r ludeman bewaakt de schatkist Ipningmeester uit Kapelle geniet van een sluitende begroting duiven lammen 23 schaken bridge Duivensport vrijdag 21 maart 2003 cfFredRabout ipELLE - De contributie tijdens de jongste alge ledenvergadering van 'and'96 opnieuw worden igogd. De afdracht aan het namelijk van 3,90 *eurogegaan en daarnaast «het ledental in de Afdeling «192 weer met 94 leden afge- ien.Dat betekent dat de bij- jjeperseniorlid in 2003 op 23 'isgekomen en op 11,50 cu- ,oor een jeugdlid. „Het is een prettige mededeling, „het hoort er nu eenmaal :egt Theo Oudeman, de 62- p eerste penningmeester •Afdeling. jadering gaf niet al te tegengas. Eén lid echter I ie alom aanwezige Piet van Niet direct tegen de ulg, maar wel tegen de waarop. Hij zou liever poat een eurocent per inge- fdeduif mede bijdraagt aan contributie, want volgens .'Bremen is dat eerlijker. le id die vaak met veel duiven concoursen uitkomt zou op (manier een grotere bijdrage jdekas leveren, dan de man ilzoaf en toe met een mandje ,zes duifjes zijn geluk be- rfd twellicht iets goeds in dat (1. maar wat moet ik er vraagt Theo Oudeman i „Het is op drijfzand ge- ,J. Daar kun je geen begro- op maken. Hoeveel duiven jen er ingekorfd. Moet je t! gemiddelde pakken van de iSie vijf jaar? Moet je het da- ie ledental ook meenemen? ;-g je met te maken met een ssstuatie zoals klassieke vo- waardoor er misschien een aantal vluchten komen te vervallen? Dat betekent immers minder inkomsten, want onze inkomsten komen naast de con tributies voor het overgrote deel uit de vrachtkosten. Zo'n op merking is leuk, maar ik pas er voor. Je weet nu hoeveel leden je hebt, je vermenigvuldigt dit met het contributiebedrag en je weet wat je uit die hoek vangt. Met die contributie moet je de vaste kosten dekkend maken." Wagenpark Oudeman heeft recht van spre ken. Niet alleen is hij al vijftig jaar actief duivenmelker, hij is ook ruim twintig jaar penning meester. Eerst bij de zaterdag vliegers, na de fusie in '96 met de zondagsvliegers van de enige overblijvende Afdeling '96. ,,Na de fusie konden we financieel vrijwel vanaf nul beginnen. De zondagsvliegers hadden een verouderd wagenpark en nog rieten manden die niet meer in de trailers pasten die wij had- (e/IJzendijke Kampioen- EDB/Steeds Sneller. Vitesse wgew.. E. de Wever. Aangew. ■Smet Midfond oud: Onaangew. E. Aangew M. Cornelis-de Reu. oud: Onaangewez P deSmet, i: C Boogaard Overnacht- iDnaangewez: J. Ulijn, Aange- ;E. de Wever. Vitesse jong: Onaan E. de Wever, Aangewez: C. Midfond jong: Onaagewez: R. Aangewez. P. de Smet Na- E. de Wever, Aange- deSmet. Generaal: 1. E. de We- 9 de Smet. 3. R. Thomaes, 4. C. 5, Comb, de Wever. den. Wij hadden dan wel al een trailer, maar ook die had al een aantal seizoenen op de weg ge zeten. Daarnaast was het aantal boxen (waarin de duiven ver voerd worden) verre van toerei kend. De rieten manden hebben we in een later stadium aan de ZLU (Zuid Limburgse Unie) kunnen verkopen maar ook dat was geen vetpot." Het betekende dat er hoofdza kelijk in trailers en boxen geïn vesteerd moest worden. „Sinds begin '97 hebben we een slordi ge 310.000 euro ingebracht. We hadden