KPN zoekt oplossing voor 112 Derde ongeval in drie maanden bij Pechiney Het is wennen aan nieuwe werkwijze Provinciale Staten Rijk moet toezicht op energiebedrijven verbeteren 0rijf zegt problemen bereikbaarheid alarmnummer serieus te nemen i S£E 17 Noodkreet vissers over Oosterscheldekreeften ïjmpoging bestuur Earner van (oophandel SPECTACULAIRE INHOUD Celstraf geëist voor reeks inbraken Tunnel wel op routesite in VS Morres opent bedrijf in Zaanstad Vlissingse nepagenten betrapt Korenavond Informatie over whiplash vrijdag 21 maart 2003 (j^rHarmen van der Werf VERSEKE - De krceftenvisse- rij in de Oosterschelde wordt bedreigd door overbevissing. Vereniging De Zeeuwse Kreeft (n yerseke biedt begin volgen de weck de Tweede Kamer een petilie aan om dat duidelijk te maken. j Zoeteweij van de Yerseke 9 en 94 heeft in een brief aan het parlement al te kennen gege ven welke grieven er leven bij zijn vereniging. Het aantal ver gunningen voor het vissen met vaste vistuigen is veel te groot. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wil dat aantal wel beperken, maar dat gaat De Zeeuwse Kreeft niet ver genoeg. In de Ooster schelde is volgens de vereni ging plaats voor hooguit zes tien beroepsvissers met vaste vistuigen. Het ministerie moet die vissers "daadwerkelijk se lecteren' en niet alleen kijken of bestaande vissers de laatste jaren wel genoeg in de visserij hebben verdiend. Nu stelt LNV de lat veel te laag, oordeelt Zoeteweij. De Tweede Kamer praat hier volgende week woensdag over met staatssecretaris Odink. Als het parlement niets onder neemt, voorziet Zoeteweij 'dat het kreeftenbestand in de Oos terschelde binnen enkele jaren gedecimeerd zal zijn en dat er geen beroepsmatige visserij op kreeft meer mogelijk is'. De visserijdruk is volgens hem al sterk toegenomen, omdat pa lingvissers overschakelen op de visserij op kreeft. Bij Vereniging De Zeeuwse Kreeft zijn, meldt Zoeteweij, vijf van de zes vergunnings houders van kreeftenvisserij- vakken in de Oosterschelde aangesloten. Zij gaan volgens een visplan werken om te ko men tot een duurzaam beheer van het kreeftenbestand, maar daar mogen andere vissers dan niet meer ongeremd doorheen fietsen. ■Harmen van der Werf 0 HAAG - KPN neemt de dblemen met de bereikbaar- van het algemene politie ker 0900-8844 en het lüminummer 112 tijdens de aarwisseling wel degelijk seri- as. volgens woordvoerster ;Ubachs, en werkt aan oplos- ègen. Dat de Middelburgse ^emcester J. Schouwenaar slangs aan de bel heeft getrok- bn bij het ministerie van Bin- „nlandse Zaken over de gerin- pmedewerking van KPN heeft jaar verbaasd. übachs erkent dat de bereik baarheid van met name het al- «mene politienummer 0900- f te wensen overliet. Gemid- kwam slechts veertig pro tan van alle telefoontjes in één (erdoor. Dat was het gevolg rat maatregelen die KPN had jaomen om het telefoonver- Ier te beperken. Anders zou f hele netwerk vastlopen. N onderzoekt momenteel toe overbelasting van het net- vak kan worden voorkomen tonder dat de bereikbaarheid tan het algemene politienum- weer zo sterk verslechtert. Mobiel De problemen met 0900-8844 éden zich met nieuwjaars- acht vooral in zuid-Nederland roor. Hetzelfde gold voor de be- sikbaarheid van 112. Niet meer dan 72 procent van de mobiele telefoontjes naar het alarm- summer kwam direct door. Voor bellers op het vaste netwerk lag jat op 99 procent, heeft KPN door Jeffrey Kutterink achteraf vastgesteld. De be perkte bereikbaarheid van 112 valt KPN niet te verwijten, al dus woordvoerster Ubachs. „Alle telefoontjes komen bin nen via de 112-centrale van de politie