Zorgen over inzet traumaheli Leerlingen onthullen hun kunst in de binnencirkel 13 EIMTEIMV Goes klaagt nood in Den Haag over hinder spoorlijn Even in de huid van de agent IfERBOUWINGS OPRUIMING 3 halen 2 betalen BH Afdeling spoedhulp in Zierikzee volgens inspectie onhaalbaar Goes betaalt twee miljoen voor Zeelandhallen \oord-Beveland wil ook nachtelijke vluchten \ANWB zeeuwse almanak Nooit gedacht [alle top cd's vanaf nu altijd 19,99 BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 21 maart 2003 yPnlfBosboom 0£§. De aankoop van de Zee- •dhallen kost de gemeente twee miljoen euro. Dat p uit het voorstel dat het lege van T n B en W voorlegt aan Ifeoeenteraad. Die moet vol gemaand de transactie offi- Kwl keuren. weken geleden werd be- jd dat Goes van plan is de Zeelandhallen over te nemen. Daarmee wil de gemeente voor komen dat het evenementen complex uit de stad vertrekt. Er was sprake van dat het naar Middelburg zou gaan. Het is de bedoeling dat de gemeente het complex en de gronden over neemt en voor maximaal twee jaar terugverhuurt aan de hui dige eigenaar en exploitant, In- ter Expo. Gemeente en bedrijf gaan samen op zoek naar een nieuwe exploitant, die bereid is het complex ingrijpend op te knappen en uit te breiden, bij voorbeeld met een bioscoop. Het bedrag dat gemoeid is met de overname, werd aanvanke lijk niet bekendgemaakt, omdat de raadsfracties daarvan nog niet op de hoogte waren. Uit het voorstel dat naar de gemeente raad is verstuurd, blijkt dat het om twee miljoen euro gaat. Het gemeentebestuur verwacht die investering terug te verdienen als het complex over twee jaar kan worden verkocht. De gemeente, zo staat in het voorstel, wil zelf het braaklig gende terrein naast de Zeeland hallen ontwikkelen. Het gaat om het gebied van ongeveer vier hectare vóór het bedrijf Gévier. Dat moet een parkeerterrein worden dat de toekomstige eigenaar kan huren van de gemeente. Het gebruik als transferium, dat nu ook bij de Zeelandhallen is gevestigd, blijft mogelijk. De aankoop wordt maandag 24 maart besproken door de raads commissie grondgebied. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 19.30 uur. IflfMiftke van der Jaqt flSSENKERKE - Burgemees- ^fn wethouders van Noord rand dringen er in een brief aahft ministerie van Volksge- •adheid, Welzijn en Sport op bj de traumahelikopter vanuit yterdam nadrukkelijk ook in aavond- en nachtelijke uren echikbaar te houden. Burge er C. van Liere van Noord rand heeft tot zijn ontstel- nisvernomen dat de helikop- üj na zeven uur 's avonds niet Ur vliegt- „s Van Liere is de inzet van üraumahelikopter juist bij ■lukken in een gemeente als rd-Beveland van levensbe- Het alternatief is het ver voer van specialisten naar de plek des onheils, maar dat duurt vanwege de lange aanrijtijden veel te lang. Enkele keren per jaar gebeurt er op Noord-Beveland een ernstig ongeluk waarbij al verschillen de keren de traumahelikopter het verschil tussen leven en dood heeft betekend. Vorig jaar mocht de helikop ter al niet meer na zevenen 's avonds worden ingezet, omdat omwonenden last zouden heb ben van de herrie. Tot grote op luchting van Van Liere werd die regeling veranderd. De minister van VWS bepaalde per 1 februa ri dat de helikopter te allen tijde kan worden gebruikt als dat nodig is. Provinciale of gemeen telijke voorschriften met be trekking tot geluidsoverlast vervallen op het moment dat snelle medische hulp noodza kelijk is. Dat was een pak van het hart van het Noord-Beve- landse college, maar nu is geble ken dat de helikopter 's avonds en 's nachts nog steeds niet vliegt. Het Noord-Bevelandse college dringt er bij het ministerie op aan de inzet van de helikopter, die in