op 1 januari 2003 nog een schuld van 25 000 euro. Dan zeg ik: we hebben het met zijn allen niet slecht gedaan. Er staat een keurig vernieuwd wa genpark met onze laatste nieu we aanwinst die we eind vorig jaar gekocht hebben. We zitten redelijk in onze boxen al zijn er de afgelopen jaren om onbeken de redenen 151 zoekgeraakt. Toch ook een waarde van een kleine 16.000 euro. Hopelijk worden er op de zolders nog een aantal gevonden." Het seizoen 2002 was in financieel opzicht geen slecht seizoen. Door wat samenwerking met het vervoer van de Kuststrook, wat er ko mendjaar niet meer inzit, en het feit dat er ongeveer 25.000 dui- ven meer werden ingekorfd wa ren er extraatjes voor de pen ningmeester. „Klopt, maar daar mag je voor aanvang van het sei zoen niet altijd vanuit gaan." Specialiseren De klachten dat de duivensport te duur wordt kan Oudeman zich best voorstellen. Een aan tal melkers zou daarom graag zien dat het seizoen wat korter en met minder vluchten per weekeinde wordt ingevuld. Ou deman: „Ik denk echter dat de grote meerderheid nog steeds de zeven vitesse, zeven mid-, vijf dag- en vijf overnachtfond- vluchten voor oude duiven ziet Daarnaast zes natoervluchten en zeven vitesse en vier mid- fondvluchten voor jonge dui ven. Dan heb je een seizoen zo als we er nu één hebben. Wordt het te veel? Ik weet het niet. De meeste melkers gaan zich speci aliseren en pakken één van de vier disciplines. Speel je het ge hele programma dan kost het geld. Zeker als er met grote aan tallen, wat vooral de laatste ja ren het het geval is, gespeeld wordt." „Je kunt het inderdaad als mel ker net zo duur maken als je zelf wilt. Met zes duifjes in concours kun je net zo veel plezier aan je sport beleven als met vijftig. Verder is het van belang hoeveel duiven er in concours zijn. Niet direct het aantal, maar moet je met volle of met wagens die maar voor een kwart gevuld zijn naar de losplaats? Met twee vol le, houd je meer euro's over dan Theo Oudeman is al vijftig jaar actief als duivenmelker. foto Willem Mieras met drie en een kwart." Op de vraag hoe de terugloop van het aantal leden tot stilstand te brengen is moet ook Oudeman, die tevens Zeeuws NPO afge vaardigde is, het antwoord schuldig blijven. „Landelijk scoren we niet eens zo slecht. Het was reden voor het NPO om met een enquête te starten. Vra gen aan diegenen die er mee stoppen, waarom ze dat doen. Promotie blijft moelijk. We heb ben tijdens onze jaarlijkse ma nifestatie in Goes jarenlang met een promotiestand gestaan. Maar je zag niemand. Het zal op een andere manier moeten Be ter is, denk ik, de mond-tot- mondreclame Vaak komt het uit de familie. Van vader op zoon. Trouwens, onze jeugd commissie doet in deze ook veel en goed werk." Inenting Theo Oudeman maakt ook deel uit van de provinciale hokcom- missie. Dat betekent steek proefsgewijs op hokken de hok- lijsten controleren. Kijken of er geen onwettige duiven zitten en of ze aan de regels voldoen zoals de reglementair ingestelde in enting tegen paramix. „Je ziet dan helaas nog veel na latigheden Ik zeg niet dat het bewust gebeurd, maar men moet nu eenmaal het eigen domsbewijs van de