Conflict Irak is nu al historisch Schone oorlog bestaat niet PZC PZC Oorlog zou duiden op omslag Amerikaans buitenlands beleid CDA en PvdA vinden formatie belangrijki dan steun aan VS er te gast 21 maart 1953 vrijdag 21 maart 2003 door Ans Bouwmans De oorlog tegen Irak is uniek. Hij markeert een omwente ling in het Amerikaanse buiten- landdenken, zeggen historici en buitenlandexperts. De door de Amerikaanse presi dent George W. Bush geleide oorlog tegen Irak kent meer dan één rechtvaardiging. De Ver enigde Staten trekken ten strij de om ontwapening van Irak af te dwingen. Als de internatio nale gemeenschap - geleid door de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties - zijn verant woordelijkheden laat liggen, dan knappen wij het wel op, zegt BushOok al is er breed ver zet m diezelfde internationale gemeenschap. Radicaal Tegelijkertijd verantwoordt Bush de invasie door zich te be roepen op de bedreiging die de Iraakse leider Saddam Hoessein zou vormen voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Bush wil niet wachten tot Irak een terrorist helpt aan een 'vuile' bom, maar hij wil dat juist voor komen. Dat is een radicale ver andering in het denken over een rechtmatige oorlog. Deze 'pre ventieve' oorlog is ter verdedi ging tegen een gevaar dat direct noch dichtbij is. Wat moeten we daarvan vinden? - „Een preventieve oorlog is nog nooit in de moderne tijd door een grote democratie gevoerd. Dit is nieuw, en daarom meen ik dat de drempel en de internatio nale consensus over zo'n bui tengewone stap zo hoog en groot mogelijk had moeten zijn. He laas, het heeft niet de gewenste niveaus bereikt", concludeert John Ikenberry, hoogleraar in ternationale relaties aan de Ge orgetown University in Was hington. Reactie - „Ik denk niet dat dit een pre ventieve oorlog is, maar eerder een oorlog in reactie op Saddam Hoesseins schandelijke schen ding van de bestandsovereen komst (uit 1991, red.)", zegt Walter Russel Mead. De schrij ver van 'Hoe Amerikaans bui tenlands beleid de wereld veranderde' verwacht dat de Verenigde Staten de ergste schade heeft opgelopen in de aanloop naar de oorlog. Hij denkt dat de wereldopinie weer zal omslaan in het voordeel van de Verenigde Staten als mensen zien dat president Bush - zoals hij gelooft - serieus zijn beloftes nakomt om een beter en vrijer Irak tot stand te brengen en be wijs voor de misdaden van Sad dam Hoessein publiek gemaakt wordt. - „Deze oorlog is uniek, alhoe wel er wel al eens eerder 'pre ventieve' operaties zijn uitge voerd door Amerikaanse presidenten", aldus Robert Dal- lek. Deze historicus, verbonden aan de Universiteit van Boston, wijst onder meer op de Varkens- baai-invasie (1961) door tegen standers van de Cubaanse dic tator Fidel Castro, die door president Kennedy werd ge steund. Schandelijk Maar zoiets als het ultimatum van president Bush aan Saddam Hoessein en diens oorlogsver klaring zijn nog nooit vertoond, zegt Dallek in een televsiepro- gramma over het historisch per spectief van de Irak-oorlog. Hij rekent nu binnen en buiten Amerika op 'een explosie van spanning en verdeeldheid over wat de Verenigde Staten doen'. Emeritus hoogleraar Howard Zinn in dezelfde uitzending; „Het is een schandelijk moment in de Amerikaanse geschiede nis. President Bush is nu het grootste gevaar voor de wereld vrede." - „Amerika zal meer en meer ge ïsoleerd raken in de wereld, vooral door zo in te druisen te gen de wil van de Veiligheids raad", meent Charles Kupchan, hoogleraar internationale be trekkingen in Washington. „Landen zullen de Verenigde Staten hun macht eerder kwa lijk nemen dan respecteren. Ze zullen Washington eerder te genwerken dan steunen. Ik ge loof dat de breuk met Europa niet te repareren zal zijn, en dat er feitelijk een einde komt aan de Atlantische Alliantie, de