Gratis rondweg Terhole sprookje Schippers willen af van opvangcentrum PZC Krekengebied nog vrij van sluipverkeer Spanning, ontspanning en gezelligheid )oelmatigheidsplan waterschap te mager Raad Hulst wil niet meer dan zeven ton voor 's Landshuis 15 Raadsfracties Hulst sceptisch over rekensom college Tunnelbuis dicht voor inspectie Compensatie rioolrecht bepleit Jeugd Koewacht krijgt hangplek Hulster wegen afgesloten Blijspel in De Troubadour Sing In met Praiseband vrijdag 21 maart 2003 ■■yChfiila van Doorsselaer iQtHOLE - De Hulster fracties ,jn dt PvdA en Algemeen Be ug geloven niet dat de rond- rtjferhole de gemeente geen <|d kost, zoals het college van Uemeesters en wethouders ieawel had voorgespiegeld. jteens de sceptische partijen tet het onderhoud aan de tra verse de gemeente al 35.000 euro op jaarbasis. Hoewel fractie voorzitter A. Roctus van Alge meen Belang de toezegging van het college niet gelooft, vindt hij wel dat de veiligheid van de in woners 'wat mag kosten'. De kosten voor de rondweg be dragen bijna drie miljoen euro, waarvan ruim 2,8 miljoen euro door het Rijk en de provincie wordt betaald. ■corWout Bareman pBartDeClerck ^.VEDE - De vrees dat de «ning van de Westerschelde- amel zou leiden tot verkeers last in het beschermd kre- ieagebied in het Meetjesland. ^grensstreek tussen Assenede •tEeklo. blijkt voorlopig onge zind. De verkeersdrukte in de pmsplaatsen Assenede en j«klioute is de afgelopen da- ijnnauwelijks gewijzigd. fcigemeester Ph. De Coninck Bii Assenede verwacht de ko- ^nde tijd ook nauwelijks ver keringen in het verkeers- KÜ De meeste chauffeurs rlgen ook nu nog steeds hun eirouwde route, stelt hij vast. als er zich meer industrie de directe omgeving van de nnel vestigt of als de Ring nd Antwerpen nog verder fchtslibt, verwacht ik meer rkeer." De Coninck wil in sa- Bspraak met zijn collega IBarbé van Terneuzen maatre den treffen om te voorkomen dat de Vrijstraat, westelijk van Sas van Gent en voor een deel »k op grondgebied van Asse- j?de. een sluipweg wordt. Ook Kanaalzonegemeente Dron- n blijkt de vrees voor extra «rkeersoverlast tot op dit mo- sent ongegrond. Extra verkeersdruk is er wel op ir. Haarmanweg in Terneu- Die weg (deel van de rond- Het restbedrag verwacht Hulst door middel van subsidie van het ministerie van VROM te ont vangen. Voor aanverwante maatregelen, zoals een geluids wal, de aanpassing van de Hul- sterweg en de daarmee verband houdende kleinschalige herin richting van Terhole, verwacht Hulst tevens subsidie uit de Ge bundelde Doel Uitkering Ver zekeraar ZLM uit Goes heeft toegezegd het project voor te zullen financieren. Het Hulster college spreekt over een zogenaamde 'budgetair neutrale' realisatie van het rondwegproject, wat zoveel wil zeggen als dat Hulst geen eigen geld in de aanleg van de rond weg moet pompen. Niet zeker PvdA-fractievoorzitter P Plas- schaet is hier niet zo zeker van. Hij herinnerde wethouder P Weemaes (Financiën) eraan dat de voormalige gemeente Hontenisse al eens 190 000 euro had vrijgemaakt voor de rond weg. Volgens Weemaes klopt dit niet. „Het bedrag zou alleen aangewend worden als het no dig is. En we hebben dat geld niet nodig, want we krijgen sub sidie. Feitelijk is dus nog geen geld uitgetrokken Roctus waarschuwde voor de onderhoudskosten, 35 000 euro, voor de komende dertig jaar. Ook deze opmerking wist Wee maes te pareren. „Die kosten worden gedekt uit onze pot