in Driebergen. De capa citeit van die centrale is een aandachtspunt", drukt zij zich voorzichtig uit. Om toe te voe gen: „Maar dat is in de eerste plaats een zaak van de politie." In april houdt KPN voor alle hoofdcommissarissen van poli tie een bijeenkomst om uit te leggen hoe de problemen kon den ontstaan en wat het bedrijf daaraan gaat doen. KPN vindt dat zij haar best doet Dat de Middelburgse burgemeester Schouwenaar desondanks een brief aan Binnenlandse Zaken heeft geschreven, is het bedrijf rauw op het dak gevallen ..Dat heeft ons verbaasd", stelt Ub achs. Schouwenaar kan zich die verbazing niet voorstellen. „Wij hebben geconstateerd dat 112 er met de jaarwisseling uit heeft gelegen en KPN blijft dat ont kennen." Woordvoerder F. Was senaar van Binnenlandse Zaken schat in dat Schouwenaar over een paar weken antwoord kan verwachten op zijn brief. L MIDDELBURG - De Kamer Koophandel ontsnapt waarschijnlijk op het nippertje aan een ernstige bestuurscrisis. Bet algemeen bestuur stelt een lijmpoging voor om de knette rde ruzie die in november in «t bestuur uitbrak te sussen. ïFNV stapte toen uit het be- De vakbond beraadt zich ij met de bemiddeling ak- Gebeurt dat niet, iligt het bestuur van de Ka- rlam. e rust op de FNV-leden fitKamerbestuur een grote ^woordelijkheid. Het al- een bestuur van de Kamer aat uit drie groepen: de ffiemers (FNV, CNV, de ï),MKB Zeeland en de Bra- s-Zeeuwse Werkgeversver- eerste tekenen dat het niet Wert tussen de bestuursleden •erden in januari vorig jaar óhtbaar. In het net gekozen be- fcur ontstond onenigheid over procedure voor het kiezen een nieuwe voorzitter. Het leek te zijn geblust, maar -tegin november om in een uit bande brand bij het invullen fin een vacature in het dage- v-= bestuur. Bedoor de vakbonden voorge le kandidaat werd door een ^eerderheid weggestemd. De W hield aan de kandidaat [fist maar ook bij de tweede Tjjming redde die het niet. De r ^pte daarop kwaad uit 'bestuur. ipasse de bestuursvergadering iddag stelde MKB Zee voor een commissie in te die 'zonder voorwaarden gaat bemiddelen om uit impasse te komen'. De com- ie komt uiterlijk op 1 juni een unaniem advies. Met de poging moet 'verdere scha kan de Kamer, personen en gedingen worden voorko- *n. FNV ging akkoord, maar ••rak uit het werk voor de Ka- -'r niet te hervatten voordat ®n oplossing is gevonden. Na schorsing van de vergade- "J? bleek dat de FNV eerst met «enterban wil overleggen. De end laat komende week weten j.'ze met de bemiddelingspo- Monteurs aan het werk tijdens de grote gasstoring in november 2001. van onze regioredactie DEN HAAG - De rijksoverheid moet be ter toezicht houden op het veiligheidsbe leid van energiebedrijven. Dat stelt de Raad voor de Transportveiligheid in een rapport over een storing bij Delta NV waardoor in 2001 26.000 Zeeuwse huis houdens zonder gas kwamen te zitten. Volgens voorzitter P. van Vollenhoven van de Raad voor de Transportveiligheid blijkt uit het rapport dat rijkstoezicht niet toereikend is. Daardoor hebben di verse ongevallen en incidenten met het transport van gas plaatsgevonden, stelt hij in het voorwoord van het rapport. Van Vollenhoven benadrukt het belang van effectief toezicht .juist omdat de energie bedrijven meer vrijheid hebben gekre gen om hun verantwoordelijkheden zelf in te vullen. Delta moet van de raad maatregelen nemen om te voorkomen dat een verge lijkbare storing nog een keer kan plaats vinden. De raad stelt dat gevaarlijke si tuaties hadden kunnen ontstaan, die zouden leiden tot koolmonoxidevergif- ting, brand of explosie. Dit gebeurde overigens niet. De