an ker van het internationale sys teem sinds de jaren veertig. Een verdeeld en moeilijk wereld landschap ligt voor ons", zo laat de voormalige medewerker van het veiligheidsteam van toen malig president Bill Clinton we ten. -Neoconservatief William Kris tol benadrukt vooral de kansen in deze 'nieuwe eeuw' voor bui tenlandse politiek in gesprek ken met Amerikaanse dagbla den. „Irak heeft gevolgen die veel verder zullen gaan dan Irak", zegt hijHoe de oorlog af loopt - goed of niet - zal het oor deel van mensen bepalen over wat te doen in de toekomst. „Als de oorlog slaagt, dan zijn de Ver enigde Staten in een positie om een politiek van confrontatie te voeren tegen schurkenstaten en werk te maken van de hervor ming van het Midden-Oosten", aldus de hoofdredacteur van de conservatieve Weekly Stan dard. - Tot slot de visie van Robert Byrd, de 85-jarige Democrati sche senator uit West-Virginia, sinds vorige maand terug te vin den in advertenties van de vre desbeweging in de Verenigde Staten: „De boosheid en schok na de verschrikkelijke aanval len op 11 september zijn te be grijpen, van elke president. Het moet verschrikkelijk frustre rend zijn om niet meer te kun nen doen dan jagen op een scha duw en vergelding te zoeken op een amorfe, vluchtige vijand. Maar om die frustratie en woede om te zetten in het extreem de stabiliserende en gevaarlijke debacle dat we nu zien op het terrein van buitenlandse poli tiek is onvergeeflijk." GPD De Amerikanen zijn zonder een tweede resolutie van de Veiligheidsraad en met een heel magere coalitie de oor log tegen Saddam Hoessein begonnen. Adriaan van Vu ren vraagt zich af waar Ne derland eigenlijk staat. door Adriaan van Vuren De oorlog is begonnen en premier Balkenende verscheen ernstig op tv. Hij bevestigde dat zijn regering de Amerikanen politiek steunt, maar dat er van mili taire steun geen sprake kan zijn omdat daarvoor noch in het parlement, noch onder de bevolking brede steun is. Zowel premier Churchill als president Roosevelt had des tijds voor hun deelname aan de Tweede Wereldoorlog geen brede steun van hun res pectievelijke parlementen of hun bevolking. Deze staats lieden zagen echter het ge vaar in van Hitier en Nazi- Duitsland en trokken zonder brede steun ten oorlog. Wij hebben een representatieve democratie. Dat wil zeggen dat wij een parlement kiezen dat ons vertegenwoordigt en namens ons de regering con troleert. Dat is gedaan om de machtsuitoefening af te schermen van de waan van de dag en de vaak grillige stemming van het volk. Het regeringsbeleid inzake de Irak-crisis wordt meer ge domineerd door binnenland se politieke overwegingen en belangen dan door de zaak zelf. De regering en een meerderheid in het parle ment steunden aanvankelijk het Amerikaanse beleid. Mi nister van Buitenlandse Za ken De Hoop Scheffer vond in september de instemming van de Veiligheidsraad wel wenselijk, maar niet noodza kelijk. Toen Turkije vroeg om Patriot-raketten werden die toegezegd, voordat de Navo daartoe had besloten. Deelname aan de militaire planning tegen Iraka,,, voer van Amerikaans nit tair materieel over 0m grondgebied waren akkoord? Op 30 januari was Balkenend de nog voor een 'ke aanpak', want 'Ss Hoessein roept het onheil over zichzelf af' Maar zodra de formatie van' een kabinet van CDA 3 PvdA begon, startte ook gemillimeter over het stand.' punt inzake Irak. De PvdAis' na de paarse kabinetten als de dood voor rechts ogende' compromissen. Gevolg: mg.' wikkelde exegezen vanbtu.) tenlandwoordvoerder Ko«. ders over het standpunt de PvdA, telkens wijzigt standpunten inzake de plaatsing van Patriot-raket ten in Turkije, officieel niet meedoen met vredesdemon straties, maar individuele fractieleden nemen wel deel en eerst de politieke steun van de regering aan de Ame rikanen gedogen, maar late die