we- genonderhoud, waar we alle on derhoudswerkzaamheden aan het wegennet mee bekostigen. Voor onderhoud aan de rond weg moet dus geen extra bedrag worden opgenomen." De ge meente ontvangt volgens Wee maes zelfs subsidie voor de aankoop en sloop van twee wo ningen die binnen de geluidscir kel vallen. Noodzaak Het nut en de noodzaak voor de rondweg Terhole, nu de veerver- binding Perkpolder-Kruinin- gen gestop is, zit hem volgens Hulst in de verkeersprognoses. Die wijzen uit dat in 2010 circa tienduizend voertuigen per dag de huidige Hulsterweg door Terhole zullen belasten Daar naast zijn er de afgelopen jaren twee dodelijke ongevallen ge beurd in het dorp. weg om de stad) wordt vooral gebruikt door tunnelverkeer dat de wachttijden voor de ka- naalbrug wil ontlopen en om rijdt via het sluizencomplex. Vooral tijdens de ochtend- en avondspits leidt dat tot veel stil staand en langzaamrijdend ver keer. De brugopeningen veroor zaken ook 'verkeersstuwingen' in de tunnel en op het Tolplein. Ook de Liefkenshoektunnel in Antwerpen heeft de opening van de Westerscheldetunnel zijn weerslag. Vooral het vrachtverkeer is de laatste da gen met 10 procent toegenomen. Dagelijks rijden nu vijfhonderd vrachtwagens meer door de Liefkenshoektunnel. Zo mocht de directie van de naamloze vennootschap de voorbije da gen vaststellen. Het toegeno men vrachtvervoer levert de NV Liefkenshoektunnel dagelijks 7500 euro aan extra inkomsten op. Maar volgens de directie is het nog te vroeg om te spreken van een definitieve trend. Of het aantal Zeeuws-Vlamingen in de Liefkenshoektunnel de voorbije dagen is toegenomen, is nog niet duidelijk. Eerder wees een PZC- enquête uit dat het aantal Zeeuws-Vlamingen in de Lief kenshoektunnel met 25 tot 30 procent zou toenemen na de opening van de Westerschelde tunnel. De onderneming die de Antwerpse tunnel exploiteert vindt het nog te vroeg om een dergelijke trend te bevestigen. De jongste en oudste deelnemer aan het Sasse koersbaltoernooi, Jolanda Alards (35), en Willem de Bokx (88) foto Charles Strijd or Jan Jansen ERNEUZEN - Het plan om de lelmatigheid van het water- ichap Zeeuws-Vlaanderen te mgroten is te mager. Het dage- jksbestuur zal met meer op de Uppen moeten komen. Dat il«k gisteren in de algemene Jetgadering van het water schap. 1st doelmatigheidsplan kwam s nadat het waterschap eind wng jaar zichzelf tegen het èthield en het Antwerpse bu- DFT daaraan vervolgens iclusies liet verbinden. Aan- gng tot die actie was de Bek eerder dat jaar uit de al low vergadering op voorge le tariefstijgingen. Bom van het onderzoek was [cultuurverschillen na de fu- svandedrie Zeeuws-Vlaamse toschappen in 1999 nu nog iwoekeren en dat lang niet medewerkers weten wat te doen staat Verbeter dat iMt waterschap kan efficiën te goedkoper werken. Irjtgraaf W de Graaf bena drukte gisteren dat het plan van aanpak nog maar een eerste aanzet was en dat in de toe komst meer nodig is om de doel matigheid echt te verbeteren. Hij kwam er niet mee weg. Volgens A. Riemens uit Philip- pinekomen de actiepunten niet overeen met de analyse van DFT. Het bureau adviseerde de bovenkant van de organisatie aan te pakken, maar het plan van aanpak begint volgens Rie- mans bij de uitvoerende kant, de onderkant. Anderen namen die kritiek gro tendeels over. G. Michielsen was vooral benieuwd hoe dit plan te vertalen is in lagere lasten?" De dijkgraaf gaf een beetje toe. Er komt een