Pleidooi voor bezield Mondragon Gemeente loopt voorop met visie «ver waterbeheer Groenteman moet loods afbreken Ziekenomroep viert vijftienjarig bestaan 15 oneelorganisaties kloppen bij politiek aan Vijftienjarige winkeldief betrapt Nieuwe kastanjes op Markt Tholen Herstel Valckenisseweg jaar later Tunnelbuis dicht voor inspectie Meisje raakt gewond aan hand Restauratie Zierikzeese houtloodsen begint over paar maanden Parkeren bij strand wordt niet duurder vrijdag 21 maart 2003 ^rAiiPankow J0IKZEE - Talrijke ama- {ürtonelisten op Schouwen- -«•neland pleiten voor een jjutv theater in Zierikzee. De tonale Toneelwerkgroep |HV)dringt in een brief aan al- politieke fracties in de ge- yenteraad aan op de herleving au een 'bezield Mondragon'. rTW is een overkoepeling j toneelverenigingen ver ged over Schouwen-Duive- Ook de provinciale ^pelorganisatie het Zeeuws jffltrum voor het Amateurthe- r(ZCA) breekt een lans voor jpositieve beslissing betref- fcdehet plan Mondragon. Het "7a schrijft groot voorstander 2ajn van een goede theater- pjrziening in een gemeente #35 000 inwoners, oigens de koepelorganisatie is ^iouwen-Duiveland een regio at relatief veel beoefenaars en ■hebbers van het amateur- fcater. Heel bewust koos het ÏCA destijds dan ook voor Hoodragon als centrale plek ■:or het jaarlijkse Zeeuwse •aiakterfestival. Sinds de slui- fegvan het theater behoort dat dement in deze regio tot het «leden. Mocht het gemeente- fctuur besluiten tot herbouw ra een accommodatie, dan v«dt het ZCA de mogelijkheid sen in de toekomst hier weder reen Eenakterfestival te or- ^niseren get ZCA wijst ook op het initia te! van de samenwerkende Zeeuwse amateurkoepels om op ïcctetermijn samen met de pro- inbo vergadert ZIERIKZEE - De Anbo-afde- bg Zierikzee houdt morgen- maf 15.00 uur de jaarlijkse al- pnene ledenvergadering in ge touw De Harmonie in Zierik- h, De bijeenkomst wordt na at huishoudelijk gedeelte op- jduisterd door cabaretgezel- jchap Kantooi uit Renesse. De tegadering wordt afgesloten net een gezamenlijke brood- aaltijd. vincies Oost- en West-Vlaande- ren interprovinciale festivals voor toneel, muziek, zang en dans te organiseren. Zonder goed geoutilleerd theater zou een dergelijke culturele uitwis seling niet op Schouwen-Dui- veland kunnen plaatsvinden. De RTW noemt het een groot ge mis dat deze gemeente niet be schikt overeen fatsoenlijk thea ter. Het professioneel aanbod in de dorpshuizen biedt geen we zenlijk alternatief volgens deze werkgroep. De werkgroep geeft aan dat de toneelverenigingen wellicht niet zelf veelvuldig gebruik zul len maken van een hernieuwd Mondragon als speelplek, maar dat het professioneel aanbod een belangrijke impuls kan bie den aan de amateuristische kunstbeoefenaar. Geen zin Overigens bestaat wel al gerui me tijd de wens een gezamenlij ke, grootschalige productie met spel, zang, muziek en dans te maken. „Zonder een goede ac commodatie zoals Theater- Mondragon heeft het geen zin deze plannen uit te werken", al dus de RTW. De werkgroep verwijst verder naar het belang van een theater voor middelbare scholieren die Cultuur en Kunstzinnige Vor ming volgen. Ook kunnen de briefschrijvers zich voorsteUen dat beoefenaars van andere kunstdisciplines gebaat zijn bij een goed geoutilleerd centraal gelegen theater in de binnen stad van Zierikzee. Als voorbeelden worden genoemd fotoclub, teken- en schildercur sisten, dansscholen, muziek school, organisatoren van kleinschalige concerten, lees kringen en beeldend kunste naars. Tot slot wijst de RTW ook nog naar de economische waarde van een echt Schouws theater. „Bedrijven die zich hier willen vestigen, hechten belang aan een goede infrastructuur aan voorzieningen voor het bedrijf, zijn medewerkers en zijn klan ten aldus de Regionale Toneel werkgroep. Scène uit de eenakter 'Fijner zonder TV' door Theatergroep Zierik tijdens het laatste Eenakterfestival in Theater Mondragon in 2001. