt dat de 'tweede' resolutie alleen nog maar bedoeld is om het gezicht van de Britse premier Blair te redden. 17 maart 2003 Na een, tijdens topoverleg op de Azoren aangekondigd uitstel van 24 uur stoppen de VS, Groot-Bnttannië en Spanje hun pogingen om een VN-mandaat te krijgen. Bush geeft Saddam 48 uur de tijd om zijn land te verlaten. 19 maart 2003 Het ultimatum loopt woensdagavond 20.00 uur Amerikaanse tijd af, donderdagochtend 02.00 uur Nederlandse tijd. Rond 04.00 uur Nederlandse tijd vallen de eerste kruisraketten op Bagdad. GPD P Afgesloten voor auto verkeer Ambassades O Verenigde Staten 0 Groot- Bittannië 0 Spanje O Israël 0 Frankrijk Malieveld Koeweit Japan Indonesië Australië residentie Israël Catshuis vrijdag 21 maart 2003 f-r6ied ten Berge tI)eoorlog is losgebarsten. Etze premier sprak nog 0$ plechtig uit dat Ne- ind geen troepen Ijtuurt. „Daarvoor is geen igvlak in de samenle ef zei hij Maar poli- [jifJc steunt zijn centrum- techtse kabinet dit avon- nluricel, aldus Gied ten 'jjerqe. Het vertrouwen rSn velen in de democra tie heeft een knak gekre- klassen en standen. Dit nieuwe gemeenschapsgevoel moeten we vasthouden. Maar er is méér om voor te strijden. De demon stratie van morgen is allereerst een mars van treurnis om allen die nu nodeloos het leven laten, omdat zowel Saddam als Bush hun kans op vrede hebben laten lopen. Maar het is óók een mars voor recht en democratie. Deze oorlog heeft de zekerhe den van de oude veiligheidspo litiek onderuit gehaald. Alle in ternationale instituties zijn in een crisis gedompeld. In eigen land gaapt een kloof tussen de burgers en de demissionaire co alitie van CDA, LPF en WD. Wat nou nieuwe politiek? Wat nou luisteren naar de burgers? Democratisering van het veilig heidsbeleid, stond begin jaren tachtig voorop in het debat over vrede en veiligheid. In 1977 werkte ik mee aan de start van de IKV-campagne 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland'. Men sen uit de kerken vonden dat de volkomen geblokkeerde ver houdingen in Europa dringend een vreedzame verandering be hoefden. De vredesbeweging in West-Europa ging samenwer ken met oppositionele bewegin gen in Oost-Europa. Het vredes- en veiligheidsbeleid moest worden teruggegeven aan de burgers. Overal scoorde het voorstel voor een onafhan kelijker veiligheidsbeleid grote meerderheden. De centrum rechtse regering wilde niet luis teren. Toen kwamen er grote de monstraties met tot een half miljoen mensen Een volkspeti tie met vier miljoen handteke ningen was de laatste troef. Het was niet meer nodig. Euro pa wès al aan het veranderen. De oude ijzervreters van het Kremlin lieten de een na de an der de geestEn toen kwam Gor- batsjov. Na zeventig jaar had de politiek van 'containment' (in damming van een vijand zonder oorlog) toch gewerkt. Géén bommen op Moskou, Boedapest of Praag, maar een beweging van onderop, een nieuwe gene ratie in Oost-Europa, vaagde de ene dictatuur na de andere weg. Geduld en vasthoudendheid hadden een kans gekregen. Democratisering van het veilig heidsbeleid is weer prioriteit nummer één. Opnieuw moeten de Amerikaanse veiligheids dogma's worden ontmaskerd en met alternatieven bestreden. Een bezinning op onze geschon den internationale rechtsorde is onontkoombaar, een kntiek op de strategie van eenzijdige 'pre ventieve aanval' is een morele plicht. GPD Drs Gied ten Berge is medewerker van Pax Christi Nederland. Hij werkte van 1976 tot 1994 bij het IKV. Een verzoeningsgesprek gistermiddag tussen CDA-fractieleider Verha gen en PvdA-leider Bos heeft nauwelijks resultaat gehad. Een datum voor een vervolggesprek is nog niet geprikt. Aanleiding tot de ontmoeting was de woede binnen de CDA- fractie over de weigering van de PvdA om 'politieke steun' te geven aan de oor log tegen Irak. Verhagen en