tijdpad, er komt meer aandacht voor de cultuur van het schap en vooral: „We zullen concreet zijn." door Raymond de Frel SAS VAN GENT - In het halletje van de gemeentelijke sporthal in Sas van Gent ruikt het naar sigaren en ander rookwaar. Een aantal oudere mannen babbelt in deze 'smoke zone' over fami lie, de oorlog in Irak, maar voor al over hun favoriete sport: koersbal. Het is de derde don derdag van maart, traditiege trouw de dag van het Roger Spuesens koersbaltoernooi. Voor de veertiende keer al, en als alle andere jaren met hetzelfde recept: een combinatie van ont spanning, spanning en een flin ke portie beweging maakt deze dag tot een heerlijk uitje. Deze editie zijn er 39 teams uit Zeeuws-Vlaanderen, oftewel zo'n 250 mensen. Totaal uiteen lopende figuren, maar allemaal met dezelfde drive: de koersbal zo dicht mogelijk naar dat witte balletje, de jack, rollen. Het gaat er af en toe heftig aan toe op de groene banen. Centi meters, nee millimeters verschil zijn dikwijls bepalend. „Zie eens, zie eens!", schreeuwt Ri- nus van Iersel (69) uit Wol- phaartsdijk, die jaarlijks naar Sas van Gent komt om een wil lekeurig team te versterken. „Die ligt dichtbij het witte bal letje hoor!voorziet hij zijn po ging van levendig commentaar Een ander houdt zich wat rusti ger. „Dit is pas een spel, eeh", benadrukt hij zijn lol in het spelletje. Ieder doet en beleeft het dus op zijn of haar eigen ma nier. Alhoewel, niet helemaal. Toegegeven, je moet er echt op letten, maar wat houden opval lend veel vrouwelijke deelne mers het handtasje tijdens het spel over de schouders hangen! In een geïmproviseerde koffie ruimte worden de tasjes wel los gelaten en naast de stoelen ge zet. De koffie en soep zijn niet aan te slepen.,,Het ruikt hier precies zoals op de boot tussen Kruiningen en Perkpolder!", vindt een man, die zijn soep gul zig naar binnen slurpt. Jongste Hoewel de sporthal hoofdzake lijk door ouderen wordt gevuld, voelt de 35-jarige Jolanda Alards uit Lamswaarde zich als een vis in het water. Zij is veruit de jongste deelneemster. „Ik doe dit nu vier jaar. In eerste instan tie viel ik altijd in, want oudere invallers waren er in Lams waarde niet te vinden. Ja, ik weet het, koersbal staat bekend als een sport voor ouderen, maar ik vind het toch ook wel iets voor jongere mensen. Mijn dochter van elf wil ook al meedoen Kijk, als je koersbal wilt laten voort bestaan, moet je jongeren aan trekken Anders sterft deze sport uit", vertelt Alards. Die gedachte wordt enigszins onderstreept door de vele reac ties die organisator Staf Mar tens te horen krijgt van mensen die in een plakboek alle voor gaande edities nog eens doorne men. „Vaak zien ze mensen op de foto's staan, die inmiddels zijn overleden. Ik hoor veelvul dig opmerkingen als kijk dat is die en hé, toen was die er nog", aldus Martens. Willem de Bokx (88) uit Terneu- zen is de oudste deelnemer, maar net als bij Alards gaat het hem maar om één ding: de gezel ligheid. „En beweging is goed voor ouderen, zeggen ze, hè. Zo'n toernooi als vandaag brengt toch wel een stukje span ning met zich mee. Je wilt ten slotte toch je best doen voor je kameraden. Er ligt nu iets meer druk op je schouders dan tijdens een normaal potje koersbal", zegt De Bokx Het eerste team van KBO/Clin- ge ging uiteindelijk met de eer ste prijs aan de haal. In de finale werd titelverdediger Nieuw Na men 1 nipt met 10-8 verslagen. -- REDACTIE