steun weer afwijzen. Rug Ook het CDA vindt de forma- tie van een kabinet van CDA' en PvdA belangrijker dan een duidelijke keuze voorde Amerikanen, omdat ona steun er nu eenmaal niet veel toe doet. Slimme maar m- consequente uitweg: wel po litieke steun, geen militaire. Het voormalig gidsland gaat liever met de rug naar de we reld staan. Het heeft evm geen tijd voor details zoals het verdrijven van Saddac, het bevrijden van een onder drukt en uitgemergeld vw en het elimineren van massa vernietigingswapens. He! pragmatisch allemaal, mat je houdt er wel een na.t smaak aan over. GPD A.J. van Vuren is generaal-m joor b.d. Oorlogvoering is in de loop der eeuwen zowel on menselijker geworden als 'ontmenselijkt'. Deze do delijke combinatie culmi neerde in de atoombom. Met de 'smart weapons' leek er veel te gaan veran deren, maar de experts hebben hun verwachtin gen bijgesteld. Geen oor log zonder bloed, zweet en tranen. door Herman Rosenberg Niets is zo onvoorspelbaar als oorlog. Zorgvuldig uit gedachte strategieën blijken vaak waardeloos en wapens waarvan veel werd verwacht, vallen tegen of werken helemaal niet. Een berucht voorbeeld van mis lukte planning is het Von Schlieffenplan, waarmee de Duitse generale staf aan het be gin van de Eerste Wereldoorlog in 1914 dacht Frankrijk binnen een paar maanden op de knieën te hebben. Zo was het immers ook gegaan in de oorlog van 1870-1871, toen beide naties ook tegenover elkaar stonden. Het werden vier jaar van ver schrikkingen met een totale Duitse nederlaag tot besluit. Mislukte wapens zijn er legio. Een recent voorbeeld zijn de (oude) Patriot-raketten tijdens de Golfoorlog van 1991. Niet één aftandse Iraakse Scud-ra- ket is toen uit de lucht gehaald. Mogelijk krijgen de Patriots de zer dagen een herkansing. Onvoorspelbaarheid is - naast de vrees voor dood, verwoesting en andere ellende - wat de mees te mensen terecht zo huiverig maakt voor oorlog De ontwikkeling van de oorlog voering in de twintigste eeuw zit vol met tegenstrijdigheden. Enerzijds zijn er wapens uitge vonden waarmee de complete menselijke beschaving kan worden vernietigd. Anderzijds is de technologie zo ver voortge schreden dat de oorlog van de toekomst zich zou kunnen ont wikkelen tot een chirurgische precisie-ingreep, een soort en- doscopische operatie met wei nig bloed en veel resultaat. Lange tijd zag het er naar uit dat oorlog steeds onmenselij ker zou worden en steeds meer 'ontmen selijkt'zou raken. Eén van de re voluties op het slagveld was in dit opzicht de uitvinding van de mitrailleur rond 1855, met als eerste bruikbare variant de Amerikaanse Gatling. De ver nietigende uitwerking van dit wapen, dat een handvol kundi ge schutters in staat stelde com plete regimenten te decimeren. werd voor het eerst zichtbaar in de Amerikaanse Burgeroorlog (1861-1865, 618.000 doden). Het was een vooraankondiging van de verschrikkingen van de Eerste Wereldoorlog (1914- 1918, zestig miljoen doden). Sindsdien is wel eens terugver langd naar de overzichtelijke tijden waarin oorlog nog een zaak was van man-tegen-man- gevechten. Maar dat romanti sche beeld is een fictie. In vroeger eeuwen was oorlog in derdaad meer een zaak van handwerk, maar niet minder onmenselijk Ter illustratie: in de slag bij Cannae in Zuid-Italië (216 voor Christus) versloeg de Carthaagse veldheer Hannibal zeventien Romeinse legioenen. Rome verloor op één dag onge veer zestigduizend militairen, even veel als de verliezen aan beide kanten in de slag bij Wa terloo (1815). De ontwikkeling van de militai re luchtvaart na de Eerste We reldoorlog leidde uiteindelijk tot een van de trieste 'hoogte punten' van onmenselijkheid waardoor de Tweede Wereld oorlog benacht is geworden: de massale bombardementen op burgerdoelen, met name de Duitse steden. En aan het einde van de