Rotterdam bij de acade mische ziekenhuizen is gesta tioneerd, zo te organiseren dat die dag en nacht beschikbaar is. Volgens Van Liere hebben onge lukken niet in het minst de nei ging om zich aan tijden van be schikbaarheid te houden Van Liere was in zijn vorige Advertentie N/DVD en feimenkert SILLY KADO SHOP WALSTR.96. viittingeo winkel CD's en DVD's door Rob Paardekam GOES - Als echte boeven werden de bewoners van Huize den Berg in Goes gisteren naar het politiebureau gebracht. Om twee uur re den er opeens een paar politiebussen de straat in om de gehandicap ten op te pikken en mee te nemen. Na een spannende rit konden de gehandicapten op het bureau on der meer zien hoe de politie boeven vangt, vingerafdrukken inaakt en honden traint. En hoe geweldig ze dat ook vonden; ze waren ook beat blij dat ze weer naar huis mochten. Want als een echte boef een nachtje in de cel zitten is toch minder leuk. foto Willem Mieras DenituweGrolsch Lentebok is een steviq ■Iris bier, volblond van kleur en met een wgename, zoetiqe smaak. Natuurlijk ■et vakmanschap qebrouwen. 'Wl de lente in Grolsch Lentebok. ook op www proefdenieuwelente.nl. Hens van Eekelen mocht gisterochtend het ontbrekende tegeltje plakken en zo het Goese kunstproject Inner Circle officieel 'onthullen'. foto Willem Mieras ^ptyirindcml een luxe kwalitcitsi. .irt'ijMbg n *-I.V per iwicht, vim* personen iiul. standplaats vn cUnj? lage prijs «1 tot wel M)% pipings in 17 Uutlc^iJ^T" J-43U opk liqrufÏMGU •f«vJBSSÜSS Mtft HVtenf Kom Imifii bij één ivin dtt ANWB verkooppunten j/Hpwii imi O.ïO.iot kijk op unwb nl door Mieke van der Jagt GOES - Inner Circle heet het in middels, het kunstproject waar aan leerlingen van het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs onder leiding van kunstenaar George Schade hebben ge werkt. Het staat dan ook in het binnenste van de rotonde op het Tiendenplein, tussen de tunnel tjes die fietsen en brommers vei lig van de ene naar de andere kant moeten leiden. Wethouder C. Linssen toonde zich gisteren zeer gelukkig met het kunstwerk, bestaande uit vier betegelde vormen: een cy linder, een kwart cylinder, een balk en een prisma. Hij beloofde stellig dat Goes vaker groepen bij de aankleding van de open bare ruimte zal betrekken. De deelname van de leerlingen, die zich bekwamen in bouwtech nieken, kun je volgens Linssen aan het kunstwerk afzien en dat maakt het des te waardevoller George Schade legde uit wat de vormen betekenen, symbolen voor Goes als streekcentrum, maatschappelijk centrum, kruising van wegen en als spiri tueel centrum in de kwart cylin der waarvan de punt wijst naar de Grote Kerk. ,,Het toeval wil dat we het onthullen op de dag dat er een oorlog is begonnen. Desondanks hoop ik dat het toch een symbool kan zijn voor de vrede." Schade, die werk heeft staan in Japan en Amerika, zei blij ver rast te zijn met de ervaring van een object dat in zijn eigen leef omgeving blijft. Als Schade op zijn fiets stapt, want vanuit de auto zie je het niet, is hij blij vend betrokken bij zijn kunst. Vandalisme Datzelfde geldt voor de jongens die hebben meegewerkt aan het betegelen van de vormen. Deze week was er een tegeltje uitge haald omdat de openingshan deling moest gebeuren met het zetten van het laatste tegeltje Een paar leerlingen, die er op de brommer waren langsgere- den, hadden meteen de gemeen te Goes gebeld om vandalisme baan, burgemeester van Sluis, nauw betrokken bij de organi satie van de traumahulp in Zeeuws-Vlaanderen, waar de helikopter vanuit de Belgische academische ziekenhuizen dag en nacht kon aanvliegen. door Rolf Bosboom GOES - Goes wil overleg met minister De Boer (Verkeer en Waterstaat) over de toenemen de