Oorlog voer je niet met watjes Amerika rook een buitenkansje Cirkels van de Iraakse macht E-bom lijkt klaar voor eerste test 'iieraan Golfoorlog beschrijft rauwe strijd in de woestijn Justitie benoemt Irak-officier Veel vraag naar vredesbuttons Seoul alert op aanval Pyongyang NL-troepen in Turkije verzekerd Schade terreur niet gedekt Delta Force naakt jacht ip Saddam ■lllll vrijdag 21 maart 2003 DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft een speciale Irak-officier aangesteld voor strafrechtelijke afhan deling van uit de hand gelopen demonstraties, aanslagen en misplaatste grappen. De benoeming van een speciale officier van justitie voor 'Irak- zaken' in Den Haag heeft alles te maken met te verwachten demonstraties en de aanwezigheid van ambassades van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Irak in de Hofstad De Irak-officier moet volgens een OM-woordvoerder zorgen voor een snelle afhandeling van incidenten die in relatie staan tot de oorlog tegen het regime van Saddam Hoessein. GPD LEEUWARDEN - De vredesbuttons van Greenpeace vliegen de deur uit Het landelijk distributiecentrum in Leeuwarden zegt platgebeld te worden door particulieren en organisaties die belangstelling hebben voor de moderne versie van het vre- desduifsymbool. Met de buttons wordt de gedachte 'vierkant voor vrede' ver beeld „We willen mensen de mogelijkheid geven hun stem te laten horen, dat er gekozen moet worden voor een vreedzame oplossing en niet voor oorlog", vertelt woordvoerder Van 't Hooft Om de vraag aan te kunnen, heeft Greenpeace de pro ductie verdubbeld. ANP SEOUL - Het Zuid-Koreaanse leger is in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Seoul sluit niet uit dat Noord-Korea van de oorlog in Irak ge bruikmaakt om de spanningen op het Koreaanse schiereiland te verhogen, zei een woordvoerster van de president. Volgens het staatspersbureau Yonhap is alarmfase 2 ingesteld, wat in zeven jaar tijd niet meer is voorgekomen. Ook Noord-Korea liet weten zijn leger in verhoogde paraat heid te brengen. De communistische regering in Pyongyang beschuldigt de Verenigde Staten ervan een aanval op het land voor te bereiden. De Zuid-Koreaanse president Roh Moo-hyun sprak gisteren zijn steun uit voor de Amerikaanse aanval op Irak. AP DEN HAAG - Nederlandse levensverzekeraars en het minis terie van Defensie hebben een speciale regeling getroffen voor de Nederlandse soldaten in Turkije Beide partijen betalen in geval van overlijden de helft van de verzekeringsuitkering. Dat heeft een woordvoerder van het Verbond van Verzeke raars gisteren gezegd. Defensie heeft dit soort afspraken al eerder gemaakt met ver zekeraars voor soldaten die op vredesmissie gaan. ANP DEN HAAG - Een eventuele terroristische aanslag door Irak in Nederland is niet gedekt. Een dergelijke aanslag geldt als schade door oorlog en dat valt per definitie buiten de dekking van schadeverzekeringen. Dat heeft een woordvoerder van het Verbond van Verzeke raars gisteren gezegdHet is in Nederland verboden voor ver zekeraars om schade van oorlog in hun dekking op te nemen. Dat is zo afgesproken omdat dekking van oorlogsschade een belofte zou kunnen zijn die verzekeraars niet waar kunnen maken. Oorlog kan namelijk leiden tot dermate hoge schades, dat geen enkele verzekeraar die kan opbrengen. ANP door Rudi Buis en Frits Bloemendaal DEN HAAG - Drie personen stonden, voor de oorlog begon, hoog op de hitlijst van de Ame rikaanse president