oorlog volgde een dra matische climax met het afwer pen van twee atoombommen op Hiroshima en Nagasaki in Ja pan. Omstreden Beide strijdmethoden - 'tapijt- bombardementen' en atoom bommen - zijn daarna dermate omstreden geraakt dat geen en kele democratische regering het zich nog kan veroorloven ze te hanteren. De 'Terrorangriffe', oftewel oorlogsbombardemen ten op de Duitse steden, zijn in middels door Duitse historici tot oorlogsm i sdaad bestempeld Een vergelijkbaar historisch oordeel is geveld over de Ameri kaanse bombardementen op Vietnam. Je zou kunnen zeggen dat al die doden uiteindelijk niet voor niets zijn gevallen, want de we reld heeft sindsdien binnen het spectrum van 'normale' oorlog voering geen vergelijkbaar wa pengeweld meer meegemaakt. Er lijkt dus enige reden tot opti misme te zijn, zeker nu de 'smart weapons' tot ontwikkeling zijn gekomen Maar dat er daarmee zoiets als een schone oorlog in het verschiet zou liggen is (al weer) een fictie De recente con flicten rond de Golf, in Kosovo en Afghanistan tonen dat aan. Aan boord van bet Amerikaanse vliegdekschip USS Kitty Hawk worden bommen en raketten gereed gemaakt. Ondanks 'smart weapons' is oorlog er niet schoner op geworden. foto Steve Helber/AP Er werd, anders dan de Ameri kaanse beelden suggereerden, tijdens Desert Storm in 1991 ook een hoop nfet geraakt. En uiteindelijk moest het zware werk worden opgeknapt door de grondtroepen, in dit geval vooral de cavalerie. Bepaald schoon ging het er niet aan toe, getuige de zestigduizend doden aan Iraakse kant. De beperktheid van de moderne techniek bleek ook in Kosovo en Servië. Het Servische leger kwam betrekkelijk ongeschon den uit de strijd. Dat het doel werd bereikt (de Servische te rugtrekking) was meer te dan ken aan de dreiging met de inzet van grondtroepen, het wegval len van de Russische steun en de groei van de binnenlandse oppositie, dan aan de bombar dementen, al dan niet met ge bruikmaking van 'smart wea pons'. In Afghanistan is gekozen voor een beperkte militaire ingreep om een nieuwe regering in het zadel te helpen. Het gevolg is een uiterst instabiele situatie met een vleugellam regime, op permachtige krijgsheren en VN-eenheden die tussen hamer en aambeeld terecht kunnen ko men. Toekomst Hoe nu verder9 Het verleden leert dat over de toekomst van de oorlogvoering nauwelijks iets zinnigs te zeggen valt. De Britse militair historicus Jere my Black schrijft in zijn studie 'War in the new century' (2001) dat gezien de ervaringen in de Golfoorlog en in Joegoslavië niet te hoge verwachtingen moeten worden gekoesterd van de technologie. Nieuwe wapens, schrijft Black, zijn in feite niet meer dan middelen die worden gebruikt binnen een vorm van oorlogvoering die voorlopig niet revolutionair zal verande ren. „De combinatie infanterie- artillerie zal waarschijnlijk de oorlogvoering te land blijven domineren." Zijn Israëlische collega Martin van Creveld constateert net zo iets in 'The Oxford Illustrated History of Modern War' (1997). In geen van de militaire conflic ten van na 1945 zijn 'operatio nele vernieuwingen doorge voerd die verder gingen dan wat de Wehrmacht in de jaren 1940- 1943 al had laten zien'. Anders dan Black voorspelt Van Creveld dat de grote conventio nele legers en de slimme wapens hun langste tijd hebben gehad. Dat komt volgens hem enerzijds door de verspreiding van de atoombom in de richting van niet-democratische regimes, die minder zullen terugschrik ken voor het gebruik ervan, en anderzijds door de opkomst van guerrilla en terrorisme. „Detoe- komst behoort niet toe aan een ruimtestation met satellietwa pens, maar aan Kalasjnikovs en autobommen", aldus Van Cre veld. Hij had er de zelfmoord commando's nog aan kunnen toevoegen. Deze visie is een moderne vari ant op wat Albert Einstein ant woordde