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans OOSTERLAND - Een tijdelijke oplossing. Een noodsprong. Dat is de zonder bouwvergunning gebouwde loods van groente handelaren A. en M. Pieper uit Oosterland. De gemeente heeft verordonneerd dat de loods weg moet. Het echtpaar zegt niet zonder te kunnen, zo bleek gis teren tijdens het raadsleden spreekuur. Het echtpaar Pieper probeert al tweeënhalf jaar toestemming te krijgen voor de bouw van een loods vlakbij zijn woning aan de Lage Maireweg in Oosterland. Die loods is nodig voor gekoelde opslag van groenten en stalling van de groentewagen waarmee A. Pieper oostelijk Schouwen- Duiveland afrijdt. Het echtpaar moet nu steeds pendelen tussen de woning en een loods aan de Weststraat. Dat is met vier klei ne kinderen geen sinecure. Het (verouderde) bestemmingsplan biedt echter geen mogelijkhe den voor een loods aan de Lage Maireweg en de komst van een nieuw bestemmingsplan kan nog wel even op zich laten wachten. De fracties reageerden juni vo rig jaar meelevend. Zij zeiden te betreuren dat het allemaal zo lang duurde. Dat had echter geen versnelling van de herzie ning van de bestemmingsplan nen tot gevolg. Daarom besloot het echtpaar dan maar zonder bouwvergunning een tijdelijke loods neer te zetten De brief van de gemeente waarin de groentehandelaar gesommeerd wordt de loods weer af te breken is ze rauw op het dak gevallen. „Want wij willen anders, maar kunnen dat niet. Mijn man is groenteboer in hart en nieren, maar op deze manier wordt het werken hem onmogelijk ge maakt. We gaan hier gewoon aan kapot. En dan is het zo ver schrikkelijk jammer dat er van de kant van de gemeente totaal niet met ons wordt meege dacht." Moet de illegaal neergezette loods echt weg dan betekent dat, schetste M Pieper, moge lijk het einde van het bedrijf Verhuizing naar elders op Schouwen-Duiveland is voor het gezin geen optie. Oosterland is vanwege de centrale ligging in oostelijk Duiveland een prima locatie volgens M. Pieper. Se cretaris van het raadsleden spreekuur T. van Oostenbrugge maakte M. Pieper erop attent dat zij en haar man tegen de aanzegging van de gemeente be zwaar kunnen aantekenen. Daar gaat ze ook zeker gebruik van maken. ZIERIKZEE - Een vijftienjarige jongen uit Zierikzee is gis termiddag in de Hema in Middelburg aangehouden wegens winkeldiefstal. De jongen had een mapje (voor pasjes) en drie zonnebrillen weggenomen. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt THOLEN - Maandag worden op de Markt in Tholen-stad vier nieuwe paardekastanjes geplant Ze vervangen de twee paar- dekastanjes die vorige week werden verwijderd. Deze bomen waren ziek geworden door het zoute kwelwater dat tot voor kort onder de Markt omhoog kwam. Dit probleem is inmid dels opgelost door het aanleggen van een drainagesysteem dat het water afvoert. Behalve vier paardekastanjes worden op de Markt ook wat nieuwe bankjes geplaatst. Tevens zal op enkele plaatsen de bestrating worden aangepast. RILLAND - De gemeente Reimerswaal wil de reconstructie van de Valckenisseweg in Rilland een jaar uitstellen. Het gaat om het stuk in de bebouwde kom vanaf de Vliedbergstraat richting de Westerschelde. De weg verkeert in een slechte toestand, zodat een volledige reconstructie, inclusief een totaal nieuwe fundering, noodza kelijk is. De gemeente wilde de werkzaamheden dit jaar uit voeren, maar nu is gebleken dat het asfalt teerhoudend is en niet opnieuw gebruikt kan worden. Dat betekent dat het af gevoerd moet worden, wat een hoop extra kosten met zich meebrengt. Dat geld is dit jaar niet voorhanden. Het college wil de reconstructie daarom uitstellen tot volgend jaar. Er wordt 20.000 euro extra uitgetrokken. TERNEUZEN - Het verkeer