Bos spraken na afloop zuinigjes over 'herstel van de basis van vertrouwen'. Het is duidelijk: de forma tie tussen CDA en PvdA is weer terug bij af. door Paul Koopman DEN HAAG - De crisis in Irak is de kamer van de informateurs Donner en Leijnse binnenge drongen. Die hebben nu te ma ken met twee politici die eerder toe zijn aan therapie dan aan echte onderhandelingen. Valt er gezien het openlijk bele den gebrek aan vertrouwen wel een kabinet te formeren, zo is de vraag die nu op tafel ligt. Bij de verkiezingen van 22 januari werden CDA en PvdA tot elkaar veroordeeld; een alternatief was er op basis van de uitslag niet. Maar van een ontluikende liefde was destijds geen sprake. Het CDA wilde liever verder met de liberalen en de PvdA was na de bittere nederlaag van amper een half jaar eerder nog met aan re geren toe. „Het wordt een moet je", constateerde WD-leider analyse Zalm dan ook daags na de ver kiezingen. De partners van dat 'moetje' zitten ook nu nog met lange tanden aan tafel. De opgediende maaltijd kan ook amper de eetlust opwekken. Er moet een recordbedrag wor den bezuinigd. Er woedt een omstreden oorlog tegen Irak met niet te voorziene gevolgen. Er vallen geen 'leuke dingen voor de mensen' te organiseren. De werkloosheidscijfers pieken weer. Wat bij deze zware stamp pot extra opvalt: het kabinet in de maak heeft nog steeds geen missie, de onderhandelaars stralen geen visie uit. Wat na weken van discussie met enige •4 trots wordt uitgegeven, is dat er een akkoord is over het grijs kenteken. Dat is gezien de inter nationale en economische con text erg mager. Het CDA moet bovendien toezien hoe de eigen demissionaire premier blijft worstelen met zijn gezag en re putatie. Bij eerdere formaties is geble ken dat de mate van vertrouwen tussen de onderhandelaars be palend is voor hun succes of fa len. Als het goed is, dan wordt in alle beslotenheid een funda ment gelegd waar het nieuw te vormen kabinet nog vier jaar mee vooruit kan. Daarom is de situatie waarin Balkenende en Bos zijn verzeild ook zo ernstig. Dat fundament is, voor zover het er al was, nu grotendeels weggeslagen. Ironisch genoeg brengt dezelfde oorlog die CDA en PvdA uit el kaar dreef, beide partijen waar schijnlijk ook weer bij elkaar. PvdA-leider Bos verklaarde gisterochtend vroeg dat zijn partij 'uiteraard de geallieerden steunt' nu de oorlog is uitgebro ken. Maar of dat voldoende zal zijn om het geschonden vertrouwen te herstellen en ooit een stabiel kabinet te formeren, is zeer de vraag De formatie gaat in elk geval langer duren dan ons land zich kan veroorloven. GPD tlTereldwijd is de bevolking IV m verzet gekomen tegen nieuwe Amerikaanse veilig- fcdspolitiek. Die politiek gaat pan uit dat in geval van ver ende dreiging de Verenigde juten de eerste klap uitdelen. Dar de doelen van déze klap is Amerikaanse regering nog J üeedsniet duidelijk. Er zijn de i (^conservatieve 'fundi's', ge- rfttn door hun zendingsdrift, f ie de hele Arabische wereld Ij mót Irak willen omvormen ar westers model en er zijn de aio's' van de CIA en Buiten- odse Zaken die sober spreken fi: regime change'. Daarmee [doelen ze het uitschakelen iade dictator van Bagdad - en ca wegwezen. Pax Christi her- ja: zich in geen van beide sce- ino's pacificatie van de Arabische aeld, om te beginnen in Irak' ronduit megalomaan. Weheb- aook weinig op met het 'regi- e change' vocabulaire. Na- Birlijk is de nood van de vele fteren in Irak groot en tijdens zeoorlog zal die nood nog fors memen Maar je verkoopt nu smaal geen knollen voor ci- reurnis at Christi staat niet alleen in eafwijzing van deze scena- iofc. Morgen gaat Nederland mieuw massaal naar Amster- Jam. De vorige demonstratie lel een indrukwekkende aan- rezigheid zien van alle rassen, •EN HAAG - Nu de oorlog in rak is begonnen, neemt