Bush. Sad dam Hoessein zelf natuurlijk, maar ook zijn twee zoons Qusay en Uday. Zij gelden als de mach tigste figuren in Irak. Volgens Irak-deskundigen kan de machtsstructuur in Irak het beste worden voorgesteld als een serie concentrische cirkels, met Saddam Hoessein, de onbe twiste leider, in het middelpunt Hij is president, premier, opper bevelhebber van de strijdkrach ten, leidt de RCC (Revolutiona ry Command Council, een soort politbureau, dat machtiger is dan de regering), en hij is leider van de Baath-partijHet dichtst bij hem staan degenen die hij het meest vertrouwt, of beter mis schien. het minste wantrouwt. Dat zijn vooral familieleden en mannen van zijn stam, de al-bu Nasir Na Saddam zelf hebben zijn zo nen Qusay en Uday de meeste macht. Qusay, de jongere zoon (36), was tot de oorlog begon de gedoodverfd opvolger van zijn vader. Zijn macht is de laatste jaren sterk gegroeid. Volgens sommige oppositiegroepen heeft hij zelfs de leiding over al le lopende zaken in Irak. Hij staat aan het hoofd van de Re publikeinse Garde. Qusay is be last met de verdediging van Bagdad en Tikrit, de 'thuisha ven' van Saddam. Hij beheerst ook de geheime dienst en de ge heime politie De 'inner circle' van de macht zal zich achter Qusay scharen, mocht Saddam iets overkomen, denkt Gerard Vigeveno, werkzaam voor het Nederlandse ministerie van Buiten'andse Zaken. Aanslag Uday (39) was tot midden jaren '90 de beoogd opvolger van Sad dam. Maar zijn invloed is sterk geslonken na een aanslag in 1996. Hij kan sindsdien nog am per lopen. Uday heeft nog wel controle over een netwerk van media, waaronder de meest in vloedrijke krant in het land. Hij is hoofd van de voetbalbond, de bond van journalisten en de na tionale studentenbond. Uday staat bekend als een onge leid projectiel, een gewelddadi ge playboy met voorliefde voor dure auto's en mooie vrouwen. Zeer invloedrijk, al suggereert zijn functie anders, is Abdel Hamid Mahmoud, de privé-se- cretaris van Saddam. Mahmoud wordt 'de schaduw' van Sad dam genoemd; hij is zwijgzaam, heeft altijd een opschrijfboekje bij zich en maakt tijdens verga deringen dnftigaantekeningen. Mahmoud komt uit Tikrit en zou zijn getrouwd met de zus van Saddams halfbroer. Hij is een voormalig body builder. De rechterhand van Saddam in de RCC is vice-voorzitter Izzat Ibrahim al Duri. Hij is een van de weinigen die al lange tijd het vertrouwen van de Iraakse lei der genieten. Zijn dochter is korte tijd getrouwd geweest met Uday. Al Duri was medeverantwoor delijk voor de gifgasaanval op het Koerdische Halabja, waar bij duizenden mensen omkwa men. Hij ontsnapte in 1998 aan een moordaanslag en in 1999 werd hij tijdens een bezoek aan een arts in Wenen bijna gearres teerd wegens misdaden tegen de menselijkheid. Verder is het land toebedeeld aan vier supergouverneurs, die de orde in de aan hen toegewe zen regio's moeten bewaken Zij staan aan het hoofd van de ver schillende Iraakse troepen. De bekendste daarvan is generaal Ali Hassan al Madjid, de com mandant van de zuidelijke troe pen. Hij is een neef van Saddam en knapt veel vuile klusjes voor zijn oom op. In 1995 zag hij nog persoonlijk toe op de executie van twee schoonzonen van Saddam, na dat zij na een vluchtpoging weer in Irak terugkeerden. Al Madjid staat beter bekend als 'Chemi sche Ali'. Deze bijnaam dankt hij aan een gifgasaanval tegen opstandige Koerden, vijftien jaar geleden. Tariq Aziz, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, is