Vind jij je meester aardig? Festival van vetkuiven en pettycoats Redt de Kaloot i doet beroep op Habitatrichtlijn Water centraal in serie Plus Min Voor een plekje in de hemel lezers schrijven Jeugdmonitor kunst cultuur V»oeAr, —li Dag over rouw 0 bij verstandelijk gehandicapten j Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Lintje Dat de heer Hennekeij een ko ninklijke onderscheiding krijgt komt bij mij vreemd over, voor het goede werk dat hij heeft ge daan (onder andere als gedepu teerde van de boot). Zaterdag 15-3 heeft de Zeeuwse bevol king afscheid genomen van het PSD-personeel. Als dank, dit was hartverwarmend. Maar wat vele mensen niet weten is dat Hennekeij als baas ook van ons (PSD) afscheid heeft genomen met één A4-velletje met ontslag, én een wachtgeldregeling die niet veel meer is dan de WW. Als klap op de vuurpijl: dat de nieu we schepen één jaar te laat klaar zijn, wat de Zeeuwse bevolking 10.000 euro per dag kost. Alles bij elkaar is dit toch wel een on derscheiding waard C.A. Lems Kenau Hasselaarstraat 485 Vlissingen Links Hierbij een reactie op een arti kel in de PZC van 18 maart, waarbij werd bericht dat een wandelaarster was doodgere den. Het gebeurt nog steeds dat mensen aan de rechterkant van de weg lopen, zodat het verkeer dat achterop komt, en zeker in het donker, een wandel aar(ster) soms te laat opmerkt, met vaak fatale afloop. Het is daarom ver standig altijd aan de linkerkant van de weg te lopen, zowel in het donker, maar ook overdag, je kunt dan altijd reageren op het tegemoetkomend verkeer, dan zijn dit soort ongelukken vrij wel uitgesloten. H. Bergs Lijsterbeslaan 27 Middelburg vrijdag 21 maart 2003 Meer dan duizend tienjarigen hebben de vragenlijst voor de jeugdmonitor Zeeland ingevuld. Ze worden daarbij getrakteerd op dit soort plaatjes. gehouden enquête onder 2500 Zeeuwse ouders van vierjarige kinderen. Maar antwoorden op vragen naar de kind vriendelijkste buurt, de beste school, de veiligste omgeving en de leukste ver enigingen blijven uit. Wat niet wil zeg gen dat je er niet wijzer van wordt. Rijkst Wie tussen de rijken wil wonen, vestigt zich in Hulst. Want daar zijn de ouders van vierjarige kinderen het rijkst. Ze kunnen de kinderopvang kennelijk heel goed zelf betalen, want van de ge meente moeten ze het niet hebben. Die steekt er nog geen 15 euro per inwoner in, en is daarmee in Zeeland veruit het karigst. Nee, dan Vlissingen. Daar is de ge meente, wat kinderopvang betreft, ver uit het vnjgevigst: 120 euro per inwo ner. Maar pas op: de jeugdcriminaliteit tiert er welig. Ook wat dat betreft staat Vlissingen eenzaam aan de topAlthans wanneer we de jaarverslagen van de politie moeten geloven. Eerlijk duurt het langst. En dat geldt ook voor de Jeugdmonitor. Want het duurt nog even alvorens we dat feno meen echt op waarde kunnen schatten. Pas in 2009 is de internet-'databank over de Zeeuwse jeugd van 0 tot 23 jaar' compleet. Deze dagen vindt opnieuw een enquête plaats, nu onder 4000 tien jarige Zeeuwse kinderen. Scoop heeft daar de basisscholen voor ingescha keld. Op al die scholen kunnen leerlin gen van groep zes via internet een vra genlijst invullen. Durf jij een politieagent op straat wat te vragen? Heeft de politie jou wel eens gewaarschuwd of opgepakt? En: word je wel eens gepest? Of doe je wel eens dingen die je eigenlijk niet wilt doen, om erbij te horen? Van dat soort vragen. En dus ook: vind je je juf of meester aar dig? Kom je wel eens te laat op school? Zijn er mensen met wie je kan praten als je ergens mee zit? Heb je zelf een mobie le telefoon? En: wat mis je bij jou in de buurt? Al met al 77 vragen. Zo'n duizend kinderen, afkomstig van zo'n 90 scholen, hebben de vragenlijst inmiddels ingevuld. En daar komen er nog dagelijks een heleboel bij. Scholen hebben tot het einde van de week de tijd om mee te doen. Voor eind dit jaar staat een volgende enquête op het program ma. Daarmee wordt op vijftienjarigen gemikt. En tenslotte