Spoedhulp Zierikzee onmogelijk Waarom ik wel en hij niet Toerist in Renesse is best tevreden Wethouder vraagt stichting Renesse om criteria voor subsidie Noord-Beveland wil dat traumahelikopter ook 's nachts vliegt eiMTEIMY 3 halen 2 betalen Broeken gestolen Inspectie: onverantwoord zeeuwse almanak Nooit gedacht alle top cd's vanaf nu altijd 29,99 VERB0UWINGS OPRUIMING GOEDéféisANWB Advertent te door Marcel Modde RENESSE - De stichting Renes se moet duidelijk maken op wel ke gronden zij subsidie ver strekt. Volgens wethouder J. van Felius (financiën) blijft nu nog te veel in het vage hangen waarom sommige verzoeken wel en andere niet worden ge honoreerd, verklaart hij de handgeschreven opmerking bij het voorstel aan de gemeen teraad om de begroting 2003 van de stichting goed te keu ren. Van Felius haast zich te bena drukken dat het verzoek om een toetsingskader niet is ingegeven uit vermoede misstanden rond de subsidieverlening van de ka pitaalkrachtige organisatie. Omdat de stichting ooit is be gonnen met een bescheiden be drag aan gemeenschapsgeld en de gemeente van meet af aan een vinger in de pap heeft gehouden is de instelling verplicht de be groting en de jaarstukken ter goedkeuring aan de gemeente raad voor te leggen. Binnen dat kader is naar mening van het college onvoldoende helder welke spelregels de Stichting Renesse hanteert voor haar vrij gevigheid. Gedragsregels Volgens administrateur D Koo- man is daar niets geheimzinnigs aan Bepalend is onder meer dat de aanvraag komt van een Schouwen-Duivelandse orga nisatie, de activiteit een regio naal karakter heeft en het niet om individuen gaat. De criteria staan duidelijk uiteengezet op de internetsite van de stichting „Duidelijker en openhartiger kunnen we daarover eigenlijk niet zijn", aldus Kooman. Van Felius was daarvan gisteren nog niet op de hoogte en kon dan ook niet aangeven of de zogenoemde 'gedragregels' op de website voldoen aan wat de gemeente voor ogen heeft als toetsingska der. „Het lijkt me voldoende, als ik dat zo hoor, maar daar moe ten we het misschien toch met elkaar eens over hebben." De wethouder is bovenal gespitst op meer inzicht in de motivatie achter een toe- of afwijzing van een verzoek om geldelijke steun De Stichting Renesse heeft dit jaar 350.000 euro aan subsidie te vergeven. Dat is 38.000 euro meer dan in 2002. De begroting sluit met een positief saldo van bijna 190.000 euro. En dat is weer ruim 200.000 euro minder dan het voorgaande jaar. Het verschil valt hoofdzakelijk te verklaren doordat slechts twee Oostenrijkse woningen uit het bezit van de stichting op de no minatie staan voorverkoop. Vo rig jaar waren dat er nog vijf. Daarnaast zijn er de grotere uit gaven ten bate van de Museum haven en het Sportcentrum On derdak in Zierikzee, Ecoscope in Renesse en het eigen vijftigja rig jubileum dit jaar. VLISSINGEN - Uit een tuin bij een woning in Blikkenburg in Vlissingen is gisterochtend een waslijn leeg geroofd. De dieven hebben voor meer dan duizend euro aan kleding meegenomen De eigenaar mist onder meer een paar pantalons. Advertentie DOMBURG zon zee verrassend leuk winkelen gezellige terrassen iedere zondag open! Haal de zon in huis) Voel de zon met de nieuwe en verrassende Calvé Sambasaus Heerlijke zoete, romige saus met een pittige nasmaak. Regelrecht een hit op kip, hamburgers, saucijzen en BBQ-worst. Mocht het zonnetje buiten nog niet schijnen, maak dan een pitabroodje kip met Sambasaus. Snij kipfilet in kleine stukjes en bak ze in de pan. Leg de pitabroodjes icdeoven en snijdt ze open als ze klaar zijn Schep de gesneden ijsbergsla en ibistukjes kip in het pitabroodje en maak het af met Calvé Sambasaus. Calvé Calve waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 21 maart 2003 Volgens A. Krijnse Locker, voorzitter van de Ondernemersvereniging Renesse moeten ergernissen van toeristen, bijvoorbeeld over hon denpoep, snel en eenvoudig via afspraken met de gemeente opgelost kunnen worden. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon RENESSE - Renesse heeft een plan nodig waarin de ontwikkeling voor de komende tien jaar wordt uitgestippeld. De onderne mers van de Westschouwse badplaats en de gemeente Schouwen-Duiveland zijn het daar over eens. Dit plan, waarin onder meer de toekomst van het toerisme ge schetst wordt, moet straks gedragen wor den door gemeente, ondernemers en bewo ners. Bezoekers en toeristen in Renesse zijn best tevreden over hoe de badplaats erbij ligt. De mensen komen toch vooral voor het strand dat achter het dorp ligt. De voorzieningen van het Transferium worden zeer gewaar deerd. De gastvrijheid en het gezellig uit gaan zijn andere pluspunten van Renesse, zo hebben zij afgelopen zomer in een enquê te aangegeven. Kritiek is er ook: het auto verkeer in het dorp kan wat hen betreft best minder. Ook de hondenpoep moet opge ruimd worden. En volgens met name de Ne derlandse jongeren zouden de kroegen en cafés langer open moeten zijn. Het zijn in vogelvlucht de meest in het oog springende resultaten van het Gast Tevredenheidson- derzoek 2002, dat de verschillende bran che- en ondernemersverenigingen onder de vlag van Schouwenland Eventures voor de eerste keer in Renesse gehouden hebben Volgens A. Krijnse Locker, voorzitter van de Ondernemersvereniging Renesse, was dat nodig, omdat de ondernemers nog wel eens voor de toeristen wilden denken. On der het mom van 'meten is weten' hebben de ondernemersvereniging, Stichting Horeca Renesse (SHR), Vereniging Strandpavil- joenhouders Schouwse Kust (VSSK) en Re- cron Schouwen-Duiveland de mening van hun bezoekers in kaart laten brengen. Drie duizend enquêteformulieren zijn onder toe risten verspreid. Krijnse Locker is tevreden dat de resultaten nu op papier staan. Want met het onderzoek in de hand kunnen plannen gemaakt wor den om de toeristische voorzieningen in en rond de badplaats op peil te houden en te verbeteren. Zo blijkt dat zowel de Duitse als de Nederlandse toerist de hygiëne zowel op het strand als in het dorp erg belangrijk vindt. Volgens de voorzitter moeten erger nissen, bijvoorbeeld over hondenpoep, snel en eenvoudig via afspraken met de gemeen te opgelost kunnen worden. Auto's Andere wensen, die toeristen en bezoekers hebben, zijn lastiger te realiseren. De grote hoeveelheid auto's die in het hoogseizoen dagelijks door het dorp trekken, is volgens de ondervraagden hét grote minpunt Maar het centrum van Renesse autovrij maken, gaat niet zomaar. De attractie die zeer ge mist wordt - een zwembad - is evenmin in een paar maanden te bouwen. „Voor de lan gere termijn willen we samen met de ge meente een masterplan schrijven. Een plan waarin staat waar we naar toe moeten in Renesse de komende tien jaar." Klasgenoten van Erdogan, achter de rode kaars, protesteren onder De Beuze in Zierikzee tegen de dreigende uitzetting van het gezin Nuredini. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ze kan het alle maal niet meer bevatten. Ge laten laat Arife Nuredini (38) de gebeurtenissen over zich heenkomen. Tranen wellen op in haar donkere ogen en meer dere malen haalt ze uit pure onmacht de schouders op. „Ik weet het allemaal niet meer." Arife en haar zoons Erdogan (14) en Ferdi (17) waren giste ren het middelpunt van een protestactie van Vluchtelin genwerk Schouwen-Duive land en het 8 Maartteam onder De Beuze in Zierikzee. De or ganisaties vroegen aandacht voor het 'mensonterende vluchtelingenbeleid' in Ne derland en de dreigende uit zetting van de van oorsprong Albanese Macedoniërs. Omdat het gezin al bijna tien jaar in asielzoekerscentra ver- blij ftheeft het z 'n hoop geves tigd op het aangekondigde generaal pardon van minister Nawijn. Tussentijds moet de actie voorkomen dat Arife en haar kinderen op straat wor den gezet. Want dat kan, zo heeft ook wethouder