duiven heb ben en ze moeten ingeënt zijn tegen paramix. Dat moetje kun nen overleggen. Het is voor de melker zelf dat we die controle doen. Als hij een vroege duif pakt en er komt controle, moet hij het wel allemaal kunnen overleggen. Dus moeten ze ons niet zien als lastige mannetjes, maar als mensen die een helpen de hand bieden." Ondanks alles doet de Kapellenaar het alle maal met veel plezier. „Op drie uur per dag mag ik rekenen. Ik zit in de VUT en heb er dus de tijd voor Voor iemand die een volledige baan heeft kan het he den ten dage niet meer, denk ik De regelgeving is de laatste ja ren dusdanig veel uitgebreid dat het tijd, heel veel tijd vraagt. Maar ik klaag niet Trouwens, dan zou ik er gelijk mee kappen Ik vind het nog altijd mooi als ik een sluitende begroting kan aanleveren en aan het eind van het seizoen het ook nog een keer waar heb kunnen maken. Uiter aard dankzij veel andere men sen uit de duivensport." or Leo Anderson doorde Koninklijke Ne- srlandse Dambond uitge ven verkiezing voor de ■ervan het jaar 2002 werd dan de helft van het aantal men uitgebracht op Tanja fcbuit Hoorn. De voormalige fhiense, die in 1995 naar ons id kwam, leverde een indruk kende prestatie door als Nederlandse speelster de ,iese titel bij de dames te roeren, de wereldkampioene Bvkuzhina en oud-wereld- «pioene Golubeva ruim ach- nch latende. derlands kampioenschap strandde in de halve finale, waar zij echter wel een zeer goed figuur sloeg. Zo zien we in on derstaande partij hoe zij haar sterke tegenstander Tjalling Goedemoed te slim af was. Op diagram 1 de stand na 36.31- 27 (Goedemoed) waarna de zwarte schijf op veld 29 tot on dergang lijkt te zijn gedoemd. Chub speelde in deze stand 15- 20, waarop de witspeler onbe kommerd met 39-34 de aanval op schijf 29 opende. Zwart ant woordde met 19-23; 28x8 17x28 kwam met zijn sprekende verbetering van L' wereldrecord blindsimul- i te laat: de stemmen waren s geteld. De belangrijkste Kfdaat voor de titel moest Boor genoegen nemen met tweede plaats voor Martin de nieuwe Nederland- kampioen -en Gerard Jansen, de in het Europees kampi- "tiap. oging om dit jaar door te naardefinale van het Ne- waarop wit tot zijn verbijste ring moest vaststellen, dat hij het slachtoffer was geworden van een wel zeer geraffineerde variant in het Coup Royal sys teem. Want hoe hij nu ook slaat - en dat is op drie manieren - steeds volgt die vernietigende rondslag, zoals u zelf kunt na gaan. Over combinaties gesproken... Dezelfde Goedemoed speelde in het toernooi Brunssum 2002 - goed voor een derde plaats al daar - een fraaie combinatie partij tegen Olga Kamyshleeva Het werd remise, nadat beide spelers elkaar hadden verrast met een mooie combinatie. Zie diagram 2. Strategisch gezien had de wit speler Goedemoed hier geen goede voortzettingen meer. Daarom nam hij zijn toevlucht tot een combinatie, die hem wel iswaar slechts gelijkspel ople verde, maar in elk geval positio neel verlies voorkwam. Het ging als volgt: 19.26-2117x26 20.29- 24 19x30 21. 33-28 22x42 22. 37x48 26x28 23.39-34 30x39 24. 44x2 11-17 25. 2x28 12-17 26. 