oorzaak was volgens de raad een storing van het gasmengstation in de gemeente Borsele, als gevolg van het in stalleren van verkeerde software. Het af wijkende gasmengsel dat daardoor ont stond, werd niet tijdig gesignaleerd. Volgens de raad schoot Delta tekort op veel punten. Dat begon bij de aansturing van het ontwerp van het mengstation, tot het ontbreken van veiligheidseisen en het gebruik van ongetraind personeel. Delta heeft het gasmengstation inmid dels niet meer in gebruik. En het is nog maar de vraag of het station ooit weer in gebruik wordt genomen, aldus woord - door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Voor de derde keer in drie maanden tijd is bij Pechiney Nederland in Vlissin- gen een ernstig ongeval ge beurd. Een medewerker van een onderaannemer viel gisteren van een steiger dwars door het dak van een gebouw vijf meter naar beneden. De directie geeft toe dat de ongevallen te maken hebben met de grote problemen waarmee het bedrijf kampt. De man droeg geen veiligheids gordel. waar die wel verplicht was. Volgens directeur G. Pen- tenga heeft de werknemer geen ernstig letsel aan het ongeval overgehouden. Maar voor alle zekerheid houdt het ziekenhuis hem 24 uur vast voor observatie. De Arbeidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld. Dat is niet het eerste dit jaar. Op 19 februa ri kwam een 27-jarige Middel burger om het leven toen hij in de elektrolyse-afdeling werd overreden door een heftruck. Hij overleed ter plaatse. En drie weken geleden kwam een mede werker van het bedrijf met zijn voet in een oven terecht en liep daarbij ernstige brandwonden op. Directeur G. Pentenga zegt dat bij PNL „er elke dag wel inci denten en ongevallen gebeu ren". „Het is maar wat je er on der verstaat. Bij het minst of geringste worden al rapporten opgemaakt." Volgens hem is de onderaanne mer volledig verantwoordelijk voor het ongeval dat gisteren is gebeurd. Maar hij erkent dat Pechiney hoe dan ook een eigen verantwoordelijkheid heeft. „We bespreken met alle onder aannemers altijd uitgebreid de voorschriften." Pentenga wil niet hardop zeg gen welke concrete represailles tegen het bedrijf worden geno men. „We zitten inderdaad niet te wachten op dit soort ongeval len. En natuurlijk tast het de naam van Pechiney Nederland aan. In het verleden hebben we bedrijven die zich niet aan de af spraken hielden buiten de poort gezet. Of we schortten het werk een week op, zodat de aannemer financiële schade lijdt. We den ken erover na om deze onder aannemer weg te sturen." De PZC meldde vorige week dat Pechiney kampt met grote pro blemen. De modernisering van de fabriek is versneld uitge voerd, met hoge werkdruk en irritaties als gevolg. Kinder ziektes zorgen voor groot pro ductieverlies. De vakbonden spreken van 'een bende' en dat Advertentie MIDDELBURG - De politie van het district Oosterschelde- bekken kreeg de laatste jaren te maken met een groot aantal woninginbraken en een serie diefstallen van dure auto's in Zeeland. Tijdens een grootscheeps politieonderzoek leidde het spoor naar illegalen uit het voormalig Joegoslavië. Bij de rechtbank in Middelburg stonden gisteren drie mannen en een vrouw uit Rotterdam terecht voor woninginbi-aken. autodiefstallen en heling van gestolen goederen. Tegen twee verdachten, 25 en 40 jaar, eiste officier van justitie R. Ramme- loo twee jaar cel. Zij waren eind vorig jaar betrokken bij in braken in een schoenenzaak in Nijmegen en in woningen in Oude Tonge, Lienden en Ridderkerk. Ze stalen autosleutels en gingen er met dure wagens vandoor. Tegen de 26-jarige vrouw en een 