toen hem werd ge vraagd met welke wapens een Derde Wereldoorlog zou wor den uitgevochten. „Dat weet ik niet", zei de geleerde. „Maar in de Vierde zullen het stokken en stenen zijn." Ervaringen Nu is er een nieuwe oorlog. Uit wat er de afgelopen maanden bekend is geworden, blijkt dat de strategen van het Pentagon zich terdege rekenschap hebben gegeven van de ervaringen uit het recente verleden. Dat wil zeggen dat Irak te maken krijgt met een totale oorlog. Na een re latief korte fase van luchtaan vallen met de inzet van mogelijk drieduizend kruisraketten en de 'moeder aller bommen' (een 21.000-ponder) is het woord aan de grondtroepen, zo'n 250.000 manschappen. De kans bestaat dat het hele Iraakse militaire apparaat als een kaartenhuis in elkaar zakt. Maar er wordt ook rekening gehouden met een felle strijd om en in Bagdad. In som mige analyses wordt zelfs de Russische aanval op Berlijn in 1945 als voorbeeld genoemd. Maar toch blijven er onzekerhe den. Het belangrijkste pro bleem in de categorie 'niet te voorzien' is wat Saddam Hoes sein gaat doen. Zal hij zijn toe vlucht nemen tot chemische en biologische wapens? En, zo ja, wat dan? Het Pentagon heeft la ten doorschemeren wat het ant woord kan zijn als Saddam vals gaat spelen: de inzet van nucle aire wapens. De conclusie zal duidelijk zijn. Schone oorlogen bestaan niet, laat staan menselijke De bood schap van Winston Churchill in 1940 heeft nog niets aan onheil spellende kracht ingeboet: oor log is een zaak van bloed, zweet en tranen. GPD LANGE JAN - De Lange Jan in Middelburg zal dit voorjaar, na dertien jaar zwijgen, weer klinken. In de klokkenstoel van het carillon zijn nu vrijwel alle klokken opgehangen. WV - In Oostburg is een plaat selijke Vereniging voor Vreem delingenverkeer opgericht. Haar taak zal zijn, het maken van propaganda in de ruimste zin van het woord. KINDERWAGENS - Vanuit Souburg kwam het bericht, dat de jeugd zich meester zou hebben gemaakt van een hele partij kinderwagens die was ingezameld ten behoeve van ramp-slachtoffers. Bij i vraag bleek, dat alleen heter^ ste uitschot, dat beslist dj meer normaal te gebruikt was, aan de kinderen wasj» geven om er een pleziertje# te hebben. Ook werden er' wagens geschonken aan ma sen die nog nut hadden vasi onderdelen. BRAND - Op het terrein t een machinale klompenmal rij in Clinge is een hoop hoi afval in brand gevlogen. B vuur sprong over van een w brandingsoven. Ook e bijgelegen huis hep gevaar# De brandweer wist echter rt der onheil te voorkomen, Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8 30-17.00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen (bi| acceptgirobetaling geldleen toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal. 55,10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzcnl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand vw j het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag.€ 1,10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTA Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentie*®* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdenskanto^v» zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjesi Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax. (0118) 484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax (0114)372771 Internet www.pzc nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden (va#»- Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-corcerru» aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt g&rS-'» (abonnementenJadimmsiratle en om u te (laten) inlormeren over voor u relevar ts Mn*- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvu o g derden Als u op deze informatie geen pn<s stelt dan kunt u dit schriften melden 8* "A. Behoort tot LUGQGfHBr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4