28x1116x7 Eigenlijk had deze Diagram 1 Diagram 2 Diagram 3 combinatie een beter lot ver diend dan deze gelijkwaardige negen om negen stand. Maar en kele zetten later kroop wit zelf door het oog van de naald Er volgde namelijk: 27. 43-38 14-19 28. 48-43 10-14 29. 38-33 9-13 30. 50-44 35-40!! Volko men onverwacht. 31. 44x35 ge- dw. 4-10 32.15x4 13-18 33.4x22 25-30 34. 35x13 3-8 35. 13x11 6x48 36. 49-44 waarna de vrede werd getekend. Het taxeren van de na een com binatie overblijvende stand is dikwijls het moeilijkste onder deel, zoals ook nu weer blijkt Ook in de situatie van diagram 3 is dat het geval. In de ereklasse van de Neder landse Dambond speelde zwart (Frits Luteyn) 10-14, in feite een lokzet, want toen de witspeler (A. Bollebakker) de daardoor mogelijk gemaakte combinatie uitvoerde, bleek hij toch in een val te zijn gelopen. Het ging als volgt: 3110-14! 32. 47-41 36x47 33.32-28 23x14 34. 25-20 14x25 35.42-37 41x32 36.38x27 47x29 37. 34x3 Maar toen... 18- 22! 38. 27x18 12x23 39. 3x20 15x24 en zwart won het eind spel. Opgave: Om uw voorstellingsvermogen te testen de stand van diagram 4, een partij uit de tweede klasse A. In deze stand voerde zwart deze combinatie uit: 24-30; 35x13 14-19; 13x24 17-21; 28x19 21- 27;32x21 16x47 Zwartheeftnu een dam. maar wit heeft een vangstelling in petto. De vraag is of u die ook ziet, wel te ver staan vanuit de diagramstand. Diagram 4 'ndge is geen sport die op grote schaal door jongeren Wt beoefend. Uiteraard is merkbaar op topniveau, krtldwijd breken er maar ^mondjesmaat jonge spelers Nederland is momenteel bedeeld met talenten en it dat perspectief lijkt het Mat we ons weinig zorgen Deven te maken over de toe- ®st. Dat vertrouwen is echter «plaatst. ^Islag die de wedstrijdka art dit seizoen heeft onder vorm de ontwikkeling van jonge spelers niet ten goe- Binnen de vaderlandse ontbreekt het aan eve- taenten waarin zij zich J-nen meten met de interna- ""f top. Zelfs toernooien nnationale allure zijn er nau- tijks. 'tou dan ook niet reëel zijn («l °Pen Europees kampi- in juni hoge verwach- ate koesteren van de nieu wsploeg. Wie de wereldtop 1 noord £HV102 ^1053 OHV2 <£>986 west oost £65 B874 <?92 <?B876 <>98653 <0>B £>AB75 £10432 zuid £A93 <v>AHV4 OA1Ö74 £hv Noord gever, Oost/West kwetsbaar West Noord Oost Zuid Jones Weinstein Shenkin Levin pas pas 2£> pas 2 O pas 2sa pas 4<£> pas 4*^2 pas 6sa pas pas pas Diagram 1 wil verslaan, zal zich met enige regelmaat met die wereldtop moeten meten. In dat kader is het noodzakelijk dat er geld wordt vrijgemaakt om de kemploegparen enkele keren per jaar naar Amerika te sturen. Vorige week hadden Nederlandse paren bij de strijd om de Vanderbilt cup in Philadelphia een schat aan ervaring kunnen op doen. Bij dit viertallentoemooi op knock-out basis geeft de hele wereldtop acte de presence. Naast de Amerikanen zelf zijn dat met name Italianen, Polen en Scandinaviers. De competi tie is keihard. Per dag wordt een wedstrijd over 64 spellen ge speeld, de winnaar gaat door en de verliezer valt af. Het toernooi werd gewonnen door het team van Nick Nickell (Nickell-Freeman, Meckstroth- Rodwell en Hamman-Soloway). Zij versloegen in de finale team Pavlicek, een samenraapsel van