23-jarige man werden we gens heling respectievelijk een jaar en negen maanden gevan genisstraf geëist. De politie deed 16 december een inval ineen woning in Rotterdam. De huiszoeking leverde een groot aan tal spullen op die van diefstal afkomstig waren: tv's, compu ters, sieraden, telefoons, paspoorten en rijbewijzen. De recht bank doet 2 april uitspraak TERNEUZEN - De meeste Nederlandse routeplanners op in ternet houden nog steeds geen rekening met de nieuwe Westerscheldetunnel. De Amerikaanse routeplanner Map- Quest .com doet dit daarentegen al wel. Dooreen paar simpele gegevens in te vullen komt MapQuest met een duidelijke rou tebeschrijving en een reistijdberekening, die de plaatsen Goes en Temeuzen slechts 38 minuten rijden van elkaar laat liggen. Tunneldirecteur T. Buijs zei deze week nog eens met de ANWB in de slag te zullen gaan om de tunnel ook op de plan ner van de Nederlandse bond te krijgen. HULST - Morres Wonen slaat zijn vleugels verder uit en opent op 29 maart een vestiging in Zaanstad Dat is het derde filiaal. Na bijna negentig jaar alleen vanuit Hulst werkzaam te zijn geweest, opende het bedrijf in 1999 Morres Deventer. De on derneming kondigt aan dat de komende jaren in Nederland meer filialen zullen volgen. Het bedrijf noemt de opening van de nieuwe showroom in Zaanstad een logische stap Uit de statistieken van de onderneming blijkt dat Morres Wonen al sinds jaren veel klanten heeft uit Noord-Holland. De nieuwe showroom is 13.000 vierkante meter groot en is gevestigd in het Runshopping Centre Noorderveld in Wormerveer. De for mule van het winkelcentrum is volgens Morres vergelijkbaar met de locatie Deventer, waarin ook Praxis, Gamma, Deco- rette en Grando (keukens) zijn gevestigd. MIDDELBURG - Twee Vlissingers zijn in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden omdat ze zich uitga ven voor politieagenten. De twee, 22 en 26 jaar oud, probeer den met behulp van een blauw zwaailicht automobilisten tot stoppen te dwingen. De nepagenten zijn onder meer op de Sloeweg in Vlissingen gesignaleerd. De politie heeft het vermoeden dat de mannen probeerden om mensen uit te laten stappen, zodat ze er met de auto vandoor konden. Eén automobiliste werd verteld dat ze een boete zou krijgen, een man werd om zijn rijbewijs ge vraagd. De bestuurders hadden de truc door en schakelden de echte politie in. Die kon het duo rond half twee aanhouden op Plein 1940 in Middelburg. Het blauwe zwaailicht is in beslag genomen. foto Ruben Oreel voerster M. van Zuilen. „De Dienst Toe zicht Energie bepaalt de hoogte van de transportprijzen. Die zijn zo hoog, dat het station voor ons financieel niet meer interessant is. Misschien bouwen we het om en gaan we het voor iets anders ge bruiken, maar dat is nu nog niet duide lijk." Overigens wijst Delta erop dat inmiddels technische en organisatorische maatre gelen zijn genomen om de gebreken die tot de storing leidden, weg te nemen. De kans op herhaling, mocht het gasmeng station toch weer gebruikt gaan worden, is daarmee sterk verkleind 'alles wat mis kén gaan, ook mis gaat'. Pentenga geeft toe dat de ongevallen te maken hebben met de bedrijfssituatie, „We zit ten met bijzonder tegenvallen de productieresultaten en er zijn veel problemen. Al wijst al les er de afgelopen week op dat het de goede kant op gaat. Maar als de technische resultaten te wensen overlaten, heeft dat in vloed op de mensen en brengt dat een verhoogd veiligheidsri sico met zich mee Hij zegt dat de modernisering klaar is en dat de directie geen aanleiding ziet om nog meer maatregelen te nemen om de veiligheid te