euws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 *530 AC terneuzen lel: 10115) 645769 h* (0115) 645742 t-mail redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe chef) Wout Bareman "aymond de Frel Hoonhorst 'ene van Stee f"tsBakker (sport) kudeloo 16 *$60 ab hulst lel. 10114) 372776 Is*. (0114) 372771 "nail; redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer jlrale redactie ^tsouburgseweg 10 Postbus 18 ^aavlissingen Jei 10118) 484000 (0118) 470102 '■mail: redactie@pzc.nl W1ERNET pzc.nl "Mil: web@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De binnenschippers die afmeren op een ligplaats in de Oostelijke Kanaalarm in Terneuzen, worden onge duldig. Het gros van hen vindt dat de overheidsinstanties te lang talmen bij het aanwijzen van een nieuwe locatie voor een opvangcentrum voor dak- en thuislozen. Het centrum aan de Benelux - weg, dat vier jaar geleden in gebruik werd genomen, bezorgt niet alleen de schippers maar ook de omwonenden de nodige overlast. En daaraan moet nu snel een einde ko men. „Er wordt ons van alles beloofd, maar die instanties blijven maar stude ren op alternatieve locaties", verzucht voorzitter W. Bondewel van de afdeling Terneuzen van de schippersvereniging Koninklijke Schuttevaer (KSV). De schippers spuiden hun klachten de afge lopen jaren regelmatig tijdens periodiek overleg met Rijkswaterstaat, het haven schap Zeeland Seaports en de gemeente Terneuzen „We ontmoetten steevast alle begrip voor onze grieven, maar maatre gelen bleven tot nu toe uit." Volgens Bondewel is het aantal klachten de laatste maanden wat afgenomen. „Maar dat houdt vermoedelijk verband met het feit dat schippers simpelweg geen zin meer hebben daar nog af te me ren en uitwijken naar andere ligplaat sen." Dat wordt beaamd door verschil lende betrokken schippers, die niet met hun naam in de krant willen. Eén van hen: „Ze hebben al eens een krat bier van boord gestolen en ik weet van een collega dat ze aan de haal gingen met een brom fiets. Die is later overigens weer terug- Het opvangcentrum aan de Beneluxweg (in de witte barakken) is de schippers, die ligplaats kiezen in de aangrenzende Oostelijke Kanaalarm, een doorn in het oog. foto Charles Strijd gevonden in hun eigen fietsenhok Een andere schipper klaagt over de geluids overlast, die vooral in de zomermaanden door de gebruikers van het opvangcen trum, waar ook methadon wordt ver strekt, wordt veroorzaakt. „Soms zie je ze in groepjes bijeen staan Zo nu en dan mondt dat uit in een vechtpartij En dan ineens zijn ze weer verdwenen. Het komt in ieder geval wel bedreigend over. Volgens een buurtbewoner, afkomstig uit de Stationsweg, hebben eerdere klachten wel geleid tot extra patrouilles van de politie en daardoor ook tot een vermindering van de overlast „Maar vraag het hier aan de eerste de beste straatbewoner en je zult steeds hetzelfde antwoord krijgen: we willen dat het op vangcentrum zo snel mogelijk verhuist." De bewoners en ook de schippers hebben hun hoop nu gevestigd op het masterplan voor de zuidwestelijke rand van de bin nenstad. Het concept daarvan wordt over twee weken gepresenteerd, waarna TERNEUZEN - Het verkeer door de Westerscheldetunnel wordt vanavond en morgenochtend geconfronteerd met een korte stremming van één van de tunnelbuizen in verband met controle en mogelijke (klein) onderhoud. Het gaat om een maatregel, die maanden geleden al in een onderhoudsplan werd