overlast van de spoorlijn. In een brandbrief aan de demissio naire bewindsman klaagt de ge meente erover dat er nog steeds geen zicht is op aanvaardbare oplossingen voor de verwachte overlast. Door de aanleg van een nieuw goederenspoor in de Quarles- polder(de Sloelijn), de groei van het vervoer per trein en de komst van de Westerschelde Container Terminal neemt het treinverkeer op de Bevelanden de komende jaren fors toe. In 2015 zal het aantal passerende goederentreinen 35 per etmaal zijn, waarvan de helft 's nachts. Enkele jaren geleden waren dat er nog slechts tien. Bovendien verdubbelt de gemiddelde leng te van de treinen in de loop der jaren. Goes heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat zij geen extra hinder van het spoorver keer mag ondervinden De ge luidshinder neemt door de extra (lange) treinen met zeven tot acht decibel toe. Als oplossing voor de geluidshinder wordt ge dacht aan het plaatsen van ge luidsschermen tot vier meter hoog, maar dat is 'volstrekt on acceptabel', schrijft de gemeen te Hoge schermen versterken de barrièrewerking van de spoorlijn, nemen het uitzicht van aanwonenden weg en vor men een belemmering bij onge vallen en calamiteiten. Trillingen Volgens Goes is er tot nu toe on voldoende rekening gehouden met de trillingshinder, die vol gens haarde komende jaren ver- zevenvoudigt, terwijl bewoners nu al vaak klagen over trillingen en over scheuren in woningen. De gemeente wijst verder op de risico's van het vervoer van ge vaarlijke stoffen De vergun ning die de provincie heeft ver leend, staat een forse groei toe van het vervoer van lpg en van zeer brandbare of giftige vloei stoffen. Goes is het kritieke deel van het traject. Vooral als een ongeval zou gebeuren ter hoogte van de Van Hertumweg, is het niet denkbeeldig dat er tiental len slachtoffers vallen. Doordat de spoorwegovergan gen veel vaker en langer geslo ten zijn, stokt het verkeer tussen het noordelijke en zuidelijke deel van Goes meer en meer. Dat heeft ook grote gevolgen voor brandweer, ambulance en poli tie. Bovendien zorgen de groei ende files in de Buys Ballot straat voor extra lawaai en meer uitlaatgassen. In het milieurap port van de Sloelijn is daarmee ten onrechte geen rekening ge houden, aldus de gemeente. Spoortunnel Goes blijft aandringen op aan vaardbare oplossingen die de overlast van het treinverkeer volledig meenemen. Eerder is al geopperd een lange spoortunnel aan te leggen of een nieuwe goe derenspoor langs rijksweg A58 te realiseren. Onderzoeken naar die uiterst kostbare alternatieven zijn nog niet definitief afgerond „Als beide alternatieven echt on haalbaar blijven, achten wij an dere effectieve maatregelen ab soluut noodzakelijk", aldus het gemeentebestuur. Om in elk geval de geluids- en trillingshinder te beperken ziet Goes zelf mogelijkheden in het beperken van de snelheid van de nachttreinen, in combinatie met het gebruik van betonnen in plaats van houten dwarsliggers en zogeheten raildempers. De gemeente wil eerst de mogelijk heden daarvan nader onderzoe ken. Ook wil het met 'de bevolking van Goes' overleggen over de kansen van een spoortunnel of een apart goederenspoor. aan hun kunstwerk te melden. Het bleek allemaal onschuldi ger. Rens van Eekelen mocht gisterochtend het ontbrekende tegeltje er terug in plakken en Marcel Schroevers deed secuur het voegwerk. Linssen wilde dat Trees Oude Ophuis en Wim Bak ker, die samen met de wethou der de werkgroep Kunst in de Openbare Ruimte (KOR) vor men, het informatiebord zou den onthullen, maar zij lieten dat ook over aan de leerlingen van het Goese Lyceum Oude Ophuis en Bakker zijn, met Linssen, wel van plan om op veel meer plaatsen kunstwer