de leun onder de Nederlandse be- olking voor het Amerikaans/ Intse ingrijpen razendsnel toe. •alblijkt uit een peiling in op lacht van het SBS-program- oaStem van Nederland. In een ag tijd steeg gisteren de steun an 27 naar 41 procentANP Politieagenten leiden het verkeer om bij de Amerikaanse ambassa de in Den Haag. foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De omgeving van de ambassades van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Spanje in het centrum van Den Haag is gisterochtend afgeschermd voor autoverkeer. De straten rondom de ambassades aan het Lange Voorhout zijn met hekken afgezet. In een tiental straten in het centrum van Den Haag geldt tot nader order een stop- en parkeerverbod. Het gebied blijft vooralsnog wel gewoon toegankelijk voor fietsers en wandelaars. De politie staat alleen in uitzonderingsgevallen autoverkeer toe. Het gaat dan om bijvoorbeeld toeleveranciers voor de bedrijven. De politie leidt het verkeer om. Trams kunnen nog wel door het ge bied direct rond de ambassades rijden. Er staat een aantal ME-bus- sen in de buurt van de Amerikaanse ambassade. Bij de ambassades van Irak en Australië zijn geen zichtbare extra maatregelen genomen. De Alexander Gogelweg, waar de Israëli sche ambassadeur resideert, is gedeeltelijk afgesloten. De ventweg voor de ambassade van Canada aan de Sophialaan is evenmin te ge bruiken. ANP 'wBalkenende houdt in ziji\ werkkamer een toespraak voor de televisie. foto Koen Suyk/ANP van resolutie 1441 niet aan te grijpen en na vijf maanden in specties nog steeds geen ophel dering te geven over zij n voorra den chemische en biologische wapens. Bij de oorlog is 'vrij heid en veiligheid - ook voor de inwoners van Irak zelf - het hoogste doel', aldus de premier. Nederland doet overigens mili tair niet mee aan het conflict, zo verzekerde hij eerder in een brief aan de Tweede Kamer. Wederopbouw Balkenende zei te hopen dat er 'heel spoedig' een tijd zal komen dat de wapens weer kunnen zwijgen. „Dan moeten we alles doen wat in ons vermogen ligt om de mensen in Irak te helpen met de wederopbouw van him land." De VS hebben Nederland al gevraagd een bijdrage te leve ren aan de vredesmacht die na de oorlog in Irak gestationeerd zal worden. GPD iloorPaul Koopman DEN HAAG - Premier Balke nende heeft gisterochtend de bevolking opgeroepen de ver- deeldheid en 'krachtige gevoe- b' die leven ten aanzien van de oorlog in Irak niet te laten Btmonden in geweld. „Het is Wangrijk dat we onze gevoe ld en visies met elkaar delen. Dal kan krachtig. Dat kan emo- ioneeLMaar altijd met respect "or de mening van anderen, 'amdat respect is de basis voor «ie democratie", zei hij in een •devisierede. "'■gens de premier heeft de oor- «g m Irak onvermijdelijk ook polgen voor Nederland. Hij nadrukte dat de regering ex- tovoorzorgsmaatregelen heeft stoffen om de veiligheid van s®®, gebouwen en voorzie- ~gen 'zoveel mogelijk' te ver deren. „We leven niet op een eiland. Absolute zekerheid in een open samenleving als de on ze is niet mogelijk." Balkenende schetste in zijn toe spraak uitvoerig de voorge schiedenis van het gewapend treffen tussen de coalitie (VS, Groot-Brittannië, Australië) en Irak. De Nederlandse regering geeft 'politieke steun' aan de in gezette actie tegen Saddam Hoessein, omdat de Iraakse dic tator de afgelopen twaalf jaar de wil van de internationale ge meenschap heeft genegeerd. „Velen hebben de afgelopen da gen gewezen op het belang van de internationale rechtsorde. Terecht. Maar tot het verdedi gen van die rechtsorde behoort óók dat degene die het recht sinds jaar en dag brutaal schendt, uiteindelijk niet vrijuit mag gaan." Volgens Balkenende heeft Sad dam de oorlog over zichzelf af geroepen door de 'laatste kans'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7