vastgelegd. Eens in de veertien dagen gaat één van de buizen dicht voor inspectie en eventuele onderhoudswerkzaamheden. Is het in de toekomst de bedoeling om de veertien dagen één buis te sluiten van acht uur vrijdagsavonds tot acht uur 's zater dagsmorgens (of zoveel korter als mogelijk is), nu beperkt de stremming zich tot tweemaal hooguit een half uur: van 22.00 tot 22.30 uur en van 8.00 tot 8.30 uur. HULST - Wethouder P Weemaes (financiën) van de gemeente Hulst vindt het 'zeer betreurenswaardig' dat de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging (RZVW) haar huurders uit de voormalige gemeente Hontenisse niet uit de brand helpt. Deze mensen worden dit jaar voor de eerste keer geconfronteerd met een rioolrecht van 117 euro. Hulst vraagt aan de corporatie deze belasting te compenseren in de huur prijs, maar daar voelt directeur C. Reinhoudt niets voor. Volgens Reinhoudt kan een woningbouwvereniging niet op draaien voor de gevolgen van een gemeentelijke maatregel. Weemaes is het hier niet mee eens „Invoering van het riool recht voor de huurders in de voormalige gemeente Hontenisse levert de corporatie een gigantisch kapitaal op. De woning bouwvereniging houdt immers 110 euro per aansluiting per jaar over. De corporatie betaalt immers geen rioolrecht meer. Als de woningbouwvereniging dat ten goede laat komen aan de huurders, kan de huurprijs met negen euro per maand naar beneden." KOEWACHT - De Koewachtse jongeren krijgen een hang plek op het parkeerterrein bij de sportvelden aan de Berlaers- straat. Burgemeester en wethouders van Terneuzen hebben besloten daarvoor geld uit te trekkennaar aanleiding van een verzoek van de Koewachtse dorpsraad De gemeente heeft inmiddels al wat bomen weggehaald op de plaats waar de hangplek moet komen. Er wordt een soort bus hokje neergezet waar de jeugd kan schuilen. Daarnaast komt er verlichting. De jeugd kwam tot voor kort vaak samen achter de Koe wachtse basisschool. Vanwege de verbouwingswerkzaamhe den voor de brede school is die ontmoetingsplaats niet meer toegankelijk. De jongeren verhuisden daarop naar de nabij gelegen bushalte aan de Emmabaan, maar dat is geen ideale situatie met het oog op de verkeersveiligheid en de mogelijke overlast voor buspassagiers. De jongeren spraken de voor keur uit voor een locatie bij het parkeerterrein bij de sportvel den. Dat verzoek wordt nu dus gehonoreerd. HULST - In de Julianalaan en de Oude Polderstraat in Hulst worden in de periode van 31 maart tot en met 4 april weg werkzaamheden uitgevoerd waardoor de wegen in die perio de afgesloten zijn voor het verkeer Op diverse plaatsen in de Julianalaan worden van maandag 31 maart tot en met donderdag 3 april onderhoudswerkzaam heden verricht. In de Oude Polderstraat, ter hoogte van De Genestetplantsoen, worden op vrijdag 4 april wegwerkzaam heden uitgevoerd. een inspraakronde volgt. Bondewel: „Wie weet wat dat plan oplevert. Mis schien wel dat we straks ólle ligplaatsen in die kanaalarm moeten inleveren." Wrang: „Dat is het probleem natuurlijk óók voor een deel opgelost..." Volgens een woordvoerder van de ge meente wordt nog druk gestudeerd op de drie alternatieve locaties. Binnenkort hakken burgemeester en wethouders de knoop door. Een verhuizing vergt vervol gens zeker nog een half jaar door Sheila van Doorsselaer HULST - De 700.000 euro die het Hulster college van burge meester en wethouders aan de raad vraagt voor