is een onderzoek gepland onder de oudere jeugd tot 23 jaar. Althans, wanneer er dan nog geld is. Want eind dit jaar beslissen het pro vinciebestuur en de gemeenten of het project voldoende zoden aan de dijk zet om te rechtvaardigen dat ze er jaarlijks 170.000 euro voor uittrekken. Trefpunt Vooralsnog wordt de internet-database door slechts weinigen gebruikt. De jeugd taant er niet naar. Het discussie forum dat aan de website is gekoppeld kreeg tot dusver zegge en schrijve één reactie binnen, en die was van een poli tieke partij. „Het zou natuurlijk fantastisch zijn", zegt Scoop-projectleidster Ankie Smit, „wanneer de website ook een trefpunt voor jongeren wordt. „Lukt dat, dan krijg je via de website ook zicht op al lerlei actuele (jeugd)kwesties. Maar de jeugdmonitor is in eerste instantie op gezet voor instanties die veel met jeug digen te maken hebben, voor beleids makers en ambtenaren. En er is ook een meerwaarde die niet zichtbaar is: in het project werken alle instanties samen die zich in Zeeland met de jeugd bezig houden. Zo voorkomen we dat die langs elkaar heen werken, en dat iedere in stantie z'n eigen onderzoek opzet." door Henk Postma Welkom in Zeeland. Ja, maar in welk Zeeland? Je kan terecht in Vlissingen, de kleinste zeehavenstad ter wereld, eerder ruig dan gladjes en gelikt. Maar wel met een hogeschool voor internationaal beroepsonderwijs. Of je kan je vestigen in de polders in het Land van Hulst, eerder gemoedelijk dan ambitieus. Maar wel met een schor- rengebied dat z'n weerga niet kent. En schone werkgelegenheid in één van de grootste distributiecentra van de seks industrie. Waar in Zeeland kan je als jong gezin het best met je opgroeiende kinderen gaan wonen? Het is een vraag die in een handomdraai kan worden opgelost. Althans, dat be loofde de provinciale welzijnsorgani satie Scoop toen die, nu alweer een dik jaar geleden, online ging met de Jeugd Monitor Zeeland. Een avondje surfen, en de kindvriendelijkste buurt, de beste school, de veiligste omgeving en de leukste verenigingen zijn te selecteren. „De meest ideale woonomgeving voor een kind is zo op te zoeken", heette het destijds. Het ligt niet aan de beschikbare finan ciële middelen. Provincie en gemeenten steken ieder jaar een dikke 170.000 eu ro in het project. Maar de proef op de som valt nog wat tegen. Wie de website www.jeugdmonitorzeeland.nl raad pleegt. wordt verwelkomd door een flipperkast aan voortrazende fotootjes en flikkerende grafiekjes. Doelloos. Bruikbare informatie biedt dat spekta kel niet. Daarvoor moet je verder. Je stuit dan op een systeem dat gebrui kersvriendelijk is, en je een woud aan gortdroge gegevens inloodst. Je vindt er informatie uit de jaarversla gen van instanties als de politie, de GGD, jeugdzorg en Scoop zelf. Plus de uitkomsten van een twee jaar geleden door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De brilliantine en de pettycoats kunnen uit de kast. In het Ar senaaltheater in Vlissingen vindt zater dag het eerste Dutch Teddy Boy Rock 'n' Roll Festival plaats, met artiesten en deejays uit Engeland, Frankrijk, Duits land en Nederland. Maar ook een platen beurs, een danswedstrijd, tentoonstel lingen en een show van oldtimers. Het festival is georganiseerd door Peter de Nooijer uit Westkapelle, in de rock 'n' roll-scene beter bekend als Boola, in sa menwerking met de in Finland woon achtige Brit Marc Fenech en met hand en spandiensten van drummer Rik Lin- gier van de 2-Tones. Deze Vlissingse groep speelt ritojo, een mix van rockabil ly en rock 'n' roll, en heeft daarmee suc ces in heel Europa. „In het buitenland spelen wij veel op dit soort festivals", vertelt Lingier. „Peter kwam op het idee om het ook eens in Vlissingen te doen." Het festival komt voort uit traditie om elk jaar in Westkapelle een top-act uit de internationale rock 'n' roll neer te zetten „De animo daarvoor is elk jaar groter ge worden", aldus De Nooijer. „Van zeven tig man bij het eerste