A. van der Wouden begrepen, ieder moment gebeuren nu de rech ter in een kort geding het Cen traal Orgaan Asielzoekers (COA) in het gelijk heeft ge steld. Het COA wil tot de uit zetting van de Nuredinis uit het azc Burgh-Haamstede overgaan, omdat hun asiel aanvraag definitief is afgewe zen. Jute zakken Het tafereel op de zwart-wit geblokte vloer van De Beuze ademt de gespannen sfeer die rond een schaakveld heerst. Jute zakken, matrassen en de kens zijn neergelegd om pas santen te confronteren met de dreigende toekomst van de 38- jarige vrouw en haar kinderen Arife kan nauwelijks nog uit haar woorden komen wanneer van verschillende kanten wordt gevraagd hoe het met haar is. Dat een straatactie moet worden gevoerd om on derdak te houden, doet Arife de armen vertwijfeld spreiden „Dit had ik nooit verwacht, niet in Nederland. Ik hoop dat het nog helpt Ik weet niks meer. heb heel veel stress. De kinderen moesten huilen toen ze hoorden dat we niet mogen blijven. Rond het middaguur ploffen Erdogan en zijn klasgenoten van de Noordzelke neer op de matrassen voor een protest picknick. De scholieren betui gen zo hun solidariteit. „Ik snap er niks van dat hij nu op eens wegmoet", zegt de vijf tienjarige Sergio. „Hij woont nu bijna tien jaar hier, dan stuur je hem toch niet zomaar terug." Sergio - Liljewl voor zijn vrienden - vluchtte zelf zeven jaar geleden met zijn ou ders uit Angola. Zij hebben in middels wél een verblijfsver gunning. „Waarom ik wel en hij niet? Oorlog is toch overal hetzelfde?" Erdogan gedraagt zich tegen over zijn klasgenoten vooral cool. Maar ik ben écht niet blij. Daar kennen wij nie mand Onze familie is ge vlucht, woont in Nederland. Mijn vrienden zijn hier. Ik ben hier opgegroeid, spreek bijna geen Macedonisch. Ik ga echt niet weg! Hoe, weet ik nog niet. Deze dagen denk ik heel veel na over wat mijn toe komst wordt." Onherbergzaam Verschillende sprekers geven van achter een microfoon blijk van hun verontwaardiging over het huidige Nederlandse asielbeleid. „Zierikzee her bergt ons vandaag", begint Arien van Westen van Vluch telingenwerk, „maar in ge dachten staan we in een onher bergzaam landschap op de grens van onze beschaving. Aan de ene kant een berg ver driet, aan de andere kant een berg papieren. En daartussen, een kloof." Het 8 Maartteam is een inza meling begonnen om in ieder geval een noodopvang van het gezin te kunnen bekostigen. Giften kunnen worden over gemaakt op gironummer 8071923 ten name van Vrou wen schrijven geschiedenis, onder vermelding van: Houdt Arife en haar kinderen van de straat. door Mieke van der Jaqt WISSENKERKE - Burgemees ter en wethouders van Noord- Beveland dringen er in een brief aan het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport op aan de traumahelikopter vanuit Rotterdam nadrukkelijk ook in de avond- en nachtelijke uren beschikbaar te houden. Burge meester C. van Liere van Noord- Beveland heeft tot zijn ontstel tenis vernomen dat de helikop ter na zeven uur 's avonds niet meer vliegt. Volgens Van Liere is de inzet van de traumahelikopter juist bij ongelukken in een gemeente als Noord-Beveland van levensbe lang. Het alternatief is het ver voer van specialisten naar de plek des onheils, maar dat duurt vanwege de lange aannjtijden veel te lang. Enkele keren per jaar gebeurt er op Noord-Beveland een ernstig ongeluk waarbij al verschillen de keren de traumahelikopter het verschil tussen leven en dood heeft betekend Vorig jaar mocht de helikopter al niet meer na zeven uur 's avonds worden ingezet, omdat omwonenden last zouden heb ben van de herrie. Tot grote op luchting van Van Liere werd die regeling veranderd De minister van VWS bepaalde per 1 februa ri dat de helikopter te allen tijde kan worden gebruikt als dat nodig is. Voorschriften met be trekking tot geluidsoverlast vervallen op het moment dat snelle medische hulp noodzake lijk is Dat was een pak van het hart