de renovatie van het monumentale 's Lands huis in de Steenstraat, is wat de fracties betreft ook meteen het maximum. Bij een volgende smeekbede extra krediet uit te trekken, krijgt het college zeker 'nee' op het rekest. Het benodigde bedrag (in eerste instantie een half miljoen euro) werd vier maanden geleden al eens verhoogd met 200.000 eu ro. Hier stemde de raad mee in, maar Progressief Hulst waar schuwde toen al dat het plafond wat haar betreft bereikt was. Het CDA wilde daarom in de commissie Middelen van wet houder P. Weemaes stellig horen dat het bedrag van 700 000 euro een zogenaamd taakstellend krediet is, een bedrag waar niet vanaf geweken mag worden. Op is op Groot Hulst steunde het verzoek van het CDA. Volgens Weemaes is die zeven ton het maximale wat de ge meente aan de renovatie van het uit 1665 daterende pand zal be steden. Hij verwacht nog subsi die van bijvoorbeeld Monumen tenzorg en dat bedrag wordt ook besteed aan de renovatie. De subsidie wordt dus niet in min dering gebracht van die zeven ton. Hiermee zal met de renova tie dus nog meer geld gemoeid zijn, maarzonder extra financi ële gevolgen voor Hulst. Aankoopsom Progressief Hulst was de enige partij die in de commissie Mid delen liet weten niet zonder meer akkoord te gaan met het voorstel. PH heeft er nooit een geheim van gemaakt dat ze de aankoopsom van het 's Land huis absurd hoog vond. Hulst betaalde immers fors meer dan CLINGE - Toneelvereniging Weldoen Door Vermaak uit Clinge speelt vandaag, morgen, zondag en maandag in De Trou badour het blijspel Onze bompa is aan 't vrijen Kaarten kunnen besteld worden bij de Trouba dour. Aanvang: 20.00 uur de waarde van het pand. Daar naast vindt PH'er F. de Vries ze ven ton voor een 'verbouwinkje' wel heel veel geld en hij vreest dat er nog wel een bedrag bo venop komt. Inmiddels durft Weemaes te stellen dat het 's Landshuis eind dit jaar klaar moet zijn. Een tijdsschema is al voorhanden en er ligt al een gedeeltelijk bestek, maar offertes van een aanne mers zijn nog niet binnen, waar door Hulst de verbouwing in gaat met een open begroting Volgens Weemaes is dit niet be zwaarlijk. Architectenbureau Rienks DBM heeft de opdracht gekregen de renovatie te leiden. Leeg Hulst wil het pand inrichten als cultuur-toeristisch huis Het 's Landshuis was de bestuursze tel van het Hulster Ambacht. Ook werd er tot 1794 recht ge sproken. Begin negentiende eeuw is het pand nog korte tijd gebruikt als stadhuis van Hulst en tot in de jaren dertig van de vorige eeuw was het kantonge recht en marechaussekazerne Vervolgens is het in gebruik ge weest bij de belastingen, het Ge- meenschapswerk en als Ar beidsbureau. Sinds het vertrek van het Arbeidsbureau uit Hulst, eind 2000, staat het leeg. TERNEUZEN - Het Leger des Heils houdt zondag 30 maart en Sing In in de Grote Kerk aan de Noordstraat in Terneuzen. De Sing In begint om 19 00 uur. Te gast is de Nationale Praise band van het Leger des Heils diespelen moderne gospels en geestelijke liederen spelen. Zondagmiddag is vanaf 16 00 uur een inloopconcert. De Na tionale Praiseband verzorgt za terdag 29 maart om 20.30 uur ook een optreden in De Kande laar van de Evangelische ge meente aan de Van Cantort- straat voor mensen tot 30 jaar. Advertentie Intercultureelfeest bij Intratuin Koudekerke ontmoet de Wereldwinkel Vn|dag en Zaterdag 14.00-17.00 uur Banenma/tt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47