waarborgen. NOG DAGEN. DAN MAG U INSTAPPEN door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer den op de publieke tribune, 25 nieuwe gezichten in de Staten zaal, een eenzame commissaris van de koningin. Bijna alles was anders, gisteren bij de eerste vergadering van de nieuwe Pro vinciale Staten. „We beginnen aan een ontdekkingstocht", constateerde commissaris W. van Gelder. Wat ontdekt moet worden, is een andere manier van werken De gedeputeerden maken niet meer de dienst uit, de Statenle den bepalen het beleid. De gede puteerden moeten dat uitvoeren en de Staten controleren of dat goed gebeurt. De Staten moeten meer dan voorheen de mening van het volk vertegenwoordi gen. Bij een andere werkwijze horen andere structuren Heel inge wikkeld allemaal; niet alleen voor buitenstaanders, zelfs de Statenleden zelf weten nog nau welijks wat hen te wachten staat. Dat bedoelde Van Gelder met 'ontdekkingstocht'. De veranderingen waren giste ren al wel meteen zichtbaar. De zes gedeputeerden die jarenlang zo prominent op een verhoging in de Statenzaal zaten (en tijde lijk de honneurs waarnemen tot hun opvolgers bekend zijn), wa ren verbannen naar de publieke tribune. Daar, achter de journa listen en tussen de ambtenaren, mochten D. Bruinooge, J. Hen- nekeij, G. van Zwieten en L. Coppoolse als geïnteresseerden de vergaderingen bijwonen. Maar ze hadden ook weg kun nen blijven. Alleen als Provinci ale Staten denken dat ze een ge deputeerde nodig hebben of hem/haar willen spreken, is hij of zij nog welkom in de Staten zaal. Griffier Commissaris van de koningin Van Gelder zat er maar eenzaam bij, achter die brede lege tafel. Even nog kon hij steunen op griffier V. Verduit, maar ook die moest plaats maken. De Staten hebben voortaan een eigen grif fier - B. Allewijn - en Verduit is niet meer nodig. Hij mag zich volledig wijden aan het leiding geven aan de ambtenaren en het helpen van de gedeputeerden. Zijn titel is hem afgenomen; Verduit is voortaan provinciese cretaris. Allewijn is nu griffier en zetelt naast Van Gelder tij dens Statenvergaderingen. Voor het verlaten van zijn zetel, had Verduit nog een belangrijke boodschap voor de nieuwe pro vinciebestuurders: „U moet brutaler worden. Brutaler naai de gedeputeerden, naar de amb tenaren en naar de samenleving. U kunt zich niet ontworstelen aan de oude structuren als u uw nieuwe rol niet gezaghebbend speelt. Dat is misschien minder harmonieus dan we in Zeeland gewend zijn, maar dan wordt het wel spannender in de poli tiek. En daar is dit toch allemaal om begonnen." Oude gewoontes Of de 47 Statenleden zijn bood schap ter harte nemen, zal de komende vier jaar blijken. De helft - 24 van de 47 - is nieuw en zal misschien minder moeite hebben met de nieuwe werkwij ze. De vraag is of zij die terugke ren hun oude gewoontes kunnen afleren. Of zoals Van Gelder zich afvroeg: „Kunt u de neiging om mee te besturen wel onder drukken? Kunt u zich beperken tot het controleren? En blijven de gedeputeerden weg bij frac tievergaderingen?" KAPELLE - In de hervormde kerk van Kapelle is zaterdag 29 maart een korenavond. Koren uit Zeeland treden deze avond op. Het concert begint om 19.00 uur. BERGEN OP ZOOM - De Whip lash Stichting Nederland houdt woensdag 2 april van 10.00 tot 12.00 uur een informatiebijeen komst in Ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom. Het whiplashsyndroom geeft moeilijk te duiden klachten die het leven van patiënten ernstig kunnen benadelen. De oorzaak ligt in een beschadiging in de nekstreek door een ongeval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17