van het Noord-Bevelandse college, maar nu is gebleken dat de helikopter 's avonds en 's nachts nog steeds niet vliegt. Het Noord-Bevelandse college dringt er bij het ministerie op aan de inzet van de helikopter zo te organiseren dat die dag en nacht beschikbaar is Voor, tijdens en na de ope ning zorgde de Westerschel- detunnel voor de nodige commotie. Positieve én negatieve re actiesieder heeft zijn me ning. Die van een ietwat ou dere boer uit West-Zeeuws- Vlaanderen mogen we u niet onthouden: „Maar dat ik dat nog mag meemaken in mijn leven - dat er op een dag négenduuzend mensen drie euro betalen om vijf minu ten in een betonne puupe te kunnen rieën...Dat had ik nóóit zelf kunnen beden ken!" fwHarmen van der Werf UERIKZEE - De inrichting van spoedeisende hulpafdeling jhtt Zweedse Rode Kruis zie- ynhuis in Zierikzee is medisch verantwoord. Inspectie voor de Volksge- icdheid is tot die conclusie ge- ^en en heeft de provincie i>e'and daarvan op de hoogte lesteld jo volwaardige spoedeisende sipafdeling moet vierentwin- •jiiurper dag en zeven dagen in week bezet zijn. Het aantal soedgevallen op heel Schou- «n-Duiveland is te klein om se permanent bezette afde- 'X in het Zierikzeese zieken de realiseren. Financieel en adisch is de inrichting van s'nafdeling dan ook niet haal bar, stelt de Inspectie voor de fcksgezondheid. Specialisten ouden te weinig te doen heb bel. Set verbaasd (boratter J. Broertjes van de bad van Bestuur van de stich- tng Oosterscheldeziekenhui- b in Goes, waaronder Zierik- Evalt, is niet verbaasd over de bevindingen van de Inspectie roor de Volksgezondheid. „Om volwaardige spoedeisende hulp Stkunnen bieden, moet je ook w intensive care- en röntgen- ifdeling hebben", zegt Broer- ip. „Zeker vijfentwintig speci men heb je daarvoor nodig, tewijl in Zierikzee in het verte len hooguit acht specialisten bebben gewerkt." |)ewens tot inrichting van een noedeisende hulpafdeling in Zierikzee is afkomstig van de Haagse politiek. Het Goese CDA-Kamerlid S. Buijs heeft zich er altijd een warm voor stander van getoond. Minister De Geus van Volksgezondheid trad in de aanloop tot de lande lijke verkiezingen van 22 janua ri in zijn voetsporen. Hij pleitte in Brouwershaven voor de komst van een profielzieken huis in Zierikzee. De Geus en Buijs baseerden zich daarbij op een rapport van het College Bouw Ziekenhuisvoor zieningen. Om een goede be reikbaarheid van de zorg te ga randeren, is in Zierikzee een profielziekenhuis nodig, oor deelde dat college. Definitie „Maar wat houdt een profielzie kenhuis in?", vraagt zieken huisdirecteur Broertjes zich af. „Wat wij in Zierikzee bieden, poliklinische zorg en in de loop van dit jaar oogheelkunde, past óók binnen de definitie van een profielziekenhuis. Een volwaardige spoedeisende hulpafdeling hoort daar in zijn visie niet per se bijzeker niet nu de Inspectie voor de Volksge zondheid de inrichting van zo'n afdeling in Zierikzee heeft ont raden. Broertjes verwacht op korte ter mijn een gesprek te hebben met minister De Geus, zoals de be windsman dat in antwoord op Kamervragen eerder heeft be loofd. Voor 1 april zou dat overleg plaatsvinden. Een datum is ech ter nog niet gekozen. Broertjes: „Dat hangt af van de agenda van de minister." niet geldig b() bestellingen verbouwing* ACTIE tot en met 5 april 2003 Advertentie CD DVD in liMcnktrt SILLY KAD0 WALSTR.96. winKei CD's en DVD's OfwuweGrolsch Lentebok is een steviq «Irisbier, volblond van kleur en met een wgtnjme, zoetiqe smaak. Natuurlijk wt Mkmanschap qebrouwen. **l de lente in Grolsch Lentebok. op www.proefdenieuwelente.nl. Érandeeid ren luxe kwalitcitst iim^ing Ifc lage prijs van €13,- per jiachi. voor personen incl, standplaats ene el tot wel 60% p3l cfimpings in 17 laudep. nu ot»k notrijt t dncain pi'o Mttrwetetrf Kom langs hij één van dc ANWB-verkooppuntcn iK'jf kijk inwb.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37