Amerikaanse sub-topspelers. Een van die spelers, de aan deze kant van de oceaan onbekende Bob Jones, was de held op het volgende spel: Zie diagram 1 Het 2SA rebid toonde 22-23 punten (een 2SA opening kou 20-21 geweest zijn) en vier kla veren was azen vragen. Toen zuid drie azen toonde sprong noord naar 6SA. West kwam uit met ruiten negen. Zuid won in de hand met ruiten aas en speel de nog twee keer ruiten, waarop oost twee klaveren wegdeed. Nu volgde klaveren naar de heer. Als west neemt valt het doek snel. Oost kan op de nagespeelde rui ten nog klaveren tien afgooien, maar moet dan op klaveren vrouw afstand doen van een harten of schoppen, waardoor de vierde kaart in de betreffende kleur de twaalfde slag voor de leider wordt Door klaveren heer te duiken voorkwam Bob Jones dat zijn partner in dwang kwam. Zuid ging verder met ruiten tien, maar daar kon oost zijn laatste klaveren op dumpen. De leider kon zijn contract nu nog maken door vier keer harten te spelen. Oost moet dan schoppen in de vork spelen. Bobby Levin speelde echter zowel de hartens als de schoppens van top en noord £v642 <?b7652 ÓV8 £>b2 west oost b1093 £87 <?98 <?a ob6 <>ah10732 £hv754 £>10983 zuid £ah5 <?hv1043 0954 £a6 Zuid gever, niemand kwetsbaar West Noord Oost Zuid Meckstroth Rotman Rodwell Stakgold pas 3^ 4^ pas pas pas Diagram 2 moest in een down berusten toen beide kleuren 4-2 verdeeld bleken te zitten. Jeff Meckstroth en Eric Rodwell staan al twintig jaar aan de top en worden door velen be schouwd als het beste paar ter wereld. Dat wil met zeggen dat ze foutloos bridge spelen. Eric Rodwell raadde verkeerd op het volgende spel: Zie diagram 2. Drie ruiten toonde volgens af spraak een hartenf it en 7-9 pun ten. Tegen vier harten startte west met ruiten boer. Oost maakte de eerste twee ruiten- slagen en had daarna een beslis sing te nemen. Rodwell speelde ruiten door in de hoop dat Meckstroth zou kunnen troeven met een hogere harten dan de boer. Dit gaf Ivar Stakgold de kans om zijn con tract te maken. Hij troefde in dummy en speelde harten De klaverswitch kwam te laat. Stakgold nam klaveren aas en speelde al zijn hartens uit. West moest een klaverhonneur bewa ren en daardoor uiteindelijk een schoppen laten gaan. Dummy's schoppen zes werd zo de tiende slag Een klaverswitch in slag drie laat het contract kansloos. Aan slag met troefaas kunnen OW een klaveren oprapen voor een down. GPD door CorJansen De Tsjechische grootmeester Ludek Pachman is vorige week op 78-jarige leeftijd in het Duitse Passau overleden. Hij heeft enkele decennia tot de beste vijftien spelers van de we reld behoord, werd zeven keer kampioen van zijn land Tsje- choslowakije, won drie zone- toernooien, trad op in vier inter zonale toernooien en won veel andere grote en minder grote toernooien. Pachman werd pas een interna tionaal bekende figuur, toen hij zich in 1968 openlijk met de po litiek ging bemoeien en de kant koos van 'het communisme met een menselijke gezicht' van Dubcek en de zijnen. Dat was een stellingname. die hem na de inval van de Russische troepen door de nieuwe machthebbers niet in dank werd afgenomen. Pachman kwam in de cel