door de Westerscheldetunnel wordt vanavond en morgenochtend geconfronteerd met een korte stremming van één van de tunnelbuizen in verband met controle en mogelijke (klein) onderhoud. Het gaat om een maatregel, die maanden geleden al in een onderhoudsplan werd vastgelegd. Eens in de veertien dagen gaat één van de buizen dicht voor inspectie en eventuele onderhoudswerk zaamheden. Is het in de toekomst de bedoeling om de veertien dagen één buis te sluiten van acht uur vrijdagsavonds tot acht uur 's za terdagsmorgens (of zoveel korter als mogelijk is), nu beperkt de stremming zich tot tweemaal hooguit een half uur: van 22.00 tot 22.30 uur en van 8.00 tot 8.30 uur. Tunnelgebruikers worden met behulp van de matrixborden boven de weg door één tunnelbuis geleid. Gedurende de stremming geldt in de ene toegankelijke tunnelbuis een maximumsnelheid van 70 kilometer (onder normale omstandigheden in de beginfase 80 kilometer en daarna 100 kilometer) en bovendien is een in- haalverbod van kracht. TERNEUZEN - Een zestienjarige bromfietsster uit de ge meente Terneuzen is gisteravond bij een aanrijding in Tér- neuzen gewond geraakt aan haar hand. Het meisje reed over de Kennedylaan komende uit de richting van de Haarman- weg. Toen ze op de kruising Kennedylaan, Grenulaan linksaf wilde slaan werd zij aan de linkerzijde ingehaald door een 63-jarige automobiliste Terneuzen. Door de botsing kwam ze ten val. BrPiet Kleemans DER1KZEE - Schouwen-Dui- wland loopt voorop als het gaat «hetomgaan met water en het «denken over hoe dat in de toe- iomst moetDat zeggen S. Ou- kter van Netwerkorganisatie Sgevings Kwaliteit (NOK) en l Poppen van adviesbureau lauw. Ze zijn ingehuurd door de ge- Tnte voor het opstellen van fiWaterbeheerplan. Tijdens [workshop in het gemeente- pwerd daar de basis voor ge- ouwen-Duiveland heeft een bliefde verhouding met het ïer. De eilanders weten hoe roestend het kan zijn, maar Ken ook dat water voedsel le tten dat toeristen naar het ei- ui komen vanwege zon, tznden zee, to werd tijdens de workshop REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 ^AB ZIERIKZEE lel (0111)454647 W(0111) 454657 e-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) 'et Kleemans •«mkevan Loon Pankow tone Soesman '-dyBoogert (sport) ?NTRALE REDACTIE ^stsouburgseweg 10 Postbus 18 I^AAVLISSINGEN ;el- '0118) 484000 .ax: (0118) 470102 -■fnail: redactie@pzc.nl waar behalve mensen van ge meente, Waterschap Zeeuwse Eilanden en provincie Zeeland ook vertegenwoordigers van visserij, recreatie en toerisme aan meededen nog eens onder streept. Echt verrassende nieu we gezichtspunten leverde het niet op volgens Poppen en Ou- boter. Waar het om ging was - stellen Poppen, Ouboter en wethouder L. Geluk-Poort vliet - het leggen van dwarsverbanden Verban den tussen de verschillende be langen van diverse groepen mensen En verbanden tussen de verschillende autoriteiten en organisaties en de manier waar op zij met water omgaan. Poppen: „Als je van elkaar pre cies weet wat je verantwoorde lijkheden zijn en het met elkaar eens bent over hoe je bepaalde problemen aan moet pakken kun je veel daadkrachtiger op treden." Poppen haast zich te zeggen dat garanties dat Schou wen-Duiveland voortaan ver schoond blijft van waterover last zoals die zich onder meer in 1998 manifesteerde niet te ge ven zijn. Wat wel mogelijk is is het flink indammen van risico's. Door vér vooruit te kijken. En door bij voorbeeld bij het ontwikkelen van woningbouwplannen reke ning te houden met zwaardere eisen voor waterafvoermoge lijkheden. De gemeente is, stelt Geluk, daar al druk mee bezig. „In plan d'Heule II hebben we een woning ingeleverd om meer waterberging te creëren." Het is de bedoeling dat er uiter lijk juni een concept-waterbe- heerplan ligt In een later stadi um volgt een meer concreet waterplan. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - 't Durpsuus, 19.30 uur: Jaarfeest CJV; BURGH-HAAMSTEDE - Pompstation Haamstede, 8.45 uur: Start Wereld Water Dag met aansluitend vanaf 10.15 uur sponsorloop; OUDE TONGE - Cultureel centrum De Grutterswei, 19.45 uur: Vierkorencon- cert; ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk, 19 30 uur: Con cert 'muzikale reis door de muziekge schiedenis'; door Inge Heuff ZIERIKZEE - Met een feeste lijke uitzending op zaterdag middag 5 april vanuit de kerk- zaal van verpleeghuis Cor nelia viert ziekenomroep No men Nescio zijn vijftienjarig bestaan. Nu de doelgroep, de zieken uit het Rode Kruiszie- kenhuis, verdwenen is, heeft Nomen Nescio met succes de omslag naar de zorgcentra en het verpleeghuis gemaakt. Maar de grootste wens blijft de openstelling van het zieken huis zodat er weer muziek ge draaid kan worden voor de pa tiënten. Al ruim vijftien jaar draait Nomen Nescio verzoeknum mers voor destijds de patiën ten van het Rode Kruiszieken- huis en nu dan de bewoners van de zorgcentra en het ver pleeghuis. Al in 1983 gingen de eerste uitzendingen de lucht in maar dat was onder de hoede van de initiatiefnemers van Nomen Nescio in Goes. Deze uitzendingen kwamen uit de kelder van het ziekenhuis ter wijl de muziek samengesteld en opgenomen werd in Goes. Later kregen de pioniers be schikking over eigen tweede hands apparatuur. Met de bouw van de nieuwe Cornelia, kon Nomen Nescio twaalf jaar geleden intrekken in een eigen goed toegeruste studio. Inmid dels staat deze studio vol met kasten waarin de flinke collec tie cd's staat opgeslagen. No men Nescio is Latijn voor 'de naam ken ik niet' Ap Bongers, voorzitter van het werkbe- stuur denkt dat de naam voortkomt uit bescheidenheid van de initiatiefnemers Hun naam was niet belangrijk, wel het effect van hun uitzendin gen voor de patiënten. Ruim vijftien jaar geleden werd de Zierikzeese vestiging zelfstandig en dat wordt door het hechte team medewerkers met de luisteraars gevierd. Die viering stond oorspronkelijk in november 2002 gepland. Door het overlijden van mede werker Jaap Kuut, net voor de feestelijkheden, werden deze een half jaar uitgesteld. „We missen hem nog steeds", zegt Bongers „Jaap had een geheel eigen manier om met de men sen in de zaal om te gaan. Dat was prachtig om te zien." Op maandag- en dinsdag avond heeft de ziekenomroep rechtstreekse uitzendingen. Op maandag is dat vanaf een wisselende locatie bij een van de Arcus zorgcentra. Dinsdag avond is het vaste prik in de kerkzaal in de Cornelia. ..Vooral in de Cornelia is er al tijd flinke belangstelling voor de uitzending", vertelt Bon gers. „Op de locaties wil dat nog wel eens verschillen. Bij het ene zorgcentrum zit de zaal vol, bij het andere gaat het om een handje vol mensen." De muziekkeuze van de zie kenomroep is voornamelijk Nederlandstalige makkelijk toegankelijke muziek. Toen er nog geluisterd werd in het zie kenhuis, had Nomen Nescio nog een programma rond lich te klassieke muziek maar de bewoners van de zorgcentra kiezen toch eerder voor de liedjes die mee te zingen zijn. En dat wordt dan ook volop gedaan, tijdens de uitzendin gen. Wie niet kan zingen, wiegt vaak mee op de muziek. Cassettebandje Op donderdagochtend wordt De Levensbron uitgezonden. Hierin komen verzoeknum mers voor gewijde en religieu ze muziek aan de orde. Aanvullend verzorgt de om roep de muziek voor de week- sluiting van zorgcentrum In 't Opper in Bruinisse. „Bewo ners kunnen verzoeknummers indienen die wij wekelijks bij elkaar zoeken en op een cas settebandje zetten. Tegen woordig gaat deze muziek ook naar De Saele in Oosterland." De uitzendingen van maandag en donderdag zijn te beluiste ren via Radio Schouwen- Duiveland. De dinsdagavond uitzending is alleen voor de bewoners van de Cornelia. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Niets lijkt res tauratie van de houtloodsen aan de Vissersdijk bij Zierikzee nog in de weg te staan. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft aan eigenaar Stichting Monumen ten Schouwen-Duiveland, een zelfstandige werkmaatschappij van Stichting Renesse, de ver eiste monumentenvergunning verleend. Het is de bedoeling in de zomer te beginnen met het enkele tonnen kostende kar wei. De Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland heeft de houtloodsen gekocht van de ge meente Schouwen-Duiveland en gaat ze na de restauratie ver huren aan de Stichting Muse umhaven Zeeland die er een stads- en commerciewerf voor historische schepen in wil vesti gen. De gevraagde 20.000 euro huurpenningen worden via een vestzak-broekzak-constructie vergoed en daar bovenop krijgt de Stichting Museumhaven Zeeland nog eens een jaarlijk se subsidie van ruim 45.000 eu ro. De restauratie van de houtlood sen kost naar schatting enkele tonnen. De Stichting Monu menten Schouwen-Duiveland hoeft dat niet allemaal zelf op tafel te leggen. Stichtingsvoor zitter J. Kogelman: „Ik heb de bedragen niet in mijn hoofd zitten, maar we krijgen een sub stantiële subsidie van de Rijks dienst voor de Monumenten zorg. Onaangetast De buitenzijde van de karakte ristieke loodsen aan de Vissers- dijk blijft, zegt Kogelman, zo veel mogelijk onaangetast. De monumentenstichting heeft het in restauratie gespecialiseerde architectenbureau Restauro BV uit Den Hoorn in de arm geno men die voor de taak stond het uiterlijk zoveel mogelijk onge moeid te laten, maar toch com fortabele en veilige werkruim tes in de loodsen te realiseren. Kogelman: „Er komt een soort Advertentie Intercultureelfeest bij Intratuin Koudekerke ....ontmoet de Wereldwinkel Vrijdag en Zaterdag 14.00-17.00 uur Banenmarkt. van glazen gebouw binnen het gebouw." Aan de achterzijde van het ge bouw - aan de Julianastraat - worden wat kleine wijzigingen doorgevoerd, maar daarbij wordt gebruik gemaakt van ge- potdekselde buitenwanden die goed aansluiten op het bestaan de gebouw Aan de voorzijde van de loodsen - aan de Vissers- dijk - komen grote deuren waar door te restaureren schepen naar binnen kunnen worden ge bracht. De restauratie van de houtloodsen en de realisering van de stads- en commerciewerf zijn bijzonder belangrijk voor de toekomst van de museumha ven. In het door bestuurslid van de Stichting Museumhaven Zeeland J. Meulenberg opge stelde beleidsplan wordt de werf als één van de belangrijk ste voorwaarden genoemd voor het 'een maatje groter groeien' van de museumhaven. Een belangrijk restauratieproject ligt al te wachten; de hoogaars Arnemuiden 17 is dringend aan een grondige opknapbeurt toe. GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden verhoogt dit jaar zijn parkeertarieven niet. Dat bete kent dat een dagkaartje drie eu ro blijft kosten. Voor een middagkaartje (vanaf 13.00 uur) op de Walcherse ter reinen (Randduin en De Vier Hoogten bij Oostkapelle, Oran jezon en Breezand bij Vrouwen polder, Galgewegen Strandweg bij Koudekerke en Valkenisse- weg bij Biggekerke) moet twee euro worden betaald. Op de Veerse Dam en de Banjaardweg geldt een uurtarief van vijftig eurocent. Het betaald parkeren geldt vanaf 1 april tot eind okto ber. Voor Galgeweg, Strandweg, Valkenisseweg en Breezand loopt de periode van 1 mei tot eind september. Voor de terrei nen langs de Veerse Dam en de Banjaardweg is het ook moge lijk een parkeerkaart te kopen k 45 euro. Deze is verkrijgbaar bij de WV's in Vrouwenpolder en Wissenkerke en bij het water schapskantoor in Goes. Er wordt tijdens de uitzendingen van Nomen Nescio (met op de voorgrond technicus W. Muste) volop door de bewoners van zorgcen tra meegezongen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39