op geklommen tot vice-premier. De functie van vice-premier is in Irak van een lagere orde dan die van vice-president, de functie die door Tahan Yassin Ramadan wordt bekleed. Aziz is echter bekender, omdat hij veel vaker bij officiële ontmoetingen is te zien. Maar echt belangrijk is hij in de Iraakse 'pikorde' niet, zegt Irak-kenner Vigeveno. „De hele top van Irak bestaat uit familie leden van Saddam of strijdmak kers die hij al tientallen jaren kent." GPD door Matt Crenson NEW YORK - Militaire analis ten voorspellen dat het Ameri kaanse leger tijdens de aanval op Irak een 'E-bom' zal testen. Het hoogtechnologische wa pen is bedoeld om op elektro nische wijze de troepen van Saddam als het ware blind, doof en stom te maken en hen zo te verhinderen terug te slaan. De in het uiterste geheim ont wikkelde bommen maken ge bruik van een korte stoot mi crogolven die krachtig genoeg zijn om computers te verbran den, radars te verblinden, ra- dio's uit te schakelen, enorme stroomstoringen te veroorza ken en de elektrische starters in voertuigen en vliegtuigen lam te leggen. Het grote voor deel daarbij is dat gebouwen en mensen geen enkele schade oplopen Militaire experts zijn vooral benieuwd of de E-bom in staat is om diep onder de grond ver borgen bunkers te treffen. Tot nu toe worden daar enkel tac tische nucleaire wapens voor gebruikt. Het microgolfwapen kan een bunker in een oog wenk onbruikbaar maken door er het licht, de ventilatie, de alarminstallatie en de com puters uit te schakelen. Officieel heeft het Pentagon het bestaan van het wapen niet erkend, maar volgens experts tonen openbare documenten aan dat er wel degelijk zo'n wapen klaar is om te worden ingezet Laboratoriumtesten hebben al uitgewezen dat microgolven in staat zijn om computerchips van silicium te smelten, omdat dergelijk materiaal zulke elektrische capaciteit niet kan geleiden. Maar het wapen mag dan wel uiterst krachtig zijn, problematisch is het povere bereik. Experts denken dat de microgolven al na enkele me ters het grootste deel van hun verwoestende kracht hebben verloren. Toch heeft dit ook een groot voordeelde kans dat burgerdoelen getroffen wor den, blijft zeer klein. AP Bommenwerper F-117 Pak tegen biologischeen chemische wapens anp - bron. afp krt apa 1SHINGTON - De Verenigde aten hebben speciale cora- indo's opgeleid die jacht ma- mop Saddam Hoessein. Vol os het Amerikaanse blad SA Today trekken kleine een- d«n van Delta Force in het ge- tim naar Bagdad op zoek naar dictator. Delta Force is zo geheim dat jsrmgsfunctionarissen het staan van deze eenheid door- aas ontkennen. De comman ds zouden de afgelopen jaren ffde Amerikaanse inlichtin- odienst CIA zijn opgeleid «rdeze speciale missie. i350 manschappen van Delta tree zijn uitgerust met ge arceerde wapens en moderne tótkijkers. Hun taak is een ïdebelangrijkste missies van f oorlog: de gevangenneming liet doden van Saddam, zijn Uday en Qusay en een Kalleden van de politieke en ütairetop. itieel heet het dat Washing- c Saddam wil verdrijven en riet met de bedoeling is om c te doden. Maar regen ngs- Ktionarissen gaan ei*van uit hij wordt gedood. „De ver ding is hem binnen enkele te doden in het begin van f »riog", aldus een hoge func- ®ans van het ministerie van jh» een Amerikaanse wet ^~6 is het verboden om bui- !Ull<lse regeringsleiders te ^worden. Maar volgens tótionarissen van de Ameri- inlichtingendiensten ^het mogelijk zijn dat presi- K Bush