terecht en werd op brute wijze behan deld, waardoor zijn gezondheid ernstige schade opliep. Door felle protesten van onder andere de internationale schaakwereld werd hij in 1972 vrijgelaten. Pachman week uit naar het wes ten Kort na zijn vrijlating gaf hij onder andere in Vlissingen een simultaanseance Het was hem aan te zien, dat de wed strijd hem erg moeilijk viel Hij strompelde bijna van het ene bord naar het andere. Maar zijn humor was Pachman nog niet kwijt. Toen een Vlissingse scha ker hem vroeg om zijn handte kening in een van zijn openings hoeken te plaatsen, antwoordde hij: „Ach so! Sie wissen doch Pachman gekauft, Partie schon verloren!" Hij bleef in Duitsland en kreeg ook de Duitse nationaliteit Toen het communistische be wind ineenstortte keerde hij te rug naar zijn oude vaderland. De laatste jaren woonde hij weer in Duitsland Pachman heeft behalve als schaker ook veel eer ingelegd met het schrij ven van artikelen in talloze tijd schriften en ongeveer tachtig schaakboeken. Alleen Euwe heeft nog meer boeken op zijn naam staan. Vooral de stan daardwerken 'Moderne Schachstrategie' en 'Moderne Schachtaktik' zijn schitterend Pachman kon ook bijzonder goed opschieten met de jonge Bobby Fischer. Van hem komt ook het bekende verhaal, dat Fi scher van de organisatoren van het toernooi in Santiago van 1959 eiste, dat het zijn moeder verboden werd om zich binnen een straal van tien kilometer van de toemooizaal te bevin den. Pachman had zoals elke schaker ook zijn 'Angstgegner', spelers waar hij onmogelijk tegen kon spelen Maar hij had ook zijn vaste klanten. Daaronder was ook onze Hein Donner, die tegen hem werkelijk niets klaar kon maken. Ook de grote Hongaar Szabo ging keer op keer tegen hem de boot in Tegen Fischer had Pachman als een van de weinigen een vijftig-procent score. Hij won twee keer en ver loor twee keer. Zijn eerste winstpartij behoort tot de pa rels van de wereldliteratuur. Die verdient het bij deze gelegen heid nog eens voor het voetlicht gebracht te worden. Kleine kinderen willen immers ook altijd hetzelfde verhaaltje horen. „Mama, vertel nog eens van Roodkapje en de wolf!Iets dergelijks maken veel schakers mee. Hun leven lang worden ze gefascineerd door enkele partij en. Deze partij is een van de 'roodkapjes' van de schrijver van deze rubriek. Santiago, 1959. Ludek Pach- man-Robert Fischer: l.Pf3 Pf6 2.c4 e6 3.d4 d5 4.e3 Pc6 5.Pc3 Lb4 6.Ld2 0-0 7.a3 Lxc3 8.Lxc3 Pe4 9.Dc2 a5 10.b3 b6 1 l.Lb2 La6 12.Ld3 f5 13.Tcl Tc8 14.0-0 Tf6 15.Tfdl Th6 16.Lfl g5 17.cxd5 g4 18.Lxa6 gxf3 19.gxf3 Dg5+ 20.Kil Txh2 21.fxe4 Tf8 22.e5 f4 Hier bood Fischer remise aan. Pachman weigerde, niet in de laatste plaats omdat hij meer dan een uur meer tijd over had. Hij was overigens allerminst ze ker van de overwinning gezien de onpeilbare verwikkelingen. 23.e4 f3 Nu dreigt mat in één. Het is ver bazingwekkend, dat de witte koning nog kan ontsnappen. 24.Kei Wat een ongelofelijke stelling. Ooit zo'n witte betonblok in het centrum gezien? Zie diagram 1. Dat is natuurlijk gedwongen. 