ken te realiseren, liefst werken die bij grote groepen iets losma ken. door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - De inrichting van een spoedeisende hulpafdeling in het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis in Zierikzee is medisch onverantwoord. De Inspectie voor de Volksge zondheid is tot die conclusie ge komen en heeft de provincie daarvan op de hoogte gesteld. Een volwaardige spoedeisende hulpafdeling moet vierentwin tig uur per dag en zeven dagen in de week bezet zijn. Het aantal spoedgevallen op Schouwen- Duiveland is te klein om dat te realiseren. Financieel en me disch is de inrichting van zo'n afdeling niet haalbaar, stelt de Inspectie Specialisten zouden te weinig te doen hebben. Niet verbaasd Voorzitter J Broertjes van de Raad van Bestuur van de stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen in Goes, waaronder Zierik zee valt, is niet verbaasd over die bevindingen. „Om volwaar dige spoedeisende hulp te kun nen bieden, moet je ook een intensive care- en röntgenafde- ling hebben. Zeker vijfentwin tig specialisten heb je daarvoor nodig, terwijl in Zierikzee in het verleden hooguit acht specialis ten hebben gewerkt." De wens tot inrichting van een spoedhulpafdeling in Zierik zee komt van de Haagse poli tiek. Het Goese CDA-Kamerlid S. Buijs heeft zich er altijd een warm voorstander van getoond. Minister De Geus van Volksge zondheid trad in de aanloop tot de landelijke verkiezingen van 22 januari in zijn voetsporen. Hij bepleitte de komst van een profielziekenhuis in Zierikzee De Geus en Buijs baseerden zich daarbij op een rapport van het College Bouw Ziekenhuisvoor zieningen. Om een goede be reikbaarheid van de zorg te ga randeren, is in Zierikzee een profielziekenhuis nodig, oor deelde dat college. „Maar wat houdt een profielzie kenhuis in?", vraagt zieken huisdirecteur Broertjes zich af. „Wat wij in Zierikzee bieden, poliklinische zorg en in de loop van dit jaar oogheelkunde, past óók binnen de definitie van een profielziekenhuis. Een volwaardige spoedeisende hulpafdeling hoort daar in zijn visie niet per se bij, zeker niet nu de Inspectie voor de Volksge zondheid de inrichting van zo'n afdeling in Zierikzee heeft ont raden. Broertjes verwacht op korte ter mijn een gesprek te hebben met minister De Geus, zoals de be windsman dat in antwoord op Kamervragen eerder heeft be loofd Voor 1 april zou dat over leg plaatsvinden Een datum is echter nog niet gekozen. Broer tjes: „Dat hangt af van de agen da van de minister." Advertentie) DOMBURG zon zee verrassend leuk winkelen gezellige terrassen iedere zondag open! Voor, tijdens en na de ope ning zorgde de Westerschel- detunnel voor de nodige commotie. Positieve én negatieve reac ties: ieder heeft zijn mening. Die van een ietwat oudere boer uit West-Zeeuws- Vlaanderen mogen we u niet onthouden: „Maar dat ik dat nog mag meemaken in mijn leven - dat er op een dag négenduuzend mensen drie euro betalen om vijf min uten in een betonne puupe te kunnen rieën...Dat had ik nóóit zelf kunnen beden ken!' niet geldig b|) bestellingen verbouuilngs ACTIE tot en met 5 april 2003 Haal de zon in huis! Voel de zon met de nieuwe en verrassende Calvé Sambasaus. Heerlijke zoete, romige saus met een pittige nasmaak. Regelrecht een hit op kip, hamburgers, r saucijzen en BBQ-worst. Bocht het zonnetje buiten nog niet schijnen, maak dan een pitabroodje kip met Sambasaus. Snij kipfilet in kleine stukjes en bak ze in de pan. Leg de pitabroodjes ede oven en snijdt ze open als ze klaar zijn Schep de gesneden ijsbergsla en bekte stukjes kip in het pitabroodje en maak het af met Calvé Sambasaus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33