concert tot tweehonderd bij het laatste. Voor de or ganisatie telefoneer ik al zes jaar lang re gelmatig met Mare Fenech. Hij zei: 'Er is nog nooit een Teddy Boy Festival in Ne derland geweest. Wordt het niet eens tijd?' In Engeland heb je er wel twee per weekend. En ook in Duitsland, Frank rijk, Spanje en vooral Scandinavië wor den ze gehouden. Ik wilde het wel organi seren, op voorwaarde dat Crazy Cavan The Rhythm Rockers uit Engeland zou den komen, een absolute topper in het genre maar nogal duur. Heel snel belde hij me terug om te vertellen dat het ge lukt was, en wat ik dacht van die band en van die band." Behalve Crazy Cavan staan nu op het programma de Kentucky Boys uit Duits- land, Jean Vincent uit Engeland, de Long De Zeeuwse band 2-Tones, met de klok mee: zanger/gitarist Swing Tony, drummer Ricky (Rik Lingier), slaggitarist Enrico en contrabassiste Devil Woman. Black Jackets uit Frankrijk en de Neder landse groepen Pipeline '61, Ronnie Nightingale The Haydocks en de 2-To nes. De Nooijer: „Dit is een programma waarvan de Amsterdammer zegt: 'Daar voor komen we naar beneden.' En dat niet alleen. Er zijn kaarten besteld in En geland, Frankrijk en Italië. Dit is niet Vlissings, zelfs niet Nederlands, dit is Europees. Het ziet ernaar uit dat het Ar senaaltheater uitverkocht raakt en dat de helft van de mensen uit het buitenland komt." Boola de Nooijer is manager van de 2-To nes, maar dat is niet de belangrijkste re den dat ze op het programma staan. „Ze horen er gewoon thuis", zegt hij. „Bin nenkort staan ze twee avonden achter el kaar in Madrid, geven ze vijf concerten in Engeland, nu al zijn ze geboekt voor het festival Americana International van volgend jaar in het Noord-Engelse Not tinghamshire, waar 45.000 mensen op afkomen. Ze zijn een begrip in het genre. Het zijn ook de 2-Tones die Jean Vincent gaan begeleiden." Rivalen De term Teddy Boy of gewoon Ted stamt uit de jaren vijftig, begin zestig, toen in het zuidwesten van Londen twee rivali serende groepen ontstonden, de mods en de cosh-boys. Deze laatsten kwamen uit de middle class en zetten zich af tegen elitaire mods door zich juist overdreven mooi aan te kleden, in lange jassen met glimmende kragen, met roze sokken bo ven zwarte schoenen, grote vetkuiven en lange bakkebaarden. De pers ging de cosh-boys Teddy Boys of Teds te noemen De Teddy Boy-cultuur is door de jaren heen nooit verdwenen. Daarom is op het festival niet alleen veel te horen, maar ook te zien. Stands met T-shirts, een kui- venkapper, tattoos, platenhoezen, con certfoto's, old timers en dansdemonstra- ties. De Nooijer: „Reken erop dat in Vlissingen de pakken en de pettycoats naar de stomerij zijn gebracht. Iedereen wil er zaterdag op z'n best uitzien." Als het eerste Nederlandse Teddy Boy Rock 'n' Roll Festival een succes is, over wegen de organisatoren er volgend jaar een heel weekeinde voor uit te trekken. Het festival vindt van 14 lot 3 uurplaats in het Arsenaaltheater in Vlissingen (eerste band om 16 uur), de warming up is vanavond (22 uur) in café Groen Licht met een optreden van PV The Heartbeats en in Hotel Elisabeth met Bet ty's Doghouse. door Ali Pankow RENESSE - Het bestuur van de Stichting Plus Min in Renesse heeft besloten voor dit seizoen zelf de programmering van de "tentoonstellingserie ter hand te nemen. In voorgaande jaren werd telkens een curator uitge nodigd een concept in te vullen met een aantal door hem verko zen kunstenaars. Dit keer doen de bestuursleden het zelf met 'water' als overkoepelend the ma. Water heeft kunstenaars door de eeuwen heen geïnspireerd als wonderlijke, levensscheppende en tegelijk zo bedreigende vloei stof en door haar verschillende staten van zijn: ijs, water, stoom. Ook de voor Zeeland zo evidente, historische context met de herdenking van de wa tersnoodramp in 1953 speelt enigszins mee bij de keuze voor dit thema. Niet dat het Plus Min-bestuur de ramp als uit gangspunt heeft verklaard, maar dit