deze wet herziet. taak van Delta Force om «dam op te sporen is niet een- Zo heeft de dictator drie dubbelgangers, aardoor het moeilijk wordt de te vinden. Bovendien is ®°d dat Saddam uit vrees aanslagen zelden langer «toee nachten achtereen in ^de bed slaapt. Naast zijn tadrt beschikt Saddam "«dien over de speciale ■^twepen, de Speciale Repu- Garde en de Republi- ^Garde die zich rond Bag- *«bben teruggetrokken Force moet volgens func- ■^ssen ook het presidenti- - paleis van Saddam bestor- als dat nodig mocht zijn. «r het paleis en ook onder 'r^'d-Hotel in Bagdad be- ■j® zich enkele van de goed 'gde bunkers, waar Sad- *a!on schuilen. ANP Alarmniveaus MOPP 0 Verhoogde staat biologisch en chemisch (BC) alarm .Gasmaskers paraat, pak handbereik BC-aanval mogelijk Overkleding aan, jas en broekspijpen mogen open. BC-aanval waarschijnlijk Rubber laarzen over schoenen, broekspijpen dicht 3 Besmettings- t gevaar Gasmasker op, beschermkap over hoofd en schouders gemiddeld maximaal EjamesMcGonigal 1/ind. water, zweet en pis. IIüDat zijn voor een woestijn- [eraan de definiërende be ton van de Golfoorlog. Dat stemmeer dan één opzicht: fc de meest rauwe vechtjas ^omthet minstens één keer •hijzijn broek en beide laar- jvolpist van angst in de hitte de strijd, als de dood hem „deharen strijkt. ihonv Swofford nam dienst de Amerikaanse mariniers |Bjn achttiende, in 1988. «jaar later was hij sluip t/verkenner tijdens de ^oorlog. Hij overleefde de mishandelingen en liep de e mis zelf te hoeven doden, aas, vond hij toen - gelukkig, hij nu. S spannendste moment was li na het einde van de oorlog: 'iepeen Iraakse bunker in, op «naarsouvenirs, en voelde irukje aan zijn linker broeks- l Hij stond net naast een ny- Ëdraadje, dat was verbonden rteenbooby trap. Hij volgde S draadje met zijn ogen, en bb uit recht tegenover zijn cldindezandwalvande bun- r een op scherp staande edgranaat. oopgraven nfioid heeft een boek ge heven over zijn ervaringen "soldaat, dat in de Verenigde iienstof heeft doen opwaai- Het is het eerste boek-uit- iloopgraven, in tegenstelling rde afstandelijker geschiede- ssen en memoires die eerder trdeGolfoorlog zijn geschre- iJuist op het moment dat de oen van Amerika opnieuw in (woestijn ten strijde trekken, rijnen Swoffords verhalen w ruw macho gedrag, het iteloos omgaan met leven en od,de minachting voor de vij- d/deonmens, de koele reken- mmetjes over het zaaien van od en verderf. j ziet Hometown USA niet agdestrijdkrachten: zijn dit re boys, die erop uit trekken or God en vaderland? Maar zo worden oorlogen nu een- de coördinaten door per radio aan de eigen artillerie Vlak voordat hij 'vuur' zou roepen, nam een ambitieuze officier de microfoon over: een paar doden zijn altijd goed voor de condui testaat Achteraf is Swofford blij dat hij niet voor god hoefde spelen wat de arme Iraakse zandhazen betreft in hun bij voorbaat verloren stelling, in een op voorhand verloren con flict. Vietnam Swofford beschrijft in een in de tijd heen en weer springend, fascinerend relaas zijn leven tot en met deoorlog. Zijn vader was een al even zeer getekende Viet- nam-veteraan: als hij 's morgens naar zijn werk ging, moest Swofford hem assisteren. De va der had permanent gebalde vuisten, die de zoon om het stuur en de versnellingspook van de auto moest helpen vou wen. Op zijn achttiende meende de van testosteron strak staande Swofford dat hij ook een drin kende, blowende, seksgekke macho met een wapen moest