24...Dgl+? Pachman: „Mijn zucht van ver lichting moet in de hele toer- nooizaal te horen zijn geweest. Toen ik de remise weigerde, baarde de mogelijkheid 24 Tf4! mij echter grote zor gen. Daarop was 25.Lfl ge dwongen. Maar wat was er dan op25...Dgl te verzinnen?Ik was van plan dan de dreigingen Dxfl+ of Txe4 gewoon te nege ren en 26.dxc6!Dxfl+ 27.Kd2 Txf2+ 28.Ke3te spelen, waar na wit wint!Met deze variant is natuurlijk nog niet alles ge zegd. De rest is ook nog zeer boeiend, maar het is duidelijk dat zwart het niet meer kan red den. 25.Kd2 Dxf2+ Ook met 25. .Txf2+ 26.Kd3ü Dg2 27 .Td2is aan de nederlaag niet te ontsnappen. 26.Kc3 Dg3 27.Dd3 exd5 28.Tgl Tg2 29.Txg2 Dxg2 30.Dfl dxe4 31.Dxg2+ fxg2 32.Tgl Tf2 33.Lc4+ KfX 31.Ld5 Tf3+ 35.Kc4 b5+ 36.Kc5 Pe7 37.Txg2 Pxd5 38.Kxd5 Txb3 39.Kxe4 b4 40.axb4 axb4 1-0 Pachman was door zijn grote openingskennis en zijn techni sche vaardigheid een gewelde naar in het vernietigen van minder getalenteerde tegen standers De onderstaande par tij is daar een aardig voorbeeld van, hoewel hij door een groot- meesterlijke combinatie wordt beslist. Venetië, 1967. Pachman-Calap- so: 1 .d4 Pf6 2.c4 e6 3.Pc3 Lb4 4.Pf3 b6 5.Lg5 h6 6.Lh4 Lxc3+ 7.bxc3 d6 8.e3 Pbd7 9.Ld3 Lb7 10.0-0 De7 1 l.Pd2 g5 12.Lg3 h5 13.f3 h4 14.Lf2 Df8 15.h3 Dg7 16.a4 a5 17.Tel Ph5 18.e4 Pf4 19.Lfi e5 Met de volgende fijne manoeu vre voorkomt wit, dat zijn te genstander de stelling gesloten kan houden. 20.c5ü bxc5 21.Tbl La6 22.Lxa6 Txa6 23.dxc5 0-0 Na 23 ..dxc5 24.Pc4 heeft wit fraaie compensatie voor de pi on. De zwarte pmnenstelling is totaal geruïneerd. 24.Pc4 Df6 25.cxd6 cxd6 26.Pe3 Tc8 27.c4 Pc5 28.Pd5 De6 29,Lxc5 Txc5 30.Tb7 Pxd5 Niet 30 Txc4 31 Te 7 Dc8 32 Txe5! 31.exd5 Dc8 Zie diagram 2. Diagram 2 32.Del!! Dit zeer verrassende torenoffer is de prachtige clou van het voorafgaande spel 32...f6? Door schrik overmand geeft zwart de partij meteen weg. Om nog enige kans te hebben had hij de toren moeten nemen. Pach man geeft de volgende variant 32...Dxb7 33.Dxg5+ Kf8 34.Dd8 Kg7 35.Te4 Db 1+ 36.Kh2 Dxe4 37.fxe4 Txc4 38.Dxh4 waarna zwart onmachtig is om de wittg vrijpion op de h-lijn te stoppen. Zijn torens kunnen weinig uit richten en de witte dame heerst over het bord 33.Dbl De8 34.Dh7+ 1-0 Probleem van de week: Ludek Pachman heeft in zijn jeugd ook problemen gemaakt. Zijn oudere broer Vladimir was daar echter veel bedrevener in. Het volgende probleem maakte Ludek in 1941 in de gevangenis, waar hij wegens illegale activi teiten tegen de Duitse bezetting terecht was gekomen. Wit: Ke3, Dc4, Tg4, Pf3, pionnen op g5 en h2 (6 stukken) Zwart: Kh3, Lh5, Pe2, pion op g6 (4 stukken). Zie diagram 3 Mat in 2 zetten Diagram 1 Diagram 3 Oplossing van de vorige week: Een stelling uit een partij Short Vaganian uit 1983 Wit Ke2, Lc3, pionnen op a4, b2, f2, g2, h3. Zwart: Ke6. Ld6, pionnen op a7, b7, f6, g7, h6. Zwart aan zet Hij stond gewonnen. Het ging als volgt: l...Lc5ü 2.Kd3 Lxc3 3.Kxc3 Kd5 4.Kd3 Kc5 5.Kc3 a5 6.b3 h5 7.g3 g5 8.g4 h l 9.f3 Kd5 10.b4 Of 10.Kd3 Ke5 ll.Ke3 f5 12 Ke2 fxg4 13.fxg4 Ke4 14.Kf2 Kd3 15 Kf3 b6 16.Kf2 Kc3 en zwart wint 10...Ke5 ll.bxa5 Kf4 12.Kd4 Kxf3 13.Kc5 Kg3 14.Kb6 Kxh3 15.Kxb7 Kxg4 16.a6 h3 17.a7 h2 18.a8D hlD+ 19.Kb8 Dxa8+ 20.Kxa8 f5 01

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23