jaar krijgt alles wat er gebeurt rond water ongewild de lading mee van de gebeurtenis sen van vijftig jaar geleden. Het bestuur heeft drie kunste naars uitgenodigd die water als inspiratiebron en uitgangspunt voor hun werk nemen. Het zijn Bert Frijns uit Burghsluis, Aris de Bakker uit Den Haag en Het ty Huisman uit Amsterdam. Architect en bestuurslid van Plus Min Johan de Koning be reidt verder een cyclus voor rond 'architectuur en water' Doel daarvan is weer te geven hoe de Nederlandse architec tuur in onze tijd inhoud en vorm geeft aan deze eeuwenoude uit daging Presentaties De Koning heeft Jos Jobse, Lab4Arch en Maarten Struijs uitgenodigd presentaties te ver zorgen. Het is de bedoeling van Plus Min bij deze cyclus een pu blicatie uit te geven. Bert Frijns opent de tentoon- stellingsserie met 'Water en glas' van 6 april tot en met 4 mei. Zijn fascinatie is glas. Hij ex ploreert de mogelijkheden van dit materiaal in een specifieke uitvoering: alledaags venster glas; verkrijgbaar bij elke glas- handel in platen van verschil lende maten en dikten Dat zogeheten vlakglas tovert hij om in oogstrelende objecten door een zelf ontwikkelde be handeling in de oven Het be- Het thema van de boekenweek is Styx, leven en dood in de lette ren. In een dagelijkse serie gaat de PZC op zoek naar de laatste rustplaats van Zeeuwse schrij vers. Hoe werden ze na hun dood herdacht en hoe liggen ze er nu bij? In de negende aflevering Ja cob Cats (1577-1660). door Ernst Jan Rozendaal Het gezegde 'Van de doden niets dan goeds' gaat voor Jacob Cats niet op. Lange tijd was de in Brouwershaven gebo ren literator, advocaat en staatsman in Nederland volks dichter nummer één. Zijn poë- zieverzameling Alle de wereken werd de boerenbijbel genoemd, omdat dit stichtelijke boek in menig huishouden naast de Sta tenbijbel op plank of nachtkast je lag. Maar in de negentiende eeuw was het met zijn populari teit gedaan. langrijkste principe is hierbij is de vervorming. In de zachte toe stand waarin het glas door verhitting raakt, wordt het vormbaar en kan het worden ge manipuleerd. De specifieke ei genschappen van glas, de trans parantie en de spiegeling, is Frijns steeds meer gaan uitbui ten onder meer door de toevoe ging van water. Door weerspie geling in glas kan er beweging komen in wat je ziet, terwijl spiegeling in water vrijwel al tijd het beeld vervormt. Dat spel van licht en beweging in glas heeft Frijns vanaf het begin van zijn loopbaan geboeid. Gedeputeerde G. de Kok opent de expositie 'Wateren Glas' in Plus Min zondag 6 april om 12 uur. Nadat Willem Bilderdijk al kor te metten had gemaakt met de politicus Cats - hij noemde de voormalig raadspensionaris van Holland een 'treuzelaar, een hals, niet opgewassen voor een staatsminister' en 'wel de ellen digste redenaar die de wereld ooit opleverde' - vermoordde de gevreesde criticus Conrad Bus ken Huet de ooit zo gevierde li terator ruim tweehonderd jaar na zijn dood nog eens met een botte bijl. 'Elk rechtgeaard Ne derlander der 19de eeuw' zou 'al de werken van die rijmelaar en kwezel op zijde' moeten duwen 'met geheel de fiere weerzin die zulk een erbarmelijk karakter, een zo ergerlijke middelmatig heid, een zo gemene en zo gemeenmakende geest de wel denkende moet inboezemen.' Volgens Busken Huet had de 'godvrezende moneymaker met zijn door en door laaghartige moraal, zijn leuterlievende vroomheid en keutelachtige -i De gedenksteen voor Jacob Cats, op een pilaar middenin deHaag* Kloosterkerk. foto Lex de Mee»' poëzie onnoemelijk veel kwaad gesticht'. „Zijn populariteit is een nationale ramp geweest." Zelf was vadertje Cats er niet gerust op dat zijn moralistische gedichten hem blijvende aardse roem zouden schenken, laat staan een plekje in de hemel. Voor de zekerheid kocht hij een waardig graf in de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout in Den Haag. Twee keer per week liet de door Busken Huet als 'be rekenende wereldling' om schreven dichter