worden. „Uw zoon wordt een prima kil ler!", zei de sergeant in het re- crutenngskantoor tegen zijn wanhopige ouders Swofford heeft het klassieke militaire tra ject met al deze elementen erin inderdaad afgelegd Zijn memoires - een wat ruim begrip voor iemand van deze leeftijd - zijn echter geen ro mantisering van het militair be staan. Ook geen pleidooi tegen de oorlog: sommige conflicten zijn nu eenmaal onvermijdelijk, en dan moet je ook beschikken over ruige knokkers, zonder gaat het nu eenmaal niet. Het boek is wel een schreeuw om aandacht voor zowel de toepas sing van geweld als voor dege nen die dat namens de maat schappij moeten gaan doen, in zand, water, zweet en pis. GPD Anthony Swofford, Jarhead - A ma rine's chronicle of the Gulf War, 260 pag., uitg. Scribner, adviesprijs 24,95 euro. lengte: vleugelwijdte hoogte: fabrikantLockheed jaaroperationeel sinds 1982 aandrijving2 straalmotoren gewicht23,6 ton snelheid Mach 0,85 actieradius 1 050 km in actie piloten 1 bewapening 2 lasergestuurde bommen, gronddoelraketten t aanwezig Rubber hand schoenen aan. jas dicht Beschermpak VS-mariniers beschikken over Mission-Oriented Protective Posture (MOPP)-kleding. Het pak kan binnen acht minuten aan en beschermt een soldaat 24 uur chemische en biologische Gasmasker M40 met glazen en broek, uitgevoerd in vier lagen, buitenkant katoen Woestijnhitte (temp. in °C) Bagdad jan. feto mrt. apr. mei juni Koew.it door Martijn Delaere DEN HAAG - Dit was niet de bedoeling, maar een gouden kans laat je niet lopen. En dus begon gisterochtend sneller dan gepland en op basis van extreem gevoelige informatie 'Opera tion Iraqi Freedom' met de lan cering van veertig Tomahawk kruisraketten en het afwerpen van precisiegeleide bommen door F-117A Stealth jachtbom menwerpers. Doelwit: een wo ningcomplex in het zuiden van Bagdad. Bedoeling: het Iraakse leiderschap uitschakelen. De kruisraketten werden gelan ceerd door drie kruisers, een torpedobootjager (waaronder de USS Bunker Hill, de USS Donald Cook en de USS Milius) en twee onderzeeboten in de Perzische Golf en de Rode Zee. De nieuwste Tomahawks heb ben een bereik van 1600 kilome ter en vinden hun doelen met be hulp van satellietnavigatie De 950 kilogram zware GBU-27 bommen die werden afgegooid door de voor radar onzichtbare F-117A Nighthawks, werden door laserstralen naar hun doe len geleid. Geen hypermoderne wapens nog - de F-117 was er in 1991 ook al bij - en ook nog geen kei harde klap om de commando centra en politieke hoofdkwar tieren uit te schakelen Een verrassend begin, en zo zullen er de komende dagen en weken meer verrassingen volgen. Het was in de nacht van woensdag op donderdag nota bene een hel dere nacht met volle maan - het minst geschikte moment voor een aanval, en daarom dus als verrassing weer wel. Unieke kans Waarom deze precisie-aanval en op dat moment? De reden was een 'unieke kans', zo omschrij ven functionarissen in Was hington het, om Saddam Hoes sein en zijn trawanten onder vuur te nemen .Een kans die zich bijna nooit voordoet. Woens dagavond overlegden president Bush, vice-president Cheney, CIA-directeur Tenet, minister Rumsfeld van Defensie, veilig heidsadviseur Rice en minister Powell van Buitenlandse Zaken vier uur lang over de oorlog én kersverse informatie over een plek in een buitenwijk van Bag- F-117 Slealth- Een Amerikaanse patrouille mariniers in een met olie besmeurd landschap bij een brandende oliebron bij Koeweit-Stad tijdens de vorige Golfoorlog. foto John Gaps/GPD maal gevoerd en dat kan niet met watjes. Toch heeft Swofford een boek geschreven dat zeer kritisch is ten opzichte van strijd en geweld. Hij geeft ook toe dat hij en zijn makkers psy chisch zwaar geschonden uit de strijd zijn gekomen, al heeft hij zelf een nieuw leven verworven. Na de oorlog ging hij alsnog naar de universiteit. Hij was universitair docent schrijfvaar digheid en is nu full time schrij ver. Hij werkt nu op een beurs aan een roman. In het Korps Mariniers, dat zichzelf al de elite van de Ameri kaanse strijdkrachten vindt, was Swofford een eenling. Hij werd gevraagd voor de kleine eenheid sluipschutter/verken ner. In groepjes van twee dienen deze als voorpost en als 'hit team'. De bijnaam van Swof ford en zijn 'spotter' (waarne mer) was 'Death from afar- '(dood van verre). Uitgerust met een speciaal ge weer met optisch vizier was Swofford in staat op een afstand van duizend meter de vijand door het oog of de mond te schie ten. Later, uitgerust met een ex perimenteel geweer, zelfs op 1800 meter. Hij heeft zijn vaar digheden niet in de praktijk hoeven toepassen; daarvoor duurde de oorlog te kort en wa ren er te weinig vijanden. Eén keer was Swofford dicht bij de beslissing over leven of dood. In niemandsland, in de eerste dagen van de landoorlog, had zijn team een Iraakse artillerie- observatiepost ontdekt. Hij gaf dad waar volgens de CIA Iraak se leiders tezamen zouden zijn gekomen en een paar uur zou den blijven. De president en zijn adviseurs besloten de oorlogsplannen van generaal Tommy Franks te 'doorkruisen'. Twee F-117 pilo ten op de Al Udeid luchtmacht basis in Qatar kregen volgens de krant The Washington Post op dracht om naar Bagdad te vlie gen. De doelwitcoördinaten in de kruisraketten aan boord van de kruisers en onderzeeboten werden met informatie van de CIA veranderd. Zes uur later ontploften de raketten in Bag dad. Of het Iraakse leiderschap is 'onthoofd', weten de Ameri kanen nog niet. De luchtaanval van gisteroch tend zou weieens gevolgd kun nen worden door zeer gerichte aanvallen op het Iraakse leider schap. Dat zou betekenen dat de lang geadverteerde 'shock and awe'-campagne (Bagdad op zijn grondvesten laten schudden en de Iraakse leiders laten beven) pas in het weekeinde wordt in gezet. Zoals de commandant van de troepen in de regio gene raal Franks ook had gepland. Grens De kans is groot dat de grote luchtaanvallen, waar dan ook de B-2 Spirit bommenwerpers aan zullen deelnemen, volgen als de invasie over land in gang zal worden gezet. In feite begon die oorlog woens dag al met acties van Special Forces in het zuiden en westen van Irak, bijvoorbeeld aan de grens tussen Jordanië en Irak. Alles wijst erop dat Amerikaan se commando's het Iraakse mili taire complex H3 in West-Irak te grazen hebben genomen. Vanaf H3 zou Saddam Scud-ra- ketten kunnen afschieten op Is raël. De VS willen koste wat het kost voorkomen dat Israël betrokken raakt bij een toch al omstreden oorlog in het Midden-Oosten. H3 werd in het najaar van 2002 door tientallen Amerikaanse en Britse jachtbommenwerpers onder vuur genomen. Niet al leen om de lanceermogelijkhe- den op die militaire basis te be perken, maar ook om een corridor te slaan voor latere ac ties van Special Forces in Irak. GPD De eerste Tomahawk-kruisraket wordt gelanceerd door de geleide wapenkruiser USS Bunker Hill. foto Richard Moore/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5