een kerkdienst aan huis geven en op 81 - jarige leeftijd organiseerde hij een feestmaal voor tien Haagse pre dikanten. Hij schonk ze zijn bundels Tachtig-jarige beden kingen en Leven, een spiegel glas en een zoutvaatje. In ruil moesten ze een lofdichtopbc gastheer maken óf hem bij® Heer aanbevelen. Zoalshij»J gehoopt, wist slechts één v&j tien predikanten een versje* fabriceren. Op 17 september 1660, vijf dagen na zijnova? den in Schevemngen, were®- lichaam van Cats 'verzeldrë achttien koetsen en veertig1-5" te flambouwen' naar dek» terkerk gebracht. De steen met Latijnsgra^ van Jacob Westerbaen.c®*-' zijn graf markeerde, is nu vindbaar. Wel staat op&f' laar midden in de grote naam op een gedenkstee *1 27 juli 1854 geplaatst door® Vereniging tot beoefening^ geschiedenis van 's-Gra^ ge- door Rinus Antonisse NIEUWDORP - De vereniging Redt de Kaloot pleit voor aan wijzing van het Kalootstrand als beschermd gebied op grond van de Habitatrichtlijn van de Europese Unie. In een brief aan het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij stelt de vereniging dat het strand zich in de loop dei- jaren ontwikkelde tot een apart leefgebied aan de Westerschel- de, waar onder meer enkele zeldzame tot zeer zeldzame plantensoorten te vinden zijn. Dat heeft mede te maken met de afzonderlijke ligging van het strandje (voor aanleg van het in dustriegebied tientallen malen groter), tussen het oostelijke ha venhoofd van het Sloegebied en de Noordnol bij de kerncentrale Borssele. Gewezen wordt op de vondst van dodemansvingers in 2001de vierde waarneming van deze plant in Nederland. Ook bijzonder is de aanwezig heid van de schorviltbij, die be halve op de Kaloot alleen gezien is in het Verdronken Land van Saeftinge. Voor de Habita trichtlijn is ook van belang het voorkomen van pioniervegeta ties als zeekraal en andere zout- minnende soorten, aldus Redt de Kaloot. Maar ook de 'wande lende' duinen en vochtige duin valleien zijn waardevol. Als door aanleg van de Wester- schelde Container Terminal een natuurherstelplan bij fort Ram- mekens wordt uitgevoerd, wor den de aanwezige schorren met slijkgrasbegroeiing bedreigd, meent de vereniging. Om de achter de huidige zeewering lig gende Schorerpolder onder in vloed van het getij te brengen (te ontpolderen), moet een toe gangsgeul door het Ramme- kensschor gegraven worden. Ingrepen De bestaande dijk wordt verder landinwaarts verlegd en dat is een 'ontoelaatbare bedreiging' voor de Atlantikwal uit de Tweede Wereldoorlog, die het i westelijke deel van de Scfa®» polder begrenst, betoogt de Kaloot Hier is een bijzr.^? re biotoop ontstaan, «K sinds het einde van de orW nagenoeg geen menselijke'? grepen zijn geweest. DeKXW vereniging voor veldbiobj f onderzoekt er momenteel aanwezigheid van mosseL korstmossen, muurplantei» n landslakken. MIDDELBURG - Rouw en sta, |f vensbegeleiding bij mensen© S1 een verstandelijke beperkinsj het thema van een conferral die Stichting Geever uit F donderdag 10 april in Middd- burg houdt. h 5 De conferentie'Dood en verlig |(i gaat over afscheid en vera® king. Stichting Geever fc gedragen door de Zeeuwse® Lr ken, ouderverenigingen en handicaptenzorg en onfe steunt de levensbeschouwéj zorg voor verstandelijk gé& dicapten. Samenstelstervana 'Doodboek' is Sabinevans venswaay, van de organise -■ voor verstandelijk gehand:© 5* ten met gehoor- en commune s tieproblemen Weerklank. 1 - geeft een workshop overeona F met mensen met zware J1 kingen. In andere worfafc wordt het werken met nta en symb olen.de omgang nut wens van de gehandicapte?.: organisatie van een uitvaar.* handeld. Sprekers op de conferenties f- Piet Brengers en Annet Kca f nesh van het Provinciaals:© - punt Groningen Aandacht vt levensvragen. De conferentie in kerkgeixg F De Hoeksteen aan de Hoo® - burglaan duurt van 9.15 r1 15.30 uur. Tijdens de luncht er videofilms, rouwkoffeni k ander materiaal te bekijken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34